Skocz do zawartości

[do 20k) pierwsza szosa/szosa endurance


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Witam się serdecznie i zgłaszam z prośbą o poradę. Szukam swojego pierwszego roweru szosowego ze wskazaniem na road plus/endurance. Chciałbym, żeby posłużył parę lat, więc chciałbym, żeby był to sprzęt na przyzwoitym poziomie. Jeździł będę 80% asfalt i ścieżki rowerowe/20% lekkie szutry, utwardzone leśne trakty. Nie planuję backpackingu. Nie planuję wyścigów. Planuję trasy 20-50km (z czasem dłuższe) w przyzwoitym tempie, ale bez walki o każdą sekundę. Waga roweru nie jest dla mnie mega istotna. Nie zamykam się też na ramy aluminiowe. Wzrost 189cm/waga 115kg. Wcześniej przez 2 lata użytkowałem Krossa Evado 9.0. 

Poniżej podaję swoje wymagania i propozycje rowerów, które udało mi się wyselekcjonować:

- hamulce tarczowe
- napęd Shimano 105 di2
- prześwit na opony 32mm (35mm również wchodzi w grę)
- solidna rama (obecna waga użytkownika 115kg i ma dzięki rowerowi spadać)
- mile widziany kokpit ze zintegrowanym okablowaniem
- koła mogą być ALU

Rowery:
- Merida Scultura Endurance 6000 
- Specialized Aethos Comp Shimano 105 Di2 - trochę ponad budżet.
- Specialized Roubaix SL8 Comp - trochę ponad budżet i nie ma Di2.
- TREK Domane SL 6 Gen 4 - trochę ponad budżet, ale jest teraz w promocji w kilku sklepach. Całkiem przypadkiem udało mi się krótko pojeździć na wersji SL6 w wersji AXS (SRAM) i wrażenia były pozytywne.
- Cube Agree C:62 - 2899 EUR zachęca, ale max. prześwit 30mm i waga zestawu 115kg zniechęca. Budżetowo łapię się nawet na Ultegrę, ale akurat na tym mi nie zależy. 

Będę wdzięczny za każdą opinię, które rowery warte są uwagi, a których lepiej unikać. Jestem też otwarty na Wasze propozycje.

Bardzo dziękuję! 🙂 

Odnośnik do komentarza

Są dwa rowery endurance, które stanowią Gold Standard. Specialized Roubaix i Trek Domane. Ja i 5 moich kumpli jeździmy na Roubaix, różne modele. Jakoś tak wyszło że ze 2-3 znajome dziewczyny jeżdżą na Madone. Chłopy jakoś nie. Ale testowałem Domane na tarczach i Di2 i nic mu nie brakowało. Ma tylko chory system nakładanego masztu, który mi się nie podoba. I jest to amerykańska myśl techniczna ale chińska produkcja, znacząco poniżej jakości Speca. Który jest produktem niemiecko-amerykańskiej myśli technicznej i tajwańskiej produkcji.

Gdybym miał 20k na zbyciu to nic innego niż Roubaix by mi nie przyszło do głowy. Tyle że nie kupowałbym w Polsce. Dwa moje Speca są spod Salzburga, sklep Rad Angerer. Tam możesz zapytać. Jak i pogrzebać po niemieckich wyprzedażach. Ich gwarancja jest też lepsza niż nasza. Powystawowy albo używany też bym rozważył. Jak tyle chcesz wydać to ma mieć olejowy Future Shock 3.3 albo trzeba zrobić upgrade do niego. No i Di2 oczywiście.

Merida jest raczej dobrym jakościowo produktem. Podobnie jak Cube. Z tym że to są rowery mające tylko geometrię endurance ale bez żadnych specjalnych technologii "wygładzających" asfalt.

Aethos to osobisty projekt Niemca, Petera Denka, głównego projektanta szosowych Speców. Chciał zaprojektować szosę race w klasycznym stylu, z okrągłymi profilami rurek, której założeniem miała być ultra niska waga i świetne prowadzenie na zjazdach. Jest to generalnie rower do górskich wspinaczek, bez optymalizacji aerodynamicznej. Po płaskim Roubaix będzie jeździć szybciej i komfort będzie lepszy.
 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Wam za odzew. Przetrzepię temat speca. @jajacek wiesz może jak sprawuje się sram rival w tym modelu? Nastawiłem się mocno na di2 ponieważ w większości chciałbym z niego korzystać jak z szosy endurance. 

Przy okazji o co chodzi z tym Future Shock 3.3 i czemu istotne mieć akurat tę wersję? 

I jeszcze apropos Domane, obecnie do dostania poniżej 19k. Regularny SL8 jest na Tiagrze. Update do Di2 plus update FS to kolejne koszty. Nie wiem czy chce mi się z tym bawić. Tym bardziej, że się nie znam. Najchętniej kupiłbym rower, zrobił porządny fitting i... jeździł 🙂

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...