Rower to jedna z najlepszych aktywności, do której możesz zachęcić dziecko. Na początku wozimy syna lub córkę w foteliku albo w przyczepce. Dziecko oswaja się z pędem powietrza, zmieniającym się krajobrazem, przyjemnością podróżowania. I jest blisko mamy i taty, razem spędzają czas. Potem przychodzi moment na zakup pierwszego roweru. Czy pamiętasz jaki to był rower w Twoim wypadku? Może Reksio albo mały trójkołowiec? Ja o swoich pierwszych siedmiu rowerach napisałem tutaj. Teraz, małym dzieciom kupuje się najpierw rowerki biegowe, kiedyś raczej niedostępne na rynku. A potem co jakiś czas wymienia na taki z większymi kołami. No właśnie, wielkość roweru ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o dzieci (u dorosłych też jest to oczywiście ważne, ale u dzieci najważniejsze). W tym wpisie znajdziesz tabelkę, która pomoże Ci dobrać rozmiar roweru do dziecka. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zajrzyj do podlinkowanego wpisu.
Jaki rower dla dzieci kupić?
Przejrzałem oferty kilkudziesięciu producentów rowerów, głównie tych z ugruntowaną marką na rynku. I może się w głowie zakręcić od liczby dostępnych modeli. Myślałem, że przygotowanie takiego zestawienia będzie podobne, do serii jaki rower kupić dla dorosłych. Ale okazało się to trudniejsze, ponieważ chciałem zmieścić wszystkie przedziały cenowe i rozmiary w jednym wpisie :) Aby zachować tu porządek, postanowiłem uszeregować rowery i rowerki właśnie według rozmiaru koła.
Pamiętajcie, że rozmiar kół w przypadku 24 i 26 cali, choć jest istotny, to jednak istotniejszy jest rozmiar ramy. Dlatego zawsze, ale to zawsze, nawet jeżeli rower ma być prezentem, zalecam przymierzenie dziecka do roweru przed zakupem. Zawsze można je zbajerować, że to rower dla dziecka koleżanki ;)
Okej, zapraszam do lektury zestawienia rowerów. Nie są to na pewno wszystkie rowery, jakie są dostępne w sklepach, nie na tym mi zależało. Starałem się pokazać oprócz tych typowych modeli, także te ciekawe, wyróżniające się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie je kupić, skorzystaj z porównywarki cen. Łatwo tam znaleźć najtańszą ofertę na rowerek dla dziecka.
I jeszcze tabelka, dzięki której łatwiej będzie wybrać rozmiar kół oraz ewentualnie ramy dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy maluch nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.
Rowerki biegowe z kołami 10 i 12 cali
Tak jak napisałem wyżej, pierwszym rowerkiem, może być rowerek biegowy. Dziecko będzie uczyć się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli myślisz o rowerku napędzanym pedałami, pamiętaj koniecznie o osłonie łańcucha. Rowerek powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach (ewentualnie z hamulcem, który w razie czego można na jakiś czas odłączyć). Dobry za to będzie hamulec w piaście, uruchamiany naciśnięciem pedałów.
Warto pamiętać o miejscu do przewozu ulubionych zabawek. Rowerek powinien też podobać się dziecku. Nie musi być nowy – na portalach ogłoszeniowych znajdziemy masę rowerków, z których dzieci szybko wyrosły. Bo tak moim zdaniem powinno się podchodzić do sprawy rozmiaru roweru – kupujesz, a gdy dziecko wyrośnie – sprzedajesz i bierzesz większy. Nie można zmuszać malucha do jazdy na za dużym albo za małym rowerku. Dorosłych też to dotyczy :)
Dobrze jest też wyposażyć malucha w kask i podstawowe ochraniacze. Nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, ale mimo wszystko pierwsze jazdy będą obfitować w upadki. Najbardziej odczuwalne będzie to na asfaltowych nawierzchniach, jazda na trawie nie jest tak problematyczna.
Sam z dzieciństwa nie pamiętam żadnego kasku czy ochraniaczy (kto zresztą wtedy w Polsce jeździł w kasku?) – parę siniaków się na pewno nabiło, ale człowiek szybciej się uczył jeździć, gdy wiedział czego nie robić. Jednak jeździłem jako maluch czy trochę starszy maluch, wyłącznie po gruntowych drogach, gdzie prawdopodobieństwo nabicia sobie guza, jest o wiele mniejsze niż na twardym asfalcie. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat rowerków biegowych.
B’Twin Run Ride – Decathlon oferuje kilka modeli rowerków biegowych. Dostępne są wersje z hamulcem bębnowym tylnego koła lub bez niego (hamulec można zawsze odpiąć, zanim dziecko oswoi się z rowerkiem). Można wybrać też opony – na asfalt lub takie bardziej „terenowe” na gruntowe drogi.
Wishbone Bike – ciekawa, drewniana konstrukcja, która rośnie razem z dzieckiem. Można złożyć go na trzy sposoby: jako trójkołowca już dla rocznego dziecka, a potem dwukołowca z siodełkiem na dwóch wysokościach w zależności od ustawienia ramy.
Kross Mini – rowerek od polskiego producenta. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne, a do tylnego koła podłączony jest prosty w regulacji hamulec szczękowy V-Brake.
Inne rowerki biegowe na które warto zerknąć: Rowerki Puky, Rowerki Woom, Kelly’s Kite (jest wersja z hamulcem i bez), Head Faro, Cube Cubie, Scott Walker (jest też dziewczęca wersja).
Rowerki z kołami 16 cali
Gdy dziecko podrośnie (4-5 lat), dobrze pomyśleć o rowerku z 16 calowymi kołami. Przy zakupie roweru nadal należy pamiętać, że powinien on mieć niski przekrok, dziecko musi mieć możliwość szybkiej ewakuacji w razie problemów z jazdą. Równie ważna sprawa to zabezpieczony łańcuch. Przydatnym dodatkiem są błotniki, chroniące przed ochlapaniem. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pisałem o tym we wpisie „Dziesięć rowerowych złotych myśli„. Gdy chcesz nauczyć dziecko jeździć, nie rób tego na drodze dla rowerów! Nie jest to miejsce do tego odpowiednie. Ścieżki i drogi rowerowe służą do sprawnego przemieszczania się, a dziecko – wiadomo, porusza się jeszcze mało pewnie, często zjeżdżając na boki, czy nagle się zatrzymując. Nie ryzykuj, że ktoś przypadkiem wjedzie w Twojego malucha! Idealnym miejscem do nauki są łąki, parkowe alejki, gruntowe drogi. Wszystko, tylko nie drogi rowerowe.
Kross Denis – aluminowa rama i dwa hamulce – z tyłu torpedo czyli tzw. „hamulec w pedałach”, z przodu V-Brake. Do tego odłączane boczne kółka i oczywiście pełna osłona łańcucha.Dostępny jest także tańszy model Kross Leo, na stalowej ramie, cięższy o półtora kilograma. Dostępne są także odpowiedniki dla dziewczynek: Polly oraz Lilly.
Cube Kid 160 – ten rowerek na 16. calowych kołach wizualnie nawiązuje do dorosłych rowerów. Rama jest aluminiowa – w czterech wersjach kolorystycznych, do tego tylny hamulec w pedałach i przedni szczękowy. Na tylne koło producent założył mały, zadziorny z wyglądu błotniczek.
Accent Elsa – Elsa to model dla dziewczynek, które lubią kolorowe dodatki, frędzle i koszyczek na kierownicy do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Accent przygotował więcej modeli z kołami 16 cali, różnią się kolorystyką, wyglądem i materiałem ramy. Dla dziewczyn: Sweetberry, Sandy i Suzie (alu rama). Dla chłopaków: Track, Monster, Puzzel i Mario (alu rama).
Canyon Offspring AL 16 – to nie jest zwykły rowerek, to maszyna dla zawodowców :) Na aluminowej ramie Canyon zbudował rower do ostrej jazdy po bezdrożach. Pytanie czy maluch będzie w stanie wykorzystać potencjał tego roweru, ale pewnie wielu dzieciakom się spodoba. Z przodu założono oponę 18 cali, z tyłu 16 cali. Na obu kołach znajdziemy hydrauliczne hamulce tarczowe, a za zmianę (dwóch) biegów odpowiada automatyczna przerzutka schowana w piaście SRAM Automatix. Canyon w swojej ofercie ma także modele z kołami 20 i 24 cale.
Inne rowerki z kołami 16 cali, na które warto spojrzeć: Kelly’s Wasper oraz Emma, B’Twin 16″, Le Grand Gilbert oraz Annie, Romet Diana oraz Salto, Giant Animator 16, Merida Matts J16, Wheeler Fiber (z kołami 14 lub 16 cali).
Rowery z kołami 20 cali
Następnym krokiem, gdy dziecko będzie miało około 6-7 lat, będzie rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Cieszy mnie to, że jest to nadal bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Tego typu rowerki są już całkiem podobne do dorosłych modeli. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Jeżeli chodzi o przednią przerzutkę, to nie jest ona aż tak potrzebna, lepiej aby dziecko skupiło się na jeździe, a nie na zabawie manetkami. No i nie będzie musiało pamiętać, aby nie krzyżować łańcucha.
W tym rozmiarze producenci zaczynają „przybajerzać” rowery. Dodają amortyzator z przodu (niektórzy nawet z tyłu, którego nie polecam – rower robi się bardzo ciężki) i czasami hamulce tarczowe. Szczerze? Dzieciaki lubią takie rzeczy, ale tak naprawdę im prostszy rower, tym łatwiej go potem serwisować. Ja pozostałbym przy sztywnym widelcu (ewentualnie przednim amortyzatorze) i zwykłych, szczękowych hamulcach typu V-brake. Sprzęt będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów, co jak na rower dla 6-latka jest niezmiernie istotne.
CTM Scooby – ten słowacki producent wypuścił trzy wersje modelu Scooby. W modelu 1.0 nie ma przerzutek, jedynie przedni hamulec V-Brake i z tyłu torpedo. W modelu 2.0 pojawia się tylna przerzutka z 6 przełożeniami. Natomiast model 3.0 wyposażony jest dodatkowo w przedni amortyzator. Można także kupić model Jerry z aluminiową ramą, a dla dziewczynek model Maggie.
Le Grand Winnie oraz Kevin – stylowe, czerpiące inspirację z amerykańskich rowerków z lat ’60 Schwinn Sting-ray. Na podobnej budowy rowerze jeździły dzieciaki chociażby w niedawnym serialu Stranger Things. Dla mnie to najładniejszy rower, który Wam dziś pokazuję :) Le Grand (to marka stworzona przez naszego Krossa) ma w swojej ofercie jeszcze modele Bowman, Sanibelle.
Maxim MJ 4.2 – ten polski producent przygotował dwie wersje modelu MJ 4.2 – z tylną przerzutką lub bez. Są też wersje z damską ramą, a także stylowy model Cruiser.
Inne rowery z kołami 20 cali, na które warto spojrzeć: Kross seria Mini, Romet seria Kid 20, Unibike Pilot oraz Mimi, Kelly’s Lumi, Northtec Raido, Monteria Junior 20, B’Twin z serii 20, Cube Kid 200, Merida Matts J20, Medano Artist, Specialized Hotrock 20, Specialized Fatboy 20 (fatbike).
Rowery z kołami 24 cale
Dla jeszcze starszych dzieciaków kupuje się rower z kołami 24 cale. To już praktycznie dorosłe rowery, tylko na ciut mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Niektórzy producenci oferują na przykład pełnoprawne rowery szosowe na takich kołach, porządne rowery do śmigania po górach również nie są rzadkością. Wiele osób zastanawia się – czy kupić taki rower, czy nie odczekać jeszcze roku, dwóch i kupić rower na kołach 26 cali, który „wystarczy na dłużej”. Pamiętajmy, że rozmiar kół to nie wszystko. Liczy się również rozmiar ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku.
Mondraker Panzer 24 – bardzo ciekawy projekt – fatbike na 24. calowych kołach, o słusznej jak na tłuścioszka przystało szerokości – 4. cali. Do tego mechaniczne tarczówki Tektro i napęd 1×8. Rower nie należy do najtańszych, ale jak na fatbike’a nie jest źle. Wyjściowo kosztuje 2500 zł, ale w chwili pisania tego tekstu, na stronie producenta model jest przeceniony na 1700 zł.
Trek Emonda 650 – prawdziwych rowerów szosowych z mniejszymi kołami nie ma aż tak wiele w sklepach. Jednym z nich jest Trek Emonda na kołach 650C czyli trochę nietypowym rozmiarze 26 cali (standardowa obręcz 26″ ma 559 mm, natomiast ta w kołach 650C – 571 mm, trzeba o tym pamiętać przy kupowaniu opon). Mamy tu aluminiową ramę z karbonowym widelcem i napęd 2×9 (korba 46/34) oparty na grupie Shimano Sora. Trek w swojej ofercie ma także model KRX – na kołach o typowej średnicy obręczy 26 cali.
Kross Dust Replica Pro – Dust to jeden z rowerów z serii Replica – czyli modeli będących mniejszymi wersjami dorosłych modeli. Dust to trailowy rower, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Wyposażono go tak, że wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć takiego roweru :) Napęd 1×10, amortyzator Rock Shox XC30, hydrauliczne hamulce tarczowe i fajne opony Schwalbe. A cały rower waży jedynie 11,6 kilograma. Jest też tańszy model bez dopisku „Pro”.
Kross w swojej ofercie ma także pomniejszony model MTB XC Level Replica (w wersji Pro i zwykłej), rower górski z damską geometrią Lea Replica, a także bardziej rekreacyjny rower górski Hexagon Replica.
Romet Panda – Z kołami 24 cale Romet przygotował dwa miejskie rowery. Panda ma siedem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. Jest także wersja z trzybiegową przerzutką w piaście. Dla dziewczyn lubiących bardziej crossowe klimaty, Romet przygotował model Jolene 24. Natomiast dla miłośników i miłośniczek stylu MTB jest seria Rambler 24.
Inne rowery z kołami 24 cale, na które warto spojrzeć: Unibike Roxi (oraz Raptor i Princess), Indiana X-Pulser 2.4, Kelly’s Kiter, Superior Team 24, Specialized Allez Jr (szosowy), Trek FUEL EX Jr (full), Maxim MJ 24, Merida Matts J24, Giant XTC Jr, Cube Kid 240, Author Mirage, Matrix, Ultima; B’Twin 24, Monteria Junior 24, Northtec Jumbo, Kands 24, Le Grand JR. Fatbike’i: Trek Farley i Specialized Fatboy 24
Rowery dla dzieci z kołami 26 cali
Rowery z kołami 26 cali „dla młodzieży”, to zazwyczaj typowe rowery, po prostu z mniejszą ramą 12 czy 13 cali. Nadają się także dla osób dorosłych o niższym wzroście. Natomiast jeżeli Twój nastolatek jest już słusznego wzrostu, niech oczywiście szuka ramy w większym rozmiarze.
Warto zastanowić się także nad wyborem kół o średnicy 27,5 cala, ponieważ jest to przyszłościowy rozmiar. Koła 26 cali powoli znikają z rynku i choć części zamienne będą jeszcze długo dostępne, to jeżeli mamy wybór, mocno rozważyłbym jednak pójście w 27,5 cala.
W tym podpunkcie nie będę podawał propozycji rowerów, ponieważ na blogu znajdziesz całą serię wpisów o tym jaki rower kupić. Wystarczy, że przejrzysz moje propozycje i poszukasz takiego modelu, który będzie miał ramę pasującą do długości Twoich nóg i wzrostu.
Jeżeli masz jakiś rower na oku, śmiało pytaj o niego w komentarzu. Staram się regularnie odpowiadać tam na pytania. Zachęcam także do zajrzenia na forum rowerowe, gdzie zebrała się spora grupa rowerowych pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają o tym jaki rower kupić.
Witam szukam dla Córki rowerku ma 135cm wzrostu ,6 lat w kroku 63 cm jest wysoka i szczupła . Podoba mi się bardzo Specialized hotrock 24 sl
Link do rowerku warto ten rowerek kupić za 900zl mam okazję . Czy lepiej inny rowerek jakiej marki polecacie bez zbędnych bajerów . Liczę też na Ciebie Łukaszu rowerek potrzeba pilnie nie ma czym jeździć, dziękuję wszystkim za odpowiedzi , pozdrawiam serdecznie Sylwester
To fajny, z głową przygotowany rower. A cena też bardzo zachęcająca.
https://allegro.pl/rower-16-cali-frozen-kraina-lodu-minnie-mouse-cudo-i7312023494.html ten dla dziewczynki jak znalazł
A czy ten rower warto kupić dziecku : JUNIORSKI ROWER JUNIOR 24” R18M-JUN-24-13-P-004 ROMET ?
Na dobrej przecenie wygląda spoko.
Myśli Pan że to odpowiednik innego rometa 1 do 1?
U nas sprawdził się model z Indiany dla naszej córki ;) dostępny w pierwszym lepszym media expert.
Dzień dobry! Co Pan sądzi o marce Saveno? Chodzi mi konkretnie o rower Faster 24 dla mojej 11-letniej córki, lubiącej wycieczki po polach i lasach. Będę wdzięczna za poradę.
Hej, w sumie rower jak rower, prosty i raczej nie do ostrego traktowania. I jak tak na niego patrzę, to 800 złotych to trochę sporo, warto trochę ponegocjować cenę :)
Witam! Mam problem z doborem roweru dla mojej córki. Ma 9 lat i 145 cm wzrostu. W tej chwili ma rower ROWER GÓRSKI MTB ROCKRIDER 100 24″ DLA DZIECI B’TWIN i jest już ciut mały, dodatkowo córka zażyczyła sobie typ miejski a nie górski i tu zaczęły się schody ;-) po przejrzeniu możliwych opcji wybór padł na ROWER KROSS LE GRAND PAVE 1 26 R14 JUNIOR , ma on 14 ” ramę ale 26 ” koła czy to nie za dużo jak dla 9 latki? Z drugiej strony teraz posiada koła 24 ” i są tak na styk. Jeśli chodzi o przymiarkę na ten 14 ” niestety ale znalazłam tylko w necie bo na miejscu nikt nie posiada miejskiego z ramą 14″ .Przymierzała się do roweru siostry z 17″ ramą na 26″ kołach i jest na pewno sporo za duży. z góry dziękuję za pomoc
Hej, cóż, będzie ciężko bez przymierzenia się. Ale jeżeli w tej chwili rower z kołami 24 cale jest maławy, warto przejść na 26″ z małą ramą (bo same koła to nie wszystko, rozmiar ramy jest równie ważny, jeżeli nie ważniejszy).
Możesz skorzystać z podpowiedzi Krossa, odnośnie długości nóg i tak sprawdzić czy rozmiar będzie okej: https://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy
Proszę o opinię.
https://uploads.disquscdn.com/images/c60743f68a73aadeb9fa5704bc1f469d52d8029cbe850ef57f8e713d61003a4a.jpg
Witam, a co sądzisz o takim rowerze? Chciałam kupić na komunię. 7206187766
Hej, chodzi Ci o ten rower?
https://allegro.pl/rower-gorski-mtb-26-shimano-pelna-amortyzacja-i7206187766.html
Za 600 złotych rower z dwoma amortyzatorami i hamulcami tarczowymi, to będzie bubel a nie rower. A do tego ciężki.
Wiem, że dzieci lubią takie rowery, bo jest „szpan” na osiedlu wśród innych chłopaków. I jeżeli ma tylko służyć do pobujania się wokół bloku, to pewnie wystarczy.
Ale szczerze mówiąc, lepiej wyjdzie się, dokładając do np. takiego roweru: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-340-26-id_8302232.html
Który też nie jest cudem techniki, ale nie udaje na siłę roweru, którym nie jest.
Dziękuje za odpowiedz
A jak wygląda kwestia z rowerami elektrycznymi dla dzieci? Dosyć ciekawą ofertą reklamuje się http://evbike.pl/pl/, ale mam obawy czy dziecko sobie poradzi na elektrycznym sprzęcie. Jakieś rady?
witam, co sądzisz o tym modelu Rower RAYON JUGO 24′ rama 13′ lub 15? Chce zakupić dla syna 9 lat wzrost 145 cm i nie wiem czy warto
Cześć, chodzi o ten rower, jak na zdjęciu?
Cóż… nigdy nie byłem przekonany do rowerów z pełną amortyzacją w tym przedziale cenowym. Za 800 złotych, moim zdaniem, lepiej kupić rower jedynie z przednim amortyzatorem – będzie dużo lżejszy i trwalszy.
Wiem, że dzieciakom się takie rowery bardzo podobają i czasami nie ma sensu z tym walczyć, bo dzieckiem jest się tylko raz. Ale jak takich wynalazków po prostu nie polecam.
https://uploads.disquscdn.com/images/01092813d6e5b8b411046515b6d3c86895e1e6b4c53dafcf6fa5e6025153d893.jpg
Jestem na etapie wybierania roweru „komunijnego” dla syna :-)
Warunki brzegowe:
– wzrost/waga: 135 cm/33 kg (dane na teraz)
– chłopiec jeżdżący dość dynamicznie, czyli rower relatywnie często śmiga po wertepach/zalicza glebę
– cena c.a. 1000-1200 pln.
W obszarze rozważań mam następujące modele:
– Kross Hexagon Replica – cena katalogowa 949 pln
– Kross Dust Replica – cena katalogowa 1049 pln
– Merdia Matts J24 – cena katalogowa 1299 pln
– Marida J 24 Champion – cena katalogowa 1399 pln
Różnice w cenie nie są jakieś mega znaczne, jednak jeśli patrzeć na różnicę między Krossem Hexagonem Repica i Merida J24 Champion to jest już ok. 40 % ;-)
Moje pytania są następujące:
Czym tak w praktyce różnią się te modele?
Czy może polecasz jakiś inny rower?
Pozdrawiam,
Paulina
Różnica w cenie wynika głównie, z zastosowania różnych komponentów (lepszy amortyzator, przerzutki, hamulce). W praktyce, im lepszy rower tym większa szansa złapania bakcyla :)
Ja polecam Ramblery 24/Fit 24 i Ramblera Dirta od Rometa. Rambler Dirt ma już hamulce tarczowe : http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_DIRT_24,10,745,746,14762,2018.html
Dzięki za radę :-)
Nawet nie zwróciłam uwagi na rodzaj hamulców, w swoim rowerze (kross hexagon x1 mam standardowe V-brake i nie przyszło mi do głowy, że mogą być inne – taki ze mnie „znawca”!!!) – Romet z hamulcami tarczowymi nawet cenowo mi się dopina.
Jeszcze raz dzięki :-)
Oglądałam tego Ramblera Dirta – wszystko w nim jest ok oprócz… kolorystyki z 2018. No jest tak paskudnie niebiesko-szary, że z butów wyrywa :-(
A tych ładnych czerwono-czarnych czy chociaż zielonych nie mogę znaleźć :-(
Może masz jakieś „tajne” miejsce, gdzie będą kolory z ubiegłego roku? :-)
Dirt na 2018 jest tylko w takim kolorze. Co do miejsca zakupu, nie doradzę, być może znajdziesz na portalach aukcyjnych jeszcze modele z poprzednich lat, w innych kolorach. Jeśli nie Dirt, to może Rambler Fit 24 – żółty jest fajny :) http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_FIT_24,10,745,746,14766,2018.html
A czy ten Rambler Fit ma także hamulce tarczowe? :-)
Nie ma tarczówek, które generalizując są lepsze od v-brake (większa siła hamowania, lepsza modulacja – stopniowanie siły hamowania), jednak szczerze mówiąc w rowerze dziecięcym nie są punktem obowiązkowym. Dobrze wyregulowane v-brake, w tego typu rowerze również się sprawdzą :) Jeśli jednak jesteś zdecydowana na tarczówki, pozostaje szukanie w internecie Dirta z innych lat, w innym kolorze
A taki rowerek dla 4 latki
http://www.gtbicycles.pl/rowery/2018-dzieciece/stomper-20-prime#
Jak najbardziej :) Pamiętaj tylko o tym, żeby tak wyregulować hamulce, aby oczywiście hamowały, ale aby rower nie stawał dęba po naciśnięciu klamki :)
Dzięki, będę pamiętał :)
A taki rowerek dla 4 latki?
http://www.gtbicycles.pl/rowery/2018-dzieciece/stomper-20-prime#
Dzień dobry,
Mamy problem z doborem właściwego rowerka, kupiliśmy 16 calowy dla naszego 5,5 latka, ale ma za wysoki przekrok i majta nogami, co powoduje że czuje sie na nim niepewnie i nici z nauki, czy polecasz szukac 14 czy może polecasz jakis inny 16″ z nizszym przekrokiem
Hej, polecam wybrać się z dzieckiem do sklepu i poprzymierzać do rowerków. W tej chwili może być już ich mało, ale duże sklepy na pewno jeszcze jakieś mają.
Witam. Mój syn ma teraz 6 lat i właśnie będziemy mu zmieniali rower na większy. Gdy miał ok 4 lat kupiliśmy mu pierwszy rowerek 16 cali koła z bocznymi kółkami-taki 'no name’ w jakimś dużym markecie. Rowerek wyglądał ślicznie ale był bardzo ciężki i pomimo bocznych kółek praktycznie nie nadawał się do jazdy. Był bardzo niestabilny a dziecko po kilku upadkach powoli traciło początkowy zapał. Mieszkamy w Anglii i tu mamy troszkę inny asortyment rowerowy w sklepach. Po ok 3 tyg, ciągłych prób opanowania tego ciężkiego roweru zdecydowaliśmy się na zakup innego, droższego ale lekkiego roweru i to był strzał w dziesiątkę.
Kupiliśmy Frog 48. Rowerek bardzo lekki. Waży ok 6.5 kg. Postanowiliśmy, że od razu będziemy uczyli syna jeżdżenia na nim bez bocznych kółek. Syn na tym rowerze nauczył się jeździć w 2-3 dni. Wszystkim których stać i zastanawiają się czy warto trochę zainwestować jednak w droższy rowerek dla dziecka polecam. Pamiętajcie, że jeśli tylko rower nie będzie zniszczony to jak dziecko wyrośnie część kasy odzyskacie sprzedając go.
Teraz właśnie będziemy mu kupować rower 20. W zasadzie do wyboru mamy 2 modele rowerów:
http://www.islabikes.co.uk/products/bikes/item/cnoc-20-age-5
lub
http://www.islabikes.co.uk/products/bikes/item/beinn-20-large
Nasz dylemat jest taki: -czy kupić mu rower jeszcze bez przerzutek czy może już z nimi. Wiemy, że ten rower ma mu służyć maks 2 sezony a potem będziemy wymieniać na większy. Czy 6 latek nie jest jeszcze za mały na przerzutki?
Hej, na przednią przerzutkę jest zdecydowanie za młody. Natomiast tylna… cóż, to wszystko zależy gdzie jeździcie. Jeżeli głównie po płaskim i do tej pory nie przeszkadzał mu jej brak, to myślę, że nie warto zaprzątać mu nią głowy, na to przyjdzie jeszcze czas.
Cześć. Na wstępie dziękuję za ten wpis, bo jest dla mnie jak najbardziej na czasie. Jestem przed zakupem pierwszego tradycyjnego rowerka dla dziecka. Córka ma 4,5 roku – 104 cm wzrostu. Do tej pory jeździła na rowerku biegowym, który rósł wraz z nią.
Dziś zrobiliśmy pierwszy dzień na pożyczonym rowerku tradycyjnym – b’twin 14″. Patrząc na zawarte wyżej informacje powinniśmy mieć 16″ kółka, ale chcieliśmy zaznajomić dziecko z pedałowaniem. Motywacja dziecka była na wysokim poziomie ale na tym b’twinie zwyczajnie nie da się jeździć. Kółka boczne nie mają regulacji przez co tylne koło jest nieco ponad ziemią i nie łapie przyczepności – wniosek, dziecko pedałuje jak szalone i stoi w miejscu. Rowerek jest ciężki a waży jakoś ponad 8kg i rozpędzenie go stanowi duży problem na trawie, kostce brukowej, drodze bocznej-szutrowej.
Wybacz wstęp, ale tutaj pojawia się pytanie – czym może być spowodowany problem z ruszaniem takim rowerkiem (w kółkach bocznych zmniejszałem kąt i już coś łapało podłoża)? Nie wiem czy masa rowerka i konstrukcja nie powodują, że aby ruszyć trzeba za dużej siły dla dziecka (i czy w większym modelu, 16″ kołach byłby ten sam problem). Przymierzam się do zakupu czegoś, co jej po prostu sprawi frajdę i ułatwi jazdę na dwuśladach – nie zniechęci. Zawarłeś fajne modele w dziale, który szczególnie mnie interesuje i ciekaw jestem czy w ciągu trzech lat pojawiło się coś pośredniego w relacji jakośc-cena. Zastanawiam się także nad tym czy ma znacznie rozgraniczenie na ramę alu- i stal dla dziecka przy nauce jazdy i ile powinien ważyć taki rowerek.
Cześć. Syn w chwili obecnej skończył 4 latka – ma około 105 cm wzrostu. Jeździ na 16″ z Decathlonu, ale już na dwóch kółkach więc nie wiem jak się zachowuje na dodatkowych kółkach. Co do b’twin 14″ to syn właśnie na takim rowerku zaczynał swoją przygodę z rowerami (jeśli nie liczyć rowerka trójkołowego z pedałami przy przednim kole). Rowerek ten jest rzeczywiście ciężki lecz ja akurat uważam że to jest jego zaleta – bo przez to jest bardzo stabilny syn w całej swej karierze kolarza zaliczył tylko jedną glebę. Co do trudności w ruszaniu – początkowo występował ten problem (rowerek kupiłem używany choć jeszcze na gwarancji – być może to było przyczyną szybkiego pozbycia się świeżego zakupu), jednak po jego rozkręceniu, nasmarowaniu i ponownym skręceniu problem ustąpił. Więc może od tego sugerował bym zacząć, ewentualnie sprawdziłbym jeszcze regulację tylnego hamulca. Podobno w wersjach z „bębnowym” hamulcem były trudności z ustawieniem go właściwie bo miał tendencje do działania zero-jedynkowo czyli albo działa cały czas albo nie hamuje wcale ;). Może warto sprawdzić ciśnienie w oponie tylnego koła, bo przy za małym rowerek opiera się na bocznych kółkach i kapcia nie widać, trzeba ręką sprawdzić :). Wracając do rowerka 16″ mimo że większy nie jest cięższy (albo niewiele w porównaniu do modelu 14″ jaki posiadał syn) – tak mi się wydaje – ale zaznaczam że nie ważyłem. Zmieniono w nim hamulce na v-brake (mniejsza waga), ale niestety system mocowania kółek bocznych został bez zmian. Dlaczego zdecydowałem się na Decathlon – odpowiedź jest prosta – to był jedyny rower jaki znalazłem bez hamulca w pedałach. Akurat jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Z dwóch powodów – nogi służą do podpierania się a nie hamowania ;) (to już było poruszane przez Lakozikka) a drugi powód to możliwość ustawienia sobie pedałów w takim położeniu, by można było łatwiej ruszyć z miejsca czy pod górę. Oczywiście minus jest taki że młody rowerzysta na początku szybciej uczy się pedałować do tyłu – bo lżej ;)
Witam,
Planuję kupić rower dla dziecka 123 cm wzrostu, wiek 6 lat.
Mierzę w koła 20″. Zaciekawił mnie rower Orbea Grow 2 7V.
Podoba mi się pomysł regulacji odległości pomiędzy kierownicą a siedzeniem.
Często widzę dzieci jadące na rowerach, jakby zbyt rozciągnięte pomiędzy kierownicą a siedzeniem. Cena jest dla mnie drugorzędnym kryterium.
Lubię niestandardowe podejścia do „sprawy”.
Nie miało być do Grzesiek lecz jako wpis w głównym wątku.
Cześć, jest to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli przez trochę dłuższy czas dopasowywać rower do dziecka. A Orbea to firma robiąca świetne rowery, więc o jakość się nie martwię.
Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Dziecko ma jeszcze na czym jeździć, rower jest na przyszły rok. Jak kupię, postaram się opisać praktyczność lub niepraktyczność zaproponowanego rozwiązania przez Orbea.
Poza tym, świetny blog, po prostu dla ludzi „jeżdżących” na rowerach bez obsesji wyników, wagi, nowości i bez zbędnego „wiem najlepiej”.
Witam. Proszę o pomoc w wyborze. Superior zupełnie się na tym nie znam. Chcemy kupić córce rower 20″ . Zastanawiamy się nad tymi bo takie mam polecieli ( w każdym sklepie inny rower)
https://www.sklepmartes.pl/
https://www.kross.pl/pl/2017/junior-amp-kids/rica
http://www.unibike.pl/mimi.html
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam Asia Janiec
Cześć, wszystkie te rowery są w porządku i wystarczą na długo. Kwestia czy chcecie dziecku kupić rower z amortyzatorem (będzie cięższy, ale za to przy „ostrej” jeździe oszczędzi trochę koło i nadgarstki). Poza tym, każdy z nich będzie dobrym wyborem.
Witaj Łukasz! (wybacz, że na Ty… ale tak już mam) – wiem, że to stary post, ale właśnie planuję zakup rowerka dla córki… patrzę na artykuł, na tabelkę… i o ile dobrze zrozumiałem, to nawet jeśli moja córka ma 9 lat, a wymiar wewnętrzny nóżki będzie pasował bardziej do 20″, to brać 20″?
Przy okazji – z racji mojego wygodnictwa – zdecydowałbym się na jakiś rowerek z Decathlonu – to dobry wybór?
Cześć, najlepiej wybrać się do sklepu i niech córka się przymierzy do różnych rowerów. Tak będzie najlepiej sprawdzić co będzie pasowało.
A DC robi spoko rowery. Oczywiście dostaniesz to za co zapłacisz, czyli nie można się spodziewać od tańszych modeli, że wytrzymają ostre katowanie przez lata. Ale generalnie rowery są okej.
serdeczne dzięki za odpowiedź… nie sądzę, aby moja córka miała katować ten rower w jakikolwiek sposób (widzę jak póki co jeździ) więc z racji dożywotniej gwarancji i łatwości dostępnego serwisu kupię rowerek w DC… jeszcze raz dziękuję…
Mój syn zaś ma 2lata i 9 miesięcy a wzrostowo wypada że pasuje mu rowerek 16″ i co ja mam zrobić?
Kupić taki, aby synowi było wygodnie na rowerze. Tabelki są tylko przykładowe (uśrednione), w rzeczywistości bywa różnie.
Dziękuję
Witam serdecznie.Chcę synom kupić rowery 24 cale i wybrali sobie dwa modele. Proszę mi pomóc w wyborze- który będzie że tak to ujmę mniej awaryjny i mocniejszy? Oto linki
https://allegro.pl/rower-24-kands-sniper-brat-lorenzo-2xamor-nowy2017-i6810569863.html
czy ten
https://allegro.pl/rower-mtb-24-junior-21-biegow-gratisy-hit-i6812662194.html
Kandsa można na wstępie skreślić za tylne zawieszenie. Reszta porównywalna w tych rowerach jest, z plusem dla filona za naped 3×7.
Wybieram rower dla mojej nastolatki. Oczywiscie wedlug niej tylko kolor i ksztalt odgrywa role?ale mi zalezy tez na komforcie i trwalosci. Sprzedawca w sklepie skrytykował Romet angel 3 ktory moja młoda wybrala i polecił Cossacka Luna . Czy rzeczywiście Romet to chinszczyzna a Cossack wart ceny i widać różnice w jeździe? I rozmiar czy przy 155cm wzrostu koła 26 cali i rama 17 jest ok? Bo co sprzedawca to inna informacja. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
A taka Indiana z Media Expert? Co pań myśli o tych rowerach? :)
Ja też się zastanawiałam nad tym rowerem i zaryzykowałam. Dziecko jest duże i wprawdzie rower dla niego jeszcze większy, ale to nie szkodzi, bo przecież starczy na kilka lat, a nie na rok. :)
No tak, ale co to znaczy, że rower jest jeszcze większy? Dziecko musi bez problemu dosięgać rękoma do kierownicy, a palcami stóp do ziemi. Kupowanie „na wyrost” może tylko zniechęcić do jazdy, bo za dużym rowerem ciężej się kieruje. Niedosięganie do pedałów czy palcami do ziemi, to też utrapienie podczas jazdy.
Polecam rowery woom. Bardzo lekkie, z geometrią dostosowaną do dzieci. Moja 6-letnia córka jeździ na 24” i dotyka stopami do ziemi.
Na pewno nie bać się używek i kupować pod rozmiar a nie „na lata” – potem jedzie taki maluch na wielgachnym rowerze, ledwie pedałując za brodatym tatą klepiącym przez komórę o niczym (obrazek z weekendu).