Skocz do zawartości

Nowelizacja prawa dla rowerzystów


Greg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w wątku o przepisach rowerowych nie ma chyba słowa o mandatach ,a jest ich sporo jak się okazuje i jest specjalny na to  taryfikator ,szczególnie najważniejszy jazda w stanie nietrzeźwości . Po nowelizacji 2016 najważniejsze że nie zabiera się już w takich przypadkach prawa jazdy . Obecne przepisy ostro traktują rowerzystów, którzy jeżdżą po drogach publicznych po wypiciu alkoholu.

Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu)- wykroczenie grozi mandat od 300 do 500 zł.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)-przestępstwo  rowerzysta zostanie ukarany 500-złotowym mandatem.

 

Ja miałem taki przypadek ogólnie pierwszy raz w życiu z lokalną po imprezie miejskiej gdzie wjechałem na chodnik,co było podstawą do zatrzymania i zarazem kontroli wielu takich było tego dnia, którzy wtedy popełniali wykroczenia na drodze w ten sam sposób ,ja miałem pecha bo wypiłem 2 piwa. A więc alkotest i alkomat.Ogólnie polowanie na rowerzystów.

Wynik pierwszego dmuchania 0,6 drugi po 15 minutach 0,4 i to były okolicznosci łagodzące zostałem na szczęscie tylko pouczony z racji pierwszej kontroli drogowej w życiu co znaczyłem na wstępie i wydmuchaniu wykroczenia 0,4,Widocznie na krew już nie było sensu jechać bo szybko spadło a procedura pobierania krwi też chyba trwa gdybym tego zażądał ? Warto  wspomnieć o błedzie pomiarowym  który wynosi chyba 0,1. Warto też coś zjesc lub popić bez% wtedy jest inne trawienie i wydech jak po samym piciu %. Pouczenie od policjanta zawsze wzrasta bezposrednio po spożyciu%, mi spadło bo mineło trochę czasu zanim wsiadłem na rower w drogę powrotną,To mój fuks ,bo czekali na samym wylocie pod imprezą i pojechali za mną,czekając na wykroczenie .Dodam że w niemczech rowerzysta może wydmuchac aż 1,6 promila u nas tylko 0,2 . Jak patrzę że mi groził mandat minimum 300 zł to jazda po tzw turystycznym piwku może być kosztowna . Wszystko zależy od też okolicznosci  i policjanta,  ale te widełka dla rowerzysty powinny być własnie zawyżone do 0,5 żeby można wypić swobodnie 1 piwko , być może jest taka niepisana zasada że takie wykroczenia do 0,5 są niekarane dla rowerzystów turystycznych?? Ogólnie żeby dostać taki mandat trzeba wyraznie przegiąć ponad miarę . Z tego co widziałem na fotach kontrole alkotestem mogą też być na sciezkach rowerowych

Jakie są wasze przypadki z kontrolą drogową? Pozdrawiam wszystkich rowerzystów :)

Odnośnik do komentarza
Gnojki polują jak tu wyrwać kasę. Na rowerze kontroli trzeźwości nigdy w życiu nie miałem ale też nie piję na rowerze alkoholu z dala od miejsca zamieszkania. Mogę wypić jedno czy dwa piwka z kumplami gdzieś blisko domu. No i pijam tylko piwa niskoprocentowe.

 

W kwestii alkomatów to kolega ma i robił testy i wystarczy umyć zęby żeby mocno zmniejszyć wskazania.

 

Co do kontroli na drodze to gnoje zwykle stoją nie tam gdzie jest niebezpieczeństwo tylko tam gdzie można wyrwać kasę, dlatego nie są dla mnie nie Policją a zwykłymi gnojkami.

 

Nie wiedziałem że w Nieczech można obalić tyle browaru i nadal jechać rowerem :) Czesi mają ograniczenie 0.0% dla kierowców samochodów. Nie wiem ile dla rowerzystów ale tam tankują tyle piwa że rzadko kto jedzie rowerem na trzeźwo.

 

A na rowerzystów polują teraz wszędzie. Wczoraj jeden gajnwoy Marucha, próbował mnie i kolegę wyrzucić z lasu albo dać mandat za jeżdzenie poza szlakami. Oczywiście wskoczyliśmy na rowery i uciekliśmy. Po singlach nas Ładą Niwą nie miał szans złapać :)

Odnośnik do komentarza

Nie wiem jak Wy ale jak mam przekonanie że w naszym pięknym kraju jest mnóstwo różnych dziwnych instytucji próbuje nas wydymać. A naszą rolą jest być na tyle mądrym żeby nie dać się wydymać. Więc z założenia jak mogę to uciekam, podatków kiedy tylko mogę to nie płacę, ściemniam i kombinuję jak nie płacić oszustom różnych haraczy. Czasem mnie narżną ale niestety wszystkiego się nie uniknie. Banki już tyle razy mnie wydymały że nie zliczę, towarzystwa ubezpieczeniowe też. Więc odbijam na innych instytucjach żeby bilans był na zero :)

Odnośnik do komentarza

Dokładnie po co te wszystkie ograniczenia,limity niskie widełki %, fotoradary itd wiadomo po co . Przykład niemiec na autostradzie brak limitów prędkosci ,bez bramek i opłat ,limit 0,5 % dla kierowców!!!  Jeszcze gdybyśmy tyle zarabiali co tam to bym zrozumiał te ograniczenia. A tu bidoków cisną ile się da. Jest szansa że coś się zmieni bo  viceminister wydał zalecenie aby drogówka nie chowała się w krzakach i zakrętach. Dla mnie przepis o zakazie jazdy po chodniku na terenie zabudowanym jest kontrowersyjny i grozi 100 zł . Wiadomo na drodze rowerzysta nie ma szans przy potrąceniu.

Odnośnik do komentarza

 

Aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów 2017

Kierowanie bez uprawnienia rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym – 100 zł

Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – 500 zł

Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego Środka – od 300 do 500 zł

Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia – 100 zł

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu – 350 zł

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną – 350 zł

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni – 350 zł

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy – 100 zł

Naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone – 300 zł

Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej  przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni – 100 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku – 50 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 zł

Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 50 zł

Nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku – 50 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł

 

Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru – 200 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów – 100 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – 50 zł

Wjazd na autostradę lub drogę ekspresową pojazdem, dla ruchu którego drogi te nie są przeznaczone – 50 zł

Naruszenie obowiązku umieszczania pojazdu (z wyjątkiem pojazdu zaprzęgowego) poza jezdnią w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym – od 150 do 300 zł

Naruszenie przepisów w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach – od 200 do 500 zł

Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop” – 100 zł

Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione – od 300 do 500 zł

 

Odnośnik do komentarza

W Polsce limit to 0,2, czyli jedno piwko i 30-40 min przerwy w jeździe. Potem poziom alkoholu spada na tyle, że nie przekroczy się normy. W Niemczech jest 0,8 ale generalnie wychodzą z założenia, że jak masz więcej to lepiej jedź rowerem bo stwarzasz mniejsze zagrożenie. A jak jesteś za mocno nawalony to i tak nie utrzymasz pionu więc problem sam się rozwiązuje. ;) 

U nas jest jak jest i złość tego nie zmieni. Albo się dostosujesz albo ryzykujesz i wtedy nie możesz pyszczyć bo to Twój wybór.

Na autostradach w Niemczech owszem nie ma limitów ale na coraz krótszych odcinkach, a poza tym jak jedziesz pow. 130 i spowodujesz wypadek to i tak będziesz miał problemy. Więc wcale nie jest tak różowo. Poza tym nie poruszajmy niemieckich autostrad bo rowerami po nich i tak nie można jeździć.

@ Jacek - ci gnoje to też ludzie. Może dostali taki prikaz, może muszą wyrobić limit... Nie wiesz tego więc obrażanie kogoś w ten sposób jest słabe. Ja wiem, że u nas w kraju my wiemy najlepiej co powinni robić inni bo taka nasza przywara. Wiemy gdzie powinni stać, kogo łapać itd. Nie wiem czy miałeś styczność z Policją ale ja tam przepracowałem parę ładnych lat i takie sądy jak Twoje są niesprawiedliwe jeśli nie znasz instytucji od środka. Nie usprawiedliwiam konkretnej sytuacji ale pamiętaj, że policjanci też mają swoje humory. Może któremuś "żona nie dała" i się czepia, nie wiem. Ale teoretycznie ma rację skoro złapał kogoś za jazdę po piwku. Takie mamy prawo. Wybiórcze stosowanie się do przepisów widzę codziennie wśród kierowców na polskich drogach, więc może chociaż my - rowerzyści, żyjmy zgodnie z literą prawa.

Uda Ci się uniknąć podatku - OK, pojedziesz po jednym piwku środkiem lasu - OK ale jak cię gdzieś złapią to płacz i płać.

Odnośnik do komentarza

Mnie zupełnie nie interesuje kto komu jaki dał prikaz i jakie ma targety do wyrobienia. Ja jeżdżę mocno niezgodnie z przepisami, aczkolwiek raczej nie szybko i czasem ponoszę tego konekwencje. Ale do szału mnie doprowadza że nie łapie się piratów drogowych, bandytów i innych tylko czycha na niewinnych obywateli, którzy czasem się zagapili albo jechali stadnie i są za to karani. Miałem do czynienia z Policją bardzo wiele razy. Z różnych przyczyn ale generalnie zwykle jako poszkodowany. Mam o tej formacji fatalną opinię. Uważam że nie służy ona celom do których ją stworzono tylko realizowaniu bardzo wielu innych, często niegodnych z prawem i godzących w obywateli. A spóbuj złożyć doniesienie i bronić swoich praw. Robiłem to kilkukrotnie. Policja zawsze miała to w d. i nauczyłem się że dopóki nie weźmiesz spraw w swoje ręce to sprawiedliwości się w tym kraju nie doczekasz. Więc jak okazało się że mam złodzieja w firmie to zamiast czekać na żenującą i żalosną Policję, sam zrobiłem z nim porządek bo bym się nigdy na nic nie doczekał.

Odnośnik do komentarza

ci gnoje to też ludzie. Może dostali taki prikaz, może muszą wyrobić limit... 

 

Wynika z tej wypowiedzi, że ważniejsze dla Policji jest "wyrobienie limitu" niż bezpieczeństwo ludzi. Czyli jednak gnojki :) No i czemu do cholery kryją się z radarem po krzakach albo za przystankami? Przecież, gdyby ustawili się w widocznym miejscu to 99,9% kierowców zwolni. 

Odnośnik do komentarza

Panowie,

a ja jak najbardziej jestem za kontrolą trzeźwości kierowców - samochodów przede wszystkim. Policja ma teraz tzw. ołówki, szybkie i proste w użyciu wstępne narzędzia do diagnozy. I niech ich używają, wszędzie i często. To w interesie nas wszystkich. Inna rzecz to czychanie w krzakach - tu jak widzę policjanta z suszarką to zawsze później mrugnę kierowcy jadącemu z naprzeciwka. I się z Wami zgadzam że to draństwo, i wyrabianie normy. Takie mają wytyczne. Nic tylko współczuć lub... jeździć zgodnie z przepisami ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...