Skocz do zawartości

Opadająca sztyca karbonowa


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

mam problem ze sztycą. Opuszcza się. Nie ma problemu w czasie zwykłej jazdy, problem zachodzi na wyścigach mtb na bardzo nierównym podłożu. Sztyca karbon, rama karbon, 27,2 mm, pasta do karbonu finish line, rama już dostała 2 paski taśmy malarskiej aby minimalnie zmniejszyć średnicę, w warunkach treningowych się sprawdza, w wyścigu nie testowane. Jakieś pomysły co dalej? sztycę dokręciłem już z momentem bliższym 15 zamiast zakładanych 6 Nm, zaczynam się zastanawiać, czy zamiast pasty nie dać minimalnej ilości silikonu ?
Fabrycznie w Rockrider XC 900 była inna sztyca 27,2 350 mm długości, wymieniona na inną sztycę 27,2 400 mm, myślę, czy nie kupić po prostu oryginalnej sztycy z decathlonu, to wydatek jednak 200 zł, ktoś miał podobne doświadczenia? 

Na pierwszych zawodach w sezonie opuściła mi się sztyca o całe 8 cm. Ostatnie okrążenie to była jakaś porażka, ostatecznie zamiast konkurować o 3 miejsce skończyłem na 6 ? 

Odnośnik do komentarza

Z tego co rozumiem, aktualnie zamontowana jest inna sztyca, niż oryginalnie zastosowana. Pastę stosuje się by zwiększyć współczynnik tarcia pomiędzy materiałami. Może tak się nieszczęśliwie zdarzyło, że pasta, z jednym z materiałów, nie współpracuje tak jak zakładał producent. U Ciebie karbon jest materiałem sztycy i ramy, ale, czy sztyca jest lakierowana? Bo jeżeli tak, to mamy współpracującą parę tj. karbon (wnętrze rury podsiodłowej) i  lakier na powierzchni sztycy. Lakier mat czy połysk?  Też ma znaczenie, mat zazwyczaj jest bardziej "szorstki".  Sprawdzałeś czy nie ma pęknięć na rurze podsiodłowej?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Ważne, że działa. Nie wiem, co miałoby się uszkodzić zwiększając moment dokręcenia w tym przypadku. Wcześniej miałem koło 8-10 nm na innej sztycy, też karbon i nic się jie działo. Teraz mam sztyce z 2 razy grubszymi ściankami. Przykładając taką siłę sztyca nie ma prawa pęknąć od nacisku dookoła. Sam mało ważę więc te siły które ja dokładam do obciążenia sztycy też nie są duże, rama się też nie uszkodzi bo jest dociśniętą do sztycy i zwiększenie momentu nie sprawia, że ją mocniej wyginam. Jedyne co może pójść zwiększając moment jest obejma sztycy. Jak pójdzie to nagwintuje obejmę na większą śrubę. Inna kwestia, że ciężko się u mnie dokreca tą śrubę,  ta obejma jest wyprofilowana do tej ramy, jest szansa że problem jest tak naprawdę z obejmą i dokręcenie do 6 nm nie powoduje takiego ściśnięcia ramy jak przy innej obejmie. Nie będę sprawdzał póki działa ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...