Skocz do zawartości

Skladanie roweru


Rekomendowane odpowiedzi

Istnieje coś takiego

https://roweroweporady.pl/grupy-osprzetu-rowerowego-shimano/

https://roweroweporady.pl/gotowy-rower-czy-skladany-samemu/

Jeśli to nie wystarczy zobacz na YT - Szajbajk oraz inne tego typu poradniki.

Generalnie składanie wychodzi drożej niż kupno gotowego. A jeśli jak piszesz nie znasz się na osprzęcie to możesz popełniać błędy, które dodatkowo podniosą cenę roweru. O zakupie narzędzi nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Syriusz76 napisał:

Planuje skladać nowy rower na 29' ale nie znam sie za bardzo na czesciach. Czy istnieje jakis ranking czesci rowerowych tak jak jest np w przypadku czesci komputerowych? Lub czy istnieja jakies strony ktore pomoga mi wybrac takie czesci?

Rower niestety mimo iż składa się z części prostych to ich wzajemna dopasowanie jest o rząd trudniejsze niż komputera - wsadzenie w płytę procesora, wiatraka, pamięci i dysku, podpięcie zgodnie z instrukcja kilku wtyczek montaż tego w obudowie i włączenie wymaga odrobiny wiedzy i umiejętności ale to pikuś przy składaniu roweru.

Napisałeś, że NIE ZNASZ się na częściach - składanie roweru na używkach gdy NIE ZNASZ się na częściach (skąd wiesz że osoba sprzedająca CI używkę nie kłamie przy opisie?), dobór stosownych elementów wyposażenia podstawowego z Aliexpress gdy NIE ZNASZ się na częściach (a opis w języku angielskim czy nawet "translatorzony" nie zawsze uwzględnia wszystkie niuanse elementu, który potrzebujesz) plus sposób montażu czy nawet druciarstwa własnego gdy NIE ZNASZ się na trikach montażu tego co składasz i masz w ręku - skazany jest raczej na druciarstwo przez DUŻE "D"

Krótko - nie znasz się nie próbuj chyba że ... zaczniesz rozkminiać, notować, podglądać, uczyć się (możesz dla poznania tajników rozłożyć rower posiadany i złożyć go z powrotem - CAŁY rower do najmniejszej śrubki - przy okazji wyczyścić części na połysk) i po jakimś czasie skumasz co z czym składać i ... wtedy jest spora szansa że ZNAJĄC części składowe zrobisz coś z czego będziesz syty ...

Takie moje zdanie - poznanie własnych możliwości plus złożenie wszystkiego do kupy to wg mnie pół roku średniointensywnego poznawania, kumania, sprowadzania i składania roweru - zakładam że robisz to bez wspomagania osoby znającej temat - gdy ktoś pomaga to 2-3 tygodnie i masz rower od pomysłu do jeżdżenia ...

I nie mówię to jako kretyn tylko ktoś kto zrobił co ty ale w wersji dodatkowo 3x trudniejszej bo nietypowej gdzie części mimo iz takie same jak w normalnym rowerze to jakoś takie inaczej pospinane są ...

Krótko  - nie bądź jak hydraulik który widział stolarza przy elektryce więc wydaje mu się że wie jak naprawić sprzęgło w Jelczu ...

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z Mociumpelem. Poza tym jak się składa rower to raczej kupuje się z PL, gdzie można oddać coś kupionego zdalnie w ciągu 14 dni a nie z Chin. Co do Chin do najnowsze dyrektywy urzędnicze są takie żeby ograniczyć import prywatny, wszystko oclić i o owatować. Więc zanim coś kupisz dolicz koszty przesyłki, cło i vat bo szansa że go unikniesz jest nikła.

Odnośnik do komentarza

Rower to nie komputer,  jak wstawisz jakiś słabej jakości komponent, albo nawet po prostu taki niedostosowany do warunków jazdy, to się może niezbyt dobrze skończyć. W znaczeniu wypadkiem. Jeszcze rozumiem, że ten kolega który ma ci składać ten rower sam dobierze odpowiednie części, po dokładnym wypytaniu Ciebie w jaki sposób chcesz ten rower użytkować. Ale scenariusz taki, że Ty dostarczasz mu listę różnych części, które ci różne osoby podpowiedzą, a on składa, jest całkiem bez sensu.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Dokładniejsze zdefiniowanie do czego ma ten rower służyć: czy bardziej krótkie przejażdżki, czy kilkudniowa turystyka, może docelowo zawody mtb, itp. 

2. Wertowanie forów, YT, itp. w celu dowiedzenia się jaki rower będzie najlepszy do tych zastosowań z uwzględnieniem budżetu, Twoich gabarytów, preferencji, itp. (tu już powinieneś sobie wyrobić opinię na temat komponentów jakie są potrzebne, np. czy amortyzator przedni sprężynowy czy powietrzny, a może sztywny widelec)

3. Zakup fabrycznego roweru jeżeli znajdzie się coś spełniającego warunki, lub składanie z części..

 

Odnośnik do komentarza

No dobra to zaczynamy. Wiec tak jak napisałem. Rower będzie mi służył na jazde w terenie (lasy-male górki) Aha i nie jest to moj pierwszy rower jak to tu niektórzy domniemają. Syriusz76 to nick w ktorym jest rowniez moj rok urodzenia. To moj z 4 rower. Aktualnie jezdze na Cubie 26 SLX ale chcialbym zmienic na 29. Mam 178 cm wzrostu. Jeździłem ostatnio na Treku rama 18,5 i bylo fajnie. Więc zaczne moze od ramy. Bardzo Was prosze o opinie na temat doboru poszczegolnych czesci. Rama https://www.bike-discount.de/en/buy/thompson-lizzard-blackout-29-frame-870150

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...