Rozmiary opon rowerowych i dopasowanie do obręczy

Mogę się założyć, że każdy z Was zastanawiał się kiedyś nad zmianą opon w rowerze. Chcieliście założyć szersze, węższe, gładsze, z większym bieżnikiem, lżejsze, odporniejsze na przebijanie, a może z kolcami. Wybór opon jest ogromny, a w tym wpisie chciałbym się skupić na kwestii ich rozmiaru. Warto przed rozpoczęciem zakupów dobrze sprawdzić, jakie opony i obręcze macie obecnie w rowerze. Przez lata nazbierało się sporo średnic obręczy i na przykład opony opisywane jako 26 cali, potrafią mieć pięć różnych średnic wewnętrznych (przy czym nie są one ze sobą kompatybilne). Oczywiście nie wszystkie są już w sprzedaży, niemniej warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Rozmiar opony rowerowej

Rozmiary opon rowerowych

Do opisywania rozmiaru opon używa się kilku skal. Nie musisz znać ich wszystkich, obecnie do jednoznacznej identyfikacji rozmiarów opon rowerowych wystarczy ETRTO. Ale warto poznać też inne systemy, tak aby wiedzieć z czym się to je (zwłaszcza, że i tak najczęściej mówimy o rozmiarach opon wyrażanych w calach, dopiero później w ruch idzie ETRTO). Oznaczenia opon rowerowych są naniesione na ich boku – czasem podkreślone białym kolorem, a czasem trzeba się ich naszukać :)

System calowy

Myślę, że przez wszystkich znany jest system calowy, gdzie szerokość opony oraz jej (przybliżona) średnica zewnętrzna podawana jest w calach. Przykład: 26″ x 2,25″ – taki opis oznacza, że mamy do czynienia z oponą o średnicy 26 cali i o szerokości 2,25 cala. Taki zapis jest bardzo popularny w rowerach górskich. Tak jak pisałem w akapicie wcześniej – czasami dwie opony są opisane jako 26 cali, a nie będą pasowały na tę samą obręcz. Kupując nowe obręcze/opony, informację o calach traktowałbym jedynie jako wstępną informację, a korzystał ze skali ETRTO.

Jest jeszcze jeden system zapisu calowego, obecnie rzadko spotykany w Polsce, niemniej można jeszcze na niego trafić. Przykład: 28 x 1 5/8 x 1 3/8. W takim zapisie mamy oponę o zewnętrznej średnicy 28 cali, bok opony ma wysokość 1 5/8 cala, a jej szerokość to 1 3/8 cala. Brrrrr… bardziej się tego skomplikować nie dało.

System metryczny (francuski)

Drugim sposobem oznaczania rozmiarów opon jest system metryczny (francuski). Przykład takiego zapisu: 700 x 40C. Pierwsza liczba oznacza przybliżoną średnicę zewnętrzną opony, druga liczba jej szerokość (oba wymiary w milimetrach). Równie istotna jest litera na końcu, ponieważ opony 700x40A, 700x40B i 700x40C będą różnić się średnicą wewnętrzną i nie będą pasować na tę samą obręcz. System ten jest popularny w rowerach szosowych i gravelowych, choć tam często podaje się średnicę w calach (np. 28 cali), a szerokość opony w milimetrach (np. 25 mm, 32 mm, 40 mm itd.). Pokręcone, prawda? :)

Tu również można się przypadkowo nadziać na złą oponę, np. do współczesnego roweru szosowego kupując oponę 700B, która będzie miała zupełnie inną średnicę wewnętrzną niż 700C i nijak nie uda się jej założyć. Tu również polecam na końcu skorzystać z systemu ETRTO dla upewnienia się, że kupujecie dobrą oponę.

System ETRTO

Dwa poprzednie systemy potrafią wprowadzić zamieszanie, ponieważ jest sporo rozmiarów, które są prawie identycznie opisane, a nie są ze sobą zgodne! Dlatego by to wszystko ujednolicić, powstał system ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation). Niektórzy nazywają go „nowym”, nie wiedząc, że dla rowerów ten standard powstał w 1969 roku (nieco później USA i Japonia przyjęły go jako jeden ze standardów ISO).

W ETRTO zapis jest jednoznaczny i precyzyjny. Podajemy w milimetrach szerokość opony oraz jej wewnętrzną średnicę (co jednocześnie odpowiada zewnętrznej średnicy obręczy).

Na przykład zapis: 40-559 oznacza oponę o szerokości 40 mm i średnicy wewnętrznej 559 mm. To oznacza, że jeżeli będziemy mieli obręcz o średnicy 559 mm, to uda się założyć na nią oponę. Pozosetaje kwestia szerokości opony oraz obręczy, ale o tym za chwilę.

Średnice wewnętrzne opon na przestrzeni lat

Standardów średnicy opon rowerowych jest bardzo dużo, a spora część z nich już dawno wyszła z powszechnego użycia. Poniżej podaję rozmiary, które udało mi się znaleźć, warto o tym pamiętać, że jest ich tak dużo. Są to średnice wewnętrzne opony, wraz z opisującym je rozmiarem w systemie calowym.

152 mm, 194 mm – 10 cali
203 mm, 239 mm, 248 mm – 12 cali
254 mm, 279 mm, 288 mm, 298 mm – 14 cali
305 mm, 317 mm, 330 mm, 337 mm, 340 mm, 349 mm, 369 mm – 16 cali
355 mm, 387 mm, 390 mm, 400 mm – 18 cali
381 mm, 400 mm, 406 mm, 419 mm, 428 mm, 432 mm, 438 mm, 440 mm, 451 mm – 20 cali
484 mm, 489 mm, 490 mm, 498 mm, 501 mm, 508 mm – 22 cale
501 mm, 507 mm, 520 mm, 531 mm, 540 mm, 547 mm – 24 cale
559 mm, 571 mm, 584 mm, 590 mm, 597 mm – 26 cali
630 mm – 27 cali
584 mm27,5 cala
609 mm, 622 mm, 635 mm, 642 mm – 28 cali
622 mm29 cali

Obecnie nie stosuje się oczywiście tych wszystkich standardów. Na czerwono zaznaczyłem najczęściej spotykane średnice w większych kołach. Ale! To nie znaczy, że nie używa się też innych. Koła 26 cali w typowych rowerach górskich mają 559 mm, ale spotyka się jeszcze obręcze o średnicy 590 mm, najczęściej w holenderskich rowerach Batavus, Sparta czy Gazelle. Koła 28 cali najczęściej mają średnicę 622 mm, ale w holenderskich rowerach często stosowana jest średnica 635 mm.

Tak samo może być w przypadku innych opon. Warto sprawdzić średnicę obręczy lub odczytać ją ze starej opony. Jeżeli kupisz oponę o wewnętrznej średnicy „tylko” kilka milimetrów większej lub mniejszej, nie uda Ci się jej założyć na obręcz.

Dlaczego opony 28 i 29 cali mają tę samą średnicę

Jeśli chodzi o opony 29 cali, to mają one tę samą średnicę wewnętrzną co opony 28 cali (622 mm), co bywa zastanawiające dla niektórych osób. Różnica w oznaczeniu calowym bierze się z różnej wysokości samej opony, ponieważ im szersza opona, tym wyższa. Producenci dla marketingowego odróżnienia wprowadzili oznaczenie 29 cali, którym określa się szerokie, a co za tym idzie – wysokie opony.

Dlatego (z drobnym zastrzeżeniem, o którym przeczytacie w kolejnym akapicie) opony 28 cali (ETRTO 622) można zakładać na obręcze 29 cali i na odwrót.

Zachęcam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o rozmiarach opon rowerowych. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Dobranie szerokości opony do szerokości obręczy

Drugą, bardzo ważną kwestią, jest dopasowanie szerokości opony do szerokości obręczy. Zbyt wąska opona może wpaść w obręcz (co uniemożliwi jej poprawne osadzenie, a co za tym idzie – jazdę), a zbyt szeroka opona może się jej słabo trzymać (lub w ogóle nie włożymy jej na obręcz). Problem dotyczy głównie dużych skrajności i chęci założenia bardzo wąskich opon na bardzo szerokie obręcze i na odwrót.

Tabela, którą wstawiłem poniżej, pokazuje zakres, w którym można się poruszać jeżeli chodzi o szerokości. Interesuje nas szerokość wewnętrzna obręczy (można ją odczytać z naklejki lub zmierzyć samemu – w tym celu należy zdjąć oponę i nie, nie da się tego zrobić inaczej) oraz szerokość opony, którą wystarczy wziąć z oznaczenia na jej boku. Dla ułatwienia w tabelce znajdziecie szerokość opony podaną do wyboru w milimetrach i calach.

Szerokość opony rowerowej a obręcz
Jaka opona do obręczy rowerowej

Wszystkie dane do tabeli zaczerpnąłem od DT Swiss, producenta m.in. obręczy rowerowych. Jest to moim zdaniem bardzo liberalna tabelka, osobiście unikałbym wybierania najbardziej skrajnych wartości. A już na pewno nie próbowałbym na siłę wychodzić poza jej zakres.

Zachęcam do obejrzenia wideo, w którym pokazuję jak dobrać oponę do obręczy. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Czy opona zmieści się w rowerze

Trzecia kwestia, którą należy rozważyć podczas kupowania nowych opon, to czy zmieszczą się do Twojego roweru. Wraz ze wzrostem szerokości opony, zazwyczaj rośnie także jej wysokość. Opona stanie się wyższa także wtedy, gdy zamiast gładkiej, założymy taką z wyraźnymi klockami bieżnika.

Jeśli kupisz szerszą i wyższą oponę niż dotychczas, może ona ocierać o przednią przerzutkę, błotniki, ramę, widelec. W przypadku szosowych hamulców szczękowych, zbyt szeroka opona może nie zmieścić się do szczęk. Natomiast zbyt szeroka przednia opona może zahaczać o Twoją stopę, podczas mocniejszego skręcania.Jakie opony do roweru szosowego
Czy jest sposób aby ustalić, jakiej szerokości opony będą pasować do ramy i widelca? Niektórzy producenci rowerów/amortyzatorów podają taką informację. W pozostałych przypadkach pozostaje ręczny pomiar (i pytanie sprzedającego o wysokość opony), choć to i tak nie pokaże, czy dana opona na 100% będzie pasować. W razie wątpliwości, polecam wybranie się z rowerem do sklepu stacjonarnego, gdzie łatwiej będzie przymierzyć konkretny rozmiar opony.

Pamiętajcie też, że opony o teoretycznie tej samej szerokości mogą się od siebie różnić – wszystko zależy od typu bieżnika, ciśnienia i producenta opony. Do tego koniecznie pamiętajcie o zostawieniu przynajmniej kilkumilimetrowego luzu między oponą a ramą/widelcem z każdej strony! Opona podczas jazdy pracuje – jeżeli będzie włożona na styk, może zacząć zdzierać lakier z roweru.

 

Zapraszam Cię do lektury innych wpisów o oponach. Znajdziesz tutaj informacje, których nie wymieniłem w tym tekście.

1. Rodzaje opon rowerowych

2. Ciśnienie w oponach rowerowych

3. Dobieranie opony do obręczy

4. Opona drutowa czy zwijana

5. Opór stawiany przez opony rowerowe

6. Ciśnienie w oponie, a droga hamowania

7. Co zrobić gdy opona chowa się w obręczy

8. Schwalbe CX Comp – test opony

9. Schwalbe Kojak – długodystansowy test

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

527 komentarzy

  • Bardzo dobry artykuł wyjaśniający ważną kwestię kół i opon bo to na nich toczą się ansze ukochane sprzęty .

  • Ooo, wielkie dzięki za ten wpis. Opony zmieniam niezwykle rzadko, zazwyczaj pasują… trafiłam raz cudowne, idealne, nigdzie nie mogę trafić w sklepach podobnych. Szukałabym w sieci, ale nie rozumiałam dodatkowych atrybutów i nie wiedziałam, na czym się skupić. Niby mam 26×2.0, ale to zupełnie nie o to chodzi.

    Potrzebuję wysokich semislicków, rozumiesz, takich co w pionie mocno odstają od obręczy. Zwykle opony są opisywane wszerz, a dodatkowe parametry są ukryte gdzieś tam w papierach. Jak się kupiło jakiś model, którego od lat już nie ma, to potem ma się problem ze znalezieniem czegoś podobnego.

    • Te opisy w mm (559; 622; 630) na boku opony, to średnica koła wyliczona z obwodu opony w miejscu posadowienia jej na obręczy. (z pominięciem wystającej krawędzi, która ma trzymać oponę z boków) Ten wymiar MUSI idealnie pasować, bo inaczej albo nie wejdzie, albo będzie spadać.

      Natomiast wymiary w calach – 26, 28, 29 – to przybliżone średnice koła gotowego do jazdy – jego efektywny rozmiar już na bieżniku. I to jest rozmiar UMOWNY, bo na obręcz do górala założysz opony 1,5″, 1,75″, 2″ i t.d. zależnie od terenu, rodzaju roweru, masy ciała i t.p. Stąd takie dziwactwa, jak koło 27,5″ które ma obręcz 635 mm – bo jest do starej wyścigówki pod oponę 1 i 1/4 cala i koło 622 (czyli mniejsze) ale jak jest do górala „twentyniner’a” to dostanie oponę ponad 2″ i będzie miało w sumie 29.

      Zakładam, że masz współczesny rower górski 26″, czyli koła 559 mm i opony 2″ czyli 50 mm średnicy przekroju opony. To też nie jest dokładnie kołowy przekrój i zależy od rodzaju opony (konstrukcja oplotu, który nadaje gumie kształt oraz ogranicza elastyczność w zamierzony sposób).

      TU DOPIERO DOTARŁEM DO TWOJEGO PYTANIA:
      Profile opon są różne, a w samochodowych podaje się wysokość, w rowerowych nikt o tym nie pomyślał. Generalnie – terenowe są szersze, spłaszczone, żeby nie grzęzły, a splot mają diagonalny, żeby miękko „obejmowały” ostre krawędzie kamieni. Mocno napompowane toczą się lekko na asfalcie, ale są wtedy twarde jak drewno. Mniejsze ciśnienie pomaga w terenie kamienistym, błocie, żwirach, ale na betonie opór jest jak na trawie.

      Natomiast na drogi utwardzone profil jest eliptyczny, wyższy. Dodane są włókna opasujące oponę równolegle do krawędzi, mniejsza jest powierzchnia styku. Taka opona toczy się lekko na twardym nawet przy mniejszym ciśnieniu i przyjemnie amortyzuje. Przykład – Big Apple i Maraton firmy Schwalbe. To są opony do wyścigów miejskich i turystyki drogowej ale na bezdrożu rzucają na boki na kamieniach i koleinach a w błocie i śniegu się ślizgają. (Big Apple to gwarowa nazwa Nowego Yorku i zarazem popularnych tam wyścigów ulicznych)

  • Ciekawostka, wczoraj po odebraniu zakupu od kuriera, na swojej oponie znalazłem taki napis:

    „min. 3.8 bar, max. 5.5 bar, >5 bar crotchet type rims only”

    Pogooglałem i to jest „literówka” w tłumaczeniu:

    „”Crochet Type Rim”
    This is not an English term. Some tires from the Dutch company Vredestein have a translation error in which they say their tires should be mounted on „crochet type rims only.” What they mean is hook-edge rims.

    „Crochet” is French for „hook.” Evidently somebody at Vredestein got the two languages mixed up.”

    Źródło: http://sheldonbrown.com/gloss_cn-z.html

    Już kiedyś zauważyłem (robiąc zakupy „rowerowe”), że Holendrzy maja luźne podeście do tłumaczeń. W dwujęzycznej Belgii jest to samo, jak nie lepiej — do tej pory nie wiem jak wymawiać nazwę ulicy, przy której miałem nocleg. Ale i tak ich kocham za popularność u nich rowerów. :-)

    BTW. crotchet — dziwactwo, szydełko (w zależności od słownika, co już i tak nieźle miesza)

  • To by tłumaczyło, dlaczego w internetowych tabelkach do wyskalowania licznika, wartości jakie tam podają, nigdy nie pasują do stanu faktycznego (tzn za duży błąd pomiaru wychodzi) i mimo niby tych samych oznaczeń opony, różne wartości są.

    Mój ma opony oryginalnie KELLYS Softline 40-622 (700x38C) i w to będę celował kiedyś przy wymianie.

  • @PG – kwestia tego co wpisać do licznika, bardzo zależy od rodzaju bieżnika, ciśnienia do jakiego pompujemy oponę, wagi rowerzysty.

    Wszystkie tabelki jakie są, są jedynie orientacyjnie. W sumie są dla osób, którym się nie chce samemu zmierzyć obwodu swojego koła :)

  • A ja głupia mierzę obwód koła miarką… ewentualnie na szybko promień i mnożę 2piR. Pomijając szczegół, że przy „duzych” oponach obwód się zmienia w czasie i jest zależny od ciśnienia w kołach. Plus minus kilka mm, ale jednak.

  • Dlatego zawsze raz to wartość z tabelki, dwa to pomiar własny a trzy to skalowanie na trasie (5-6 dniowe)
    Przejazd rowerem po trasie z odtworzeniem jej dokładnie na bikemap i porównanie i zmniejszenie/zwiększenie wartości zaleznie od potrzeb i to kilka dni pod rząd by uśrednić pomiar i na trasie przynajmniej 20-30km (ale tylko dróg które są na Google) ;)
    I tak rodzi się obsesja :)

  • Wiesz, błąd rzędu np. 2-3% to żaden błąd. Więc czymś takim bym się nie przejmował.

    Do tego dochodzi sprawa, że rowerem nie zawsze jedzie się po prostej, czasem dziurę ominie, czasem bujnie. Więc nie jest to trasa prosta jak po sznurku, co może też powodować jakieś różnice.

    Czy tak, czy tak – nie ma co przesadzać :)

  • ;) dlatego na przejazdach testowych zawsze trzymam się prostej drogi (żadnych podjazdów pod sklepy, zawracania bo zobaczyłem monetę ;) i oczywiście poza miastem, a w prawo skręca się statystycznie tyle samo razy co w lewo, więc błędy się zerują
    3% w głowie by mi nie dało spać :P (to w końcu dobre 150km na 5 tys w skali roku) – 200m na 40 km już tak

  • Szerokość obręczy i dobór opony ma kolosalne znaczenie, jak się do ostrego koła na ramie 26 cali zakłada koła 28 cali. Dopasowywanie kolejnych opon – nieco czasochłonne.
    Wygląd i trakcja – bezcenne :-)
    Na błotnik nie ma co liczyć, a hamulce raczej tylko canti lub szosowe, bo piwoty nie pasują.

    Co do skalowania liczników – wystarczy miara zwijana (5 m) i ołówek. Pompujemy koło do właściwego ciśnienia (!!!). Zaznaczamy na podłodze i oponie kreskę – siadamy (!!!!) i powoli przetaczamy pełne 2 obroty. Asystent lub miła asystentka robi drugą kreskę. Mierzymy odległość, a wynik dzielimy przez 2 i w milimetrach podajemy do licznika. Błąd pomiaru jest rzędu 1-2 promil (tysięczne).

  • Została mi jeszcze jedna oryginalna opona na Monarku, w przednim widelcu. Tył, wymieniłem w serwisie. Pan serwisant założył oponę 27″, która wypuściła bokiem dętkę podczas jazdy w upale i strzeliła na skrzyżowaniu ulic, robiąc niemałe zamieszanie.
    27″, takie mam koła w starym ,,szosowcu”, przywiezionym ze Szwecji.
    Temat w całości wydrukowałem i nam na przyszłość. Dziękuję!

  • Najlepsza pułapka z oponami, którą zdarzyło mi się trafić, to rozmiar „28 x 1 1/2”. Bezmyślnie stwierdziłem że 1 1/2 to inny zapis 1.5, podczas gdy różnica jest zasadnicza (13mm w wielkości obręczy).

    Na szczęście sklep w którym to kupowałem (Centrum Rowerowe), zachował się nad wyraz przyzwoicie, tak że koszt mojej pomyłki okazał się niewielki.

  • Czy jest sens przy naszym skandalicznym stanie dróg kupować do szosy oponę węższą niż 23mm? Ktoś stosował? Kusi mnie przez wzgląd na mniejsze opory toczenia taka opona.
    I czy ktoś mógłby się wypowiedzieć o szytkach?

    BTW: z ekonomicznych opon pod szosę 700×23 polecam maxxis rouler, doskonały stosunek cena/jakość.

    • Nie wiem gdzie jest ten skandaliczny stan dróg ale koło Warszawy zachodniej stan jest wyśmienity, podobnie jak w większości dróg w naszych,czeskich i słowackich górach. Peleton zawodowy jakiś czas temu przeszedł na opony 700×25 a na wyścigu Paryż – Roubaix nikt nie jeździ na cieńszych niż 700×28 lub 700×30. Odrobinę szersza opona daje podobno lepszą przyczepność na zjazdach i zakrętach i z pewnością daje lepszy komfort. Ja w każdym razie od dwóch lat jeżdżę na 700×25 i pompuję na treningi 6 atm (ok 90 psi) z tyłu i 5 atm (ok 80 psi) z przodu ale ja cenię sobie komfort bo ważę 90 kg i mam swoje lata. Na ustawki/wyścigi pompuję więcej. Chyba od lat nie widziałem żeby ktoś jeździł na szosie na oponach cieńszych niż 700×23

        • Producent podaje 100-125 PSI. To nie jest normalna opona 700x23c tylko 700×23/25c czyli środek od opony 23c a osłona od 25c. Tu jest dokładny opis:
          http://www.specialized.com/OA_MEDIA/pdf/11_Roubaix_whitepaper_HI.pdf
          Nie miałem żadnych problemów przy tym ciśnieniu od tysięcy kilometrów. Żadnych snake’ów oprócz wspomnianego jednego z nieuwagi gdzie przywaliłem w wystający element na zjeździe z Cervenohorskiego Sedla w Jesenikach. Natomiast w kwestii doboru ciśnień i szerokości opon w zawodowym peletonie są np. dwa fajne artykuły:
          https://www.velonews.com/gear/ask-nick-tire-pressure-the-mechanic-as-caddy-light-bikes-and-amateur-equipment/
          http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/are-wider-tyres-really-faster-160403

          W pierwszym były mechanik teamu Radioshack pisze że nigdy nie pompowali powyżej 8 atmosfer (116 PSI) a często niżej w zależności od wagi zawodnika. Trzeba jednak pamiętać że dotyczy to szytek ale niewątpliwie ciśnienia na podstawie badań i doświadczeń w ostatnich latach spadły. Widziałem gdzieś wypowiedź Gołasia że przeszedł na szytki 700x25c i ciśnienie 8 z tyłu 7 z przodu i jest zadowolony. Natomiast Tony Martin niedawno był pierwszym kolarzem który wygrał Mistrzostwo Świata w czasówce, nie na szytkach, ale na oponkach. Konkretnie na Specialized S-Works Turbo 24 (24.2mm) i ciśnieniu 116 PSI. Jak kiedyś pompowałem 9 atm do Rubino Pro 700x23c to po 70km kręgosłup i tyłek mi odpadały. Teraz 150km nie jest żadnym problemem.

          • 100 PSI to 6,8 atmosfery (125 PSI to 8,6 atm). Tak więc pompowanie do 5 to moim zdaniem zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że przy za niskim ciśnieniu wydłuża się droga hamowania. O oporach toczenia nie mówię, bo zyskujesz komfort.

            Ale to tylko moje zdanie. Moje Kojaki które mają deklarowany zakres ciśnienia 4-6,5 atm, gdy napompuje się do 3 praktycznie nie nadają się do jazdy.

  • @JS – kupując przez internet (jako osoba prywatna) prawie w każdym przypadku masz możliwość zwrotu zakupionego towaru. To w sumie dobry temat na jeden z najbliższych wpisów na blogu :)

    @Patrrickoo – nie mam doświadczenia w jeździe na oponach typu 700×20, czy 700×18 (można u nas gdzieś taką kupić tak w ogóle?). Ale mogę Ci powiedzieć jedno – komfort jazdy na pewno na takich oponach bardzo cierpi :)

    • zeszlo mi kliedys pewnie do ok 5 atm , a nei widzialem – na 700x23c conti ultrasport III i mialem ultralight schwalbe detke z przodu i wjechalem przed zmrokiem w dziure w asflacie i psss koniec detki snake..

  • @Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady: nie miałem na myśli 700×18 bo to już opony torowe, ale zakres 20-22mm. Są szytki w tych rozmiarach, ale normalne opony? Ktoś coś?

    A jeśli chodzi o komfort to ten już dawno poszedł się… w las odkąd dobijam 9.5atm do swojej 700×23.

  • „prawie w każdym przypadku masz możliwość zwrotu zakupionego towaru” – niekoniecznie w przypadku gdy już zabrałem się za zakładanie opony a więc rozpakowałem towar. W tym przypadku oznaczało to tylko rozerwanie tekturki-etykietki, którą potem ładnie skleiłem (btw, chyba nie ja pierwszy), niemniej nieprzyjazny sprzedawca mógłby to uznać za pretekst do nieuznania zwrotu.

  • Bardzo przydatny artykuł chociaż ja nigdy nie patrzyłem na te parametry i w ciemno kupowałem opony wiedząc jaki jest rozmiar koła.
    Swoją drogą proponuje pamiętać, że cena bardzo zależy od jakości opony i oporów jej toczenia.

    Przykład z życia wzięty: najtańsza opona o rozmiarze 26 cali kupiona do roweru MTB o szerokości 559, miała dosyć wysoki opór toczenia, pomimo napompowania jej do ciśnienia 4 atmosfer. Opony te kosztowały po 20 zł za sztukę.
    Zmieniłem obie opony na Continental Race king 26″ x 2.0 czyli także 559 i pomimo niewielkiej różnicy w bieżnikach obu rodzajów opon, opór jest znacznie mniejszy. Jeździ się o wiele lepiej.

    Żeby ruszyć z miejsca potrzebuje dzięki tym oponom o wiele mniej siły i w dodatku napompowałem je do takiego samego ciśnienia czyli do 4 atmosfer.

    Podsumowując.
    Obie opony różniące się jedynie ceną i jakością, pokazały mi, że nie warto kupować najtańszych opon.
    Pomimo takich samych wymiarów i ciśnień w obu rodzajach opon, te droższe spowodowały zmniejszenie się oporu toczenia, który występuje podczas jazdy.
    Dzięki temu jeździ się o wiele przyjemniej.

  • Opory toczenia a rozmiar opony plus mieszanka gum z jakiej ją wykonano i bieżnik – temat rzeka, gdzie można wiele publikacji znaleźć.

    Z tych najbardziej prawdopodobnych, gdzie oprócz badań dołożono „gumianą” teorię, że największy opór to twardość jako taka i uginanie się opon podczas jazdy (gdzie wedle badań motoryzacyjnych gdzie obciążenia opon i zmiana ich kształtu występuje wielokrotnie gwałtowniej, częściej i pod większa masą).

    Wedle tej teorii i po sprawdzeniu empiryczności wskazano definicję najbardziej uniwersalnych własności dla danej opony:

    1. nieważne czy 20 czy 29 cali – jeśli toczy się po równym asfalcie i jest pompowana pod granice maksymalnego ciśnienia i guma jest „nowoczesna” – będzie się toto toczyło bardzo łatwo i przyjemnie

    2. małe oponki gwałtownie tracą na wszelkich wybojach, a duże niewiele – stąd 26-29 cali jest lepsze do crossu niż 20 cali

    3. w mieście gdzie przeważa rodzaj ruchu – przyśpiesz-zatrzymaj-przyspiesz zatrzymaj, małe oponki są lepsze, bo zazwyczaj dają radę „lepiej przyśpieszać” (choć to względne, bo odpowiednio mieszając biegami można temu zaradzić w dowolnym rowerku), ale dzięki mniejszej średnicy łatwiej je wprawić w ruch obrotowy w ogóle.

    4. komfort jazdy przy braku posiadania amortyzacji zależny jest li tylko wyłącznie od ciśnienia w oponach – tutaj im mniej tym lepiej, co kłóci się niestety z oporami toczenia jako wyznacznikiem super hiper efektywne.

    Z praktyki własnej wiem, że dobór opon pod wszechstronne zastosowanie roweru nie istnieje – jak w każdej bajce, do każdego wyczynu inny rodzaj sprzętu, a ktoś kto udaje że jest inaczej ten albo jest optymistą bez umiaru albo … jest na tyle bogaty, że stać go na oponki typu balon np. 26×2,20 typu semislick, których zakres użyteczny ciśnień to 3-7 barów wykonany w nowoczesnej technologi mieszanek 2-3 gum za coś ok 100 zł za oponkę – w takim przypadku można uzyskać naprawdę niemal idealne możliwości dopasowania ciśnienia (3 bary pod wygodę, 7 barów pod szosę) pod swoje preferencje. Jedyna niedogodność to konieczność wożenia ze sobą wydajnej małej pompki (najlepiej z pompowaniem wte i wewte).

    Najtańsze niedopasowane niskociśnieniowe „gumy” pokroju CST z niższej półki to najgorszy możliwy prezent dla roweru, który dopiero jako pewna dobrze spasowana całość ma szansę odwdzięczyć się lekką i przyjemna jazdą.

    Sam wożąc się na małych 20 calowych kółkach nie odczuwam na asfalcie ich oporów – ograniczeniem jest jedynie moc w nóżkach (osiąganie ciągłej 30 km/h przez kilka godzin to normalka) i właśnie odpowiednio dobrane ciśnienie robocze – pomaga radzić sobie także na mniej wygodnych niż asfalt czy kostka drogach – wprawdzie mniej wydajnie niż typowy MTB na 26 calach, ale wystarczająco sprawnie.

    Myślę, że odpowiednie przemyślenie własnych potrzeb pozwoli dobrać właściwe opony do roweru – ja zalecam ze swej strony coś „grubego” (minimum 1,75″) pokroju Kojaka lub DTH o odpowiednim rozmiarze.

  • @Patrrickoo – jasne, że są. CST takie robi (ale chyba bałbym się na takich jeździć), Kenda, Panaracer, Vittoria, Maxxis, Veloflex, Michelin, Continental i pewnie jeszcze wielu innych:

    https://allegro.pl/czesci-opony-16443?order=p&string=700×20&bmatch=s0-spt-0904

  • Szlag człowieka może trafić z tymi rozmiarami opon!
    Mam spalinowy rower Spartamet (holender), i wymaga on opon 590 a nie 559, co więcej, nawet 590 bardzo ciężko założyć i podejrzewam, że może wymagać jeszcze jakiś bardziej wymyślnych gum :( już jedną dętkę przeciąłem przy zakładaniu, a z opony po jakimś czasie wylazł drut… :( zwykłe opony 40-622 w drugim rowerze zakładam gołą ręką bez problemu – czy to guma bardziej miękka? (trochę na pewno) czy jednak inny profil obręczy?

  • Najlepiej zmierz na początek średnicę obręczy, to zobaczysz jakie opony będą Ci potrzebne. No i oczywiście, że dużo zależy od mieszanki gumy, od szerokości opony, od wysokości rantu obręczy, również od tego czy opona jest „na drucie” czy na kevlarowej lince.

  • Dzięki!
    Wreszcie wiem, dlaczego niektóre opony da się założyć ręką, a inne nawet metalową łyżką ledwo wchodzą. Najciekawszy jest jednak antyczny rozmiar 27″, czyli wiecej niż obecne 29″.

  • Mam pytanie do autora, skąd jest ta tabelka pokazująca na jaką szerokość obręczy jakiej szerokości opony wchodzą? Pytam dla tego że jeżdżę głównie po szosie i na moich obręczach (szerokość między ściankami 19 mm) piszę że można założyć opony min 26×1.5 natomiast wg tabelki mogę bezpiecznie założyć 26×1.25 co było by dla mnie korzystniejsze.

  • @EM2 – to jest tabela stworzona pierwotnie na forum rowerowym, a skąd oni ją wzięli, tego nie wiem :) Sporo też zależy od producenta obręczy, co podaje, bo na obręcz DT Swiss taka opona by Ci pasowała.

    • Pod hasłem Balloonbikes można znaleźć różne informacje na temat opon – pod patronatem firmy Schwalbe. Taką tabelkę też tam widziałem.

      Ale nawet producenci rowerów nie traktują zbyt poważnie zalecanych szerokości felg do grubości opon. Do tego trzeba podchodzić z wyobraźnią.
      Lekki jeździec jak chce uzyskać dużą „wyporność” w miękkim terenie i założy za szerokie opony na za wąskie obręcze, nie musi przecież pompować do górnej granicy ciśnienia. Istotny jest też nie tylko rozmiar ale i jakość obręczy i opon – to ma również wpływ na tolerancję odchyleń od normy.

  • Z tego, co wyczytalem, to nie o spadanie opony chodzi, tylko o nadmierną siłę rozrywającą obręcz na boki. Zwłaszcza obręcz zużyta (jest przecież równocześnie tarczą hamulcową) może zostać rozerwana przez za dużą oponę.

    To grozi poważnym wypadkiem. Trzeba mieć na uwadze i to, że tabelka bierze pod uwagę obręcze różnej jakości a z rowerami może mieć do czynienia każdy. My, miłośnicy 2 kółek jeździmy na obręczach i oponach, które kosztują tyle, ile czasem cały „wyrób roweropodobny”.

    Jak popatrzymy na nowe rowery w cenie rzędu 2000 zł stojące w sklepach – to producenci zupełnie ignorują powyższą tabelkę.

    Na rower może wsiąść człowiek ważący 50 kg i człowiek ważący 150.

  • A kto może mi pomóc? Mam scooter na 10″ kołach. Obwód koła wynosi 925mm . No i teraz jak ja mam to wpisać w licznik jak tam muszą być 4 cyferki

  • Cześć, a jak zmierzyć jak szeroką oponę mogę założyć? Jeżdżę na http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2014/roubaix/roubaix-sl4-sora-disc

    Tu więcej wymiarów: http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2014/roubaix/roubaix-sl4-sora-disc#geometry

    Czy mogę założyć oponę 700x27c lub jeszcze szerszą?

    Jeżdżę głównie po mieście: chodniki, bruk, dziurawy asfalt – normalka :) i dlatego szukam dobrego, wytrzymałego i w rozsądnej cenie kapcia. Myślę o Michelin Pro 4 Endurance

    Ale może da się jeszcze coś szerszego założyć?

    Pozdrowienia,
    Andrzej

    • Witaj,
      chodzi Ci o to, jak szeroka i wysoka opona zmieści się do Twojej ramy i widelca?

      Tego nie sprawdzisz inaczej niż przymierzając, ponieważ opony o tej samej szerokości mogą się różnić wysokością.

    • Hmmm… na opakowaniach od dętek jest napisane do jakich opon będą one pasowały. I w sumie jakiejś większej filozofii tutaj nie widzę. Oczywiście można pomyśleć o odpowiednim wentylu:
      https://roweroweporady.pl/rodzaje-wentyli-w-detkach-rowerowych/

      Ale ja tam nie bardzo widzę temat na wpis.

  • Witam, wybieram się z rodziną w wakacje na wypad tygodniowy po wybrzeżu i muszę zmienić oponki (szosówki). Chcę kupić coś co wytrzyma nas i sakwy. Jakie oponki polecacie, jak to obliczyć? Ja to 85 kg, do tego sakwy ze 25 kg. Jak rozkłada się ciężar na przednią i tylną oponę?
    Dzięki za pomoc.

    • Na pewno większy nacisk idzie na tylną oponę. Ciężko powiedzieć dokładnie jak rozkłada się ten ciężar, ale możesz przyjąć, że jeżeli rower waży 10 kg, sakwy 25 kg, a Ty 85 kg, to na tylne koło pójdzie ok. 80 kg, a na przód 40 kg. Pi razy oko.

      Na początek bym sprawdził czy na pewno będziesz wiózł ze sobą 25 kg w sakwach. To bardzo dużo bagażu i ja bym się zorientował czy na pewno tak będzie i czy będzie Ci się chciało wieźć tyle.

      Nie wiem też jak szeroka opona wejdzie Ci do ramy, ale jeżeli max. 25C, to pomyślałbym np. o Schwalbe Marathon.

  • Witam.
    Nigdzie w necie nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc może ty będziesz w stanie mi pomóc.
    W moim fitnessie mam aktualnie dosyć szybkie opony slicki w rozmiarze 30-622. Przyznam, że troche trzęsie w czasie jazdy ale ogólnie jest to przeze mnie do zaakceptowania. Zastanawiam sie właśnie nad zakupem węższych opon (23-25mm). Pytanie – na ile będzie odczuwalna taka zmiana? Zwiększy sie w ogóle prędkość? Jest sens zmieniać oponę z już i tak wąskiej na jeszcze węższą? Wiem, że masz Kojacki 35mm – ale czy jezdziłeś na węższych?
    Z góry dzieki za odpowiedz i pozdrawiam.

    • Na pewno na ten temat pojawi się za jakiś czas wpis na blogu, szykuję się na niego od dawna :)

      Jeżeli chodzi o komfort jazdy, to oczywiście będzie gorzej. Ja trzymam się 35 mm i niżej nie schodzę, bo to moje najrozsądniejsze minimum. I tak teraz przy wąskich obręczach zrobiło się z nich 32 mm :)

      Jeżeli chodzi o prędkość to według mnie nie zauważysz żadnej różnicy. Węższe opony wpłyną moim zdaniem jedynie na to, że koła będą lżejsze i będą się lżej rozpędzać. Ale nie oszukujmy się, różnica między 30 a 23 to nie będzie przepaść. Poza tym w grę bardzo znacząco wchodzi mieszanka z jakiej są wykonane opony.

      Ja nie będę Cię namawiał ani na jedno, ani na drugie. Każdy musi sam wypraktykować co woli. Jednym przy 23 mm wylatują plomby z zębów, a inni kombinują czy jeszcze węższych nie założyć.

  • Mam pytanie czy jest możliwość zamiany kół w moim MTB z 26″ na 27,5″ chodzi mi o to czy zmieszczą się na wysokość do mojej ramy

    • Najlepiej będzie jak sam sprawdzisz :) Tego nikt za bardzo Ci nie powie, najlepiej byłoby to zmierzyć, albo jeszcze lepiej – przymierzyć w sklepie koło z oponą 27,5″.

  • Mi tez bardzo pomógł. Nigdy wcześniej nie myślałem w ten sposób o zmianie opon rowerowych :-) – czyli w sposób profesjonalny.

    Mam pytanie i prośbę o pomoc w doborze opon. Mam obręcze rigida double wall o szerokości 17 mm, średnica 550 mm. Założone mam opony 26x195mm (47-599). Chciałbym zmienić i szukam odpowiedniej do tego typu dróg:

    Miasto Wrocław: asfalt suchy (czasem mokry), drogi rowerowe czyli kostki różnego rodzaju, czasem zjeżdżam na wały przeciwpowodziowe, trawnik czy ubitą drogę.

    W grę wchodzi też asfalt z lekkim piaskiem na sucho czy czasem na mokro. Dobrze aby trzymała pewnie nawet na drodze z małą warstwą piasku naniesioną wiatrem.

    Chciałbym coś z continentala, co możecie mi poradzić do tych zastosowań co byłoby też odporne w jakimś stopniu przed przebiciami?

    Obecnie na przodzie mam Panaracer’a (w miarę gładki grzbiet z niskim bieżnikiem, a na bokach spore klocki do trzymania bocznego) z których jestem w miarę zadowolony. Z tyłu mam Michelina z podobnym bieżnikiem.

    – Conti TRAFFIC ma dobre opinie (tutaj 50-559, 26×1,9 byłby czyli nieco szersza niż moje obecne 47-599, ale wg tabeli jestem w zakresie moich 17 mm).

    – Conti Country Plus również i na małym piasku niby dobrze trzyma, jest szybka na asfalcie i nadaje sie na drogi leśne (tu mam 47-599, 26×1,75 i 50-559, 26 x 2,0 – nie wiem, która byłaby lepsza?) ?

    – Jeszcze czytałem o TRAVEL CONTACT Continentala (47-599, 26×1,75 i 50-559, 26 x 2,0), ale ma złe opinie w jeździe na deszczu i lekkim piasku… oraz o DOUBLE FIGHTER II (50-559, 26×1,9) o której niewiele wiem…Ale Z bieżnika wynika, że i miasto i jakiś teren, semi-slick.

    Z góry dzięki za wszelkie porady.

    • Witaj, pierwsza sprawa wszystkie podane przez Ciebie opony mają średnicę wewnętrzną 559, nie ma opon 599. To tak gwoli ścisłości.

      Jeżeli chodzi o jazdę mieszaną – asfalt, gruntowe drogi to moim zdaniem najlepiej sprawdzają się opony typu semi-slick, czyli takie jak Ty teraz masz. Gładkie na środku i z klockami po bokach.

      Z tych wszystkich opon moim zdaniem najciekawiej wygląda Double Fighter. Ale jeżeli chodzi o samą jazdę na tych oponach, ciężko mi cokolwiek powiedzieć.

      Ja sam używam od czasu do czasu Schwalbe CX Comp i jestem z nich zadowolony.

      • Hej.
        Tak, prawda. Przepraszam, mój błąd, literówka z tym 599 :-).
        Też początkowo myślałem o Conti D. Fighter II z uwagi na podobieństwo bieżnika, ale ona ma niby podstawową ochronę przed przebiciami i to mnie skłoniło do dalszych poszukiwań.
        Czyli pozostałe opony to slicki? Oprócz TRAFFIC (MTB) choć opinie o niej są jak do jazdy mieszanej. Ale z takim bieżnikiem to chyba powinna być bardziej słyszalna od innych…
        A powiedz mi, używasz talku na dętki żeby lepiej układała się w oponie podczas pompowania?

          • Nie jeżdżę na nich zbyt często, zakładam je tylko wtedy gdy wiem, że będę zjeżdżać z asfaltu. Ale nigdy do nich zastrzeżeń nie miałem.

            Nie są to może topowe opony na świecie, ale akurat nie były mi takie potrzebne. Dają sobie radę na asfalcie, dają radę poza nim. I tyle mi wystarcza.

          • Dzięki za porady.
            Właśnie dotarłem do Twojego tematu testu tych opon, a tam również są porady pod artykułem, które mi pomogły poznać opinie jeszcze innych osób.
            Generalnie polecasz i Schwalbe i Continentale i Micheliny, a reszta to dobór wedle zastosowania pod indywidualne potrzeby terenowe.
            Dla mnie miasto to prawie 100 % póki co-na sucho i mokro, a w tym drogi asfaltowe, ubite ścieżki gruntowe, wszelkiego rodzaju kostki w tym te poniemieckie oraz drogi twarde ubite pokryte kamieniem (wały przeciwpowodziowe)…
            Do tego mnóstwo krawężników rzecz jasna :-) chociaż staram się jeździć głównymi chyba, że jest jakaś dobra ścieżka rowerowa (a nie pokrzywiony asfalt z pofalowanymi liniami wyznaczającymi ścieżkę).
            Czyli wybiorę semi-slicki tak jak radziłeś jako jedynie słuszną opcję dla tego typu dróg. Skłaniam się ku Double Fighter II Continentala, a kolejnymi będą jakieś Schwalbe.

            Spotkałem się tutaj z informacjami o zamianie kierunku montażu opon z przodu i z tyłu i mam pytanie czy to tylko dotyczy tych opon kierunkowych? Chyba w Continentalu D. F. II nie ma oznaczonego kierunku (rozłożenie bocznych klocków jakby na to nie wskazuje).
            Dla niekierunkowych też taka zasada teoretyczna istnieje?

          • Ja zawsze zakładam opony w kierunku takim jak podaje producent, ewentualnie tak jak wskazuje na to bieżnik na oponie. Można bawić się w obracanie opon, przecież to żaden problem przetestować jak się będzie zachowywać. W każdym razie ja się trzymam ustaleń producenta.

          • Wiesz co, już je mam i producent dokładnie podaje kierunek toczenia dla opony w zależności od tego czy założymy na tył czy przód.
            Tylko reflex na oponie pogarsza odczyt danych na oponie…
            Wydają się cieńsze aniżeli sądziłem. Mam nadzieję, że nie będą łapać „gumy” jak szalone.

          • Dodam tylko, że te z przodu Panaracer’y to MACH SS 26×1,95, a z tyłu Michelin SPRINT 26×195.
            Dopiero teraz do mnie dotarło, że wchodziłem tym zestawem w zakręty mocno pochylony na kostce czy asfalcie (bez piasku drobnego) i nigdy nie było nawet uślizgu.
            Przedni Panaracer przebił mi nową dętkę po zmianie, muszę ją obejrzeć od środka, coś musi tam tkwić i pytanie czy te 8 lat robi swoje apropo ochrony (mój pierwszy kapeć na niej) czy trafiłem na cos długiego i ostrego…

  • Witajcie wszyscy,
    Mam taki mały problem. Szykuję się powoli do zakupu nowych opon (oby nie przebić obecnych) do niedawno nabytego roweru Hanseatic Sprint – kolarka…ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym producencie rowerów – to tak OFF TOPIC (jeśli ktoś coś wie, to proszę o podzielenie się tymi informacjami ze mną).

    Wracając do tematu planuję zakup opon i dętek…moje obecne opony są sygnowane rozmiarem 28-630 (obręcze 27×1 1/4) bo jest to rower szosowy…Na portalu aukcyjnym większość 630tek to 32, ale mi się taka szerokość nie zmieści zwłaszcza z tyłu…Czy mógłbym uprzejmie poprosić o jakiś namiar gdzie znajdę takie opony plz.?.

    Sklepy rowerowe też mają tylko 28-630 a nawet jak dzwonię i pytam z ogłoszenia czy to faktycznie 28-630, to potem się okazuje że jednak 32!!!. Wiem, że sam rower młody nie jest, ale kurcze niemożliwe jest aby brakowało takiego rozmiaru. Czy mógłbym liczyć na pomoc w zdobyciu takich „białych kruków” bo inaczej nie powiem, żeby nie bluzgać :P

    • Hej, napisz do sklepu Rowery Stylowe, oni mają duży wybór różnych niepopularnych rozmiarów opon. Co prawda nie mają takich opon jak szukasz, ale może uda im się je skądś ściągnąć, jeśli w ogóle są do kupienia.

  • Mam problem z rozmiarem obręczy i kupnem do niej szytki: średnica
    obręczy do zewnętrznej krawędzi to 584 mm, a do wewnątrz 559 mm, wynika, że to 26″, ale czy to
    jest rozmiar 650b?
    Mam też podobne kółko na obręczy Mavic GL 330, której średnica jest kilka mm większa i do zewnętrznej krawędzi wynosi 594 mm (mniej więcej, bo mierzyłem z założoną szytką, także może być różnica 1-3 mm). Tu akurat nie ma problemu, mam założoną szytkę Vittoria competition special Pro R.T. 19/26 czyli to ma 26″. Ale wtedy ta 584 mm to chyba nie jest 26″…

    Ta tajemnicza obręcz to szosowa Nisi.

    • Przyznam szczerze, że nie mam aż takiego rozeznania w szytkach, a większość sklepów po prostu podaje, że pasują do koła 26 lub 28 cali.

      A to jakaś nowa obręcz?

      • Dzięki za odpowiedź :).
        Obręcz nowa, nieużywana, ale nie wiem czy nowa w sensie „wyprodukowana niedawno”, równie dobrze może mieć kilkadziesiąt lat, bo np. przeleżała gdzieś u kogoś zapomniana i nie montowana, nie ma nawet śladów kleju ;).
        Na velobase w ogóle nie ma uwzględnionego tego rozmiaru, jest podane, że występuje tylko w 700c, podobnie jak ten Mavic GL 330 (Red Label).
        I to właśnie nie daje mi spokoju, bo osoba od której kupowałem to kółko Mavica twierdzi, że jest ono 650c, ale w takim razie jaki rozmiar ma to kółko z obręczą Nisi?
        Możliwe, że to koło było przygotowane do jazdy godzinnej po torze, tam były chyba 650c, ale trochę mniejsze niż te 650c w ramach do jazdy na czas… To tylko moja teoria, niestety nie mam dowodów na jej poparcie :/.
        Najgorsze, że szytki 26″ to koszt od 100 do nawet 350 PLN, także opcja kupna w ciemno i ewentualnej przymiarki w domu odpada :/.
        Może w sklepie by się udało, im chyba łatwiej było by zwrócić jakby nie pasowała.
        Są na ebayu, ale wiadomo, wy-sył-ka :(.

  • Do Twojego użytecznego poradnika dorzucę jeszcze swoje trzy grosze. Dla mnie od kilku lat opony dzielą się na dwa typy: wyścigowe i niewyścigowe. Jeśli wyścigowe to ma znaczenie waga i niskie opory toczenia. Jeśli niewyścigowe to podstawową sprawą jest wkładka antyprzebiciowa.

    W związku z tym pozbyłem się wszelkich badziewi do górala i trekkingów bez wkładki. Jeżdżę wyłącznie na oponach trzech marek: Specialized, Schwalbe i Michelin chociaż wiadomo że Continental też jest bardzo porządną firmą i robi bardzo dobre opony. Nie znaczy to że Kenda, Maxxis czy paru innych robią chłam, ale warto najpierw poczytać opinie zanim coś się od nich kupi.

    Od czasu jeżdżenia na oponach z wkładką antyprzebiciową flaki zbieram wyjątkowo sporadycznie i do treningu i wypraw rowerowych nie wyobrażam sobie jeżdżenia na innych. Na szosie na oponie Specialized Roubaix Armadillo Elite miałem w ciągu 15 tys km jedno przebicie i ty tylko z nieuwagi, bo zjeżdżałem z remontowanego wielokilometrowego zjazdu na którym były prowadzone prace drogowe i był zdjęty asfalt i dobiłem oponę najeżdżąjąc na przeszkodę.

    Przy okazji odradzam opony firmy Hutchinson które uważam za totalny chłam. Miałem przypadkiem nabywając wraz z rowerem opony szosowe Top Speed i Fusion i nigdy nie miałem tylu flaków co na nich. Raz trafiły mi się ich opony trekkingowe i również był to totalny chłam podobnie jak tanie trekkingowe Michelin Dynamic Sport które są totalnym chłamem.

    Warto też dodać poradę, że jeżeli nam się nie mieści szersza opona przy wysokim stożku obręczy to może warto przełożyć ją na szerszą obręcz o niskim stożku co rozciągnie oponę poprzecznie i ją obniży i może się w ten sposób zmieścić. Dobrym przykładem jest to mój trekking bez amortyzacji Specialized Sirrus do którego na wąskiej obręczy wchodzi maksymalnie opona 700x35c podczas gdzy na niskiej i szerszej obręczy wejdzie 700x38c

  • Cześć Łukasz,

    serdecznie dziękuję Ci za tę stronę i życzliwe porady – dzięki nim wiele się dowiedziałem i nauczyłem. Tak jak kilka osób z tego wątku mam spory dylemat z wyborem opon, nie jest to wprawdzie życiowa decyzja, ale warto temu poświęcić chwilę.

    W Wakacje planujemy wybrać się na rodzinną wyprawę wzdłuż Dunaju – Donauradweg od Pasawy do Wiednia. Z tego co się zorientowałem to droga jest dobrze przygotowana i przeważnie asfaltowa. Jakie opony warto zabrać?

    Rowery mamy trekkingowe (Kross Trans Continental), koła 28″, opony 42-622; ponieważ wyjazd ma charakter „rodzinny” sprzętu będzie raczej więcej niż mniej (duże sakwy + przyczepa extrawheel).

    W związku z tym mam kilka pytań: jaki bieżnik? jaka szerokość? warto mieć szerszą oponę z tyłu? Schwalbe ma skalę odporności na przebicie od 1 do 6 – który byłby odpowiedni?

    dzięki,
    Rafał

    • Hej, dobór opon wiąże się ze znalezieniem idealnego kompromisu pomiędzy wagą, odpornością na przebicie i radzeniem sobie poza asfaltem.

      Tak naprawdę ciężko mi będzie powiedzieć, które opony będą dla Ciebie naj, naj, najlepsze. W uproszczeniu można powiedzieć, że:

      1) Im szersza opona, tym lepiej amortyzuje nierówności oraz można ją bardziej obciążyć. Za to rośnie jej waga i maleje maksymalne dopuszczalne ciśnienie, przez co mogą wzrosnąć opory toczenia.

      2) Im bardziej zabezpieczona przed przebiciem opona, tym waga rośnie, a co za tym idzie będzie trochę trudniej na podjazdach.

      3) Im bardziej terenowy bieżnik, tym fajniej jeździ się po szutrze, piasku itd. Ale na asfalcie może być kiszka, bo terenowy bieżnik będzie stawiał duży opór, który może odebrać przyjemność z jazdy.

      Producenci też nie ułatwiają wyboru, bo chociażby Schwalbe ma w ofercie całą masę opon :)

      Ale zerknij np. na model Silento. Ma fajny bieżnik, na środku gładki na asfalt i z lekkim bieżnikiem z boku gdy zjedzie się na szuter. Jest dość lekka i jeśli chodzi o zabezpieczenie przed przebiciami ma 3 punkty.

      Bardzo fajną oponą jest również Schwalbe Marathon. Jest cięższa, ale dużo, dużo lepiej zabezpieczona przed przebiciem. I jest projektowana właśnie pod kątem wypraw rowerowych.

      • „Producenci też nie ułatwiają wyboru, bo chociażby Schwalbe ma w ofercie całą masę opon” – właśnie z tego powodu się pogubiłem. Pod uwagę brałem głównie „Road Cruiser”, „Road Plus”, „Range Cruiser” i „Silento”, które ostatecznie zostały pogodzone przez „Marathon” – przekonało mnie właśnie zabezpieczenie przed przebiciem. Dzięki!

    • W tym wpisie znajdziesz tabelę z obwodami:
      https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-licznik-rowerowy/

      Ale ja zdecydowanie polecam samemu zmierzyć i wpisać obwód koła. Tak będzie najdokładniej.

  • A ja do kół mach1 chcę oponę przełajową 35 i takie też są w przełajówkach accenta, ale wg tabeli maksymalna to 32, więc jak to jest Łukaszu? :)

    • Ta tabelka nie jest aż tak restrykcyjna. Oczywiście lepiej się jej trzymać, ale lekkie odstępstwa są dopuszczalne.

  • Mach1 Road Runner 700c

    Dokładnie do tych kół są te opony: CONTINENTAL CYCLOCROSS RACE 700x35C. Czy ja czegoś nie zrozumiałem? :)

  • No cóż, myślę jeszcze nad schwalbe cx pro 700x30C, może będą obręczą lepiej grały, a na pewno wizualnie ;)

  • Witam! A mnie ciekawi jedna sprawa: czy do typowego 29era można założyć opony typu trekkingowego – na przykład 700 x 35C? Szczerze mówiąc od pewnego czasu interesuje mnie ten 29er. Pozycja na nim o niebo wygodniejsza niż na 26-tce, a z drugiej strony – w teren lepiej nadaje się niż trekking (zwłaszcza w polskich warunkach, gdzie połowa lasów ma trekkingoodporne piaski). Sroko średnica obręczy jest taka jak w 28″ – to jakby się udało jeszcze założyć do niego trekkingowe oponki na miasto to taki rowerek zaspokoiłby 100% moich oczekiwań.

    • Jeżeli tylko szerokość obręczy na to pozwoli (a 35C powinno się dać), to oczywiście, że można.

  • Witam, posiadam rower Unibike Flite 27,5″ na fabrycznych obręczach Mach1 Neo Disc, które na stronie producenta mają podany rozmiar 584 x 19C. Według Twojej tabelki mogę stosować tylko opony poniżej 50mm(2″). Sam mam opony Rapid Rob 2,1 i w przyszłości będę zmieniał na Smart Samy 2,25. Po wpisaniu w google modelu obręczy wyskoczyło sporo rowerów na tych obręczach z oponami 2,1-2,25. Stąd moje pytanie: mam złe obręcze, coś źle zrozumiałem, czy to wyjątek? Pozdrawiam

    • Wygląda to tak: Im szersza opona i węższa obręcz, tym balon opony bardziej się odkształca. Robi się bardziej spiczasty, a opona trochę gorzej „klei” się do podłoża.

      To co masz podane w tabelce, to zalecane szerokości. Tak by opona ułożyła się w przyzwoitym zakresie na obręczy. Co nie znaczy, że nie da się założyć szerszych opon. Da się, ale po prostu będzie miała trochę inny kształt, niż na szerszej obręczy.

      Poza tym różnica pomiędzy 2″, a 2,25″ to 7 mm. To dużo i niedużo zarazem. Obręcz spokojnie taką oponę przyjmie, ale możesz się trochę zdziwić, bo najprawdopodobniej nie będziesz miał takiej różnicy w szerokości, jak wynika z opisu na oponie.

      Sam mam obręcz 15C i oponę 35C i obręcz zaczyna „zwężać” oponę.

      • Dzięki za odpowiedź, nadal jednak dziwie się, że takie rowerki jak Lapierre czy Kreidler mają tak złożone koła.
        Kolejny przykład: kreidler dice big 3.0

  • Czy jeśli mam w crossie opony 700x38mm, to czy mógłbym założyć coś z pełnym bieżnikiem? Chciałbym dokonać zmiany opon przed zimą ;p

    • Cześć, tak, śmiało możesz założyć opony z bardziej agresywnym bieżnikiem. Oczywiście zwróć uwagę czy masz dostatecznie dużo miejsca, bo takie opony będą trochę wyższe niż te, które są gładkie.

  • Moze Wy pomozecie mi w mojej zagwoztce. Jezdze na oponach 700x35c, obrecze wtb dual duty xc na ktorych widnieje info 19-622 / 603 ERD i teraz pytanie czy zamias 35 moge poszerzyc rozmiar np do 38 lub 40c na te obrecze? Miejsca miedzy widelkami, hamulcami v brake jest sporo…

  • Kolego możesz napisać czy jest możliwa zmiana opon 26×2.1 na 26×1.5 bez zmiany obręczy? Czy te opony będą pasowały na meridę XC400 – obręcze i opony fabryczne. Dzięki za informacje

    • Cześć,
      musisz zmierzyć wewnętrzną szerokość obręczy i zerknąć do tabelki w tym wpisie:
      https://roweroweporady.pl/rozmiary-opon-rowerowych/

      Tabelka podaje bezpieczne szerokości i można ją zawsze odrobinę nagiąć :)

  • Ja tam polecam opony Ritchey, bo naprawdę mają najlepszy stosunek ceny do jakośći. Jako amator nie widzę różnicy, a opór toczenia mam praktycznie zerowy. ;)

  • Witam. Kupiłam rower z obręczami na szytkę i niestety w przednim kole szytka strzeliła. Są to szytki radzieckie (made in ussr) i jest na nich rozmiar 600×24. I tu pojawia się mój problem. Otóż nie wiem jaki rozmiar szytki mam kupić? Co to w ogóle za rozmiar 600? Bo rozumiem że 24 to szerokość szytki, tak? Pozdrawiam.

    • Cześć, na hasło szytka 600 wpisane w Google faktycznie nie ma zbyt wielu informacji, głównie można się dowiedzieć, że to szytki z czasów ZZR Romet i tyle. Szczerze mówiąc jedyne co mogę zaproponować to albo napisanie na grupie pasjonatów Rometa na FB: https://www.facebook.com/groups/rometbazar/?fref=ts

      Albo zadzwoń do serwisu Ryszarda Szurkowskiego: http://www.ryszard-szurkowski.pl/kontakt,12 jest szansa, że może on coś podpowie. Zmierz też średnicę samej obręczy, to wiele może powiedzieć.

    • Jeżeli tylko opona 2.1 nie siedzi w ramie i widelcu na styk, to spokojnie 2.2 też się zmieści, bo to tylko 2,5 mm różnicy w szerokości.

  • Jeżdżę na rowerze trekkingowym ze stalową ramą, odchudziłem go na tyle, na ile się dało, został tylko błotnik z tyłu, torebka na ramie na niezbędne narzędzia i drobiazgi, oraz wyposażenie obowiązkowe typu oświetlenie i licznik. Jeżdżę w 99% po szosie, nie zapuszczam się w żadne lasy ani bezdroża i w związku z tym chcę zmienić opony na bardziej szosowe, aby obniżyć opory toczenia i sprawdzić czy przełoży się to na wyższe średnie prędkości.
    W tej chwili mam założone opony Maxxis o szerokim bieżniku i oznaczeniu 53-559 oraz 26 x 1.95. Z kolei na feldze mam oznaczenie 559×19. Czy z tych informacji da się ustalić, jakie rozmiary opon będą pasować do moich felg, czy też konieczny będzie jednak demontaż opony i zmierzenie szerokości wewnętrznej felgi?

    • Cześć, z tego wynika, że obręcz masz o szerokości wewnętrznej 19 mm. I możesz śmiało szukać opon nawet o szerokości 28 mm :)

  • Witam
    Posiadam w swoim rowerze obręcze Weinmann które posiadają opis ETRTO 622×16 jak rozumie oznacza to że obręcz ma szerokość 16 mm, ale oprócz tego widnieje jeszcze oznaczenie 700X23C/28C do czego się ono odnosi – zalecane opony?
    W jakim przedziale szerokości się poruszać?

  • Witam
    Posiadam obręcze Weinmann na których jest oznaczenie ETRTO 622×16 jak rozumie wynika z tego że obręcz ma szerokość 16 mm, ale oprócz tego na obręczy widnieje również oznaczenie 700Cx23C/28C jak rozumieć to oznaczenie do czego się odnosi co oznacza ? s

    • Cześć, zawsze możesz zdjąć oponę i zmierzyć samodzielnie. Ale obstawiam, że obręcz faktycznie będzie miała 16 mm wewnętrznej szerokości. I wygląda na to, że producent zaleca opony o szerokości 23-28.

  • a czy opona 622-23 bedzie pasowala do szerokosci 20? W tylnim kole mam 622-20 teraz niestety nie bylem pewny jaka jest druga opona i kupilem biarac pod uwage detke 700x23c (takie uzywam) i nie wiem wlasnie czy zostawic

    #jak liczylem od zewnetrznej strony (zorientowalem sie chwile po zalozeniu opony ze rozmiar w drugim kole jest inny) to jest 20mm szerokosc obreczy

    • Obręcz mierzy się od wewnętrznej strony, tak więc najlepiej będzie jeżeli zdejmiesz oponę i to zmierzysz. Na obręcz o szerokości 20 mm, nie zakładałbym opony o szerokości 23 mm, ponieważ ta wpadnie w nią i za długo na niej nie pojeździsz.

  • Hej,
    dwa miesiące temu kupiłem rower b’twin 540 27.5.
    Wczoraj zauważyłem, że boczny klocek tylnej opony jest lekko naderwany(opony to b,twin all terrain light w rozmiarze 27,5″ x 2,0)Jako,że to uszkodzenie mechaniczne, gwarancja tego pewnie nie obejmie.Czy jazda na takiej oponie jest bardzo ryzykowna?Z racji mojej wagi powyżej 100kg pompuje koła blisko 3bar.Jeżdzę głownie po ścieżkach (kostka/asfalt)i lesie, maksymalnie 30km odcinki.Jeśli miałbym wymieniać, jaką oponę byś mi polecił w tym rozmiarze , najlepiej semi-slick?
    Nie chce wymieniać na taką samą, ponieważ sytuacja może się powtórzyć.Przyznam szczerze, że jestem trochę zmieszany, bo wcześniej jeździłem już wysłużonym, marketowym rowerze za 300zł i nic nigdy nie przydarzyło się oponom;/

    • Cześć, spróbuj reklamować taką oponę, Decathlon z tego co wiem dobrze podchodzi do kwestii reklamacyjnych. Może się uda.

      Jeżeli chodzi o inne opony, zerknij na Schwalbe Hurricane: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-schwalbe+hurricane+27%2c5;0192.htm#crid=78885&pid=7269

    • To zależy od dwóch rzeczy – czy obręcz przyjmie taką oponę. Musisz zastosować się do tego co napisałem w tekście, czyli zmierzyć wewnętrzną szerokość obręczy i porównać z tabelką.

      Druga sprawa – czy rama przyjmie szerszą i jednocześnie wyższą oponę. To musiałbyś sprawdzić najlepiej w sklepie rowerowym, po prostu przymierzając. Bo jeżeli będzie za wysoka, to będzie ocierać o przednią przerzutkę.

  • Hej!
    Szukam opony 26″ do jazdy głównie po mieście (stara wyślizgana kostka brukowa i asfalt). Od czasu do czasu lekki teren (las). Obecnie mam Schwalbe Marathon Plus Tour 1,75. Sprawdza się bardzo dobrze, o łapaniu gumy zapomniałem. Ma obecnie ok. 5k km i już widać trochę uszczerbków w bieżniku, a mikrobieżnika na środkowych kostkach zostało na max. 30% obwodu (3k km było z dużym obciążeniem na sakwach). Problemem jest jednak mokra kostka oraz mokre białe malowane pasy na asfalcie. Czy ich koszmarna przyczepność to wynik zużycia czy one tak mają? (przy nowych były trasy tylko asfaltowe więc problemu nie miałem i nie wiem). Szukam czegoś dobrej jakości co by na suchym nie zabiło nóg, a na mokrym nie zabiło mnie. Do tego wspomniany raczej suchy las (10-15%).
    Co wybrać? Lubię Schwalbe i raczej szukam czegoś z ich oferty.
    Pozdrawiam, Karol

    • Cześć, z doświadczenia wiem, że na mokre pasy na asfalcie, nie ma mocnych. Z kostką też bywa różnie, zwłaszcza gdy leży na niej warstwa piasku i innych zabrudzeń. Na moich Kojakach staram się unikać takich nawierzchni, chociaż na asfalcie (nawet mokrym) trzymają się świetnie.

      Moja dziewczyna jeździ od zeszłego roku na oponach Schwalbe Marathon Mondial: https://roweroweporady.pl/wiecejruchu/rower-zima-i-nie-tylko-opony-schwalbe-marathon-mondial/

      w wersji zwijanej, z dodatkową warstwą antyprzebiciową. Ale dostępna jest jedynie w rozmiarze 26×2.0 i 26×2.10 Ale na asfalcie, jeżeli da się trochę wyższe ciśnienie, sprawdzają się bardzo dobrze. Nie testowałem ich na mokrej kostce, ale na szutrowej drodze i na wysypanym żwirze, jest bardzo przyczepna. Na mokrym asfalcie również.

      • Widzę, że Mondiale mają podbny bieżnik do moich Plus Tour, ale Toury są węższe (co mi odpowiada). W takim razie jeszcze na nich pojeżdżę, skoro na kostkę i pasy nie ma mocnych :) Na suchym nie mam zastrzeżeń, podobnie jak na mokrym asfalcie. Wyjątkowo długowieczne opony. Dziękuję i pozdrawiam!

  • Cześć Łukasz, kiedyś już mi pomogłeś trochę w kwestii odchudzenia rowerku, za co bardzo dziękuję. Dziś mam do Ciebie pytanie odnośnie opony – głównie na tył. Mam taki sam rower jak Ty (choć może już zmieniłeś) – Cube SL Cross. Z przodu i z tyłu mam Schwalbe CX Comp, takie chyba były od nowości. Zastanawiałem się nad modelem Marathon albo Marathon Plus, przynajmniej na tył, bo trochę ważę (ponad stówkę:) i lubię wjechać w las ostatnio. Raz trafiłem gwóźdź na ścieżce, raz ostre kamienie, bieżnika też już nie ma, czas wymienić oponę. Marathony przez swoją wkładkę kewlarową trochę ważą – koło 900 gramów!, ale obawiam się że przez nią będą wyższe i nie zmieszczę ich do tyłu. Czy polecasz jakieś kapcie na tył z trochę głębszym albo bardziej agresywnym bieżnikiem które zmieszczę do swojego Cube’a? Może masz jakieś doświadczenie w tej materii? Myślisz że mogę dać opony z innym bieżnikiem na przód i tył czy to poroniony pomysł? Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Pozdrawiam i szerokości życzę.
    Janek

    • Cześć, mieszać bieżniki można, nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeżeli chodzi o opony, jakie się tam zmieszczą, to trudny temat. Ja nie miałem w SL Crossie zbyt wielu modeli opon, w zasadzie tylko Kojaki i CX Comp i tych się trzymam, bo się sprawdzają, chociaż pewnie jak kiedyś w końcu zajadę CX-y, co może jeszcze potrwać, bo mało ich używam, kupię jakieś inne.

      Tak czy owak, nie podpowiem Ci jakie się mieszczą. Najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć. Mi w tamtym rowerze, przez konstrukcję przedniej przerzutki, na tył nie wchodził CX o szerokości 38C (ocierał o przerzutkę). Maks. co dało się włożyć to 35C. W nowym rowerze, który mam od zeszłego roku (SL Road), przednia przerzutka ma inną konstrukcję i nie przeszkadza we włożeniu szerszych opon.

      • Cześć Łukasz, zapomniałem Ci podziękować. Zrobiłem to ale po czasie okazało się, że postu nie dodałem – nie zaskoczył albo za szybko wyszedłem ze strony… Tak czy inaczej miałem tak samo jak Ty, gdy założyłem oponę z nowym bieżnikiem i wziąłem pod uwagę wymiary 38C to stwierdziłem że szersza opona się nie zmieści, gdyż jej szerokość zwykle równa się jej wysokości (od rantu felgi do skraju bieżnika w osi). Bardzo dziękuję za pomoc, śmigam na nowych CX Compach, tym razem z odblaskami i jestem zadowolony (i bezpieczniejszy). Szerokości i przyczepności!

        • Hmmm… że szerokość opony równa się jej wysokości? Aż takiej zależności nie zauważyłem. Naprawdę wiele zależy od rodzaju bieżnika, od grubości ścianek opony itd.

  • Witam serdecznie ? Posiadam sobie taki rower

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/lazaro-elitary-v2-meski-cross-acera-hydraulika-i5708214155.html

    i mam pytanie odnośnie jego. Chciałbym mu zmienić opony na szosowe tylko nie mam pojęcia co oznaczają liczby 700 x 38c.
    Znalazłem jedną oponę co mnie interesuje

    https://www.ceneo.pl/46296836#mh=t5V26Lld82008michelinrMYncKlhL6dlSAJ-fviF7CEkyhOQpTqyXSYpoFN3G90rhL7g2vNO_QayUwACe2B-GUFdXxnStk1qUaPQvy-qZvOIQ-xf5X0JOv0CK3YfO6rMb-0NBhTRITNFKpzzsnWvv73Tp9TJ9rU7e4rBV6cRuVi7I0OY-6RAD3BgBAJAzkSoBEM5SlXLKgi3f_So_QIp0

    Czy ta o to opona będzie pasować do tego roweru? A jak nie to jaka? Pozdrawiam ?

    • Cześć, symbolem 700 zwyczajowo oznacza się opony 28 cali. Może również pojawić się liczba 622, która oznacza średnicę obręczy.

      Natomiast 38 to szerokość opony w milimetrach.

      Ty chcesz założyć oponę typowo szosową o szerokości 25 milimetrów. Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić, to zmierzyć wewnętrzną szerokość obręczy. Czyli zdjąć oponę i dętkę, a następnie to zmierzyć. Możesz też poszukać na obręczy oznaczenia typu 622×19 lub 622×21, gdzie ta pierwsza liczba to będzie właśnie średnica obręczy, a ta druga to będzie jej wewnętrzna szerokość. Czasem na obręczach są naklejki z takimi oznaczeniami.

      Gdy będziesz znał już wewnętrzną szerokość, we wpisie na górze znajdziesz tabelkę, w której możesz sprawdzić jakie opony będziesz mógł włożyć na daną obręcz.

        • Czyli opona o szerokości 28C będzie spokojnie pasować i dobrze leżeć. A taka o szerokości 25C, cóż, może nie będzie „podręcznikowa”, ale też od biedy powinna.

          Pamiętaj też o zakupie dętek do tych opon. Te, które masz teraz w rowerze na pewno będą za szerokie do takich opon.

  • To jest dętka do opon o szerokości od 28 do 37 mm.

    Jeżeli zamierzasz założyć oponę 25C, polecałbym dętkę Continentala o zakresie szerokości 18/25C. A jeżeli chcesz założyć oponę 28C, to dętkę o zakresie szerokości 25/32C.

    Będą po prostu lżejsze od wersji 28/37 :)

  • Ja bym jeszcze uściślił, powszechny/współczesny rozmiar (średnica osadzenia) opon 20″ to 406 mm, opon 24″ (niegdyś powszechnie używanych w rowerach do mniej lub bardziej ambitnego skakania) to 507 mm, a rozmiar 27″ czyli 630 mm łatwo pomylić z współczesnym 622 mm. Określenie „wewnętrzny otwór” odnośnie szerokości wewnętrznej wydaje się lekko nieprecyzyjne. Co do pasowania do ramy (ja bym to podkreślił) w rowerach górskich istnieje ryzyko obcierania nie o przednią przerzutkę, lecz o samą ramę, przy czym producenci mają w zwyczaju górne widełki dawać nieco szersze niż dolne (jest to w pewien sposób uzasadnione, ale przymierzanie tylko u góry prowadzi do problemów).

    • Wystarczy patrzeć na system ETRTO na obręczy i na oponie, i problem z samą średnicą wewnętrzną odpada.

      Jeżeli chodzi o pasowanie opony do samej ramy czy widelca, to jest jeszcze inny temat.

  • Cześć! Mam problem z doborem szerokości opony do obręczy, którą posiadam. Obręcz posiada rozmiar 622×16/700C. Obecnie w rowerze posiadam opony 700x40C, jednak są typowo gładkie, do jazdy po asfalcie. Szukam czegoś, co sprawdzi się w nieco innych warunkach, drogi piaszczyste i szutrowe, leśne ściezki itp. Pytanie, jaka maksymalna szerokość opony byłaby najrozsądniejsza dla tej obręczy? Rozumiem, że jeśli chodzi o samą średnicę, mogę zdecydować się na 28″ lub 29″, wówczas wysokość opony/balon będą większe? Będę wdzięczny za podpowiedź.

    • Hej, jeżeli obręcz ma 16 mm to nie szalałbym z szerokością opony, ale myślę, że spokojnie takie 44C się zmieści. Czy 50C czyli 2 cale uda się wcisnąć… pewnie też, ale nie wiem czy chciałbym próbować. Ja na obręcz 15 mm przy zakładaniu opony 38C mam już delikatne obawy.

      A opony 28 i 29 cali mają tę samą średnicę wewnętrzną, czyli 622. A 29 cali zazwyczaj oznacza się opony szersze niż 47/48C. I tak, wraz z szerokością, rośnie też ich wysokość.

      • Przyznam szczerze, że pospieszyłem się z zakupem… Zamówiłem w poniedziałek komplet opon, które dotarły dzisiaj. Czas mnie naglił z uwagi na to, że planuję „rowerowy” weekend wraz z żoną, a opony przeznaczone są właśnie do jej roweru trekingowego. Obręcz posiada oznaczenie 622×16, jednak producent zamontował w tym rowerze oponę 42-622(700x40C). Mój zakup to Schwalbe Smart Sam 47×622 (29×1.75). Powiem szczerze, że po zestawieniu tych opon ze sobą, Schwalbe nie jest wyróżniająco się szersza. Jest wyższa, to fakt. Posada w przeciwieństwie do starej (slick), dość fajny bieżnik, środkowa część jest niespecjalnie agresywna, boki z pewnością będą gwarantować dużo lepszą trakcję. Zamontowałem testowo tą oponę, wygląda całkiem dobrze. Wg mnie nie sprawia wrażenia szerokiej, wręcz przeciwnie, jest dość delikatna. Pytanie, zostawiać czy odsyłać?

        Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nowa opona jest szersza z uwagi na bieżnik, którego stara nie posiada. Załączam kilka fotografii, wiem, że niewiele po nich widać, ale może coś będziesz w stanie doradzić. Żona jeździ bardzo rekreacyjnie, chciałbym jednak, aby opony były bezpieczne. Wg mnie, ie wygląda to źle, a różnica pomiędzy starą oponą wydaje się niewielka, w każdym razie, zakładając ją na obręcz, opona nie sprawiała wrażenia zbyt szerokiej.

        • Jeżeli opona weszła na obręcz bez większych kombinacji i wielkiego upychania przy pomocy kilku osób :) to myślę, że będzie okej. Wiesz, zakresy jakie podaję są z tych „super bezpiecznych”, a sami producenci rowerów często wybiegają dużo dalej poza tę tabelkę.

          Co do podawanej przez producentów opon szerokości, to być może tutaj bieżnik jest doliczony i stąd ta szerokość 47.

          • Opona weszła bez problemu, żadnych komplikacji, wygląda bardzo dobrze. Jutro testujemy jej zachowanie w terenie. Wg mnie, choć doświadczenie w samym doborze opon mam niewielkie, będzie OK. Dzięki wielkie za wyjaśnienie kilku kwestii.

          • Opona przetestowana na odcinku 80 km, sprawuje się rewelacyjnie. Radzi sobie świetnie na drogach piaszczystych, szutrowych, kamiennych, ale i asfalcie. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, jest dobrze.

  • Mam pytanie, mianowicie chcę zmienić opony w rowerze i zastanawiam się nad cx comp i land cruiser zastanawiałem się i zastanawiałem do czasu aż przeczytałem, że korzystnie jest założyć szerszą oponę na przód i cieńszą na tył. Wolałem zakupić cx compy, ale obawiałem się czy nie będą zbyt wąskie, bo najszersza wersja jaką znalazłem to 1,5, a obecnie jeżdżę na 1,6 i dość mocno dobijam oponę do podłoża (ważę 80kg). Na jakimś forum wyczytałem, że korzystne jest ustawienie szerokości opon: przód szersza, tył węższa, więc postanowiłem założyć na tył cx comp 1,5 i na przód land cruiser 1,75. Teraz pytanie czy taka konfiguracja jest korzystna czy nie może ktoś ma pomysł na jakąś ciekawszą kombinację? (jeżdżę po mieście po ścieżkach, ale wpada też asfalt i lekkie tereny) Mam też problem z doborem dętek nie wiem jakie wybrać czy jest różnica pomiędzy dętkami CST a Schwalbe czy warto wykładać więcej pieniędzy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Hej, jeżeli chodzi o dętki, to ja od lat korzystam z dętek Schwalbe i złego słowa o nich nie powiem. Miałem wcześniej różne dętki i zawsze były z nimi jakieś problemy. Tych od CST nie znam, ale moim zdaniem lepiej dołożyć te 3-4 złote i mieć Schwalbe.

      A opony… jeżeli dobijasz je do podłoża, to warto zwiększyć w nich ciśnienie. Opon turystycznych lepiej nie dobijać, bo po co je niszczyć. A czy szerszą na przód… niektórzy to praktykują, jeżdżąc w terenie bardzo ważna jest przyczepność przedniego koła. Podczas jazdy po mieście czy lekkich bezdrożach wolałbym jednak mieć szerszą oponę z tyłu, bo to ona przyjmuje na siebie większy ciężar.

  • Witam , Mam pytanie czy do obręczy 20-622 w skali ETRTO ( mam obecnie opony 29-2.0) mogę wymienieć na 2.4 lub 3.0 ? . Jest to rower górski . Z góry dziękuje za informację :)

      • Dziekuje za szybka porade :) Poprosze o jeszcze jedną. Czy do roweru szosowego (btwin triban 300) jest sens zamieniać opony 23C na 25C?
        28C niestety nawet nie rozważam bo jedyne błotniki jakie w Polsce znalazłem do roweru szosowego (pełna osłona z uchwytami do widelca przedniego i tylniego) nadają sie do opon 23-25C

        A chce jako tako juz przygotować się na lekką zimę i procz zmiany bieznika właśnie zastanawiam się nad sensem 23C -> 25C

        • Powiem tak, tendencja ostatnio jest taka, że wielu kolarze przesiada się na 25C. Różnica w wadze między 23/25 nie jest duża, natomiast szersza opona poprawia stabilność i komfort jazdy.

          Trudno mi powiedzieć czy jest sens, bo ja na co dzień jeżdżę na 35C :) A nie jeździłem na węższych oponach na tyle dużo, żeby coś doradzać.

          Ale jeżeli te 50 gramów na oponach nie robi Ci różnicy (a w tym rowerze nie powinno), to 25C będą moim zdaniem lepszym wyborem.

          • Z pewnościa nie robi :) a jak bede chciał jechać szybciej i lepiej to dam z siebie więcej ;)
            Dzieki za opinie :) jak juz zdecyduje sie na ogumienie to dam znać jak różnice ;)

  • Czy przednie koło rowerowe na zacisk 26”
    559 x 19 (19/24/21mm, 36 szprych) pasuje do moich nowych pięknych opon 26×1.50? W związku z bogatym wyborem nowych dętek czy wiesz może jaką powinienem wybrać do tego koła najkrótszą długość wentyla presta aby jak najmniej wystawał i nakrętka nie tarła o koło? Czy piasty w nowych kołach są zawsze super nasmarowane bo niektórzy twierdzą, że trzeba je jeszcze smarować ale to chyba przesada? pozdrawiam gorąco

    • Hej, opona 1,5″ ma 40 mm szerokości. Na obręczy o szerokości wewnętrznej 19 mm będzie leżała idealnie.

      Jeżeli chodzi o wentyl, to musiałbyś to sam zmierzyć, to zależy od obręczy.

      Co do piast, to oczywiście, że są nasmarowane łożyska (lub są zamknięte maszynowe, też nasmarowane). Ale jest tak, że im tańsze koło, tym… hmmm… mniej dba się o kontrolę jakości. I może się tak zdarzyć, że jak kupisz komplet kół np. za 70 złotych, to piasty nie będą odpowiednio przesmarowane. Ale to będziesz widział po tym, jak koło się kręci po założeniu i czy nie wydaje jakichś dziwnych dźwięków.

  • Pytanko, mam obręcz 622×18 której nie ma w Twojej tabelce, jaki jest więc zakres szerokości opon jakie mogę używać? Może inaczej, jaka mogłaby być teoretycznie najwęższa opona którą mógłbym założyć?

    • Spokojnie 28C powinno dać radę na takiej obręczy. Czy węższe… Powiem Ci tak, Fulcrum robi koła o szerokości obręczy 17 i sugerują do nich opony 25-32 mm, gdzie według mojej tabelki weszłyby opony 25-50 mm. Oczywiście na obręczy 17 lepiej będą się układać węższe opony niż szersze.

      Na obręcz 18, myślę, że opona 25 mm też wejdzie i też da radę.

  • To może jeszcze ja zadam pytanie, podejrzewam że i tak będę musiał podjechać do sklepu rowerowego i zrobić przymiarkę ale… mam Cube Nature Pro z obręczami CX24 mm, opony Schwalbe Smart Sam 44-622. Ponieważ coraz więcej jeżdżę po asfalcie przymierzam się do kupna opon na których będę jeździł szybciej po asfalcie, czy do tych cubowych obręczy będą pasowały opony 32-622? Z tabelki która jest wklejona do artykułu wynika że szerokość opony powinna wynosić min 37 mm, ale może na 100% można do takiej obręczy zamontować jak nie 32 to może 35 mm oponę. Z propozycji to Conti Ultra Sport II, Contact II, Durano Plus ew. Marathon zwykły lub Racer. Dzięki za ew. pomoc :)

    • Cześć, a mierzyłeś obręcz wewnątrz, albo czy na naklejce na obręczy jest podany jej rozmiar (23×622)? Warto to na 100% potwierdzić.

      Powiem tak, jeżeli faktycznie obręcz ma 24 mm szerokości wewnętrznej, to ja bym nie ryzykował opon 32 mm. Opona na pewno na obręcz wejdzie, ale może się w niej zapadać. Sam lata świetlne temu kupiłem do swojego crossa opony szosowe. Niestety nie wiedziałem wtedy, że obręcz też musi być szosowa :) Pojeździłem trochę, momentalnie złapałem dwa kapcie i dopiero doczytałem, jak to powinno wyglądać. Ale to było dobre 15 lat temu, a człowiek całe życie się uczy :)

      Tabelka, którą tutaj podałem jest z kategorii „bezpieczne”. Można ją ponaginać, ale na Twoim miejscu nie schodziłbym poniżej 35 mm (polecam Schwalbe Kojak :)

  • To teraz ja odświeżę temat. Obręcz 622×14, najchętniej bym wsadził 622×32 – ma to ręce i nogi czy lepiej 622×28?

    • Powiem Ci tak, nie będzie to może idealne połączenie, ale się uda. Ja na obręczy 15C mam opony 35C i jest okej.

      • Niestety pech – całe koło jest minimalnie za wysokie i haczy tylna opona o hamulec i rurkę. Wsadziłem Schwalbe Marathon z Green Guard.
        I teraz takie pytanko – czy jak wymienię na ten sam model, tylko 28C to wysokość powinna być dobra? W mojej głowie to wygląda tak, że jak się tę oponę ściśnie, żeby pasowała na obręcz, to trochę też rośnie. Dobrze to widzę? Czy znaleźć sobie opony z niższym profilem?

        • Na pewno opona po lekkim ściśnięciu „rośnie” w górę, ale nie jest to aż tak dużo. Zresztą jeżeli włożysz tam oponę 28C, to ona będzie z automatu niższa, a poza tym lepiej ułoży się w obręczy, która jej właśnie nie będzie tak ściskać, jak opony 32C.

          Nie dam Ci oczywiście gwarancji, że taka opona wejdzie do roweru, ale kurczę, opona 28C powinna już wejść do każdego roweru :)

          • No właśnie w tej 32 miałem nadmiar paru milimetrów – 2 lub 3. Trochę szkoda, bo wydawała mi się to optymalna grubość (na mój rower) na utwardzone leśne ścieżki, których wokół siebie mam masę. Żałuję, że sobie nie pomierzyłem dokładnie koła jak założyłem, ale zrezygnowany po niedopasowaniu, od razu zmieniłem opony na te co były, nie zastanawiając się dłużej. Szosówka pierwsza, z oponami 23 – trochę chude (wizualnie dla mnie), ale wczoraj zrobiłem pierwsze kilkanaście kilometrów i nie jest tak źle jak myślałem, że będzie. Wymienię te trzydziestkidwójki na 28 i zobaczymy jak to się potoczy (teraz kusi, żeby je zwrócić i zostać na tym co jest dopóki wszystko działa, a do lasu i tak mam drugi rower). Dzięki.

          • Do większości rowerów szosowych nie da się założyć szerszych opon niż 28C :)

  • Wpis fajny, ale pisanie że opona 622 i 635 to jest 28″ jest delikatnie rzecz ujmując mijaniem się z prawdą…. Niestety w tym roku się zdziwiłem ponieważ kupiłem opony 700-38B (40-635) – jakiez było moje zdiwienie gdy opony nie weszły na moje 28″ obręcze. Okazuje się że jest to opona na obręcz 28,5″ (tak mi to zostało wyjaśnione). Tak dało się te opony zwrócić (zakup przez internet), ale koszt wysyłki jest mało ciekawy poniewaz opona nie mieści się w normalny wymiar paczki u większości kurierów (opona drutowana nie składana na czas wysyłki). Podsumowując – trzeba sprawdzać chyba wszystkie wymiary bo można się zdziwić…

    • Tak te opony są oznaczane, dlatego napisałem, że najlepiej patrzeć na ETRTO, a nie „cale”. Całe życie człowiek się uczy :)

  • Witam, jestem początkujący w przygodzie rowerowej. Proszę o poradę bo właśnie przymierzam się do wymiany opon w moim biku :) Obecnie posiadam gumy B’TWIN ALL TERAIN rozmiar 27,5×2,0 :ERTRO 54-584(bardzo słabe nie polecam a wręcz zalecam omijać szerokim łukiem!!!). Teraz chciałbym zakupić coś dużo lepszego do jazdy po asfalcie i w lekkim terenie ( proporcje 75%/25%). Moje pytanie : co byś polecił do takiej jazdy? Czy ewentualnie wejdzie mi na obręcz opona 27,5×2,1, gdyż myślałem o zakupie Michelin Wildgrip”r w tym rozmiarze.

    • Cześć, jeżeli masz teraz oponę 2.0″, to opona 2.1″ wejdzie bez żadnego problemu. Ja bym się tylko zastanowił nad jakąś oponą, która będzie typowym semi-slickiem. Jeżeli jeździsz głównie po asfalcie, fajnie by było, aby środkowa część opony była bardziej gładka.

      W ofercie Michelina nie widzę takich opon w rozmiarze 27.5″. Ale popatrz na opony Schwalbe Hurricane, może Ci się spodobają. Na asfalcie będą stawiać mniejszy opór toczenia, a boczny bieżnik pomoże na lekkich bezdrożach.

      • Schwalbe Hurricane wyglądają dobrze, cena też niewygórowana wiec chyba się do nich przymierzę :) Dzięki za nieocenioną pomoc. Pozdrawiam serdecznie

  • Po założeniu opon efekt przypominał bardzo pokrzywioną felgę. Wycentrowałem koła (akurat sezon się zaczyna, więc przy okazji), ale niczego to nie poprawiło. Oddałem opony, bo myślałem, że wadliwa seria. Nowe przyniosły ten sam efekt. Dobrze, że trafiłem na ten artykuł, spróbuję i zobaczymy jaki będzie teraz rezultat ;)

  • Ciekawy artykuł ale nie wyjaśnia mi mojej konkretnej kwestii.
    Mam Weinmanny SEC16 opisane przez producenta jako 26X1.5/1.75 ERTRO 559×16.
    Według tych oznaczeń i według strony producenta, obręcz ma szerokość 16 mm.
    Kupiłem bez pomyślunku w ciemno Geaxy Mavic opisane jako 47-559 (26×1.9)

    Według tabeli wartość, którą podałeś jest tak na krawędzi – bo nie ma uwzględnionej szerokości obręczy równej 16 mm. Według wartości najbliższej w górę – 17 mm opona będzie pasować. Według szerokości najbliżej w dół – 15 mm, opona nie będzie pasować. Jak będzie w rzeczywistości?

    • Obawiam się, że może być problem. Być może oponę da się na wcisk założyć, ale może siedzieć na obręczy dość niestabilnie.

      Ja na obręcz 15C zakładam oponę 38C już na bardzo kruchy styk. I to do spokojnej, turystycznej jazdy. Nie chciałbym na takim zestawie jeździć w szybkich zakrętach.

      Spróbować zawsze możesz, ale coś czuję, że opona 47C z obręczą 16C mogą się nie polubić.

      • No cóż, spróbujemy. Dętki już jadą i zobaczymy. Jeśli nie wejdzie to opona do odsyłki i zamiast 26×1,9 wymienię na 26×2,1 z której dostępnością niestety jest mocny problem.

        Dzięki :)

        • Ale zaraz, zaraz. Jeżeli 1,9″ nie wejdzie, bo jest za szeroka, to tym bardziej 2,1″ nie wejdzie.

          Weź zdejmij oponę i zmierz sam jaką szerokość wewnętrzną ma obręcz. Będziesz miał 100% pewność co się uda tam założyć, a co nie.

          • 2.25 miałem fabrycznie i absolutnie bezproblemowo wskakiwało. Schwalbe racing ralph evo 2.25 konkretnie. Mam oponę zdjętą, i według strony producenta jest to własnie 16 mm.

          • A ile jest według linijki, sprawdź z ciekawości. Jeżeli 2.25 wchodzi na obręcz, to 1.95 też bez problemu będzie pasować.

          • Od linijki jest dokładnie 16mm. Wczoraj włożyłem opony i wydaje mi się, że będzie wszystko w porządku. Opona wskoczyła dość pewnie w obręcz na dętkach Schwalbe extra light 26×1.50-2.35 40mm :)

            Dzięki za pomoc.

          • Hmmm…. dobrze wiedzieć, że do tak wąskiej obręczy da się wcisnąć takie szerokie opony.

          • Właśnie ciekawa sprawa. Obręcz 16mm a fabrycznie 2×2.25 było pakowane, ciekawe.

  • Witam.
    Mam Pytanie.
    Mam obecnie założone opony 700x35C ertro 37-622 tak rower kupiłem by się szybko po mieście poruszać. Teraz będę dużo po terenach jeździł i chcę zamontować oponę 29×2,10, ertro 54-622
    Pytanie czy felga nie będzie za wąska na tak oponę?
    Dodam, że na feldze jest wybite takie oznaczenie RMX 622×22.
    Czy mogę zamontować bez obaw oponę 29×2,10, ERTRO 54-622

    • Jeżeli obręcz ma szerokość wewnętrzną 22 mm, a tak teoretycznie wynika z oznaczenia, które podajesz, to opona 2,1 cala bez żadnego problemu będzie pasować na taką obręcz.

      Oczywiście sprawdź też, czy rama i widelec przyjmą taką szeroką (i wysoką) oponę.

  • swietny wpis jednakze i tak mam problem gdyz potrzebuje jakis kolek pod opnke 29×2.4 czy ktos moglby pomoc serdecznie pozdrawiam i prosze o odp

  • Witam! To dobry artykuł ale mnie nie do końca usatysfakcjonował gdyż mam problem a doborem opony na obręcz 28″. Chciałem przekonstruować mój nowy rower crossowy i doposażyć go we wspomaganie elektryczne. Jestem po zawale i poważnej operacji. Zakupiłem na Aliexpress zestaw do konwersji to znaczy silnik zapleciony w obręcz 28 cali.(stożkową)
    Na zakupionej obręczy była już zamontowana opona wraz z dętką o wymiarach 35- 622 (700X35C). Ta opona wyglądała na zbyt cienką i niższą niż te które były w moim rowerze 42-622i chciałem jedną z tylnego koła przełożyć na obręcz z silnikiem. Po zamontowaniu i napompowaniu do 5ciu atmosfer ( tak zalecał producent opon SHWALBE) zostawiłem rower na noc w piwnicy. Na drugi dzień chciałem zamontować bagażnik z aku…… i pozostały osprzęt. Okazało się że w tylnym kole nie ma powietrza. próby ponownego napompowania tego koła nic nie dały gdyż słychać było uchodzące powietrze. Po demontażu opony okazało się że dętka wystrzeliła.Najprawdopodobniej ciśnienie zsunęło oponę z obręczy. Nie powiem bym był tym uradowany:(((( Postanowiłem

    wszystko dokładnie przemierzyć i porównać z tabelami. Wymiary obręczy tej z roweru i tej z silnikiem były identyczne ale po zmierzeniu opon okazało się że wymiary się nie zgadzają (co do śr wewnętrznej opony) . Opona o wymiarach 42-622mm ma średnicę wewnętrzną nie 622 ale 628mm !!!??? i jest sporo za duża gdyż bez problemu można ją lekko założyć na wspomnianą obręcz a jej maksymalna średnica to 640mm. Wysokość rantu w obręczy to 7mm. czyli wewnętrzna średnica obręczy (powinna) mieć 626mm. Pytanie??? – jakipowinna mieć wymiar opona by nie spadała z tej obręczy??????????

    Andrzej

    • Cześć,
      jeżeli chodzi o opony, to jeżeli piszesz, że na obu jest oznaczenie 622, to takie właśnie powinny być. A przy najmniej Schwalbe na pewno dobrze oznaczyło oponę. Samodzielne pomiary mogą być obarczone błędem, opona jeżeli trzyma się ją w ręku czy położy na podłodze, lubi się różnie układać.

      Kwestia co jest napisane na obręczy i czy producent dobrze ją oznaczył.

  • Chciałbym was prosić o pomoc,postanowiłem zmienić swoje opony 700x40c na 700x28c,tylko mam problem bo nie wiem jaki rozmiar dętki wybrać,wydaje mi się że moje aktualne dętki będą za duże.

    • Hej, wybierz dętkę, która będzie pasować na rozmiar 700×28. Przy dętkach jest podawany zakres rozmiarów na jakie pasują.

  • jestem zielony i mam pytanie: czy do gruboci opon dobiera sie grubość dętek? Z góry dziękuje za odpowiedż. cześć.

    • Cześć, tak – dętka powinna być dobrana do opony. Dętki są robione na odpowiednią średnicę koła (26, 27.5, 28/29) i mają pewien zakres szerokości na jaki będą pasować np. od 1,5 cala do 2 cali.

  • problem z założeniem opony na obręcz bontrager AT-750 16mm x 622
    w tabeli rozmiarów brak 16mm obręczy

    stare opony bontrager 622x35c
    nowe opony michlen 622x37c

    nowe opony nie pasują ponieważ są jakby za duże….a stare opony inaczej się zachowują, tak jakby zapadają się do środka po obwodzie, a opony michlen są sztywne i nie wpadają w środek obręczy

    zamiast 37C powinienem zakupić 35C i byłoby po problemie?
    2mm i taka duża różnica? … ciekawe czy jakbym miał obręcz 17 mm czy wszystko by pasowało
    pozdrawiam serdecznie

    • Cześć opona 37C powinna Ci śmiało wejść na obręcz. Ja na obręcz 15 mm wsadzałem oponę 38C. Było już na styk i lekkie słowo honoru, ale się trzymała.

      Nie łapię o co może chodzić, że są „za duże”. Jeżeli i opona i obręcz ma rozmiar 622, to musi pasować, nie ma opcji. Jeżeli nie da się tak łatwo naciągnąć opony na obręcz, co się czasami zdarza, użyj plastikowych łyżek do opon, aby sobie pomóc z naciągnięciem ich na obręcz.

      • Witam,

        Mam takie same obręcze jak Pan Piotr, tj: bontrager AT-750 622-16
        + opony opisane: 700-38 (zakładam że to 622-38 lub 622-40)

        Zastanawia mnie czy byłbym w stanie założyć na te obręcze jakieś wąskie opony 29′?
        Przyznaje że trochę szukałem w internecie, ale powyższe wymiary wydają się być dość niszowe.

          • Hej, opona 28 i 29 cali ma identyczną średnicę wewnętrzną (622), więc obie zmieszczą się na Twoją obręcz. W tych 29 calach chodzi o to, że szersza opona jest też zwykle wyższa i rośnie jej zewnętrzna średnica. Ale tak czy owak, to tylko marketingowe rozdzielenie.

            Natomiast nawet według dość liberalnej tabelki, którą przygotował DT Swiss: https://roweroweporady.pl/pobierz/dt-swiss-opona-do-obreczy.pdf

            Na obręcz o szerokości wewnętrznej 16 mm, nie zalecają oni zakładać opon szerszych niż 35 mm (oczywiście lekko naciągnąć można, tak jak w Twoim przypadku z 38 mm).

            I teraz pewnie mogłyby się odezwać głosy, że ktoś na obręcz 16 założył oponę 48C (1,9 cala) i wszystko jest w porządku. Ale ja się pod tym nie podpiszę. Tak jak pisałem wyżej, na moją obręcz 15C, opona 38C wchodziła już na styk. Obawiam się, że na 16C opona 48C może albo nie wejść, albo będzie się trzymać na słowo honoru.

            Co by nie mówić, obręcz 16C to typowo szosowa szerokość. I na niej świetnie będą czuć się opony 23 czy 25C, a nie dwa razy szersze.

          • Ok, dziękuję za pomoc.
            Zostanę zatem przy 28′ o jakiejś rozsądnej szerokości.

  • @@roweroweporady:disqus na jakiej podstawie powstała ta tabelka? Czy są jakieś reguły np stosunek szerokości szer opony do szerokości obręczy – w sensie jak mieści się w widełkach to jest ok? Czy to wynika z bardziej z „badań” empirycznych? :)

    • Cześć, tabelkę wzorowałem na amerykańskich, rowerowych autorytetach, m.in. Sheldonie Brownie czy Lennardzie Zinnie. Także niektórzy producenci obręczy podają takie dane, np. DT Swiss: https://pictures.dtswiss.com/uploads/WXD10000000866S/MAN_WXD10000000866S_WEB_ZZ_001.pdf

      I to co podane jest w tej tabelce, bywa mocno naginane przez samych producentów rowerów. Ba, sam wykraczałem poza jej ramy, zakładając oponę 38C do obręczy 15C. I to było po prostu czuć, że opona pasuje na styk i szersza już by najprawdopodobniej po prostu nie weszła. Tak więc te tabelki raczej wzięły się z doświadczeń producentów/mechaników, a nie wzorów.

  • Mierzyłem szerokość obręczy bez ścianek i wyszło 19mm. Na oryginalnej oponie jest oznaczenie 54-559. A wiec szerokość opony wynosi 54mm. A jednak w twojej tabelce przy 54 i 19 nie ma iksika. Nie wiem, może źle zmierzyłem szerokość obręczy. Jakby zmierzyć obręcz w środko to by może wyszło więcej. Ja mierzyłem to linijką z wierzchu.

    • Nie łapię? Mierzyłeś szerokość obręczy bez zdejmowania opony? Tak czy owak, tę tabelkę można w wielu przypadkach mocno naciągnąć :)

  • Witam!
    Muszę wymienić tylne koło, na którym miałem wolnobieg 7 – rzędowy Shimano mf-tz21, koło 27,5 cała, przerzutki Shimano tourney tx. Wolnobieg chcę zamienić na kasetę. Mam problem ze znalezieniem odpowiedniego koła pod kasetę, chciałem kupić kasetę również 7-rzędową, a znajduje Koła pod kasety 8-9 rzędowe. Prosiłbym o podpowiedzi, jak rozwiązać mój problem, jakiego zakupu dokonać.
    Dzięki! Artur

    • Hej,
      wpisz na Allegro hasło: redukcja kaseta 7 – znajdziesz pierścień, który zakłada się na piastę 8/9 rzędową, w przypadku gdy chcemy założyć kasetę 7. rzędową. Kosztuje kilka złotych.

      Co do koła, nie napisałeś czy pod hamulce tarczowe, czy V-Brake, w jakich warunkach jeździsz, ile ważysz i jaki masz budżet.

      Tak czy owak, z budżetowych kół, niezłą propozycją jest np. Kellys Draft. Pod tarcze niezłe koła, w dobrych pieniądzach, robi chociażby Shimano.

      • Potrzebuję koła pod hamulce V-Brake, jazda typowo rekreacyjna, ważę 80kg, ale często obciążam dodatkowo bagażnik wagą do 10-15kg. Budżet… nie chciałbym przekroczyć łącznych kosztów 500 zł. Pozdrawiam

        • Tu ważniejsze są dobre klocki. Ja używam jakiś standardowych V-ek, ale mam klocki które ze mną oraz sakwą blokują koło z tyłu :-)

        • Nie mam pojęcia. Jeżeli w sklepie/Allegro jest napisane, że jest to redukcja z piasty 8/9 rzędowej na kasetę 7. rzędową, to będzie na pewno dobra.

      • Jeszcze jedno, czy mogę u siebie bez problemu założyć koło z szybko zamykaczem (szpilką)? Do tej pory było po prostu skręcone na osi. Dzięki

        • Jeżeli masz przerzutkę montowaną na śrubę (czyli jest przykręcona do haka ramy), to nie będzie problemu z zastosowaniem szybkozamykacza.

  • Witam,
    jaką możliwie najwęższą oponę jestem w stanie z powodzeniem włożyć do obręczy Alexrims ATD550 o szerokości 22 mm? Trochę wyłamuje się z podanej tabelki.
    Chciałbym spróbować z 28 lub 32 mm oponą. Jest na to szansa czy obręcze muszą iść do wymiany?
    Pozdrawiam
    Szymon

    • Hej, każdy producent obręczy może podać swoje zakresy, zerknij na stronie Alexrims, może coś na ten temat piszą.

      Natomiast na stronie DT Swiss można znaleźć tabelkę z której wynika, że do obręczy o szerokości wewnętrznej 22 mm można włożyć nawet oponę 28 mm. Trochę dziwi mnie ostry przeskok w tabelce, że do obręczy 22,4 mm włożymy oponę 28 mm, a do 22,5 mm już oponę 35 mm, ale tak ją DT Swiss skonfigurowało.

      W każdym razie, możesz spróbować z oponą 32 mm, jest duża szansa, że się uda.

      • Dziękuję bardzo :)
        W takim razie powinno się udać. Nie mam jeszcze jak tego sprawdzić, bo mówię o wymianie opon w rowerze, który dopiero został zamówiony (Romet Boreas 2 2018), ale już nie mam obaw o konieczność wymiany obręczy. Swoją drogą, to jest grawel i byłoby co najmniej dziwne, gdyby nie dało się mu włożyć szosowych opon.

        • Nie powinno być problemu z włożeniem dętki do kół bezdętkowych.

          Z semi-slicków są np. Schwalbe X-One Speed (tylko 33C), albo CX Comp (których sporadycznie używam), ale na drucie i o szerokości 30C.

          Niezłe są także opony Gianta, które miałem w modelu Anyroad – P-SLX2, teraz ich następca nazywa się P-RX2 (a przynajmniej takie mam wrażenie, bo wyglądają bardzo podobnie). Jak poszukasz, to tego typu opon na pewno jeszcze kilka się znajdzie :)

    • Na początku miałem rower trekkingowy na oponach 700x40C, później zdecydowałem się na 700x35C, Jednak ostatecznie wybrałem 700 x 38C. To 32 to może być zaskoczenie :-)

  • Witam, fajnie że aktualizujesz wpis.
    Chciałem zwrócić uwage na to że opona 27,5″ to tak na prawdę nie 27,5″ tylko bardziej 27″
    559 mm, – 26 cali
    630 mm – 27 cali
    584 mm – 27,5 cala
    622 mm – 28 i 29 cali
    Słyszałem opcje ze tak na prawdę to nie nazwano kół 27,5 cala kołami 27 cale bo ta nazwa jest już zarezerwowana dla kół większych, ale dlaczego nie zdecydowano się na zrobienie „prawdziwych” 27,5 cali?
    Słyszałem opinie że (umowne) 27,5 cala to minimalny rozmiar który nie zmieści się w starych ramach więc w celu wymuszenia do przejścia na nowy rower zdecydowano się na ten rozmiar choć zależy jak się liczy. Licząc po rozmiarze obręczy to wychodzi że te 27,5 cala nie jest po środku (pomiędzy 26 i 29 cala) ale licząc po całym kole z oponą to koło 27,5 cala ma właśnie tyle a nawet bym powiedział że koło 26 cala ma rzeczywiście 26,5 (oczywiście dużo zależy od samej wysokości opony).
    Moim zdaniem troche szkoda że tak wszystko szybko przestawiło się na 27,5 cala bo dużo fajnych rowerów jest już przestarzałych, lepiej byłoby gdyby zostano przy 26 calach ale jednocześnie projektując w następnych rocznikach ram więcej miejsca na opony plus-owe w ten sposób koło 26″+ rośnie do 27,5″.
    Choć to też wina niektórych ludzi którzy zmieniali rower tylko dlatego że przechodzą na 27,5″ (bo lepsze) gdzie zyskują tylko 25mm.
    Albo nowy standard piast tylnych 148mm bodajże gdzie w DH są piasty 150mm, więc dlaczego nie wskoczyć na 150, lub oś QR piast 20mm a potem 15mm, tak jakby 20 nie załatwiało sprawy. Mam rower z szeroką dolną wciskaną miską sterów i gdyby dobrze pomyśleć to można by upchać do mojej ramy główkę sterów tapared za pomocą jakiejś przejściówki choć może trzeba by było o 2-3mm podnieś główkę, ale by szło. https://uploads.disquscdn.com/images/821c6cbcaf91bbad793ebb50413835e83aaeddebc2e29f63cc811c97eb268a4d.jpg

  • Mam Anyroad 2 (2017) z oponami o szerokości 32 mm. Czy na tej samej obręczy można założyć opony 25 mm lub 28 mm. Z tych tabel na Twoim blogu wynika ,że chyba tak, ale nie wiem jaką mam szerokość wewnętrzną obręczy.

    • Cześć, najlepiej zdjąć oponę i samemu zmierzyć szerokość obręczy. Chyba, że na obręczy masz oznaczenie jej szerokości. Opona 28C na pewno będzie pasować, a czy 25C… pewnie też, ale to już musisz sam sprawdzić po szerokości.

  • Dzień dobry Panie Łukaszu. Zastanawiam się, czy byłby mi Pan w stanie coś poradzić odnośnie doboru nowych opon do mojego roweru MTB. Dopiero co kupiłam ten rower z oponami 27.5 x 2.1” i nie spodziewałam się tego, jak głośno będą się zachowywać na asflacie/chodniku/kostce brukowej, generalnie wszędzie na mieście. Opony są tak głośne, że nie mogę tego zdzierżyć i odechciewa mi się jeździć. Pozostaje mi jedynie zmienić opony. Moje pytania. Czy muszę pozostać przy średnicy 27.5? Czy jeśli jest to rower górski najcieńsze opony jakie mogę założyć to 1.95? Czy 1.95 będą równie hałaśliwe? Czy próbować założyć opony o grubości 1.5? Czy opony z linka: https://allegro.pl/super-opona-kenda-27-5-x-1-95-k841a-komfort-30tpi-i6899810955.html rozwiązałyby mój problemu hałaśliwości? Czy poszukać droższych, a zarazem lepszych opon? Nie celuje w opony szosowe, ale bardziej semi-slick, z tego co się zorientowałam. Czy zmieniając tylko rodzaj bieżnika pozbędę się hałasu? Co Pan radzi? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Ania

    • Hej, przy średnicy 27,5 cala musisz zostać, chyba, że masz hamulce tarczowe i zmienisz także koła. Ale to się finansowo nie opłaca, no i kwestia co wejdzie w ramę i widelec. No i czy będzie w ogóle sens :)

      Natomiast same opony jak najbardziej można zmienić na inną szerokość i inny typ bieżnika. Sam hałas pochodzi bardziej od typu bieżnika, a nie od szerokości opony, także możesz kupić 1.95 z delikatniejszym bieżnikiem i opona na pewno będzie cichsza, możesz też założyć coś węższego, jeżeli chcesz by rower rozpędzał się lżej. Ale graniczne szerokości musisz porównać z szerokością obręczy: https://roweroweporady.pl/rozmiary-opon-rowerowych/

      Ponieważ super-wąskiej opony obręcz może już nie przyjąć.

      Opony, które wysłałaś na pewno będą cichsze od tych, które mają gruby i agresywny bieżnik. Czy będą idealnie ciche? Pewnie nie, bo każda jakiś dźwięk będzie wydawać, natomiast na pewno nie powinna hałasować. I będzie pasować na Twoje obręcze na pewno, różnica w szerokości między 2,1 cala a 1,95 cala jest niewielka.

  • Witam, z góry przepraszam bo nie mogłam znaleźć bardziej pasującego tematu…

    Nurtuje mnie od jakiegoś czasu pytanie – czy do roweru trekkingowego można zamontować opony przeznaczone głównie dla rowerów górskich? Czy mija się to z celem?

    • Cześć, ograniczają Cię dwie rzeczy – szerokość obręczy, bo jeżeli masz dość wąską, to nie włożysz tam super szerokich opon (to sprawdzisz w tabelce w tym wpisie). Druga sprawa, jeszcze istotniejsza, to jak szerokie i wysokie opony zmieszczą się w ramie i widelcu. W rowerach trekkingowych jest tam zwykle ograniczona ilość miejsca. Najlepiej jest podjechać do sklepu rowerowego i poprosić o pomoc w przymiarce.

      Natomiast możesz także pomyśleć o oponach, które mają szerokość takie jak masz obecnie, ale o innym, bardziej agresywnym bieżniku. Na przykład opony Schwalbe Smart Sam dostępne są m.in. w szerokościach. Czyli dla każdego coś miłego, a do trekkingów opony 44 zazwyczaj wchodzą bez problemu, a może uda się pokusić nawet o 47:
      37-622 (28 x 1.40)
      42-622 (28 x 1.60)
      44-622 (28 x 1.65)
      47-622 (29 x 1.75)

      https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-schwalbe+smart+sam+28;0192.htm#crid=190954&pid=7269

      • Dziękuje ślicznie za odpowiedź. Lubię jeździć ostatnio po ścieżkach leśnych – w większości utwardzonych, jednak zdarzają się też nieutwardzone tereny plus kamyki, jakieś niewielkie górki. Obecnie mój Trans 3.0 ma opony Mitas Gripper (28″x1,6″, reflex) czyli takie z jakimi go kupiłam. Dlatego myślę że zmiana opon wyjdzie na plus a niczemu nie zaszkodzi :)

        • Zaszkodzić może jedynie jeździe po asfalcie, tzn. opony z grubym, terenowym bieżnikiem stawiają tam większy opór (zwłaszcza gdy napompujesz je do ciśnienia do jazdy w terenie, czyli bliżej minimum podanego na oponie) i będą trochę bardziej hałasować.

          Za to po zjechaniu na gruntową/leśną/piaszczystą drogę, będą dawać dużo większą przyjemność z jazdy, niż opona o delikatnym bieżniku.

          Możesz je spokojnie zmienić na opony o tym samym rozmiarze. A czy wejdą szersze – to już zależy od ramy/widelca i teraz jeszcze pomyślałem, że warto spojrzeć na błotniki, jeżeli je masz, bo też mogą zawadzać.

          • Hałas hałasem jakiś kompromis musi być. No fakt jeszcze błotniki… Spróbuje coś dobrać, mam nadzieje że chociaż ciut szersze się zmieszczą :)

  • Mam obręczy 622 x13c
    A deska ma race 28(700c) 20-622>25-630
    27×3/4>27×1.00
    700x 20c>700x25c
    A opona ma 25 -622
    700 x25c
    Prawidłowo ??

  • Panie Łukaszu jeśli ma Pan możliwość proszę o informację na temat doboru opon,

    W chwili aktualnej posiadam opony 40-622 (obręcz 622-19c) rower crossowy.

    Napompowane są do ciśnienia 4 bar i dosyć twardo pokonuje się na nich nie równości w mieście, mało komfortowo.

    Co Pan myśli o zmianie na 47-622 https://www.rowerystylowe.pl/p-6855/schwalbe-marathon-plus-reflex-28-x-175-47-622-performance

    lub nie będzie przesadą 50-622 ?

    https://www.rowerystylowe.pl/p-4944/opona-schwalbe-big-apple-plus-28-x-20-50-622

    Pozdrawiam

    • Hej, jeżeli chodzi o szersze opony, to wszystko zależy od tego, czy przyjmie je rama i widelec. Szersza opona automatycznie będzie też wyższa i nie zawsze zmieści się do ramy, czasem może też ocierać o przednią przerzutkę.

      Warto wybrać się do sklepu aby na żywo przymierzyć opony, żeby nie było problemu.

      Na pewno szersza opona da większy komfort jazdy.

  • kupilem te cienkie lekkie dentki schwalbe extra light do opon continental travel contact 26 cal czy to moze byc przyczyna ze mi opona lekko podskakuje jakby byla krzywa (bije) czy po prostu kupilem felerne uzywane opony? kolo nie jest scentrowane.

    • A próbowałeś napompować do maksymalnego ciśnienia podanego na oponie, tak aby opona ułożyła się na obręczy?

  • Cześć :) Dzięki za poradnik…ale mam z tym związane małe pytanie. Jeździmy z żoną na rowerach crossowych na obręczach 622-19 i oponach 700x40c. Czy na takie obręcze mógłbym założyć ciut węższe opony 700x35c? Bo z tabelki wynika, że raczej nie będzie problemu…

  • Witam, posiadam tylną obręcz 622x19C i planuję kupić oponę typowo pod trenażer. Czy mogę kupić oponę w rozmiarze 700x23C? I jaką dobrać dętkę?

    • Według mojej tabelki wychodzi, że minimum to 28C, ale tabelka od DT Swiss jest łaskawsza i mówi, że 23 i 25 też spokojnie wejdzie. No to jak oni tak piszą, to spokojnie możesz te 25C założyć.

      A dętkę załóż zwykłą, najtańszą pod opony 23-28C. Przebić się tam nic nie przebije, a i waga nie ma znaczenia.

  • Hej, czy mogę na obręcz 29mm (szerokość wewnętrzna) założyć oponę 700x42C (Continental AR Ride, ona optycznie wydaje się szersza), widziałem tabelkę, ale chciałem zapytać osoby doświadczone, bo może jednak siądzie?

    • Nawet bardziej liberalna od mojej tabelki, lista DT Swiss podaje, że lepiej nie wkładać nic węższego niż 47.

      Może znajdziesz kogoś, kto zakładał taką oponę, ale pamiętaj, że każda opona i obręcz jest inna. Co jednemu będzie pasowało, w innym przypadku niekoniecznie musi.

      Spróbować możesz, jeżeli masz już te opony. Jeżeli dopiero planujesz zakup – przemyślałbym jednak coś trochę szerszego.

  • Witam.

    Bardzo proszę o konkretną poradę w kwestii wymiany opon.

    Posiadam Rower Boudicca LX Treking Northtec 2016r.

    Z danych technicznych

    obręcze TrilogyV6 622×19

    opony Kenda 700x38c

    Rower jest OK.Na szosie ,utwardzonej drodze jedzie się wspaniale.

    Problem pojawia się przy podjazdach na krawężniki i na wszelkich

    drogach typu piasek ,z dołkami i innymi wybojami.

    Chcę wymienić opony na szersze i stabilniejsze tym samym lub

    wymienić na SCHWALBE opona 'Big Apple.
    Bardzo proszę o radę co można zrobić w tej materii

    z konkretnymi danymi.
    Dziekuję

    • Cześć,
      ja się domyślam, jest to ten rower: https://zdjecia.bikeworld.pl/produkty/large/rowery_trekking_cross_northtec_boudicca_lx_3a0db.jpg

      W takim przypadku raczej nie założysz dużo szerszych opon, ponieważ one się po prostu nie zmieszczą do ramy/widelca. Zawsze można pokombinować nad przymierzeniem czegoś troszkę szerszego (40C, może 42C), ale to najlepiej byłoby zrobić w sklepie. No i jeszcze kwestia czy błotników nie będzie trzeba zdjąć.

  • Witam. Mam pytanie czy jak w rowerze mam oponę 27.5 2.1 to czy mogę założyć oponę 27.5 2.25?
    Mam rower górski.

    • Cześć, na obręcz na pewno wejdzie. Sprawdź tylko czy masz miejsce w ramie. Jeżeli tylko 2.1 nie wchodzi „na styk”, to i 2.25″ wejdzie.

  • Witam.
    Proszę o poradę.
    Posiadam rower LAZARO INTEGRAL V3 2018 (szutrowo-szosowy).
    Jeżdżę ok.6000 km (głównie po asfalcie) rocznie i niebawem czeka mnie zmiana opon.
    Oznaczenie na oznaczenie obręczy to 28-622×19, natomiast opony to 700x38C (28×1,5).Czy w związku z tym mogę dobrać opony cieńsze np. 700x35C (28×1,35).
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • Witam!
    Jakie mam założyć opony do roweru miejskiego.
    Na obręczach mam wybite wymiary;
    700c 622×22
    20×622(28×15/8)

    • Cześć,
      z tego co rozumiem, masz dwie różne obręcze. Pierwsza o szerokości wewnętrznej 22 mm, druga 20 mm. Obie o średnicy 622 mm czyli 28 cali.

      Na każdą z nich spokojnie wejdzie opona o szerokości od 35 do 47 mm (czyli o szerokości typowej dla rowerów miejskich). Ale jaką szerokość wybrać, najlepiej niestety sprawdzić w sklepie. Bo opona musi jeszcze pasować do ramy/widelca + ewentualnie błotników, jeżeli je masz.

  • Hej. Mam oponę Continental ride Tour 37-622 (28×1 3/8×15/8) C208. Obręcz 622/18. Wymianiłem oponę na Continental Tour 28(700C) All. Rozmiary na kartoniku to np. 32-622 -> 47-622… Wg opiski powinna pasować, jednak jest ona cieńsza od tej którą wyjąłem. Miała ona rozmiar 37/54-622/635. Czy mogę prosić o rozwijanie moich wątpliwości.
    Pozdrawiam

    • Hej, jak się domyślam, piszesz o dętce. Na opakowaniu masz podany zakres, do jakich opon pasuje dętka. W tym przypadku dla nowej dętki jest to od 32 do 47 milimetrów. Stara dętka, o której piszesz, że jest grubsza, ma zakres od 37 do 54 mm. Czyli musi być grubsza, aby dała radę rozciągnąć się w szerszej oponie.

      Najważniejsze aby Twoja opona mieściła się w zakresie podanym na oponie i tyle wystarczy. Oczywiście jeżeli chcesz mieć trochę lepszą odporność na przebijanie, warto aby nie dochodzić do dolnej granicy. Ale nawet jeżeli tak się zrobi, to wszystko będzie w porządku.

  • Cześć, mam pytanie dotyczące różnicy w systemie francuskim i ETRTRO. Posiadam obręcz rowerową o szerokości wewnętrznej 25mm oraz średnicy 622mm. Opony o rozmiarze w 700x42c systemie francuskim są tożsame z 44-622 w ETRTRO. Według twojej tabelki minimalna szerokość opony to 44mm. Czy w takim razie opony w tym rozmiarze wejdą mi na obręcze? I jeszcze jedno pytanie: skąd ta różnica w szerokości w obu systemach?

  • Witam ,
    poprosiłbym o poradę, na co zmienić oponki , bo moje to w czasie jazdy całe się chowają w piasku i błocie….
    aha posiadany rowerek to : Giant Roam 0 disc 2015 ( https://www.giant-bicycles.com/pl/roam-0-disc-2015 )
    wg specyfikacji :
    -obręcz:GIANT S-X2
    -opona:GIANT P-RX2 X-Road, 700x40C
    -widelec:SR SUNTOUR NCX-D LO 700C, blokada hydrauliczna speed-lock

    pytanie jakie chciałbym zadać to : jaki rozmiar i jakie opony polecisz mi z bardziej agresywnym bieżnikiem…….troszkę słabo po śniegu, piachu i błocie jeżdzą te obecne, a już chyba pora na wymianę…..
    dziękuję z góry za odpowiedź
    pozdrawiam
    Andrzej

    • Cześć, Twoje opony to typowe semi-slicki, gładkie na środku i z lekkim bieżnikiem po bokach – czyli trochę na asfalt i trochę na bezdroża. Ale oczywiście tak jak piszesz, nie ma co liczyć na to, że sprawdzą się w piasku, błocie itd.

      Możesz wymienić opony na takie z agresywniejszym bieżnikiem, ale w jeździe zwłaszcza w kopnym piasku, liczy się także szerokość opon – im szersze, tym lepiej. Masz rower crossowy, więc nie włożysz tam tak szerokich kapci jak do roweru górskiego,
      ale można pokombinować. Może wejdą opony 47C, może 50C (2″). Na pewno po ich włożeniu musi zostać po kilka milimetrów z każdej strony luzu, opona nie może także przeszkadzać w działaniu przedniej przerzutki. A z przodu lepiej aby opona nie ocierała o but podczas skręcania.

      Zerknij np. na opony Schwalbe Smart Sam. Są dostępne w różnych szerokościach 42/44/47 mm. Najlepiej oczywiście byłoby wybrać się do sklepu i przymierzyć czy wejdą, ale może własne pomiary wystarczą (pamiętaj, że im szersza opona, tym wyższa).

  • Cześć,
    posiadam opony Schwalbe Land Cruiser 26×1,9/2,0. Czy takie oznaczenie mówi, że mogę ją zastąpić oponą 26×2,0, jeśli ma takie same wymiary wg skali ETRTO 50-559?

  • Cześć,

    Aktualnie posiadam Schwalbe Smart Sam 54-584 (27,5×2,1-650B). Chciałbym wymienić opony na gładsze (jeżdżę tylko po asfalcie) i myślę o Schwalbe Big Ben 50-584 (27,5×2). Czy mogę je po prostu zamówić i będą pasować czy nie obędzie się bez ściągania założonych opon i mierzenia wnętrza obręczy? A może dałoby założyć coś jeszcze węższego ale nadal w bezpiecznym przedziale? Można określić taki przedział? Jaką najwęższą oponę założę bez mierzenia wnętrza obręczy? Wiem, że masz tysiące pytań na które starasz się odpowiadać a wystarczyłoby pewnie skierowanie do gogle ale w miarę możliwości chciałbym pominąć ściąganie opony w celu pomiarów.

    • Jeżeli masz opony o szerokości 54, to 50 wejdą bez żadnego problemu.

      Ale jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie najwęższe opony da się założyć, to bez poznania wewnętrznej szerokości obręczy się nie obejdzie. Musisz albo poszukać naklejki na obręczy z wypisanym rozmiarem, typu 19-584, albo po prostu zdjąć oponę i to zmierzyć samemu.

      Nie wiem czemu wiele osób tak panicznie broni się przed ściąganiem opony. Spuszczasz powietrze, bierzesz dwie plastikowe łyżki do opon, szast prast i zdjęte. I masz wtedy czarno na białym – ile da się założyć :)

        • Hmmm… no to się nieźle porobiło, że na tak wąską obręcz, była założona opona 2,1 cala. Tak było fabrycznie? Zresztą nieważne. Na obręcz siedemnastkę śmiało możesz założyć nawet szosową oponę 25C.

          • No też właśnie mnie to zdziwiło… rower fabryczny (Kross level r2). Jest też opcja że naklejka jest jakaś „z dupy”. Chyba jednak zmierze ta obręcz. Dzięki raz jeszcze za pomoc.

  • Witam.
    Wiem że się czepiam , ale dla jasności lepiej według mnie by było gdyby zamiast ixa { który kojarzy dwojako np: ze skreśleniem }
    postawić ” fajeczkę” lub ”ptaszka”.

    • Ręce opadają, odpowiedź na Twoje pytanie można bez żadnego trudu znaleźć w tym wpisie. Zacznij od zmierzenia szerokości wewnętrznej obręczy albo sprawdzenia jej szerokości na naklejce.

  • Witam, mam pytanie, czy na obręcz 559×17, gdzie była założona opona 26×1,50 (40×559), mogę założyć oponę 26×1, 75?

  • Witam…..- Niestety, okazało się, że ta o szerokości 38 jest zbyt wysoka i ociera o przednią przerzutkę. Na szczęście opona o szerokości 35 pasowała idealnie, więc 38 poszła na przód. Gdybym kupił inne, jeszcze szersze – pewnie nawet na przodzie by przeszkadzały……Pytanie. Czy to oznacza, że przerzutka przodu, jest z tyłu? Nie dość, że ocierała o przednią, to znowu poszła do przodu?…… Ach, czytam te Pańskie „rowerowe wypowiedzi” od niedawna. I tak mnie wciągnęły, że zacząłem planować zakup roweru, z całym ekwipunkiem, i pojechać gdzieś, w piękną Polskę. A, swoją drogą, to czyta się to, jak wyśmienite opowiadania i … jeszcze nie mam roweru, a już go kocham.

    Oprócz wiedzy i doświadczenia (które cenię w człowieku najbardziej) posiada Pan, dar wzbudzania ciekawości i odkrywania marzeń u innych. Rower kojarzy mi się z wolnością, niezależnością, swobodą, samodzielnością i przygodą. W swoim życiu, chciałbym jeszcze zaznać tego wszystkiego, właśnie podczas mojej „wyprawy”. Skrzętnie zbieram wszelkie informacje, które będą mi przydatne podczas biwakowania, napraw, choroby, itd. Na Pańskim blogu znalazłem bardzo dużo przydatnych tematów, a wszystkie komentarze, są wprost bezcenne. Przecież, nie ma głupich pytań, a każde z nich pozwala zrozumieć jakąś cząstkę wiedzy o rowerze i ludzkich rozterkach.

    Pomimo swoich 75 lat, wierzę, że uda mi się zakosztować pełnej swobody i związanych z nią konsekwencjach. Aktualnie jestem na etapie wyboru roweru Batavus Mambo, lub Gazelle, z przerzutkami w piaście. Co Pan radzi ? Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wspaniałego bloga.

    • Cześć,
      dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że dobrze się czyta :)

      Tak niestety jest, że czasem we włożeniu szerszej opony nie przeszkadza rama, tylko właśnie przednia przerzutka. Sam tak miałem kilka lat temu w moim starym rowerze Cube SL Road, gdzie oponę 38C musiałem dać na przód, bo z tyłu ocierała o przerzutkę. Można kombinować z wymianą przerzutki na inną, ale i tak bez przymiarki się nie obędzie. Albo zostawić 38 z przodu i już.

      Co do roweru, to zarówno Batavus jak i Gazelle robią świetne rowery.

    • Zdecydowanie polecam Batavusa Mambo i to wersji damskiej – kapitalny super wygodny i solidny rowerek do jazdy bliskiej i dalekiej. Już prawie pół Green Velo nim przejechałem i nie mogę się doczekać drugiej połówki.

  • Cześć. Ja po poradę w sprawie opon. Mam Kendy 52-584 z dużym klockiem, są hałaśliwe no i chciałbym lżej W terenie nie jeżdżę, jedynie ścieżki rowerowe, ubite trakty leśne no i niestety czasem asfalt. Pytanie które lepsze (podaje linki do allegro bo nie wiem jak dołączyć obrazki):
    ta:
    https://allegro.pl/oferta/mas24-opona-27-5-continental-ride-tour-42-584-7853623192
    czy ta:
    https://allegro.pl/oferta/opona-27-5-rowerowa-27-5×1-95-650b-27-5-x-1-95-rpm-7837536406
    pozdrawiam i kibicuję blogowi

    • Cześć, obie powinny być okej. Vee Rubber ma trochę bardziej podniesione boczne klocki bieżnika (opona typu semi-slick), dzięki czemu będzie lepiej prowadzić się po bezdrożach. Ale za to Continental jest trochę węższa i będzie trochę lepiej toczyć się po twardszej nawierzchni, a i poza asfaltem da sobie spokojnie radę.

  • Swietny artykuł. Doskonale wyczerpuje temat zasad dobierania opon rowerowych. Dziękuję autorowi tej publikacji.

  • Hej, chce wymienić opony w swoim rowerze, mam w tej chwili 26 x 2,1 „.chce zmienić na węższe z uwagi na większe korzystanie z dróg asfaltowych, wybrałem oponę Michelin protek o rozmiarze ertro 559 x 35. Czy będzie pasować do felgi na której widnieje info 559 x 19 – 26”.

    • Cześć, cały wpis jest o tym, masz nawet tabelkę, że do obręczy o szerokości wewnętrznej 19, bez problemu założysz opony o szerokości od 28 do 60 mm. Czyli opona 35 wejdzie bez żadnego problemu.

  • Witaj. Mam rower marki Merida Crossway 600 (model 2018) z oponami 700x40c. Na obręczy mam napisany rozmiar 622-20. Czy mogę wrzucić tam oponę węższą niż 32c ?? Dodam też, że brat posiada rower typu fitness Canyon RoadLite z kołami DT-Swiss w tym samym rozmiarze co moje w Merida i seryjnie rower posiada opony 700x30c

      • W takim razie chyba zaryzykuje z rozmiarem 700x28c dlatego ze właściwie 99% mojej jazdy to są drogi asfaltowe. W bardzo dobrej cenie można nabyć zwijany model opony CONTINENTAL Ultra Sport II. Czy jeździłeś może na takiej oponie i możesz powiedzieć o niej coś więcej?

    • Witaj Łukasz fajnie to wyjasniles przy okazjii uswiadamiajac …ale tego nie ogarniam nie moge ;-) koło 29er szerokosc wewnetrzna obreczy 35 mm a opona 57-622 (29×2.25) i chce zrobic na mleczku bez detki czu bedzie ok? oczywiscie obrecz i opona pod tubeless. z gory dzieki za wyrozumialosc i odpowiedz.

  • Czy na rower trekkingowy scott sportster 40 , który w standardzie ma opony 26″ można założyć 29″-ki? Tzn. Czy ma to sens (jazda głównie w terenie).

    • Kwestia czy opona wejdzie na obręcz, a jeżeli tak, to czy zmieści się do ramy i widelca. Poszukaj w internecie pod hasłem Scott Sportster 29″, może ktoś pisał o tym co udało mu się włożyć do tego roweru. Może warto przejechać się do sklepu i zobaczyć na żywo co wejdzie, a co nie.

      • Witam. Posiadam rower Giant Talon 1. Zmieniłem w nim opony na double fighter continentala ze względu na to, że mogę jak sama nazwa wskazuje pojeździć zarowno na drodze, jak i zjechać na bardziej nierówny teren. „Problem”? w tym, że rower się bardzo spodobał mojej żonie i mam sobie kupić nowy. Chciałbym coś podobnego ale wolałbym jeszcze węższe opony, ponieważ większość czasu spędzam na drodze, ale czesto punktem docelowym jest teren. Tamten rower ma 29er kola i nic węższego niż 1.95 nie mogłem znaleźć (albo źle szukalem?).Zastanawiam się czy 27.5 nie byłoby w moim przypadku lepszym rozwiązaniem?
        Mógłbyś jakiś rower polecić? Najchetniej bym kupił znów Giant, ale nie chce się też ograniczać do jednej marki. Z góry dzięki.
        Pozdrawiam
        Filmiki bardzo przydatne i konkretne

        • Cześć,
          jeżeli chodzi o opony, to 29 cali to tylko handlowa nazwa, większość opon 28 cali ma dokładnie tę samą średnicę wewnętrzną (622 mm) i trzeba patrzeć właśnie po tym rozmiarze w systemie ETRTO, o którym pisałem w tym wpisie.
          Tak więc jeżeli tylko szerokość wewnętrzna obręczy na to pozwoli, włożysz do takiego roweru opony np. 1,35-1,5 cala (35-38 mm).

          Jeżeli chodzi o dostępność opon, to właśnie pod 28/29 cali znajdziesz ich najwięcej, ale i pod 27,5 cala się znajdą. Niemniej do jazdy głównie po asfalcie, postawiłbym na 29 cali, jeżeli ten rozmiar Ci pasuje.

          Jeżeli chodzi o polecane rowery w różnych przedziałach cenowych, to opisuję je tutaj: https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

          Nowy Talon 1 wygląda bardzo fajnie, jest podobny do poprzedniego rocznika, który miałem okazję testować: https://roweroweporady.pl/giant-talon-1-ge-test-roweru-gorskiego/

  • Witam,
    Kupiłem opony schwalbe w rozmiarze 28 x 1,65,
    ale okazało się, że opona jest za szeroka do obręczy. Przedtem miałem opony 28 x 1,5.
    Czy może być tak, że mam za wąską obręcz?
    W sklepie powiedzieli,
    że nie ma problemu i na taką obręcz założę taką oponę 28 x 1,65.

  • witam, kupiłem opony które okazały się za duże choć teoretycznie powinny być dobre zmierzyłem średnicę koła która wynosi 635 mm kupiłem opony 27×1 1/8 i dętki 28-630 czy Ktoś pomoże mi dopasować odpowiedni rozmiar?

    • Cześć, jeżeli masz obręcz o średnicy 635 mm, to musisz kupić oponę o takiej właśnie średnicy wewnętrznej. Jest ona zazwyczaj napisana na oponie w systemie ETRTO, o czym zresztą napisałem w tym tekście. Opona oznaczona jako 27×1 1/8 ma z tego co widzę średnicę 630 mm. Niestety choćbyś nie wiem co zrobił, to na obręcz 635 mm nie wejdzie. Ja bym ją zwrócił i zamówił oponę, gdzie będzie napisane przy niej, że ma 635 mm.

  • Witam. Łukasz znowu kawał roboty zrobiłeś ale powiem szczerze że ni cholery nie mam pojecia jak czytać ta tabelke. Posiadam Krosa Evado 7.0 2018 z oponami 28″ 128×1.56 i obrecze 622x19c chciałem zalozyc Micheliny ale maja 1.35 przyznam sie szczerze że nie mam pojecia jak odczytywać ta tabelkę.

    • Cześć,
      masz obręcz o szerokości wewnętrznej 19 mm. Czyli możesz bezpiecznie założyć do takiej obręczy oponę o szerokości od 28 do 60 mm.

      Opona o szerokości 1,35 cala ma szerokość 35 milimetrów. Czyli spokojnie do Twojej obręczy się nadaje. Muszę przebudować kiedyś tę tabelkę i podać szerokości także w calach.

  • Witam mógłbyś mi doradzic w kwesti opon kupiłem rower Kross Pulso 1.0 on ma opony Schwalbe Kojak Race Guard (28″x1.35″) chciałbym je zmienic na Schwalbe Opona Cx Comp 28X1,5 to dobry wybór ? chodzi o to czy będą pasowały do widelca rozmiarowo czy wybrac taki model Schwalbe Cx Comp 28 X 1,35 Pozdrawiam

    • Cześć,
      niestety nie powiem Ci czy szersze opony wejdą do tego widelca i ramy, najlepiej byłoby przymierzyć w sklepie. Na pewno CX Comp’y 1,35″ będą pasować, natomiast z tamtymi może być różnie. Kiedyś miałem Cube SL Cross, do którego właśnie ta opona o szerokości 1,5″ nie chciała wejść z tyłu, bo zahaczała o nią przednia przerzutka :) Natomiast później miałem następcę tego roweru i był to Cube SL Road i ta oponka już się mieściła, bo przerzutka miała inną konstrukcję. Piszę to jako ciekawostkę, po prostu musisz przymierzyć, bo inaczej tego nie sprawdzisz.

  • Hej,

    Mam nowego Tribana RC520, obręcze 622x17c.

    Zakupiłem do niego opony Continental Speed King CX 35-622 (zwijane!).
    Problem jest taki, że opona strasznie ciężko wchodzi na obręcz. Nie dałem rady sam jej założyć – 2 mechaników się z nią męczyło, w końcu wskoczyły. Ale teraz kolejny kryzys – przebiłem dętkę i nie idzie opony ściągnąć na własną rękę, tak ciasno siedzi. Łyżki mam.

    Jak myślisz, skąd taki problem? Czy to może być wyjątkowa specyfika tej opony, czy z każdą o takim rozmiarze będę miał taki problem? Wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale może z doświadczenia coś powiesz :)

    Pozdrower!

    • Cześć,
      cóż, może obręcz ma taką a nie inną budowę, że ciężko opona wchodzi. Słyszałem o obręczach w niektórych rowerach szosowych/gravelowych z Decathlonu, że bywają z tym problemy.

      Ja tak miałem z moją oponą do trenażera, którą ciężko było założyć do jednej konkretnej obręczy, na innej nie miałem tego problemu.

      Przy zakładaniu opornej opony zawsze można trochę przejechać rant opony płynem do mycia naczyń (bez rozcieńczania wodą). Natomiast jeżeli chodzi o zdejmowanie, to kluczowe jest jej poważenie dwiema łyżkami i próba sprawienia aby zeskoczyła z obręczy w jednym miejscu. A jak już zeskoczy to potem już pójdzie. Kluczem do sukcesu mogą być mocne, grube (plastikowe!) łyżki.

      Jeżeli łyżki nie chcą wejść, to próbowałbym najpierw rękoma trochą ją powyginać.

  • Uwazajcie na opony continentala z cienkimi sciankami bocznymi. Bardzo latwo je przebic nawet o zwykly kamien.

  • Kupiłem sobie stary rower STIGER z zachodnich Niemiec (kupiłem teraz w Polsce). Rama chyba aluminiowa.
    Opony trzeba zmienić. Oznaczenie na oponach jest takie:
    CAMEL 28 x 1 5/8 x 1 3/8 oraz 37-622
    Proszę o pomoc bo nie umiem sobie z tym poradzić i nie wiem jaką nową oponę dobrać. A stare opony tylko na śmietnik się nadają.
    Pozdrawiam
    Marcin

    • Masz na oponie rozmiar w ETRTO o którym pisałem w tekście. 37 to szerokość opony w milimetrach, a 622 to średnica obręczy w milimetrach.

      Teraz musisz znaleźć opony, w których będzie pasował Ci bieżnik, będą miały średnicę wewnętrzną 622 i szerokość zbliżoną do 37, kwestia ile miejsca jest w ramie/widelcu i czy chcesz założyć szersze, węższe czy takie same.

      Przykłady opon w rozmiarze 37-622: https://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-37-622;0192.htm#crid=263378&pid=7269

      • Witam serdecznie, mam pytanie obecnie mam oponę o rozmiarze 27,5×2 czy mogę zakupić oponę w rozmiarze 27,5×2,35??

        • Cześć, to spora różnica bo prawie 9 milimetrów szerokości. Musisz sprawdzić czy widelec oraz rama przyjmą Ci taką oponę. Widelec pewnie tak, z ramą może być różnie. I pamiętaj, że opona oprócz tego, że będzie szersza, to będzie automatycznie wyższa.

  • Witam. Mam obręcz Merida 622x14C. Używam opon 700x23C. Czy na taką obręcz spokojnie wejdzie opona 700x28C. Ostatnio chwalą sobie opony w tym rozmiarze jeżeli asfalt gdzie jeździmy nie jest raczej gładki. Nie wiem czy próbować na 28C czy może bezpieczniej zakupić 25C. Możesz coś doradzić?

    • Cześć,
      wejdą bez problemu. Cóż, wiadomym jest, że im szersza opona, tym zazwyczaj większy komfort i amortyzacja. Miałem okazję trochę pojeździć na 25C, ale większość czasu jeżdżę teraz na 28C i nawet się zastanawiałem nad przejściem na 30C, kiedy te opony mi się skończą.
      Różnica w masie i oporach toczenia między 25C a 28C jest praktycznie pomijalna przy amatorskiej jeździe, a różnica w komforcie jest zauważalna, nie jest to przepaść, ale różnicę czuć.

  • Chciałem zamienić opony SCHWALBE SMART SAM na węższe bardziej na drogi utwardzone opony z 1.6″ do 1.1″ (minimalny rozmiar do obręczy, które posiadam). W czasie przeglądania jakie to by mogły być opony trafiłem jeszcze na jeden parametr „dopuszczalne obciążenie opony”. Zacząłem zastanawiać czy rower z sakwami nie przeciąży tego. Np: dopuszczalne obciążenie opony = 85 kg na jedną oponę. Sam ważąc 80kg + sakwy na tyle 16kg + 13kg samego roweru. No i teraz trzeba by było przeliczyć ile procent tego idzie na tył. :D Na moich aktualnych chyba jest 110kg.
    Czy to jest tak istotny parametr? Czy 85 kg na przykład do już wystarczające?
    Z drugiej strony czy na drogi z sakwami opona lepsza węższa a może tylko z innym bieżnikiem?

    • Cześć,
      masz dwie opony po 85 kg, czyli razem 170 kg. Rozkład masy ciężko jest podać, trzeba byłoby użyć dwóch wag :) Bo nawet jak dajesz sakwy na tył, to one i tak częściowo obciążają przednie koło.
      Ale przyjmijmy, że niech na tył idzie 65% masy roweru i rowerzysty + 100% sakw. To masz 76 kg na tył i 32 kg na przód. Czyli bez żadnego problemu dadzą sobie opony radę.

      Opona 28C (czyli te 1,1 cala, ale zwyczajowo nie używa się oznaczeń calowych mówiąc o szerokości opon szosowych) to typowo szosowa opona. Da się spokojnie do roweru założyć sakwy i jeździć, ale przynajmniej ja wolę opony co najmniej 32C, bo jednak dają trochę większą stabilność przy większym obciążeniu.
      Przy bagażu 16 kg, nawet myślałbym o oponach 35C, nawet z gładkim bieżnikiem, jeżeli myślisz głównie o asfalcie, typu Schwalbe Kojak.

      Możliwości jest dużo, kurczę i na 28C dałoby się z sakwami jeździć :)

  • Cześć!

    I jeszcze ja.
    Oponowy nieogar.
    Mam obręcz 559x17C i muszę dokupić oponę i dętkę do trenażera.
    Czy opona 26×1.35 będzie dobra? Czy będzie pasować z dętką 26×1.25/1.50 35mm?

    Help.

  • Część łukasz
    Mam problem ze znalezieniem mojego rozmiaru opony 29 x 1.95, 50 – 622
    czy będzie pasowała opona 29 x 2.00, 50 -622
    obręcz ma oznaczenie 622 – 21C

  • Witam, czytałem tabelkę więc niby tak ale zadam pytanie może mi pomożecie. Mam Krossa trans 2.0 2019 z obręczą 622-19c i oponami 42-622 Etrno. Jeżdżę cały czas na 5Ba-70psi. Zamówiłem opony 32mm i pytanie czy się nie rozpłaszczą. Sprzedawca gdzie kupiłem rower mówił że najwęższe wejdą 35mm. Szerokość obręczy nie mierzyłem tylko odczytałem z naklejki obręczy. Co na to pan administrator i drodzy czytelnicy???

    • Cześć,
      jeżeli widziałeś tabelkę, to już wiesz co Ci odpowiem – spokojnie wejdą :) Według trochę mniej restrykcyjnej tabelki DT Swiss’a weszłyby nawet opony 23C, więc ja bym się oponami 32 mm nie przejmował, tylko zakładał :)

  • hej. mam rower kellys acr10 i do tej pory były opony shwable 23c – w drugim rowerze miałem opony vittoria RANDONNEUR 700X28C z wkładką antyprzebiciową więc dosyć wysoka przełożyłem i na przodzie jest ok, a na tyle wchodzi na styk – tzn przy mocowaniu zacisków hamulcowych jest jakieś 1-2 mm luzu na górze i około 3-4 mm przy mocowaniu przerzutki przedniej.
    Czy to nie za mało? jeżeli za mało to czym to może grozić? bo nigdzie informacji takich nie udało mi się znaleźć

    • Cześć,
      jeżeli tylko przerzutka nie zahacza o oponę, to ja bym zostawił to tak jak jest, pojeździł i zobaczył. Problemu nie powinno być dużego, to nie jest rower górski, gdzie musi być trochę miejsca na ew. błoto czy gałęzie :)

  • Witam,

    Mam również problem z interpretacją tabelki. Mój kod Etrto 622 – 21c.
    Planuje zakupić opony Schwalbe Marathon 32c, jednakże wg w/w tabeli oraz tabelki z oficjalnej strony Schwalbe pierwszym dedykowanym rozmiarem jest 35c.
    Czy będę mógł zamontować 32c czy jestem jedak skazany na 35c?
    Pozdrawiam

  • Witam. W specyfikacji roweru koła to 29 cali. Felgi oznaczone sa jako 622×19 a obecnie zamontowane są opony 622×54 oznaczone 29×2.10. Chciałbym je zamienić na bardziej szosowe np. CONTINENTAL Ultra Sport II oznaczone 622×32, czy będą pasować? Czy można założyć graniczną wartość z tabeli np. oponę 622×28 ? Czy waga rowerzysty np. powyzej 100Kg ma znaczenie przy takiej zmianie? Pozdrawiam.

    • Jeżeli tabelka mówi, że da radę założyć opony 28C, to 32C tym bardziej będą pasowały :)

      Odnośnie wagi, to ja przy oponach 28C starałbym się nie przekraczać 110 kg wagi rowerzysty + bagażu. To oczywiście jeszcze kwestia wytrzymałości samych kół i nawierzchni po której będzie się jeździć. Ale dla własnej wygody i bezpieczeństwa, przy większej masie,
      dałbym opony 30 lub 32C.

  • Czesc Lukasz
    Mam prosbe posiadam Giant ATX 2 z oponami Giant Quickcross 27.5 x 2.1. , obrecze GX 28
    Musze je zmienic bo sie zuzyly chcialem kupic takie
    https://www.bikester.pl/continental-mountain-king-22-opona-sport-275-drut-skin-czarny-515513.html
    Czy nie bedzie problemu z ich zalozeniem?
    Pozdrawiam

  • Hejt! (z całym szacunkiem dla doświadczenia autora i skomplikowania prostego tematu)

    Strona nie wyjaśnia co oznacza trzecia liczba w systemie oznaczeń calowych a odsyłacz do filmu po więcej usiłuje zmarnować kolejne 7+ minut mojego życia (zdołał tylko połowę).

    Podobnie nie widać informacji co oznacza reszta oznaczeń w systemie francuskim.

    Tym samym wujek dobra rada w najczystszej postaci.

    • W systemie calowym, który ja opisałem, masz dwie liczby – średnicę koła + szerokość opony.

      W systemie francuskim przecież napisałem: „istotna jest litera na końcu, ponieważ opony 700x40A, 700x40B i 700x40C będą różnić się średnicą wewnętrzną i nie będą pasować na tę samą obręcz”. Masz w rowerze opony z A, to kup z A i już, co tu więcej trzeba wiedzieć?

      Są jeszcze inne systemy opisywania rozmiaru opony, których tu nie podałem, typu (popularny w rowerach holenderskich): 28 x 1 1/4
      Ale moim zdaniem nie ma sensu sobie nimi głowy zawracać, lepiej spojrzeć na ETRTO, które jest najbardziej uniwersalnym systemem, a o nim też pisałem.

      Jeżeli będziesz miał jakieś konkretne pytania, śmiało zapraszam.

  • Witam.
    Proszę o poradę.
    Chcę wymienić opony na węższe, oryginalne posiadam obręcze 28-622×19, oraz opony 700x38C (28×1,5).Wiem, że mogę dobrać opony cieńsze np. 700x35C (28×1,35) ale czy do tych obręczy zmieszczę również 28×1,25 (700x32C) 32-622?

    Dziękuję i pozdrawiam.

  • Cześć, ja już się pogubiłem… reanimuje stary rower mtb. Chciałbym najniższym kosztem przywrócić go do życia. Ku zdziwieniu zauważyłem, że z przodu i z tyłu ma dwie różne obręcze. Z jednej strony jest 559 x 17 ETRTO a z drugiej 559 x 20 ETRTO. Chciałbym zmienić opony na nowe, tylko nie mam zielonego pojęcia co mogę kupić. Zależy mi na oponach trekingowych jak najwęższych które będą pasować na przód i na tył. Bardzo proszę o poradę.

    • Cześć,
      do obu obręczy bez problemu założysz opony o szerokości od 28 do 35 mm. Kwestia na jakiego typu bieżniku Ci zależy, ale dostaniesz takie opony jak Schwalbe Marathon Plus czy Kojak o szerokości 35 mm, Continental Gatorskin o szerokości 28 mm lub Contact Speed 32 mm. Trzeba poszperać, bo pod 26″ ogromnego wyboru w tych szerokościach nie ma, ale coś się zawsze znajdzie.

  • Cześć.

    Mam obręcze w rozmiarze 622×20 i aktualnie mam na nich założone opony z terenowym bieżnikiem (Continental Xking) i szerokości 2.2.
    Chcę kupić węższe opony do jazdy po szutrach i asfalcie. Z tabelki DT Swiss wynika, że mogą to być znacznie węższe.

    Mam dwa pytania.
    Jak się ma informacja o maksymalnym ciśnieniu na obręczy (3.5 bar) do ciśnienia w cieńszych oponach?
    Jakie opony polecasz aby na szuter i asfalt?

    Obręcze to DT Swiss X1700 Spline 2

    • Cześć,
      myślę, że nie powinno być żadnego problemu z ciśnieniem.

      Jeżeli chodzi o opony, to zależy jak bardzo chcesz zejść z ich szerokością (30/32/35/38/40 mm?) i jak mocno mają być terenowe/asfaltowe. Sam do swojego roweru mam m.in. opony Maxxis Ravager o szerokości 40 mm i to fajna opcja powiedzmy 65% bezdroża/35% asfalt, ale Maxxis robi np. model Speed Terrane o szerokości 33 mm, która wygląda na bardziej uniwersalną i przesuniętą w stronę asfaltu. Z bardziej budżetowych opon jest nieśmiertelny Schwalbe CX Comp w różnych szerokościach czy szerszy Hurricane.

  • Cześć,
    Postanowiłam w tym sezonie spróbować jazdy z trenażerem. Jako, że to dla mnie nowość pojawia się problem zakupu opony – mam rower mtb z oponą Schwalbe 54×622(29cali) i zupełnie nie wiem czym się kierować przy wyborze rozmiaru opony do trenażera. Oznaczenia też są bardzo różne…najczęściej spotykam po prostu opis szerokości opony i rozmiar koła w calach ale czy to wystarczy? Czy opona 700x 35 trenażerowa będzie dobra? Będę bardzo wdzięczna za pomoc:)

    • Hej, musisz sprawdzić szerokość wewnętrzną obręczy, zapewne masz gdzieś na niej naklejkę z rozmiarem, a jeżeli nie, przydałoby się zdjąć oponę i samemu zmierzyć.
      Wtedy będziesz wiedzieć, jaką szeroką oponę uda się włożyć do obręczy (odczytasz to w tabelce w tym wpisie).

    • Cześć,
      jeżeli chodzi o średnicę, to do 29″ jest jedna czyli 622, inaczej też zwana 28 cali, bo to ta sama średnica, a 29 cali powstało jako marketingowe oznaczenie dla szerokich opon.

      Co do szerokości, to zależy jak szerokie opony chcesz (i możesz) założyć. Do rowerów trail/enduro obecnie „standardem” są obręcze o szerokości wewnętrznej 30 mm, na których opony 2,4-2,5 cala dobrze się układają.
      Do węższych opon typu 2,25 cala często daje się obręcze 23-25 mm szerokości wewnętrznej.

  • Cześć,
    Mam rower Trek X-caliber 7 2020.

    Czy do tych obręczy wejdzie opona Tacx Trainer dedykowana pod trenazer?

    Zaczynam przygodę z rowerem, chciałbym przez zimę robić bazę tlenową na trenażerze.

  • Cześć,
    przymierzam się do zakupu 2 kompletu opon i widzę, z Twojego opisu i podanych tam przedziałów dopasowania opon do obręczy, że powinno być OK (średnica wewnętrzna obręczy to 21). Zastanawia mnie jednak jedna rzecz: obecnie mam opony 35-622 (stosując nazewnictwo ETRTO). W systemie metrycznym (francuskim) opona ta ma oznaczenie 700x35c i tutaj wszystko jest jasne. Szerokość opony to 35 mm. Natomiast jeśli kupię oponę 42-622 (stosując nazewnictwo ETRTO) to jeśli się nie mylę w systemie metrycznym (francuskim) opona ta będzie miała oznaczenie 700x40C (w systemie calowym: 28×1,60). Przynajmniej takie rozmiary podają tutaj: https://www.rozmiar.com/opon_rowerowych.php

    Pytanie zatem brzmi: jaką realnie szerokość będzie miała ta opona: 42 mm (zgodnie z ETRTO) czy 40 mm (system francuski)? Wiem, że to tylko 2 mm ale po prostu chciałbym dowiedzieć się jaka jest zasada. Poza tym, widzę że te 2 mm może u mnie robić jednak różnicę i zostawić trochę luzu (przy szerokości 40 mm).

    Przy okazji 2 pytanie: czy taka opona, po napompowaniu będzie także nieco „wyższa” (o większej średnicy)? Pytam, bo obawiam się czy nie będzie kłopotu z ocieraniem przedniej przerzutki.

    Szacunek, za dobrą robotę na tym blogu :)
    Z góry dzięki i pozdrawiam,
    S.K.

    • Cześć,
      z szerokościami jest tak, że to co masz napisane na oponie to jedno, a ile jest w rzeczywistości to drugie :) Tak więc aż tak bym się nie zastanawiał czy opona będzie miała 40 czy 42 mm, bo może się okazać, że to będzie 41, a może 43.

      I im szersza opona, tym zazwyczaj wyższa (tu też mocno zależy to od modelu i rodzaju bieżnika). Jeżeli jest ryzyko ocierania o przednią przerzutkę czy ramę, trzeba z tym uważać i lepiej wziąć oponę o oczko węższą, niż potem mieć problem z ocieraniem.

    • Cześć, jakie jest Twoje pytanie?

      Jeżeli chcesz się pochwalić, że udało Ci się założyć oponę 38 mm na obręcz o szerokości wewnętrznej 14 mm, to bardzo się cieszę. Niemniej nie jest to polecane przeze mnie rozwiązanie, opona może w krytycznym momencie spaść z obręczy.

      • Czesc.Takze i ja sie zastanawialem co ten wpis ma znaczyc.Jezeli jest to to, o czym odpisales…Hmmm,ja sie raczej nie ciesze z takich rozwiazan, poniewaz gdy opona spadnie z obreczy, a stanie sie to z cala pewnoscia, to sam wlasciciel pomyslu moze ucierpiec , ale tez moze to skrzywdzic osoby postronne. Dla mnie , jest to brak wyobrazni i odpowiedzialnosci.

  • Cześć!
    Zamierzam zmienić opony na szosowe. Rower – CUBE Cross Race (https://www.cube.eu/cz/2018/bikes/road/road-cyclocross/cross-race/cube-cross-race-blacknflashyellow-2018/). Rozmiar kół CUBE RA 0.8 CX to 622-21. Aktualne opony to 622-33. Czy mogę pokusić się o 28/30mm?
    Dzięki za odpowiedź!

  • Czy na tę obręcz w kole Shimano WH-MT500 o szer. wew. 24

    Opona 65-622 Schwalbe Nobby Nic 29×2,60″

    Na mleku będzie ok?

    • Cześć,
      opona będzie pasować, choć dla takiej opony bardziej optymalna byłaby szersza obręcz (opona będzie lepiej się układać).

      Druga sprawa – koła Shimano MT500 nie są dedykowane do systemu bezdętkowego. Zapewne da radę założyć takie opony i jeździć, niemniej jeżeli dopiero kupujesz koła, poszukałbym czegoś domyślnie przeznaczonego do systemu tubeless.

  • Może mi Pan wytłumaczyć a najlepiej na prostym rysunku pokazać w jaki sposób opona może ocierać o przednią przerzutkę ? Gdzie koło a gdzie mechanizm zmieniający przełożenia ? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić i tak naprawdę jest to niemożliwe chyba że nie wiem gdzie jest przednia przerzutka abo zmieniła się znacząco konstrukcja roweru o czym nic mi nie wiadomo. Dlatego uważam że Pan kłamie a artykuł to farmazony wyssane z palca na potrzeby zaistnienia w internecie. Acha jak haczy Pan butami o koło to znaczy że wyrósł Pan już z tego roweru i pora kupić coś na większej ramię. Nie słyszałem o przypadku w którym kilka czy kilkanaście mm w wysokości opony spowoduje zaczepianie o buty. Ale bzdury. Może niech już Pan nic więcej nie pisze na tematy rowerowe bo „śmiech na sali”.

    • Witam Panie Zbigniewie, niestety nie posiadam obecnie tego roweru o którym pisałem, a w swoich rowerach nie mam już przedniej przerzutki.

      Natomiast wystarczy w Google wpisać hasło: „przednia przerzutka ociera o oponę” by znaleźć kilka stron, gdzie jest opisywany ten problem, np.:

      https://www.forumrowerowe.org/topic/199032-opona-za-du%C5%BCa-ociera-o-przerzutk%C4%99/

      https://forum.szajbajk.pl/topic/3012-przednia-przerzutka-zbyt-blisko-opony/

      Przerzutki mają różną budowę, ramy także różnią się geometrią i może się tak zdarzyć, że coś ze sobą nie zagra. Rower o którym pisałem, wymieniłem później na nowszy, z bliźniaczą geometrią, ale inną przednią przerzutką. Z włożeniem opony 38C nie było już problemu.

      I jeszcze jeden link: https://www.cxmagazine.com/sage-titanium-pdxcx-cyclocross-bike-review-gravel-oregon/new-shimano-ultegra-8000-front-derailleur-has-a-new-linkage-the-arm-no-longer-swings-into-the-rear-tire-which-was-sometimes-a-problem-with-the-6800-model-shimano-sage-titanium-pdxcx-cyclocross-bike

      Podpis nad zdjęciem, w wolnym tłumaczeniu: „Nowa przednia przerzutka Shimano Ultegra 8000 ma zmienioną konstrukcję. Wózek już nie ociera o tylną oponę, co bywało problemem w poprzednim modelu 6800.”

      Odnośnie zahaczania butem o przednią oponę, to zachęcam do obejrzenia tego nagrania Szajbajka o tzw. „toe overlap”: https://youtu.be/dHDd_pVz4qM

      Tu również dużą rolę odgrywa geometria ramy, zwłaszcza w przypadku sportowych rowerów szosowych, gdzie ramy są stosunkowo krótkie i zwarte.

      Pozdrawiam i życzę więcej uśmiechu na co dzień!

    • W moim rowerze po wymianie opon z 2,1 cala na 2,35 (Kenda) miałem do czynienia z ocieraniem opony o przednią przerzutkę podczas ciasnych lub szybkich manewrów.
      Po kolejnej wymianie oponna Schwalbe Nobby Nic (też 2,35 cala) sytuacja wróciła do normy. Nowa opona ładniej się ułożyła na feldze, ma grubsze boki i nie pracuje tak podczas zakrętów.

  • Proszę o podpowiedź, gdyż jednak brak mi pewności. Obecne moje opony mają wymiar 700x38c 40-622, natomiast jedyne białe, jakie udało mi się znaleźć, mają w opisie 700x38c 38-622. Czy mimo wszystko podejdą do moich obręczy? Rower jakim się poruszam to „zwyklak” miejski, jeżdżę głównie po asfalcie, kostce itd.

    • Cześć, średnica (622 mm) się zgadza, tak więc na obręcz wejdzie. Szerokość w skali ETRTO różni się o 2 mm (38 vs 40 mm), czyli tak naprawdę nie różni się praktycznie wcale :) Tak więc będą pasować do obręczy bez żadnego problemu.

  • Cześć Łukasz,
    jestem nowym użytkownikiem roweru enduro i kolega polecil mi by napisac u Ciebie oficjal, wiec pisze :)
    Mam stevensa whaka i opony/kola:
    OBRĘCZE Sunringlé Mulefut 50, 45mm
    OPONY Schwalbe Nobby Nic / 3.0″
    Pomimo, ze mi grube kola nie przeszkadzaja to mysle o wymianie obreczy i opon na 2.35 / 2.5 cala i zostawic 27.5
    Co byś polecil do tego roweru?
    Lubie ekstremalnie po lasach i górach poszaleć, ale i zwykle sciezki lesne tez sa jezdzone.
    Bede wdzieczny za pomoc

    • Cześć,
      jeżeli chodzi o tematy enduro, to polecam blog Michała: https://www.1enduro.pl/opony-enduro-najlepsze-modele/

      Sam w moim Trance’ie mam opony Maxxis High Roller II 2.5/2.4 i jestem z nich zadowolony. Niemniej daleko mi do „ekstremalnych szaleństw” :)

      • Haha,
        ekstremalnie jezdze, ale nie na zlamanie karku, nie smigam na DH, chce jeszcze pozyc :)
        Obrecze tez do zmiany w takim razie :/
        Blog Michala konkretny, o to chodzilo.
        Dzieki za pomoc.

          • Dzieki.
            Czyli moje obrecze z jakimis dziurami nie maja zadnego znaczenia i moge zalozyc maxxisa np?
            I jedno pytanie, czy jest problem z tymi wentylami samochodowymi?
            Bo presta mnie wnerwia po prostu i chce zmienic :)

          • Dziury w obręczy nie mają znaczenia i tak zabezpieczasz ją taśmą, bo przecież jeździsz na bezdętkowych oponach?

            Odnośnie szerokości, to podałem tylko to co podaje DT Swiss. Odnośnie Sun Ringle jeszcze bym się upewnił np. u Velo, które jest dystrybutorem na Polskę.
            2,35″ będzie mocno na styk, więc dobrze jest to sprawdzić.

            Jeżeli chodzi o wentyle, to nie ma z nimi żadnego problemu i faktycznie są trochę mniej podatne na przypadkowe uszkodzenie w porównaniu z Prestą.

  • Dzień dobry
    Jestem tu nowy i chciałbym prosić o poradę.
    Koła DT Swiss CSW MA 1.9, QR/QR, 32H/28H
    Opony 44-622 (28×1,65 – 700x42c)
    Chciałbym wymienić opony, na gładki bieżnik ale występują zazwyczaj 28×1.60, czy takie będą pasować ?
    Pozdrawiam

  • Witam!
    Posiadam obręcz 622x19C i na nich opony 54-622, 29×2.1
    Założę na te obręcze Schwalby Racing Ray i Ralph o szerokości 2.25?
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Cześć,
      masz w tekście taki fragment:

      „Przykład: 40-559, oznacza oponę o szerokości 40 mm i średnicy wewnętrznej 559 mm.”

      Czyli w Twoim przypadku masz oponę o szerokości 35 mm i średnicy wewnętrznej 622 mm. Ciut niżej w tekście jest rozpiska i w niej znajdziesz, że opona o takiej średnicy wewnętrznej (lub obręcz) to koło 28 cali.

  • Witam , posiadam rower krossowy 28 cali koła (700x 35 ) jakie szersze ,najszersze mogę zakupić ? Chciałbym nabyć takie które wjadą w delikatny las. Dzięki z góry za odpowiedz.

    • Cześć,
      wejdą Ci takie, jak przyjmie to widelec i rama. Musisz sam zmierzyć, pamiętając o tym, że wraz z szerokością, rośnie także wysokość opony. No i dobrze jest zostawić choć kilka milimetrów luzu z każdej strony, ponieważ opona podczas jazdy w zakrętach pracuje.

      Do jazdy po asfalcie i lekkich bezdrożach najciekawszą opcją są opony z bieżnikiem semi-slick i spokojnie znajdziesz takie o szerokości 35 czy 38 czy 40 mm, typu Schwalbe CX Comp, Schwalbe Hurricane, Kenda Kwick, WTB Riddler itd.

  • Witam. Nie widzę źródła danych dla tabeli przedstawiającej kompatybilne szerokości opon i szerokości obręczy. Skąd są te dane?

    • Cześć,
      musiałem opierać się na jakichś zagranicznych źródłach. Planuję w najbliższym czasie trochę tę tabelkę przebudować, może oprę się na tym co podaje DT Swiss w tabeli, którą podlinkowałem w tekście.

    • Cześć.
      Jestem niemal zupełnym lajkonikiem w tych sprawach, mam opony 53-559 (26”x1,95”), w jakim zakresie mogę się poruszać z szerokością opon aby dopasować do mojego roweru.
      I jakie polecisz opony (raczej nie chińskie, chyba że się mylę co do jakości)?
      Będę wdzięczny za sugestie.

      • Cześć,
        musisz sprawdzić szerokość wewnętrzną obręczy, ta informacja albo znajduje się na naklejce na obręczy, albo musisz sam to zmierzyć (po zdjęciu opony). Natomiast z doświadczenia wiem, że spokojnie możesz założyć węższe opony np. 1,5 cala.
        W szersze opony też możesz iść, kwestia tylko czy zmieszczą się do ramy i widelca.

        Jeżeli chodzi o polecane modele opon, to kwestia jaki rodzaj bieżnika Cię interesuje: https://roweroweporady.pl/rodzaje-opon-rowerowych/

        • Bardzo dziękuję,
          Nie zależy mi na dużych odstępstwach od tego rozmiaru jaki mam aktualnie, domyślam się, że rozmiar 26×2,0 nie powinien stanowić problemu?
          Te Continentale Contact Travel najbardziej przypominają to co mam teraz.
          Pozdrawiam

  • Cześć.
    Planuje kupić dziewczynie rower ROMET Orkan 3 D 2020 i chciałem zapytać czy poleciłbyś go do rekreacyjnej jazdy poza miastem i w mieście? I czy była by możliwość wsadzenia węższych opon ? Pozdrawiam.

    • Cześć,
      rower bardzo fajnie wygląda w tej cenie. Trochę zabawne jest połączenie tylnej przerzutki klasy Deore czyli bardzo dobrej, z przednią Tourney czyli najniższą, no ale na takie zagrywki producentów nic się nie poradzi, wiele osób patrzy po prostu na tylną przerzutkę i nic więcej :)

      Tak czy siak, rower spoko.

  • Witam,
    planuję wymienić tylne koło w rowerze. Obecne koło 622x19c, a opona 42-622 (28 x 1.6 – 700x40c).

    Pytanie, czy np. takie koło będzie pasować do obecnej opony?
    https://rower.com.pl/kolo-tylne-28-x-1-75-deore-615-center-36-szprych-exal-zx-19-607108

    Pozdrawiam

  • Cześć! Mam właśnie Cube SL Cross. Mam założone Schwalbe CX Comp 700x35C przód i tył. Pisałeś że 38 się nie zmieściły. Ja chciałbym założyć 37C jakieś bardziej gravelowe. Zmieszczą się czy zostać przy 35C? Pozdrawiam :)

    • Cześć,
      tak, przednia przerzutka zahaczała o tylną oponę o szerokości 38C.

      Samo oznaczenie na oponie to nie wszystko. Dochodzi jeszcze kwestia realnej szerokości opony (nie zawsze pokrywa się z tym co podaje producent) + szerokości obręczy (im szersza obręcz, tym opona lepiej się układa i jej szerokość się trochę zwiększa) + rodzaju bieżnika (im gładsza, tym zazwyczaj mniej miejsca zajmuje).

      Tak więc nie odpowiem Ci co konkretnie wejdzie Ci do roweru. Może masz inną przednią przerzutkę i 38 mm rama łyknie bez problemu.

  • Witam,
    Mam hmm taką zagwozdkę. Muszę wymienić opony w moim niezniszczalnym rowerze. Niestety w tabeli z artykułu nie ma szerokości mojej obręczy, czyli 18mm.
    Nie ukrywam, że moja Merida ma już z 10 lat i ten rozmiar mógł wyjść z użycia. Dokładne wymiary obręczy (odczytane z obręczy) to, 559×18, natomiast na oponie fabrycznej… jeszcze :D 56-559. Pytanie brzmi jakiej szerokości oponę mogę bezpiecznie używać z tą obręczą? Z góry dziękuję za pomoc.

    • Witam. W moim leciwym góralu mam obręcze 23″ a opony klasyki 26″, czy można dobrać opony 27,5 na te obrecze? Miejsca jak mimierzyłem wystarczy. Jedynie problem z oponą. Pozdrawiam

      • Cześć,
        jeżeli opony masz 26 cali, to i obręcze są pod tę średnicę. Opon 27,5 cala nie założysz na obręcze od opon 26 cali, ponieważ będą różnić się średnicą. Opona musi mieć średnicę wewnętrzną dokładnie taką samą, jak średnica samej obręczy.
        Mówi nam o tym system ETRTO, którym jest oznaczana każda współczesna opona i obręcz.

  • Witam wymieniłem moje Maxxis Icon drut 27.5 x2. 20 na Maxxis Tread Lite zawijane 27.5×2.10 I mam problem z ułożeniem opony na obręczy co jest przyczyną próbowałem wszystkiego i nic Poradz coś proszę

    • Cześć,
      chodzi Ci o to, że opona nie chce wskoczyć na obręcz albo nie układa się równo? Pisałem o tym tutaj: https://roweroweporady.pl/co-zrobic-gdy-opona-chowa-sie-w-obreczy/

      Wysokie ciśnienie (w granicach podanych przez producenta) + ew. płyn do mycia naczyń potrafią zdziałać cuda :)

  • Cześć,

    Kupiłem ostatnio rower i mam pytanie jak odczytać rozmiar koła?
    Na obręczy jest 29″ a opony 28 x 1,75.

    Czy rozmiar koła to: 28” ?

    Pozdrawiam.

    • Cześć,
      w tym tekście masz wszystko opisane – tak naprawdę najlepiej patrzeć na średnicę wewnętrzną opony (lub zewnętrzną obręczy) opisanej w tekście jako ETRTO.

      Na oponie i na obręczy zapewne masz jeszcze wymiar 622 co odnosi się właśnie do średnicy. 29 cali to tak naprawdę marketingowe określenie, wzięło się stąd, że gdy do rowerów górskich zaczęto montować duże koła 28 cali, szersza opona była automatycznie wyższa, przez co ktoś wpadł na to, aby oznaczyć je jako 29 cali. A średnicę wewnętrzną mają tę samą co opony 28 cali :)

    • Można spróbować, może nawet się uda. Ale nie polecam, napompowana dętka stanie się bardzo, bardzo rozciągnięta, co za tym idzie – jej ścianki będą bardzo cienkie i podatne na przebicie/przetarcie.

  • Hej.
    Mam 584×25 oznaczenie na obręczy, a na oponie oznaczenie 57×584 27.5×2.25.
    Jakie opony będę pasować?

    • Cześć,
      na pewno musisz znaleźć oponę 27,5 cala (584), natomiast jeżeli chodzi o szerokość, to obręcz przyjmie każdą o szerokości od 1,5 cala do 3 cali. Kwestia co pomieści rama i widelec.

  • cześć,

    mam rower z decathlona. obrecz w teori mam 20×584/27,5. kupilem opony z innego sklepu 27,5×2,1 – wydaje mi sie ze na 1 rzut oka opona jest za duza. jest to mozliwe ze kola z decathlonu moga nie jakis 'myk’ ze opony z niektorych firm nie beda pasowaly? generalnie orginalna opona byla 27,5×2,0. (zakupilem schwalbe smart sam)

  • Mam teraz tzw. comfort bike (Spec Expedition) z oponami 26×1.75. Czy jeżeli przesiądę się na typowy rower cross i założę opony 28×1.6, to mogę spodziewać się podobnego zachowania w terenie, typu piasek, błoto? Czyli, czy opony takiej samej grubości będą spisywać się podobnie w wersjach 26 i 28, zakładając, że bieżnik jest taki sam?

    • Cześć,
      1,6″ a 1,75″ to w milimetrach różnica pomiędzy 42 a 47 mm. Niby niewiele, ale jednak na piasku czy błocie każdy milimetr szerokości więcej jest na wagę złota. Oczywiście liczy się także jakość opony i jej bieżnik. Ale jeżeli użyjesz takich samych opon, o takiej samej szerokości, a różnić je będzie tylko średnica, to właściwości terenowe będą w zasadzie podobne. Koło 28 cali będzie się lepiej przetaczać przez przeszkody oraz będzie się lepiej toczyć po asfalcie. Natomiast przewagę koło 26 ma głównie w zwrotności i zwinności, co w przypadku roweru crossowego nie jest AŻ tak istotne.

  • Mam pytanie, jeżdżę od dość dawna moim giantem anthem o rozm. kół 26, obręcze mam alexrims DP 17 czyli dość wąskie (śr.wewn. 17 mm) , a opony conti Race King 2.2 które mają większy balon niż 2.2 innych firm, np. schwalbe. I nic się nie dzieje, a działam w trudnym górskim terenie (kamienie, korzenie itp. Więc jak to jest z tą tabelką, wg niej jest ryzyko zsunięcia się z opony. Wielokrotnie robiłem np. w ostrych zakrętach uslizg boczny tylnej opony i jest ok.

  • Cześć Łukasz,
    Dzięki za bardzo dobry artykuł, pomógł mi kilka razy przy rozszyfrowaniu oznaczeń i przy doborze odpowiedniej opony :)
    Mam jedno spostrzeżenie, jeśli chodzi o wybór wąskiej opony do szerszej obręczy – może komuś pomoże. Mianowicie w zeszłym roku kupiłem gravela z kołami o dość dużej szerokości wewnętrznej 23,5mm i w tym roku chciałem mu założyć szosowe opony. Wg producenta i wg twojej tabelki powinienem kupić opony o szerokości min 35mm. Jednakże trochę poszperałem i m.in. też na stronie DTSwiss znalazłem inną tabelkę, która wskazuje, że opona 32 mm również będzie bezpieczna. Kupiłem takie, założyłem, przejechałem już kilkaset kilometrów i nie odczuwam żadnych problemów, a opony trzymają się obręczy bardzo pewnie. Wniosek taki, że można te wartości trochę naginać i eksperymentować.
    Pozdrawiam

  • Witam czytam trochę o rozmiarach i mam problem znalazłem fajną obręcz i oponę i tu pojawia się problem bo według tabelki dt opona powinna się zmięścić B trial 29×2,25 57-622, obręcze to modele R 470 szerokość 20 mm wewnętrzna , R 460 tutaj 18mm i RR 411 disc asymetric też 18, przeznaczenie droga , ostatecznie model GR 531 już powinina pasować, szukam innej niż obecny mój model 361, dziękuje za pomoc

    • Cześć,
      ale jakie jest dokładnie Twoje pytanie? :)

      Im szersza obręcz, tym ładniej ułoży się na niej opona tej szerokości. Warto iść w coś o szerokości przynajmniej 20 mm, a jeszcze lepiej – 25 mm.

      • Dzięki, tak tez zrobiłam ,zastanawiałam się nad wymiana roweru ze względu na wzrost syna(tego nie napisałam) dlatego był znak zapytania czy wymieniać osprzęt czy kupić nowy z większą ramą…. jednak po wizycie w serwisie , Pan doradził ,że rama jest ok, ogólnie rower w b. dobrym stanie ,po wymianie kilku elementów będzie zaś jak nówka :)Dziękuje za poradę…. super blog!!!Pozdrawiam.

  • Cześć,Stoję przed dylematem, otóż….synowi zepsuł się rower, jeździł 4 lata na Leader Foxie , odpadła tylna przerzutka, opony pozdierane na maxa!!!ogólnie fajny rower ale nie wiem czy opłaca się to naprawiać , wymieniać opony na nowe czy kupić nowy rower ale stać nas na taki za ok. 1200 zł. I teraz moje pytanie czy wziąć:
    Krossa Hexagona
    czy może Kelyss Alpina

    Czy mogę Cię prosić o takie zwyczajne zerknięcie na osprzęt jaki jest w obu rowerach i opinie , który rower za ta cenę będzie lepszy?Byłabym wdzięczna , gdyż nie mam męskiej , fachowej pomocy w tej kwestii :(

    P.S Rower dla chłopca 13 lat, dużo jeździ po lesie , wałami nad rzeką , mieszkamy w Beskidach także wycieczki rowerowe Ustroń-Wisła itp….

    • Cześć,
      wybacz drobną złośliwość, ale jak w samochodzie zużywają Ci się opony, to też zmieniasz auto? ;) Zużycie opon to naturalna sprawa i jeżeli wytrzymały 4 lata to i tak bardzo długo. Kup nowe, porządne opony o odpowiedniej średnicy i szerokości oraz bieżniku, który by Was interesował. To będzie wydatek na poziomie 100-150 złotych za dwie przyzwoite opony.

      Przerzutka odpadła… kwestia czy ktoś lub coś jej pomogło, czy się rozsypała sama (miałem taki przypadek). Zakup nowej przerzutki z tego segmentu cenowego to koszt 70-120 złotych + ew. wymiana przy okazji linki i pancerza (jakieś 20 zł).

      Te rowery, które wysłałaś są do siebie całkiem podobne. Niemniej póki Leader Fox jest w dobrym stanie, wolałbym zainwestować w wymianę zużytych części.

      • Cześć Łukasz
        Chciałem wymienić opony w moim rowerze MTB- jest to Cube Attention SL29 obecnie posiadam opony Schwalbe Smart Sam 29x 2.25. Stwierdziłem ze dla mojego użytkowania ( asfalt/ drogi leśne/ drogi gruntowe) wystarczą węższe np. CST Tirent 700x40c.
        I tutaj moje pytanie? Czy takie opony sprawdzą się w takim rowerze? Czy komfort jazdy oraz pozycja bedzie w porządku?
        Pozdrawiam Piotr

        • Cześć,
          komfort jazdy będzie niższy niż na szerszych oponach, ale to są prawa fizyki – tego się nie przeskoczy :) Natomiast może się okazać, że te 40 mm da Ci komfort wystarczający dla Twoich potrzeb.

          Możesz też popatrzeć za oponami 44-47 mm, zachowując jakiś złoty środek pomiędzy szerszymi a węższymi oponami. Plus wybrać opony z bieżnikiem typu semi-slick, czyli gładsze na środku i z klockami bieżnika tylko po bokach, typu Schwalbe Hurricane.
          Ale tylko sobie luźno myślę, każdy musi sam zdecydować co wybrać.

  • Witaj
    Proszę o poradę. Chciałbym w rowerze crossowym zmienić opony bardziej na szosę. Mam obręcze 28′ Alexrims MD17 622-18 i opony 37mm. Czy opony 28mm/1,1′ będą pasowały?
    Pozdrawiam

  • Mam pytanie z innej beczki, na rowerze mam przerzutkę przednią 3 stopniową a z tyłu 8 mam zamiar wymienić przednią na zespolona Shimano jaka polecasz i czy będzie problemów z tylną przerzutką 8 rzędową pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  • witam

    czy opona 700x23c moze zostać założona na obrecz po oponie 700x32c ?

    Rower typu grawel a chcialem zalozyc szosowe oponki

    z góry dzieki z odpowiedź

  • witam

    mój Rower z przodu ma 1 tarcze , z tyłu 7 – to jaki mam dobrac łancuch ? 7 rzedowy ? czy 7,8,9 tez może byc ?

    • Cześć,
      w sprzedaży są uniwersalne łańcuchy 6/7/8-rzędowe (kaseta ma taki sam rozstaw zębatek) albo węższe 9-rzędowe. Taki 9-rzędowy też będzie pasować, szerokość wewnętrzną ma taką samą, różnić się będzie szerokością zewnętrzną (będzie węższy).

      Na marginesie dodam, że taka kombinacja nie zadziała w drugą stronę, tzn. do kasety 9-rzędowej lepiej nie zakładać szerszego łańcucha 6/7/8-rzędowego – może się nie zmieścić na szerokość.

  • Cześć Łukasz
    Jeżdżę rowerem rekreacyjnie. Mam rower MTB Onill, koła 26 cali, opony 53-559 (26×1,95) , obręcz szerokość 20 mm. Myślałem nad zmianą roweru ale może zmiana opon poprawi trochę jazdę. Chciałbym zmienić opony na węższe Maxxis Detonator 1,5 – jeżdżę tylko po asfalcie. Z tabelki wynika, że opona będzie pasowała. Producent obręczy natomiast zaleca opony 26×1,75/2,125. Wydaje mi się, że tolerancja rozmiaru opony powinna być trochę większa. Co Ty sądzisz na ten temat ? Czy mogę śmiało założyć tę oponę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Niektóre opony mają oznaczenia z których nie wiadomo jaka jest naprawdę ich szerokość. Np Schwalbe g one 700x38c ale w ETRTO podane jest 622×40. W mojej ramie to istotna różnica czy to jest 38 czy 40 mm. Jak rozumieć te liczby? Zwłaszcza że są też opony że spójnymi oznaczeniami 700x40c ETRTO 622×40. A ja potrzebuję nie za szerokiej opony czyli te prawdziwe 38 mm.

    • W takim układzie patrzyłbym na ETRTO. Ale musisz pamiętać jeszcze o jednej kwestii – szerokość opony zmienia się w zależności od szerokości wewnętrznej obręczy. Im szersza obręcz, tym opona lepiej się układa i jej balon może się trochę zwiększyć.

      Druga sprawa – to co podaje producent, nie zawsze musi się zgadzać z rzeczywistością. Nieraz w testach wychodzi, że opona dajmy na to o szerokości 28 mm, ma realnie np. 26 mm.

      Tak więc szukałbym opony z ETRTO 38 i trzymał kciuki, że będzie tyle faktycznie miała, a nie więcej.

  • Cześć :)

    Nie znam się w temacie a chciałbym wymienić opony w swoim rowerze – mam górala z 2014 na oponach 26″x2,1″ (54-559) szerokość obręczy w moim rowerze to 22,5mm. Jeżdżę głównie po asfalcie, drogach rowerowych – myślałem o oponach maxxis detonator.

    Czy będa pasować czy będzie potrzebna również wymiana obręczy do nich? Z tabelek jeśli je dobrze odczytałem powinny się zmieścić opony 1,5″.

    Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

    • Cześć,
      jeżeli szerokość wewnętrzna obręczy to 22,5 mm to osobiście nie schodziłbym z szerokością opony poniżej 1,35 cala (35 mm), no może 32 mm. Tak więc opony 1,5 cala (38 mm) wejdą bez problemu.

  • Cześć. Obecnie na obręczach 584x20mm mam założone opony 27,5×2,35. Czy założenie opony o szerokości 1,5″ to już będzie przesada i lepiej wybrać coś z zakresu 1,9-2,0″? Jeżdżę głównie po utwardzonych szlakach, więc szukam czegoś z uniwersalnym bieżnikiem, np Schwalbe Landcruiser albo Marathon.

  • Cześć Łukasz,

    Wybieram się na zimę do Skandynawii razem z rowerem i muszę zaopatrzyć się w opony z kolcami. Mogę kupić okazyjnie komplet 28”X1.6” (700x40C). Problem w tym że moje obręcze to 27.5, wg producenta 650B, 567mm. Czy te opony wejdą na obręcz i nie będzie żadnych niespodzianek?

    Pozdrawiam

    Piotr

    • Cześć,
      ten wymiar 567 mm to nie jest średnica obręczy. Domyślam się, że to ERD (Effective Rim Diameter) czyli parametr podawany chociażby przez DT Swiss, z tego co się orientuję przydaje się przy zaplataniu koła i dobrze długości szprych.

      Natomiast Ciebie interesuje ETRTO, czyli w tym przypadku zapewne będzie to 584 mm (takie samo oznaczenie musisz mieć na oponie).

      Reasumując, opona 28/29 cali nie ma szans wejść na taką obręcz, ponieważ będzie miała za dużą średnicę wewnętrzną (622 mm lub ewentualnie 635 mm w przypadku niektórych opon rowerów miejskich produkowanych w Holandii).

  • Witam!
    Posiadam obecnie opony 26×2,10 (54-559)
    Chciałbym założyć węższe, mianowicie 1,9 mniej górskie, twardsze, bardziej na asfalt.
    Pytanie brzmi: czy dętka znajdująca się w obecnie założonej oponie (2.10) również musi zostać wymieniona przy zmianie opony na 1.9 ?

  • Cześć,
    nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak szerokość obręczy wpływa na rozmiar opony. Na logikę wyobrażam sobie, że ta sama opona na szerszej obręczy będzie szersza ale niższa? Pytam ponieważ ja jeżdżę na gravelu a żona ma typową szosę. Chciałbym włożyć do niej oponę Gravelking Slick 28mm tak aby przy gravelowych wypadach miała możliwość jazdy po dobrej jakości szutrze.. Pewnie przy okazji zainwestujemy w lżejsze obręcze. W rowerze z tego co widzę jest już mało miejsca (aktualnie opona 25mm) i tak zastanawiam się czy węższa obręcz umożliwi wepchnięcie szerszej opony czy jednak przy szerszej będzie prościej. Jakby co rower to Bianchi Via Nirone 7
    Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź!

    • Cześć,
      to bardzo dobre pytanie, niemniej nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od konkretnego modelu opony, jej szerokości i szerokości obręczy (a być może i samego modelu obręczy).

  • Cześć,

    Mam pytanie i zarazem prośbę o to abyś mi poradził jakie opony łącznie z dętkami możesz mi polecić?, obecnie używałem opon Schwalbe Kojak 35-622 / 28×1.35, 700x35C ale niestety poszła przednia opona na ścieżce rowerowej a dokładniej na jej wysokich progach…, dlatego też chciałbym wymienić moje dotychczasowe opony na coś mocniejszego łącznie z dętkami, dlatego też proszę o poradę w sprawie opon i dętek i jakie u mnie wymiary wchodzą w grę?

    Ps. Ogólnie obawiam się że chyba zakupiłem zły rower na nasze dziwnie utworzone ścieżki… Gazelle CityZen S9

    Pozdrawiam serdecznie

    • Cześć,
      to prawda, Kojaki są świetne, ale dość delikatne, zwłaszcza do agresywnej jazdy po krawężnikach.

      Polecałbym coś mocniejszego, a jeżeli rama na to pozwoli, może nawet trochę szerszego niż 35 mm. Dobre wspomnienia mam np. z oponami Schwalbe Marathon Mondial.

  • cześć,
    przeglądając oferty opon nigdzie nie ma informacji czy dana opona nadaje się na obręcze hookless. tylko sporadycznie można znaleźć takie info. Byłem napalony na Continental Contact Speed ale okazało się, że wszystkie Continentale przeznaczone są na obręcze Hooked.
    Jakie opony w rozmiarze 700x35c – 700x40c będą odpowiednie do obręczy hookless, chodzi mi o szybkie opony do gravela z delikatnym bieżnikiem lub gładkim paskiem na środku ponieważ w przeważająca część tras to asfalt/ sciezki rowerowe.

    Pozdrawiam

    • Cześć,
      tu znajdziesz listę opon kompatybilnych z obręczami hookless marki Enve: https://www.enve.com/en/lp/tire-compatibility/

      Czyli myślę, że z innymi obręczami też będzie szansa, że będzie okej.

  • Cześć. Poczytałem, pooglądałem i nadal nie do końca wiem. Przymierzam się do zmiany opon. Rower jak i cała reszta ma 12 lat. Giant xtc3. Obecnie mam kendy tak jak je kupiłem. Tył nevegal, przód blue groove 26×1,95. Jeżdżę głownie po asfalcie lub leśnych duktach dla relaxu. Obręcze to Alex rims DP17 disc. Opona której szukam powinna spełniać kryterium dróg o których piszę. Niskie opory toczenia ale żeby również dawała pewność na trasach leśnych czy piasku. Wybrałem kilka a tu się okazuje że nie wszystkie które mi wpadły w oko będą pasować. Nie każda będzie odpowiednia na szerokość obręczy. Continental double fighter III, continental Town & country, continental speed ride, kenda piedmont fast k1185, jakieś uniwersalne kendy k892 i k935, Michelin country rock. Mógłbyś coś doradzić? A może to dobry temat na vloga? Pozdrawiam Marcin.

    • Cześć,
      każda opona o średnicy 26 cali (ETRTO zapewne 559) i szerokości w granicach 1,35-2″ będzie pasować. Węższej nie polecam ze względu na komfort, szerszej też nie, no chyba, że masz jeszcze miejsce w ramie/widelcu.

      Odnośnie modeli opon, to domyślam się, że chodzi Ci o to, że nie są dostępne w średnicy 26 cali. Cóż, no to trzeba szukać takich pod 26 cali :)

  • Coś nie tak z tą tabelą szerokości. Ja w moim nowym Cube mam obręcze o szer. wewn. 17 mm i fabrycznie założone opony 40 mm. Planuję nawet wymianę na 42 mm, które spokojnie zmieszczą się w ramie. Tym czasem według tabelki max. szerokość opony to tylko 35 mm (!).
    W starej wersji artykułu była tabelka (dobrze, że sobie skopiowałem) według której dla obręczy 17 mm można zastosować opony 25 – 44 mm. Coś te dane od DT Swiss nie za bardzo… Poprzednia tabela była lepsza. Szkoda, że zniknęła.

  • Dzięki za ten materiał, dużo wyjaśnia. Brakuje mi tylko informacji co oznacza literka C za rozmiarem podanym w systemie francuskim. Są w sklepach opony w rozmiarach np. 700×42 oraz 700x42C i fajnie było by się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy tymi oponami.

    • Cześć,
      w tekście jak byk napisałem: „Równie istotna jest litera na końcu, ponieważ opony 700x40A, 700x40B i 700x40C będą różnić się średnicą wewnętrzną i nie będą pasować na tę samą obręcz.”

      Jeżeli nie ma żadnej literki, to można założyć, że to opona 42C, ponieważ to w sumie standard (opon A i B nie widziałem, choć nie mówię, że nie da się ich kupić). Natomiast warto na pewno spojrzeć na rozmiar ETRTO, jeżeli na oponie będzie 622 i na starej oponie/obręczy będzie 622, to znaczy, że będą pasować do siebie.

  • Mam pytanie dlaczego na jednej oponie widnieje rozmiar np. 700x35c 622×37, jesli druga liczba to szerokość to w obu przypadkach powinna być taka sama.

    • Cześć,
      to jest właśnie to zamieszanie z oznaczeniami opon, co system, to trochę inna metodologia pomiaru. I nie zdziw się, że gdy założysz oponę na obręcz, napompujesz i zmierzysz i np. wyjdzie, że ma 39 mm, albo 34 mm :)
      Różnicą 2 mm bym się nie przejmował, to nie apteka. A rzeczywista szerokość opony zależy także od modelu obręczy i jej szerokości (im szersza, tym opona lepiej się ułoży i powinna uzyskać trochę większą szerokość).

  • Witam, muszę wiosną zmienić opony w swoim rowerze i tu mam pytanie do specjalisty, posiadam Kands Crossline 1100 męski rower producent zainstalował tam opony 700x40c 40×622 aktualnie już się skończyły są to opony dosyć wąskie. Teraz chciałbym założyć coś grubszego najlepiej 47×622 albo 50×622 pytanie czy te opony się zmieszczą w obręcze kół bo w ramie wydaje się że bez problemu. Dzięki za podpowiedz.

    • Cześć,
      przecież w tym tekście masz wszystko opisane :) Jest tabelka, w której możesz sprawdzić jak szerokie opony wejdą na Twoją obręcz (trzeba tylko zmierzyć jej wewnętrzną szerokość albo odczytać ją z naklejki na obręczy, jeżeli taka jest).

    • Cześć,
      sprawdź na oponie czy to „standardowa” polska 559 mm. Wtedy dobierz obręcz o tej samej średnicy w ETRTO + jeżeli chodzi o szerokość to do typowego „górala” wystarczy coś o szerokości wewnętrznej 18-22 mm. Chyba, że masz rower enduro czy do skakania, wtedy szukałbym czegoś szerszego.

  • Witam. Mam opony 28×1.75×2…czy musze takie zakupic….czy wystarcza 28×1.75… co oznacza ta dwójka?

      • Cześć,
        na pewno musi mieć oznaczenie 622 (czyli 28/29 cali). Natomiast możesz kupić na pewno trochę węższą, czyli nie 42 mm ale np. 35-40 mm. Jeżeli chodzi o szersze, to wszystko zależy czy zmieści Ci się do amortyzatora i ramy. Jeżeli jest miejsce, to trochę szerszą też można założyć.

    • Cześć,
      nie spotkałem się z oznaczaniem opon taką dodatkową dwójką. A jakie jest ETRTO? Zapewne 622-44 (albo 622- i coś w okolicy 44). W każdym razie poszukaj oznaczenia ETRTO i jeżeli będzie tam 622 to będzie pasować każda „typowa” opona z takim właśnie oznaczeniem.

  • Helpunku bo już zgłupiałam. Na starej oponie mam napisane: 700x42c (44-622)
    Na obręczy:
    Dual duty XC 700c
    622×17/604 ERD
    Na już muszę kupić opony ale nie wiem finalnie na którym rozmiarze się skupić? Im więcej czytam tym mniej rozumiem ?

    • Myślę ze opona 28” z oznaczeniem 700x42c będzie dobrym wyborem. Może tez być 700x40c (opona będzie węższa).

    • Cześć,
      wszystko się zgadza :) Zarówno na oponie, jak i na obręczy masz 622 czyli średnicę obręczy i wewnętrzną średnicę opony. Zresztą gdyby tam były inne liczby, to opona nie pasowałaby na obręcz.

      44 na oponie to jej szerokość w milimetrach. Zapewne masz tam gdzieś jeszcze dopisek 1,6″ czyli szerokość w calach, ale tym się nie zajmujmy :)

      700 na oponie to francuski system opisywania opon i mówi on o teoretycznej średnicy opony. Ten rozmiar nie jest Ci potrzebny.

      17 na obręczy to jej szerokość wewnętrzna. Jak widać szerokość potrafi wykraczać poza to, co podałem w tabelce (gdzie piszę, że dla obręczy 17 maksymalnie można założyć oponę 35 mm), ale to tylko teoria. Tym się też nie przejmuj.

      W każdym razie potrzebujesz opon, które też będą miały w opisie 622 (czyli „po naszemu” 28 cali) i szerokość taką jaka będzie Ci potrzebna. To znaczy możesz założyć węższą oponę, jeżeli obecna jest za szeroka. Z szerszą oponą bym nie szalał (wąska obręcz i pytanie czy by się zmieściła w ramie).

      A najbezpieczniej będzie pozostać przy swoim rozmiarze, jeżeli Ci pasuje. Jeżeli masz wątpliwości czy wybierasz dobre opony, wrzuć tu link do nich.

    • Cześć,
      hmmm… to trochę dziwny zapis, ale już chyba mnie nic nie zdziwi :) 23 i 25 to szerokość opony w milimetrach (co nie zawsze się idealnie zgadza z rzeczywistością, ale to zależy od obręczy, ciśnienia i samej opony), no ale opona nie może mieć dwóch szerokości :) Poszukaj jeszcze opisu 23-622 lub 25-622, czyli w ETRTO, tam będzie najpewniejsze info.

  • czesc, wszystko niby fajnie opisane ale niestety nic z tego nie rozumiem, tzn. tutaj są inne liczby, inne liczby są na moim kole i jeszcze inne są na stronach internetowych gdzie próbuję coś kupić. Mam rower na kołach na których jest oznaczenie 622x14c. Pękła mi obręcz w tylnym kole. Potrzebuję albo obręczy albo całego koła. Obojętnie jakiego, byle jeździć. Tymczasem na stronach typu allegro nie ma takich kategorii. Są koła w kategoriach (28″/ 622mm) oraz (29″/ 622mm). I w tych kategoriach są różne koła o różnych szerokościach. Z obręczami tak samo. Jak już coś wygląda podobnie to okazuje się, że to np. 622x14a. Cokolwiek to znaczy. W dodatku pasuje bębenek tylko jednej firmy a kaseta tylko Campagnolo. Generalnie nic do niczego nie pasuje.

    • Cześć,
      jeżeli na obręczy masz napisane 622×14, to znaczy, że obręcz ma średnicę 622 mm. I takiej obręczy musisz szukać.

      14 to szerokość wewnętrzna obręczy, czyli zapewne to do roweru szosowego.

      Z literkami w tych oznaczeniach się nie spotkałem, ale w życiu miałem w ręku mało obręczy rowerowych, więc tu nie jestem w stanie powiedzieć czy one coś oznaczają. Teoretycznie 622 to 622 czyli każda opona opisywana jako 622 powinna potem wejść na taką oponę (plus kwestia szerokości, ale to inna bajka).

      Moim zdaniem grunt to znaleźć obręcz o średnicy 622 (nieważne czy opisana jako 28 czy 29 cali) i szerokości 14 mm (nie ryzykowałbym z szerszymi czy węższymi).

      A bębenek w piaście musi być dopasowany do Twojej kasety i całego systemu napędu. Czyli zwykle albo Shimano/SRAM albo Campagnolo. I tu Campy z Shimano nie pożenisz pod tym względem.

  • witam, mam obrecz DT Swiss etrto 559×17 rd542mm, mam na nich opony schwalbe 54-559 26×2,10. Chialbym je wymienic na opony Schwalbe Smart Sam 26×2,25 czyli szersze. Czy one beda pasowac do tych obreczy? z gory dzieki za pomoc

    • Cześć,
      tak, na obręcz bez żadnego problemu.
      Kwestia czy szersze opony zmieszczą się do ramy/widelca + czy nie będzie obcierać o przednią przerzutkę. Piszę to żebyś to sprawdził, bo czasem ramy/widelce mają spory zapas, a czasem jest na styk to co się ma włożone.

  • Witam, błagam o pomoc – oddałam rower do „remontu” i nie mogę na nim jeździć. To rower miejski Mexller, rama 17, koła 26, obręcze ZAC2000 ETRTO 559×19-alu.6061-T6 26×1.5/1.95 Double wall Weinmamm, Schimano Nexus INTER 7 Speed w tylnej piaście. Zostały wymienione opony z Agama 26×1.75/47-559 na Schwalbe land cruiser plus 26×2.00/50-559 – i zostało dodane dynamo w przedniej piaście Shimano 400-716mm/6V 3W, DH-3N31-NT. Zupełnie się na tym nie znam, ale efekt jest taki, że jest bardzo „ciężko jechać” – gdzie tkwi błąd, co teraz zrobić ? Poprzednio rower mimo swojego wieku świetnie się spisywał zarówno w terenie jak i na szosie – opony niestety sparciały (po ok 15 latach) i trzeba było je wymienić – ktoś mi doradził takie jak zostały założone – krótko mówiąc nowe opony + dynamo w przedniej piaście „zepsuły” rower. Może to większa waga, albo większy opór nie wiem, ale jazda nie jest już radością – bardzo proszę o jakąś radę.

    • Cześć,
      niestety ciężko mi będzie wyrokować w tej sprawie, bez przejechania się tym rowerem.

      Opony, które zostały założone to fajny model, są stosunkowo ciężkie, ale myślę, że poprzednie też wagą nie grzeszyły. Generalnie założenie nowych opon powinno dać pozytywny efekt, zwłaszcza w porównaniu ze sparciałymi, starymi oponami.

      Jeżeli chodzi o dynamo, to ono faktycznie trochę „mocy” z naszego pedałowania odbiera, ale nie jest to jakaś znacząca ilość (raptem kilka procent). Poza tym, gdy wyłączy się oświetlenie, opór dynama powinien zejść do poziomu zwykłej piasty. Tak więc spróbuj przejechać się na początek z wyłączonymi lampkami i zobacz czy będzie różnica.

      Sprawdź też, czy po podniesieniu koła do góry i zakręceniu nim (lub pokręceniu pedałami), koło kręci się luźno i z lekkością czy mimo nawet mocniejszego zakręcenia, zatrzymuje się po kilkunastu sekundach (z wyłączonymi lampkami).

      Kolejna sprawa – kiedy jeździłaś na tym rowerze przed remontem? Jeżeli w zeszłym roku, to może po prostu musisz trochę pojeździć teraz, żeby nogi się przyzwyczaiły i znowu było lekko. Ja mimo, że zimą też co nieco jeździłem, potrzebuję teraz trochę czasu, żeby dojść do lekkości jazdy z lipca czy sierpnia :)

    • Tak, będą. Zarówno na oponie, jak i na obręczy masz 622 czyli w obu przypadkach średnica się zgadza (w przypadku obręczy zewnętrzna, w przypadku opony wewnętrzna). Czyli opona wejdzie na obręcz.

      Do tego opona ma 50 mm szerokości (2 cale), a obręcz 19 mm szerokości wewnętrznej. Szybkie zerknięcie do mojej tabelki i z niej wynika, że opona będzie pasować bez problemu.

  • Hej :)
    Mam starą szosę i chciałbym zapytać, bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi

    Tylne koło ma wymiar (czytany z naklejki) 622-13c – założona opona to 700x23c.

    Niestety przednie koło jest przedpotopowe i jest założona na nim opona 27×7/8, takiej oponki nie mogę już nigdzie znaleźć :(

    Tutaj pojawia się moje pytanie: Jakie koło może wejść na tą, nietypową obręcz(Jeśli w ogóle jakieś)?

    Jakie koło mogę kupić zamiast tego nieszktórejnieszczęsneym jest opona 27×7/8 – w rowerowym dowiedziałem się że 28″ 622, ale nie wiem jaką szerokość – czy ktoś wie :(?

    Analogicznie do tylnego Koła mogłoby to być 622-13(?), ale takich kół nie mogę nigdzie znaleźć :(

    Proszę o pomoc

    • Cześć,
      ale to szukasz całego koła czy opony? :)

      Jeżeli opony, to 27 cali to według mojej tabelki obręcz ma 630 milimetrów średnicy. Możesz to sprawdzić miarką, dla potwierdzenia zerknij też na przednie koło, powinno mieć 622 mm, tak jak na naklejce.

      27 cali (630) to rozmiar opon używany właśnie w starych rowerach szosowych. Dodam tylko, że nie wejdzie na taką obręcz opona 622 (współczesne 28 cali). Poszperałem za oponami tego typu i są jeszcze gdzieniegdzie dostępne, choć o szerokości 23 mm nie mogłem znaleźć.
      Znalazłem jakąś 25 mm: https://allegro.pl/oferta/opona-cyt-27-x-1-25-630-rower-miejski-szosowy-7518797783

      Zacznij od dokładnego zmierzenia obręczy, to dużo Ci powie :)

      • W sumie to już sam nie wiem czego szukam :(

        Ale raczej skłaniam się ku zmianie na takie koło, jakie mam z tyłu żebym mógł dokupić normalne opony 700x23c.

        Ale jeśli zamieniłbym tą obręcz (na której jest opona 27×7/8) na obręcz 28″ w rozmiarze 622x13c to by pasowała pod względem szerokości? Tzn. Czy mogłaby zastąpić to nieszczęsne koło 27″?

        Jestem już wstrząśnięty i zmieszany tym rowerem ??

        Przednia obręcz ma szerokość zewn. 23mm – zmierzyłem.

        • Szerokość zewnętrzna nie ma AŻ takiego znaczenia, no chyba, że w kwestii zmieszczenia się w szczękach hamulca. Dla opony ważna jest szerokość wewnętrzna, niemniej opona 23 mm spokojnie wejdzie i do obręczy o szerokości wewnętrznej 17 mm.

          Jeżeli chodzi o wymianę obręczy, to jeżeli z tyłu się dało, to i z przodu się da. Obręcz 622 jest 8 mm niższa od 630, co daje po 4 mm na górę i dół, tak więc hamulec powinno dać się podregulować bez problemu dla takiej obręczy.
          Może to będzie najlepszy sposób, bo opon 630 jest w sklepach malutko.

          • Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź ?

            Tak zrobię – kupię obręcz 622 x 13 – 15, a hamulec góra-dół mogę podregulować.

            Powinno być ok :)

  • Cześć , posiadam obręcz 622x19c i opony 28×1.6 700x 40c.
    Chciałem wymienić na szersze opony . Jaki bezpieczny rozmiar mogę założyć ? Przy obecnych oponach trochę piachu na drodze i rower traci stabilność .
    Pozdrawiam
    Leszek

    • Cześć,
      w tekście jest zamieszczona tabelka z polecanymi szerokościami. Czy mam tam coś poprawić, aby była bardziej czytelna?

      Dla obręczy o szerokości wewnętrznej 19 mm, czyli takiej jak Ty masz, zalecana szerokość opony to od 23 do 60 milimetrów czyli od 0,9 do 2,35 cala.

      Ty obecnie masz oponę o szerokości 40 mm, czyli masz spory zakres działania, aż do 60 milimetrów. Ale! Pozostaje kwestia jak szeroka opona zmieści się w ramie i widelcu. Pamiętając, że szersza opona będzie także wyższa i może obcierać nie tylko o ramę, ale np. o but podczas mocnego skrętu.

      Generalnie najlepiej wybrać się do sklepu rowerowego i przymierzyć, nawet wstępnie na sucho, jakąś szerszą oponę.

  • Jakiej firmy opony polecasz z dobrym stosunkiem jakości do ceny? Mam rower górsko-krosowy (Gary Fisher Tarpon), jeżdżę po mieście plus czasem po okoliczynych lasach. Opony chciałabym zmienić na takie z niższym bieżnikiem.

  • Dzień dobry

    Czasami spotyka się takie oznaczenie rozmiaru opon (np Continental Contact Speed) 32 – 622 28 X 1 1/4 X 1 3/4. Jak odczytać taki wymiar w calach określony trzema wartościami? Co oznacza w tym przypadku wartość 1 1/4? A co wartość 1 3/4?

    Pozdrawiam

    • Cześć,
      ten system oznaczania rozmiaru spotyka się stosunkowo rzadko i szczerze mówiąc – nie wiem o co w nim chodzi :) Drogą dedukcji widzę, że 1 1/4 to jeden i jedna czwarta cala, czyli 32 mm. To by się zgadzało z szerokością opony.

      Jeden i trzy czwarte cala to ok. 44,5 mm. Być może jest to wysokość opony?

      Kiedyś będę aktualizował ten wpis, to zajmę się tym tematem.

  • Chcę kupić nowe opony, ale na starej oponie napis wprawił mnie w konsternację bowiem jest to opona 26 x 1,95 (54-559). Tylko że 54-559 to powinna być 2,1″. Ale chyba jeśli kupiłbym 26 x 2,0 to powinno wszystko pasować, prawda?

    • Ciekawa sprawa. Zajrzałem na Allegro i faktycznie można tam znaleźć opony 50-559, 52-559, 54-559 opisywane jako 26×1,95″. Tak czy owak, spokojnie możesz kupić oponę opisywaną jako 2,0″, grunt, żeby miała średnicę 559.

  • Jak dla mnie najbardziej przystępna tabelka w sieci. Dzięki Łukasz ?
    Przy okazji pytanie praktyczne: czy ktoś wie, czy do obręczy Meridy Big Nine comp CC (kod ETRTO: 622x20C), w których fabrycznie wstawiane są Maxxis Ikon 2.2 można bez ryzyka utraty funkcjonalności opony wstawić Maxxisy Miniony 2.3 lub nawet 2.4?

    • Dzięki za miłe słowa :) A po włożeniu opony 2,4″ do obręczy 20 mm nic złego stać się nie powinno. Oczywiście opona na szerszej obręczy „rozwinęłaby skrzydła”, ale i na 20 mm powinna dać radę. Bardziej patrzyłbym na to czy zmieści się do ramy i do widelca.

      • Dzięki za błyskawiczną odpowiedź i wskazówkę ?
        I faktycznie w przyszłym sezonie chyba trzeba będzie rozważyć szersze obręcze ? Ramę mam XL , to chyba da radę ?

        • Kwestia przedniej opony już rozwiązana. Na stronie Sram znalazłem kartę opisu produktu mojego Rock Shoxa, gdzie podane jest, że maksymalna szerokość opony dla tego widelca to 58.62 mm, co daje 2.3 cala.
          Ciekawi mnie tylko, czy obręcz nie ograniczy możliwości opony. Swoją drogą to ciekawe, czemu Merida tak namiętnie wstawia do większości swoich modeli MTB właśnie te 20mm obręcze. Przecież to dość powszechne, że ludzie zakładają szersze gumy dla lepszej przyczepności.
          Pozdrawiam.

          • Składają z tego co mają w magazynie czy u dostawcy. Ale obręcz 20 mm to naprawdę nic złego :) Na siłę bym jej nie zmieniał, no chyba, że przy okazji wymiany kół na inne.

  • Jako kobieta i laik w temacie nie wiem jaką oponę mogłabym dobrać do mojego roweru górskiego. Muszę je wymienić ale nie bardzo wiem które wielkości opon jeszcze mogłabym dobrać. Obecnie mam opony o rozmiarze 54-559 (26×2.00). W tym rozmiarze nie ma dużego wyboru opon na rynku. Czy mogę dobrać inny rozmiar? Jeżeli tak to jaki?
    Pozdrawiam,
    A.

    • Cześć,
      nie ma dużego wyboru? No co Ty :) Na samym Allegro po wpisaniu 54-559 w wyszukiwarkę pojawia się ponad 100 ofert, a jak zaznaczy się wyszukiwanie w opisie to jest ich 400.

      Koła 26 cali ostatnio straciły na popularności w nowych rowerach, ale opony nadal są dostępne bez problemu.

      Śmiało możesz także założyć opony o trochę innej szerokości, np. 50 mm (1,95 cala). Grunt, żeby opona miała 26 cali średnicy i ETRTO 559 (większość będzie miała). Z szerszymi oponami bym uważał, bo to zależy ile jest miejsca w ramie i widelcu.

      Grunt to dobrać odpowiedni bieżnik do tego gdzie się jeździ. I polecam unikać tych naj, najtańszych opon.

  • Bardzo dobry opis dla laika , takiego jak ja. Mam pytanie , możliwe że nie wyłapałem w treści. posiadam obręcz 584x20C – rower górski. chciałbym wymienić tylną oponę na potrzeby trenażera. Czy opona TACX Trainer Tyre 27,5 cala o szerokości 32 mm będzie ok?

    • Hej,
      w tekście znajdziesz tabelkę, która podaje rozwiązanie. Dla obręczy o szerokości wewnętrznej 20 mm zaleca się założenie opony o szerokości od 28 do 62 mm. Czyli opona o szerokości 32 mm bezpiecznie wejdzie na obręcz.

  • Cześć! Chciałbym do roweru mtb założyć na obręcze 29″ gravelowe opony 45 mm – czy jest sens takiego rozwiązania, czy zyska się wówczas na prędkości (przynajmniej na asfaltowych odcinkach)?

    • Cześć,
      o oporach toczenia opon rowerowych pisałem tutaj: https://roweroweporady.pl/opor-stawiany-przez-opony-rowerowe/

      A tu przeczytasz moje porównanie z jazdy na oponach gravelowych i szosowych (przy tej samej średniej mocy): https://roweroweporady.pl/zmiana-opon-a-predkosc-na-rowerze/

      W dużym skrócie – na opory toczenia największy wpływ ma bieżnik opony, potem jakość gumy z jakiej jest wykonana opona, a na końcu jej szerokość. Oczywiście nie mówię o skrajnych przypadkach, gdzie porównywalibyśmy oponę szosową do np. gładkiej, czterocalowej opony z fatbike’a :)

      W każdym razie największy zysk za założenie opony z mniej agresywną rzeźbą bieżnika + z lepszą mieszanką gumy (czytaj – to zwykle będzie droższa opona). Bo może dość do takich ciekawych sytuacji, że taniutka opona szosowa za 40 zł będzie miała podobne opory toczenia co gravelowa opona 44 mm z górnej półki.

      Nie napisałeś jakie masz teraz opony (model, szerokość). Niemniej po wymianie ich na węższe, jeżeli tylko nie kupisz najtańszych opon, to zauważysz różnicę. Rower będzie lżejszy, będzie lżej przyspieszał, a i średnia prędkość potencjalnie wzrośnie (na tej samej, asfaltowej trasie, bo w terenie może być różnie). Nie spodziewaj się jakichś szalonych efektów, ale jakaś drobna poprawa zapewne będzie.

  • Przeczytałem i obejrzałem filmy i dalej nie wiem jak odrożnić obręcz na oponę 635 od obręczy na oponę 622. Jaka powinna być średnica tych obręczy?

    • Ok, już znalazłem, na stronce Sheldona Browna: 'www.sheldonbrown.com/tire-sizing.html’ jest wszystko dobrze wyjaśnione.

    • Hej,
      jeżeli chodzi o odróżnienie opon, to trzeba spojrzeć na ich bok i poszukać oznaczenia w systemie ETRTO czyli gdzieś powinno być napisane właśnie 635 lub 622. Przynajmniej w nowożytnych oponach tak jest.

      Co do obręczy, to jeżeli nie ma na niej naklejki z rozmiarem, wystarczy, że weźmiesz miarkę i zmierzysz jej średnicę.

  • Hejo . Mam pytanie chce zmienić opony w rowerze na szersze maksymalnie. Moja felga
    to ETRTO 622-19 (08) a opona 37-622, (28x 13/8×15/8).

    Bede wdzięczny za pomoc.

    Pozdrawiam BogdaN

    • Cześć,
      z opisu wynika, że obręcz ma wewnętrzną szerokość 19 mm. Czyli patrząc do tabelki na obręcz wejdzie opona do 60 mm szerokości czyli 2,35 cala.

      Kwestia oczywiście jak szeroką oponę przyjmie widelec i rama. Pamiętaj też, że musi zostać po bokach przynajmniej po kilka milimetrów luzu. Opona podczas jazdy pracuje i musi mieć choć troszkę miejsca.

  • Przeanalizowałem tabele, ale chciałbym się upewnić. Mam obręcz (26″), moim zdaniem zwykła, standardowa, jaka zawsze była montowana w każdym rowerze, na której może być (była) opona 1.90 i 2.0. Szerokość zewnętrzna, tam gdzie są szprychy, to jakieś 2 cm, więc wewnętrzna prawdopodobnie ok 1,9cm.
    Może ktoś potwierdzić, czy można zamontować 1,75? Z ww. tabeli wynika, że tak.

    • Jeżeli obręcz ma szerokość wewnętrzną 19 mm to opona 1,75 cala będzie okej.

      Piszesz, że ma „prawdopodobnie 19 mm”. A to nie możesz tego zmierzyć? :) Jeżeli jest tam teraz opona 2 cale, to i 1,75 cala spokojnie będzie pasować.

      • Prawdopodobnie, bo na zewnątrz obręczy są „nacięcia”, które sugerują wewnętrzny rozmiar. Właśnie wymieniłem opony i musiałbym ponownie je zdjąć, żeby dokładnie zmierzyć, a nie chce mi się/nie mam czasu ;-), żeby to robić. Pytałem z ciekawości.:-)
        Wrzuciłbym gdzieś Ci ew. zdjęcie, ale tutaj nie ma takiej opcji.

  • Bardzo ciekawe porady!
    Ja jednak z problemem. Otóż co chwilę wyrywają mi się wentyle z dętki. Nie mogę używać przedniego hamulca, bo od razu obraca lekko oponę i przy wentylu robi się dziura. Sprawa dotyczy obu kół, chociaż częściej przedniego (większe siły).
    Najpierw wymieniłem opony, potem testowałem dętki różnych firm, żadnej różnicy nie było. Czyściłem dokładnie obręcze i opony przed założeniem, nic to nie dawało.
    Nie wiem czy zmieniać obręcze czy może założyć mniejsze opony.
    Obręcze to Axelrims x20 29″ 622x20mm
    Opony Kenda 60-622 / 29×2,35

    Z góry dzięki wielkie za wszelkie podpowiedzi :)

    • Cześć,
      a używasz nakrętek na wentyl, tych przytrzymujących go przy obręczy?

      Chociaż po tym co piszesz, to nie wiem czy nawet taka nakrętka coś pomoże. Bez zobaczenia na żywo ciężko ocenić sytuację, ale na pewno coś jest nie tak. Opona przesuwająca się po obręczy to brzmi naprawdę dziwnie.

      • Tak, dokręcam nakrętki. Już tyle dętek wymieniłem, że testowałem bez nakrętek, z mocniej dokręconymi, lżej. Efekt zawsze był taki sam :)
        No właśnie gdzie nie poruszę tego tematu to dla każdego dziwna i niespotykana sytuacja :)
        Tak mi to wygląda jakby obręcze miały za małą średnicę, bo opony ściągam i zakładam rękami bez żadnych problemów. Na ulicy wymiana dętki to teraz dla mnie dwie minutki :D

    • A opaskę na obręcz stosujesz? Bo nic o niej nie wspomniałeś, a to podstawa. Sam ostatnio zapomniałem (ciężki dzień) i po paru dniach wentyl wyrwany.

  • Witam. Kupiłem koło Kellys Valor 29″ rozmiar 622-30. Chciałem przerzucić opony z poprzedniego koła Continentale Race King 29×2.2 ale za nic nie mogę ich wsunąć na obręcz. Czy te opony są kompatybilne z tym kołem? Czy wynika to z mojego braku umiejętności? Pozdrawiam.

    • Cześć,
      wygląda na to, że powinny do siebie pasować bez problemu. Valor to koła bezdętkowe, więc opona może na nie ciaśniej wchodzić. Używasz łyżki/łyżek do opon aby założyć ją na obręcz? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździć z dętką.

  • Mam krossa hexagon 5.0 róż opony 29/19 zostały zmienione na 28/1.25-700×32 i koła zaczęły fiksować tzn. zaczeły się wyginać w czasie zjazdu rower dostawał wibracji

    • Cześć, trudno mi cokolwiek powiedzieć bez zobaczenia jak to wygląda na żywo. Być może jest to kwestia naciągu szprych, ale nie ma to nic wspólnego ze zmianą opon, tzn. ta zmiana ew. uwypukliła kwestię, która istniała już wcześniej.\

      Warto wybrać się do serwisu żeby zerknęli co może być przyczyną.

  • Dziękuję Ci serdecznie za czas poświęcony na przekazanie tych cennych informacji.
    Bardzo mi pomogłeś :)

  • Dobry artykuł przydał mi się. Kupuje opony i zupełnie nie rozumiem tych oznaczeń co podają w opisach. Podają wiele znaczników na raz, szkoda że to do dziś nie zostało zestandaryzowane aby było jedno jasne oznaczenie.

  • Witam,

    bardzo interesujący artykuł, który sporo mi wyjaśnił.
    Niemniej jednak, mam problem z obręczą. Założyłem oponę 57-622 (29”-2.25”) na obręcz 21Cx622 i zauważyłem, że po napompowaniu opona jest nierówno osadzona, koło z oponą (nie obręcz) ósemkuje. Oponę tę zdjąłem z obręczy 622×19 700C / M. Według mnie opona powinna pasować na nową obręcz.

    Zastanawiają mnie różnice w opisie obydwu obręczy: na ramie starej obręczy jest rozmiar 622×19 a na gumie, która jest wewnątrz obręczy podane jest 700C-18mm. To samo jest dla nowej obręczy 21Cx622, na gumie podany jest wymiar 20-622.
    Czy mógłbyś wyjaśnić te różnice i co one oznaczają?

    W tekście wspomniałeś, że opony 700-40A, 40B i 40C nie będę pasowały na tą samą obręcz bo mają różną szerokość. Jaka jest różnica między nimi, nigdzie nie mogę znaleźć wytłumaczenia tych symboli A-C (D)

    Dziękuję i pozdrawiam.

    • Hej,
      40A, 40B i 40C będą różnić się średnicą wewnętrzną, a nie szerokością.

      Jeżeli masz na obręczy oznaczenie 622 i takie samo na oponie, to znaczy, że średnicą będą na siebie idealnie pasować.

      Odnośnie nierówno osadzonej opony – po jej boku biegnie cieniutki gumowy pasek, który powinien na całym obwodzie, po obu stronach iść równo wzdłuż obręczy (pomóż sobie latarką, jeżeli go dobrze nie widać). Jeżeli w którymś miejscu pasek chowa się w obręczy, to już znasz przyczynę problemu. Najczęściej wystarczy napompować oponę lekko powyżej maksymalnego zalecanego ciśnienia, a opona wskoczy na swoje miejsce.

      Jeżeli to nie pomoże, drugim sposobem jest spuszczenie powietrza trochę poniżej minimalnego zalecanego i przejechanie kilkudziesięciu metrów po równym podłożu. Jeżeli po ponownym napompowaniu opona na maksa opona nie wskoczy na swoje miejsce, zostaje broń ostateczna czyli płyn do mycia naczyń :)

      Zaznacz miejsce w którym opona nie wskakuje na obręcz, spuść powietrze, zsuń oponę w tym miejscu i posmaruj jej rant delikatnie płynem do mycia naczyń (niektórzy polecają rozcieńczyć go w wodzie, ja nie widzę sensu i używam skoncentrowanego prosto z butelki). Zakładasz oponę, pompujesz i opona powinna wskoczyć na miejsce.

      Jeżeli natomiast pasek jest równo z obu stron wzdłuż obręczy, może to oznaczać, że sama opona jest krzywa. Zwykle nie przeszkadza to w jeździe i możesz to olać, albo reklamować.

  • Cześć

    W moim starym rowerze marki wheeler mam takie oznaczenia na obręczy AC 26 AL 1.3 Czy możesz mi to przetłumaczyć na system ETRTO. Chciałby wiedzieć jaką mogę założyć min i max szeroką oponę do tych obręczy. Do tej pory zawsze kupowałem opony 26×1.95

    • Cześć,
      to wygląda na symbol modelu obręczy, nie ma tam zakodowanych żadnych konkretnych informacji. No może poza tym, że koło 26 cali (ale to sobie możesz odczytać z opony, zapewne ma 559 mm ETRTO, ale warto to sprawdzić). No i pewnie jest aluminiowa (AL), co też nie jest wielkim zaskoczeniem :)

      Jeżeli chcesz sprawdzić jakiej szerokości oponę uda się na nią założyć, to łyżki w dłoń, zdejmij oponę i zmierz wewnętrzną szerokość obręczy. A potem skorzystaj z tabelki we wpisie.

      Oczywiście pamiętaj o tym, że z szerokością opony nie można przesadzić, ponieważ musi zmieścić się (z zapasem!) w ramie/amortyzatorze. Dodatkowo zbyt szeroka opona lubi czasem ocierać np. o przednią przerzutkę.

  • Cześć. Czy obręcz 15C i opona 35C mogą się polubić? Niby do 15C maksem jest opona 32C, ale… Czy te (teoretycznie) trzy milimetry naprawdę robią taką różnicę?

    • Tabelka, którą umieściłem w tekście (a także dałem link do tabelki DT Swiss) podaje, że do obręczy 15C założy się też oponę 35 mm :) Kiedyś podawałem bardziej restrykcyjne zalecenia, ale potem skorzystałem właśnie z tabelki DT, która luźniej podchodziła do tematu.

      Natomiast w kwestii „tylko trzy milimetry” to wszystko zależy od obręczy i konkretnej opony. Po założeni zbyt szerokiej opony (jeżeli w ogóle uda się ją założyć), widać na oko, że coś jest nie tak i balon opony jest zbyt zwężony na dole.

      Tak czy owak, oponę 35 mm śmiało próbuj montować.

  • W moim rowerze mam opony 51-622 29cali x 2.0. Usiłuję kupić oponę to trenażera, która będzie pasowała. Pytanie: jaki rozmiar będzie pasował (oznaczenie)? Czy dla tej szerokości w ogóle takie opony są dostępne? dziękuję Jacek

    • Schwalbe ma w ofercie oponę do trenażera – Schwalbe Insider. Dostępna jest w dwóch szerokościach – typowo szosowej 23 mm i tej nie założysz do siebie (może być za wąska i może zapadać się w obręczy).

      Drugi rozmiar to 35 mm (35-622) i ona jak najbardziej będzie pasować na Twoją obręcz. No chyba, że Twoja obręcz ma więcej niż 24 mm szerokości wewnętrznej – wątpię, ale warto to sprawdzić. I podkreślę – wewnętrznej, czyli musisz zdjąć oponę, aby to sprawdzić.

      I przy okazji kup dętkę, która będzie pasowała do szerokości 35 mm. No chyba, że przy zdejmowaniu opony sprawdzisz na swojej dętce czy nie jest napisane do jakiego zakresu szerokości pasuje. Bo może i będzie pasowała :)

  • Hej :) pytanie :)

    Mam eskera 2.0 i właśnie kupiłem sobie nowe opony PIRELLI Cinturato Gravel Hard 40mm i spokojnie wejdą do eskera 2.0 na obręcz? Piszą, że tam jest KROSS ALUMINIUM 622X19

    • Cześć, zatem masz obręcz o szerokości wewnętrznej 19 mm. Patrzysz do tabelki w moim tekście – na taką obręcz wejdą opony o szerokości od 23 do 60 mm. Tak więc opona 40 mm będzie w sam raz :)