Skocz do zawartości

Shimano wprowadza napęd Deore i XT 11-rzędowy Link Glide!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem w paru wątkach, są różne problemy z napędami 12-rzędowymi zarówno odnośnie kultury pracy jak i szybkości ich zużycia. Wielu naszych kolegów z forum się ze mną nie zgadzało. Wygląda na to że zgodziło się ze mną natomiast Shimano, które wprowadziło nową wersję napędu XT oraz Deore pod nazwą Link Glide w oparciu o standardowy bębenek HG.

Więcej na ten temat można przeczytać tu:
https://nsmb.com/articles/gambling-on-the-retrogrouch-shimano-xt-linkglide-m8130/?fbclid=IwAR32KFrdNoEtAZ3ZiAVS2yTRhhlqt6PiRHtMaUlCN6Z2IT1zPUw-51IPg7g

https://bike.shimano.com/en-EU/technologies/component/details/linkglide.html 

Ta kaseta jest reklamowana jako 300% longer wear resistance.
https://bike.shimano.com/en-EU/product/component/deore-xt-m8130/CS-LG600-11.html

Odnośnik do komentarza
  • jajacek zmienił(a) tytuł na Shimano wprowadza napęd Deore i XT 11-rzędowy Link Glide!!!
  • 6 miesięcy temu...

Szkoda że tak mało informacji jest w sieci. Chodzi mi tu przykładowo takie tematy jak:

1. pewność zmiany biegów (więcej materiału to i lepiej nacięte rampy do wrzucania/zrzucania? )

2. łańcuchy 11rz wymienia się co 0.75 wyciągnięcia? To byłby kolejny boost do 0.5 przy 12rz. Jest jeszcze kwestia czym się rożni dedykowany łańcuch od starych

4. Dostępność koronek kasety. Póki co nie widać. Teraz kwestia czy nie lepiej zostać przy starym napędzie gdzie można je kupić za grosze czy wymieniać od razu całość.

Coś internet śpi. Są filmiki po rosyjsku i z azji a po angielsku coś cisza ?

Odnośnik do komentarza

Rzeźbi i terkocze. Na największym blacie masz jednak na tyle dużo zębów, że i tak szybciej Ci padną zębatki od 9-10-11 biegu. W GX tarcza 50 zębowa jest z aluminium, w moich wyścigach często jadę na najniższym biegu, po sezonie 9-10-11 już przeskakują po wsadzeniu nowego łańcucha i pedałowaniu powyżej 700 watów a największa tarcza dalej przyjmuje nowy łańcuch, więc oprócz szybszego zużycia łańcuchu jakiegoś problemu nie ma. Łańcuchy mi jednak w napędzie 12s wytrzymują 2x dłużej niż łańcuch 3x9 w moim wcześniejszym MTB. 

Łańcuch w napędach 1x jest prosty w okolicy 7-8 biegu, przy jeździe szybko nie ma więc tak mocnego przekoszenia jak przy jeździe na najniższej przerzutce. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Oskarr napisał(a):

Rzeźbi i terkocze. Na największym blacie masz jednak na tyle dużo zębów, że i tak szybciej Ci padną zębatki od 9-10-11 biegu. W GX tarcza 50 zębowa jest z aluminium, w moich wyścigach często jadę na najniższym biegu, po sezonie 9-10-11 już przeskakują po wsadzeniu nowego łańcucha i pedałowaniu powyżej 700 watów a największa tarcza dalej przyjmuje nowy łańcuch, więc oprócz szybszego zużycia łańcuchu jakiegoś problemu nie ma. Łańcuchy mi jednak w napędzie 12s wytrzymują 2x dłużej niż łańcuch 3x9 w moim wcześniejszym MTB. 

Łańcuch w napędach 1x jest prosty w okolicy 7-8 biegu, przy jeździe szybko nie ma więc tak mocnego przekoszenia jak przy jeździe na najniższej przerzutce. 

To przy jeździe rekereacyjno-wycieczkowej lub przejazd A-B-A, to zębatka powinna wytrzymać dłużej niż przy jeździe na zawodach. ? W wielkim skrócie, rozpędzanie na 2-4, a potem "wejście" na maksymalny bieg (jeśli warunki powalają). Na 11 lub 12, np. asfaltowa droga rowerowa, w miarę płaska da się pojechać bez ciśnięcia, tylko równomierne pedałowanie? Na 9 fajnie mi się jechało.

Odnośnik do komentarza

W dobrych napędach zmieniasz biegi po jeden podczas rozpędzania. Nie robi się tak, że rozpędzasz się do 150 obrotów nogami na 3 biegu i po dobiciu do 30 wrzucasz 9 bieg. Zwykle przy 100-110 rpm zmiana o jedno oczko w górę. Taki GX albo deore zmieniają Ci ładnie biegi nawet podczas pedałowania. Z kasetą 10-50 mogę się rozpędzać do 45 km/h. 

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, Oskarr napisał(a):

W dobrych napędach zmieniasz biegi po jeden podczas rozpędzania. Nie robi się tak, że rozpędzasz się do 150 obrotów nogami na 3 biegu i po dobiciu do 30 wrzucasz 9 bieg. Zwykle przy 100-110 rpm zmiana o jedno oczko w górę. Taki GX albo deore zmieniają Ci ładnie biegi nawet podczas pedałowania. Z kasetą 10-50 mogę się rozpędzać do 45 km/h. 

To ja wiem, żeby zmieniać stopniowo. ? I nie "wrzucam" 6 lub 9 od razu. Napisałem "rozpędzanie na 2-4, a potem "wejście" na maksymalny bieg (jeśli warunki powalają)", ale nie chodziło mi, że od razu.  Wyszedł taki trochę skrót myślowy. ?

I czemu piszesz, że "Taki GX albo deore zmieniają Ci ładnie biegi nawet podczas pedałowania" skoro zmiana powinna być zwłaszcza wtedy. ? No i drobna korekta, bo widzę, że "źle" napisałem.  ? Miało być, że przy równomiernym pedałowaniu, np. po asfaltowej drodze rowerowej, w miarę płaskiej, da się pojechać bez ciśnięcia na 11 lub 12 biegu. W przypadku zębatki z 9 biegami, bez problemu można było wykorzystać ten najwyższy bieg.

Jednak można się często spotkać w opisach sprzętu, że bez problemu można zmieniać biegi od razu po kilka stopni. Jakies shadowy, czy inne glide'y. ?

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Oskarr napisał(a):

 

> Jakbyś trochę mocniej pedałował i chciał zmieniać biegi na najniższych grupach to byś poczuł, że bez zwolnienia pedałowania bieg by się nie zmienił. Ja też się > staram przy każdym kliknięciu osłabić nacisk. 

Zauważ, że mówisz o zwolnieniu, ale cały czas się pedłuje, więc bieg zmienisz. Ja mówiłem, że nie zmienia się kiedy w ogóle się  nie kręci pedałami. Zgadza się, przy mocnym "ciśnięciu" jest/może być problem ze zmianą i napęd jest ciut wysilny w tym momencie. ?

Mam porównanie na "starym" SISie, Tourney'u i Alvio. Trzeba kręcić, żeby zmienić. ?

> W dół za jednym pociągnięciem manetki zmienia mi do 4 biegów. Wygodne to jest w terenie. 

No ba, wiadomo, że wygodne. Zresztą te mechanizmy/rodzaje przerzutek są chyba specjalnie tak skonstruowane. ? I warto doprecyzować (dla innych ;-)), ze u Ciebie teren=górki, zjazdy, pagórki i itp. nierówności, a dla mnie to, np. fajna, rozsądnie równa, trasa/szlak rowerowa/y w lesie lub itp.. :-) Różnica w "klikaniu" biegami spora. ?

Odnośnik do komentarza

Czy ja dobrze rozumiem że można np: wsadzić sobie przerzutkę i manetkę od 11 Linkglide i np: kasetę od 10 i po prostu śrubą w przerzutce zablokować ostatnią największą ? Niby odstępy między koronkami są takie same w 9/10/11 LG. To by było mega bo można by sobie wrzucić np: XT 8130 zamiast badziewnego CUES a kasety używać np: 10 lub 9 rzędowe.

Mi akurat pasuje ta 11-48 z 1x10. W 1x12 i tak jeździłem najczęściej na 6-7 najcięższych przełożeniach ale te większe też się czasem przydawały. Kolejna fajna sprawa to że 11t i 13t są współzamienne dla wszystkich kaset.

Ciekawi mnie też po co w przerzutce U8000 dorzucili śrubę baryłkową a w XT8130 nie skoro jest tak czy siak w manetce ?

 

Ciekawy artykuł : https://nsmb.com/articles/shimano-introduces-the-cues-ecosystem/

Odnośnik do komentarza

No to wleciał linkglide ale...na Deeore 5130 1x10. Co cieszy to manetka i przerzutka made in Japan. Wózek GS i kaseta 11-43.  Na moje niziny wystarczy. Kaseta to faktycznie kawał żelastwa, waży 581 gramów i w ręku sprawia wrażenie solidniejszej niż taka deorka 12s. Z tyłu wózka zaznaczona podziałka do regulacji b-gap i 43t. Ponoć wchodzi tu też kaseta 11-48 - widziałem filmik jak to gościowi śmigało.

Co ciekawe po ustawieniu zakresów i podłączeniu linki nic nie musiałem ustawiać,pewnie w praniu wyjdzie jakaś regulacja naprężenia linki.

Póki co na stojaku fajnie wrzuca, zrzuca trochę wolniej ale nie narzekam. Zobaczymy teraz jak to będzie działać w terenie i co z trwałością.

Odnośnik do komentarza

Do linkglide idzie zwykły bębenek HG. U mnie był bębenek o długości około 37mm więc musiałem użyć podkładki 1,85mm, zresztą fabrycznie miałem kasetę 12s Sram SX i tu oryginalnie była podkładka.

Ja wziąłem napęd 1x10 z kasetą 11-43 właśnie typowo do rekreacji, jak zajadę zębatkę 32t to wrzucę 36t - miejsce mam. Dziś jazda próbna ~35km i póki co super. Fajnie zmienia przełożenia, jest cyk i zmiana, w dół trochę wolniej niż w górę. Ciekawe jak będzie z czasem. W 12s wkurzały mnie strzały przy zmianie pod obciążeniem, tzn. chodzi mi o efekt dźwiękowy a nie działanie bo to było dobre. Dwunastka jadła też łańcuchy jak smok owce.

Co by nie mówić wygląda to solidnie.

Koronki 11 i 13 są współzamienne w całej grupie 9/10/11 rzędowej CUES - póki co nie widzę ich w sklepach ale za jakiś czas pewnie się pojawią.

 

 

bb.webp

bbg.webp

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...