Skocz do zawartości

ernorator

Użytkownicy
  • Postów

    93
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez ernorator

  1. Ja po dłuższych poszukiwaniach przez przypadek trafiłem na Selle San Marco Shortfit. Mam teraz w trzech rowerach, 2x Dynamic i 1x Comfort Dynamic. Pierwsze miałem takie ale rozwaliłem bo źle wiozłem rower samochodem https://www.centrumrowerowe.pl/siodelko-san-marco-shortfit-dynamic-open-pd39715/ Teraz takie https://www.centrumrowerowe.pl/siodelko-san-marco-shortfit-2-0-dynamic-open-pd34156/
  2. Jeszcze najważniejsze, jaki budżet?
  3. uuuu ciekawe w jakich warunkach te 11,1kg
  4. Tak, warto. Ja dostałem listę najpopularniejszych rowerów z rozmiarami ram jakie będą dobre dla mnie i opisem jaki mostek bym potrzebował, kierownicę itd. Oczywiście, jeśli wybierał bym rower z poza listy też mogłem się o taki zapytać.
  5. 😄 też tak mam, sugerowane ciśnienie z Scilca troche mnie niepokoi i dodaje trochę.
  6. Tam sprawdzają opony na feldze 17.8mm wewnętrznej przy niskim ciśnieniu, chociaż nie znalazłem co to znaczy niskim. Przekładałem je wczoraj na koło 21.5mm wewnętrznej i tu jedna ma 44.84 a druga 44.20.
  7. Nie wiem czy to coś pomoże ale Specialized S-Works Pathfinder Pro 42 na obręczy 20mm wewnętrznej mają
  8. ernorator

    Opony z brązowymi bokami

    Tak jest, część opon, które mając kremowe/brązowe boki są lżejsze od całych czarnych. Jest też kilka, w których czarne są lżejsze. Wszystko zależy od tego jak się ten kremowy uzyskuje. Natomiast, biorąc pod uwagę, że opona czarna od opony czarnej takiej samej może się przy szosowych różnic wagą o 10g a np. przy np. gravelowych 30-40g to ja nie wiem czy jest tutaj jakaś ciągłość i powtarzalność.
  9. Dużo gorszy amortyzator i koła niż Riverside Jeszcze można pomyśleć o Radon Scart Light 9.0, amortyzator fajny ale koła nie za bardzo. Sam wolał bym jednak produkt Decathlonu.
  10. Co mu się popsuło, że 2 tygodnie będą go robić? Wybór nie jest zbyt duży, może tez być, że 30 się nie zmieści jak max szosowych jest tyle. Np. w takiej mogą nie wejść klocki. https://www.centrumrowerowe.pl/opona-schwalbe-cx-comp-pd3071/?v_Id=135064
  11. Pirelli Cinturato Velo TLR trochę jak Continental Gator Skin, dla dużej odporności na przebicia poświęca przyczepność. Opony są podobne parametrami a garotskin na mokrym zachowuje się jak by były z plastiku, ja bym nie jeździł.
  12. Lepiej, na aliexpress od czasu do czasu pojawiają się piasty z logiem Evanlite albo Vinci
  13. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    Ja sobie zdaję sprawę @Oskarr kim jest @jajacek i co robi jego syn, szczególnie lubię jak dosłownie czuć dumę kiedy o nim pisze. Wiem też jaką wiedzą dysponuje (chociaż do rowerów speca ma zbyt optymistyczne podejście) i bardzo często coś się od niego dowiem potem czytam o tym więcej i zazwyczaj ma całkowitą rację a przynajmniej się nie myli. Jeśli chodzi o Dylana to jego filmy są trochę infantylne natomiast jest to spowodowane charakterem YT i widownią (weekend warriors) a nie zawartością. W największym w stanach (jeśli nie na świecie) cyklu wyścigów gravelowych Life Time Grand Prix w 2023 był 16 a chłop, który wygrał był 5 na gravelowych mistrzostwach świata więc nie nazwał bym go ambitnym amatorem bo tacy są w drugiej 50siątce. Factor nazywa go na swojej stronie i materiałach prasowych "Factor athlete" i śle mu rowery za kilkanaście tyś. $ gdzie tak nie za dużo jest o tym na jego kanale YT więc nie są to materiały prasowe. Wspomniany przez Jacka, Josh Poertner często pojawia się u niego na kanale i też współpracuje z nim.
  14. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    Dobrze jak liczy ktoś kto się ściga ma wsparcie zespołu, testuje w tunelu aerodynamicznym i do współpracy zaprasza ekspertów, którzy zjedli zęby w wyścigach i przemyśle rowerowym. Dla tego dziwi mnie Twój komentarz "Do wyliczeń tego gościa to jakoś nie mam zaufania". Dla weekendowych wojowników, poczatkujących w wyścigach czy kompletnych amatorów jego kanał jest kopalnią wiedzy, która zawsze jest podpierana danymi naukowymi. Nie daje prostych recept tylko wiedze. The Most Effective Marginal Gain. Aerodynamics with Josh Poertner Is it Uncool to Use Aerobars for Gravel Racing? GCN & Geoff Kabush Response We Tested Gravel Equipment in a Wind Tunnel and the Results Were Surprising przy okazji https://silca.cc/blogs/silca/why-aerodynamics-matter-at-all-speeds
  15. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    U Dylana Johnsona chyba było, że aero powyżej 20km/h wygrywa z wagą. Tylko on zawsze robi testy i wyliczenia pod gravele bo tam się ściga.
  16. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    No skoki są chyba najgorszym możliwym przykładem. Jakby porównywać paralotniarstwo do pchnięcia kulą. Nie mówimy tutaj o oporach toczenia, ciśnieniu w oponach i smarze w piaście bo one z założenia są takie same dla obu teoretycznych przypadków. Jedyna różnica jest taka, że: -dla układu A i B masa rower, koła, rowerzysta są identyczne; - koła A są cięższe o dokładnie tyle samo od kół B co rama A jest lżejsza od ramy B. Dodatkowym czynnikiem jest tu rozkład masy na danym kole. Ekstremalnym przykładem były by tu koła o tych samych piastach, szprychach i oponach (załóżmy tu dla uproszczenia, że są bezdętkowe bez płynu uszczelniającego) a różnica w masie jest tylko w obręczy. Chyba nie znajdzie się tutaj nikt kto zaprzeczy, że łatwiej będzie wprawić w ruch koło o mniejszej masie niż koło o większej masie a trudniej będzie zatrzymać koło o większej masie od koła o mniejszej masie. Pytanie jak duży wpływ mają te wartości na cały układ koła, rower, rowerzysta.
  17. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    Ten sam kanał rok później https://ujeb.link/brcvct
  18. ernorator

    Masa roweru vs rowerzysty

    Eeeeeee, jedynie dodawanie i odejmowanie ciężaru na kołach będzie miało jakiś wpływ na prędkości i to nie na prędkość końcową ale na przyspieszenie i utrzymywanie prędkości. Poza tym wariatem to obojętnie czy rower 10 kolarz 70 czy rower 5 kolarz 75 czy rower 20 kolarz 60. Jeśli aerodynamika jest ta sama i moc ta sama to nie ma wpływu.
  19. No i teraz, co z gravelem, który będzie miał szosowe koła aero z szosowymi oponami dobranymi do obręczy z kierownicą aero a nie flarą na dobrym asfalcie? Kolejna sprawa to miejsce jazdy, gravel v szosa w szosowych warunkach. Wszyscy wiem, że szersze opony na mniejszym ciśnieniu w realnych warunkach drogowych będą szybsze niż 28mm na 7 barach bo nie będzie tak trzęsło, bo nie będziemy się tak bali nierówności. A jeśli zamist 3bar wsadzić w oponę gravelową 4,5 na asfalt. A co jak znajdziemy się na złym asfalcie, a co jeśli znajdziemy się na żwirze? A co jeśli zamiast Cervelo Aspero będzie aero Factor Ostro Gravel Dla tego testy np. z bike rolling resistance trzeba też interpretować. Tam test oporów toczenia jest na stalowym wałku. Z osobistych doświadczeń popartych jazdą po tych samych trasach wielokrotnie wiem, że np. Vredestain Adventura na asfalcie jest szybsza od WTB Riddler a w teście ma większe opory toczenia, S-Works Pathfinder 2Bliss jest trochę szybszy od Adventury i jeździ się nimi podobnie do Tufo Thundero gdzie z testów wynika coś innego. A do tego jeszcze nieszczęsne Goodyear Connector Ultimate, które powinny być mega kotwicą a zdecydowanie nie są.
  20. Koła na tych samych piastach, CL, te same tarcze, nie ma tarcia przy zmianie. Wymieniając koła między rowerami też trzeba trochę to zaplanować.
  21. Nie mówię, że ma jechać na tych samych oponach wszędzie (2.5 bara to ja nie mam w tych oponach bo na dętce). Po to 2 komplety kół, wiem wszyscy mówią, że nie będziesz zmieniał, ale ja zmieniam. Często na urlop czy wyjazdy z czapy zabieram właśnie gravela i koła od szosy. Rok temu kumpel przyleciał do nas w góry i jeździł na moim gravelu z oponami GP5000.
  22. Silex alumenowy jest trochę nie w bajce szybkiej jazdy chociaż też się da (Velobird i na sliexie i na eskerze 7). Zrywny rower to zazwyczaj lekki rower z lekkimi kołami, ja mam frajdę ze swojego w takim wydaniu i nie mówię tu o jakichś mega wartościach bo szosa ma 7.9kg (gravel z kołami szosy 8.5). Jak kocham swoją szosę to nie wiem czy wiedząc to co teraz wiem nie kupił bym jednego roweru i 2 zestawy kół, który robił by za szosę i gravela. Są teraz bardziej agresywne gravele ale nadal wygodne jak nowy silex czy nowy grail czy orbeal terra i jeszcze kilka innych. Jedyny problem z takim rozwiązaniem to konfiguracja napędu. Mój gravel ma korbę 50/34 ale te ze sklepu to często 1x11/12 albo korby 2x11/12 subcompact 48/46 na największej zębatce (48 jeszcze by dał radę). Często się zdarza, że jadąc np. do Parku Bolimowskiego serwisówką przyklejam się do jakiejś grupki i ląduje w Mszczonowie ze średnią 40km/h na oponach 45 (nawet czasem dam radę zrobić zmianę).
  23. Pewnie opinie o uszczelniaczach są tak samo jednoznaczne jak o oliwkach czy woskach do łańcucha, ale co tam, spróbujemy. Przymierzam się zrobienia tubeless w swoim rowerze. Koła są tlr, opony pirelli cinturato gravel M też TLR 700x45, wentyle są. Generalnie po pierwszym czytaniu byłem zdecydowany na mleko Stans, ewentualnie Stans Race. Potem zrobiłem drugie czytanie internetu i wychodzi, że nie ma dobrego mleka. Każda produkt ma tyle dobrych co złych opinii, no może prawie, niektóre maja właściwie tylko złe (kaszl Trezado kaszl). Siadłem więc i poświeciłem dużo czasu na czytanie co kto gdzie itd. Starałem się oddzielić płatną promocje od opinii (chociaż pewnie nie zawsze się zorientowałem). Wyszło mi, że: Silica - super dobry, super dobrze zalepia uszkodzenia, właściwie jest klejem, wysycha w kilka tygodni góra. Była opinia, że z oponą Pirelli M nie chciał dobrze współpracować ale ze Schwalbe działał dobrze. Stans - klei ok mniejsze uszkodzenia, większe nie koniecznie, długo zachowuje właściwości Stans Race - lepiej klei mniejsze, klei też większe uszkodzenia, może połowę tego co zwykły trzyma się w oponie Orange Seal - całkiem dobrze klei małe uszkodzenia, większe często też. Wysycha dłużej niż Stans Race ale nie jest długowieczny jak zwykły Stans Orange Seal Endurance - opisy były właściwie takie jak Stans zwykły Chętnie posłucham ludzi jeżdżących na bezdętce, co używacie, co nie działało itp.
  24. Jasne, że potrafią spaść, przecież nic ich nie trzyma. Hookless to trend producentów obręczy i kół. Łatwiejsze w produkcji, mniej materiału i tańsze a do tego drożej sprzedawane niż hooked bo są lżejsze więc można policzyć premium. To się sprawdza tam gdzie opona trzyma profil. W samochodach opona ma metalowe płytki i druty trzymające profil więc felgi "bez haka" działają. W rowerach MTB i Fat też działają bo opona masywna i dużo materiału. Natomiast w cienkich, leciutkich oponach drogowych to nie ma sensu a do tego potencjalnie może być niebezpieczne. Opony gravelowe są bliżej szosowych niż MTB, tak dla wyjaśnienia.
  25. Claris rzeczywiście jest średni chociaż jeździć się da nawet sprawnie, gorzej że to oznacza mechaniczne hamulce. Gdyby to był mój wybór to wyglądało by to tak: - jeśli rower już kompletny i nie będę wkładał tam nic poza sidełkiem itp. to Sensa - jeśli rower, w który w perspektywie 2/3 lat wsadzę za 2-3k napęd 2x11 i hamulce hydrauliczne to Specialized. Chociaż wiedzę tego na Clarisie za 5700 a na hydrauliczne Tiagrze za 6800, nie wiem czy nie wolał bym dołożyć. Jest spora szansa, że Tiagra 2x10 wystarczy Tobie już na zawsze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...