Skocz do zawartości

Jaka maksymalna wielkość tarczy do Rockshox Recon Silver RL QR


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam rower z amortyzatorem Rockshox Recon Silver RL QR 9x100mm i hamulce Shimano MT-200 160mm. W 98 procentach są wystarczające, przodem i tak mało hamuję, ale pozostaje 2%. Mieszkam w terenie górzystym i mam zjazdy 2km na asfalcie, gdzie hamując rozpędzam się do 50km\h (więcej nie chcę jechać bo to teren leśny i zawsze jakieś zwierzę może wylecieć. Bez hamowania byłoby pewnie 80km\h-100km\h. Chciałbym założyć większe tarcze, przód 203mm, a tył 180mm, takie pod okładziny metaliczne, i zmienić też całe hamulce, wtedy siła hamowania będzie ok, i nie będą tak się grzały. Tylko czy 203mm można zamontować na widelec z osią QR? Fizycznie się zmieszczą, ale czy koła mi nie wyrwie? Tyle się naczytałem, że QR są takie słabe, poszedłem do sklepu to chcą mi wciskać nowy rower, a do tego roweru mam sentyment i go nie sprzedam. A przecież w górach jeździłem kilka razy na elektrykach Treka lub Lapierre gdzie z tyłu były ośki QR i takim rowerem można też depnąć i nic złego nie widziałem, żadnego braku sztywności w tylnym kole(Z przodu były sztywne osie). Może moje pytanie jest dziwne i głupie, ale proszę mi powiedzcie czy do tego amorka mogę założyć tarcze 203mm i jakieś hamulce deore?

Kto takiej kombinacji używa?

I przy okazji zapytam, czy zmienialiście zaciski z tanich QR na DT Swiss RWS? Czy warto takie kupić, jest jakaś zauważalna poprawa? Obawiam się, że na najtańszych zaciskach i przy mocnych tarczach koło będzie latało i tarcze obcierały. Chyba że nasłuchałem się za bardzo gadania marketingowców?

Odnośnik do komentarza

Mam DT Swiss RWS w rowerze szosowym z QR. I już innych używać nie będę :)

Hamulce sugeruję Deore i wtedy większa tarcza nie będzie potrzebna. Miałem w MTB z QR 180 przód, 160 tył z hamulcami XT i tarczami XT i nigdy mi nie zabrakło. Tarcze mi natomiast wielokrotnie obcierały ale wtedy nie miałem RWS. Tarcze które dają do MT200 nie są kompatybilne z klockami metalicznymi.

Poczytaj ten wątek:
https://roweroweporady.pl/f/topic/9949-słabe-hamulce-mt-200/page/3/#comment-70672

 

Odnośnik do komentarza

Jeżeli to Twoja wersja amortyzatora to tarcza 203 mm wejdzie: https://www.sram.com/en/service/models/fs-rcns-rl-b1

Różnica między tarczą Shimano XT SM-RT86 (mam, polecam, jeżeli masz mocowanie na 6 śrub) w rozmiarze 180 mm, a 203 to 30 złotych, więc w sumie różnica żadna i dla spokoju ducha można włożyć większą. Ale jeżeli masz zamontować coś słabszego niż XT, to dołożyłbym do XT ? i włożył 180 na przód, a zaoszczędzone pieniądze dołożył do tyłu.

PS Jeżeli hamujesz jednym hamulcem, to nic dziwnego, że Ci się grzeje. Hamuje się dwoma naraz.

Odnośnik do komentarza

Grzeje się i traci skuteczność hamowania bo to klocki żywiczne ale jak napisał Jacek w mt200 tylko takie można stosować. Zresztą ze wszystkimi "szerokimi" tarczami nie można stosować klocków metalicznych (chodzi o sposób obróbki czy szlifowania tarcz, mie pamiętam dokładnie) i dotyczy to się również hamulców mt500 bo one też są na szerokie klocki przeznaczone do szerokich tarcz. Więcej szczegółów i strona z kompatybilnością w podlinkowanym przez Jacka topiku

Odnośnik do komentarza

@lukasz.przechodzenzazwyczaj hamuję tyłem. Podczas tego wspomnianego zjazdu, dwoma hamulcami, ale i tak się grzeją, bo są za słabe.

Na razie na szybko zmienię tylko klocki. Zastanawiam się czy do tych tarcz które są niby tylko pod okładziny żywiczne, mogę dać klocki metaliczne? Co by się stało wtedy. Czy tarcza będzie się jeszcze bardziej grzała? Gdzieś już czytałem, że ludzie stosują klocki metaliczne  EBC CFA327HH z tarczą RT-10 i niby w prosty sposób można poprawić siłę hamowania.

Docelowo chcę zmienić hamulce na deore M6000, ale jak już będę zmieniał to wiadomo nowe tarcze, a jak będę zmieniał tarcze to myślę przód 203, tył 180.

Tylko czy na przód mogę dać 203 mm? z takim amortyzatorem i osią QR?

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, bhx napisał(a):

Zastanawiam się czy do tych tarcz które są niby tylko pod okładziny żywiczne, mogę dać klocki metaliczne?

Lepiej nie, a w każdym razie Shimano tego nie poleca. I chodzi bardziej o zaciski, niż o tarcze. Jak możesz przeczytać w podlinkowanym wątku i innym tutaj https://roweroweporady.pl/f/topic/9849-jakie-hamulce-wybrać/#comment-69600 (dzięki @mike21), klocki metaliczne nie powinny być montowane do zacisków z metalowymi tłoczkami - ryzykujesz jeszcze gorsze przegrzewanie, topienie uszczelek i inne problemy. Klocki metaliczne tylko do zacisków od SLX MT7100 w górę, tam tłoczki są już ceramiczne.

 

Odnośnik do komentarza

I zaciski i tarcze są istotne. Generalnie metaliczne klocki bardziej poniewierają tarcze do tego nie przystosowane ale pracować - pracuje. Odnośnie zacisków jak wspomniał @miro nie jest zalecane montowanie takowych do zacisków z tłokami metalowymi. Głównym problemem tutaj jest przegrzewanie oleju i jego rozszerzalność termiczna - może dojść do nagłego zablokowania hamulca.

Co do grzania się hamulców jako takich - proces hamowania polega na zamianie energii kinetycznej w energię cieplną tym samym ilość wydzielonego ciepła niezależnie od hamulców/tarcz będzie zawsze taka sama dla wytracenia takiej samej energii kinetycznej. Tutaj dochodzą kwestie pojemności cieplnej komponentów - im graty są cięższe tym więcej ciepła przyjmą na siebie i wolniej będzie rosła temperatura układu. Radiatory na klockach/tarcze typu ice-tech nie są tak skuteczne jak Shimano reklamuje (praktycznie w zjazdach kompletnie nieistotne). Na koniec warto wspomnieć, że w budżetowych hamulcach Shimano i klocki są znacznie większe/cięższe i tarcze mają większą powierzchnię i masę więc temperatura tychże rośnie wolniej przy takim samym dostarczonym cieple. Dlatego do naprawdę agresywnej jazdy 4-tłoczkowce to konieczność. Szczęśliwie rowerem z widelcem typu Recon jeździ się raczej "po bułki" albo "wokół komina" i tam te wszystkie dywagacje można odpuścić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...