Jak dobrać długość łańcucha rowerowego?

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Gdy wymieniasz w rowerze łańcuch, pojawia się pytanie: jakiej długości powinien on być? W sklepach łańcuchy są sprzedawane w różnych długościach, Shimano zazwyczaj daje do wyboru 114/116/118 ogniw, a i tak, nawet te krótsze często trzeba skrócić do pożądanej długości. Oczywiście nie obędzie się bez skuwacza do łańcucha. Warto wydać kilka złotych więcej i kupić porządny model, ułatwi to pracę z łańcuchem, tanie skuwacze niestety są bardzo niewygodne w użytkowaniu. Fajnie też, by miał taką konstrukcję, by w łatwy sposób można go było zabierać na dalsze wyjazdy rowerowe.

Jaka długość łańcucha w rowerze
fot. Mad House

Liczenie ogniw

Pierwszym sposobem na wyznaczenie długości łańcucha, jest policzenie ogniw w starym łańcuchu. Proste i genialne zarazem :) Jeśli napęd działał prawidłowo – jest to dobra metoda. Nie polecam za to przykładania dwóch łańcuchów do siebie – stary łańcuch mógł się na tyle wyciągnąć, że będzie to zaburzało pomiar. Liczba ogniw to jedyny pewny sposób w tym wypadku.

Ale co zrobić gdy składasz nowy rower? Albo wymieniasz kasetę lub korbę na taką z inną liczbą zębów na skrajnych zębatkach? Wtedy porównywanie ze starym łańcuchem jest albo niemożliwe, albo nieodpowiednie. Z pomocą przychodzą Ci kolejne możliwości.

Przełożenie łańcucha przez tryby

Drugim sposobem jest założenie łańcucha na największy tryb w korbie (jeżeli masz jedną tarczę na korbie, to właśnie ona jest największa) oraz największą zębatkę na kasecie, ale bez przeplatania łańcucha przez przerzutki. Następnie zbliżamy końce do siebie, tak aby łańcuch był naprężony i w większości przypadków dodajemy dwa (lub trzy) ogniwa. Wyjątkiem są napędy SRAM z jedną tarczą z przodu, gdzie dodajemy 4 lub 5 ogniw (nie dotyczy rowerów z pełnym zawieszeniem). W przypadku 12. rzędowych napędów Shimano i rowerów z przednim amortyzatorem dodajemy 4-5 ogniw, natomiast w rowerach z pełnym zawieszeniem 5-6 ogniw. Sprawdzając długość łańcucha w fullach musicie spuścić powietrze z dampera.

Skąd mamy wiedzieć czy odkuć 2 czy 3 ogniwa? Albo czy 5 czy 6? Jeżeli chcesz skuć łańcuch spinką, musisz zostawić po obu stronach wewnętrzne ogniwa. Natomiast korzystając ze specjalnego pinu łączącego (jest dodawany do wielu modeli łańcuchów) z jednej strony zostawiamy ogniwo wewnętrzne, a z drugiej zewnętrzne. Stąd wynika ta różnica i trzeba dopasować miejsce w którym skrócimy łańcuch do naszej sytuacji.

Metoda matematyczna

Trzeci sposób to metoda matematyczna. Możesz z ciekawości sprawdzić, czy wyjdzie Ci taki sam wynik co w poprzednich metodach. UWAGA! NIE JEST TO W 100% WIARYGODNA METODA POMIARU. Zamieszczam ją tylko jako ciekawostkę.

Długość łańcucha liczymy w następujący sposób:

Liczbę zębów na dużej tarczy w korbie dodaj do liczby zębów na największej zębatce w kasecie, a powstały wynik podziel na dwa i zapamiętaj. Następnie zmierz odległość w centymetrach od środka suportu do środka tylnej piasty i podziel go przez 0,635. To co otrzymałeś dodaj do poprzedniego wyniku, a na koniec do całości dodaj jeszcze liczbę 2. Otrzymany wynik zaokrąglij w górę, a jeżeli otrzymasz liczbę nieparzystą, dodaj jeszcze cyfrę jeden.

Powyższy sposób sprawdziłem na rowerze Moniki i wszystko się zgadzało. Z obliczeń wyszedł mi wynik 104,14. Zaokrągliłem go w górę (105), a że wyszła liczba nieparzysta – dodałem 1. Wyszło 106 i dokładnie tyle ogniw ma łańcuch w jej rowerze.

Podsumowanie

Poprawnie dobrana długość łańcucha sprawi, że nie będzie on zwisał w żadnym ustawieniu przerzutek, ani nie będzie zbyt napięty. Na koniec dodam jeszcze, że jeżeli łańcuch się zużył, zaczął źle pracować i niszczyć zębatki, mówi się o nim, że się “wyciągnął”. Niemniej skrócenie go o dwa ogniwa nic nie da, trzeba kupić nowy łańcuch. A o tym kiedy i jak go wymienić, przeczytacie w jednym z podlinkowanych niżej wpisów.

 

Pozostałe wpisy, w których pisałem o łańcuchach rowerowych:

1. Czyszczenie i smarowanie łańcucha

2. Kiedy i jak wymienić łańcuch (a także jaki łańcuch kupić)

3. Jak dobrać długość łańcucha rowerowego

4. “Twardość” łańcucha, a kaseta

5. Spinka do łańcucha

6. Rower bez łańcucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

72 komentarze

 • Witam czy muszę skracać nowy łańcuch? Dwa razy już wymieniałem i założyłem bez skracania, i było ok. A teaz się dowiaduję że zawsze trzeba skracać.

  • Cześć,
   łańcuch skraca się, jeżeli jest dłuższy niż ten, który masz w rowerze. Łańcuchy w sklepach są dostępne w różnych długościach np. 112/114/116 ogniw (są też dłuższe). Dlatego albo szuka się łańcucha o odpowiedniej długości, żeby od razu założyć go do roweru, albo skraca jeżeli jest za długi.

 • Witam. Proszę o poradę co do moich rowerów szosowych w pierwszym łańcuch mierzy 112 ogniw w drugim 110 a z podanego wzoru kolejno 106 i 104, łańcuchy były zakładane rok temu w jednym z bardziej profesjonalnych serwisów więc gdzie tkwi pomyłka ponieważ na długościach obecnych jeździ się czy to trening czy wyścigi … po prostu ok a teraz gdy już zamierzam montować sam zastanawiam się jaka długość zatem będzie najbliżej poprawnej ?

  • Cześć,
   metoda matematyczna służy tylko do weryfikacji i nie zawsze musi się sprawdzać. Najważniejsze to popatrzeć czy pierwsza i druga metoda się zgadza, co możesz sam sprawdzić po zdjęciu łańcucha, zanim będziesz zakładać nowy.

   • Hej,
    Napęd 1-11 Z matematycznej wynika , ze łańcuch powinien mieć 112. Tył to 46 zębów a przód 34 oval . Na największym przełożeniu przy 112 ogniwach jest dosyć mocno napiety/ściągnięty wózek. Zdecydowałem, że zostawię 114, łańcuch nie wyglada na luźny , nie widzę aby obijał się o widelec. Może tak zostać ? ;)
    Pozdrawiam
    Mikołaj

  • Mam problem z doborem łańcucha do starego holendra Gazelle. Przy okazji zmiany tylnej opony postanowiłem zmienić stary łańcuch. Naliczyłem 104 ogniwa i taki kupiłem (KMC Z410). Po zakuciu ledwie udało mi się koło przykręcić, łańcuch napięty “na sztywno”, czyli za krótki. Położenie koła jest stałe – podkładki z wypustkami trzymają je w jednym położeniu. Łańcuch o rozmiar dłuższy 106 jest z kolei za długi, a chcąc go skrócić do spięcia dołączoną spinką trzeba odjąć dwa ogniwa… Już zgłupiałem totalnie. Da się jakoś zrobić 105 ogniw?
   Dzięki za pomoc :)

   • Cześć,
    ogniwa zawsze idą parzyście, masz przecież płytki wewnętrzne i zewnętrzne. A dwóch identycznych nie połączysz ze sobą.

    Nie znam się aż tak na rowerach miejskich, niemniej koło raczej na pewno da radę regulować, inaczej byłoby to trochę bez sensu, w czasie wyciągania się łańcucha, nie można byłoby regulować jego naciągu.

    Albo jest tam zastosowany jakiś inny patent, nie wiem, ciężko mi powiedzieć. Może wybierz się z rowerem do dobrego serwisu, niech spojrzą.

  • Witam.Z przodu mam 48 z tylu 32.(kaseta 8 rzedow tyl i 3 rzedy przod)Odleglosc pomiedzy piastami 45cm.Z obliczen wychodzi 114.Oryginalny łancuch mial 116 ogniw.Po zamontowaniu łancuch 116 ogniw łancuch ociera o wozek tylniej przezutki.(przod mala zebatka i tyl mala zebatka)Po skróceniu do 114 dalej ten problem pozostaje.Po skróceniu do 110 wozek w polozeniu mala zebatka przod i mala zebatka tyl ok ale znowu przy najwiekszej tyl i najwiekszej przód mam wrazenie ze wozek jest za mocno naciagniety.Jak prawidlowo powinien pracowac wozek przy skrajnych polozeniach.Pomijam to ze tak sie nie jezdzi.Chodzi mi bardziej o pozlozenie wozka.

   • Cześć,
    jak słusznie zauważyłeś, na takich przełożeniach się nie jeździ i zawsze może coś gdzieś ocierać, czy to o tylną czy o przednią przerzutkę. Użyj metody z przełożeniem przez tryby, potem ewentualnie potwierdź ją matematyczną metodą.
    Ze znalezieniem sposobu, aby łańcuch pracował dobrze na wszystkich możliwych przełożeniach, może być ciężko i nie skupiałbym się na tym, bo to nie ma sensu.

 • Cześć,
  Mała poprawka, napisałeś:
  “Następnie zmierz odległość w centymetrach od środka suportu do środka tylnej piasty i podziel go przez 0,635.”
  zamiast …i podziel… powinno być … i pomnóż…

   • madRob wydaje mi się, że ma rację – powinno być raczej pomnóż.
    U mnie policzyłem i wyglądało to tak:
    – liczba zębów na największej zębatce w kasecie 28
    – liczba zębów na największej tarczy w korbie 48
    – odległość od środka suportu do środka tylnej piasty 45,3 cm
    Czyli: 28+48=76
    45,3:0,635=71,34
    76+71,34=147,34
    Więc wychodzi coś długi ten łańcuch….
    Natomiast, jeśli zamiast dzielenia pomnożę:
    45,3×0,635=28,7655
    76+28,7655=104,7655
    Więc teraz wyszedł wydaje mi się bardziej realny wynik ;-)
    Pozdrawiam ;-)

    • Cześć,
     zapomniałeś o podzieleniu pierwszego działania przez 2 :)

     28+48=76
     76/2=38
     Następnie:
     45,3/0,635=71,34
     Teraz:
     71,34+38=109,34
     109,34+2=111,34
     Zaokrąglam w górę:
     Wynik: 112

     Czyli wyszło bardzo realnie. Do tego podkreślę jeszcze raz – metoda matematyczna służy tylko do potwierdzenia, że poprzednie pomiary na żywym organizmie się zgadzają.

 • Witam. Ostatnio wymieniałem łańcuch w moim rowerze Merida Crossway 600 (CN-HG54). Nie jestem pewien czy serwis rowerowy który dokonywał wymiany poprawnie skrócił nowy łańcuch. Jakie są obawy zbyt długiego łańcucha? U mnie po wymianie zauważyłem, że od czasu do czasu jak zmieniam bieg z większej zębatki na mniejszą z tyłu, to łańcuch przeskakuje o 2 biegi, po czym zaraz wraca na odpowiedni bieg. Czy to może być objaw zbyt długiego łańcucha ?

  • Cześć,
   zacznij na początek od podanej przeze mnie metody matematycznej, może ona coś Ci powie. A tak to trzeba byłoby zdjąć łańcuch i przymierzyć. Przydałby się do tego skuwacz do łańcucha + spinka, żeby go potem złożyć.

 • Witam. Przyszedł czas na wymianę lancucha. W rowerze z napędem Nexus 7. Mam wrażenie że jest coś nie tak zamówiłem łańcuch CN-NX10 114 ogniw. Zdemontowalem stary łańcuch i jak liczę ogniwa wychodzi mi 100 natomiast według 3 metody wychodzi mi 104. Czy mam ten łańcuch skracać do 104??
  Mam jeszcze jedno pytanie mam piastę sg-7r46. Czy zębatka powinna mieć luz czy jest coś nie tak z piastą.??

  • Hej, w przypadku napędów z jedną zębatką z przodu i z tyłu metoda matematyczna może się nie sprawdzić. Jeżeli w starym łańcuchu miałeś 100 ogniw i wszystko było okej, to przy tym warto zostać. Jeżeli dasz 104 to łańcuch będzie za luźny i pewnie nie będzie się dało go naciągnąć (no chyba, że masz założony napinacz).

   Jeżeli chodzi o zebatkę, to nie powinna ona mieć luzu.

 • Witam wszystkich, jestem tu nowy :)
  Nasunęło mi się pytanie odnośnie doboru długości łańcucha (przy wymianie łańcucha i tylnej przerzutki):
  różne przerzutki maja różną długość wózka i żadna z tych metod tego nie uwzględnia. Przecież przy przejściu z krótkiego wózka na długi, przy zachowanej długości łańcucha długi wózek będzie prawie orał po ziemi, bo będzie ustawiony prawie pionowo. Jak to rozwiązać? Eksperymentalnie ogniwa dodawać?

  • Średni wózek od długiego różni się zazwyczaj o kilka centymetrów, nic nie będzie Ci “orało” po ziemi. Poszukaj instrukcji Shimano czy SRAM-a, jak się dobiera długość łańcucha. Będziesz miał dokładnie te same informacje co tutaj. Przerzutka sama ustawi się w odpowiedniej pozycji.

   • Dzięki. Ja nie podważam tego co podałeś wyżej, o długości doboru łańcucha. To taka inżynierska ciekawość raczej, bo te kilka cm to jedno-dwa ogniwa właśnie. Ale jak nie ma znaczenia i działa to ok :)

    A przy okazji, świetna robota z ta stroną :) Z roweru zsiadłem przed studiami jeszcze, czyli z ćwierć wieku temu i pomijając sporadyczne wypady i podmianki elementów w starym schauffie, nie jestem na bieżąco w temacie techniki obecnie stosowanej w rowerach. Może nie do końca laikiem jestem ale jakieś “kwadraty”, “octacośtam”… jak zsiadałem z roweru to był “klin do pedałów” i wszystko jasne było :)
    Dzięki Twojej stronie łatwiej się w tym połapać.

    • cóż, poniekąd miałem rację… Po zmianie korby na wolniejszą (42-32-22 zamiast 46-..- 28) i zmianie przerzutki tylnej z tourney’a na Shimano nexave T300 (dłuższe ramię napinające) przy 7s 13-42 i po dobraniu łańcucha metodą ” na największe zębatki), ramie napinające było wręcz w przeproście, tzn. było skierowane do przodu. Kółeczko przerzutki z zębatką też się stykały. Rozpiąłem łańcuch i przy pomocy długiej, ale wąskiej trytytki (mieści się ładnie na rolki łańcucha- polecam przy pracach z łańcuchem) ustaliłem pożądaną długość łańcucha kierując się ustawieniem ramienia napinającego (w pionie) na nastawie p22/t32. Wyszło, że do ustalonej w ten sposób długości brakuje 4 ogniw, więc je dołączyłem nowym pinem, kolejnym spiąłem cały łańcuch i tył chodzi pięknie. Na p44/t13 ramię mniej więcej w poziomie.

     Choć w związku ze zmiana przedniej korby mam pytanie, czy przednia przerzutka Sram t3000 obsługuje korbę 42-32-22 wg. katalogu? Mimo puszczonej śruby H dość niechętnie wchodzi na zębatkę 42 , środek i najmniejsza bez problemu. Manetki ez- albo rapid- fire… te tańsze pewnie ;) Łańcuch hg71.

     (Nota bene, super sprawa z odwrotna sprężyną w Nexave- dla mnie bardziej naturalna zmiana biegów i a szybki przeskok o 3 przełożenia na mniejsze przełożenie ma dla mnie większy sens, gdy sił pod górkę nagle zabraknie amatorowi ;) )

     • “Na p42/t13 ramię mniej więcej w poziomie.”

      Tzn. chodzi Ci o wózek przerzutki, że idzie do tyłu poziomo? To znaczy, że łańcuch jest za długi. Takie ułożenie może się pojawić przy p22/t13, czyli oczywistym przekosie na którym się nie jeździ. Ale przy 42/13 wózek powinien być skierowany bardziej w dół.

      “czy przednia przerzutka Sram t3000 obsługuje korbę 42-32-22 wg. katalogu?”

      Chodzi Ci o Shimano Acera T3000? Na stronie Shimano widzę, że ona jest dedykowana do korb 48-44T. Teoretycznie 42T też powinna obsłużyć. Może musisz jeszcze trochę linkę naciągnąć.

      “szybki przeskok o 3 przełożenia na mniejsze przełożenie ma dla mnie większy sens, gdy sił pod górkę nagle zabraknie amatorowi ;)”

      Chodzi Ci o lżejsze przełożenia z tyłu? No to tak działa normalna sprężyna, że dużą dźwigienką na manetce można szybko zredukować biegi na kasecie na lżejsze.

      Chyba, że chodzi Ci o przód, ale przewalanie łańcucha z największej tarczy na najmniejszą, zwykle świadczy o złym doborze przełożenia przed wzniesieniem.

     • Cześć :)

      Skrócę zatem łańcuch o dwa ogniwa, żeby z poziomu uciec. Dziękuję!

      Chodzi mi o przednią przerzutkę sram 3000 (nie t3000 jak wcześniej napisałem).

      Co do przewalenia łańcucha, to pisałem o tylnej przerzutce, z odwrotnym ciągiem – nexave t300, dedykowane do 7 zębatek Mega Range. Teraz jak wypuszczam linkę, czyli dźwigienką zmieniam np. z 3 na 4 albo 3 na 7, to teraz wózek wędruje w stronę większej zębatki, wcześniej w Tourney’u było odwrotnie. Może to kwestia przyzwyczajenia, ale często myliłem kierunki
      przerzucania dźwigienkami :/- chciałem przerzucić na większą z tyłu a
      przerzucałem na mniejsza- teraz po prostu bardziej mi pasuje.

 • Witam. Mam pytanie.a co gdy wynik metody 1 i 3 bardzo się różnią. Z metody 1 wyszlo mi 109 a 3 dokładnie 116?

 • Policzyłem z 3. sposobu i wyszło mi 106 ogniw. Policzyłem też, że gdybym chciał zmienić kasetę na nieco ciaśniej zestopniowaną, to powinienem mieć łańcuch na 104 ogniwa. Czy przy tak małej różnicy mógłbym zmienić kasetę bez zmiany łańcucha, bez szkody dla napędu?

 • Ja skróciłem łańcuch i aktualnie mam 106 ogniw i twierdzę, że jest on za krótki, (wg metody nr2 oraz 3 zgadza się). Przełożenia zmieniają się beznadziejnie, a piesek jest napięty zbyt mocno, wydaje mi się że skróci to czas eksploatacji przerzutki, przez mocno naciągniętą sprężynę. Skoczę chyba do rowerowego żeby dokupić pin i dosztukować łańcuch. Czy do łańcucha KMC 8.99 dokupuje się piny tak samo jak do łańcuchów shimano ? Jak na razie zrobiłem na nim 50 km, wiec myślę że nie będzie problemu z dołączeniem 2 ogniw.

  • Niestety nie wiem czy da się dokupić, poszperaj w internecie. W sklepie stacjonarnym możesz się rozczarować brakiem dostępności.

 • Hej, mam takie pytanie, dzisiaj wymieniłem w rowerze, kasetę-alivio 8 rzędowa, korbę-Tourneya i łańcuch Hg-93 i jest mały problem, bo jak łańcuch znajduje się na największej tarczy korby to jest on zaciągany/zawijany przez jej zębatki. Co zrobić w takiej sytuacji? to się dotrze z czasem czy jak? jeszcze nie jeździłem rowerem po wymianie, tylko kręciłem na sucho korbą.

  • Cześć, pierwsza sprawa – łańcuch CN-HG93 jest przeznaczony do napędów 9-rzędowych. W teorii na 8-kach też powinien pracować, ale tu już może być pierwszy zgrzyt.

   Druga sprawa – nie wiem co masz na myśli pisząc “zawijany”, ale jeżeli łańcuch spada z korby, to znaczy, że trzeba przyjrzeć się regulacji przedniej przerzutki. Na pewno nic się z czasem nie dotrze, od początku napęd musi pracować dobrze.

 • co w przypadku kiedy; w dwóch rowerach liczba na zebatkach jest taka sama rozstaw osi taki sam natomiast rozstaw kółek napinaczy przerzutki tylnej rozny np. w jednym 60 a w drugim 90

  czy wynik wg.sposobu trzeciego będzie właściwy ?

  • Chodzi Ci o długość wózka przerzutki, jak rozumiem. Jeżeli tak – to należy sprawdzić w specyfikacji przerzutki czy jest dobrze dobrana do pojemności napędu. Nie jest to aż tak bardzo, bardzo istotne, bo często przerzutki obsługują dużo więcej, niż wynika ze specyfikacji :)

 • Przepraszam za odkopywanie starych artykułów, ale mam pytanie, a raczej potwierdzenie. Potrzebuje wymienić korbę, lecz nowa ma inną ilość zębów niż oryginał, czy trzecim sposobem wyliczę poprawną ilość ogniw?

  • Nie ma za co przepraszać, dyskusje w komentarzach trwają niezależnie od wieku wpisów :) Tak, trzeci sposób na pewno Ci pomoże w obliczeniu odpowiedniej długości łańcucha.

 • Witam! Pisze w pewnej sprawie… Obecnie jeżdżę na meridzie crossway 500. Sprzęt chodzi na łańcuchu składającym się z 116 ogniw. Tych łańcuchów na rynku jest dużo, ale większy się wybór wśród łańcuchów z 114 ogniwami.

  Nawet jak przeglądam specyfikacje niektórych crossów na podobnym osprzęcie mają łańcuch z 114 ogniwami. Wiem, że powinienem stosować się do zaleceń producenta, ale czy przekombinuje jak założę 114?
  Pozdrawiam!

  • Witaj, cóż, teoretycznie skrócenie łańcucha o dwa ogniwa nie powinno mieć dużego wpływu na pracę napędu. Ale… mimo wszystko może mieć wpływ, zwłaszcza na skrajnych przełożeniach.

   Jeżeli fabrycznie masz 116 ogniw, to tego bym się trzymał. Masz 10-rzędowy napęd? Spokojnie znajdziesz łańcuchy o takiej ilości ogniw, chociażby Shimano XT (CN-HG95), SLX (CN-HG75), KMC ma też łańcuchy o takiej długości w ofercie.

   Z innymi firmami faktycznie jest dość kiepsko, w sumie to zastanawiająca sprawa. Możesz zastanowić się też przy wymianie kasety, gdy kiedyś będziesz to robił, czy wykorzystujesz z tyłu zębatkę 34. Jeżeli wymienisz kasetę na np. 11-32 to najprawdopodobniej będzie trzeba skrócić łańcuch. A już na pewno w przypadku kasety 11-28.

   Możesz jeszcze sprawdzić, jaka długość łańcucha wychodzi z teoretycznych wyliczeń. Użyj trzeciego sposobu z tego wpisu, żeby sprawdzić co wyjdzie.

   • kaseta 10 rzędowa. Też myślałem nad Shimano XT (CN-HG95) i pewnie kupie. Choc miałem kaprys kupić złoty łańcuch, ale w tym kolorze tylko spotykam 114 ogniw:/

 • Ja mam takie pytanie odnośnie tego tematu: mam łańcuch 116 ogniw, odległość od tylnej osi do środka suportu ok. 44 cm, 42 zęby na największej tarczy korby i 28 na największej tarczy wolnobiegu i wg 3 sposobu obliczeniowego mój łańcuch powinien mieć 108 ogniw, a wg 2 sposobu mój łańcuch powinien mieć ok 105 ogniw. Pytanie brzmi z czego może wynikać taka różnica, i który wynik powinien być odpowiedni? Dodam jeszcze że po skróceniu łańcucha do 108 ogniw, jeździ mi się trochę lepiej ale pojawił się dźwięk bocznego ocierania łańcucha o wózek przerzutki tylnej. Co mam z tym zrobić?

  • Ale to powiedz wszystko od początku. Jeździłeś na łańcuchu z 116 ogniwami? I dopiero po jakimś czasie postanowiłeś go skrócić?

   Najlepsza metoda to metoda numer dwa i w zasadzie to na niej powinieneś się opierać. Spróbuj skrócić łańcuch do 106 ogniw i zobacz wtedy co będzie.

   • Rower kupiłem na początku lipca, oryginalny łańcuch (no name) się zepsuł, kupiłem nowy shimano ze 116 ogniwami i tak jeździłem, jakieś 2 tyg temu odkryłem Twojego bloga, swoją drogą bardzo dużo się z niego nauczyłem, i po przeczytani tego tekstu skróciłem łańcuch do 108 ogniw.

    • Ano widzisz, jak był nowy, to trzeba było zerknąć jakiej był długości :) Zobaczysz na 108, może będzie śmigać dobrze.

     • Nowy łańcuch miał 110 ogniw:) W sklepie dali mi 116 bo miał pasować, różnicy nie czułem praktycznie żadnej.
      Skróciłem łańcuch jeszcze ze 108 do tych 106 ogniw no i jeździ mi się całkiem dobrze, ale wózek tylnej przerzutki jest bardzo napięty, na najwyższych biegach 3×7 wózek jest skierowany do przodu.i nie wiem czy to nie uszkodzi przerzutki,

      Mam jeszcze pytanie czy będzie jakaś różnica gdybym założył do swojego napędu łańcuch przeznaczony do kaset 9 i 10 rzędowych? Jest on troche węższy i zastanawiam się czy będzie pasować do mojego napędu, mam wolnobieg 7rz.

     • Łańcuchy są robione w 2-3 długościach, które i tak trzeba skrócić do własnych potrzeb.

      Teoretycznie łańcuch 9 rzędowy będzie pasował, 10 rzędowy raczej nie. Ale… to tylko teoria i ja na Twoim miejscu jednak pozostałbym przy łańcuchu 6/7/8 rzędowym na przykład Shimano CN-HG40, ew. czymś lepszym jeśli potrzebujesz. Masz wtedy pewność, że będzie pasował.

  • Twój łańcuch według mnie powinien mieć 112 ogniw.Ja tak mam przy ramie 19 cali ( 42 i 28 zęby)Tak jak oryginalnie przy zakupie roweru.Na taki sam wymieniałem w serwisie.Jest jeszcze metoda zakładania całkowicie łańcucha ale na najmniejsze zębatki i przerzutkę

   • Sam rozmiar ramy niewiele powie. Są różne geometrie, różne wielkości kół. Najlepiej sprawdzać to na swoim rowerze.

    • Według trzeciego sposobu powinienem mieć 108 ogniw.Oryginalnie miałem 112 ogniw.Jak się zużył w serwisie skrócili mi nowy dłuższy (116) łańcuch nie licząc ogniw starego na 112 ogniw.Tak jeździłem,jeżdżę i wszystko jest dobrze.W czym tkwi sedno sprawy?

     • W tym, że przerzutka sobie poradzi, czy będzie to 108 czy 112 ogniw.

 • Ja gdy zakładam nowy łańcuch bądź wymieniam stary na nowy to długość łańcucha dobieram w sposób następujący:
  Zakładam łańcuch na największy tryb korby i największą zębatkę kasety/ wolnobiegu a potem przekładam przez obie przerzutki. Tak założony łańcuch łączę rękoma na dole tj: pod dolną rurą ramy trzymając przez chwilę równolegle oba końce łańcucha jednocześnie dbając o to, aby wózek tylnej przerzutki był napięty prawie do maksimum.
  W ten sposób wiem ile ogniw powinienem odpiąć z nowego łańcucha.
  Na początku zawsze odpinam jedno ogniwo i łącze ręcznie łańcuch bez użycia wyciskacza czyli imadła do łańcucha i co ważne patrzę w jak dużym stopniu napięty jest wózek tylnej przerzutki. Gdy jest napięty prawie do maksimum to zawsze złączam końce łańcucha za pomocą imadła czyli wyciskacza do łańcucha.
  Potem próbuje zgiąć na nowo powstałym łączeniu, aby doprowadzić do tego, że łańcuch będzie luźny na łączeniu.
  Gdy jest luźny to pracę uważam za zakończoną.

 • A jaki łańcuch lepiej kupić? Shimano HG-53 czy HG-73? Czy one się czymś różnią oprócz ceny?

 • Marek – możesz zrobić też tak jak napisał Ardian. Moim zdaniem jeśli masz dobrze dopasowaną długość wózka do napędu – to nie powinno być problemu, nawet bez przymierzania z przerzutką. Ale dla pewności można sprawdzić.

 • @Miłosz G. – dzięki za miłe słowa. Jednocześnie podpowiem Ci, że u mnie na blogu spamowanie się nie sprawdza. Jeśli uważasz, że u siebie na blogu coś ciekawiej opisałeś, rozszerzyłeś temat – wtedy śmiało linkuj. Ale ot tak, “zapraszam do siebie” – to nie bardzo.

  Polecam zresztą: https://roweroweporady.pl/polityka-komentarzy/

 • Hej, piszesz w bardzo ciekawy sposób, jednocześnie twoje porady są bardzo ciekawe i się sprawdzają jedną z nich właśnie dobrałem u siebie długość łańcucha :)

 • @Ardian – zgadza się, to też jest metoda którą można stosować.

 • A ja znam jeszcze jedną metodę. Zakładam łańcuch na najmniejsze zębatki w korbie i kasecie, przeplatam też przez przerzutkę. I naciągam koniec łańcucha tak aby górne kółko przerzutki nie ocierało o łańcuch który idzie dołem. Z jakiejś instrukcji wyczytałem, nie pamiętam czy Shimano czy Sram.

 • @Maciek – wolną chwilą jeszcze się z nim pobawię, może nagram jakieś wideo.

  @Tomek – są lepsze miejsca na blogu na zadawanie takich pytań, na przykład ten wątek:
  https://roweroweporady.pl/na-co-zwrocic-uwage-przy-kupnie-roweru/

  Ale już Ci odpowiem. Za taką cenę jest to moim zdaniem dobra oferta, a rower bardzo fajny. Nie ma się co od niego spodziewać szału, ale za taką cenę to naprawdę przyzwoity rower.

 • @dzerry

  A ja mam przerzutki w piaście i automatyczny napinacz i trzeci sposób się sprawdził z dokładnością co do ogniwa (i mojego liczenia; dwa razy się pomyliłem :-) ). Nie wiem jak w przypadku ręcznego naciągu łańcucha. Ktoś by musiał sprawdzić.

 • @Dzerry – dobre pytanie :) Tam robisz dokładnie tak samo jak w przypadku rowerów z przerzutkami.

  @Tomek – tak, to jest ten multitool. Na Allegro można go kupić taniej.
  Jeśli pytasz o zestawy narzędzi, to bardzo dobre robi Park Tool, ale cena zestawów jest z duża. To narzędzia serwisowe, zakładam, że dożywotnie :) Ja w domu korzystam ze skrzynki Honitona (111 elementów).
  I to są genialne i bardzo trwałe narzędzia. Do tego mam kilka typowo rowerowych narzędzi, niestety jeszcze kilku mi brakuje, ale wszystko w swoim czasie.

  @Kudłaty – w serwisówce Shimano powinieneś znaleźć dokładnie taki sposób jaki ja podałem. Ale szukanie w książkach serwisowych to bardzo dobry kierunek, choć i tam zdarzają się błędy albo nieścisłości.

  @Maciek – może najpierw pochwal się jak odchudziłeś swój zestaw:
  https://roweroweporady.pl/co-zabrac-na-wyprawe-wyjazd-rowerowy/

  Może to jest przyczyną :)

 • Ściągacza z MULTI17 Crank Brothers nie da się używać bez kombinerek o czym okrutnie przekonałem się dzień przed wyjazdem gdy zakładałem nowy łańcuch (i kasetę). Chyba jednak muszę przerobić zestaw kluczy jaki wożę ze sobą, chyba, że masz jakiś sposób jak go używać bez kombinerek?

  Ja korzystam z metody nr 2, zostawiając jeden pin więcej i dokładając do tego spinkę. Nie zaobserwowałem nadmiernego obijania się łańcucha o ramę bądź innych problemów z napędem.

  P.S. Po wymianie kasety na nową o różnym zestopniowaniu zębów, należy pamiętać o bardzo dokładnym wyregulowaniu tylnej przerzutki, a następnie poprawieniu regulacji po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów…

 • Ja zawsze korzystam z książek serwisowych Shimano i Sram.
  Albo organoleptycznie ;) skracam do upadłego, aż osiągnę odpowiednią długość