Skocz do zawartości

Siodełko rowerowe dla osoby pow. 100 kg wagi


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukiwane siodełko męskie dla chłopa słusznej wagi 110-115kg ;-)


 


W tej chwili w użyciu siodełko standardowe SCOTT Aspect sprzedawane w komplecie z rowerem SCOTT Aspect 40 (model sprzed dobrych kilku lat), szerokość siodełka 130mm. Brat skarży się na ból w okolicach kości ogonowej podczas dłuższych przejażdżek i po nich. Jazda rekreacyjna - drogi asfaltowe, ścieżki rowerowe, utwardzone drogi leśne i polne, szutr. Bez szaleństw. Ważne, by siodełko było wytrzymałe - obecne wykrzywiło się nieco na bok po upadku, stąd pilna potrzeba wymiany na nowe, koniecznie wygodniejsze.


 


Ktoś pomoże, doradzi? Co może powodować ból w okolicy kości ogonowej? Może ktoś z okolic Katowic zna sklep, w którym można wypożyczyć siodełko na testy?


 


W tej chwili brane pod uwagę dwa modele:


Derry Accent | Siodełka, Części | Velo - ACCENT Derry


Veno Accent | Siodełka, Części | Velo - ACCENT Veno


 


Budżet - w granicach rozsądku, do ok. 100 - 150zł.


 


Jeszcze mała uwaga na koniec - nie bierzemy pod uwagę kanap o szerokości 170-180mm ;-)


Odnośnik do komentarza

 

Poszukiwane siodełko męskie dla chłopa słusznej wagi 110-115kg ;-)

 

W tej chwili w użyciu siodełko standardowe SCOTT Aspect sprzedawane w komplecie z rowerem SCOTT Aspect 40 (model sprzed dobrych kilku lat), szerokość siodełka 130mm. Brat skarży się na ból w okolicach kości ogonowej podczas dłuższych przejażdżek i po nich. Jazda rekreacyjna - drogi asfaltowe, ścieżki rowerowe, utwardzone drogi leśne i polne, szutr. Bez szaleństw. Ważne, by siodełko było wytrzymałe - obecne wykrzywiło się nieco na bok po upadku, stąd pilna potrzeba wymiany na nowe, koniecznie wygodniejsze.

 

Ktoś pomoże, doradzi? Co może powodować ból w okolicy kości ogonowej? Może ktoś z okolic Katowic zna sklep, w którym można wypożyczyć siodełko na testy?

 

W tej chwili brane pod uwagę dwa modele:

Derry Accent | Siodełka, Części | Velo - ACCENT Derry

Veno Accent | Siodełka, Części | Velo - ACCENT Veno

 

Budżet - w granicach rozsądku, do ok. 100 - 150zł.

 

Jeszcze mała uwaga na koniec - nie bierzemy pod uwagę kanap o szerokości 170-180mm ;-)

 

 

Niech brat idzie do sklepu rowerowego :) takiego dobrego. mają takie specjalne taborety, które pozwalają zmierzyć rozstaw kości i dobrać do tego odpowiednią szerokość siodełka. w wypadku siodełka nie ma co brać na oko :) a waga i rozmiar czterech liter nie ma dużego znaczenia (swojego czasu ważyłem sporo więcej a jeżdziłem na wąskim siodle :))

Odnośnik do komentarza

 

Poszukiwane siodełko męskie dla chłopa słusznej wagi 110-115kg ;-)

 

 

 

 

To nie jest jakoś dużo i 99% siodełek (może nie z Tesco itp.) da radę. BTW może to kwestia braku przyzywyczajenia do roweru? Brat próbował spodenek z wkładką? Ja nie używam, ale dużo osób je sobie chwali.

 

 

Niech brat idzie do sklepu rowerowego :) takiego dobrego. mają takie specjalne taborety, które pozwalają zmierzyć rozstaw kości i dobrać do tego odpowiednią szerokość siodełka. w wypadku siodełka nie ma co brać na oko :) [...]

 

Albo tekturka (taka falista), twarde krzesło, usiąść i po wstaniu zmierzyć odległość pomiędzy kościami, dodać do tego 20-40 mm i masz swój rozmiar siodełka.

 

 

 

[...]

 

Jeszcze mała uwaga na koniec - nie bierzemy pod uwagę kanap o szerokości 170-180mm ;-)

 

 

Jak Wam wyjdzie tyle to lepiej kupić takie, od którego d... nie boli, a nie sugerować się wyglądem. Jadąc i tak go nie widzisz. :-)

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedzi. Tekst z bratem wkradł się przez pomyłkę - po prostu siostra jest na innym forum i tam pisała w mojej sprawie. Ja 5 minut przed wyjsciem do roboty stwierdziłem, że zapytam tutaj i po prostu skopiowałem treść z tamtego forum zapominając wyedytować:).

 

Idąc za radą podzwonię po okolicznych sklepach czy mają możliwość pomiaru kości kulszowych albo wypróbuję tekturkę. 

Odnośnik do komentarza

Na Śląsku jeden z najlepszych sklepów to Activa w Rudzie Śląskiej (rower.com.pl) Mają wielki wybór wszystkiego, ale nie wiem czy mają dobór siodełek.

 

Co do bólu pleców to raczej nie od siodełka, tylko od złej pozycji na rowerze, słabych mięśni grzbietu lub jakiejś wady kręgosłupa.

Jak kupisz to nowe siodełko to ustaw je poprawnie (w necie jest wiele instrukcji) i jak bóle nie miną to trzeba się zastanowić nad wzmocnieniem mięśni lub wizytą u lekarza.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowałem się na zakup Accent Derry na próbę - drogie nie jest więc ok. Założyłem, ustawiłem, zrobiłem 36 km dzisiaj na moim nowym siodełku i ... niebo a ziemia. Wcześniej po przejechaniu 15-16 km nie potrafiłem normalnie usiąść - tak mnie bolała okolica kości ogonowej. Dzisiaj po przejechaniu tych 30 paru kilometrów zero bólu, jechało się dużo wygodniej niż na starym siodełku. Pozostaje jeździć i zobaczyć jak będzie dalej ale na razie moje odczucia są jak najbardziej pozytywne:)

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Najwygodniejsze siodełko jakie kiedykolwiek spotkałem nazywa się Specialized Rival. Mam trzy sztuki. Ciężko upolować bo już nie produkują ale warte każdych pieniędzy. W porównaniu do niego to Specialized Henge czy Selle Italia Flite Gel które też posiadam to paździerze. Specialized Sonoma, znacznie tańsze też daje radę. Może byc też inna sensowna firma. Do jazdy rekreacyjnej musi być dużo żelu i odpowiedni rozmiar. Zapewne 143mm. Nie kupuj mega szerokiej kanapy bo takie są dla bab z wielkim dupskiem i nie kupuj żadnych szosowych bo to są paździerze dla młodych chłopaków ważących po 60-70kg.

 

Siodełko na testy możesz kupić w Decathlonie. Wszystko co tam kupisz możesz oddać.

Odnośnik do komentarza

Nie kupuj mega szerokiej kanapy bo takie są dla bab z wielkim dupskiem i nie kupuj żadnych szosowych bo to są paździerze dla młodych chłopaków ważących po 60-70kg.

 

 

Kolego nie szerz herezji !! Mega chłop może mieć wąską dupinę, jak i mały chłop może mieć mega dupsko, w sensie rozstawu kości.

 

Szerokość kanapy dobieramy do rozstawu kości kulszowych !! Pomiaru warto dokonać nawet w warunkach domowych. Mi w domu wyszło 142, a na krzesełku w sklepie 145. Siodło jakie dobrałem to specialized toupe sport 155mm, wcześniej przechodziłem przez żelowe kanapy od selle italia, fabryczne gianta, i jeszcze kilka innych... koniec końców okazało się że z doświadczeń jakie zdobyłem siodło musi mieć dziurę i być twarde, a z pomiarów jakie mi robili wyszło że musi być szerokie 150-155. Wcześniej na siodle wysiadywałem max 3h teraz 8h wyprawy mi nie straszne.

Podsumowując rozmiar MA znaczenie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Każdy ma inną anatomię. Rozmiar oczywiście ma znaczenie i tego nie neguję. Pisząc o kanapach miałem na myśli bardzo szerokie i krótkie siodełka często spotykane w rowerach miejskich które dla mężczyzn kompletnie się nie nadają. 155mm to już bardzo szerokie siodło. Też kiedyś jeździłem na takiej szerokości dopóki nie przećwiczyłem że dla mnie optymalne jest 143 mimo sporego tyłka. Co do tego że siodło musi być twarde i mieć dziurę absolutnie się nie zgodzę. Może tak jest w Twoim przypadku ale wśród dużej rzeszy moich kolegów ani jeden nie ma siodła z dziurą. W pełni wystarczy kanał po środku redukujący nacisk na krocze. Co do twardości znam takich którzy jeżdżą na podobnych paździerzach jak rzeczone Toupe Sport , które ma minimalną wyściółkę (a dokładnie level padding 2). Zwykle mało ważą. Dla mnie takie siodełka są za twarde, mają za małą wyściółkę. Po 6h jazdy bolą mnie na takim siodełku wyrostki kulszowe a drugiego dnia jazdy boli mnie przy samym wsiadaniu na siodełko. Moje poszukiwania optymalnego siodła trwały jakieś 5 lat. Najpierw ćwiczyłem różne żelowe. Kupowałem najróżniejsze w Decathlonie, jeździłem ze 2 tygodnie i zwracałem. Doświadczeni kolarze namówili mnie żebym kupił siodło z naturalnej skóry która ma podobno takie właściwości że układa się do czyjejś anatomii. W danym momencie jednym z najbardziej popularnych siodeł o najlepszych recenzjach było Selle Italia Flite Gel. Jest to jedne z najpopularniejszych siodeł na warszawskim Rondzie Babka na które przyjeżdża czasem jednorazowo 200 kolarzy. Walczyłem z nim długo. Nie było złe więc sporo na nim jeździłem ale tyłek jak bolał tak bolał. Wyściółka, mimo że Gel w nazwie, minimalna. Następnie trafiło mi się z rowerem siodło Specialied Sonoma 155mm. Okazało się to bardzo wygodnym siodłem na wielogodzinne wyprawy idealne na rower trekkingowy ale nadal czegoś mi brakowało. Pewnego razu podczas rozmowy ze sprzedawcą akcesoriów Specowych ważącym ze 120 kg żywej wagi rozmowa zeszła na siodła. Gość z absolutną pewnością siebie zakomunikował że przećwiczył wszystkie siodła Specowe, Selle Italia, Fizik i parę innych i nie ma wygodniejszego niż Specialized Rival. Znalazłem, kupiłem i potwierdzam. To nie jest kanapa, ilość żelu jest spora ale właśnie w sam raz. 12 godzin w siodełku nie sprawia problemu. W tym roku pożyczyłem na wyjazd rower z Rivalem, koledze który jest szczupły ma 180 wzrostu, 75kg wagi. Od kilku lat zmieniał i próbował różne siodła. Jeżdził na moim Rivalu przez tydzień i natychmiast po przyjeździe poszedł do sklepu, wydał 300 PLN i kupił ostatnią sztukę Rivala którą mieli i kazał mi szukać więcej do innych rowerów. Mówi że na tak wygodnym jeszcze nigdy nie jeździł.

 

Polecam też zapoznać się z paroma linkami Speca na temat siodeł:

http://www.specialized.com/media/whatsnew/SaddleFinder-2013_E_121015_screen.pdf

http://www.specialized.com/OA_MEDIA/pdf/BG%20FIT%20Whitepaper.pdf

Odnośnik do komentarza

Każdy ma inną anatomię. [...] Pisząc o kanapach miałem na myśli bardzo szerokie i krótkie siodełka często spotykane w rowerach miejskich które dla mężczyzn kompletnie się nie nadają. 155mm to już bardzo szerokie siodło. [...]

 

To zdecyduj się: każdy ma inny tyłek czy szerokie miejskie się nie nadają? To drugie wyklucza pierwsze.

 

Ja na mieszczuchu jeżdżę na Brooksie B67, które według producenta ma 205mm[1], czyli według Ciebie baaaardzo szerokie.

 

Rozstaw kości ok 12,5cm (mierzone tekturką), a jeździ mi się (jak się wreszcie siodełko "złamało") rewelacyjnie, testowane do 60km dziennie. Wcześniej uzywałem  ciut węższe, ale nadal zgodne z moim rozmiarem tyłka. Nic mi się nie obciera i to w takim stopniu, że mogę spokojnie jeździć w bawełnianych spodniach niezależnie od pory roku 24km (tyle mam do pracy w jedną stronę). Szczupły też nie jestem: 85-90kg. Rower wymusza wyprostowaną pozycję, gdzie całe ciało spoczywa na siodełku.

 

 

[...]W danym momencie jednym z najbardziej popularnych siodeł o najlepszych recenzjach było Selle Italia Flite Gel. Jest to jedne z najpopularniejszych siodeł na warszawskim Rondzie Babka na które przyjeżdża czasem jednorazowo 200 kolarzy. Walczyłem z nim długo.[...]

 

Długo czyli ile? Ja potrzebowałem pół roku i modyfikacji siodełka (zmiana naciągu i ściągnięcie bocznych stron siodełka sznurkówką, bo jednak mój ciężar swoje z nim zrobił: http://pedal-trikes.blogspot.co.uk/2013/12/lacing-brooks-b17-special-saddle.html   ).Ale warto było poczekać. Teraz aby nikt go mi nie ukradł, bo mnie coś trafi. :D

 

 

W każdym bądź razie pisanie kategorycznych stwierdzeń typu, że szerokie siodełka nie nadają się jest wprowadzaniem czytelników w błąd. Tobie nie pasują, innym być może wręcz przeciwnie.

 

 

 

 

[1] Z tym że te 205mm jest od nitu do nitu, w praktyce trzeba zabrać po 10mm z każdej strony. Nikt by nie wysiedział na metalu zbyt długo.

Odnośnik do komentarza

Mając 117 kg i przejechane jednorazowo 100 km w (4 g 56 min) na Selle Royal (Classic/Alpine)z żelem z dziurką po środku jazda jest bardzo wygodna + do tego strój z wkładką i jest mega wygodnie. 

SZEROKOŚĆ: 158 mm

DŁUGOŚĆ: 256 mm

Do jazdy spokojnej i sportowej jest w porządku, niestety przy dłuższej jeździe(ok.3h) trzeba pochylić czub siodła w dół ponieważ uciska na krocze przy używaniu Lemondki
Gdyby było o przynajmniej 10-20 mm krótsze było by w sam raz. Mimo tego bardzo polecam siodło bo sam na nim jeżdżę, i nie są to zasłyszane opinie. A wszystko odczuwane na własnej dupie.

Szerokości Patryk
 

Odnośnik do komentarza

@maciejrutecki

To że ktoś jeździ na damskim albo przedpotopowym siodełku o szerokości ponad 20cm bynajmniej  nie znaczy że ten ktoś ma rację. Firma Specialized zrobiła szczegółowe badania przy pomocy specjalistów w które zainwestowała kupę pieniędzy. Na podstawie tych badań produkuje dla mężczyzn siodełka w trzech rozmiarach: 130, 143 i 155mm. I na takich siodełkach lub podobnych rozmiarów większość mężczyzn powinna jeździć. Nie widzę sensu dalszego udowadniania że szerokość 20cm nie jest prawidłowa chyba że ktoś ma dupsko jak wrota od stodoły.

Odnośnik do komentarza

 

Na Specialized świad się nie kończy. To raz

 

Po drugie: kolejny raz próbujesz ustalić jedyną słuszną rację związaną z siodełkami:

 

 

[...] Pisząc o kanapach miałem na myśli bardzo szerokie i krótkie siodełka często spotykane w rowerach miejskich które dla mężczyzn kompletnie się nie nadają. 155mm to już bardzo szerokie siodło. [...]

 

 

[...] I na takich siodełkach lub podobnych rozmiarów większość mężczyzn powinna jeździć. Nie widzę sensu dalszego udowadniania że szerokość 20cm nie jest prawidłowa chyba że ktoś ma dupsko jak wrota od stodoły.

 

 

Rozumiem, że ktoś może być fanem danej marki, ale proszę, trochę krytycznie podchodź do tego co pisze dany producent, piszesz:

 

"Specialized zrobiła szczegółowe badania przy pomocy specjalistów w które zainwestowała kupę pieniędzy."

 

Linki, które podałeś nie udają nawet artykułów badawczych tylko są reklamówką producenta zrobioną według sprawdzonej recepty: dajmy parę nazwisk z "dr" ma początku, z mało mówiącej instytucji (sprawdziłem co to za jedne, zrób to samo!) i dodajmy parę technicznych terminów oraz symulacje komputerowe.

 

Gdybym nie pracował kilka lat jako naukowiec to może też bym się na to nabrał, ale doskonale wiem jak to wygląda z drugiej strony i jak powinny wyglądać rzetelne badania. To już student pisząc magisterkę musi się lepiej przyłożyć do wyników, albo chociaż skutecznie ściemniać. :D

 

Autor tematu prosił o wybór siodełka dla min. 100kg wagi, a -- jak ktoś już przytomnie wcześniej zauważył -- tworzysz herezje. Siodełko ma być wygodne, czy to będzie 10cm czy 28 cm szerokości, nawet jakby wielcy specjaliści z Specialized wydali miliardy dolarów i mówili co innego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...