Rowerowy tandem – wady i zalety

Rower, na którym mogą jeździć dwie osoby jednocześnie, jedna za drugą, to tandem. Rower tego typu, ma tak samo jak tradycyjny rower dwa koła oraz ramę. Za to posiada dwie pary pedałów, dwa siodełka oraz dwie kierownice. Konstrukcja tandemu jest tak przygotowana, by to osoba z przodu kierowała rowerem, a osoba siedząca z tyłu jedynie pedałowała, a kierownica służyła jej za podporę dla rąk. W sprzedaży są również rowery przygotowywane dla większej ilości osób, także dla rodziców z dziećmi. Są to jednak konstrukcje robione albo na zamówienie, albo własnoręcznie przez domowych majsterkowiczów.

Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad, w którym moi rodzice opowiadają, jak im się jeździ na tandemie. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Nowoczesne tandemy są bogato wyposażone. Możemy mieć zamontowany przedni amortyzator, pojawiają się również tandemy z pełną amortyzacją. Koła mogą być wyposażone w hamulce tarczowe, a sam rower może być składany, by ułatwić przewóz roweru w samochodzie lub w pociągu (wąskie przejścia są często barierą nie do pokonania dla tandemu).

Rowerowy Tandem
fot. State Library of Victoria Collections

Tandem to dość rzadko spotykany widok na naszych ulicach. Mimo wielu zalet tandemu, jedną z wad jest cena takiego sprzętu. By kupić porządny tandem, trzeba wydać przynajmniej 3000 zł. Tańsze tandemy po prostu nie wytrzymują przeciążeń, generowanych przez dwie osoby.

Śluby rower tandem
fot. Ino Paap

Zalety tandemu:

– przyciąga wzrok

– pozwala jechać jednym tempem dwóm osobom

– zachęca do jazdy we dwoje, jazda tandemem samemu jest uciążliwa

– pozwala w razie chwil zmęczenia na drobny odpoczynek jednej osobie

– tandem to świetny pomysł na oryginalny pojazd do ślubu oraz na sesję zdjęciową

 

Wady tandemu:

– tandem będzie droższy niż dwa rowery kupione osobno

– ciężko jest jechać samemu tandemem, więc zwykle jest to kolejny rower w domu

– trzeba przyzwyczaić się do jazdy takim rowerem, ponieważ kieruje się nim ciut inaczej

– osoba jadąca z tyłu w dużej mierze ogląda plecy osoby z przodu

– tandemem ciężko poruszać się w terenie, również jazda po kiepskich nawierzchniach jest trudniejsza

Dobrym rozwiązaniem przed zakupem pierwszego tandemu, może być skorzystanie z wypożyczalni. Kupno takiego roweru bez wcześniejszego obycia, może skończyć się zniechęceniem i frustracją. Bo to nie jest rower dla każdego. Jest wiele osób, które mimo wszystko cenią sobie niezależność i własną skrętną kierownicę :) Przykładowe ceny tandemów sprawdzisz tutaj.

Na blogu znajdziesz także wpis – jak się jeździ na tandemie, który napisałem po solidnej wycieczce z moim tatą na takim rowerze :)Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.