Skocz do zawartości

Jaki rower wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Starałem się przeczytac jak najwięcej, także tutaj, ale ciągle mam rozterkę. 

Lubię jeździć na rowerze, ale  nie jeżdżę codziennie. Chciałbym częściej. Od 20 lat jeżdżę na starym góralu.akola 26 . Bardzo go lubię, ale chyba czas na zmiany bo po 80km czuć, że do tego ten rower raczej nie jest stworzony. Chciałbym robić więcej km i cieszyć się jazda. 

Głównie jeżdżę po asfaltach, utwardzonych drogach. Jednak lubię wjechać w las. Ale tutaj też uywaedzone drogi. Drogi podobne do tych co często wzdloz obwodnic występują. Przeglądałem różne opcje.. Przymierzalem się do chyba cross czy trekkinga (słabo się jeszcze znam na tym) ale za szeroką dla mnie tak kierownica. Teraz mam 57 cm i pasuje mi. 

Mam koleżankę,ktora trochę jeździ. Ma cuba chyba cross i przesada się na inny rower. Pokazała mi rower specialized sirrus 3 2022 napęd 2x9. Wizualnie zakochałem się w tym rowerze. Znalazłem jeszcze w dobrej cenie. Ale... Oglądam filmy, czytam opinie i nie wiem czy te węższe opony dadzą radę poza asfaltem. Brakiem amortyzatora nie przejmuje się. 20 lat bez niego jeżdżę, bo różnych gruntach i da się żyć. Jednak w góralu opony 1,95 50-559 też chyba trochę amortyzują. W Sirrusie 700-32c. Jadę dzisaj zobaczyć Sirrus, ale patrzenie to nie wszystko. 

Im więcej czytam tym bardziej widzę, że ciężko wypośrodkować. Chciałbym wygodniej jeździć niż na goralu i szybciej i może w końcu 100 km pokonam. Kondycja da radę. Ten napęd 2x9 mnie przekonuje bo dużo dobrego wyczytałem o nim. Ale co do rozwiązania Czo rowerka jestem w kropce. Dziaj miałem już jechać i kupić Sirrusa...Ale poczytam i.. Rozterka. Mam 177cm wzrostu i około 82kg wagi. 

Moze ktoś podobne rozterki przeżywał i coś mi doradzi. Będę wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza

Przeszedłem wszystkie te szczeble. Od pierwszego MTB ze szywnym widelcem Wheelera i trekkingów Authora w latach 90-tych.

Miałem Specialized Sirrus. Rower w zasadzie wyłącznie do jazdy po asfalcie ewentualnie po idealnie gładkich szutrach. Komfort zerowy. Możliwość założenia szerszych opon słaba. Sprzedałem kumplowi, który jeździ nim z sakwami po asfalcie i po mieście.

Miałem Specialized Crosstrail Expert. Jeden z najwyższych modeli crossa od Speca. Amortyzator beznadziejny za to możliwość założenia opon do 2 cale w tym modelu plus bardzo wysokiej jakości napęd i hamulce (Shimano XT). W tym modelu była bardzo dobra rama, lepsza niż w innych rowerach dzięki czemu ważył 11,9 kg. Taki rower spełniałby twoje potrzeby. Sprzedałem kumplowi bo jednak na korzeniach kompletnie sobie nie radził ze względu na nędzny, niepowietrzny amortyzator Suntoura.

Obecnie mam rower MTB na kołach 29 cali z dobrym, powietrznym amortyzatorem i mam jadąc nim banana na gębie. Jeżdzę nim po mieście, po lesie, po szutrach, gruntówkach. Gdzie tylko można. Miejsce kierownic 57 cm jest w muzeum. U siebie mam 72 cm. Namawiam na turystycznego MTB. Czyli napęd 2x, zrelaksowana pozycja. Najlepszy stosunek jakości do ceny wśród takich ma Indiana Storm X8 jeśli znajdziesz.

 

Odnośnik do komentarza

Budżet miałem około 3 tys zł. Ale znalazłem Sirrusa 3 za 4.5 tys. Nawet byłbym w stanie się nagiąć..

Właśnie czytałem Twoje spostrzeżenia i są dla mnie bardzo cenne. Teraz na goralu spoko się jeździ po terenie, mimo, że chyba za mały jest już dla nie, ale na trasie, asfalcie.. Często czegoś brakuje. Nie mam amortyzatora.. Ale nie jeżdżę aż tak dużo, żebym zauważył jego brak. Piszesz o tej kierownicy i tak jak pisałem przymierzalem się i dla mnie za szeroko te 72 cm.. Próbowałem, ale ciężko mi to będzie raczej przetrawić jak będę kręcił z 80-100km..Kurde  próbowałem, ale no nie idzie tego przeskoczyć.. 

Myślalem jeszcze o jakims Sirrus x... Tak doczytuje i ma szersze opony.. Bardziej crossowy.. Powiem Ci szczerze, że nie wiem czy chce mieć amor bo, żeby to działało trzeba za niego trochę kasy dać, a i z serwisem różnie bywa. 

No mam mega rozterkę. Pewnie, gdyby nie te węższe opony to Sirrus już by tu stał.. Obawiam siw trochę tych ram Alu (widziałem już pęknięte) i karbon widelca... Ale trzeba iść do przodu.. Ehhh

 

Odnośnik do komentarza

Nie demonizowałbym drogi Jacku tych "sztywnowidelcowych" fitnesów, czy też tzw. graweli z prostą kierownicą w przypadku autora wątku ponieważ piszę że "Głównie jeżdżę po asfaltach, utwardzonych drogach. Jednak lubię wjechać w las. Ale tutaj też utwardzone drogi". Może ten Sirrus z max. oponami 35 mm nie jest najlepszym wyborem ale inne tego typu rowery z oponami powyżej 35 mm, np. 38-40 mm czy nawet więcej czemu nie? Też jeszcze niedawno jeździłem na starym mtb 26" ze sztywnym widelcem więc rozumiem autora wątku. Teraz mam Cube Sl Road, który wychodzi z fabryki na oponach 40 mm i trasy opisywane przez Rafu75 są jak najbardziej żywiołem tego typu rowerów i takie trasy nim pokonuję. Mam też mtb 29" i jeśli bym miał wybrać rower na trasę 50-100 km "głównie po asfaltach, utwardzonych drogach, jednak lubię wjechać w las ale tutaj też utwardzone drogi" to na 100% wyciągnąłbym z garażu Cube a nie mtb. Do tego Cube kupiłem też szosowe opony slicki 28 mm i latem wykorzystuję go jako szosę z prostą kierownicą. Mam też jako commutera rower z barankiem ze sztywnym widelcem, na oponach 32 mm (Schwalbe Marathon Plus) i bardzo często po pracy wracam nim "okrężną drogą", jakieś 30-50 km, i też nie omijam szutrów, dróg polnych i leśnych i daję radę. Oczywiście nie jest to ekstra komfortowe ale się da i wcale opony 32 mm nie powodują (przynajmniej u mnie) niechęci do bocznych dróg na moich trasach. Osobiście uważam, że bardziej w potrzeby autora wątku wpisuje się jakiś tzw. "grawel z prostą kierownicą" czy "cross ze sztywnym widelcem" niż rekreacyjny mtb. Myślę, że kolega Rafu75 powinien sie najpierw przejść do jakiegoś sklepu rowerowego i trochę poprzymierzać do różnych typów rowerów, bo to może już wstępnie coś wyeliminować i wstępnie jakoś nakierować

Odnośnik do komentarza

Z chęcią przymierzył bym się, ale nie mam gdzie... 

Właśnie wróciłem ze sklepu ze specialized, ami. Niestety nie przymierzyłem się do żadnego bo nie było za bardzo do czego. Fajne rowery, ale grubo ponad budżet. Jeden grawel za 9 tys mnie oczarował.. Piękny był, ale "baranek" nie dla mnie. Ale dowiedziałem się,(widziałem w Sirrus ie 2.0) włożona oponę 40. Ta 32 rzeczywiście... Cienka.. Ale tak 40 już zbliżona do mojej 50-559. Patrząc na tą 40 i mają w głowie moja 50tke naprawdę nie doznałem szoku ? jak patrząc na 30tke. Pan w sklepie był bardzo pomocny i bardzo miły. Wiele się dowiedziałem.. Ale i tak jestem. W kropce hehe, Rower w promocji daleko i myślę czy zaryzykować. Teoretycznie do 176cm wzrostu i 83km wagi wychodzi L... Kurcze strasznie mi się podoba zestawienie tego sirrius 3 i kolor ? i ten napęd 2x9.Po cichu liczę na to, że przeskok z górala na fit sirrius będzie taka przpascia "na lepiej że nie zauważę ewentualnych wad ?

Sprzedawca też mi pokazał treka, spora przecena z 9 tys na 5.6 tys bo się pozbywają marki i wchodzą tylko w specialized.. Faaajny rower. 

Dziękuję za Wasze opinie i jak macie jeszcze jakieś przemyślenoa to z chęcią przeczytam ?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem gdzie mieszkasz ale może możesz też popatrzeć na olx co oferują na sprzedaż w Twojej okolicy, poudawać zainteresowanego, przejachać się tym i tamtym, później powiedzieć, że się musisz jeszcze zastanowić, że masz jeszcze coś do obejrzenia, itp. Zawsze to poszerzy Twoje horyzonty, nakieruje Cię na coś, zobaczysz jak się czujesz na ramie L a jak na ramie M, itp.

Odnośnik do komentarza

Sirrus to jest fitness miejski. Do tego jest przeznaczony. Ma wywaloną w kosmos główkę rury sterowej co daje stosunkowo komfortową i wyprostowaną pozycję. Do miasta super, w teren kiepsko. Nie jestem fanem graveli ale robiłem różne testy i na gravelach i na MTB. Najwęższa opona na której mi się komfortowo jeździło na testach w Górach Świętokrzyskich po szutrach, brukach, gruntówkach i lasach to była 45 mm (1,8 cala). Testowałem też 35 mm. Im szersza tym było lepiej. Optimum sądzę że jest gdzieś w pobliżu 1,8-2.0 cala. w zależności od terenu.

Na pętli testowej 60 km na gravelu na oponach 42 mm w terenie mieszanym po płaskim koło Warszawy gdzie miałem płyty betonowe, chodniki, szutry, przejazdy kolejowe i gruntówki jeździło się beznadziejnie. Na tej samej pętli na rowerze MTB na kołach 29 cali z z amorem powietrznym jeździło się znakomicie. 

Zaletą takich rowerów jak Sirrus są niskie koszty utrzymania jeśli nie będzie miał hydrauliki. Jakbym musiał to kupiłbym używkę na tarczówkach mechanicznych albo v-brake. Spec miał też podobny rower o nazwie Source. Jest ich trochę na OLX.

Alternatywnie jeśli koszty utrzymania są ważne kupiłbym Cube Analog na napędzie 3x lub 2x z amorem olejowo-sprężynowym RockShoxa. Taki amor potrzebuje przegląd raz na 5 lat za kilkadziesiąt złotych. Opony wsadzimy jakie tylko chcemy. Pozycja jak na cross/trekking.

W terenie który nie jest gładki amortyzator ZAWSZE będzie miał przewagę i zapewni lepszą płynność jazdy i lepszy komfort.

Przykłady:
https://www.olx.pl/d/oferta/cube-analog-29-rock-shox-deore-alivio-jak-nowy-CID767-IDSHbyw.html

https://www.olx.pl/d/oferta/cube-analog-29-rock-shox-deore-alivio-jak-nowy-CID767-IDSHbyw.html

Odnośnik do komentarza

Masz rację. Dlatego zbieram wiedzę... Jednak widzisz nawet tu nie ma się jak przymierzyć.. Dla mnie i tak będzie mega przeskok z górala.. 

Jeszcze pytanie bo nie mam jak sprawdzić jak się na nim czuje... Wzrost 175, pachwina 82

Uzywam przelicznika i wychodzi mi MD rozmiar. I tak widzę, że jestem w szczycie rozmiary M i w dole L. Gdzieś czytałem, że lepiej mniejszy rower wziąć...

Jutro zadzwonię to się dowiem, który rower brać. 

Odnośnik do komentarza

Koleżanka zmierzyła mi swoją eMke. W tym punkcie jak na zdjęciu  rama ma 77cm.

Wysokosc kierownicy od podłoża 95cm.

Jak już pisałem mam 175/82cm

Czyli wynika z tego, że jakby na jajka mam 5 cm ?

W L jeżeli jest wyższa rama  no to już jądra będą prawdopodobnie opierać się.

Czytałem specyfikację obu, zaraz będę ją porównywał, ale mój angielski słaby, a translator tak sobie tłumaczy ?

 

Wiem, że to nie jest miarodajne, ale jak porównałem z góralem wys kierownicy i ramy to porównywalnie jest... 

No zobaczę co jutro przez telefon sklep się ustosunkuje.. 

 

 

 

 

 

Screenshot_20230124_223113_com.android.gallery3d.thumb.jpg.33dcef1c79bcf08ecdc594d2e27697fe.jpg

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...