Volven Air Mat – test niedrogiego materaca turystycznego

Moja mata samopompująca Karimora dożyła swoich chwil i potrzebowałam na szybko czegoś nowego. Co więcej, nie chciałam wydawać dużej kwoty. A jak wiadomo, ceny markowych mat mogą osiągać duże wartości.

Od jakiegoś czasu myślałam o dmuchanym materacyku więc stanęło na takim, a konkretnie na modelu Air Mat Volvena. Przyznaje, skusiła mnie cena – w promocji kosztował 120 złotych; cena regularna to 200 złotych. Pomyślałam, że jak będzie słaby, to przynajmniej nie przepłaciłam.

Air Mat Volven

 

Wymiary i waga

To bardzo ważne parametry, gdy trzeba przenosić wyposażenie na własnych plecach. Materacyk Volvena w tych kategoriach wypada bardzo dobrze:

  • waga z pokrowcem – 536 gramów
  • wymiary po spakowaniu – 27 x 10 cm (na zdjęciu porównanie z iPhonem SE)
  • wymiary po nadmuchaniu – 183 x 46 x 7,5 cm

 

Air Mat Volven rozmiar

Oczywiście ciężarem nie przebije typowej zwijanej karimaty; za to rozmiarami już zdecydowanie tak. W przypadku mat samopompujących porównanie wypada różnie; w zależności od rozmiarów i jakości maty, co oczywiście wiąże się z odpowiednią ceną.

W zestawie jest pokrowiec, ściągany na końcu sznurkiem. Materac, po złożeniu go na trzy części i zwinięciu, wchodzi dosyć łatwo; bez wpychania na siłę. Nie ma za to zestawu naprawczego. W przypadku uszkodzenia, śpi się praktycznie jak na ziemi.

 

Izolacyjność

Producent nie podaje żadnego parametru. Nie żebym się go spodziewała w produkcie z tej półki cenowej. Czasami na matach samopompujących podawane są wartości R lub R-value. Oznaczają one opór cieplny, czyli stosunek grubości warstwy materiału do współczynnika przewodnictwa cieplnego materiału. Mówiąc w skrócie, im wartość wyższa, tym lepiej.

Trzeba pamiętać, że metodyka pomiaru oporu cieplnego w materacach nie jest ustandaryzowana i może różnić się u różnych producentów, dając nieco inne wyniki.

Materac dmuchany

Wracając do Air Mat. Głównym izolatorem jest tutaj powietrze zamknięte w sześciu podłużnych komorach. Materiał zewnętrzny jest raczej gruby (Honeycomb Polyester Ripstop 75D), ale sam w sobie jest znikomą izolacją. W ciepłe dni  materac sprawdza się doskonale, nie czuć zupełnie chłodu przenikającego od podłoża. W zimę jest to pewnego rodzaju kompromis. Miałam go podczas biwaku Wintercamp na Turbaczu i nie mogę narzekać. Co prawda do kompletu użyłam cienkiej karimaty jako podkład, ale wyszło całkiem przyzwoicie. Oczywiście jeżeli ktoś regularnie nocuje w zimowych warunkach powinien pomyśleć o czym konkretniejszym – o lepszych parametrach.

 

Wygoda

Po spaniu na zwykłej karimacie lub na cienkiej samopompie zawsze bolały mnie biodra. Z dmuchanym materacykiem nie miałam już takich odczuć. Jest miękko i całkiem wygodnie – komory mają wysokość 7,5 centymetra, więc przy średniej wadze użytkownika i dobrym napompowaniu, nie ma szans żeby “dobić” do podłoża.

Materac dmuchany

Kupując ten model trzeba zwrócić uwagę na wymiary po nadmuchaniu. Żeby potem nie było zdziwienia ;) 46 centymetrów szerokości, to nie jest dużo nawet dla szczupłej osoby. Gdy leżę na plecach, ręce już mi się nie mieszczą na materacu. Przy leżeniu na boku jest już trochę lepiej. Jak do tego dojdzie śpiwór, okazuje się, że materaca praktycznie widać.

Nie potraktowała bym tego jako wadę; bardziej jako cechę. Dzięki małym rozmiarom, zmniejszono ostateczną wagę. Zabieg tani i skuteczny.

 

Pompowanie

Air Mat ma wbudowaną ręczną pompkę. Producent podaje, że można nią w łatwy sposób nadmuchać materac poprzez ściskanie. Albo ja czegoś nie potrafię, albo nie działa to tak wspaniale.

Na szczęście można go nadmuchać przez zaworek. Objętość nie jest duża, więc idzie szybko. System zamykania zaworka jest bardzo prosty i skuteczny. Instrukcja obsługi jest nadrukowana na jego froncie. Podczas przerwy w dmuchaniu, wystarczy lekko go wcisnąć, a powietrze nie ulatuje.

 

Zapomnijcie o dmuchaniu go wewnątrz namiotu, chyba, że macie na prawdę dużą sypialnię. Aby napompował się do końca, musi być rozprostowany – najlepiej robić to na zewnątrz, a potem wciągnąć do namiotu.

 

Ogólna ocena

Biorąc pod uwagę jego cenę, to rewelacyjny produkt. Relatywnie lekki i kompaktowy – zajmuje mało miejsca w plecaku. Znalazłam opinie innych użytkowników, że jest bardzo wytrzymały i nie tak łatwo go uszkodzić. Wychodzi na to, że można jeszcze kupić coś porządnego w dobrej cenie ;]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.