Skocz do zawartości

Rower pod przyczepkę dziecięcą i fotelik - trekking czy mtb?


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam roweru do jazdy z przyczepką Thule (1 dziecko) oraz fotelikiem dziecięcym. Czytałem, że do przyczepki i fotelika dużo lepiej mieć prostą kierownicę, stąd mój gravel odpada.  Jak córka podrośnie i złapie bakcyla (mam nadzieję) to rower będzie też służył do rodzinnych wypraw sakwowych (raczej jednodniowych, ale z dzieckiem zawsze trochę bagażu się nazbiera). 

Mam na stanie fajny rower trekkingowy Kross Trans Solar 11 z 2017 r. (specyfikacja). Zastanawiam się, czy zostawić sobie trekkinga czy lepiej iść w MTB? Widzę tu opcje:


1.1 Sprzedaję Krossa i kupuję XC100. XC100 w miarę potrzeb doposażam w błotniki (żeby nie chlapać na dziecko w przyczepce) i bagażnik. Jak dziecko wyrośnie to będę miał fajnego MTB XC do zabawy ?
1.2 To co w 1.1., tylko kupuję XC120 choć nie wiem czy to nie overkill (zwłaszcza, że będą zapewne jeździć głównie trasy asfaltowe lub bardzo delikatny teren)
2. Zostawiam Krossa, co ma takie zalety: ma już bagażnik i błotniki, a ponadto dynamo w piaście. Myślę, że do moich zastosowań zamontowana nóżka też się przyda, żeby np. stanąć i szybko zajrzeć do dziecka.

Co byście doradzili? Może ktoś z Forumowiczów może podzielić się doświadczeniami z jazdy z przyczepką lub fotelikiem dziecięcym? Pozdrower ? 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Też mi się tak wydaje. Poczytałem trochę opinie użytkowników na innych forach i wychodzi na to, że napędy 1x niezbyt się nadają pod przyczepkę ze względu na dużą rozpiętość przełożeń. Z kolei Kross ma rzadko już dziś spotykany, bardzo uniwersalny napęd 3x - pod przyczepke powinien być jak znalazł :)

Bardzo lubię też mieć prądnicę w piascie - nie trzeba pamiętać o włączeniu lampki przedniej i tylnej, potem ich wyłączeniu, co jakiś czas ładowaniu. Po prostu wsiadam i jadę, zawsze mam działające, bezobsługowe oświetlenie. Kto wie, może kiedyś założę też koło z prądnicą w gravelu ?

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, sl66 napisał(a):

Kto wie, może kiedyś założę też koło z prądnicą w gravelu ?

Któryś z Cube Nuroadów ma prądnicę w kole i stałe oświetlenie w standardzie - mój kolega z pracy ma takiego. Opcjonalnie można było zamówić bez prądnicy.

Co do przyczepki, to zostawiłbym Krossa Transa. Kiedyś jeździłem jakimś niższym modelem Transa, nie pamiętam dokładnie którym, z przyczepką jak byłem w Pieninach, między innymi tym szlakiem wzdłuż Dunajca i było o.k.

No, chyba, że najbardziej rajcuje Ciebie opcja 1.1, czyli XC do zabawy - dziecko wyrośnie z przyczepki a fajny rower zostanie ?

Odnośnik do komentarza

Ja będę ciągał przyczepkę rowerową za pomocą karbonowego XC 900 i fulla xc 100s. U mnie w przyczepce będzie pies. Są wygodne adaptery z sztywnych osi na montaż przyczepki. W moim przypadku będą jazdy turystyczne z psem i bagażem z namiotem i śpiworami na 2-3 dni ale jak znajdę jakieś single, to odłączam przyczepkę i dzida na pętlę. W tym czasie moja partnerka z psem zrobią sobie piknik a ja się wyszaleję. Rozsądniejszy byłby trekking, u mnie niestety już jest ciasno żyjąc na 40 metrach kwadratowych z narzeczoną, psem i 4 rowerami. 

Odnośnik do komentarza

A propos ciągnięcia przyczepek: kiedyś zapytałem fabrykę Krossa, czy rowerem full (Kross Earth 2.0, 2x10), sztywna oś, rama aluminiowa, można ciągnąć przyczepkę. Odpowiedzieli, że NIE, bo "rowery typu full nie są przystosowane do takich zadań". Zapewne z ostrożności tak odpowiedzieli, a może obciążanie tylnej osi przyczepką powoduje jakieś niezdrowe naprężenia w systemie amortyzacji fulla, na zawiasach, itp. ? Macie swoją opinię na ten temat? A może przewidując, że podjęte byłyby próby górskich szaleństw na singlach z przyczepką, woleli nie ryzykować zagwarantowania trwałości ramy i osprzętu? 

Odnośnik do komentarza

Na bank z przyczepkami będzie większe obciążenie dla roweru, problem też taki, że te siły nie rozchodzą się wtedy równolegle na lewą i prawą stronę a zamiast tego całe obciążenie leci na jedną stronę i może powodować nierównomierne zużycie tulei i łożysk. Wątpię jednak, że full ciągnąc przyczepkę po prostej i równej ścieżce rowerowej z mocą rowerzysty na poziomie 200 watów ucierpi mocniej niż ten sam full na zawodach XC z kolarzem 100 kg skaczącym z metrowych dropów i robiący sprinty po korzeniach na 1500 watów. Ja przynajmniej po zamontowaniu przyczepki nie zamierzam skakać dropów i ścigać się po singlach, wstawać w korbach i robić interwany na vo2 max też nie zamierzam, ot spokojna i równa jazda na pokonywanie długich kilometrów. 

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Greg29 napisał(a):

No, chyba, że najbardziej rajcuje Ciebie opcja 1.1, czyli XC do zabawy - dziecko wyrośnie z przyczepki a fajny rower zostanie ?

Generalnie ta opcja mnie najbardziej pociąga, bo kusi mnie XC do zabawy ? Ale nie chcę tego robić na siłę, kosztem użyteczności roweru pod przyczepkę. Chyba zrobię tak, że zostawię na razie Krossa, a jak córka wyrośnie z przyczepki i fotelika, wówczas sprzedam trekkinga i kupię MTB.

3 godziny temu, Oskarr napisał(a):

będą jazdy turystyczne z psem i bagażem z namiotem i śpiworami na 2-3 dni ale jak znajdę jakieś single, to odłączam przyczepkę i dzida na pętlę

Turystyczny sprzęt (namiot, śpiwór itd.) zamierzasz przewozić w przyczepce z psem? Czy bikepacking/sakwy?

6 minut temu, Oskarr napisał(a):

a przynajmniej po zamontowaniu przyczepki nie zamierzam skakać dropów i ścigać się po singlach

https://www.youtube.com/watch?v=jj0CmnxuTaQ? 

Odnośnik do komentarza
Ja będę ciągał przyczepkę rowerową za pomocą karbonowego XC 900 i fulla xc 100s. U mnie w przyczepce będzie pies. Są wygodne adaptery z sztywnych osi na montaż przyczepki. W moim przypadku będą jazdy turystyczne z psem i bagażem z namiotem i śpiworami na 2-3 dni ale jak znajdę jakieś single, to odłączam przyczepkę i dzida na pętlę. W tym czasie moja partnerka z psem zrobią sobie piknik a ja się wyszaleję. Rozsądniejszy byłby trekking, u mnie niestety już jest ciasno żyjąc na 40 metrach kwadratowych z narzeczoną, psem i 4 rowerami. 
który adapter kupiłeś?
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...