Skocz do zawartości

Rower do kwoty 6.000,00 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
od pewnego czasu przeglądam forum w poszukiwaniu informacji o rowerze mtb, który byłby odpowiedni dla mojego stylu jazdy. Przez pewien czas miałem rower trekingowy kross trans atlantic (chyba z 2015 lub z 2016 r), ale jazda na nim nie sprawiała mi żadnej frajdy, zupełnie nie mój styl jazdy, więc odsprzedałem go znajomemu. Niedawno przeprowadziłem się do Wrocławia i chciałbym zwiedzić województwo dolnośląskie rowerem, zaczynając również swoją poważniejszą przygodę z rowerami mtb. Jestem laikiem jeżeli chodzi o rowery, ale czytam forum i staram się pogłębiać wiedzę na ich temat. W podpunktach napisałem informacje o sobie oraz moje oczekiwania:

1. budowa ciała szczupła, wysokość 174 cm, waga ok. 64 kg, przekrok ok. 83 cm (+/- 1 cm),
2. preferowany tryb jazdy: górskie i leśne ścieżki, bezdroża, czasami wypad na miasto i do parku. Nie będę brał udziału w wyścigach, rajdach, ustawkach itp., w grę wchodzi wyłącznie ściganie się z wiatrem,
3. okres użytkowania roweru przez kilka lat, dlatego zależy mi na zakupie roweru z dobrym wyposażeniem,
4. budżet do 6.000,00 zł (z możliwością dołożenia kilkuset złotych, jeżeli rower byłby tego naprawdę warty),
5. koła 29'', ilość przerzutek z przodu nie ma dla mnie większego znaczenia,
6. lista rowerów, które wybrałem przeglądając forum, ale nie ograniczam się wyłącznie do tych kilku modeli - pozostaję otwarty również na inne modele.
a) Rockrider XC 100, rozmiar M - chociaż tutaj nie podoba mi się spaw przy kierownicy,
https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-xc-100-29-deore-1x11/_/R-p-330066

b) Rockrider XC 100 NX Eagle, rozmiar M - nie do końca odpowiada mi ten kolor, ale jestem w stanie pójść na kompromis
https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-rockrider-120-nx-eagle-aluminiowa-rama/_/R-p-330101

c) Indiana Storm X8, 19'' - byłem przekonany, że teraz to marka Torpado
https://rowery-indiana.pl/rowery/rowery-mtb/storm-x8-m19-29-cali-meski-niebieski-2021

https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-gorski-mtb-torpado-storm-x8-m19-29-cali-meski-czarno-czerwony

d) Indiana Storm X9, 19''
https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-gorski-mtb-torpado-storm-x9-m19-29-cali-meski-czarno-niebieski

e) Merida Big.Nine 500 Lite - najdroższa pozycja, z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na wymianę hamulców, ale kolor jest urzekający
https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3203/bignine-500-lite

 

Post wyszedł trochę przydługi, ale mam nadzieję, że zawarłem w nim wszystkie istotne dla sprawy informacje. Będę wdzięczny za każdą pomoc i opinię, w szczególności zależy mi na opinii ekspertów @Oskarr oraz @jajacek ?

Pozdrawiam serdecznie,
Necro.

Edytowane przez Necrozma
Dodanie informacji dot. modeli rowerów
Odnośnik do komentarza

X8 odpuść. Tam jest kaseta 11-42 dającą za małą rozpiętość jak na góry. Mając budżet na xc 120 wybierałbym xc120 nad xc 100. Mamy więc porównanie xc 120 do Indiany, 120 będzie bardziej pod sport i z lepszą obsługą gwarancyjną, x9 będzie tańsza na start, z lepszymi hamulcami i bardziej wyprostowaną geometria. Jeśli będziesz chciał często jeździć w single to bardziej xc, jeśli więcej takiego szlajania po lesie bez celu to x9. 

Meride bym odpuścił, ale jest jeszcze jedna ciekawa opcja. Kk kretnie canyon exceed. Jest teraz w promocji i kosztuje koło 6500 zł. Osprzęt porównywalny do xc 120, ale dostajemy Karbonową ramę. To jest karbon z dużą zawartością karbonu w karbonie, rama waży aż 1300 gramów, to tylko 200 gramów mniej niż Alu w xc 120 i 300 gramów więcej niż mój wyscigowy xc 900. Do rekreacji powinno być fajnie, bo dostaniesz mega sztywną ramę bez ryzyka połamania. Znam parę osób które się parę lat ścigają na tych canyonach i zachwalają obsługę gwarancyjną. 

Odnośnik do komentarza

Na dolnośląskie gorąco Ci polecam fulla, hardtail bardziej tu ogranicza niż pomaga. 

hardtai : https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-rockrider-race-720-nx-eagle-aluminiowa-rama/_/R-p-337265 - nowsza konstrukcja niż podane przez Ciebie, lepsza geometria, miejsce na mykmyk.

full : https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-100-s-29/_/R-p-304208?mc=873176 - może sie znajdzie lepszy full w tych pieniądzach, ale nic mi teraz nie przychodzi na myśl.

Odnośnik do komentarza

Wciśnie się. Będzie na granicy ale do rekreacji będzie ok. Ewentualnie mostek do skrócenia. Autor ma długie nogi i krotki tlów patrząc po wzroście i przekroku, więc taka indiana będzie git. 

@Veriv zgadzam się, do singli lepszy jest full. Jeśli jednak mowa o jeździe głównie po lżejszych ścieżkach bez tras zjazdowych i ma to być jak najbardziej uniwersalny rower to dalej ht wygrywa. 

Odnośnik do komentarza

W okolicach Wrocławia są single lasów Miekini(ok na hardtaila do XC), wzgórza Trzebnickie(ok na hardtaila fo XC) i Strzelin(ok na hardtaila do XC). Trochę dalej to glacensis w Bardzie i single w kaczawskich(też ok). Cała reszta już mniej nadaje się na fulla, razem z najbardziej atrakcyjnym w okolicy masywem Ślęży

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Oskarr napisał(a):

Kk kretnie canyon exceed. Jest teraz w promocji i kosztuje koło 6500 zł. Osprzęt porównywalny do xc 120, ale dostajemy Karbonową ramę.

@Oskarr szukałem tego Canyona, o którym napisałeś. Znalazłem taki rower, czy to o niego chodziło?
https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/cross-country-bikes/exceed/exceed-cf/exceed-cf-5/3126.html?dwvar_3126_pv_rahmenfarbe=SR%2FBK

Wygląda całkiem fajnie, ale sklep ma na stanie wyłącznie L-ki, a według ichniejszego kalkulatora odpowiednia dla mnie rama to S-ka. W temacie o wszędołazie @jajacek odradzał zakup rowerów z ramą karbonową do niewyścigowej jazdy, właśnie ze względu na dużą sztywność i mały komfort. Dlatego będę się rozglądał za innym rowerem.

@Veriv dziękuję za propozycję. Kolor tego Rockridera XC720 wygląda dosyć "ciekawie", z jednej strony nie podoba mi się ten kolor, a z drugiej strony jest on hipnotyzujący. Nawet jeśli bym go nie kupił, to z pewnością chciałbym zobaczyć go na żywo i się nim przejechać ? Jeżeli chodzi o full'a, to jest on już poza moim zasięgiem, dlatego ten pomysł muszę odrzucić.

Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie, czym jest tzw. "mykmyk"? Często spotykam się z tym określeniem na forum, ale nie mam zielonego pojęcia, co ten mykmyk oznacza.

Jeżeli chodzi o tereny do jazdy, to nie ograniczam się wyłącznie do dolnośląskiego. Oczywiście mam zamiar zwiedzić województwo na rowerze, ale także zapakowania swoich dwóch kółek w pociąg i eksplorację innym terenów Polski, m. in. rodzinne pomorze, małopolskie i gdzie tam jeszcze wiatr poniesie ?

Na ten moment mam na oku Rockridera XC120, Torpado X9 Storm i Rockridera XC720 (powiedzmy, że ten rower, to taki czarny koń tych zawodów). Może uda mi się w ten lub w następny weekend wybrać do Decathlonu i Media Expert, żeby obejrzeć rowery i się do nich przymierzyć, ale pozostaję otwarty także na inne propozycje.

Odnośnik do komentarza

@Veriv dziękuję za wyjaśnienie tego "mykmyka"

Jutro jadę obejrzeć Rockridera XC 120 w Decathlonie, żeby sprawdzić jak się będzie na nim jeździło. Plusem jest, że pojawiła się obniżka ?

Szukałem Torpado X9 Storm w Media Expert we Wrocławiu, ale najbliższy egzemplarz znajduje się dopiero w Komornikach k. Poznania - jeśli mi nie podpasuje Rock, to w kolejnym tygodniu się wybiorę do tego Poznania. W przypadku Rockridera XC 720, nie udało mi się znaleźć tego roweru w żadnym Decathlonie.

W międzyczasie czytałem forum i przeglądałem oferty sklepów. Czy mógłbym prosić o opinię na temat poniższych egzemplarzy?

1. Kona Honzo
https://www.bikester.pl/kona-honzo-M1304014.html?vgid=G1944958#cgid=37165

2. Canyon Stoic 3
https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/stoic/stoic-3/3338.html?dwvar_3338_pv_rahmenfarbe=RD&dwvar_3338_pv_rahmengroesse=S

3. Grand Canyon 6
https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon/grand-canyon-6/3269.html?dwvar_3269_pv_rahmenfarbe=GY&dwvar_3269_pv_rahmengroesse=S

Odnośnik do komentarza

Tak obniżka jest ogromnym plusem. Kupuj jeśli tylko rozmiar pasuje i chcesz takiego lekkiego roweru do cross-country bo rower świetny sam w sobie a cena bardzo dobra. Grand Canyon 6 jest droższy i niewiele ze sobą ta różnica w cenie wnosi.

Kona i Canyon Stoic to rowery innego typu. To rowery w sam raz na upalanie po Ślęży i innych kamienistych miejscówkach. Bardziej uniwersalne w zastosowaniach, ale troche wolniejsze na prostych czy podjazdach. Tak jak sam Canyon skategoryzował - kategoria 4. Rockrider 120 i Grand Canyon to kategoria 3.

Odnośnik do komentarza

Panowie, wracam właśnie z Decathlonu. Jestem po przymiarce Rockridera XC 120 w XL i Rockridera XC 100 w M.

Trochę żałuję, że w sklepie nie było modelu XC 120 w L. Porównałem jazdę na dwóch wspomnianych rowerach i powiem szczerze, że jestem zachwycony płynną jazdą i działaniem amortyzatorów w obu rowerach. Ten czerwony kolor w modelu XC 120 na stronie internetowej jest… brzydki[sic!], ale na żywo kolor prezentuje się bajecznie i do tego jest bardzo lekki. 

Właśnie wracam do domu i już wiem, że kupię właśnie ten rower, w rozmiarze L. Rozmiar XL był za duży - siedziałem jajkami na ramię. Dlatego myślę, że L będzie odpowiedni.

Chcę serdecznie podziękować @Oskarr i @Veriv za pomoc w wyborze ? 

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Necrozma napisał(a):

Panowie, wracam właśnie z Decathlonu. Jestem po przymiarce Rockridera XC 120 w XL i Rockridera XC 100 w M.

Trochę żałuję, że w sklepie nie było modelu XC 120 w L. Porównałem jazdę na dwóch wspomnianych rowerach i powiem szczerze, że jestem zachwycony płynną jazdą i działaniem amortyzatorów w obu rowerach. Ten czerwony kolor w modelu XC 120 na stronie internetowej jest… brzydki[sic!], ale na żywo kolor prezentuje się bajecznie i do tego jest bardzo lekki. 

Właśnie wracam do domu i już wiem, że kupię właśnie ten rower, w rozmiarze L. Rozmiar XL był za duży - siedziałem jajkami na ramię. Dlatego myślę, że L będzie odpowiedni.

Chcę serdecznie podziękować @Oskarr i @Veriv za pomoc w wyborze ? 

Na tej ramie spokojnie można zejść poniżej 11 kg dokładając trochę kasy. Wtedy zaczyna się robić lekko ? 

Odnośnik do komentarza
W dniu 13.08.2023 o 07:47, Oskarr napisał(a):

Na tej ramie spokojnie można zejść poniżej 11 kg dokładając trochę kasy. Wtedy zaczyna się robić lekko ? 

Hej,
jakie zmiany masz na myśli?
Jeżdżę turystycznym EVADO - ale chciałbym trochę poszaleć czasami (jednak rodzinne wypady górą) - ten ROCKRIDER to będzie dobry kierunek?

Odnośnik do komentarza

Ja na rodzinny wypady mam wyścigowego rockridera XC 900 ? Taki XC 120 jest fajny do wycieczek, czasem wymaga wymiany mostka aby było wygodnie dla użytkownika. Można poszaleć bez strachu, że się coś uszkodzi i nas żona zabije za to, że nie dokończyliśmy z nią wycieczki rodzinnej. 

Seryjnie XC 120 waży koło 11,8-12 kg. Na dzień dobry wyrzucając dętki mamy 200 gramów mniej, w moich rowerach siedzą też zintegrowane, karbonowe kierownice z mostkiem, które dają kolejne 200 gramów w dół. Lepsze opony to 100 gramów. Jesteśmy więc na poziomie 11,3-11,5 kg. Kolejne zejścia są już droższe. Można wymienić siodełko na karbon - 50-100 gramów w dół (200 zł), korba karbonowa -200 gramów (okolice 1000 zł), mavicki crossmaxy za 1100 dają kolejne 200 gramów. Fajną opcją, jak zajedziemy kasetę jest wymiana kasety na GX, wiąże się to z wymianą kół na takie z bębenkiem XD i zakupem kasety. Kaseta NX kosztuje 350 zł, GX udało mi się kupić tydzień temu na promocji w niemieckim sklepie za 500 zł. Kaseta GX waży 150 gramów mniej niż NX. 

U mojego ojca są obecnie mavicki, lekkie, zwijane opony, mleko, karbonowa kierownica, kaseta GX. Rower waży obecnie 11,1 kg z koszykami i pedałami. Kosztowało to okolice 1500 zł. U mnie wychodzi dość ekonomicznie, bo 90% części mam po ściągnięciu z innych rowerów. Podzespoły z tego roweru po demontażu też trafiły do innych rowerów. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...