Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

A jeszcze pytanie - czytałem na stronie roweroweporady o myciu roweru. Po wyjeździe z lasu do Warszawy skorzystałem z myjni - użyłem czystej wody, bez naciskania na lance (niskie ciśnienie), by spłukać wodę i błoto. Niestety przez następne 5 km przedni (tylko) hamulec tarczowy przeraźliwie hałasował przy hamowaniu. Wiem, że nie wolno go zatłuścić, ale że czysta woda to spowodowała, to byłem zdziwiony. Na szczęście mu przeszło. 
Można używać płynu z alkoholem do mycia szyb na przyszłość do mycia tarczy? W sumie samo przechodzi (zgaduję, że po wysuszeniu), ale zastanwia mnie, jakie macie rady.

Odnośnik do komentarza

@wojtek Ale żywioł, ale young blood, aleś najarany ! Tak trzymać ? !

Co do techniki jazdy w zimie podpowiem i przestrzegę, że stok+zmarzlina/lód +suche liście+korzenie pod kątem ostrym do toru jazdy pod oponą to mieszanka zabójcza. 3 lata temu zwichnąłem sobie obojczyk na takiej mieszance.  Druga sprawa, to jakość i geo opon. Warto dobrać coś naprawdę polecanego przez gawiedź. Ja na swoim zdzieram rewelacyjne opony Maxxis Assegai 29x2.5" MAXX GRIP, Double Down, które miałem tylko oblatać i wymienić po 3 jazdach. Ścianki wzmocnione, żadne ryzyka przebić i po 4 - tym razie zakochałem się w ich funkcjonalności i tym jak się kleją Oczywiście optymalne ciśnienie to podstawa dobrane do wilgotności podłoża i kształtu terenu (1,45 u mnie). To number 1 dla agresywnego latania, co dowiedziałem się z forum porównawczych. Sam sprawdź.

Na kwestię technicznych podjazdów i dociążeń tylnego koła RR XC100 ma zasadniczy wpływ agresywność geometrii kąta rury podsiodłowej (Seat Tube Angle)- u Ciebie to 78 st., długość rury podsiodłowej (im krótsza, tym dociążenie tylnego koła jest większe) oraz kąta główki ramy (Head Tube Angle), który jest wypadkową skoku amora. W moim przypadku to aż 63 st. Jeśli złapiesz wiatr we włosach, to przypuszczam, że pójdziesz w jakiś bardziej agresywną geo i większy skok amora. W terenie górzystym to czysta frajda i banan na gebie ?

34 minuty temu, WojtekWawa napisał(a):

aram się też logiem, kojarzy się z bardzo tanimi rowerami, choć są i dwa razy droższe niż mój (xc100s), to liczę, że nie kuszą tak złodziei jak Scott, czy Trek.

To bardzo dobre podejście. Rower ma dobry osprzęt i wszystko, czego trzeba do aktywnego latania. 

Odnośnik do komentarza

Łatki i klej z Decathlonu (nie jednorazowe) trzymają świetnie i używam ich od lat. Nakładamy klej na łatkę, łatkę na dziurę. Ja wkładam dętkę między dwie karty kredytowe i przyciskam czym ciężkim albo wkładam w imadło.

Kolce w Warszawie są niepotrzebne. W zeszłym roku śnieg był przez 6h. Potrzebne są dobre, szerokie opony z miękkiej mieszanki z agresywnymi klockami.

Złodzieje kradną wszystkie rowery.

Nikt nie jeździ w jeansach nie bez przyczyny. Bo nie są termoaktywne, elastyczne i nie mają wkładki. Dobre spodnie kolarskie kosztują tyle co dobre jeansy czyli 200 zł i mają szelki i wkładkę.
W Warszawie temperatura jest zwykle +5 do -5. Na te temperatury dobre są takie spodnie:

https://www.decathlon.pl/p/spodnie-dlugie-na-rower-mtb-xc/_/R-p-305984?mc=8547198&c=Czarny

https://www.decathlon.pl/p/spodnie-rowerowe-zimowe-van-rysel-racer/_/R-p-305754?mc=8545579&c=Czarny

https://www.decathlon.pl/p/legginsy-rowerowe-van-rysel-racer/_/R-p-331043?mc=8619662&c=Czarny

Odnośnik do komentarza

Dzięki za rady, nie miałem pojęcia, że trzeba tak mocno ściskać dętkę przy klejeniu (na jak długo? ten klej strasznie wolno schnął, ale w wodzie bąbelki nie leciały i teraz myślę, że założyłem tę dętkę za szybko) ? Uroki łapania flaka raz na ćwierć wieku i zapomniałem, jak to robić dobrze, ale na instrukcji łatki nie było o tym mocnym ściskaniu.

Dzięki za linka do spodni, tych mtb nie ma, ale wrzucę alarm i kupię, jak się pojawią.

A co łapania wiatru w żagle, pożyjemy, zobaczymy. Bieganiem wyleczyłem skłonność do szybkiej jazdy samochodem (a przede wszystkim driftowania i przepalania tysięcy złotych na opony), aż przestraszyłem się że kompletnie nieświadomie wskoczyłem w coś innego co daje adrenalinę. I nie chcę za bardzo się rozpędzać. Ale już się nie będę oszukiwał, gdy obok szlaku trekingowego pojawia się wąska kręta ścieżka, zawsze wybieram trudniejsze rozwiązanie i wtedy czuję po co mam mtb. A serio kupiłem myśląc, że to tylko na te lekko kamieniste/piaszczyste drogi w puszczy. 
Niemniej zwichnięty obojczyk mnie przeraża, na pewno będę jeździł jeszcze ostrożniej. Jak zdążę z mlekiem to w ten weekend pojadę celowo identyczną trasę, żeby wiedzieć czego się po drodze spodziewać.

BTW chyba jechałem pod prąd, gdzieś jest oznaczony kierunek single tracków? A może to żadne single, tylko dzikie ścieżki? Analizując jednak ślady (gdzie lądowały rowery), wjeżdżałem pod górki, z których inni zjeżdżali. Mijałem jeden rower na godzinę, więc ciężko zgadnąć, czy to ja, czy inni jechali pod prąd, następnym razem spróbuję na odwrót (tym razem jechałem przeciwnie do wskazówek zegara patrząc na mapę puszczy).

Odnośnik do komentarza

Kolce to moja fanaberia, bo miałem ostrą wywrotkę na zatłoczonym i oblodzonym rondzie.
Nie spodziewałem się lodu, bo w nocy nie padało i było ciut na plusie. Tam musiała rosa zamarznąć. Zamiast skręcić przeleciałem na boku przez całe rondo. Dobrze, że wszyscy poza mną jechali wolno i nikt mnie nie przejechał. Jak się wywaliłem to wszystkie samochody zaczęły hamować i też wpadły w poślizg, ale wyleciały tylko na krawęznik, czy trawę. Zdarłem kolano i bok.
Od tej pory od 1.12 do 31.03 jeżdżę na kolcach i mam wszystko w ...

Odnośnik do komentarza

https://www.decathlon.pl/p/spodnie-na-rower-mtb-meskie-rockrider-st-500/_/R-p-305555

Ja osobiście polecę te z linku wyżej. Jeżdżę w nich odkąd zaczęło się robić chłodniej, mega komfort i super materiał, w sumie kupione też z polecenia. Różnica między takimi spodniami a jakimś wytartym dresem, jak to w moim przypadku spora na plus ;D do tego termoaktywna bluzka, na to jeszcze jedna bluzka rowerowa już nie termo i na to jeszcze kurtka. Oprócz tego rękawiczki, kominiarka itd. to wiadomo. Komfort zimą pierwsza klasa ? 

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie jeżdżę poniżej - 5 stopni C, ale jeśli raz na jakiś czas jest suchy asfalt, to pojadę 50-100 km szosą w temperaturach lekko poniżej zera. Kurtkę mam Ale Cycling zimową i starą z Deca - świetna rzecz z ich dawniejszej serii 900, nie wiem, czy nie lepsza od tej od Ale; ale spodnie Decathlonu zdecydowanie przegrywają z tymi: https://www.rosebikes.pl/assos-equipe-r-habu-winter-bibtights-s9-thermal-cycling-bib-tights-2708651. Polskie sklepy też to mają, w cenach chyba konkurencyjnych biorąc pod uwagę obecny kurs Euro do PLN. To jest chyba najniższa seria Assosa na zimę, ale i tak komfort jest niesamowity. Cena jest jaka jest, ale moim zdaniem warto.

Odnośnik do komentarza

Teraz rozumiem hejty na marketowe rowery. Moje tylne koło już lekko bije. A nie zrobiłem nawet 150 km, nie uprawiałem downhillu. W serwisie dowiedziałem się, że piasty są no name. I po raz kolejny ta jedna krytyczna opinia (sklep decathlon) była prawdziwa. 

Jest to świetny rower, taki 4/5. Z kołami nic nie będę robił, na gwarancji może je zareklamuję, a kiedyś zmienię na lepsze. Czego, jak czego, ale plastelinowych kół po mtb za okolice 4k się nie spodziewałem. Może to też nic wielkiego, bicie to max 3 mm, zobaczymy co przyniesie dalszy dystans. 

Odnośnik do komentarza

4k to rower MTB minimum przyzwoitości. W tej przyzwoitości koła już się nie zmieściły. Poniżej 3,5 to tylko atrapy MTB. Mam niedrogo wystawione koła Speca, które są jednak lepsze i pewnie trochę lżejsze jakby co. Tajwańskie piasty Formula, które co druga amerykańska firma wstawia do swoich rowerów. Dobre obręcze i szprychy. Koła praktycznie nowe. Ale coś tam utargujesz. Z grubsza to podobne koła jak w XC 120

https://www.olx.pl/d/oferta/kola-specialized-29-boost-CID767-IDRer1o.html?bs=olx_pro_listing

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...