Torba kurierska czy office bag

W tym wpisie postaram się choć trochę pomóc Krzysztofowi, który pyta o dobrą i niedrogą torbę kurierską. Jeżeli masz jakieś sugestie dotyczące nowych wpisów, podziel się nimi ze mną na Facebook’owym profilu Rowerowe Porady lub w komentarzu.

Torby rowerowe dzielą się na dwie główne kategorie: office bagi, czyli torby biurowe oraz torby kurierskie. Podział między tymi kategoriami nie jest do końca sprecyzowany, część producentów typowe torby biurowe stara się mianować kurierskimi, tak jak robi to np. Samsonite z torbą High Faculty. W zasadzie torba biurowa, to zwykła torba z paskiem na ramię, zwykle szerszym w okolicy barku. Często są wzmocnione pianką, tak by móc przewozić w nich laptopa. Czasem zdarzają się modele wodoodporne lub odporne na zachlapanie, ale długotrwałe przebywanie w ciężkich warunkach – takim torbom nie sprzyja.

Torba kurierska

Ceny takich toreb wahają się między 50 a 200 zł, choć zdarzają się sporo droższe, np. „modnych” producentów czy projektantów. Tego typu torby są czasami używane właśnie jako modny dodatek, zadający szyku na rowerze, a nie wół roboczy. Przykładowe torby znajdziesz tutaj.

Prawdziwe torby kurierskie to już inna liga. Jedną z cech, które je wyróżniają, jest sposób noszenia. Posiadają drugi pasek, który uniemożliwia przesuwanie się jej po plecach. Jest to swego rodzaju skrzyżowanie torby z plecakiem rowerowym.

Kurierskie bagażówki są zazwyczaj wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów. Często można spotkać np. Cordurę na zewnątrz. Tego typu torby są bardzo odporne na przetarcie, rozdarcie, a także dostanie się wody. W końcu są używane do pracy.

Jaka torba kurierska

Na pewno niezaprzeczalną zaletą toreb kurierskich jest ich duża pojemność. Są one produkowane zazwyczaj w kilku różnych rozmiarach, gdzie największe często zasłaniają połowę jadącego na rowerze kuriera :)


Niestety prawdziwe torby kurierskie są drogie. Na jakości wykonania nie powinno się oszczędzać i jeżeli torba ma posłużyć kilka lat trzeba na nią wyłożyć przynajmniej 400 zł. Często do tej ceny dolicza się jeszcze dodatkowe opcje, montowane w torbie na specjalne zamówienie. Np. węgierska firma Bagaboo – niemalże kultowa wśród kurierów – proponuje w swoich torbach wszycie „tajemnej kieszonki” (32 zł), rękawa na laptopa (80 zł), dodatkowe paski odblaskowe (32 zł), uchwyt na U-Lock’a (24 zł).

Odpowiadając na pytanie Krzysztofa: jeżeli szukasz niedrogiej torby kurierskiej, to albo musisz uszyć ją sam (przy odrobinie zaparcia jest to wykonalne), lub poszukać używanych modeli (może na zagranicznych portalach aukcyjnych). Niestety za jakość się płaci, choć jeżeli jeździmy zawodowo na rowerze – to warto.