Shimano – grupy osprzętu

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Kupując nowy rower lub wymieniając elementy napędu, warto przyjrzeć się jaki osprzęt został w nim użyty. Zastosowany rodzaj przerzutek, korby, kasety czy manetek nie jest co prawda jedynym wyznacznikiem jakości roweru, ale może powiedzieć nam sporo o jego klasie. Od razu wspomnę o micie tylnej przerzutki, o którym pisałem już na blogu. Producenci wiedzą, że przeciętny kupujący szczególną uwagę zwraca właśnie na ten element napędu, nie zawsze sprawdzając klasę reszty komponentów. Dlatego oprócz obejrzenia roweru w sklepie, warto na spokojnie przeczytać jego specyfikację techniczną. Polecam także zajrzeć do moich wpisów z cyklu “Jaki rower kupić“.

W tym wpisie przybliżę Wam grupy osprzętu stosowane przez firmę Shimano w rowerach górskich, szosowych, trekkingowych, miejskich, gravelowych i elektrycznych. W kolejnych częściach tego cyklu zabiorę się za markę SRAM oraz Campagnolo. Te trzy firmy praktycznie zdominowały produkcję rowerowych napędów, a także oferują inne komponenty takie jak koła czy hamulce.

Z racji tego, że praktycznie z roku na rok cały osprzęt ewoluuje, postanowiłem nie opisywać wszystkich grup bardzo szczegółowo. Najczęściej jest tak, że nowinki pojawiają się w najwyższej klasie osprzętu, a potem powoli “schodzą” do niższych grup. Udogodnienia, które dziś są w sferze marzeń dla wielu osób, po pewnym czasie pojawiają się w praktycznie wszystkich konfiguracjach. Dlatego znajdziesz tutaj tylko zarys zastosowania poszczególnych grup oraz ich hierarchię. Przy każdej z grup umieściłem link, dzięki któremu szybko sprawdzisz, w jakich cenach można kupić poszczególne elementy.

Jaki napęd kupić?

Porównując wszystkie grupy, automatycznie nasuwa się pytanie – jaki osprzęt wybrać? Czy warto dołożyć do lepszego napędu/piast/hamulców? Tutaj jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Czasem mam wrażenie, że producenci szykują taki ogrom osprzętu tylko po to, by namieszać nam w głowach. Poszczególne grupy co prawda różnią się od siebie wagą, precyzją działania i jakością wykonania, ale często nie są to olbrzymie różnice. Zazwyczaj jest tak, że producent w wyższym modelu dołoży “jedynie” lepsze uszczelnienia albo łożyskowanie, doda jakąś funkcję, użyje mocniejszej sprężyny, zastosuje więcej aluminium, a mniej stali (lub będzie to stal wyższej jakości). Wybór konkretnej grupy osprzętu zależy też od intensywności z jaką jeździmy, a także wymagań jakie mamy odnośnie sztywności i wagi komponentów.

Wspomnę jeszcze o tym, że Shimano przygotowuje często serie produktów pozagrupowych. Taką mają strategię i ja nie będę wnikał, czemu to robią. W każdym razie jeżeli oglądasz rower i przykładowo korba nie jest opisana jako np. Shimano Deore, to często okazuje się, że jest podobnej klasy, a różni się od Deore jedynie detalami. Warto w tej sprawie szukać informacji w internecie, wpisując numer danej części.

Podane poniżej grupy podzieliłem ze względu na typowe zastosowanie. Wymieniłem jedynie aktualnie produkowane i oferowane w Polsce rodziny osprzętu. Hierarchia grup ułożona jest w kolejności od najniższej grupy do najwyższej.


Osprzęt MTB Shimano

Shimano Tourney

Shimano Tourney

Praktycznie najniższa grupa osprzętu japońskiego producenta. Przeznaczona jedynie do rekreacyjnej jazdy i spotykana w najtańszych rowerach. Jeżeli szukasz roweru “na lata” i do większych przebiegów, odradzałbym zakup roweru na takim osprzęcie. Do spokojnej, niezbyt intensywnej jazdy Tourney spokojnie się nadaje. Dostępne są różne serie – TZ/TX/TY – różnią się chociażby dostępnością liczby biegów na kasecie, która sukcesywnie się zwiększa. Kiedyś było to 6, potem 7, a teraz pojawiają się wersje 8. biegowe. Jest to jedyna grupa osprzętu MTB w ofercie Shimano, która ma dostępne obrotowe manetki Revo Shift. Są tu również hamulce tarczowe – ale tylko w wersji mechanicznej (na linkę).

Cena: od 190 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Altus (M2000)

Shimano Altus

Kiedyś Altus był takim trochę lepiej wykonanym Tourneyem, ale wiele się od niego nie różnił. Ale w końcu ta grupa zmężniała, dostała 9. rzędową kasetę, choć korba nadal jest tylko 3. rzędowa, nie ma jeszcze korb 2x i 1x (i nadal jest mocowana tylko na kwadrat), nowocześnie wyglądającą przerzutkę z technologią Shadow (przerzutka mniej odstaje od roweru, co ma chronić ją przed uszkodzeniem) i hydrauliczne hamulce tarczowe.

Cena: od 300 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Acera (M3000)

Shimano Acera

Grupa oczko wyżej od Altusa, dość podobna, ale z kilkoma nowszymi rozwiązaniami. Tak jak Altus, Acera jest 9. rzędowa (oczywiście w sklepach są jeszcze poprzednie generacje), ale dodatkowo korby mogą być mocowane na wielowypust (Octalink) oraz zewnętrzne łożyska suportu. Dostępne są także korby z dwiema tarczami.

Cena: od 350 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Alivio (M3100)

Shimano Alivio M3100

W 2020 Shimano wypuściło nową wersję popularnej, 9. rzędowej grupy w przystępnej cenie. Co zastanawiające, obniżyli numerację tej grupy, która nawiązuje do niższej Acery, która (tak luźno spekuluję) za jakiś czas zniknie z rynku (i tak niewiele różniła się od Altusa).

To grupa sprzętu, którą z czystym sumieniem mogę polecić osobom, które jeżdżą już ciut więcej i chcą spróbować amatorskiego MTB. Jest często nazywana grupą o najlepszym stosunku jakości do ceny. Nie grzeszy lekkością, ale jest to już wytrzymały i całkiem precyzyjny osprzęt. Jest to najniższa grupa w której manetki mają funkcję 2-Way Release, gdzie mała dźwigienka manetki pracuje w obie strony (można obsługiwać ją zarówno kciukiem, jak i palcem wskazującym). Pojawiła się także manetka Rapidfire Plus Mono, znana z wyższych grup, pozwalająca na zmianę przełożenia na dwurzędowej korbie przy pomocy jednej dźwigni.

Cena: od 460 zł (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Deore (M4100)

Shimano Deore M4100

W 2020 Shimano pokazało aż 3 nowe grupy Deore. Grupa M4100 patrząc po numeracji, wygląda trochę jakby miała wskoczyć na miejsce zajmowane dotąd przez Alivio. Dostajemy tu 10. rzędową kasetę o zakresie 11-42 lub nawet 11-46 (znane dotychczas z 11. rzędowych grup), a do tego korby z dwiema tarczami. Można także wykorzystać korbę z jednym blatem, biorąc ją z grupy M5100. Manetki dostępne będą na tradycyjną obejmę lub z możliwością podpięcia do klamki hamulcowej w systemie I-Spec EV. Tylna przerzutka RD-M4120 dedykowana jest napędom 2x (nie ma sprzęgła), w przypadku napędów z jedną tarczą z przodu (lub chęci posiadania sprzęgła w napędzie 2x), można zastosować przerzutkę RD-M5120 (ze sprzęgłem).

Cena: jeszcze nieznana (sprawdź aktualną cenę innych grup Deore)

Shimano Deore (M5100)

Shimano Deore M5100

M5100 to 11. rzędowa odmiana grupy Deore i jest w dużej mierze kompatybilna z 10. rzędową wersją. Tu również mamy możliwość zamontowania przedniej przerzutki obsługującej dwie tarcze. Dostępne są kasety o zakresie 11-42 (do napędów 2×11) oraz bardzo szeroka 11-51 (do napędów 1×11), pasująca do tradycyjnych bębenków w piaście.

Cena: jeszcze nieznana (sprawdź aktualną cenę innych grup Deore)

Shimano Deore (M6100)

Shimano Deore M6100

Pojawienia się tej grupy chyba nikt się nie spodziewał, Shimano postanowiło gonić SRAM-a w dostępnych grupach 12. rzędowych napędów i w 2020 wypuściło taką wersję Deore. M6100 posiada jedynie wersję z jedną tarczą z przodu (w przeciwieństwie do wyższych grup, ale znając życie będzie można je miksować) z kasetą o zakresie 10-51 (wymagany jest bębenek Micro Spline, nie założymy jej na standardowy bębenek). Szkoda, że Shimano nie pokazało 12. rzędowej kasety 11-51, którą dałoby się założyć na zwykły bębenek, ale zapewne nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby użyć kasety SRAM PG-1230 11-50. Tak jak w wyżej wymienionych grupach Deore, tak i tutaj znajdziemy dwu- oraz czterotłoczkowe hamulce tarczowe.

Cena: jeszcze nieznana (sprawdź aktualną cenę innych grup Deore)

Kliknij aby powiększyć

Powyżej mała ściągawka odnośnie kompatybilności pomiędzy grupami Deore M4100/M5100/M6100.

Shimano SLX (M7100)

Shimano SLX 12-rzędowe

W 2019 grupa SLX dość niespodziewanie otrzymała dwunasty bieg (można się tego było spodziewać w grupie XT, a że razem z nią wyszedł nowy SLX – to było miłe zaskoczenie). Główna nowość, oczywiście poza 12. przełożeniem, to kasety o dużych zakresach: 10-45 i 10-51 (mocowane na nowym bębenku Micro Spline). Co ciekawe, w przeciwieństwie do SRAM-a, Shimano postanowiło pozostawić możliwość założenia przedniej przerzutki, dzięki czemu możemy zbudować napęd o bardzo szerokim zakresie przełożeń z korbą 36/26 i kasetą 10-45. Manetka od przedniej przerzutki posiada tylko jedną dźwignię (RAPIDFIRE PLUS MONO), co bardzo upraszcza zmianę biegów. Pojawiają się tu także sygnowane logiem SLX, czterotłoczkowe zaciski hamulców tarczowych.

Cena: od 1150 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano XT (a w zasadzie Shimano Deore XT M8100)

Shimano XT M8100

Kultowa grupa osprzętu, prawie najwyższa w hierarchii Shimano. Jest chyba najczęściej wybierana przez bardzo ambitnych amatorów kolarstwa górskiego. Aktualna wersja M8100 posiada 12. przełożeń na kasecie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to lżejsza i lepiej wykonana grupa SLX. Do tego dopiero w tej grupie, prawa manetka wyposażona jest w technologię Instant Release, dzięki czemu bieg jest zmieniany już w momencie wciśnięcia dźwigienki, a nie po jej zwolnieniu (detal, ale w praktyce działa to świetnie). XT występuje także w odmianie Di2, gdzie przełożenia zmieniane są elektronicznie – w tym przypadku Shimano na razie pozostało przy starej, 11. rzędowej wersji.

Cena: od 1700 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano XTR (M9100)

Shimano XTR M9100

Najwyższa, profesjonalna grupa górska. Oczywisty wybór zawodowców, którzy zwracają uwagę na każdy gram wagi roweru. Ceny XTR-ów zawsze były “kosmiczne”. Dyskusyjna jest kwestia wytrzymałości tego osprzętu. Według niektórych osób niska waga jest uzyskiwana kosztem trwałości. Ale nawet jeżeli tak jest, to nie ona jest tu priorytetem, a właśnie niska masa i precyzja działania podczas wyścigu. Do “typowej” jazdy, zakup tej klasy osprzętu nie ma większego sensu. W 2018 Shimano do grupy XTR wprowadziło 12. rzędowe kasety o zakresie 10-45 oraz 10-51, a także możliwość zamontowania przedniej przerzutki, co w zawodowych grupach wydawało się być ślepą uliczką, ale jak widać, nie jest tak do końca. XTR występuje także w wersji Di2 z elektrycznie zmienianymi przełożeniami, natomiast nie została ona jeszcze odświeżona i dostępna jest jedynie w wersji 11. rzędowej.

Cena: od 3900 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Osprzęt do jazdy freeride/downhill Shimano

Shimano Saint (M820) oraz Shimano Zee (M640)

Shimano Saint

Shimano Zee

To dwie grupy osprzętu przystosowane do sportów grawitacyjnych (downhill/freeride). Saint jest wyższą grupą, lepiej wykonaną, chociaż Zee też niczego nie brakuje. Obie są dostępne w konfiguracji 1×10. Patrząc na ceny oraz wygląd, Shimano pozycjonuje Sainta w klasie porównywalnej do XT, a Zee do Deore. W obu grupach znajdziemy pedały platformowe i SPD, czterotłoczkowe hamulce tarczowe czy piasty pod sztywną oś.

Osprzęt trekkingowy Shimano

Shimano wydzieliło z osprzętu MTB osobne grupy trekkingowe. W nazewnictwie odróżniają się pierwszą literą: T (Trekking), gdzie w górskich napędach jest to M (Mountain). Są w niej dostępne korby z tarczami 48/36/26 oraz niekiedy 44/32/22 (te drugie jeszcze nie tak dawno kojarzone z MTB, zastąpione zostały przez 40/30/22). Pojawiają się tu także pedały SPD z ramką dostosowaną do turystycznej jazdy – m.in. modele PD-T400 (dwustronne), PD-T421 (jednostronne), PD-T700 (dwustronne), PD-T8000 (XT, jednostronne).

Shimano Acera (T3000)

Shimano Acera T3000

Zasadnicza różnica tkwi w wielkości tarcz na korbie oraz dostosowanych do tego obu przerzutek. Reszta podzespołów jest w zasadzie wspólna z grupą M3000.

Cena: od 350 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Alivio (T4000)

Shimano Alivio T4000

Oprócz innych korb i przerzutek, w tej serii pojawiają się także przednie piasty z wbudowanym dynamem (tylko o mocy 1,5W). Dostępna jest także klamka BL-T445 do hydraulicznego hamulca tarczowego, która posiada dłuższą dźwignię – nie jest to preferowane w rowerach górskich, natomiast w rekreacyjnych trekkingach, będzie łatwiej złapać dłonią taką klamkę.

Cena: od 460 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Deore (T6000)

Shimano Deore T6000

Tak jak w przypadku górskiego odpowiednika, jest to grupa 10. rzędowa, niestety tylna przerzutka nie posiada sprzęgła (które ogranicza obijanie się wózka przerzutki o ramę).

Cena: od 830 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano XT (T8000)

Shimano XT T8000

Najwyższa trekkingowa grupa w gamie Shimano. Także 10. rzędowa, Japończycy nie zdecydowali się (jeszcze) dodać tutaj jedenastego (lub dwunastego) przełożenia na kasecie. W odróżnieniu od górskiej grupy, tutaj manetki posiadają “monitorki”, czyli wskaźniki przełożeń, bardzo lubiane przez osoby trochę rzadziej jeżdżące na rowerze.

Cena: od 1700 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Osprzęt miejski Shimano

Shimano Capreo (F700)

Shimano Capreo

Grupa dedykowana rowerom z małymi kołami (składakom). Wyróżnia ją kaseta CS-HG70-S z najmniejszą zębatką 9T (w typowych kasetach Shimano jest to 11T), dzięki czemu na tych rowerach daje się osiągać większe prędkości. Do takiej kasety potrzebna jest dedykowana piasta FH-F700, która ma krótszy bębenek. Osprzętu Capreo nie ma w oficjalnej sprzedaży w Polsce, a w anglojęzycznych sklepach internetowych także nie jest łatwo zdobyć poszczególne części. Shimano pokazuje ją na swojej stronie, ale być może już nie produkuje lub sprzedaje głównie na dalekowschodnich rynkach.

Shimano Metrea (U5000)

Shimano Metrea

Grupa dedykowana rowerom z kategorii “urban”, czyli powiedzmy zwinnym mieszczuchom :) Mamy tu 11. biegów na kasecie, zewnętrzną przerzutkę i jedną lub dwie tarcze na korbie. Do tego manetki wyposażono w znaną z grup XT/XTR technologię Instant Release (zmiana biegu następuje po naciśnięciu dźwigni, a nie dopiero po jej puszczeniu, co przyspiesza zmianę biegu). Bardzo ciekawe są klamkomanetki ST-U5060 dedykowane kierownicy typu bull-horn, zresztą sami zobaczcie.

Shimano Nexus (Inter-3, C3000, C6000)

Shimano Nexus

Razem z grupą Alfine słyną z przerzutek planetarnych, hamulców rolkowych oraz dynam ukrytych w przednich piastach. Nexus to tańsza od Alfine grupa, charakteryzująca się m.in. przerzutkami w piaście Inter z 3, 7 lub 8 przełożeniami. To druga (po Tourney’u) grupa Shimano dla miłośników obrotowych manetek.

Shimano Alfine (S700, S7000)

Shimano Alfine

Miejska grupa wyższej klasy. Dostępna jest tu korba na zewnętrznych łożyskach suportu, a także napinacz łańcucha pozwalający zamontować ten napęd do roweru z pionowymi hakami tylnego koła (czyli do ram, gdzie zamontowalibyśmy też zewnętrzną przerzutkę),  Do wyboru są tu przerzutki planetarne z 8 i 11 przełożeniami. Jest dostępna także wersja z elektryczną zmianą biegów Di2 (tak jak w topowych grupach szosowych i MTB).

Osprzęt szosowy Shimano

W szosowych grupach mamy trochę bardziej zorganizowaną “hierarchię”, niż w grupach MTB. Każda kolejna grupa dokłada kolejne przełożenie, jedynie trzy ostatnie posiadają ich tyle samo, czyli po 11 na kasecie. Shimano na razie obserwuje poczynania Campagnolo (trzy grupy z napędem 2×12) i SRAM (2 grupy z napędem 2×12, na razie tylko w wersji elektronicznej).

Shimano Tourney (A070)

Shimano Tourney A70

Jest to grupa znana z rekreacyjnych rowerów MTB/turystycznych. Nie należy spodziewać się tu cudów, jest to bardzo podstawowa grupa szosowa, obsługująca 7 biegów na kasecie/wolnobiegu. Znajdziemy tu m.in. szosowe klamkomanetki – niestety “dzyndzelek” do zrzucania biegu znajduje się w jej górnej części, a nie przy dźwigni hamulca, przez co zrzucanie, gdy jedziemy w dolnym chwycie jest praktycznie niemożliwe. Mamy tu do wyboru korbę z tarczami 50/34 lub 50/39/30, oczywiście obie mocowane na kwadrat, czyli dość słabo, zwłaszcza przy mocnych sprintach. To ostatnia grupa szosowa, która nie przeszła odświeżenia.

Cena: od 530 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Claris (R2000)

Shimano Claris

Poza grupą Tourney, Shimano upodobniło wszystkie grupy szosowe do siebie (w pewnym zakresie). Wreszcie wszystkie korby są czteroramienne (oraz mają zintegrowaną oś Hollowtech II), klamkomanetki mają schowane wszystkie linki pod owijką, a “dzyndzelek” do zrzucania biegu jest przy klamce hamulcowej. Claris to nadal osprzęt do rekreacyjnej jazdy, z 8. przełożeniami na kasecie, ale to ciekawy wybór dla mniej wymagających. Wszystkie grupy – od Clarisa do 105 mają w ofercie także manetki na płaską kierownicę. Co ciekawe, w grupie Claris dostępne są także dźwigienki SL-R400 do montażu na dolnej rurze ramy (czyli do rowerów retro).

Cena: od 860 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Sora (R3000)

Shimano Sora R3000

W porównaniu z Clarisem, pojawia się tu obsługa 9. przełożeń na kasecie. Dostępne są także zaciski mechanicznego hamulca tarczowego BR-R305.

Cena: od 1075 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Tiagra (4700)

Shimano Tiagra

Obecnie jest to jedyna 10. rzędowa grupa szosowa Shimano. Niestety jest kompatybilna w zasadzie tylko ze sobą, można ją jedynie miksować z 11. rzędowymi przerzutkami z grupy 105 i Ultegra (mają ten sam ciąg linki). W Tiagrze pojawiają się hydrauliczne hamulce tarczowe (pozagrupowe RS405 lub BR-4770 z logiem Tiagra). To ostatnia grupa szosowa, w której dostępna jest korba z trzema tarczami 50/39/30, poza tym mamy kompaktową 50/34 i pół-kompaktową 52/36. Zapraszam do obejrzenia jednego z odcinków Rowerowych Porad na YouTube, gdzie mówię o tym, co myślę o grupie Tiagra 4700.

Cena: od 1500 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano 105 (R7000)

Shimano 105 grupa szosowa

Jest to najniższa grupa szosowa Shimano, obsługująca 11 przełożeń z tyłu. Czerpie garściami z technologii z wyższych grup (także pod kątem wizualnym). Jest sporo lżejsza od grupy Tiagra, w dużej mierze dzięki korbie z pustymi ramionami (reszta podzespołów też jest lżejsza). W tylnych przerzutkach zastosowano znaną z górskich grup, technologię Shadow – przerzutka jest schowana pod kasetą, co ma ją chronić przed uszkodzeniem podczas upadku.

Cena: od 2000 zł (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Ultegra (R8000 i R8050)

Shimano Ultegra

Tak jak Dura-Ace, Ultegra dostała nowy, odświeżony wygląd, wyróżniający się na tle pozostałych grup. Do tego dostępna jest wersja Di2 z elektryczną zmianą przełożeń. Oczywiście w porównaniu z grupą 105, waga osprzętu idzie w dół, mamy tu chociażby pustą w środku największą tarczę na korbie (Hollowglide).

Cena: od 3150 zł za cały napęd (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Dura-Ace (R9100 i R9150)

Shimano Dura-Ace

To najwyższa, wyścigowa grupa szosowa Shimano. Jest sporo lżejsza od osprzętu Ultegra (jednym ze smaczków jest kaseta z karbonowym pająkiem i pięcioma tytanowymi zębatkami) oraz oczywiście jeszcze droższa. Tak jak w przypadku górskiej grupy XTR, jest dedykowana do ścigania się, a nie rekreacyjnej jazdy. Zresztą ceny nie zachęcają do nawijania codziennych kilometrów na Dura-Ace – pełna, mechaniczna grupa (razem z hamulcami) kosztuje ok. 6200 zł. Wersja z elektryczną zmianą przełożeń Di2 jest jeszcze droższa. Dla porównania Ultegra to wydatek rzędu 3150 zł, a grupa 105 – 2000 zł.

Cena: od 6350 zł (sprawdź aktualną cenę)

Shimano Dura-Ace Track

Logo Dura-Ace znajduje się także na torowej serii 7710. Dostępna jest tu leciuteńka, jednorzędowa korba, specjalne piasty i zębatki.

Shimano oprócz wymienionych powyżej grup, produkuje również osprzęt do jazdy przełajowej CXGłównym wyróżnikiem są korby z zestawem tarcz 46/36 oraz dedykowane przednie przerzutki i mechaniczne zaciski hamulców tarczowych.

 

Osprzęt gravelowy Shimano

Rower gravelowe szturmem wdarły się na rowerową scenę :) Wygodne przełajówki, bo tak w dużym uproszczeniu można określić te rowery, spodobały się wielu osobom – ja sam jeżdżę właśnie na rowerze tego typu. Shimano w 2019 roku dostrzegło ten trend, wprowadzając do sprzedaży grupę GRX. Czym dokładnie charakteryzuje się grupa GRX i czy według mnie ma sens – napisałem na blogu.

Shimano GRX (RX400, RX600, RX800, RX810)

Shimano GRX

To w zasadzie trzy osobne grupy osprzętu (w tym jedna w wersji elektronicznej). Mamy tu RX400 (z korbą 46/30 i 10. rzędowymi kasetami do 11-36), RX600 (11. rzędową grupę w wersji z jedną bądź dwiema tarczami na korbie) oraz RX800 (czyli w dużym uproszczeniu lżejszą i lepiej wykonaną wersję RX600). Do tego dochodzi elektroniczna grupa GRX Di2. Grupy te stawiają na trochę lżejsze przełożenia, niż typowo obecne w rowerach szosowych, choć jak opisuję we wpisie o grupie GRX, nie jest to (jak na razie) wymarzony napęd dla szukających roweru do obładowania sakwami i ruszenia na wyprawę po górskich serpentynach.

Cena: od 1950 zł (sprawdź aktualną cenę)

Osprzęt do rowerów elektrycznych Shimano 

Shimano Steps

Dostępne są cztery grupy Shimano do rowerów ze wspomaganiem elektrycznym – dwie do rowerów MTB i dwie do miejsko-turystycznych. Komponentów z tych grup nie kupuje się pojedynczo (choć są sprzedawane, ale bardziej jako części zamienne), ponieważ nie da się przerobić zwykłego roweru na elektryczny, przy pomocy jej elementów. Silnik jest mocowany centralnie, razem z korbą i potrzebna jest do tego specjalnie przystosowana rama. Choć oczywiście niewykluczone, że i takie ramy będą oferowane.

Shimano STEPS E5000 i Shimano STEPS E6100

Shimao Steps E5000

Shimano Steps E6100

Dwie miejsko-trekkingowe grupy. Wiele części mają ze sobą wspólnych, obie dobrze działają z zewnętrzną tylną przerzutką, ale także z przerzutkami planetarnymi (wersje piast Di2 pozwalają na automatyczną zmianę biegów). Główna różnica tkwi w silniku – w E5000 mamy dostępny moment obrotowy w wysokości 40 Nm, natomiast w wyższym modelu E6100 jest to już 60 Nm. Wyższy moment obrotowy pozwala na sprawniejsze podjeżdżanie pod strome wzniesienia, a także lepsze przyspieszanie samego roweru.

Shimano STEPS E7000 i Shimano STEPS E8000

Shimano Steps E7000

Shimano Steps E8000

Dwie grupy do rowerów górskich. Również dzielą ze sobą część osprzętu (i bardzo dobrze, nie ma sensu mnożyć na siłę komponentów). Różnią się zastosowanymi komputerkami z wyświetlaczem, w E7000 wyświetlacz ma ekran 1,4 cala; w E8000 jest to 1,6 cala (na drugim zdjęciu powyżej widzicie nie taki komputerek jak trzeba). Różnią się także mocą silnika – 60 Nm vs 70 Nm.

Osprzęt do BMX-ów

Shimano DXR (MX70)

Shimano DXR

Grupa dedykowana BMX-om. Mamy tu lekką korbę, z pustymi ramionami oraz zintegrowaną osią, tarcze, zębatki i specjalne piasty.

 

Na którą grupę osprzętu Shimano postawić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wiele zależy oczywiście od zasobności portfela, ale także od tego ile i w jakich warunkach chcemy jeździć. Najdroższy osprzęt niekoniecznie da gwarancję bezawaryjności, ale kupowanie najtańszych serii z myślą o ostrym “katowaniu”, mija się z celem.

Dawno temu miałem w rowerze tylną przerzutkę Shimano, która nie należała do żadnej grupy osprzętu, a na obudowie widniał po prostu napis SIS (od Shimano Index System). Nie traktowałem jej brutalnie, a ona i tak po kilku tysiącach kilometrów po prostu rozpadła się podczas jazdy. Później miałem rower z najprostszym Tourney’em, który również dość szybko wyzionął ducha. Pech chciał, że było to jakieś 80 kilometrów od domu. Od tego czasu staram się używać osprzętu minimum klasy Deore (w szosowych grupach to mniej więcej Tiagra) i jeszcze nie spotkała mnie tak nieprzyjemna niespodzianka.

Na koniec zapraszam do dyskusji w komentarzach, a także na rowerowym forum oraz grupie na Facebooku, co polecacie, co odradzacie i jakie są Wasze doświadczenia z osprzętem Shimano w Waszych rowerach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

327 komentarzy

 • Witam. Próbuję połapać się w grupach osprzętu Shimano. O co chodzi. Kupiłem córce Rometa Jolene 7.2.W specyfikacji firmowej jest podana kaseta CS-HG200 11-32T natomiast na rowerze jest zamontowana CS-HG31-8 11-34. Zamontowali gorszą od tej w specyfikacji czy lepszą?

 • Dzień dobry.
  Jestem posiadaczem Giant XTC-3 2008 http://bikekatalog.pl/2008/?ppg=show&baza=rowery&pid=1054 od nowości :), zakupiłem nowy sprzęt a ten chcę odnowić.
  Czy możecie doradzić w sprawie wymiany napędu. tzn kasety i korby i zrobić napęd 2x 11 lub 2×10. jak można to na osprzęcie shimano SLX ?
  Doradzicie co kupić, żeby to wszystko zagrało :)

  Pozdrawiam Robert.

  • Cześć,
   tylna piasta bez problemu przyjmie 10. czy 11. rzędową kasetę, a nawet 12. rzędową SRAM 11-50 gdybyś chciał zrobić napęd 1x :)

   Będziesz też musiał wymienić tylną przerzutkę na 10. lub 11. rzędową (teoretycznie obie nie są ze sobą kompatybilne, ale ludzie mówią, że są, choć przy kompletowaniu napędu brałbym już dedykowaną, bez kombinowania). Oczywiście do tego prawa manetka też do zmiany.
   Pozostałaby kwestia przedniej przerzutki i lewej manetki – przerzutka być może ogarnęłaby nową korbę. Kwestia czy działają dobrze i czy chciałbyś je w ogóle zostawić, czy jednak jak wymieniać całość, to już całość.

   Inna sprawa, że teraz część podzespołów Shimano kosztuje krocie, albo w ogóle jest problem z ich zakupem. Kaseta SLX CS-M7000 11-42 jeszcze w grudniu kosztowała 220 złotych, teraz jeżeli w ogóle ktoś ją ma, to po 400 zł. A 11. rzędowe Deore 300 zł.
   Kwestia przekalkulowania czy nie lepiej poczekać, jeżeli nie musisz tego robić teraz.

 • Jestem miłośnikiem rowerowych wypraw wielodniowych. M.in. w tym celu zakupiłem trekkinga, jest to Kross Trans 8 (model 2018). Oryginalnie mamy tam m.in.:
  Przerzutka przód Shimano Acera FD-T3000
  Przerzutka tył Shimano Deore RD-M591
  Korby Shimano Acera FC-T3010 (48/36/26T, 170mm) (środkowa tarcza po wymianie)
  Suport FP-B902
  Łańcuch Shimano CN-HG53 (trzeci)
  Kaseta / Wolnobieg Shimano Acera CS-HG200-9 (11-32T) (obecnie już trzecia)

  Jeżdżę chyba stosunkowo nie tak mało, tylko tym jednym rowerem w 2020r. zrobiłem ok. 12 tys. km.

  Po dwóch latach użytkowania jestem pewien, że nie jestem w stanie – przy sensownej kadencji i dbałości o stawy – wyciągnąć z niego tyle, ile bym chciał. Tym bardziej, że nie jest to rower lekki, a na dodatek kupiłem go z myślą o bikepackingu. Biegi typu 3-7 i wyżej są w zasadzie nieużywalne na co dzień, za to przy 1-1 w tym układzie czasem brakuje mi jeszcze biegu niższego. Wpadłem więc na – teoretycznie prosty – pomysł, by zmienić coś w napędzie i tu teoria odnośnie prostoty tego pomysłu się kończy.

  Wariant1:
  Wymiana korby na coś w stylu 44-32-22 (no i przerzutki przedniej zapewne też – domyślam się)

  Wariant2:
  Wymiana kasety… tu wymiana 11-32 na 11-34 daje mi niewiele, lepiej pewnie byłoby na 12-36 (coraz trudniej osiągalna), ale tu mam nieco sprzeczne informacje odnośnie tego, czy poradzi sobie z tym moja tylna przerzutka. Ta z kolei, niemal od początku eksploatacji roweru, jest mało precyzyjna i to mimo, iż “macało ją” wielu fachmanów w kilku autoryzowanych serwisach, w tym dwukrotnie sam producent (rower był na dwóch naprawach gwarancyjnych), dlatego rozważam jej zmianę. Wymiana 591 na 592 nadal – o ile widzę – nie daje mi wg specyfikacji gwarancji obsługi zębatki 36z. Jaką przerzutkę zastosować (skoro wiele wskazuje na to, że i tak muszę ją wymienić), by taką kasetę z zębatką 36z obsłużyła? Czym de facto różni się kaseta HG200-9 od HG400-9?

  W którą stronę pójść – wymienić przód, czy tył? Wymiana tyłu “przesunie” zakres o niespełna jeden bieg. Wymiana przodu wypadnie (na moje oko) nieco korzystniej. A może wymienić i to, i to?

  Aktualnie ten napęd powoli mi się już kończy i na poważnie przymierzam się do tego typu modyfikacji, zanim zainwestuję pieniądze w wymianę np. zestawu kaseta+łańcuch na nowe.

  • Czym de facto różni się kaseta HG200-9 od HG400-9?
   200 to Altus łatwo się zużywa
   400 to Alivio lepsza do trekingu mam już przejechane 14000 i bez odznak zużycia
   jest jeszcze 300 Acera trudno osiągalna w Polsce, sprowadzisz z Czech ,Słowacji lub Niemiec, też dużo lepsza od 200 tki
   Przerzutka Deore 592 obsłuży 12-36 Alivio CS-HG400-9 ona jest pod 36 tkę.
   Skąd masz Deore 591?

   • Dziękuję za odpowiedź.

    Deore 591 była tu fabrycznie:).

    Wciąż zastanawiam się, co (i czy cokolwiek) robić z przodem…

    • Z przodem będzie problem.
     Jeśli już to zostaje SHIMANO Alivio FD-T4000
     Ta przerzutka jest OK. Bardzo wytrzymała.
     W rowerze żonki zainstalowałem ją w 2019 roku i ma przejechane 2 sezony tj około 9000km.
     Nic się z nią nie dzieje. Przednie tak szybko nie padają.
     Korbę ma Acera M361 22x32x42
     Na centrum rowerowym znajdziesz też Alivio FD-M4000 super przerzutka oraz
     SHIMANO Deore XT FD-T8000 ta to już ekstra tylko tyle że jest pod 10 kę. Może być problem bo 10 łańcuch ma 6mm a 9 6,6mm szerokości.
     Jestem pewien że Alivio wystarczy tylko czy jest aż tak duża róznica w przerzutce Acera T3000 a Alivio M4000 cz też T4000 ? pewnie jest ale nie wielka.

     A propo
     na ile łańcuchów jeździsz?

     Ja na 4 i podmieniam mniej więcej co 1000 km.
     Potem szejk i do wosku gorącego na 10 minut.
     A międzyczasie smarowanie PTFE co 150-200 km.

     • @Tomasz Przerzutka XT RD-T8000 jest 10. rzędowa w systemie Dyna-Sys i nie będzie działać (lub będzie działać słabo) z 7/8/9-rzędową manetką. Łańcuch będzie tu stanowił najmniejszy problem, bo można by było założyć 10. rzędowy. Niestety przy 9. rzędowej manetce trzeba trzymać się 9. rzędowych przerzutek.

      Przedniej przerzutki Maciej także nie będzie musiał zmieniać, spokojnie ogarnie korbę 44/32/22.

     • Regularne czyszczenie, ewentualna myjka, smarowanie – owszem. Nie wymieniam łańcuchów co 500-1000km. Tak, wiem, to nie do końca poprawne działanie, ale próbowałem tego już i miałem potem problem z kiepskim spasowaniem “świeżego” łańcucha z już używaną kasetą. Okazywało się, że mimo niemal żadnego widocznego zużycia kasety i nowego łańcucha napęd “nie trzymał” i łańcuch ślizgał się na zębach. Dlatego na ten moment “wyciągam” łańcuch do granic możliwości (ale przynajmniej ten spasowuje się z zębami) i wymieniam razem z kasetą. Wiem, to droższe rozwiązanie. Możliwe, że po planowanych modyfikacjach w napędzie będę znów używał zamiennie np. trzech łańcuchów, bo zmiany kompletów (kaseta+łańcuch) będą mnie kosztowały jeszcze więcej.

     • Jeżeli miałeś problem ze spasowaniem nowego łańcucha, to albo stary był już tak wyciągnięty, że poniszczył zębatki na kasecie, albo nie przejechałeś tych 50-100 kilometrów, których czasem nowy łańcuch potrzebuje aby się “ułożyć”.

      Polecam zakup przymiaru do łańcucha, kosztuje kilkanaście złotych. Sprawdzaj nim wyciągnięcie łańcucha i wymieniaj go gdy zacznie zbliżać się do 0,75. Robię tak od dawien dawna i nigdy nie miałem problemu, żeby kaseta przyjęła kilka łańcuchów.
      Jazdę “na trzy łańcuchy” oraz “jazdę na zarzyn” opisywałem w tym wpisie: https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-lancuch-rowerowy/

      Mi się rotować łańcuchami nie chce, choć pewnie jakąś korzyść to przynosi. Wymieniam łańcuch zanim się wyciągnie i to wydatnie przedłuża życie kasety.

  • Cześć,
   tak to już jest, że producenci wkładają do rowerów crossowych/trekkingowych napędy, które na przełożeniu 48/11 pozwalają na rozbujanie się do 50 km/h (przy kadencji 90), jednocześnie po macoszemu traktując lekkie przełożenia. Nie będę na ten temat przynudzać, pisałem już o tym kilka razy, ale raczej mało kto kupuje rower trekkingowy, będąc jednocześnie w stanie na płaskim wyciągnąć 50 km/h :) Producenci montują takie przełożenie chyba tylko po to, żeby można było cieszyć się z “dokręcania” na zjazdach.

   Przełożenie 26-32 nie jest na całe szczęście jakoś bardzo, bardzo twarde, ale do tych uzyskiwanych w wielu rowerach górskich jeszcze wiele brakuje.

   Wymiana kasety na 11-34 faktycznie da symboliczną różnicę. Zmiana kasety na 11-36 czy 12-36 już sprawi, że pojawi się “nowy” bieg. Nie będzie to przepaść, ale różnicę będzie czuć.

   Ale! Zmiana korby na 44/32/22 i pozostanie przy kasecie 11-32 da Ci lżejsze przełożenie niż 26-36. Zresztą polecam Ci kalkulator przełożeń, łatwo tu sprawdzić co uzyskamy po połączeniu danych tarcz (Chainring) i zębatek na kasecie (Cog): http://bikecalc-staging.herokuapp.com/gear_ratios

   A gdyby połączyć korbę 44/32/22 i kasetę 11/12-36, to już wyszłoby zestawienie porównywalne z bardzo lekkimi przełożeniami w rowerach górskich.

   Odnośnie przerzutki RD-M592, to w specyfikacji piszą, że ogarnie kasetę 11-36: https://hollandbikeshop.com/images/SI-6S70A-002-ENG.pdf
   Natomiast z mojego doświadczenia z kilkoma przerzutkami Shimano wynika, że naciągnięcie zakresu o 2 ząbki w górę zwykle nie stanowi żadnego problemu. Wkładałem m.in. kasetę 11-36 do szosowej przerzutki Shimano Tiagra (która oficjalnie obsługuje max. 11-34) i działało jak złoto.

   A Twoja przednia przerzutka fabrycznie obsłuży także korbę 44/32/22 (tak pisze na swojej stronie Shimano), tak więc możliwości jest kilka.

   Kończąc – kwestia jaki miałbyś plan działań dla tego napędu. Można wymienić samą korbę (polecam korbę Shimano FC-MT210 na zewnętrznych łożyskach suportu, kosztuje na Allegro 180 zł + suport ok. 50 zł, a będzie dużo sztywniejsza niż korba z suportem na kwadrat) i zobaczyć czy efekt będzie zadowalający. Lekkie przełożenie zrobi się sporo lżejsze, a maksymalna prędkość przy kadencji 90 spadnie raptem do 47 km/h :)

   Druga opcja to wymiana przerzutki na RD-M592, skoro mówisz, że obecna słabo działa (160 zł) i kasety na 12-36 (120 zł).

   Albo wymiana jednego i drugiego od razu :)

   • Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi. W międzyczasie konsultowałem sprawę z bardzo sympatyczną osobą pracującą w “centrali” firmy Kross oraz z moim zaprzyjaźnionym mechanikiem i niemal na pewno będę działał na dwa fronty, czyli wymiana i tyłu, i przodu. Jak tylko znikną śniegi i będzie można sensownie używać trekkinga (obecnie jeżdżę innym rowerem), to sprawdzę raz jeszcze stan napędu i zacznę robić zakupy, zgodnie z przedstawionymi sugestiami:).

   • Przymiar do pomiaru wyciągnięcia nabyłem. W międzyczasie rower doczekał się wspomnianej wymiany przerzutki z M591 na M592 (199zł), kasety HG201 (11-32) na HG400-9 (12-36) (118zł), do tego łańcuch HG93 (79zł) i… na tym na ten moment koniec zmian, bo – jak wszyscy wiemy (a ci, którzy tego nie wiedzą, przekonają się o tym boleśnie lada moment, gdy po sezonie zimowym odwiedzą serwis rowerowy, albo zostaną zmuszeni poszukiwaniu części zamiennych) – w ciągu ok. 2 miesięcy w całej Europie nastąpił bezprecedensowy kryzys w dostępności nowych części zamiennych (sugeruję pomysł na artykuł na bloga). Te, które jeszcze można kupić, są nierzadko droższe nawet o 300% względem sytuacji ze stycznia br. I to właśnie ta kwestia sprawiła, że nie wymieniałem przodu. Wymieniona została jedynie środkowa tarcza, co i tak chyba należy uznać za cud (tarcz na rynku po prostu nie ma, małych wcale, średnie też się skończyły, zostały pojedyncze (może ze 2 sztuki na Allegro na ten moment) 48T i to w cenach przewyższających 50% kosztu zakupu nowej korby. Ale nowych korb… też już nie ma, a moja najmniejsza zębatka zaczyna się również prosić o wymianę.

    Tu dochodzimy do mojej najświeższej rozterki: mogę (dziś jeszcze tak, ale czy jutro?) kupić FC-T3010… ale z dodaniem za nazwą magicznego dodatku w postaci “-8”. Przejrzałem stronę shimano.com. Widzę tam zarówno FC-T3010 (w handlu już niedostępne, choć 2 miesiące temu było ich na pęczki, w tym również 44-32-22), jak i FC-T3010-8.

    Pewnie nie tylko ja nie rozumiem polityki numerowania produktów tej firmy. Niby to te same korby, a jednak… Domyślam się tylko, że niuanse mogą tkwić w różnych grubościach koronek. Pozostaje mi więc zakup tej “-8” (o ile zdążę), albo…

    …wybór FC-T4010. W ofertach tej ostatniej jeszcze nieco można wybierać. Ale tu rodzi się kolejne pytanie – czym, u licha, poza ceną, różni się T3010 (bez “-8”) od T4010, skoro obie są dedykowane dla napędów 9-rzędowych, obie mają te same zestawy zębatek (przynajmniej tak mi się wydaje, jako laikowi) i – tu mam tylko nadzieję, a nie pewność – obie pasują do mojego roweru.

    Co robić? Brać T3010-8, czy dołożyć… w sumie niewiele, bo może 10zł do T-4010?

    PS1. Kupiłem dziś drugi łańcuch “na podmianę”. HG-93 w stacjonarnym sklepie rowerowym kosztował dziś nadal 79zł, ale był ostatnim w tym sklepie dostępnym egzemplarzem łańcucha jakiegokolwiek 9-rzędowego. W Internecie zakup tego modelu poniżej 100zł w tej chwili jest już awykonalny. Skądś muszę kupić jeszcze jedną sztukę:). Tymczasem sklepy rowerowe powoli zaczynają przypominać sklepy mięsne sprzed 40 lat – puste haki, regały, półki…

    PS2. Przy okazji serwisu napędu okazało się, że przyczyną problemów ze zmianą biegów od niemal roku nie była ani przerzutka, ani kaseta, ani korba, ani łańcuch, ani linka z pancerzem, ani nawet manetka. W tym konkretnym rowerze (Kross Trans 8, model 2018) producent w nie do końca przemyślany sposób poprowadził linkę przerzutki częściowo w ramie, a potem pod suportem po ślizgu. Ślizg ma źle dobrany rozmiar jednego z “ramion”, przez co linka, zamiast “nachodzić” na niego pod kątem >=180 stopni, nachodzi pod kątem ok. 165-170 stopni, a to powoduje wycieranie krawędzi ślizgu i znaczne tarcie linki przesuwającej się po coraz bardziej zniszczonym plastiku, co powoduje docelowo znacznie wolniejsze, a niekiedy nawet niepełne odpuszczanie “o bieg” docelowo na przerzutce przy zrzuceniu o bieg w dół na manetce. Na ten moment, mam założony inny, niemal identyczny ślizg, ale jestem już po paru rozmowach ze znajomymi i ci proponują docelowo wyciągnięcie linki poza wnętrze ramy i puszczenie jej w całości biegu w pancerzu.

    • No i zainspirowałeś mnie do przygotowania tekstu na temat wzrostu cen: https://roweroweporady.pl/wzrost-cen-czesci-rowerowych/

     Nie pozostaje nic innego jak poczekać aż ceny spadną, albo płakać i płacić, albo szukać tańszych, sensownych zamienników (o ile jeszcze są dostępne).

     Jeżeli chodzi o FC-T3010, to zarówno ta z dopiskiem -8, jak i bez tego dopisku są… 9-rzędowe :) Shimano dodało to 8 dla zmyłki, a różnica między nimi jest taka, że z -8 ma mocowanie suportu na wielowypust Octalink, a bez dopisku jest mocowana na kwadrat.

     Tu znajdziesz tabelki kompatybilności: https://productinfo.shimano.com/#/com?cid=C-432&acid=C-442

     Różnice między FC-T3010 a FC-T4010, to generalnie doskonały przykład na to co robi Shimano. To znaczy tworzy sporo różnych grup napędów, każda z nich jest troszkę droższa od poprzedniej, a różnią się detalami, o których Shimano często w ogóle nie pisze :)
     Wnioskując po szczątkowych informacjach, T4010 ma na tarczach piny i zęby prowadzące: https://bike.shimano.com/pl-PL/technologies/component/details/hyperdrive.html

     Być może T3010 ma ich mniej, albo jest to tam zrealizowane w trochę inny sposób. Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem i Tobie też nie radzę :) A jżeli różnica to 10 zł, to może się okazać, że one się nie różnią niczym, tylko napisem na ramieniu korby i może delikatnie wyglądem. I tworzone są po to, aby tworzyły całą grupę z resztą osprzętu.

 • Cześć,
  Chcę poskładać rower na ramie typu cross, generalnie wymyśliłem sobie, że całość osprzętu będzie Alivio, ale… mam parę dylematów, dlatego bardzo bym prosił o sugestie oraz odpowiedzi na pytania.
  [te 9 rzędów nie podlega dyskusji, NIE CHCĘ więcej, ale zarazem chcę mieć najlepsze 2×9 jakie się da złożyć :) ]

  Z przodu chcę dać dwublatową korbę z grupy Alivio 36/22, co do 9 rzędowej kasety jeszcze nie zdecydowałem czy 11-36 czy 12-36..
  – czy mogę do tego napędu zastosować przerzutki z wyższej grupy (np. Deore ze sprzęgłem) czy jednak powinienem zostawić przerzutki z grupy Alivio?
  a jeżeli dam z tyłu przerzutkę Deore, to co z manetką? może zostać ta od Alivio, czy powinienem wtedy też dać Deore?
  – chcę założyć hamulce v-brake; czy tu jest sens iść w coś wyżej niż Alivio, czy też jakiejś bardzo widocznej różnicy nie będzie?
  – identyczne pytanie o piasty..

  Pozdrawiam

  • Cześć,

   1. Musisz dać przerzutkę 9. rzędową, tak więc sprzęgła mieć nie będziesz, przynajmniej w przerzutce od Shimano, nie wiem, może jakiś inny producent taką oferuje, ale nie szperałem w tym temacie.
   Może to być Alivio/Deore czy nawet XT, jeżeli uda się jeszcze znaleźć, ale pod 9 rzędów, nie pod 10/11/12. Można co prawda kombinować z adapterem typu Shiftmate 6: http://www.jtekengineering.com/shiftmate/shiftmate-compatibility-charts-choices/
   Ale czy i jak to działa, gwarancji nie daję. Gdybym miał kompletować całkowicie nowy napęd, wolałbym fabryczne 10. przełożeń, niż kombinowane 9 + przerzutka pod 10.

   2. Jeździłem na Alivio, zmieniłem potem na XT. Różnica była, ale zauważalna głównie podczas jazdy z sakwami gdzieś po bardziej górzystych terenach. Na lekko po płaskim nie było aż takiej różnicy. Natomiast na pewno polecam, gdy zetrą się fabryczne klocki Alivio, założyć klocki z hamulców XT.

   3. Wyższe modele są lepiej uszczelnione, może lepiej wykonane. Obecnie szukałbym czegoś ciekawego na łożyskach maszynowych. Kulkowe od Shimano mimo wszystko łatwiej samemu przeserwisować, ale za to dobre maszynowe łożyska serwisuje się rzadziej :)

   • Dzięki za odpowiedź, mam jednak jeszcze parę pytań o szczegóły :)
    – czy to znaczy, ze przerzutki tylne ze sprzęgłem zaczynają się dopiero od 10 rzędów i te starsze Deore, XT na 9 rzędów tego sprzęgła jeszcze nie miały?
    – czy grupa z jakiej pochodzi tylna przerzutka wymusza zastosowanie manetek również z tej samej grupy (czyli jeśli przerzutki Alivio to manetki Alivio, a jeśli XT, to i manetki nie mogą być inne), czy też tu jest ważna jedynie ilość obsługiwanych przełożeń?
    – Dlaczego myślę o Alivio.. ponieważ spotkałem się z opinią, że jest to najlepszy stosunek ceny do jakości; jest to także bardziej “pancerny” napęd niż grupy wyższe; będzie dużo łatwiej znaleźć do niego części/naprawić gdzieś w mniej cywilizowanych miejscach; skrajne przełożenia będą takie same jak w 10 rzędowym, a uważam, że nie potrzebuję gęstszych przełożeń (w tej chwili jeżdżę na kasecie 7 biegowej Nexave); no i last but not least – będzie znacznie tańszy niż wszystko od 10 rzędów wzwyż
    – co do piast – mam upatrzone dwa komplety kół, jedne na XT, drugie na Novatec (NT-A361SBT + NT-F362SBT); czy da się powiedzieć, które będą lepsze?

    • “– czy to znaczy, ze przerzutki tylne ze sprzęgłem zaczynają się dopiero od 10 rzędów i te starsze Deore, XT na 9 rzędów tego sprzęgła jeszcze nie miały?”

     Jeżeli chodzi o Shimano, to nie, nie miały sprzęgła. Nie kojarzę też przerzutek 9-rzędowych innych firm ze sprzęgłem, choć nie wykluczam, że któryś producent mógł coś takiego pokazać.

     “– czy grupa z jakiej pochodzi tylna przerzutka wymusza zastosowanie manetek również z tej samej grupy (czyli jeśli przerzutki Alivio to manetki Alivio, a jeśli XT, to i manetki nie mogą być inne), czy też tu jest ważna jedynie ilość obsługiwanych przełożeń?”

     Nie, zwykle możesz mieszać ze sobą grupy, ważne aby liczba przełożeń się zgadzała (choć warto pamiętać o tym, że większość przerzutek/manetek Shimano 6/7/8/9-rzędowych będzie ze sobą działać zamiennie, tak więc nawet do dajmy na to manetek Acera, można dać np. 9. rzędową przerzutkę XT). Od 10. rzędów to już niestety tak nie działa.

     “– Dlaczego myślę o Alivio.. ponieważ spotkałem się z opinią, że jest to najlepszy stosunek ceny do jakości; jest to także bardziej “pancerny” napęd niż grupy wyższe; będzie dużo łatwiej znaleźć do niego części/naprawić gdzieś w mniej cywilizowanych miejscach; skrajne przełożenia będą takie same jak w 10 rzędowym, a uważam, że nie potrzebuję gęstszych przełożeń (w tej chwili jeżdżę na kasecie 7 biegowej Nexave); no i last but not least – będzie znacznie tańszy niż wszystko od 10 rzędów wzwyż”

     Z tym znacznie tańszym to chyba aż tak nie będzie, ale faktycznie – będzie taniej. Czy to najlepszy stosunek cena/jakość – ciężko powiedzieć. Na pewno łańcuch warto założyć z wyższej grupy niż Alivio. Nadal jest dostępny łańcuch klasy XT/Ultegra CN-HG93. Polecam :)

     “– co do piast – mam upatrzone dwa komplety kół, jedne na XT, drugie na Novatec (NT-A361SBT + NT-F362SBT); czy da się powiedzieć, które będą lepsze?”

     Nie wiem jak jest z jakością tego modelu Novateca i jakie konkretnie chcesz kupić piasty Shimano XT.

 • Witam. Od lat jeżdżę góralem ale po 12latach potrzebuję zmiany. Zacząłem jeździć w dłuższe trasy.Takie od 70km do 120km. Więc nawet po wymianie na wąskie opony i przy kołach 26″ za bardzo odczuwam wycieczki w kościach. I po dłuższej selekcji zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Scottem SUB Cross 10, a Unibike Zethos GTS. Trekking odrzuciłem (np Scott Sub Sport 20), bo nie do końca potrzebne mi to wyposażenie. Z resztą zawsze mogę później dokupić. A za to rower lżejszy i wygląd bardziej sportowy. Tylko teraz mam dylemat który konkretnie, bo nie za bardzo rozróżniam wszystkie typy wyposażenia. Tzn hamulce, przerzutki, piasty, widelce.
  I jeszcze jedno pytanko które mnie trapi. Jaka jest różnica pomiędzy przerzutkami xt rd-m8000, a xt m786?
  Pozdrawiam.

  • Cześć,
   oba rowery są dość podobnie wyposażone, raz Unibike ma coś ciut lepszego, raz Scott. Kwestia na którym czujesz się lepiej i który bardziej Ci się podoba.

   W Scottcie jest przerzutka T8000, nie M8000. To trekkingowa wersja przerzutki XT, bez sprzęgła. Nie wiem jak tam wygląda kwestia obijania się łańcucha o ramę, co zdarza się w przerzutkach bez sprzęgła. M786 w Unibike to stare XT, ale już ze sprzęgłem, tam łańcuch nie będzie się na pewno obijał o ramę. Ale to tylko przerzutka, ją łatwo wymienić.

   • Dzięki wielkie za odpowiedź. Tym starszym modelem przerzutki w Unikike chyba nie ma się co stresować? Bo nie wiem czy nie uderzę jednak w Unibike Xenon, a w najwyższym modelu ona także występuje. Rower na następne 10 lat mam nadzieję.

 • Hej, nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy grx 400 2x 10rz pojdzie z kaseta CS-M771-10. Bede wdzieczny za podpowiedz. Aktualizuje moja tiagre do grx. Dodam, ze mam diverge z 2018.

  • Cześć,
   będzie działać, tak jak będzie działać z każdą inną 10-rzędową kasetą. Grunt, żeby zakres kasety był w granicach wyznaczonych przez producenta, czyli między 11-30 a 11-36.

 • Witam,
  W moim rowerze (Korss Level B4 2013) posiadam następujący zestaw: przód: Alvio m431 (korby m371 44\32\22)
  tył: Deore m592 Shadow (kaseta Acera 11-34t)
  W układzie 3×9. Jeździ mi się na nim naprawdę dobrze jednak chciałbym wymienić część elementów które już za niedługo dokonają żywota. I tu rodzą się moje 2 pytania.
  1. Czy mogę tylnej przerzutki używać z zestawem 3×10 zachowując to aby zmieścić się w zakresie pracy przerzutki pod względem obsługiwanej ilości zębów na kasecie (kaseta 10rz 11-34t).
  2. Czy przy pozostaniu w konfiguracji 3×9 mogę dobierać elementy już tylko z nowego Alvio czy jednak da się coś zrobić aby utrzymać cały napęd na poziomie Deore. Zależy mi na jakości Deore bo jednak służy mi ten rower jako takie trailowe XC które teraz przerabiam bardziej pod teren w którym się poruszam (jeżdżę głównie po asfalcie i lasach z dużą ilością podjazdów, zjazdów, wystających korzeni i suchymi miękkimi oraz twardymi ścieżkami. (Asfalt max 20% teren minimum 80%, zależy od danego planu na wypad)) Ostatecznie pewnie przyjdzie czas na zmianę ramy na jakąś Trail HT.

  • Cześć,
   1. Nie, 10. rzędowe przerzutki MTB Shimano mają inny ciąg linki niż 7/8/9. rzędowe. Można kombinować z adapterem ciągu linki, ale to raczej średnio opłacalne w tym przypadku.

   2. Jak wejdziesz na Allegro i wpiszesz hasło “Deore 9” to znajdziesz jeszcze trochę kaset (także z serii XT), a łańcuch dostaniesz bez problemu (tu akurat zdecydowanie polecam XT, Deore jest niewiele tańsze, a mniej wytrzymałe).

 • Dzień dobry, do mojego pytania w uzupełnieniu: kaseta ma 9 rzędów. Teraz chyba moje pytanie jest w pełni czytelne i nie spotka mnie tzw. olanie przez Pana Łukasza i brak odpowiedzi (dot. wpisu z dnia 23 bm.)?

  • Przez 10 lat prowadzenia bloga nie zdarzyło się żebym, jak to określiłeś, olał jakieś pytanie zadane na blogu w komentarzach (jeżeli tak się zdarzyło, to przez nieuwagę, bądź po prostu dlatego, że nie znałem odpowiedzi).

 • Czy przerzutka RD-M8000-SGS będzie działać w kładzie 10 rzędowym? Mam korbę 48/32T i szukam przerzutki o pojemności 47T dla układu 10 rzędowego ponieważ chcę dodać kasetę 11-42T.
  Czy taka przerzutka będzie działać?

 • Dzień dobry, potrzebuję porady w kwestii dopasowania manetki Shimano Acera (Mega Lite) do przerzutki tył Shimano Deore XT. Działa mi tak, że w górę po kolei biegi wchodzą a w dół, jak redukuję do najmniejszego to z 4 trybu przeskakuje na 2, potem 1 tryb pomijając 3 tak jakby był jakiś opór w linkach prowadzących albo za słaba sprężyna? Może taka była moja “fachowa” regulacja?
  Bardzo proszę Pana o pomoc; artykuł świetny, wynika z niego dobre dopasowanie ale jednak bardzo proszę o jakieś wyjaśnienie o ile to możliwe.
  Pozostaję z poważaniem.
  Tadeusz(67lat).

  • Cześć,
   upewnię się tylko – mówimy o przerzutce Shimano XT dedykowanej pod 9 (lub mniej) rzędów? Pytam, ponieważ nowe 10/11/12-rzędowe nie będą za dobrze działać z manetką 7/8/9-rzędową.

   Jeżeli przerzutka jest pod 8 lub 9 rzędów to być może jest tak jak piszesz, czyli gdzieś linka jest zagięta w pancerzu, albo pancerz/linka są stare i stawiają opory, zacinając się przy okazji. Być może łańcuch jest wyciągnięty (warto sprawdzić przymiarem), stary łańcuch lubi skakać po zębatkach. Ciężko mi cokolwiek więcej powiedzieć, nie widząc tego na żywo.

 • Cześć.
  Czytam, że w planach zestawienie Srama, Campy – a może też i Sunrace – dość trudno znaleźć informację które grupy Sunrace sa porownywalne do grup Shimano…

  • Cześć,
   wpis z grupami SRAM powoli powstaje. Jeżeli chodzi o Sunrace, to nic nie obiecuję. Widzę, że jakaś ich oferta powoli pojawia się w naszych sklepach (sporą popularnością cieszą się ich kasety), może kiedyś i ich opiszę.

   • No ja osobiście zaryzykowałem i poza kasetą i korbą od dwóch sezonów używam przerzutek R/F90 – sprawują się co najmniej poprawnie, wygladają fajnie – nie wiem tylko z czym w shimano można je porównać – domyślam się, że to odpowiednik Sory – ale przydałoby sie jakieś zestawienie, bo na dobrą sprawę o jakiekolwiek informacje bardzo trudno.

 • Czy przerzutka Tiagra 10s (kaseta 11-34t) będzie pracowała z korbą Deore FC-M600? Wiem że to połączenie szosy z MTB ale..

  • Cześć,
   przerzutka Tiagra RD-4700 w wersji ze średnim wózkiem GS ogarnie kasetę 11-34 (a z doświadczenia wiem, że i z 11-36 zadziała) przy założeniu, że z przodu będą maksymalnie dwie tarcze na korbie. Do tego dochodzi warunek, że różnica między tarczami z przodu nie będzie większa niż 16, a to dwurzędowa korba Deore spełnia, ponieważ mamy tam różnicę 10 zębów.

   Ostatnia kwestia to pojemność tylnej przerzutki, która wynosi 41. Czyli dla takiego napędu: (34-11) + (34-24) = 33. Czyli tutaj też wszystko będzie w porządku.

   Na moje oko powinno to zadziałać :)

   PS Jest jeszcze kwestia przedniej przerzutki, bo szosowa może nie ogarnąć mniejszych tarcz na korbie.

 • Przymierzam się do wymiany dużej tarczy z przodu. Na obecnej są symbole 11S 50-34 MH. Wszystko jest dla mnie jasne, tylko co znaczy MH? Gdy przeglądam internet, to nie natrafiłem jeszcze na MH. Były natomiast tarcze z symbolem MS. O co chodzi w tym symbolu i czy można zamiennie stosować zębatki?

 • Chciałbym w moim XT 3×10 przejść na 10x z kasetą 11-42 i oryginalną manetką 10x a w przyszłości kupić kasetę 11x albo 11-46 albo 11-51 i manetkę 11x.

  Pytanie czy (zgodnie z opisem Shimano) powinienem najpierw kupić przerzutkę M5120 do 1×10, a potem M5100 do 1×11.

  M5100 o ile rozumiem z manetką 10x powinien działać z kasetą 10x, natomiast M5120 z manetką 11x z kasetą 11x?

  • Patrząc na oficjalną specyfikację i tabele kompatybilności: https://productinfo.shimano.com/#/com?cid=C-432&acid=C-435

   przerzutka Deore RD-M5120 ogarnie maksymalnie kasetę 11-42 (w układzie 2×10 lub 2×11) albo 11-46 (w układzie 1×10 lub 1×11).

   Natomiast przerzutka Deore RD-M5100 jest dedykowana do 11-51 w układzie 1×11.

   W sumie nie wiem czemu M5100 nie miałaby dać sobie rady z np. 10-rzędową czy 11-rzędową 11-46.

   Niemniej żeby zaoszczędzić Ci wymian i nie stracić lekkich przełożeń (kaseta 11-42 w góralu to taki sobie wybór do napędu 1x, choć oczywiście możliwy), założyłbym od razu 11. rzędowy napęd z docelową kasetą.

   • Zwróć uwagę że przy M5120 o dziwo nie ma mowy o 1×11 w tym zestawieniu.

    Masz racje że zakres wydaje się mały z 11-42, natomiast mam sprawdzone że taki zestaw z 30t korbą mi starczy. Ewentualnie 11-46 i 32t.

    Podobała mi się wizja bardzo ekonomicznego napędu. Przy 1×10 mogę zostawić oryginalną manetkę której nic nie dolega (100 zł do przodu), natomiast kaseta HG500 11-42 kosztuje 110 zł vs HG50 11-36 oryginalna 130 zł. Kaseta 1×11 M5100 to już 215 zł. Łańcuch x11 też droższy.

    Jeżdżę na Pomorzu. Nie mamy tutaj wielkich wzniesień :)

    • Sam sobie odpowiem:

     Skrajne biegi to jedno, o wiele większy problem o którym nie byłem świadomy to że w kasetach 10x 11-42, 11-46 oraz 11x 11-46, 11-51 nie występują zębatki 16/17 zębów i się robi dość potężny skok przełożeń 20%. Wyobrażam sobie że mógłby być to dla mnie problem.

     • W 10. rzędowej kasecie 11-46 faktycznie tak jest, ale jest to całkowicie naturalne, zakres jest duży, a przełożeń tylko 10.

      Natomiast już w kasecie 11. rzędowej 11-46 nie ma takich przeskoków, ta jedna dodatkowa zębatka została włożona właśnie w tym zakresie o którym mówisz.

      To samo dotyczy kaset 11-42.

      Patrząc na kasetę 11. rzędową 11-51 robi się analogiczna sytuacja. Chcąc mieć mniejsze przeskoki pomiędzy zębatkami, trzeba iść w stronę 12. rzędowej kasety.

 • Witam, chciałbym poznać opinie na temat Lazaro Integral V3.. kwota 1500zl i osprzęt Alivio..jak to ocenić? I co z resztą podzespołów?

 • Posiadam rower miejski typu hybryda. Zamontowane przerzutki to shimano claris , na przedzie dwie zębatki a na tyle kaseta z 8mioma zębatkami. W skrajnych położeniach przełożeń niestety łańcuch ociera o prowadnice przedniej przerzutki. Byłem w dwóch warsztatach rowerowych i nikt nie jest wstanie mi tego wyregulować. Myślałem o zmianie przerzutek. Co o tym sądzicie?

  • Cześć,
   pisząc o skrajnych przełożeniach, masz na myśli duża tarcza z przodu i duża zębatka z tyłu (oraz mała z przodu i mała z tyłu)? W 100% może nie udać się tego wyregulować, generalnie takie maksymalne krzyżowanie łańcucha nie jest zalecane. Zresztą umówmy się, gdy jedziesz na dużym blacie z przodu, to jedziesz szybko, nie ma potrzeby wrzucania najlżejszego przełożenia na kasecie.

   Jest jeszcze coś takiego jak trymowanie przedniej przerzutki: https://youtu.be/s3tnGg1MDmM

   Zobacz czy Twoja manetka ma taką funkcję (powinna mieć). Pozwala to na lekkie przesunięcie wózka przedniej przerzutki, tak aby właśnie nie ocierał o łańcuch przy bardziej przekoszonym łańcuchu.

 • Cześć!
  Trafiłam tu przypadkiem i nie wiem, pod którym postem najlepiej zadać pytanie o konkretne rowery. Chciałabym w trybie “pilnym” kupić rower do jazdy głównie po mieście, ale także drogach szutrowych. Dodam, że mieście specyficznym, o baaardzo pofałdowanej topografii. Na oku mam 2 rowery, a że zależy mi na czasie, już prawie bym któryś kupiła, ale ostatecznie zdecydowałam się zasięgnąć porady w internecie.
  1. https://www.bikester.co.uk/diamant-elan-touring-bike-cradle-red-874071.html

  2. https://www.bikester.co.uk/diamant-elan-legere-touring-bike-cradle-black-874086.html

  Wygląd to rzecz jasna kwestia gustu, ale zależało mi na rowerze, na którym można jeździć w wyprostowanej pozycji i na tym, aby miał przerzutki (poprzedni nie miał i na wszystkich wzgórzach był to koszmar, zwłaszcza dojazd do pracy). Muszę go też wnosić na 3. piętro, więc i waga ma znaczenie. Zrezygnowałam więc z klasycznego roweru miejskiego na rzecz roweru typu touring. Czytałam Twój post o amortyzatorach/sztywnym widelcu i już zupełnie nie wiem, co będzie sensowniejszym wyborem. Różnica cenowa między tymi dwoma nie gra roli, a właśnie ten amortyzator/parametry, generalnie komfort jazdy no i martwi mnie waga: czy poczuję różnicę 2 kg? Przy targaniu po schodach pewnie tak…ale czy przy jeździe będzie na lżejszym łatwiej?

  Dodam, że zupełnie nie mam kondycji ;) będę korzystać z niego rekreacyjnie, dojazdy do pracy, wycieczki poza miasto, ale bez wyczynowych prędkości itp. Podsumowując, czy warto dodać te 2 kg wagi na poczet amortyzatora, gdy będę także jeździć po ubitych ścieżkach, czy lepsza mniejsza waga? A może są inne czynniki, których, jako że się nie znam ;), nie wzięłam nawet pod uwagę, a które przemawiają za jednym z nich? No i czy zwyczajnie to dobre pomysły, czy będzie się na nich przyjemnie jeździć. Mam cichą nadzieję, że po najtańszym rowerze bez przerzutek, każdy będzie się prowadził jak marzenie.

  Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady!

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o kwestię amortyzator vs sztywny widelec, to na amortyzatorze tracimy trochę sztywności i ucieka trochę energii na jego samoczynne uginanie podczas pedałowania. Ale w Twoim przypadku nie ma to większego znaczenia, skoro będziesz jeździć rekreacyjnie.
   Ważniejsza jest kwestia większej wagi. Te 2 kg różnicy najbardziej będzie czuć podczas jazdy pod górkę oraz przy wnoszeniu roweru po schodach. Gdy już się rozpędzisz na płaskim, nie będzie to miało znaczenia.

   No i teraz – cięższy rower, ale amortyzujący co nieco nierówności czy lżejszy rower, ale niestety na dziurach nie będzie już tak komfortowo jak na tamtym? Na to pytanie Ci nie odpowiem :\ Sam jeżdżę rowerem ze sztywnym widelcem (ale mam też górala dla porównania) i czasem amortyzator by się przydał. Ale jego brak rekompensuje mi lekkość przyspieszania i przy wnoszeniu po schodach też się nie zasapię ;) Naprawdę nie umiem powiedzieć co wybrać, gdyby była jedna dobra odpowiedź, nie produkowano by różnych wersji.

   Może inaczej do tego podejdę – jeżeli jeździsz po względnie równych drogach, bez większych dziur i nierówności, to brałbym wersję ze sztywnym widelcem. Do jazdy poza asfaltem i po gorszych drogach – brałbym z amortyzatorem.

   • Super artykuł :) + informacje z Wiki pozwalają mi zidentyfikować swój osprzęt po tych kosmicznych literkach i cyferkach. Tylko jedno nie daje mi spokoju i nie mogę za nic w świecie tego znaleźć a uwierzcie szukałem sporo. I tak np moja tylna przerzutka to SHIMANO DEORE SGS RD-M592 SGS dzięki Wiki wiem że RD jest to po prostu oznaczenie tylnej przerzutki M59 że jest to Deore wyprodukowane w latach 210-2013 a cyfra 2 po M59 że jest to model dokładnie z 2012 r SGS na końcu to po prostu oznaczenie, że ma ona długi wózek. Więc co takiego nie daje mi spokoju i czego nie mogę odszukać? Pewnego oznaczenia z przedniej przerzutki SHIMANO DEORE FD-M590 M6.

    FD standard oznaczenie przedniej przerzutki M590 DEORE Z 2010 r. A czym na Boga jest to nieszczęsne M6 Na końcu bo NIGDZIE nie mogłem się tego doszukać. Przepraszam za tak długi wywód ale moja frustracja sięgnęła zenitu :p

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Początkujący.

 • Cześć Łukasz,
  Świetne zestawienie! Noszę się z zamiarem przesiadki na napęd MTB 1×11 z obecnego Altusa 3×8. Jeżdżę więcej z górki niż pod górkę, dlatego zależy mi na twardszych biegach.
  1) Gdzieś czytałem, że ramy pod 3×8 mogą nie pomieścić 1×11 – prawda to? I czy trzeba będzie wymienić piastę i/lub suport?
  2) Czy do napędu deore, slx i nx włożę normalnie przednią tarczę z 34 lub 36 zębami czy trzeba coś domodyfikować jak np. łańcuch?
  Dzięki i pozdrawiam!

  • Cześć,
   1. Zmieści spokojnie. Jakbyś chciał to i 12. rzędowa kaseta SRAM 11-50 wejdzie na Twoją piastę.

   2. Do korby SLX FC-M7000 możesz kupić fabryczną tarczę z 34 zębami. Oczywiście można też szukać tarczy od innego producenta. Natomiast SRAM w NX-ie daje możliwość założenia fabrycznie tarczy aż do 38 zębów.

   Nic nie trzeba modyfikować, jedynie musisz skrócić łańcuch do odpowiedniej długości, w zależności od wielkości tarczy na korbie i największej zębatki na kasecie: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

   • Dzięki Łukasz,

    Na przykładzie przedniej tarczy z 34 zębami, znalazłem wspomnianą przez Ciebie SLX do napędu 1×11, ale są też SLX do napędu 2×11 i Deore do napędu 2×10, w sensie jedna z tarcz 34-24. Deore do 2×10 kosztuje połowę tego co SLX do 1×11.

    Czy można do napędu z jedną tarczą zainstalować tarczę przeznaczoną do 2×10 lub 2×11? Czym się one różnią i jakie są ewentualne wady takiego rozwiązania? Dodam, że jeżdżę spokojnie na rowerze i zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości.

    • Tarcza technicznie być może nawet by weszła, ale tarcza od napędu 2x nie sprawdzi się w 1x. Ta do jednoblatu ma specjalnie ukształtowane zęby, co drugi jest grubszy niż pozostałe, co stabilizuje łańcuch i zapobiega jego spadaniu.

     Założenie tarczy 2x do 1x będzie powodowało jego spadanie w najmniej pożądanych momentach. Możesz poszukać tańszych zamienników, szukaj pod hasłem tarcza narrow-wide, chociaż 115 zł za tarczę SLX to nie jest jakaś tragedia.

 • Witam i z góry przepraszam jeśli nie w tym temacie komentarz.
  1) Mam ~1200 zł na rower do jazdy po ścieżkach rowerowych i dróżkach (wały wzdłuż rzek).
  2) Z Twoich artykułów mam 2 typy, Kross Hexagon i Rayon Stacato. Ewentualna reszta monet pójdzie na wyposażenie.
  3) Mam jakieś 105 kg, więc tu inne niż górskie raczej nie wchodzą w grę, Wrocław jest raczej przyjazny rowerzystom, ale kocie łby i krawężniki to mogłoby być za dużo dla jakiegoś krosowego.
  Czy te 2 typy są ok. dla jazdy okazjonalnej weekendowej bądź do pracy? Kilkanaście km dziennie to maks.
  Z góry dzięki.

  • Cześć,
   bez przesady, że przy 105 kg jedynie góral wchodzi w grę :) Ale oczywiście jeżeli zależy Ci na komforcie jazdy po dużych nierównościach, to może być dobry wybór. Warto tylko zmienić opony na takie z łagodniejszym bieżnikiem, jeżeli będzie taka potrzeba.

   Hexagon to spoko rower w tym budżecie, Rayon ma stalową ramę co może powodować, że będzie on sporo cięższy od rowerów na aluminiowej ramie. Zważyłbym go przynajmniej w rękach, żeby się nie okazało, że to prawdziwy klocek, upierdliwy np. przy znoszeniu po schodach.

   • Skoro mówisz, ze waga nie będzie problemem, to może Kands stv900? Pewnie będzie lepiej się toczył po asfalcie, no i ma niezłe wyposażenie (wg Twojego bloga). Jak za taką cenę, oczywiście :)

    • Jak na rower za 1000 zł to ma niezłe, ale w porównaniu z innymi rowerami w tej cenie, a nie że w ogóle. Tak to osprzęt jest podstawowy, wystarczy, ale nie spodziewaj się po nim cudów. Tak czy siak do amatorskich przejażdżek spokojnie wystarczy na jakiś czas.

 • Łukaszu, czy przerzutka RD-M4100 “pójdzie” ze starszymi manetkami do”9″ – SL-M590? Czy już tylko manetki zgodne z nowym 1:1 jak w M6000?
  Namieszało nam to Shimano tak, że już nic nie jest oczywiste…

 • Witam. Czy rower crossowy Kands CRS 1200 to dobry wybór na normalną jazdę po lekkich drogach szosowych? Cena nowego roweru to 1500 zł. Czy polecasz coś lepszego w tych pieniądzach? Z góry dzięki za odpowiedź

 • Cześć, czy kaseta Deore M5100 11-51 będzie na normalny stary bębenek czy już ten nowy micro spline?

 • Cześć kapitalne zestawienie.
  Jestem zapalonym “góralem”. Ze swojej strony mogę dodać, że każda z grup osprzętu MTB i pseudo MTB jest dobra, dla konkretnego odbiorcy.

  Moim zdaniem:
  Jeździsz na działkę, albo chcesz wyciągnąć rodzinkę na wspólną przejażdżkę do lasu – Tourney jest dla Ciebie.

  Jeździsz dużo i często, chcesz schudnąć, lubisz obcować z naturą i odkrywać nowe tereny za miastem – wybierz Altus/Acera.

  Lubisz wyzwania ale bez napinania się, nie omijasz trudnego terenu. Lubisz jeździć na trasach gdzie organizowane są zawody ale nie bierzesz w nich udziału, tylko jeździsz spokojnie, ostrożnie i własnym tempem – Alivio będzie dobrym wyborem.

  Pierwszy raz próbujesz swoich sił na zawodach, jesteś początkujący, chcesz zobaczyć jak to jest – Deore.

  Startujesz w zawodach, skupiasz się na trenowaniu i lubisz ten ból – słuszny wybór to SLX albo XT.

  Na zawodach walczysz o podium, liczysz każdy gram, tak swój jak i maszyny – XT/XTR.

  Czekam na zestawienie grup od Sram.

 • Cześć, noszę się z zamiarem kupna roweru MTB 29 cali, planuję jeździć głównie po leśnych ścieżkach, jednak dosyć trudnych z licznymi dziurami i nierównościami. Mam na oku 4 rowery. Tabou 3.0 blade 2800 zł, kross level 6.0 2019 (tutaj pytanie czy amor Suntour Raidon XC-RLR jest powietrzny czy sprężynowy?) 3350 zł, kroos level 6.0 2018 2999 zł, specialized Rockhopper Expert 2019 3200 zł. Czy któryś z tych rowerów byłby Twoim faworytem? Któryś z nich odrzuciłbyś od razu? Czy warto dopłacać 550 zł do kroosa 6.0 względem tabou? Co zyskuję w tym przypadku? Dodatkowo – kroos level 6.0 najtaniej znalazłem w sklepie szprychy.com, jednak opinie o nim są skrajnie różne, czy masz jakąś wiedzę na temat tego sklepu?
  Dzięki i pozdrawiam

  • Ok, doczytałem już, że amor o który pytam jest powietrzny, wcześniej zmyliło mnie trochę określenie “sprężyna potwietrzna”. Pytanie pozostaje tylko co zyskam dokładając 550 zł do Krossa 2019 względem Tabou oprócz jednego przełożenia z tyłu? Czy odczuję dużą różnicę podczas jazdy po prostych drogach na przełożeniu 2×10 zamiast 2×9?

   • Zakres przełożeń w obu przypadkach jest zbliżony, a na kasecie taki sam. Siłą rzeczy na 10. rzędowej kasecie będą trochę gęściej upchnięte, a przeskoki pomiędzy niektórymi biegami będą mniejsze, niemniej w tym przypadku nie robi to specjalnie żadnej różnicy.

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o sklep, to na każdy znajdziesz jakieś złe opinie. Każdemu się zdarzają wpadki, o czym pisałem już kiedyś: https://roweroweporady.pl/czy-rowerowe-sklepy-internetowe-przestana-zaliczac-wpadki/

   Speca broni rama, ale osprzęt jak na rower za 3200 zł (przeceniony niby z 4000 zł co już w ogóle jest przesadą) jest no taki sobie, ale zawsze można z czasem sobie go zmienić. Tabou też nie jest jakoś wybitnie wyposażony, no ale ma korbę ze sztywną osią i kosztuje 400 zł mniej od Speca.

   Kross Level 6.0 na 2019 dostał odświeżoną ramę z prawie pełnym wewnętrznym prowadzeniem linek (w 2018 moim zdaniem trochę bez sensu poprowadzenie pancerza od tylnej przerzutki pod ramą, ale to czepialstwo).
   W 2019 jest też powietrzny Raidon, w 2018 sprężynowy RockShox XC30, czyli w sumie topowy widelec ze stalową sprężyną w tej kategorii. Trudny wybór, ale raczej dałbym plusa powietrzniakowi. Reszta osprzętu to zasadniczo to samo.

   Kiedyś chętnie przetestowałbym tego typu Specializeda, czy na tej półce cenowej rama faktycznie robi różnicę w ich rowerach, czy to kolejna “magia” i to dobrze wyceniana.

   Z tych rowerów, które tu pokazałeś, najbardziej jednak podoba mi się Kross Level 6.0 2019. Popatrz też, czy uda Ci się znaleźć pasujący rozmiar Levela 7.0 (koniecznie 2019), widziałem, że 3300-3600 jest do kupienia, ale mało rozmiarów do wyboru. Testowałem go w zeszłym roku: https://roweroweporady.pl/kross-level-7-0-level-7-0-lady-test-rowerow-gorskich/

   Dostaniesz lżejszą ramę ze sztywnymi osiami kół, rozszerzającą się rurę amortyzatora tapered, lepszy amortyzator RockShox Recon w wersji powietrznej, sporo lepsze piasty, lepsze hamulce. Ja wiem, że tak można dokładać w nieskończoność, ale tu akurat bardzo warto, bo liczba istotnych zmian względem 6.0 jest duża. A rower jest bardziej przyszłościowy.

   • Znalazłem 7.0 za 3375 zł właśnie w sklepie szprychy.com,w reszcie sklepów kosztuje 3800,cóż, nie wiem czy nie powinna się zapalić w tym przypadku lampka ostrzegawcza, ale kwestia do przemyślenia. Dzięki wielkie za podpowiedź!

    • Na Ceneo mają dużo pozytywnych opinii, mają też sporo sklepów stacjonarnych na Pomorzu, to nie jest wydmuszka. Moja Monika swego czasu kupiła Krossa Soil z 42% rabatem (nie w tym sklepie), tak więc da się nieraz znaleźć bardzo dobre wyprzedaże.
     Jeżeli masz jakiekolwiek obawy – po prostu zapłać kartą. W razie problemów można wtedy skorzystać z chargeback: https://roweroweporady.pl/upadek-sklepu-rowerowego-biura-podrozy-jak-odzyskac-pieniadze/

     • Cześć jeszcze raz :)
      Cóż, przegapiłem szansę i cena levela 7.0 wróciła na 3825 zł, a tyle nie chcę już wydawać. Nie mogę się ciągle zdecydować między tabou 3.0, a kross level 6.0 2019. Ciężko znaleźć jakieś opinie na temat rowerów tabou. Myślisz, że do amatorskiej jazdy typu jakieś 200km w tygodniu po górzystym leśnym terenie (nie zawsze są to równe ścieżki, często też piach) wystarczy tabou? Czy jednak warto dorzucić te 500 zł do krossa? W cenie krossa jest też tabou 4.0, który ma z nich najlepsze piasty (alivio), a reszta na moje oko jest bardzo zbliżona. Mam też obawy co do hamulców – czy altus da radę na bardziej stromych ścieżkach? Czy w amatorskiej jeździe odczuję różnicę w jakości piast?
      Dzięki za porady udzielone już do tej pory!

     • Tak, Level 6 2019 jest całkiem podobnie wyposażony do Tabou 4.0, z czego Tabou ma oczko lepsze piasty i tylną przerzutkę.

      Natomiast już Blade 3.0 jest okej, od 4.0 różnią się tylko napędem i piastami.

      Co do piast, to ani Tourney, ani Alivio nie są piastami wysokiej klasy. Warto o nie dbać, smarować i sprawdzać stan kulek i bieżni. I w rowerach z tej półki cenowej po prostu są montowane takie piasty.

      Tak samo jest z hamulcami. Ciężko liczyć w rowerze z tej półki cenowej na zestaw hamulców Deore + dobre tarcze tej klasy, bo taki zestaw kosztuje w detalu 620 zł (czyli 1/5 ceny roweru), a MT200 z tarczami porównywalnej klasy 190 zł.

      Czy dadzą radę? Jeżeli nie planujesz bardzo ostrej jazdy, z długimi i mocnymi hamowaniami, to powinny dać radę. Na kilkunastominutowe zjazdy z wciśniętymi hamulcami jednak bym nie liczył.

      Samą siłę hamowania można będzie poprawić wymieniając tarcze na lepsze, bo zakładam, że są tam założone najtańsze tarcze po 20 zł. Można też wymienić klocki na jakieś lepsze.

      Tak czy siak – za 2800 zł nic lepszego nie dostaniesz, bo nawet jak np. w takim Unibike Link: http://unibike.pl/link29.html są hamulce MT500, to znowu amortyzator jest na stalowej sprężynie – klasyczne coś za coś.

 • Hey
  mam zamiar na dniach kupić rower crossowy i stąd moje pytanie dotyczące roweru Unibike Crossfire GTS
  Według Ciebie do jazdy bardziej amatorskiej, to rower optymalny ? Moze ewentualnie mozesz zaproponować inny model w rozsądnej cenie. Z góry dziekuję za pomoc.
  Pozdrawiam :)

 • Cześć Wszystkim!
  szukam roweru trekingowego za około 2500-2800, od razu mówię, że nie jestem wielkim znawcą osprzętu, ale trochę poczytałem różnych artykułów i znalazłem taki rower:
  https://allegro.pl/oferta/rower-kross-trans-9-0-meski-rozmiar-m-lub-l-9014963213

  To ma być rower raczej na trasy max 50 km, na przejażdżki rekreacyjne do lasu i po mieście, fajnie jakby posłużył kilka-kilkanaście lat :)
  Chciałem zapytać czy jest warty tej ceny lub ewentualnie czy polecacie coś innego w tej cenie.
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Cześć, jeżeli będziesz o niego dbał, to na pewno będzie działać długo. Oczywiście z czasem w KAŻDYM rowerze części będą się zużywać,
   niemniej ten jest już takiej klasy, że nic się w nim nie rozsypie od patrzenia na niego :)

   Ten model jest sensownie wyposażony i ciężko się tam do czegoś przyczepić tak naprawdę.

 • Cześć Łukasz.
  Osprzęt osprzętem
  Mam Kellysa Clifa 90 przerobionego pd siebie
  Korba Alivio 48*36*26
  Kaseta Alivio CS HG 400_9 12/36
  Przerzutkę Przednią Deore XT
  Przerzutkę tylnią Deore XT M772
  ManetkiLewa i prawa Deore M590
  Łańcuchy 3 —-KMC 9SL, KMC 9L, Shimano CS HG93
  Wszystko gra super.
  Ale który z olejków do smarowania napędu i
  który ze smarów do łożysk polecisz.
  Coś mi nie pasuje ( mała gęstość lub duża gęstość ) olejku lub smaru
  Myślę że, tak jak w samochodach gęstość oleju i smarów ma znaczenie
  pomijam oczywiście olejki na suche i mokre warunki.
  Chodzi mi oczywiście o markę i parametry. Kąpię i smaruję łańcuch co 200-500 km.
  Czym brudniejszy to ciszej pracuję ………… też tak masz……?
  Tu jest problem

 • Witam. Pytanie może niezbyt typowe, bo i ja jestem nietypowy. Dziś wkręciła mi się moja 105 w szprychy tylnego koła. Poszedł nie tylko hak ale i cała przerzutka, niestety. Nowa kosztuje sporo a mam w góralu SLXa, który w sumie nie jest mi tam potrzebny. Czy jak go dam do szosy to będzie działać? Kaseta w szosie 10rz Wiem, że jedno to MTB a drugie szosa, długość wózka itp. 105 miałem krótką a tu średni wózek ale czy mechanicznie to zadziała? Mógłbym próbować ale to kilka godzin zdejmowania a potrzebuję mieć rower jeden sprawny cały czas.

   • Dzięki za odpowiedź – oszczędziło mi roboty. Znalazłem 105tke tanio więc kupię. No i przy okazji wyjaśniło się czemu w góralu mi źle działają przerzutki. Zmieniłem z jakiegoś Altusa bodajże na SLXa i zginęły mi dwa biegi. Mogę ustawić 1-7 albo3-9 (no i 2-8) Będę musiał zmienić prawą manetkę? Jest niby Shimano ale jakaś zwykła – nawet chyba nie ma oznaczenia grupy. Tak to jest jak się chce poprawić coś, co działa ;-)

    • Aby wszystko działało tak jak trzeba, na kasecie i manetce musisz mieć taką samą liczbę biegów + przerzutka musi to obsługiwać. Jeżeli masz kasetę i manetkę pod 9 przełożeń, to musisz też takiej przerzutki poszukać.

     I proponuję trochę bardziej się tym zainteresować, jeżeli będziesz podchodził do tematu “bodajże na SLXa”, “jakiegoś Altusa”, “chyba nie ma” – to będziesz zaliczał kolejne wtopy niestety.

     • Teoretycznie i manetka i przerzutka i kaseta są 9rz a jednak coś nie gra. Na szczęście korba jest Holowtech II trzyrzędowa więc przełożeń mi starcza ;-)

     • Jeżeli wszystkie elementy są 9-rzędowe, to musi działać, więc jest to kwestia regulacji.

      Upewnij się też, że jeżeli przerzutka to SLX, to czy na pewno jest 9. rzędowa (np. czy to model RD-M662). 9-rzędowe SLX-y to baaardzo wiekowe konstrukcje i nie ma ich już za wiele w sklepach.

 • Wpis świetny, ale zabija mi ćwieka, dlaczego autor nie decyduje się publikować informacji na temat źródeł na których oparł powyższy artykuł :/ ? To by znacznie pomogło co bardziej dociekliwym czytelnikom(w tym mi hehe), którym lektura tak przeglądowego wpisu mogłaby pozostawić niedosyt
  Szerokości na trasach, blog świetny całościowo IMO, bardzo pomaga mi edukować się na temat rowerów

 • Cześć,
  mam pytanie czy szosowe klamkomanetki Sora 3×9 (np ST-3400) będą współpracować z napędem trekingowym Deore?
  Planuję przebudowę swojego starego trekinga na monster cross ale nie chciałbym zmieniać charakterystyki napędu.

  Pozdrawiam
  Rafał

 • Witaj, dziękuję za bloga. Robisz dobrą robotę.
  Piszę z zapytaniem. Kupiłem ostatnio nowy rower, akurat jest cały na XTR. Tylna kaseta wydaje się już zużyta (bo to był potestowy) i chciałbym wymienić na coś tańszego. Np. SLX lub XT. Na serwisie roweru nie znam się niemal wcale. Tylko podstawowe sprawy. Dużo pracuję i nie mam czasu na to. A wszędzie jeżdżę rowerem.
  Interesuje mnie, czy mogę wymienić kasetę XTR na SLX jeśli wszystkie parametry się zgadzają? Są tam bodajże podane ilości zębów na danej koronce i jest to typ 11-40. Jeśli kupię taką kasetę ale nie XTR tylko SLX, mimo że wszystko inne w rowerze jest XTR, to będzie pasować?

  będę bardzo wdzięczny za odpowiedź,
  serdecznie,
  Marcin Holdenmajer

 • Dzień dobry!
  Od razu przepraszam, że tak dużo tekstu, staram się ogarnąć temat sam, i potrzebuję żeby ktoś podpowiedział czy prawidłowo to robię.
  Mam rower CANNONDALE / TRAIL SL 3 (2013), taki: http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/493/Cannondale.Trail.SL.3/

  Muszę wymienić w nim tylny: hamulec, przerzutkę i tarczę; przednią korbę albo tylko samą zębtakę (44z) (zastanawiam się jak lepiej, używam głównie zębatki 44z, więc inne chyba nie muszą być w złym stanie i ogólnie to nie musi mieć wpływu na nowy łańcuch i kasetę). Już mam wymienioną kasetę na SHIMANO CS M770 DEORE XT KASETA MTB 9rz. 11-34 i zakupiony łańcuch Łańcuch Shimano CN-HG93 +pin 114 ogniw 9 rz. Czy jest okej to, co wybrałem do tego: Hamulec Hydrauliczy Shimano BR-M446 BL-T445; PRZERZUTKA (PTY17)TYŁ DEORE RD-M592 SHADOW 9 SPEED; Tarcza koronka zębatka Shimano DEORE FC-M480 9 rz. 44z. Tarczy hamulca na razie nie wybrałem, bo ogólnie problem jest taki, że hamulec skrzypi i kiedy chcę hamować (do tego muszę najpierw go pompować, bo gdzieś się dostaje powietrze, a Pan z serwisu mówi, że nie da się powiedzieć gdzie) i kiedy po prostu prowadzę rower bardzo wolno (trochę szybciej już nie skrzypi). Mówi, że jak trafił †łuszcz na tarczę dawno, to już się wchłonął i trzeba wymienić całą tarczę…

  I jeszcze jedno, czym się różnią ta zębatka o której pisałem wyżej i Tarcza Shimano FC M430 M431 44z zębatka Alivio 44T 9rz? Bo jedna jest deore, druga alivio ale cenę czemuś mają taką samą.

  Tu dołączam wszystkie linki:
  Kaseta, którą mam: https://allegro.pl/oferta/shimano-cs-m770-deore-xt-kaseta-mtb-9rz-11-34-7800855331

  Łańcuch (też mam): https://allegro.pl/oferta/lancuch-shimano-cn-hg93-pin-114-ogniw-9-rz-7850113589

  Hamulec Hydrauliczy Shimano BR-M446 BL-T445: https://allegro.pl/oferta/nowy-hamulec-hydrauliczy-shimano-br-m446-bl-t445-8195161061

  PRZERZUTKA (PTY17)TYŁ DEORE RD-M592 SHADOW 9 SPEED: https://allegro.pl/oferta/przerzutka-pty17-tyl-deore-rd-m592-shadow-9-speed-8255634982

  Tarcza koronka zębatka Shimano DEORE FC-M480 9 rz. 44z: https://allegro.pl/oferta/koronka-tarcza-zebatka-shimano-deore-fc-m480-44z-c-6900211713

  Koronka, tarcza SHIMANO Deore FC-M480 44T 104mm (jeszcze jedna oferta, nie wiem czy się różnią): https://allegro.pl/oferta/koronka-tarcza-shimano-deore-fc-m480-44t-104mm-8333521492

  Tarcza Shimano FC M430 M431 44z zębatka Alivio 44T 9rz: https://allegro.pl/oferta/tarcza-shimano-fc-m430-m431-44z-zebatka-alivio-44t-8098049293

  Bardzo dziękuję za uwagę i odpowiedź!

 • Cześć, kiedy będzie takie porównanie grupa Srama? Na innych stronach nie ma dokładnych opisów lub są pomieszane grupy 2x i 1x.

 • Cześć! Mam pytanie mam przerzutke deore i manetki deore i jezdze w downhill freeride i nie wiem czy kupić zee czy zostać pry deore deore mam kilka dni było uzywane ale dostałem od kolegi mało uzywane a on nie potrzebował i nie wiem czy zostawić deore i zainwestować w amortyzator a mam 550 zł a potrzeba mi przerzutki i manetek zostać przy deore i odłozyć te pieniądze na amortyzator i po sezonie kupić zee

 • A ja takie inne pytanie czy te nowe przerzutki można zamocować do haka direct mount bo np Srama do tego nie zamocujemy.
  A nie do każdej ramy dokupimy takowy hak.
  A w internecie na ten temat na razie ubogo.

  • Cześć,
   tak, spokojnie przykręcisz. Nowe SLX/XT/XTR w ogóle wyglądają jakby były tylko pod Direct-Mount. Muszę zgłębić ten temat co z hakami pod “tradycyjne” przerzutki.

 • Jestem w trakcie wymiany czesci w starym rowerze trekkingowym (sirocco hiten trekking). Na tył wybrałam przerzutkę m591 ale mam problem z przednią. Na obejmie poprzedniej przerzutki jest oznaczenie 63-66° i była to top swing. Zastanawiam sie nad alivio t4000 bo sa wlasnie na ten kąt. Czy nie bedzie problemu z kompatybilnością miedzy tymi grupami?

  • Cześć,
   jeżeli z tyłu masz 7-8 przełożeń, być może potrzebna będzie wymiana łańcucha na węższy, 9-rzędowy. Ale to dopiero po założeniu przedniej przerzutki sprawdzisz, czy przypadkiem łańcuch nie ociera o węższy wózek w 9. rzędowej przerzutce Alivio.
   Oczywiście myślę tu o normalnych przełożeniach do jazdy, bo na maksymalnie skrajnych zawsze coś może ocierać. Natomiast z każdą w miarę współczesną manetką Shimano, przednia przerzutka Shimano będzie działać.

 • Chyba najlepiej i najprościej opisany temat grup osprzętów jaki ostatnio czytałem.

  Tourney jest spoko dla osób, które używają roweru rzadko (niedzielne rodzinne wypady do lasu).
  Altus i Acera (8 rzędowe) to taki lepiej wykonany Tourney.
  Altus i Acera (9 rzędowe) do ambitniejszej rekreacji.
  Alivio niedoceniana grupa przez bardziej doświadczonych.
  Deore daje to co wyższe grupy ale ogranicza na 10 rzędów.
  SLX, XT, XTR dla ścigantów.

  Z szosowych grup polecam Claris, Tiagra i Ultegra.

  Raz miałem okazję testować Sainta, wyspecjalizowany sprzęt dla wąskiej grupy odbiorców.

  Widziałem rower złożony na prawie pełnej grupie U5000.

  Szkoda, że bardzo rzadko spotyka się rowery z kompletnymi grupami.

  • Od Shimano to SLX i 105 są chyba najbardziej opłacalnymi grupami, łączącymi wagę, wytrzymałość i precyzję działania. Oczywiście niższe grupy też są spoko, zwłaszcza w szosowych nastąpił mega postęp, gdzie praktycznie do wszystkich, poza Tourneyem weszły korby ze sztywną osią i nowoczesne klamkomanetki.
   Pisząc o opłacalności, chodzi mi o przypadek kupowania całej grupy napędu, gdzie różnica między Deore a SLX (tym 11. rzędowym) to 300 zł, a między 105, a Tiagrą – 400 zł. A za te pieniądze dostajemy trochę większą odporność na upływający czas (dostęp do części). Choć teraz jak weszły te 12. rzędowe SLX i XT (muszę odświeżyć wpis), to w sumie też bym się nad nimi zastanawiał, bo 12. rzędowy SLX M7100 jest tylko stówkę droższy od 11. rzędowego :) No tyle, że trzeba zmienić tylną piastę, albo bębenek. Ech… dylematy ;)

 • Witam
  Kupiłem trochę w ciemno za grosze przerzutkę tylnią Przerzutka Shimano Nexave Mega Range, manetka to Sram x-5 ,kaseta 8 rzedowa i mam problem z wyregulowaniem tego. Przy ruchu manetką potrafi zejść o 2 zębatki niżej. Czy problem jest tylko w regulacji czy po prostu się nie lubią i nie będą :)?

  • Cześć,
   co nieco na ten temat masz napisane w tym wpisie: https://roweroweporady.pl/kompatybilnosc-napedow-rowerowych/

   I tak, tylne manetki/przerzutki Shimano i SRAM zazwyczaj nie dogadują się ze sobą wzajemnie, mają inny ciąg linki. Da się sprawić, że się dogadają, przy pomocy specjalnego adaptera, ale to nie jest tanie rozwiązanie i już lepiej wymienić manetkę/przerzutkę. Za 48 zł kupisz na Allegro sensowną manetkę Shimano Altus SL-M310, ewentualnie jeszcze taniej, obrotową Shimano SL-RS45 za 22 zł.

 • Witam. Zastanawiam się na kupnem roweru Rower Giant 19 Roam 3 . Generalnie ubite trakty plus asfalt. Średnio po 40 km. Czy warto rozważyć wymianę przedniej przerzutki na model wyższy. Jesli tak to jaki jest to koszt i czy jest to opłacalne? Chyba, że mógłby Pan polecić rower w cenie do 2 tys zł. Jestem laikiem w tych sprawach.

  • Cześć,
   póki nic się z nią nie będzie działo i będzie pracować poprawnie, to ja bym jej nie zmieniał. A w przyszłości, jeżeli tej się coś stanie, albo nie będziesz z niej zadowolony, możesz dać tam np. Shimano Alivio FD-T4000.

 • Szukałem katalogu Shimano, lub innego zestawienia, które pozwoli mi ułożyć sobie te wszystkie grupy w odpowiedniej hierarchii. Internet nie pomaga w tym przypadku za bardzo, ale Rowerowe Porady, jak zwykle, nie zawiodły. Świetny artykuł Łukaszu! I w ogóle robisz dobrą robotę.
  Obecnie przymierzam się do zakupu roweru crossowego na osprzęcie Acera, czyli w zasadzie na jednej z podstawowych grup, ale jestem raczej spokojny – myślę, że ta półka sprzętowa nie jest zła dla rekreacyjnej jazdy, a i w dłuższą trasę nie bałbym się jechać.
  Pozdrawiam.

 • Witam
  Mam zamiar kupić rower pierwszy szosowy waham się pomiędzy osprzętem Claris lub Sora różnica w cenie jakieś 500 zł czy warto dorzucić?

  • Mówisz oczywiście o nowych grupach R2000 i R3000? Cóż, spora różnica, a one technicznie nie różnią się jakoś aż tak bardzo. Przeanalizuj jaki zakres przełożeń na kasecie Ciebie interesuje i czy wolisz mieć ten dodatkowy bieg w Sorze, którzy zagęści
   trochę układ zębatek i da mniejsze przeskoki pomiędzy kolejnymi biegami. Jeżeli nie jest Ci to potrzebne, to pewnie wydałbym te 500 zł w inny sposób.

 • Witam . Prosił bym o poradę , mam rower rockrider 540 wiadomo napęd 3X9 i kończy mi się już support . Chciałem przy okazji zmienić tez korbę więc znalazłem taki zestaw support SM-BB52 BSA z zewnętrznymi łożyskami i korba shimano acera 9rz FC-MT300 44x32x22 . Czy jak zamontuję taki zestaw to obejdzie się bez potrzeby wymiany przedniej przerzutki ,kasety czy łańcucha , korba acera pm taką samą ilość zębów na tarczach jak obecna korba w rowerze ? Z góry dziękuje za odpowiedź

 • Witam,

  Jestem obecnie na etapie zakupu roweru typu cross. Dodam, że tematyka rowerowa jest mi kompletnie obca. Szukam roweru raczej uniwersalnego na przejażdżki w granicach 40, max 60 km. “Na oku” mam rower CUBE Cross Pro i po lekturze powyższego artykułu trochę dziwi mnie “rozstrzał” sprzętowy tego modelu. Bazując na Twojej wiedzy, czy ten rower to dobry wybór? Czy może są w tym budżecie jakieś ciekawsze modele?

  • Cześć,
   cóż, tak producenci kombinują, aby w oczy świecił osprzęt Shimano XT, a reszta już może być trochę słabsza. Szkoda, że Cube nie dał w tym rowerze manetek Shimano XT, byłoby bardzo miło z ich strony. Niemniej ten rower jest świetnie wyposażony i wystarczy Ci na przejażdżki po 40, jak i po 200 kilometrów :)
   Fajnie, że ma powietrzny amortyzator, który można pompką do amortyzatora ustawić pod swoje preferencje.

 • witam, dość ciekawy blog się trafił i dyzo wiedzy dla laika który zaczyna przygodę z rowerem szosowym i tak się zastanawiam nad wymiana osprzętu w mym gruchocie , mianowicie mam tam antyk 2203 3×8 i zastanawialem sie nad zmiana na tiagre czy tam 105 tylko nie wiem czy 105 ma 3 rzedy a wydaje mi sie ze nie, problem tkwi ze wymiany bym chcial dokonac ratalnie bez unieruchamiania roweru …a pozwiazanie suportu na kwadrat wiadomo najlepsze nie jest i od niego by chcial zaczac jakas porad w co lepiej zainwestowac? nie startuje w zawodach ,do takeigo total leszcza raczej bym sie nie przyrownal (tzn wiadomo tych kadencji techniki brak, ale msyle ze to w expresie jakos nadrobie i mam dosc spory zapla do tego)

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o wymianę “na raty”, to nowa korba pod 11 rzędów, teoretycznie powinna dać się połączyć z napędem 3×8. Zapewne uda się także wymienić przednią przerzutkę. Reszta – czyli tylna przerzutka, prawa klamkomanetka, kaseta, piasta (lub całe koło) w przypadku 11. rzędowego napędu – trzeba wymienić razem.

   Czy Tiagra czy 105? Kwestia czy chcesz wymieniać tylne koło (lub samą piastę, co jest nieopłacalne przy tańszych kołach), chyba że masz bębenek pod 11. rzędów. Bębenek 8. rzędowy powinien przyjąć kasetę 10. rzędową i wtedy zakładając Tiagrę obejdzie się bez kombinowania z kołem.
   Osobiście założyłbym 105 (gęstsze upakowanie biegów, bardziej zdecydowana praca, większa przyszłościowość), ale jeżeli wiązałoby się to z wymianą koła, to bym się mocno zastanowił.

 • Witam i pozdrawiam,

  Szukam małej porady, są dwa rowery które rozważam kupić, tzn jeden z nich, stąd prośba o w miarę fachową pomoc, który z nich wybrać, co byś doradził?
  Dodam, że ściagał się nie będę więc pewnie wygodniejszy byłby Aspect, problem w tym, że tu gdzie mieszkam mogę kupić tego Scale za £625 ( model 2018 ) vs £900 za Aspecta ( 2019 )
  A więc pytanie brzmi, który z nich jest lepszy biorąc pod uwagę osprzęt?

  Z góry dzięki za odpowiedź :)
  Robert

  https://www.storowerow.pl/pl/p/Scott-Aspect-910-2019/2247

  https://www.storowerow.pl/pl/p/Scott-Scale-970-2019/2336

 • … no i czy klamkomanetki Sora / Claris są porównywalne, czy działają równie dobrze (a może niedobrze..?)
  dzięki za odpowiedź T

 • Dzień dobry
  Proszę napisz jaka jest różnica W JAKOŚCI między Shimano Claris i Sora. Sora jest niby lepsza, ale słyszałem, że różni się tylko zębatkami. Mi najbardziej zależy na precyzji i nierozregulowywaniu się przerzutek. Czy różnica w jakości odpowiada z grubsza różnicy w cenie? Przez źle działające przerzutki traci się rytm, szybkość i siły. Dla mnie to frustrujące. Dotychczas jeżdżę starym góralem Autora, ale chciałbym spróbować jazdy na czymś lekkim z cienkimi oponami…
  Pozdrowienia T

  • Cześć,
   tylna przerzutka Shimano Claris RD-R2000 kosztuje ok. 75 zł. Przerzutka Shimano Sora RD-R3000 kosztuje ok. 90 zł. Nie wydaje mi się, aby te 15 złotych różnicy w cenie miały wpływ na dużo lepszą jakość Sory. Być może dali tam mocniejszą sprężynę lub różnią się jakimś innym detalem,
   ale akurat w przypadku przerzutki, zapewne chodzi tylko o liczbę przełożeń.

   Jeżeli chcesz mieć naprawdę dobre i bezproblemowe przerzutki w dłuższym czasie, patrzyłbym bardziej na Tiagrę lub 105 (różnicy w cenie drastycznej nie ma, ale 105 ma dodatkowe przełożenie i chodzi moim zdaniem jeszcze lepiej niż Tiagra).

 • Dzień dobry,
  Posiadam rower kross move L, potrzebuję kupić tylne koło 28″ wolnobieg, hamulec tarcza, na orginalnym kole jest naklejka z danymi MTRr3 al6063t6 559x17c,
  Proszę o podpowiedz jakie koło mam kupić

  Pozdrawiam

  • Cześć,
   w tym wpisie masz wyjaśnione oznaczenia, które można znaleźć na oponach i obręczach: https://roweroweporady.pl/jaka-opona-do-obreczy/

   559x17C to w systemie ETRTO obręcz o średnicy 559 mm (czyli 26 a nie 28 cali) + jej szerokość wewnętrzna to 17 mm. Ale! Kross Move L to rower crossowy z tego co widzę, a do takich rowerów zwykle montuje się koła 28 cali o średnicy 622. Popatrz na oponę, tam też powinieneś mieć oznaczenia
   w systemie ETRTO, jeżeli będzie tam np. 42-622 (opona o szerokości 42 mm i średnicy 622) to znaczy, że na obręczy jest błędna naklejka.

   Szałowego wyboru kół pod wolnobieg (i do tego hamulce tarczowe) nie ma, przykładowo możesz kupić takie: https://allegro.pl/oferta/kolo-rowerowe-tylne-28-paop-qr-stozek-wolnobieg-cz-8102098688
   tylko musisz dopytać czy to na pewno wersja pod tarczę.

   Ew. sugeruję zakup koła pod kasetę i dołożenie 7-rzędowej kasety 11-28, koło nie będzie wiele droższe, a kaseta nawet CS-HG41 będzie lepsza od wolnobiegu a kosztuje raptem 35 zł.

 • Witam,

  Mam pytanie mam rower B’twin Rockrider 340 z przerzutką tylną Shimano Tourney oraz przerzutkę przednią Microshift MS22 wraz manetkami Gripshift i mam pytanie czy manetki Shimano SL M310 Altus będą kompatybilne z tym komponentami? Z góry dziękuje za odpowiedź.

 • Witam, bardzo proszę o pomoc w wyborze roweru, który jest lepszy ten. Merida Big Seven 15 MD 2017 czy ten Kross Hexagon 2.0 bardzo będę wdzięczna za podpowiedź

 • Witam,

  Zastanawiam się nad zakupem roweru damskiego typu trekkingowy. Z tego co udało mi się rozerjrzec wybrałam 2 modele interesujące mnie Romet Gazela 3 i Kross trans 2.0. Który z nich byłby lepszy? Będzie używany na drogach polnych leśnych i ścieżkach rowerowych. Czy gazela 1 różni się znacząco od gazeli 3?

  • Hej,
   Trans 2.0 2019 kosztuje katalogowo 1400 zł, a Gazela 3 2000 zł, więc z góry wiadomo, że może to nie być uczciwe porównanie :)
   Musiałabyś napisać w jakich cenach możesz je kupić, bo w tym zestawieniu spokojnie wygrywa Gazela sporo lepszym napędem, lepszymi oponami i obecnością dynama w przednim kole.

   Jeżeli chodzi o Gazelę 1, to przypomina ona wyposażeniem Krossa Trans 2.0. Do rekreacyjnych przejażdżek oba spokojnie wystarczą. Jeżeli chcesz jeździć więcej i dalej, zdecydowanie skłaniałbym się ku Gazeli 3 lub Krossowi Trans 4.

 • Hej,
  Zastanawiam się czy lepiej kupić przerzutke SLX M670 Shadow czy jednak te Deore M6000 ? Są jakies duże różnice ? Można by tu pokierować się stwierdzeniem SLX to jednak SLX ?

  • Cześć, dobre pytanie. SLX to jednak SLX, tak jak piszesz, ale z drugiej strony Deore ma już sprzęgło, które bardzo dużo daje pod względem kultury pracy przerzutki (łańcuch nie będzie tak latać i obijać się o tylny trójkąt ramy).

   Ewentualnie poszukaj SLX-a RD-M675, które ma sprzęgło.

 • Hej,
  próbuję ogarnąć różnice między manetkami T6000 i M6000 i nie mogę dojść, czy jest jeszcze coś, poza monitorkami (ten w T6000 jest dokładniejszy). Czy są jeszcze jakieś różnice?
  Czy manetka z serii T6000 będzie działać z przerzutką tylną serii M6000?
  Pozdrawiam!

  • To jest jakaś dziwna historia, bo droższy o 500 zł Triban 520 Gravel różni się tylko kierownicą i innymi oponami, reszta włącznie z ramą wydaje się być taka sama. Ale ta wersja grawelowa nie jest dostępna z tego co widzę, może tak sobie wisi na stronie,
   a jak już się pojawi w sklepach, to zmienią cenę…

 • Hej Łukasz!
  Bardzo Ci dziękuję za Twój czas poświęcony na pisanie bloga i za rzetelne obiektywne informacje! Od paru dni zastanawiam się nad kupnem nowego roweru (poprzedni to jeszcze stary dobry Wheeler 800) gdyż zaczął się rozsypywać. Znalazłem na Twoim jednym z wpisów odnośnie polskich marek produkujących rowery firmę Eries i model https://allegro.pl/oferta/2017-eries-eveo-29er-deore-air-szary-6795643314. Proszę podpowiedz czy ten rower jest wart swojej ceny? Jeżdżę poł na pół miasto – trasy leśne/pagórkowate. Nie ukrywam, że model ten mnie zaintrygował, pytanie czy warto go kupić czy może jest coś lepszego w tej cenie. Proszę Cię bardzo o opinie! :)

  • Cześć,
   rower wygląda okej, ale zacznij od dowiedzenia się czy ma koła 29 cali czy 27,5, bo w jednym miejscu piszą o dużych kołach, a w specyfikacji o mniejszych. Sprzedający nie podaje też jakiej wielkości jest rama, wygląda to trochę niepoważnie.
   Poza tym to fajnie wyposażony rower i jeżeli naprawdę ma powietrzną wersję amortyzatora Suntour XCR, to już w ogóle fajna opcja.

   • Hej! Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Rower jest na ramie 19′ i ma koła 29″ oraz faktycznie zamontowany powietrzny amortyzator. Biorę!

 • Witam Łukasz mam pytanie, chce kupic rower mtb używany na grupie deore, jak sie zorientowac czy rower nie jest zajechany na maxa?

 • Super opis, wielkie dzieki !! Nie mialem pojecia, ze istnieje az tyle tych grup ;) To teraz mam mala zagwostke bo musze wybrac jakis rower i w gre wchodza Trek DS4, Giant Roam 0 i Kross Evado 10.
  Z tego co widze to chyba Kross ma najlepszy osprzet tylko nie wiem jak z rama ale z tego co pisza to wszystkie z tego samego stopu aluminium ;?

  • Tak, Kross odjeżdża tym dwóm rowerom pod kątem osprzętu o dwie długości. Dostajesz prawie pełen napęd Shimano XT, czyli w zasadzie topowy, trekkingowy napęd + świetne hamulce tej samej klasy i naprawdę bardzo, bardzo dobry powietrzny amortyzator. Z drugiej strony katalogowo Giant i Trek są 1500 i 1200 złotych tańsze, a to sporo pieniędzy, które można byłoby wydać na dobry kask, może bagażnik i dobre sakwy, lampki, czy co tam potrzebujesz, albo po prostu zostawić w kieszeni. Żaden z tych rowerów nie ma się już czego wstydzić, wszystkie są dobrze wyposażone.

 • Jak porównywać grupy Sora i Claris do np. FSA BB7420ST? Rowery, między którymi się waham posiadają podobne parametry, ale różnią się w tym aspekcie. Czy mógłbym prosić Cię o radę?

  • Cześć, o jakie rowery chodzi? To FSA, które mi wysłałeś to suport, a jego model nie ma większego znaczenia, bo jest to część eksploatacyjna, którą prędzej czy później i tak się wymieni. Różnica w suporcie może tkwić w systemie łączenia z korbą (kwadrat, wielowypust, sztywna oś).

 • Napiszę komentarz nie związany z rowerami ale Twoja pracą na YT czy Twoim blogu. ŁUKASZ WIELKIE DZIĘKI ZA TWOJE PORADY I KAŻDĄ ODPOWIEDŹ. Naprawdę chłopie mega szacunek za odpowiedzi, materialy za poswiecanie czasu amatorom rowerowym (a moze nie tylko amatorom). Powiem Ci że rzadko spotykam tak solidnie piszącym czy to YT-rom czy Vlogowcom etc
  Prawie nikogo nie zostawiasz bez odpowiedzi. Mega szacunek i dzięki raz jeszcze. Pozdrawiam

 • Witam,
  Mam pytanie czy możecie mi doradzić jaką kupić tylną przerzutkę do roweru crossowego.
  Mam Krossa Evado 4.0.
  Zastanawiam się nad Deore albo SLX.
  Nie chciałbym przepłacać proszę o pomoc.

  • Jeżeli masz 8 przełożeń na kasecie to musisz szukać przerzutki, która obsługuje maksymalnie 9 biegów, bo 10-11 rzędowe już nie będą działać.

   Spokojnie Shimano Deore RD-M592 da sobie radę i w zupełności wystarczy.

 • Witam,
  Jaki rower MTB wybrać do około 3000 zł? Myślałem nad Rowerem Kross Level R6 lub 6.0. Musi mieć przynajmniej przednią przerzutkę Shimano Deore, a tylną przynajmniej SLX. Czy podane propozycje to dobry wybór?

 • A mi własnie SIS w Arkusie działa do dziś, nieprzerwalnie od 2008 roku :)
  W Kandsie mam 8rz alivio, i niestety nie mogę powiedzieć o niej za wiele dobrego…. łapie luzy, sprężyna już tak nie pracuje jak powinna, na wybojach potrafi zmienić bieg… Może po prostu kupiłem wadliwą sztuke?

  Czas na zmiane, teraz wiem w co celować :) Czy ktoś wie może czy Altus M310 dogada się z manetką Alivio M410?

 • Nie polecam grupy Deore, mam bardzo zle doswiadzczenia, dzwignie przezutki zmienialem dwa razy w ciagu miesiaca, raz pekl plastikowy wozek ktory ciagnie za linke a drugim razem metalowy element ktory popycha zebatki…

 • A jeżeli chodzi o rowery fitness, w jednych jest osprzęt jak w górskich, w innych jak w szosowych, stąd moje pytanie, który osprzęt dla tego typu roweru jest lepszy?

  • Tak, zgadza się, pisałem o tym trochę tutaj: https://roweroweporady.pl/rower-typu-fitness-hybryda-co-to-za-rower/

   Jeżeli chodzi o kwestię “co lepsze”, to wszystko zależy od osoby, która będzie jeździć. I od tego gdzie będzie jeździć. Zacząłbym od porównania napędu z tym, który obecnie ma się w rowerze. A jeżeli nie ma się roweru do porównania, to raczej poszedłbym w stronę napędu górskiego/trekkingowego, który najczęściej daje dostęp do lżejszych biegów niż te szosowe.

   • Witam, zastanawiam się nad zakupem pierwszego roweru i mam spore wahania , ponieważ chailbym kupić rower trekingowy Ale wachlarz cenowy jest mocno rozpiety. Jestem kierowcą i nie mam za dużo czasu wolnego na jeżdżenie rowerem Ale nie chciałbym kupić czegoś co tylko będzie stać ilu specjalisty. Więc zaproponowano mi osprzęt acera, tourney i alivio 4000. Poza tym reszta jest taka sama jeżeli chodzi o ramę, koła itp. Ale różnica między najtańszym A najgorszym 600 zł. Czy ten z podzepolami tourney nie warto kupować i z tego co przeczytałem alivio teznjie jest super A na deore to mnie już nie stać. Proszę o pomoc

 • Witam.
  Posiadam od niedawna rower trekkingowy Riverside 920, z przodu jest pojedyncza tarcza 36 zębów, demontowana SRAM NX. Co to znaczy?

  Po kilku przejazdach dochodzę do wniosku, że przydałaby się z przodu jeszcze jedna tarcza + przerzutka. Czy można zrobić coś takiego w tym rowerze?

  https://www.decathlon.pl/rower-trekkingowy-riverside920-id_8405267.html
  Jestem laikiem w tych tematach :) rower oddaję zawsze do warsztatu, sam tylko pompuję i jeżdżę.
  Pozdrawiam.

  • Hej,
   przerzutkę i inną korbę najprawdopodobniej będzie się dało założyć, choć to wymaga obejrzenia ramy i ew. przymierzenia wszystkiego, bo czasami rama jest wyprofilowana tylko pod jedną tarczę i nic się z tym nie zrobi.

   Pozostaje kwestia – czego brakuje Ci w obecnym napędzie? Potrzebujesz lżejszych czy cięższych biegów?

   Przy obecnym układzie, czyli korba 38T i kaseta 11-42, na najcięższym biegu bez żadnego problemu powinieneś rozpędzić się do 39 km/h (a z wiatrem w plecy nawet więcej :)

   Natomiast na najlżejszym biegu, masz przełożenie bardzo podobne do tego, gdybyś miał typowo trekkingową korbę z tarczą 26 i kasetę 11-30. Czyli dałoby się lżej, bo w rowerze trekkingowym zakładasz kasetę 11-34 czy nawet 11-36 i masz trochę lżej. Ale to już są prędkości rzędu 6-7 km/h, gdzie jadąc tak pod górę często warto po prostu zejść z roweru i go podprowadzić :)

   • Witam. Dzięki za odpowiedź. Szczerze mówiąc podejrzewam, że to kwestia przyzwyczajenia i po prostu marudzę :) Mój poprzedni “przyrząd do jeżdżenia” miał z przodu 3 przerzutki; muszę się przyzwyczaić :) Pozdrawiam serdecznie.

 • Cześć, mam pytanie. Jak ważna jest jakość przedniej przerzutki? Ponieważ w przedziale cenowym do 2500zł widzę pełno rowerów, które mają z tyłu Deore, a przodu Acera. Dla porównania Vellberg Discover 3.1 za 1500zł ma z przodu i z tyłu Alivio. Wiem, że ten drugi rower odstaje jakościowo w pozostałych częściach od droższych modeli, ale jestem po prostu ciekaw, dlaczego producenci droższych rowerów decydują się na umieszczenie gorszej (od tylnej) przerzutki z przodu.

  • Hej, przednia przerzutka nie jest aż tak ważna jak tylna (wymaga mniejszej precyzji), ale warto by również była sensownej jakości.

   Na rower nie patrzyłbym tylko pod kątem tego, jakie założono przerzutki. Te akurat łatwo i nie tak drogo wymienić, w przeciwieństwie do ramy, amortyzatora (który już kosztuje więcej) czy np. kół. No chyba, że założono coś z osprzętu klasy Tourney, który do intensywniejszej jazdy średnio się nadaje.

   • Dzięki wielkie za odpowiedź! W takim razie będę zwracał większą uwagę na elementy inne niż przerzutki przy zakupie roweru. Swoją drogą bardzo fajny blog. Sporo się można dowiedzieć.

 • Mam pytanie czysto techniczne czy nowe wyciągnięte z pudełka kółeczka przerzutki (dokładnie Ultegra górne ceramiczne, dolne metalowe) należy przesmarować ?? Opinie są podzielone, jeśli tak to czym ??

  • Hej, z tego co widzę, jedno z łożysk jest maszynowe, więc ja bym go nie rozbierał na razie. Natomiast czy smarować to ślizgowe… Nie wiem i nie chcę źle podpowiedzieć.

   • Szczerze mówiąc to piszczało bardzo lekko nowiutkie, dałem kroplę oleju i jest ok. nie piszczy, tego maszynowego faktycznie nie można rozebrać (tych kołek blaszanych) i jeśli to szczelne to bdb rozwiązanie.

 • Cześć. 

  Pisze do Ciebie jako do specjalisty ponieważ mam dylemat ,a na necie prawie wogole nie ma przydatnych informacji. Otóż stoję przed zmianą roweru, chciałbym kupić rower gdzie będę napewno jeździł nancodzien z sakwami oraz brak udział w 1 czy 2 dniowych wyprawach rowerowych. Absolutnie nie pytam Cię o marke czy rower tylko bazując na Twoim doświadczeniu lepiej sprawdzi się w takiej jeździe osprzet szosowy np. Shimano ultegra czy osprzęt mtb np. Shimano xt?  I dlaczego. Ź góry dzięki za jakąkolwiek informację. Pozdrawiam ,Tomek

 • Cześć. 
  Pisze do Ciebie jako do specjalisty ponieważ mam dylemat ,a na necie prawie wogole nie ma przydatnych informacji. Otóż stoję przed zmianą roweru, chciałbym kupić rower gdzie będę napewno jeździł nancodzien z sakwami oraz brak udział w 1 czy 2 dniowych wyprawach rowerowych. Absolutnie nie pytam Cię o marke czy rower tylko bazując na Twoim doświadczeniu lepiej sprawdzi się w takiej jeździe osprzet szosowy np. Shimano ultegra czy osprzęt mtb np. Shimano xt?  I dlaczego. Ź góry dzięki za jakąkolwiek informację.  Pozdrawiam ,Tomek

  • Hej,
   podstawowa sprawa – jaki masz obecnie napęd? O jakim zakresie? Czy lekkie biegi Ci wystarczają? Czy twarde biegi Ci wystarczają? Musisz się zastanowić, czego Ci brakuje w obecnym napędzie i pod tym kątem dopiero myśleć o nowym.

   Podpowiedzi innych osób nie mają żadnego sensu, bo to Ty będziesz na tym rowerze jeździł :)

 • Witam ! SUPER BLOG ! Często czytam. Jedno pytanie co do hamulców. V-brake’i mam do wymiany i czarne XT BR-T780 już zakupione. Koncepcja roweru jest niebiesko-biało-czarny więc eliminujemy wszystko co srebrne. No i teraz klamki: XT BL T780 są w wersji czarno-srebrnej albo srebrno-czarnej i nie za bardzo mi się podobają ale za to piękne czarne i nieco tańsze przy tej samej wadze są LXy BL T670. Czy współdziałanie tych klamek i szczęk XT będzie takie same jak komplet XT-XT czy cały “system hamulcowy” może coś stracić na swojej jakości poprzez taką kombinację ?? Dzięki za podpowiedź i pozdrawiam.

  • Cześć,
   nie wiem czym konkretnie różnią się od siebie T780 i T670. Ale jeżeli idziesz w kolorystyczną stronę, to trzymałbym się tego schematu :)

 • Potrzebują przerzutkę 9r do roweru zimowego którym jeżdżę do pracy – śnieg, błoto, rdza itp.
  Zastanawiam się nad grupą deore lub alivio. Deore 9r to oczywiście stare modele. Pytanie jak się ma stare Deore M592 do nowego Alivio M4000? Czy deore mimo wiekowej konstrukcji jest dalej lepsze od Alivio?

  Dla uzupełnienia powyższego porównania może przydałaby się tabelka z starszymi modelami poszczególnych grup wraz z datami kiedy weszły do produkcji?

 • To ja mam pytanie o rower miejski. Będę nim podróżować do pracy i z pracy + dziecko w foteliku na bagażniku. Nie wszędzie mam ładną ścieżkę rowerową. Brać modele na Nexusie? Czy mogą być niższe?

  • Hej, nie ma niższej, miejskiej grupy u Shimano niż Nexus, są jedynie wersje 3,7 i 8-biegowe. Gdzie wersję 3. biegową zalecałbym bardziej na płaskie tereny.

 • Przy opisie ultegry warto byłoby dodać, że dopiero od tej grupy w Shimano zaczynają się np. korby przełajowe tj. 46/36. Niestety w niższych grupach ich nie uświadczymy, choć różnica to jedynie ilość zębów na blatach.

 • Hej! Shimano jest najpopularniejsze, a jak odnieść grupy innych producentów(gł. Campagnolo i SRAM)? Jak się mają ich produkty względem grup Shimano?

  • Hej, zbieram się do przygotowania takiego zestawienia od dawna i choć w SRAM-ie mam jako takie rozeznanie, tak przy Campagnolo nie obiecuję, że coś się pojawi – a przynajmniej nie mojego autorstwa.

   Natomiast wszystkie te trzy firmy robią dobre napędy :)

 • Nie minął miesiąc i już można powiedzieć iż artykuł jest nieaktualny… pojawiła się nowa odsłona grupy szosowej 105: R7000.

  • Tak jest, już vidocq zwrócił mi na to uwagę. Ale prezentacja nowej 105 nastąpiła kilka dni po publikacji mojego tekstu :D A do sklepów ma trafić w czerwcu. Mam na uwadze zaktualizowanie informacji o nowej Shimano R7000.

 • Bardzo fajnie rozpisane grupy osprzętu, jednak brakuje mi kilku słów porównania między grupami… Np. czym różni się grupa Shimano XT dedykowana MTB a Trekkingowi? Patrzę na korbę i widzę, że ta do MTB ma 2 zębatki, a ta trekkingowa 3 zębatki i osłonę… Jednak która byłaby lepsza do roweru crossowego? Widywałem konstrukcje z obiema grupami, zazwyczaj te MTB widnieją przy droższych rowerach…

  • Cześć,
   Shimano niechętnie dzieli się wszystkimi informacjami o swoim osprzęcie. Nie zawsze łatwo jest odkryć różnicę między nimi.

   Druga sprawa – korby XT MTB występują z 1, 2 i 3 tarczami dopasowanymi do 11 przełożeń, natomiast ta trekkingowa jest jedynie w wersji z 3 tarczami do 10 przełożeń.

   No i te trójtarczowe różnią się kombinacją zębów, w MTB jest to 40/30/22, a w trekkingowej 48/36/26. Także już wybór wielkości zębów na korbie, determinuje, którą wybierzemy. Pozostanie kwestia współpracy przedniej i tylnej przerzutki z całym zestawem.

  • Cześć, niestety nie jestem w stanie Ci pomóc. Sam je rozbierałeś, więc najlepiej powinieneś wiedzieć, jak to zrobiłeś. Teraz wystarczy pokombinować nad zrobieniem tego w odwrotnej kolejności. Powodzenia!

   • Uporałem się z tym dość szybko :-) Trochę bałem się rozkręcać również prawą, jednak po namyśle, tym razem powoli, rozkręciłem i zobaczyłem jak tam była ułożona linka i ta biała część. Dodałem jeszcze nieco smaru na zębatce. Teraz mam już wszystkie linki hamulcowe i przerzutkowe wymienione na nowe i manetki działają tak samo jak przedtem. Trochę miejscami plastik popękał ale skleiłem na super glue. Z tego co wyczytałem w sieci, to jednak moje manetki są dość prosto zbudowane (nie ma np. jakichś sprężynek które wyskakują), ale widzę że każde są inne.
    Mam jeszcze mały problem: nie wiedziałem że w manetkach linka jest jeszcze raz okręcona w pętlę i linka przedniej przerzutki okazała się nieco za krótka, starczyło “na styk”, czy tak może być czy jest za krótka i powinienem dokupić dłuższą i jeszcze raz wymienić? https://uploads.disquscdn.com/images/270ee6d205bc462bcd48a8e7311e58d24faf705261a27c0ccea37094489f3c60.jpg

 • Cześć. Mam pytanie o manetki przerzutek/hamulców? Lepiej wybrać rower z manetkami ST-EF500-7R2A czy ST-EF41-7R? Pozostały osprzęt z grupy “Altus”. Cena roweru z tymi pierwszymi tylko trochę wyższa (ok 50 zł).

  • Nie wydaje mi się, żeby była między tymi klamkomanetkami dramatyczna różnica. ST-EF500 to Acera, czyli trochę wyższa grupa niż Tourney, więc zawsze można się na nie skusić. Ale nie korzystałem ani z jednej, ani z drugiej, więc nie wiem czy jest różnica w ergonomii, bo głównie do tego może się to sprowadzać.

 • Łukasz, z racji pojawienia się nowej odsłony grupy 105 (R7000) twój świeżo zaktualizowany wpis wymaga aktualizacji ;) Nowa 105 oficjalnie dostaje swoje hamulce tarczowe, a hydrauliczne klamkomanetki wreszcie nie wyglądają jakby cierpiały na wodogłowie.

  • Ha, to miałem wyczucie czasu :) Nowe R7000 ma być dostępne od czerwca, także niedługo odświeżę ten podpunkt.

 • 30.03.2018 – aktualizacja jak najbardziej na czasie. ? Kiedys, wieki temu, dzieki Twojemu blogowi – Łukaszu – w koncu ustawilem poprawnie siodelko, dzis w kilka chwil ogarnalem te grupy, o ktorych niby cos wiem, ale i tak robi sie zamieszanie za kazdym razem, kiedy planuje cos zmienic. Wystarczylo tu zajrzec i moge juz spokojnie udac sie na zakupy. ??
  Z pozdrowieniami. ?✌️

  • No i dupa… Zakupy byly fajne, ale jak to w zyciu bywa, znow pojawil sie konflikt szkoly pruszkowskiej z otwocka. Jedna mowi, ze w napedzie 2×11 SLX M7000 moge wykorzystac kasete 11-40T badz 11-42T, druga z kolei, ze moge skorzystac tylko z kasety 11-40T. Zestawilem sobie korbe 38-28T z kaseta 11-42T, zeby moc pedzic z gorki i dac rade wgrzebac sie na jakis bardziej wymagajacy pagorek, czeka juz to wszystko w kartoniku na montaz i nagle trafiam w necie na konfiguracje, ktora rujnuje mi plan. ?

   Tutaj jest po mojemu: https://portal.bikeworld.pl/artykul/testy_i_nowosci/nowosci_sprzetowe/15159/shimano_2017_slx_m7000
   Ale juz tutaj, maja na ten temat inne zdanie: http://www.mtbnews.pl/artykul/sprzet/nowosci-sprzetowe/5307/shimano-slx-m7000

   Wiec teraz juz nie wiem, czy ta kasete wymienic, zakladajac ze japonscy inzynierowie faktycznie opracowali te grupe w sposob najbardziej korzystny, w zwiazku z czym zastosowanie kasety 11-42T nie ma sensu – o ile to w ogole prawda, bo doszukac sie u nich tej wiedzy nie moge – czy ja po prostu montowac i ewentualnie narazic sie na utrate plynnosci dzialania napedu i temu podobne. ? Łukasz, pomusz… ?

 • Tourney jest idealny do miasta, myślałem nad zmianą na Acera ale do jazdy miejskiej nie ma sensu ją wymieniać.

 • Jak manetki wymienić w rowerze? Mam te takie starego typu sis na klik. Indeksowane?
  Coś w tym stylu: Shimano SL-TZ20
  Czy można zamiast tamtych dać takie: Shimano Tourney SL-TX30

  • Cześć, jeżeli masz indeksowane przerzutki, to spokojnie możesz dać każde inne indeksowane od Shimano. Oczywiście musi się zgadzać liczba przełożeń.

 • Wiesz może czy da się przerobić te stare manetki na jakieś inne? https://uploads.disquscdn.com/images/1a0b148fd6d869af695d8c30a68ad475966523da2ccdcc40f7c6befd4bf75e23.jpg

  Albo czy można jeszcze kupić kompatybilne? Bo coś zepsuło mi się to “klikanie”. Myślałem o zmianie roweru, ale w tej chwili to nie wchodzi w grę. Nie mam gdzie trzymać, a nie chcę czegoś za kilka tysi trzymać we wspólnej piwnicy na rowery.

  Te by były? https://allegro.pl/komplet-manetek-3×6-shimano-sl-tz20-linki-i6654628991.html

 • Na czym polega problem kompatybilności Tiagry i 105? Konkretnie manetki Tiagra, kaseta Tiagra 11-32 + przerzutka 105

   • Hmm, a czy może poprawnie działać?
    Pytam ponieważ chce zmodyfikować Rometa Huragan 3 2017, który cały jest na Tiagrze, ale chce w nim pojemniejsza kasete 11-32 (oryginalnie była 12-28). A mam kupiona przerzutkę 105-tke i chciałbym ją tam dać.

    • Jest inny ciąg linki, Tiagra 4700 ponoć ciągnie linkę jak 11. rzędowe 105/Ultegra/Dura-Ace. Chodzi oczywiście o tylną przerzutkę, z przodu nadal wszystko powinno być okej.

     Ale… są też osoby, które mówią, że połączenie Tiagry 4700 ze starą, 10. rzędową przerzutką Shimano 105 chodzi dobrze. Czy tak dobrze jak z fabrycznie dostosowaną przerzutką – tego nie wiem.

     Skoro masz już tę przerzutkę, to załóż i daj znać jak to chodzi. Tylko napisz, czy to “stara”, 10. rzędowa 105 czy to nowszy 11. rzędowy model.

 • Witam s co z SLR. Co to za grupa, czy podgrupa shimano. Spotykam w ogłoszeniach manetki, klamki i pancerze.

 • A co się stało z grupą STX-RC miałem na niej rower ale niestety nic nie można już kupić a była super przynajmniej dla turystów

  • Była to grupa produkowana w latach 1994 – 1999. Teraz jej odpowiednikiem jest Deore.

 • odkopuję temat, ale czy może mi ktoś wyjaśnić różnicę np. pomiędzy korbą FC-M670, a T670. Wyczytałem, że M to MTB, natomiast T – trekking. Różnica jest na pewno w wadze. Ale czy czymś jeszcze się różnią? Czy cięższe oznacza solidniejsze? Dotyczy to w zasadzie wszystkich komponentów napędu np. manetka SL-M670 a SL-T670, przerzutka FD-T670 a FD-M670 itd.

  • Cześć, pewnie różnią się tym, że trekkingowa korba jest dostępna z tarczami 48/36/26.

   “Czy cięższe oznacza solidniejsze?”

   Nie, to zazwyczaj tak nie działa. Tzn. waga elementu zazwyczaj nie ma przełożenia na jego trwałość.

 • super artykuł, właśnie szukam roweru a tu mam opisane co i jak dla laika. Brawo, tego mi brakowało.

 • Zrobmy experyment, zbudujmy rower marzen,ja ten rower kupie i spotkamy sie w Polsce na jakies wyprawie rowerowej.Za kilka dni przedstawie kilka propozycji ram, sprobujmy wybrac taka najrozsadniejsza.Dzisiaj jestem super busy.

  • Ja bym sobie kupił Specializeda Diverge

   Tylko ten model ma kosztować 4000 dolarów (jeszcze nie wiadomo ile w Polsce), tak więc pomarzyć miła rzecz :)

 • Gdy wybralbym ULTERGE do roweru ktorym chcialbym jezdzic na dalekie trasy i po roznym terenie , ten zestaw bylby wytrzymaly i zdalby egzamin, czy nalezy zwrocic uwage na inna kombinacje osprzetu.

  • Ultegra to bardzo fajna grupa osprzętu. Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to i 105 będzie wytrzymała, a pewnie i Tiagra. Sprawa rozbije się o niższą wagę Ultegry, większą precyzję działania i może jakieś dodatkowe udogodnienia.

 • Nic nie piszesz o Shimano Nexave. Czy to prawda, że dużo mniej siły trzeba włożyć w zmianę biegów przy tym systemie? Mam problemy ze stawami dłoni i nadgarstków i szukam rozwiązania, które ułatwi mi jazdę. Nie jeżdżę jeszcze bardzo dużo ale zamierzam się wkręcić. Mogę prosić o poradę?

  • Cześć, grupa Nexave nie jest już chyba produkowana. A przynajmniej nie jest sprzedawana w Polsce.

   A ja nie mam informacji na jej temat niestety.

 • Na rowerze jeżdżę bardzo często po mieście, ale nie ścigam się. Czy jeżeli kupię lepsze przerzutki np. DEORE to znaczy, że posłużą mi one dłużej niż ACERA? Czy rodzaj przerzutek ma raczej znaczenie przy tym jak jeżdżę?

  • Jeżeli Acera u Ciebie działa dobrze, to nie wiem czy jest sens ją ruszać. Chyba, że rozregulowuje się często, albo nie działa już tak jak trzeba (mimo regulacji). Przerzutka Deore będzie miała trochę mocniejszą sprężynę i powinna pracować dokładniej.

   • Planuję kupić rower i zastanawim się czy lepiej zainwestować więcej i wziąć DEORE czy na moje potrzeby ACERA powinna wystarczyć. Dlatego pytam o wytrzymałość.

    • Nie wiem jakie masz potrzeby. Ale jeżeli jeździsz dużo, to patrzyłbym co najmniej na Alivio.

 • Trek 4300 przód c050 tył alivio rok 2004 przejechane ok 6000tys km bez żadnej regulacji, tylko czyszczenie i smarowanie. Nie narzekam na ten zestaw.

 • Ja mam Rometa na Clarisie (bez hamulców) i generalnie nie mogę narzekać :) 5tyś km zrobiłem już na nim i oprócz wymiany łańcucha ta klasa sprawdza się wyśmienicie. Na lepszym osprzęcie nie jeździłem niestety, ale myślę, że pakowanie XXXX pln na same części to lekkie nieporozumienie, chyba, że ktoś startuje w jakiś poważnych imprezach rowerowych :)

 • Sam jeżdzę od 6 lat na osprzęcie Deore i powiem że jest rewelacyjny. Zrobiłem na nim ponad 25 tys km i nadal tylna przerzutka działa bez zarzutu :) Korba i łańcuch okej, wyzioneły ducha, no ale wiadomo :) No i przednią przerzutkę muszę wymienic bo miałem kraksę i uszkodziłem :) Ale co do wytrzymałości za sensowną cenę – gorąco polecam

  • Cześć, wysłałeś link do całego roweru, więc nie wiem o który element pytasz. Pamiętaj, że jest wiele części pozagrupowych, które są na jakimś poziomie, ale różnią się czasami jakimiś drobiazgami. W każdym razie w tym Kellysie hamulce i korbę przyporządkowałbym do grupy Deore.

 • Nie wiem jak z technicznego punktu widzenia to wyglada ale mialem rowery oparte o Altusa i Acere. Roznica jest ogromna jesli chodzi o trwalosc i jakosc pracy na korzysc Acery. Altusa po pol roku naprawde sporadycznej jazdy nie moglem wyregulowac tak zeby nic nie pukalo, obcieralo itp. Acere mam w Unibike Mission z 2007 roki bodajze i nadal dziala bez zarzutu.

  • A ja mam w moim 15 letnim Arkusie bezklasowe przerzutki Shimano SIS, i jak kiedyś wyczytałem na internecie i u mnie są “nie do zajechania”.
   Wymienione mam już korbę, wolnobieg, łańcuch kilka razy, hamulce, linki, koła, opony, dętki.
   A przerzutki jak były tak są.
   Jak jeszcze kilka lat temu nie miałem bladego pojęcia o serwisowaniu roweru, to działały tylko środkowe, bo tak były rozregulowane, łańcuch przeskakiwał.
   Poczytałem starą wersję bloga, książkę Zinna, i spokojnie pozwoliły się wyregulować.
   Szukam czegoś na dłuższe manewry, ale ten rower co mam jest niezniszczalny.
   Tyle co on ze mną przeszedł, i ja z nim. Wypadki, ulewy, upały, błoto. :D

 • Witam, mam pytanie trochę z innej beczki. Słyszał ktoś o rowerze Scott Santa Cruz? To damka, trekingowy, kółka 28 cali.

 • Ja chciałem tylko kupić rower a teraz widzę ze to jest cholernie poważna sprawa! Świetna strona i dzięki za porady! Chyba przeczytam wszystko:)

  • Czy poważna…. Wiesz, to jak z kupowaniem wszystkiego, im dalej w las, tym więcej drzew :) I warto mieć choć trochę rozeznanie. Miłej lektury :)

 • W Treku 4300 mam przerzutki ACERA M-390 napęd 9rz przejechane 11000tyś jedna regulacja. Kaseta SORA HG-50 12-25, łańcuch HG-93, korba FC-M391. Nie wiem czy to jest dobre zestawienie ale działa bez problemu. Jazda, tylko szosa

 • Mam z tyłu acera i krzywą oskę. Co z tym fantem zrobić? Rocznie około 1000km amatorsko. Szukac drugiej ośki czy zainwestować w coś na łożyskach?

  • Hej, nie wiem w jakim stanie jest piasta i jakiej jakości jest całe koło. Jeśli wymiana ośki pomoże, to tak bym zrobił, ale jeśli całe koło jest w fatalnym stanie, to pomyślałbym o nowej piaście, albo całym nowym kole.

   • Rower marki Best czyli Kross dla Mediaexpert, ośka delikatnie robi elipsę, zapewne wina zastosowania wolnobiegu zamiast kasety. Narazie zniwelowałem luz i śmigam. Sama piasta jest w bardzo dobrym stanie, firma Shunfeng, szkoda że nie na łożyskach. Ogólnie myślę nad całą nową piastą plus jakaś niedroga kaseta.

 • witam od wielu lat jezdze na grupach lx i xt. zadnych zastrzezen.Polecam goraco,aczkolwiek sadze iz starsze modele tych grup sa wytrzymalsze i mniej awaryjne.Jezeli chodzi o xtr to jest to sabawa dla bogatych,ale jezeli znajdziemy starszego xtr-a czyli szaraka,to mamy z tym sprzetem dozywocie

  • potwierdzam. mam hamulec xtr w mtb, oczywiście klasyczny klocek, kupiony chyba w 2013, model gdzieś koło 2010-11, i jak długo dam radę takdługo na tarczę nie zamienię. siła i modulacja nie do pobicia.

   • Nie do pobicia wśród V-Brake :) Sam miałem w poprzednim rowerze V-ki Shimano XT i też byłem zadowolony. Ale jednak po przejściu na hydrauliczne tarcze, jakoś za V-kami mocno nie tęsknię :]

 • Zdaje się, że SIS to Tourney :) W moim Rockriderze jest z przodu SIS C050, a w dokumentach technicznych Shimano pojawia się wraz z innymi Tourneyami…

  • źle Ci się zdaje – SIS to Shimano Index System, czyli oznaczenie że przerzutka (a właściwie manetka) ma biegi a nie działa płynnie jak to dziesiąt lat temu bywało:) np. XTR też to ma:)
   Ale potocznie SIS=Tourney bo na każdej taniej przerzutce jest ten napis.
   C050 to kiedyś była tania grupa do rowerów miejskich.

 • Co do Tourneya to nie zgodzę się. W zeszłym roku kupiłem tę przerzutkę za ok 35 zł i zrobiłem na niej ok 4 tys km (w tym 9 dniową wyprawę). Prawdą jest, że jakością ustępuje wyższym modelom, chociażby dlatego że muszę ją regulować raz w tygodniu. Jednak nie zmienia to faktu, że nawet na osprzęcie tej klasy można jeździć dużo i bezawaryjnie (tylko trzeba dbać!). Jak to mój kolega powiedział o pewnych panach na rowerach za 5 tys zł, “więcej sprzętu niż talentu”. Dzięki za temat i pozdrawiam :D

  • a ja mam 105 i LXa i nie muszę nic poprawiać przez cały rok, oblepiona śniegiem też działa – co z tego że Twoja jest bezawaryjna skoro “częstoobsługowa”? prawie na jedno wychodzi:)
   co do rozregulowania to bardziej stawiałbym na winę manetek jeśli masz Revoshifta

  • Regulowanie raz na tydzień? To chyba coś jest nie tak…

   I ja też nie popadałbym w skrajność, zestawianie ze sobą przerzutki za 35 złotych, z rowerami za 5 tysięcy nie ma sensu.

   Druga sprawa jest taka, że każdy jeździ na tym, na czym lubi i na co go stać. Nie bardzo rozumiem odbierania przyjemności posiadania roweru za jakąś kwotę osobom, które na nie po prostu stać. A że niektórym umiejętności brakuje? Dziś może tak, a jutro się wyrobią.

  • Ja w trekkingu miałem Tourney z przodu i z tyłu. Przednia po 4000 km zgrzytnęła, gruchotnęła i przestała działać. Wymieniłem na Alivio i nawet na tych samych manetkach (SRAM MRX) poczułem różnicę: łatwa w regulacji, a biegi wchodzą lekko i płynnie.

   Z tyłu dalej mam Tourney (prawie 10000km), dwa razy była pogięta z hakiem. Hak i przerzutka naprostowane “na oko” i dalej działa – płynnie i dość cicho. Regulacja raz na sezon albo po jakiejś wywrotce. (Podkręcenie podczas jazdy śruby baryłkowej przy manetce co miesiąc lub dwa nie zaliczam do regulacji).

   Zgadzam się z opinią, że jak się trafi dobry egzemplarz i się o niego dba to i Tourney daje radę. Ale do hopsania po górkach już bym go nie wziął.

   Jak musisz regulować raz na tydzień to zdecydowanie jest coś nie tak. Wymień manetki, linkę, przerzutkę albo wszystko.

 • Chciałbym napisać coś o rozmiarach przednich korb. Mam dwa rowery szosowe w obu przednia korba w innej specyfikacji (tylne obie 10-rzędowe takie same). Pierwszy w całości na ultegrze, a drugi na 105, tylko że przednia korba jest z tiagry. Korba z tiagry jest w specyfikacji 50x34T, a ultegra 52x39T. Jak dla mnie nie powinni w ogóle produkować korb w specyfikacji 50x34T. Przez około rok jeździłem na 52x39T i jak przesiadłem się na 50x34T to poczułem ogromną przepaść mocy. Nie wiem dla kogo produkują ta mniejsze korby… kobiet?, ale jak jeszcze są w stanie tam wrzucić trzeci rząd (mowa o 50x39x30T). Kolega ma 3-rzędowa tiagre i też strasznie narzeka, NIGDY nie użył pierwszego rzędu, i zawsze jest daleko za mną nie z braku kondycji tylko z braku mocy.

  • 50×34 możesz pożenić z twardszą kasetą i wyjdzie Ci podobnie co 52×39 z kasetą miększą. Ponadto twardsza kaseta będzie mieć gęściejsze przełożenia.

  • brakuje Ci mocy czy nie lubisz wysokiej kadencji? blat 50 z koronkami 14-11 też daje raczej twarde przełożenie:)

  • Korba 52×39? Przecież na takich jeżdżą młode pelikany. Nie wiem po co w ogóle takie produkują, chyba dla dzieci. Zestawienie 56×44 to jest dopiero prawdziwa jazda, inne są kompletnie bez sensu. A i tak na długich prostych przydałby się większy tryb.

 • Mam 11 letniego decathlona 3.1 Kupiłem go półtora roku temu. Ostatnio po leczeniu dostał nowe koła, wolnobieg zmieniłem na kasetę, kupiłem łańcuch. Potrzebuję jaszcze zmienić korbę i przerzutki bo jeździ na starych sis – ach. Rower robi około 250 km tygodniowo i te stare sis-y od biedy jeszcze dają radę choć nie na wszystkich przełożeniach bo kaseta ma więcej zębatek. Trochę czasu mnie kosztowało żeby zgrać to wszystko, ale jeżdżę na nim bez problemów. Ten wpis super mi pomógł i idealnie trafił w moment kiedy szukam właśnie części. Dzięki Łukasz.

 • Co do grupy Acera- dzisiaj zakładałem na tył hamulec SLX M675 i przy okazji musiałem kupić manetkę 8-rzędową- w rowerowym była tylko Acera (SL-M310 R8A) i powiem tak: zmiana przełożeń odbywa się prawie tak błyskawicznie i precyzyjnie jak w wyższych grupach (z tyłu mam przerzutkę Alivio M430,łańcuch KMC X8.99, kaseta HG51-8 ), więc nie warto przepłacać za osprzęt wyższej kategorii do Trekkinga/ Crossa typu przerzutka, kaseta, manetka itp. z grupy Deore XT czy innej. Trzeba pamiętać też, że grunt to zadbane pancerze i śliskie, błyszczące linki :)

  • Manetki xt mają to do siebie, że zwalniają linkę już po wciśnięciu(instant release) a nie jak w niższych grupach po puszczeniu wajchy. Puszczają też linkę o dwa biegi za jednym naciśnięciem(multirelease), co nie występuje w niższych grupach.
   Akurat manetki to jest to, do czego warto dopłacić. – no może faktycznie nie w trekkingu.

 • Taka szybka uwaga, obecna korba 105 jest w technologii ht2 oraz hollowglide.
  Co do samej hollowtech 2 jest to połączenie pustych ramion oraz korby dwu częściowej, czyli zintegrowanej osi. Z Twojego Łukasz opisu wynika jakby ht2 dotyczyło jedynie zintegrowanej osi.
  FC-M615 jest dwu częściowa(zintegrowana oś) ale nic przy niej shimano nie wspomina o HT2
  W grupach górskich ht2 pojawia się już od slx, a kiedyś od hone fc-m600

  • 1. Korba 105 nie ma Hollowglide. Potwierdza to chociażby katalog części zamiennych:
   http://www.shimano-katalogi.com/pliki/katalogi/katalogi_2015/katalog_WOP_2015.pdf

   gdzie piszą jedynie o XTR/Dura-Ace/Ultregra.

   2. Termin Hollowtech to jedna z mylących wpadek Shimano. Samo Hollowtech oznacza puste w środku ramiona, natomiast Hollowtech II oznacza zintegrowaną oś, która jest pusta w środku. Tu napisałem więcej na ten temat:
   https://roweroweporady.pl/shimano-hollowtech-a-hollowtech-ii/

   3. FC-M615 ma HT2. Teraz ten system jest już dostępny w osprzęcie Alivio/Sora. A Shimano przestaje o tym pisać, bo się zorientowali, że im to się gryzie z HT. Teraz najczęściej mówią po prostu “2-Piece crankset”, choć na niektórych korbach jest logo HT2.

   Co do pustych ramion, to bywają w niższych grupach, nawet Deore można znaleźć z pustymi ramionami, ale pod suport Octalink.

   • To co napisałem o HT2 pochodzi ze strony shimano(nie polskiej, bo ta jako jedyna twierdzi, że w deore siedzi ht2) , niestety już nie ma strony gdzie opisywali swoje technologie.
    Popatrz na stronie globalnej sh na korby, przy każdej o pustych ramionach i 2 częściowej konstrukcji widnieje wielki napis ht2, przy korbach z normalnymi ramionami cisza.
    Popatrz potem na suporty – ani słowa o ht2 przy jakimkolwiek.

    Co do 105hollowglide, to faktycznie, upodobnili tylko zewnętrznie – mój błąd.

     • No to tak jak pisałem, Shimano sobie w kulki leci z oznaczaniem tego wszystkiego :) Mniejsza o to i tak jak kogoś interesują puste ramiona, lepiej żeby doczytał dokładnie specyfikację przed zakupem, bo zdarzają się też przekłamania robione przez sprzedających.

     • A wystarczyłoby umieścić na stronie sh kilka obrazków z logotypami technologii po kliknięciu których wyświetlałby się opis ;)

 • Ogromny wpływ na wytrzymałość osprzętu ma moim zdaniem jego konserwacja, ale przede wszystkim styl jazdy. Mam dwa rowery. W pierwszym z nich – decathlonowym Rockriderze 520S – tylny SRAM X5 sprawuje się bardzo dobrze, przesmarowana przerzutka z nasmarowanymi linkami działa super, podobnie jak montowany z przodu dziadowski Tourney. Działa bezawaryjnie, ale daleko mu do szybkości czy płynności. Za to po 3000 km padł bębenek piasty i damper x-fusion. Uważam, że rower po prostu nie wytrzymał stylu jazdy.

  Drugi to radon praktycznie cały napęd na XT. Trudno się na razie wypowiadać na temat trwałości, ale ergonomia, szybkość działania i precyzja jest nie do pobicia. Najostrzejsze i jednocześnie natychmiast zauważalne – nawet dla laika – różnice w jakości osprzętu widać moim zdaniem nie w przerzutkach, ale w hamulcach. W pierwszym rowerze mam tektro auriga comp w drugim xt. Różnicę w mocy hamowania, skuteczności widać natychmiast bez konieczności robienia testów i porównań. :)

 • Miałem kiedyś Tourneya i nie polecam – taka jednorazówka, co kilkaset km do regulacji, i do wymiany po 8 tys km wraz z resztą napędu – spreżyna chyba się wyciągneła, więc najwyższy bieg nie wchodził, zmiany niektórych biegów możliwe na zasadzie “dwa w tę, jeden w przeciwną”. Potem kupiłem Altusa i wytrzymał 5000 km bez regulacji (niestety rower się rozleciał i przerzutka leży jako zapasowa, ale sprawaiła wrażenie solidnej). Ale to było kiedyś. Teraz mam w góralu (Rockrider z Decathlonu) pozagrupowego SISa, i już 2500 km bez problemów ani dodatkowych regulacji.

 • Niestety Łukaszu nie mogę się z tobą zgodzić w jednej sprawie. Używam u siebie z przodu i z tyłu przerzutek modelu Acera i nie mogę złego słowa o nich powiedzieć. Średnio robię na nich ok 15000 rocznie (głównie po lesie i szutrach – 75%). Są już ze mną trzeci sezon i jeżeli tylko się je dobrze od czasu do czasu przesmaruje i wyczyści z pyłu działają idealnie. Nie wiem skąd te parcie na model Deora i wyższe. Odnoszę wrażenie, że sport rowerowy przeradza się w narciarstwo i im droższy sprzęt i ciuchy tym lepiej… Ok, jeżeli ktoś ma kasetę od 9 koronek w górę, sprzętu poniżej Deore który by obsłużył taki zestaw już praktycznie się nie kupi, ale gro ludzi ma jeszcze kasety 7-8 tarcz i sprzęt z wyższej półki cenowej nie jest tu potrzebny. Tourney – ok potrafi się rozlecieć i czasami jeden sezon to za dużo. Poza tym pisząc: “osprzęt z wyższych grup działa płynniej i pewniej” nie za bardzo rozumiem o co chodzi? Czym to się objawia, bo to samo mogę powiedzieć o Acerze, która jest o połowę tańsza. To tak jakbyś powiedział “jadłem obiad – był wyśmienity”… Fajnie ale nic nie wnosi :P

  • Nigdzie o żadnym parciu nie pisałem, każdy kupuje to co lubi i na co ma ochotę. Jedni zajeżdżają w moment wyższe grupy, inni jeżdżą przez tysiące kilometrów na najniższych, różne są chociażby style jazdy i teren w jakim się jeździ.

   Jeżeli chodzi o napędy 9-rzędowe, to trochę odwróciłeś sytuację :) Jest odwrotnie niż piszesz, bo dopiero teraz pojawiają się napędy Acera obsługujące 9 rzędów.

   Pisząc o płynności i pewności, to po prostu biegi zmieniane są szybciej, lżej i bez ospałości jak w tanich grupach. Oczywiście może to być spowodowane również zwiększeniem liczby dostępnych przełożeń.

   • Najlepiej różnicę między acerą a czymś pokroju slx można wyczuć na podjeździe. Jakoś nie widzę opcji aby acera działała precyzyjnie przy zmianie biegów pod maksymalnym obciążeniem na podjeździe 14-21%

  • Żeby zrozumieć z reguły trzeba użyć. Szybkość zmiany biegów, precyzja zmiany pod obciążeniem i bez, głośność pracy. Różnice bardziej wyczuwalne w warunkach do pracy w których osprzęt ten został stworzony – jazda w terenie.
   To nie jest parcie tylko realia. Polska zamożnym krajem nie jest ale możliwości zakupu są lepsze. Zaczynając pracę pracowałem przez miesiąc na 1,25 przeutki xtr, parę lat później za marną tak czy inaczej pensję mogłem nabyć ich prawie 4.
   Jeśli ktoś bez sprzedaży organów może kupić rower na dobrym osprzęcie – czemu nie.

   • dokładnie tak jest jak piszesz….. jazda na Acerze a Deore to zupełnie inna jakość i pewność trwałości ,chyba ze ktoś nad jazdę przekłada konserwację /naprawę bicykla . Ale trudno z gustami dyskutować ….
    Trudno tylko usprawiedliwić w rowerze crossowym za 2999,00 zł – KTM, przerzutkę tylną Acera .

 • Literki w tym abecadle wywołują prawdziwe podniecenie rowerzystów (zwłaszcza “X”:-) Ja jeżdżę miesięcznie 1000-1500 km na góralu ( z czego 100km/m-c w górach, reszta to niziny) i trochę na przełajówce. Swój styl jazdy nazywam szybką turystyką na lekko (jazda na 80-90% wydolności z ekwipunkiem ratunkowym w kieszeniach). Mam takie doświadczenia sprzętowe: używam przerzutki Altus przód/ Alivio tył od 3 lat w tej intensywności – nadal sprawnie działają (dbam o podstawy – nie przełączam biegów pod obciążeniem i czyszczę, i smaruję napęd przed KAŻDYM wyjazdem). W Alivo tył raz wymieniłem kółeczka i w obu przerzutkach jednokrotnie linki. Prawdziwym problemem przy tej intensywności jazdy są łańcuch (no ale to przecież “materiał eksploatacyjny”:-) oraz kaseta i zęby korby. Zębatki Altus (korba) zjadłem w rok, Tourney w 3 m-ce !!!. Na Alivio jeżdżę rok i wygląda że jeszcze rok pociągnie. Innymi słowy dochodzę do wniosku, iż w napędzie nie tak ważne jest sterowanie nim (przerzutki, manetki) co sam układ przeniesienia napędu. Nabyłem teraz zestaw (w innym mtb) kompletne Deore z przerzutką XT. Kultura pracy znacznie wyższa (kciuk lewej ręki już nie boli:-), ale jestem ciekaw wytrzymałości. W przełajówce (napęd Shimano Claris) kaseta SRAM w klasie Sh.Altusa zjedzona ( 6 i 7 tryb) w 1500 km. Pozdr Rob

  • Dziś już nie wywołują bo są w zasięgu o wiele większej grupy nabywców, np dzięki sklepom internetowym które bardzo wpłynęły na obniżenie cen.

 • Coraz trudniej jest znaleźć rower z osprzętem Deore w rozsądnych cenach… Miałem Kellys Salamandra (wersja szara) właśnie z tym osprzętem i wyrwałem w dobrej cenie wyprzedażowej (rocznik 2011) ale nie zdążyłem się nim nacieszyć (góra 50 km). W zimie było włamanie do piwnicy i tyle. Od tej pory szukam podobnego roweru, za także podobne pieniądze.

  Tak więc dokładnie te same mam zdanie jeżeli chodzi o podział grup w MTB/trekking. Akurat jestem dobrze zaznajomiony i zawsze patrzę jaki osprzęt siedzi w takich rowerach :)

 • fajnie jakbyś dodał porównanie poszczególnych elementów napędu; np. chcę wymienić hamulce i która grupa będzie najlepsza; a powyżej której płacę tylko za niższą masę.

  • Z tym jest właśnie kłopot, o czym już napisałem. Z roku na rok osprzęt się zmienia i nowe technologie pojawiają się w coraz niższych grupach. Ale trzymałbym się po prostu grup Deore i Tiagra (w ostateczności Alivio i Sora), jeżeli ktoś szuka najlepszego stosunku jakość/cena.

   • W tym roku jest nowa odsłona grupy Alivio i nowa 105 (5800). Na przyszły rok przewidziano odświeżenie grupy Acera.

     • M3000 będzie w 2016r, na razie jest ale na obrazkach. Co chwile się coś zmienia i człowiek się zastanawia czy do brać korbę ze starszego Deore czy nowe Alivio.

  • Tematy części są wałkowane na każdym forum rowerowym, Hamulce to ulubiony obiekt.
   Hamulce tarczowe czy obręczowe? V-brake od Shimano – model nie ma znaczenia, za to klocki tak. Tarczowe – minimum deore, lepiej slx, z naciskiem na te drugie.

 • Apropos Dura Ace. Mam gdzieś jeszcze w szafce pedały na noski tej grupy. Jeździłem na nich wiele wiele lat, przeżyły ze 3 rowery. Wreszcie przeszły na zasłużony odpoczynek (wyparte przez zatrzaski), ale praktycznie wciąż są sprawne. Dura Ace to jednak klasa :-)

  • Te pedały mają więc sporo lat i piszesz o czymś innym niż współczesny dura ace.
   Współczesny da wg ludzi z Shimano wystarcza na jeden wyścig. Cytując speca z S: “Dura ace i xtr są jak samochód formuły 1. W nich i tak wymienia się wszystko po jednym wyścigu. Pamiętajcie o tym gdy rozmawiacie z klientami”. Rozbawił mnie tym bardzo, z pewnością jednak robił zabezpieczenie co do żywotności.

   • Ale to jest cena dążenia do coraz niższej wagi. W pewnym momencie jej obniżanie zaczyna wiązać się z drastycznym spadkiem wytrzymałości. Takie prawa rynku i walki producentów na właśnie wagę grup.

    • Powiedziałbym że to przede wszystkim kwestia gorszej jakości materiału.
     Komponenty Shimano są ciężkie – cięższe od produktów konkurencji.

    • mr T dobrze prawi – stare Shimano było lepsze niż teraz, podobnie jak stary Mercedes, Sony itp. Trwałość Shimano pogorszyła się pod koniec wieku po wojnie cenowej ze Sramem. A po drugie dziś obowiązuje prawo wzrostu sprzedaży, żeby sprzedać nowe to stare musi się zepsuć/zużyć – coś jak znane z elektroniki “sztuczne postarzanie produktu”. Fajnie też było to widać na przykładzie wychodzącego RSXa i zastępującej go Tiagrze. A powiedzenie “stare dobre Shimano” nie wzięło się z nikąd:) Co z resztą widać po wycenie na Allegro dwudziestoletnich dualów i innych rodzynków.

 • Fajne podsumowanie. Jednak myślę, że grupie XT daleko do XTR a bliżej do SLX, tylko trochę ładniej wygląda i trzeba o wiele więcej dopłacić… np. hamulce. Taki chwyt… No ale kto bogatemu zabroni ;)