Skocz do zawartości

Wymiana pedałów, ból kolana, szlag mnie trafia :(


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Od zakupu nowego roweru doskwiera mi kolano, konkretnie prawe od wewnątrz od spodu. Zmiana pozycji na niższą i przesunięcie sidła do przodu kompletnie nic nie dała. Gdzieś znalazłem info że może to być wina źle/za blisko ustawionych bloków, ale ja nie mam spd... i nagle mnie olśniło, poleciałem porównać pedały na nowym i starym (praktycznie już sprzednym) rowerze i faktycznie, nowe okazały się 10mm węższe. Dzisiejsza jazda (prawa stopa przesunięta 1cm w prawo, trochę już but poza pedałem :/) potwierdziła tą tezę, zero bólu, choć mega niewygodnie.

 

Po przydługim wstępie, pytanie:

Ile MINIMUM trzeba wydać na platformy, żeby zakup miał sens? Nie chcę mega drogich, bo za rok, dwa mogę chcieć zmienić na spd, ale nie chcę też totalnego badziewia kupić. Ze starego roweru wziąć ich już nie mogę.

Odnośnik do komentarza

Czy to na pewno jest związane z wymiarami ? W SPD (nie używałem SPD) jeżeli nieprawidłowo ustawisz bloki to podczas jady jesteś skazany na jednakową pozycję (punkt podparcia) stopy względem pedału SPD. Na zwykłych pedałach twoja noga powinna automatycznie szukać innego położenia ale niekoniecznie. Ból kolana to jakiś sygnał i w zależności z której strony boli oznacza kierunek działania niczym migacz wskazujący kierunek skrętu. Przez dłuższy czas nie używałem roweru i mam takie kolana, że potrafią boleć (z przodu) nawet podczas bezczynności. Pewne rzeczy to cechy organizmu wrodzone i nabyte. Małe niby nic nieznaczące kontuzje. Rodzaj pracy i jej warunków.

Czasem ktoś stłucze kolano i zaraz przechodzi a u innego po jakimś czasie puchnie w środku gromadzi się woda, ropa. Trzeba robić punkcję. Lubi się to prawie samoistnie odnawiać. Czasem lekkie płaskostopie. Gość z rowery jednoślad.pl używa wkładek ortopedycznych do butów.

 

Zmieniłeś rower i to może być trop wskazujący np. na inne i złe ustawienie ... siodełka. Tutaj https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/Łukasz opisuje i pokazuje ustawienie siodełka.

 

Szajbajk podobnie ale z tłumaczeniem co boli i w którą stronę.

 

 

Proponuję obejrzeć jeszcze inne porady bo po prostu wzajemnie się uzupełniają. Z mojej "wiedzy" teoretycznej wychodzi, że z pedałami SPD jest na początku więcej zabawy z ustawieniami bloków. Jedne i drugie rodzaje pedałów  pedałów mają swoje wspólne i osobne zalety. Różnica trochę maleje gdy przyzwyczaimy się i opanujemy SPD dlatego (także dla wygody i uniwersalności ) niektórzy na początek stosują uniwersalne pedały które są połączeniem platformy z SPD.

 

 

Pewne rzeczy wychodzą podczas zmiany sprzętu, sposobu jazdy itd. Wtedy ważna staje się technika pedałowania (nie tylko kadencja która nabiera więszego znaczenia przy częstszej, mocniejszej jeździe) i inne niuanse na które dotąd nie musieliśmy zwracać uwagi i nie sygnalizował nam tego organizm. To mogą się odzywać ścięgna, mięśnie, stawy, wiązadła czy początki reumatyzmu. Może to też pozimowe nagłe wiosenne ciśnięcie.

 

 

 

Pewne bolączki przychodzą z czasem i są bo są lub płaci się za przeszłość.

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się, że tak, stopa żeby dobrze leżeć na pedale, musiała być tak ułożona, że palce szły do środka a pięta na zewnątrz.

 

Dzięki, linki są mi znane, zresztą gustav to mój krajanin :) Właśnie na ich podstawie zacząłem od zmiany pozycji siodełka, ale niewiele to dało.

 

Dartmoory faktycznie kosztują ok 60 zł, więc będę musiał zaryzykować.

Odnośnik do komentarza

Niby proste a człowiekowi umyka choć wymiary a raczej ich kolejność bywa różna. Przeważnie podaje się długość, szerokość, wysokość. W moim rowerze mam Wellgo M-21 o takie http://en.wellgopedal.com/products_detail_0_446.htm

Jak dorwę czasu to zmierzę bo na szczęście producent podaje wymiary. Jednak wcześniej (nim poszukałem pod ciebie informacji w sieci) z ciekawości poleciałem zerknąć na nie i gdybyś mnie prosił by podać ich wymiary to nie wiedział bym którym miejscu dokładnie mierzyć bo ich kształt jest ... lekko "finezyjny" ))

 

Kończę bo geodeta przyjechał a są kontrowersje względem poszerzania drogi a potem niestety dentysta.

Odnośnik do komentarza

Ja mam seryjnie montowane, ale bardzo podobne. Zmierz po prostu od ramienia korby do środka tego zewnętrznego łuku, ewentualnie łap tego geodetę, oni są dobrzy w mierzeniu ;)

 

Wyjaśnienijcie mi proszę jeszcze podział platform na trekkingowe i te faktycznie płaskie z pinami lub bez.

 

Czemu są takie i takie i czym różnią się w użytkowaniu, obuwiu itp.

Odnośnik do komentarza

Te moje Wello M-21 były fabrycznie z rowerem. Póki co potrzeby mierzenia nie mam ale podawałem jako przykład gdybym je miał zmierzyć dla kogoś nie znając wymiarów od producenta a bardzo istotna byłaby dokładność pomiaru. Podany przez ciebie przykład wymiarów 90x95 uznałbym ogólnie za kwadratowe i zależnie od ich wzornictwa zapewne wystąpił by błąd pomiarowy. Moje SIZE:  100.7*63*24 mm już optycznie są prostokątne ale bez podanych fabrycznie numerów po moim pomiarze podał bym na pewno trochę inne wyniki pomiaru.

 

Puki co nie miałem potrzeby "wnikania" w rodzaje pedałów. Aktualnie w mojej głowie funkcjonują po prostu pedały zwykłe czyli duże faktyczne platformy (takie jakby pantofle) z przewagą plastiku oraz mniejsze przeważnie metalowe i z np. pinami, ząbkami. Są mniej wygodne, wymagają dłuższego szukania pozycji ale bardziej stabilne. SPD - szosowe i MTB ze swoimi różnicami i rodzajami bloków.

 

Zobacz jednak ponownie film Gustava. Z tego co zrozumiałem on mówiąc o zwykłych pedałach platformach (dużych, szerokich) płaskich uznał je za wygodne do zwykłej, krótkiej jazdy ale na cięższych i męczących podjazdach robią się niestabilne wręcz śliskie. Platformy z pinami dają większą przyczepność ale niszczą podeszwę i trochę trudniej się do nich dopasować. SPD i buty to inny szerszy temat łącznie z ustawianiem bloków itd.

 

Zdaje się że ogólny rozmiar lub jeden z nich (szerokość bądź długość) pedałów ma dla ciebie znaczenie ale może wynikać z wypadkowych przyzwyczajenia, budowy stopy, rodzaju butów a tu bardziej cech (twardość) podeszwy która może ci też dać odczuć piny (ząbki pedałów). Moje podeszwy już się dotarły z pinami i jest w miarę ok bo na początku stopy szukały odpowiedniej pozycji by się wgryźć. Moja podeszwa ma protektor z charakterystycznymi ząbkami (pinami). Podeszwa butów do SPD zapewnia sztywność (podparcie) spodu stopy i znacznie niweluje miejscowy nacisk pedałów na stopę plus inne zalety.

 

P.S. Oczywiście musiałem pomylić piny z ząbkami, jakimiś wypustkami, karbami. Jeżeli mówię, że moje pedały mają piny to jest źle ;)

 

Warto zobaczyć choćby by zobaczyć zdjęcia pedałów

 

 

 

Pedały i buty dobieramy do swojej specyfiki i rodzaju jazdy. W niektórych przypadkach SPD jest niewskazane i niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...