Rower dla dziecka – jaki kupić?

Rower to jedna z najlepszych aktywności, do której możesz zachęcić dziecko. Na początku wozimy syna lub córkę w foteliku albo w przyczepce. Dziecko oswaja się z pędem powietrza, zmieniającym się krajobrazem, przyjemnością podróżowania. I jest blisko mamy i taty, razem spędzają czas. Potem przychodzi moment na zakup pierwszego roweru. Czy pamiętasz jaki to był rower w Twoim wypadku? Może Reksio albo mały trójkołowiec? Ja o swoich pierwszych siedmiu rowerach napisałem tutaj. Teraz, małym dzieciom kupuje się najpierw rowerki biegowe, kiedyś raczej niedostępne na rynku. A potem co jakiś czas wymienia na taki z większymi kołami. No właśnie, wielkość roweru ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o dzieci (u dorosłych też jest to oczywiście ważne, ale u dzieci najważniejsze). W tym wpisie znajdziesz tabelkę, która pomoże Ci dobrać rozmiar roweru do dziecka. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zajrzyj do podlinkowanego wpisu.

Rowery dla dzieci
fot. IISG

Jaki rower dla dzieci kupić?

Przejrzałem oferty kilkudziesięciu producentów rowerów, głównie tych z ugruntowaną marką na rynku. I może się w głowie zakręcić od liczby dostępnych modeli. Myślałem, że przygotowanie takiego zestawienia będzie podobne, do serii jaki rower kupić dla dorosłych. Ale okazało się to trudniejsze, ponieważ chciałem zmieścić wszystkie przedziały cenowe i rozmiary w jednym wpisie :) Aby zachować tu porządek, postanowiłem uszeregować rowery i rowerki właśnie według rozmiaru koła.

Pamiętajcie, że rozmiar kół w przypadku 24 i 26 cali, choć jest istotny, to jednak istotniejszy jest rozmiar ramy. Dlatego zawsze, ale to zawsze, nawet jeżeli rower ma być prezentem, zalecam przymierzenie dziecka do roweru przed zakupem. Zawsze można je zbajerować, że to rower dla dziecka koleżanki ;)

Okej, zapraszam do lektury zestawienia rowerów. Nie są to na pewno wszystkie rowery, jakie są dostępne w sklepach, nie na tym mi zależało. Starałem się pokazać oprócz tych typowych modeli, także te ciekawe, wyróżniające się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie je kupić, skorzystaj z porównywarki cen. Łatwo tam znaleźć najtańszą ofertę na rowerek dla dziecka.

I jeszcze tabelka, dzięki której łatwiej będzie wybrać rozmiar kół oraz ewentualnie ramy dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy maluch nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.

Rozmiar kół rowerowych dziecko

 

Rowerki biegowe z kołami 10 i 12 cali

Tak jak napisałem wyżej, pierwszym rowerkiem, może być rowerek biegowy. Dziecko będzie uczyć się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli myślisz o rowerku napędzanym pedałami, pamiętaj koniecznie o osłonie łańcucha. Rowerek powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach (ewentualnie z hamulcem, który w razie czego można na jakiś czas odłączyć). Dobry za to będzie hamulec w piaście, uruchamiany naciśnięciem pedałów.

Warto pamiętać o miejscu do przewozu ulubionych zabawek. Rowerek powinien też podobać się dziecku. Nie musi być nowy – na portalach ogłoszeniowych znajdziemy masę rowerków, z których dzieci szybko wyrosły. Bo tak moim zdaniem powinno się podchodzić do sprawy rozmiaru roweru – kupujesz, a gdy dziecko wyrośnie – sprzedajesz i bierzesz większy. Nie można zmuszać malucha do jazdy na za dużym albo za małym rowerku. Dorosłych też to dotyczy :)

Dobrze jest też wyposażyć malucha w kask i podstawowe ochraniacze. Nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, ale mimo wszystko pierwsze jazdy będą obfitować w upadki. Najbardziej odczuwalne będzie to na asfaltowych nawierzchniach, jazda na trawie nie jest tak problematyczna.

Sam z dzieciństwa nie pamiętam żadnego kasku czy ochraniaczy (kto zresztą wtedy w Polsce jeździł w kasku?) – parę siniaków się na pewno nabiło, ale człowiek szybciej się uczył jeździć, gdy wiedział czego nie robić. Jednak jeździłem jako maluch czy trochę starszy maluch, wyłącznie po gruntowych drogach, gdzie prawdopodobieństwo nabicia sobie guza, jest o wiele mniejsze niż na twardym asfalcie. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat rowerków biegowych.

 

Rower dla dziecka

B’Twin Run Ride – Decathlon oferuje kilka modeli rowerków biegowych. Dostępne są wersje z hamulcem bębnowym tylnego koła lub bez niego (hamulec można zawsze odpiąć, zanim dziecko oswoi się z rowerkiem). Można wybrać też opony – na asfalt lub takie bardziej „terenowe” na gruntowe drogi.

Wishbone Bike

Wishbone Bike – ciekawa, drewniana konstrukcja, która rośnie razem z dzieckiem. Można złożyć go na trzy sposoby: jako trójkołowca już dla rocznego dziecka, a potem dwukołowca z siodełkiem na dwóch wysokościach w zależności od ustawienia ramy.

 

Kross Mini

Kross Mini – rowerek od polskiego producenta. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne, a do tylnego koła podłączony jest prosty w regulacji hamulec szczękowy V-Brake.

 

Inne rowerki biegowe na które warto zerknąć: Rowerki Puky, Rowerki Woom, Kelly’s Kite (jest wersja z hamulcem i bez), Head Faro, Cube Cubie, Scott Walker (jest też dziewczęca wersja).

 

Rowerki z kołami 16 cali

Gdy dziecko podrośnie (4-5 lat), dobrze pomyśleć o rowerku z 16 calowymi kołami. Przy zakupie roweru nadal należy pamiętać, że powinien on mieć niski przekrok, dziecko musi mieć możliwość szybkiej ewakuacji w razie problemów z jazdą. Równie ważna sprawa to zabezpieczony łańcuch. Przydatnym dodatkiem są błotniki, chroniące przed ochlapaniem. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pisałem o tym we wpisie „Dziesięć rowerowych złotych myśli„. Gdy chcesz nauczyć dziecko jeździć, nie rób tego na drodze dla rowerów! Nie jest to miejsce do tego odpowiednie. Ścieżki i drogi rowerowe służą do sprawnego przemieszczania się, a dziecko – wiadomo, porusza się jeszcze mało pewnie, często zjeżdżając na boki, czy nagle się zatrzymując. Nie ryzykuj, że ktoś przypadkiem wjedzie w Twojego malucha! Idealnym miejscem do nauki są łąki, parkowe alejki, gruntowe drogi. Wszystko, tylko nie drogi rowerowe.

 

Kross Denis – aluminowa rama i dwa hamulce – z tyłu torpedo czyli tzw. „hamulec w pedałach”, z przodu V-Brake. Do tego odłączane boczne kółka i oczywiście pełna osłona łańcucha.Dostępny jest także tańszy model Kross Leo, na stalowej ramie, cięższy o półtora kilograma. Dostępne są także odpowiedniki dla dziewczynek: Polly oraz Lilly.

 

Cube Kid 160 – ten rowerek na 16. calowych kołach wizualnie nawiązuje do dorosłych rowerów. Rama jest aluminiowa – w czterech wersjach kolorystycznych, do tego tylny hamulec w pedałach i przedni szczękowy. Na tylne koło producent założył mały, zadziorny z wyglądu błotniczek.

 

Accent Elsa – Elsa to model dla dziewczynek, które lubią kolorowe dodatki, frędzle i koszyczek na kierownicy do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Accent przygotował więcej modeli z kołami 16 cali, różnią się kolorystyką, wyglądem i materiałem ramy. Dla dziewczyn: Sweetberry, Sandy i Suzie (alu rama). Dla chłopaków: Track, Monster, Puzzel i Mario (alu rama).

 

Rowery dla dzieci

Canyon Offspring AL 16 – to nie jest zwykły rowerek, to maszyna dla zawodowców :) Na aluminowej ramie Canyon zbudował rower do ostrej jazdy po bezdrożach. Pytanie czy maluch będzie w stanie wykorzystać potencjał tego roweru, ale pewnie wielu dzieciakom się spodoba. Z przodu założono oponę 18 cali, z tyłu 16 cali. Na obu kołach znajdziemy hydrauliczne hamulce tarczowe, a za zmianę (dwóch) biegów odpowiada automatyczna przerzutka schowana w piaście SRAM Automatix. Canyon w swojej ofercie ma także modele z kołami 20 i 24 cale.

 

Inne rowerki z kołami 16 cali, na które warto spojrzeć: Kelly’s Wasper oraz Emma, B’Twin 16″, Le Grand Gilbert oraz Annie, Romet Diana oraz Salto, Giant Animator 16, Merida Matts J16, Wheeler Fiber (z kołami 14 lub 16 cali).

 

Rowery z kołami 20 cali

Następnym krokiem, gdy dziecko będzie miało około 6-7 lat, będzie rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Cieszy mnie to, że jest to nadal bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Tego typu rowerki są już całkiem podobne do dorosłych modeli. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Jeżeli chodzi o przednią przerzutkę, to nie jest ona aż tak potrzebna, lepiej aby dziecko skupiło się na jeździe, a nie na zabawie manetkami. No i nie będzie musiało pamiętać, aby nie krzyżować łańcucha.

W tym rozmiarze producenci zaczynają „przybajerzać” rowery. Dodają amortyzator z przodu (niektórzy nawet z tyłu, którego nie polecam – rower robi się bardzo ciężki) i czasami hamulce tarczowe. Szczerze? Dzieciaki lubią takie rzeczy, ale tak naprawdę im prostszy rower, tym łatwiej go potem serwisować. Ja pozostałbym przy sztywnym widelcu (ewentualnie przednim amortyzatorze) i zwykłych, szczękowych hamulcach typu V-brake. Sprzęt będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów, co jak na rower dla 6-latka jest niezmiernie istotne.

 

Rowery dla dzieci

CTM Scooby – ten słowacki producent wypuścił trzy wersje modelu Scooby. W modelu 1.0 nie ma przerzutek, jedynie przedni hamulec V-Brake i z tyłu torpedo. W modelu 2.0 pojawia się tylna przerzutka z 6 przełożeniami. Natomiast model 3.0 wyposażony jest dodatkowo w przedni amortyzator. Można także kupić model Jerry z aluminiową ramą, a dla dziewczynek model Maggie.

 

Stranger Things rower

Le Grand Winnie oraz Kevin – stylowe, czerpiące inspirację z amerykańskich rowerków z lat ’60 Schwinn Sting-ray. Na podobnej budowy rowerze jeździły dzieciaki chociażby w niedawnym serialu Stranger Things. Dla mnie to najładniejszy rower, który Wam dziś pokazuję :) Le Grand (to marka stworzona przez naszego Krossa) ma w swojej ofercie jeszcze modele Bowman, Sanibelle.

 

Rowerek dla dziecka

Maxim MJ 4.2 – ten polski producent przygotował dwie wersje modelu MJ 4.2 – z tylną przerzutką lub bez. Są też wersje z damską ramą, a także stylowy model Cruiser.

 

Inne rowery z kołami 20 cali, na które warto spojrzeć: Kross seria Mini, Romet seria Kid 20, Unibike Pilot oraz Mimi, Kelly’s Lumi, Northtec Raido, Monteria Junior 20, B’Twin z serii 20, Cube Kid 200, Merida Matts J20, Medano Artist, Specialized Hotrock 20, Specialized Fatboy 20 (fatbike).

 

Rowery z kołami 24 cale

Dla jeszcze starszych dzieciaków kupuje się rower z kołami 24 cale. To już praktycznie dorosłe rowery, tylko na ciut mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Niektórzy producenci oferują na przykład pełnoprawne rowery szosowe na takich kołach, porządne rowery do śmigania po górach również nie są rzadkością. Wiele osób zastanawia się – czy kupić taki rower, czy nie odczekać jeszcze roku, dwóch i kupić rower na kołach 26 cali, który „wystarczy na dłużej”. Pamiętajmy, że rozmiar kół to nie wszystko. Liczy się również rozmiar ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku.

 

Rowery dla dzieci

Mondraker Panzer 24 – bardzo ciekawy projekt – fatbike na 24. calowych kołach, o słusznej jak na tłuścioszka przystało szerokości – 4. cali. Do tego mechaniczne tarczówki Tektro i napęd 1×8. Rower nie należy do najtańszych, ale jak na fatbike’a nie jest źle. Wyjściowo kosztuje 2500 zł, ale w chwili pisania tego tekstu, na stronie producenta model jest przeceniony na 1700 zł.

 

Rower szosowy dla dziecka

Trek Emonda 650 – prawdziwych rowerów szosowych z mniejszymi kołami nie ma aż tak wiele w sklepach. Jednym z nich jest Trek Emonda na kołach 650C czyli trochę nietypowym rozmiarze 26 cali (standardowa obręcz 26″ ma 559 mm, natomiast ta w kołach 650C – 571 mm, trzeba o tym pamiętać przy kupowaniu opon). Mamy tu aluminiową ramę z karbonowym widelcem i napęd 2×9 (korba 46/34) oparty na grupie Shimano Sora. Trek w swojej ofercie ma także model KRX – na kołach o typowej średnicy obręczy 26 cali.

 

Rower dla dziecka

Kross Dust Replica Pro – Dust to jeden z rowerów z serii Replica – czyli modeli będących mniejszymi wersjami dorosłych modeli. Dust to trailowy rower, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Wyposażono go tak, że wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć takiego roweru :) Napęd 1×10, amortyzator Rock Shox XC30, hydrauliczne hamulce tarczowe i fajne opony Schwalbe. A cały rower waży jedynie 11,6 kilograma. Jest też tańszy model bez dopisku „Pro”.

Kross w swojej ofercie ma także pomniejszony model MTB XC Level Replica (w wersji Pro i zwykłej), rower górski z damską geometrią Lea Replica, a także bardziej rekreacyjny rower górski Hexagon Replica.

 

Rowerek dla dziecka

Romet Panda – Z kołami 24 cale Romet przygotował dwa miejskie rowery. Panda ma siedem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. Jest także wersja z trzybiegową przerzutką w piaście. Dla dziewczyn lubiących bardziej crossowe klimaty, Romet przygotował model Jolene 24. Natomiast dla miłośników i miłośniczek stylu MTB jest seria Rambler 24.

 

Inne rowery z kołami 24 cale, na które warto spojrzeć: Unibike Roxi (oraz Raptor i Princess), Indiana X-Pulser 2.4Kelly’s Kiter, Superior Team 24, Specialized Allez Jr (szosowy), Trek FUEL EX Jr (full), Maxim MJ 24, Merida Matts J24, Giant XTC Jr, Cube Kid 240, Author Mirage, Matrix, Ultima; B’Twin 24, Monteria Junior 24, Northtec Jumbo, Kands 24, Le Grand JR. Fatbike’i: Trek FarleySpecialized Fatboy 24

Rowery dla dzieci z kołami 26 cali

Rowery z kołami 26 cali „dla młodzieży”, to zazwyczaj typowe rowery, po prostu z mniejszą ramą 12 czy 13 cali. Nadają się także dla osób dorosłych o niższym wzroście. Natomiast jeżeli Twój nastolatek jest już słusznego wzrostu, niech oczywiście szuka ramy w większym rozmiarze.

Warto zastanowić się także nad wyborem kół o średnicy 27,5 cala, ponieważ jest to przyszłościowy rozmiar. Koła 26 cali powoli znikają z rynku i choć części zamienne będą jeszcze długo dostępne, to jeżeli mamy wybór, mocno rozważyłbym jednak pójście w 27,5 cala.

W tym podpunkcie nie będę podawał propozycji rowerów, ponieważ na blogu znajdziesz całą serię wpisów o tym jaki rower kupić. Wystarczy, że przejrzysz moje propozycje i poszukasz takiego modelu, który będzie miał ramę pasującą do długości Twoich nóg i wzrostu.

 

Jeżeli masz jakiś rower na oku, śmiało pytaj o niego w komentarzu. Staram się regularnie odpowiadać tam na pytania. Zachęcam także do zajrzenia na forum rowerowe, gdzie zebrała się spora grupa rowerowych pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają o tym jaki rower kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

289 komentarzy

  • witam, co jeśli moja trzylatka ma 43cm dł.nogi wew. (nie chce jeździć na biegowym, upiera się przy pedałach) chcę jej teraz kupić rower, żeby jeszcze pojeździła na jesieni, aczkolwiek nie chcę kupować znowu na wiosnę. jaki rozmiar wybrać, 16″ za duże, 12″ jak po młodszej siostrze, czy są jakieś 14″ godne polecenia?

    • Cześć,
      nie ma lepszej opcji niż wycieczka po sklepach, aby przymierzyć się do różnych rozmiarów.

  • Witam, chcę kupić rower dla syna lat 10-142 cm wzrostu bardzo drobnej postury,ale mocno wysportowany. Myśleliśmy o rozmiarze kół 26 – przesiada się z 20 które są już dużo za małe.sprzedawca w sklepie zaproponował jednak koła 27,5 na ramie xxs w rowerze MARIN- chyba kanadyjski producent.Syn oczywiście zachwycony( świetny kolor osprzęt tez całkiem niezły),natomiast widać ze koła są przy jego posturze ogromne.Wiadomo syn rośnie i pewnie za rok będzie już inaczej ale moje obawy są w kierunku czy on sobie z tym rowerem poradzi w tym roku? Jeździmy dużo głównie po górach i nie chce żeby młody po 1 razie nowym rowerem się do niego zniechęcił. Jakaś rada?

    • Cześć,
      czekać przez rok, jak syn podrośnie do roweru to taki dość słaby pomysł. Nie widzę go na żywo na tym rowerze, ale najważniejsza jest ocena wizualna, niech wsiądzie, niech się przejedzie po sklepie, niech stanie nad ramą (stopy całkowicie na ziemi) i sprawdzi czy nic go nie uciska (nie musi być luzu, ale przynajmniej niech nie wisi na ramie). Czy dosięga do kierownicy, czy może swobodnie jeździć. Jeżeli będzie się czuł na nim źle już w sklepie, no to bez sensu go kupować. Inna sprawa, że ja bym za niego nie dał 1700 złotych z tym wyposażeniem – 1400 zł już wyglądałoby lepiej, tak więc walcz o rabat.

  • Witam córka lat 5 czy rower 16 cali będzie dobry, czy może większy kupić? Długość nóżki od kroku 49

    • mój nieduży sześciolatek jeszcze pomyka na Dawes Academy 16″ i z całego serca polecam ten rowerek. Chociaż tani nie jest ale jest na tyle lekki, że syn schodki do windy pokonuje z rowerem w rękach bez problemów!

  • Czy waga roweru ma znaczenie? Syn 4,5 letni waży 15 kg, ciężko mi sobie go wyobrazić na rowerze ważącym 9-10 kg.
    Wiadomo, ze im lżejszy rowek to cena jest wyższa.

    • Cześć,
      rower dla tak małego dziecka myślę, że nie powinien ważyć więcej niż 7-8 kg. Wagę na pewno podnoszą wszelkie dodatki typu koszyk, bagażnik, błotniki itd. Niemniej 10 kg może ważyć rower dla starszego dziecka.

    • Karola co wybraliscie ostatecznie?
      Szukam teraz dla syna (świeżo upieczony czterolatek, dość wysoki chłopak) roweru, wpadł mi w oko btwin ale ten lżejszy, 900 city. On waży 7,3 kg przy cenie 650 zł więc super. Tylko czy słusznie myślę, że waga tu jest najważniejsza? Zastanawiał mnie też Romet Tom, koło 9-10kg wagi.

  • Dzień dobry,

    Mój 10 latek wybrał sobie Rometa Rambler fit na kołach 27,5, rama 18 cali. Mimo, że jest trochę na wyrost to jeździł i mówił, że chce. Zastanawiam się czy nie jest za ciężki- waży 14,7. Nie wiem czy to nie za dużo- wydaje mi się, że widywałem lżejsze.

    • Ciężko od roweru za 1500 złotych wymagać aby ważył mniej. Musiałby to być rower bez amortyzatora z przodu i z węższymi oponami. Niekoniecznie od razu szosowy, niemniej te dwa elementy dodają każdemu rowerowi wagi.
      Lżejsze oczywiście też są, ale nie w tej cenie.

  • Jaki rowerek dla prawie 3 latka? Pierwszy rowerek dla niego, miał biegowy na 3 kółkach to jeździł , na 2 kółkach już nie chciał.
    Chciałabym kupić mu aby chociaż ze 3 lata pojeździł, z dokręconych kołkami. Nie znam się na rowerkach. Proszę o sugestie
    Budżet do 500 zł.
    Syn 95 cm wzrostu.

    • Cześć,
      warto wybrać się na początek do sklepu, poprzymierzać, żeby sprawdzić jaki będzie dla niego wygodny, na którym będzie się czuł dobrze. Trzeba na to chwilę czasu poświęcić :)

  • Witam, poszukuję roweru dla syna 4 latka, do tej pory jeździł na biegowym tup tupie. Byliśmy w sklepie rowerowym i pan w sklepie stwierdził, że syn jest na tyle duży (to prawda, jest wysoki jak na swoj wiek), że warto kupić rowerek nie 16, ale 18 cali. Pan argumentował to, że przez pierwszy sezon i tak syn będzie jeździł z bocznymi kółkami, a w następnym sezonie będzie juz oswojony z rowerem i bedzie mógł nauczyć się jezdzic bez bocznych kółek na tym samym, znajomym już rowerze, a rower na dłużej posłuży… w Pana zestawieniu nie ma w ogóle rowerów z kołami 18 cali, czy mógłby mi Pan doradzić w tej kwestii? Z góry dziękuję.

    • Cześć,
      a syn przymierzał się do takiego roweru? Najważniejsze jest to, aby jazda nie sprawiała mu żadnych trudności i była bezpieczna. Podejście na zasadzie „no może teraz nie dosięga nogami do ziemi, a do kierownicy musi się wyciągać, ale przecież wyrośnie!” to nie jest dobra droga.
      Niech się przymierzy, jak nie do jednego roweru, to do innego. I coś na pewno znajdziecie, co będzie dobre rozmiarem, a jednocześnie posłuży chwilę dłużej.

  • Proszę o pomoc, poszukuję rowerka dla dziecka we wrześniu skończy 4 latka, aktualnie jeżdzi jeszcze na biegowym PUKY M ( tym najmniejszym). Nie wiem jaki wybrać 16 cali ? czy nie będzie za duży?

    • Hej, najlepiej wybrać się z dzieckiem do kilku sklepów, przymierzyć, zobaczyć. Na odległość nie da się tego tak ocenić. A oglądając w sklepie, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

  • A co myśli Pan o rowerze Puky Crusader albo Puky Eightshot dla 6,5 latka?
    Szukam roweru z kołami 20 cali dla syna, do tej pory jeździł na Puky i była zadowolony, ale wyrósł, mógłby Pan coś polecić?

    • Cześć,
      oba wyglądają dobrze, ważne aby dziecko czuło się na nim dobrze i bezpiecznie i żeby rower nie był za duży.

      Crusaider jest trochę cięższy od Eightshot, ale to ze względu na błotniki, bagażnik i dynamo w przednim kole (nie wiedziałem, że do dziecięcych rowerów się je montuje, ale to fajny dodatek, nie trzeba pamiętać o włączaniu lampek).

      Powiem Ci, że oba są ciekawe i wybrałbym wygodniejszego/ładniejszego, jeżeli macie okazję się przysiąść.

  • Zastanawiam się który rower będzie lepszy dla 12 latka M-mbike big 27 czy rockrider 520 z Decathlona?

    • Merida ma trochę lepszy amortyzator i hydrauliczne hamulce, zamiast na linkę. Z drugiej strony, jeżeli to nie ma być rower do jazdy po trudniejszym terenie, to zaoszczędzone 500 zł można wydać na dobry kask, oświetlenie itd.

  • Cześć,
    czy warto kupić rowerek z pedałami dla niespełna 2,5 latka (96cm)?
    Syn od pół roku jeździ na biegówce puky 12” oraz od 2 miesięcy na trzykołowcu z pedałami z decathlonu (prosty, lekki). Rowerki są lekkie więc nie sprawiają mu problemu.
    Ostatnio jednak często mówi, że chciałby „normalny rowerek z pedałkami”.
    Czy dwulatek ma szansę poradzić sobie z rowerkiem na pedałki? Jeśli tak to czy mógłby Pan zaproponowac jakiś lekki model 12”’?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Cześć,
      nie wiem czy 2,5 latek poradzi sobie z pedałowaniem, zawsze możesz spróbować w sklepie.

  • hej
    szukam roweru na komunię syna, duży 10 latek wzrost 143cm. budżet do 1500zł. Przymierzał się do rowerów z decathlonu o rozmiarze 24 cale ale wydają się dla niego za małe. Mógłbyś doradzić na jaki mniejszy rower o rozmiarze 26 cali zwrócić uwagę. Przymierzał się również orientacyjnie do jakiś modeli marketowych 26 calowych i jeden był za duży ale kolejny już pasował idealnie. Jednak chcielibyśmy coś konkretnego i nie wiemy gdzie szukać, z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam

    • Cześć, a w Decathlonie nie dało się przysiąść do Rockridera 520 w rozmiarze S? Nie mogę teraz sprawdzić jaką ma geometrię, bo strona Decathlonu ma jakieś problemy techniczne.

      • hej, jeśli masz na myśli ten model:
        https://allegro.pl/oferta/rower-kross-hexagon-3-0-xs-14-czarno-czerwony-7443492945
        to nie zwróciliśmy na niego uwagi, oczywiście spróbujemy zobaczyć jak wygląda, Póki co sprawdzaliśmy dwa poniższe. Cena ta sama, oba 26 cali i rama 14 calowa xs. Oba pasują idealnie jeśli chodzi o wzrost. Poproszę o opinie i poradę który z tych trzech modeli byś polecił.
        http://www.unibike.pl/mission26.html
        https://allegro.pl/oferta/rower-kross-hexagon-3-0-xs-14-czarno-czerwony-7443492945

          • Nie, absolutnie nie tego fulla, to średni pomysł moim zdaniem. Myślałem o Rockrider ST 520.
            Pisałem o nim tutaj: https://roweroweporady.pl/btwin-rockrider-520-test/

            Unibike wygląda jeszcze fajniej, bo ma hydrauliczne hamulce tarczowe i trochę przyzwoitszy amortyzator. Kross mi się średnio podoba przez 7-rzędowy wolnobieg, zamiast kasety, szukałbym wyższego modelu Hexagona jeżeli już.

          • Hej przymierzyliśmy się do tego roweru z Decathlonu za 1299 zł w rozmiarze „s”, syn przejechał sie i wydawało się że wszystko oki wiec zakupiliśmy go…jednak po przywiezieniu go do domu mam pewne obawy…młody siedząc na siodełku dotyka spokojnie połową stopy podlogi, jednak stojąc nad ramą nie ma aboslutnie luzu w kroku i tez stoi na palcach większą polowa stopy. Już sama nie wiem co robić boje się czy w razie hamowania nie zrobi sobie krzywdy. Syn ma 144 cm wzrostu, mierząc wewnętrzną stronę nogi wychodzi 64 cm. Nie chce roweru z kołami 26 cali pisales że już się od tej rozmiarowki odchodzi dlatego zdecydowałam się na ten 27,5 ale już sama nie wiem doradz proszę zostawić i zakupić ewentualnie jakieś ochronki na tą rame i gatki z pielucha czy całkowicie zmienic na mniejszy tylko pytanie jaki…

          • Cześć,
            cóż, sam Decathlon podaje, że Rockrider 520 jest na wzrost od 150 cm.

            Jeżeli chodzi o sprawdzenie przekroku to patrzyliście w butach czy na boso?

            Zawsze powtarzam, żeby nie kupować roweru na wyrost, ale cóż, teraz jak już go macie, to chyba bym go zostawił. Jeżeli jeździ mu się na nim wygodnie, to te kilka centymetrów podrośnie raz-dwa.

          • Hej dzięki za wszelkie rady. Z ciężkim sercem bo rower bardzo nam się podobał rozsądek jednak dał górę i oddaliśmy tego rockindera, przy mierzeniu w butach syn wchodząc na niego kilkukrotnie uderzył się w krocze, więc baliśmy się większych urazów przy normalnej jeździe. Wymieniliśmy na wspomnianego wyżej unibike ale na kołach 26 cali. Komfort jazdy idealny pozycja również nie jest tak pochylony jak przy jeździe na rockinderze. Odczekamy te kilka lat i wtedy przesiądzie się na większy rozmiar. Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki

  • Cześć,

    Mam prośbę o ocenę trzech rowerów, dość drogich jak dla dziecka ale lekkich. Moje dzieci są drobne i chude stąd takie modele.
    Rozmiar koła 24, na ten moment wybieram między dwoma rowerami. Mimo że mieszkam nad morzem, teren mam w okolicy bardzo pagorkowaty i różnorodny typu beton, las, piaszczyste drogi, łąki. Który z poniższych dwóch jest twoim zdaniem lepszy i pozwoli dziecku łatwiej pokonywać wzniesienia i jeździć po różnej nawierzchni? Czy są warte swojej ceny?

    Orbea MX 24 Team 19 waży około 10.5 kg 1850 zl

    Trek Wahoo 24 2019 około 9,5 kg 1800 zl

    Trzeci rower to WOOM 6 26 cali wchodzi w rachubę jako ostatni dziecięcy dla córki( któryś z dwóch poprzednich przejdzie w spadku na syna). Czy za te cenę jednak warto?
    Córka łatwo się zniechęca szczególnie na wzniesieniach, a powoli zaczynamy robić rodzinne wycieczki rowerowe. Chciałabym żeby była to dla niej frajda, nie męka. W rozmiarze 26 jest tez trek wahoo jakby wolala tyc bardziej sportowa pozycję.

    Będę wdzięczna jeśli znajdziesz chwilę na ocenę tych rowerow.
    Pozdrawiam

    • Cześć,
      wszystkie te rowery są dość podobnie wyposażone i wszystkie będą porządne i solidne. To już taka półka, że bubla się nie kupi.

      • Dzięki za odpowiedź :-)

        Zaczęłam się zastanawiać nad jakością do ceny, jak przeczytałam że Orbea mx team ma manetke i przerzutke Shimano altus, co podobno jest prawie ze najniższej klasy osprzętem.
        Ale pewnie dla dziecka wystarczy.

  • Witam, mierzylam z synem 9l (134 wzrost) rower
    ROWER 24 MTB GÓRSKI CARBON LEVEL FULL AMOR TARCZE SHIMANO czy warti kupic w takiej cenie? Co Pan sądzi i tym konkretnym modelu?

    • Cześć,
      nie warto. Wiem, że dzieci lubią takie „bajery”, czyli dwa amortyzatory i hamulce tarczowe, ale taki rower waży ok. 17 kilogramów. Tyle ważą np. rowery trekkingowe dla dorosłych. Generalnie dla dziewięciolatka to będzie dużo i noszenie takiego roweru po schodach,
      czy nawet jazda, nie będzie tak przyjemna na czymś lżejszym.

      Osobiście poszukałbym czegoś trochę o prostszej budowie i lżejszego. Jeżeli budżet nie jest za wysoki, to np. takiego polskiego Kandsa:
      https://allegro.pl/oferta/rower-chlopiecy-24-kands-lorenzo-2019-niebieski-7841299097

  • Witam
    Szukam rower dla 9 letniego syna. Ma 140cm i 67cm w przekroku. Jest chudziutki wiec rower nie może być cieżki. Rower do jazdy w terenie i mieście. Chciałabym aby służył mu kilka lat.

    • Cześć,
      wybierzcie się na wycieczkę po sklepach, i jak będziesz miała jakieś rowery na oku, śmiało pytaj o nie tutaj. Zwróć uwagę na to, aby syn był w stanie stanąć nad ramą.
      Nie ma nic gorszego niż kupić za duży rower „bo przecież urośnie”. Jak wyrośnie z ramy, to można albo zmienić rower, albo zmienić ramę :)

  • Witam,
    jedna drobna uwaga, przedstawiając rowerki biegowe dla najmłodszych dzieci, zupełnie pominął Pan i nie wspomniał słowem o jeżeli nie najlepszej, to na pewno jednej z topowych opcji w tym segmencie, a mianowicie rowerkach niemieckiej marki PUKY. Są rewelacyjne- niezniszczalne, lekkie, szybkie, zwrotne i wygodne. Zgodnie polecane przez setki rodziców na blogach/forach parentingowych, co po dwóch latach użytkowania przez dwóch synów (mniejszy rowerek w wersji 2+ oraz większy 3+) mogę tylko szczerze potwierdzić. Swoje, owszem kosztują, ale zdecydowanie warto- do tego nawet podniszczone trzymają cenę i znajdują nabywców niczym ta Toyota…;)
    Puky`s the best:)

    • Cześć, Puky pojawiły się w osobnym wpisie o rowerkach biegowych. Ale faktycznie, tu trochę ich brakowało, więc dodałem je do wpisu.

  • Witam, szukam roweru dla 8 letniej dziewczynki, 134cm wzrostu, czy mógłbyś doradzić czy warto wybrać Romet Panda czy może Unibike Princess 6 lub Unibike Princess 3, nie wiem też jaki rodzaj przerzutek wybrać, czy te umiejscowione w piaście będą lepsze? Jak do tej pory kupowałem rowery, które polecałeś i jestem bardzo zadowolony, tym razem nie widzę jednak wzmianki o Unibike Princess.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • Kliknij na klawiaturze CTRL+F i wpisz Princess, znajdziesz i ten rower we wpisie :)

      Odnośnie przerzutek w piaście, pisałem trochę na ten temat tutaj: https://roweroweporady.pl/przerzutki-w-piascie-czy-warto/

      Trzy biegi w takiej przerzutce nadają się do spokojnej, statecznej jazdy, bez większych wymagań co do tempa pedałowania. Jeżeli jeździcie więcej, w różnych warunkach, trzy biegi to może być za mało, jeździłem w zeszłym roku rowerem z taką przerzutką,
      i często nie mogłem znaleźć odpowiedniego biegu. Bo albo było za lekko, albo za ciężko. I nie poprzewracało mi się w głowie od 11 przełożeń na kasecie w moim prywatnym rowerze, po prostu brakowało i wiele osób mi o tym też pisze.
      Ale jeżeli jeździcie sobie spokojnie, bez większego narzucania tempa, to i trzy biegi starczą. A są fajnie zabudowane i można zmieniać biegi na postoju.

  • Cześć! Czy możesz podzielić się swoją opinią czy warto inwestować w rower dla dziecka WOOM 4? Obecnie syn ma skończone 5 lat i 118 cm wzrostu. W zeszłym roku przejechał się tym rowerem od syna znajomego i bez problemu sobie radził. Cena jest zaporowa i zastanawiam się czy ma sens kupowanie tak drogiego sprzętu, czy może jest jakiś tańszy odpowiednik.
    Z góry dzięki za poradę.

    • Cześć, widać, że jest to rowerek z wyższej półki. Kwestia ile dziecko będzie na nim jeździć. Do rekreacyjnych przejażdżek nie wiem czy taki sprzęt będzie aż tak potrzebny.

  • Byłem z córką ( 9l. ) w kilku sklepach.
    NAjlepiej jej było na rowerze z ramą 13 cali i kołach 24″.
    Chciałem kupić 14-15″ i koła 26″ bo rozwojowy ale są problemy z ruszeniem stabilnym i przy zatrzymaniu rower ją przeważa na bok.
    Może to dlatego że nie ma jeszcze wprawy i dopiero w zeszłym sezonie zaczęła bez kółek bocznych. Jeździ niewiele ale szybko łapie.
    Czy nie lepszym rozwiązaniem jest zakup roweru na kołach 24″ i ramie 13″ dla złapania wprawy na sezon czy dwa i dopiero wtedy większy rower?
    Mam okazję kupić za 200zł używany dwa sezony Romet Basia. Tylko czy to dobra droga?

      • Czyli taki romet basia 24″ z ramą 13″ to będzie dobry wybór?
        Czy firma romet robi solidne rowery?
        Na forum powiedziano mi, że ten amortyzator z przodu to porażka i żeby szukać ze sztywnym widelcem… ale w podobnej cenie nie znajduje ( 200zł ) w używkach nic sensownego co nie byłoby marketowcem.
        Chyba ten amortyzator w jeździe nie przeszkadza…?

        • Sam rower spoko, Romet robi niezłe rowery, jeżeli to ma być używka, to trzeba po prostu sprawdzić czy nie jest nadmiernie wyeksploatowany, bo każdy rower da się zajeździć, jeżeli ktoś o niego nie dbał, przynajmniej w podstawowym zakresie.

          Amortyzator w Basi faktycznie nie będzie zbyt fajny, ale w jeździe przeszkadzać nie będzie – poza tym, że doda do roweru trochę wagi, co w przypadku dziecka jest jeszcze bardziej istotne niż u dorosłego.

          Z drugiej strony, niech się córka przejedzie i sama powie, jak się jej jeździ. Amortyzator coś tam zawsze złagodzi przy jeździe po krawężnikach czy dziurach w drodze.

      • PS. Córcia ma 138cm wzrostu… i jeszcze słabiutkie umiejętności…bardzo niepewnie rusza i zatrzymuje się…

  • Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze dla córki roweru.

    Lat prawie 10. Wzrost około 140cm i szybko rośnie choć szczuplaczek :-), długość nogi od wewnętrznej strony stopa/krocze 64cm.

    Dziś byłem w sklepie rowerowym ( bez dziecka dla orientacji ) i sprzedawca polecił mi taki oto rower:

    Onilus Classic z ramą 15 cali i kołami 26 cali. Jednak cena u niego to 1300zł i troszkę za dużo na tą chwilę.

    Chcę kupić rower właśnie w „stylu łabędzia” który teraz będzie na styk a pozwoli trzy / cztery sezony córce pojeździć zanim z niego wyrośnie.

    Markety omijam, wolałbym poradę co w podanej cenie warto.

    Skłaniam się do wbudowanej w piastę przerzutki ( żona ma w BEST – Kross i bardzo chwali)

    Rower do typowej rekreacyjnej jazdy wokół domu lub zabrania też na wakacje.

    Czy ten Onilus to dobry rower i jaki byś kolego polecił podobny do niego ale tańszy okolice 800-900zł?

    No i czy rama 15 cali z kołami 26 cali będzie ok?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    Norbert

    • Hmmm… 1300 zł? Na stronie producenta cena katalogowa to 1149 zł, chyba, że to nie ten rower: http://onilus.pl/rower/classic-26-bialy-mieta-mat-2019/

      Jeżeli chodzi o rozmiar ramy i kół, to musiałbyś się wybrać z córką do sklepu i przymierzyć ją do takiego roweru. A sam Onilus wygląda spoko w cenie ok. 1100 zł.

  • Witam,
    Przymierzam się do zakupu roweru dla syna. Chłopak ma 5 lat (rocznikowo 6) ale jest wyrośnięty, trochę ponad 120 cm wzrostu. Wyglądem bardziej przypomina 7 latka.
    Na rowerze bez kółek bocznych przejechał już dwa sezony, potrafi zrobić na rowerze z 16 calowymi kołami trasę 15-18 km.
    Byliśmy w kilku sklepach żeby zobaczyć co i jak. W jednym sprzedawca polecał Trek Wahoo ale na kołach 24 cale z niską ramą. Syn siadał, do ziemi dosięgał na palcach, na długość wydaje się być rower trochę za długi ale sprzedawca mówił ze zmieniając kierownicę i hamulec będzie mógł spokojnie zahamować.

    Z kolei w innym sklepie mówili, że taki rower to bez sensu, że na krócej wystarczy. I że rower na kołach 20 calowych jest odrobinę za duży, a co dopiero 24. Faktycznie (Romet Rambler Kid2 20), był za wysoki o ok. 5 cm. Ale syn i wsiadał i zsiadał i jechał bez większego problemu.

    I teraz mamy w domu zagadkę – czy lepiej tego Treka z obniżoną ramą czy inny (Kross czy Romet) z kołami 20 cali?
    Różnica w cenie też jest brana pod uwagę – Trek kosztuje 1800 zł, a Romet czy Kross 900-1100 zł.
    Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

    • Cześć, też mi się wydaje, że dla sześciolatka koła 24 cale są dużo za duże. Jak sam napisałeś – ledwo dosięgał ziemi i rower był za długi.

      Kup taki rower, aby synowi było wygodnie, a jak z niego wyrośnie, to zmienisz mu na większy.

  • Witam!
    Jednak brakuje mi ciągu dalszego dla nastolatków:) Szukam roweru dla 12-latka i chciałabym żeby mu dłużej posłużył. Po przestudiowaniu wiadomości na necie określiłam kryteria: szukam roweru crossowego/trekingowego, rama 16, 17, rozmiar kół 26 ewentualnie jak pan pisze 27,5. Budżet do 1000 zł. Aaa i żeby był lekki bo syn waży ok. 35 kg:).
    Byłabym bardzo wdzięczna gdyby mógł Pan zaproponować modele na które powinnam zwrócić uwagę, bo chcę przejechać się do sklepu żeby po przymierzał:).
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Anita

    • Cześć, większość rowerów do 1000 złotych będzie praktycznie tak samo wyposażona. W tej cenie nie patrzyłbym na modele z hamulcami tarczowymi, bo to będą wydmuszki. A jeżeli rower ma być lekki, to raczej ze sztywnym widelcem i bez błotników, bagażnika itd.
      Typowy „góral” na kołach 26/27,5 cala w tej cenie będzie ważyć 15-16 kilogramów. Może udałoby się znaleźć coś ze sztywnym widelcem, wtedy waga spadnie o 1-1,5 kg.

    • Witam! Ja się zastanawiam nad kupnem rower dla mojego synka… W czerwcu skończy 3 latka i myślałam jako prezent.. Ale.. Mamy rowerek biegowy od roku i nie chce wsiąść na niego wogole… Co poradzić? Wstrzymać się z zakupem rowerka?

      • Cześć,
        kwestia co jest przyczyną, że nie chce wsiąść na biegówkę. Nie jestem ekspertem od dzieci, ale może przydałoby się spotkanie z kuzynostwem/kolegami, którzy jeżdżą na biegówkach. Syn zobaczy, że inni jeżdżą, to też będzie chciał tak jak oni?

  • Dzień dobry.
    Szukam roweru dla 9 latka (140cm) koniecznie z hamulcem w pedalach. Proszę o pomoc, bo trudno znaleźć taki

    • Proszę bardzo: http://legrandbikes.pl/rower/bowman-jr/black

      Można go kupić trochę taniej niż na stronie, jest też wersja z jednym biegiem z tyłu, kosztuje ok. 700-800 zł, ale to będzie dobry wybór tylko jeżeli jeździ się po płaskim.

      • A po lesie?
        Znalazłam sklep, w którym mi powiedziano, że do dowolnego roweru zamontuja mi ten hamulec w pedałach. Czy to ma sens? Proponują:
        – cross heksagon 2.0
        – cross level 1.0
        – onilus muran 2.0

        • Do lasu celowałbym w wersję z trzybiegową piastą, jednak warto mieć na podjazdy, nawet lekkie, możliwość wrzucenia lżejszego biegu.

          Rowery o których piszesz, mają opony 26 lub 27,5 cala. Nie jestem szczególnie przekonany, aby to był dobry wybór dla dziecka o wzroście 140 cm. Zresztą zabierz chłopaka do sklepu, niech spróbuje się przymierzyć do tych rowerów, zobaczysz, że będzie miał problem z dosięgnięciem do kierownicy, czy stanięciem nad ramą.

          Wiem, że jest stara (i niedobra) szkoła „przecież szybko podrośnie i będzie okej”, ale do tego czasu będzie jeździł na za dużym rowerze, co nie będzie ani zdrowe ani wygodne.

          Wolałbym poszukać czegoś używanego, niech pojeździ rok-dwa, a jak wyrośnie, to sprzedasz z niedużą stratą i kupicie coś nowego. Sam na pierwszą komunię dostałem rower właśnie na kołach 24 cale i to był bardzo, bardzo dobry wybór.

          Aha, faktycznie do każdego roweru da się założyć przerzutkę w piaście z hamulcem torpedo. Trzeba tylko wymienić tylne koło i albo dołożyć napinacz łańcucha albo zostawić tylną przerzutkę, która będzie robić za ten napinacz. Ale to już w każdym serwisie powinni wiedzieć :)