Skocz do zawartości

Kask na co zwrócić uwagę przy kupnie i jakie polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

I na minus dla SD - próbowałem tam koszyk zrealizować bo wtedy przelicza przesyłkę i wystartowało z 5,99 funta w górę

Zresztą kask to właśnie jedna z tych rzeczy które trzeba przymierzyć więc zakup przez net to naprawdę rosyjska ruletka

Zresztą nie jest olbrzymia różnica w cenie pomiędzy ich sklepami a stroną także zdecydowanie lepiej jest pojawić się w ich sklepie.

Drugi minus to to że nie przyjmują bezpośrednich zwrotów tylko kaskę oddają na ichnią kartę, tak czy tak zostanie u nich w sklepie.

A tak mnie teraz podpuściłeś z Uvexem że normalnie oblecę salony Intersportu w Trójmieście żeby przynajmniej z 3 minuty mieć je na głowie ;-)

Odnośnik do komentarza

Wszystko zależy do czego kto ma odniesienie. (...) Kask musi zostac zmierzony. Np. kaski firm Btwin czy Rudy Project kompletnie mi nie pasują. Jak dla mnie musi być przewiewny i być w technologiach InMold i MIPS

O ile te dwie ostatnie rzeczy sobie wyczytam, o tyle właśnie stąd pojawiły się moje pytania o radę. Nie chcę zakładać, że tak jak z pierwszym rowerem - potem będę wiedzieć, co było nie tak i następnym razem kupię właściwy, ponieważ jeśli wybiorę źle, może być to mój ostatni kask (niekoniecznie dlatego, że się w nim zabiję, choć i to możliwe przy złym wyborze). Dlatego pytam, jak to ma wyglądać, nie mając punktów odniesienia.

Wspominałam Wam, że oba rozmiary były niby dobre w obwodzie, a jak ma to być z głębokością skorupy? Gdzie kask powinien się kończyć, aby dobrze chronić głowę?

I druga rzecz - na rynku jest tego od groma. Otwory można policzyć, ale jak jest 25 małych to i może się okazać gorsze niż 20 dużych. Po drugie czytałam, że są też rzeczy, których nie widać, czyli system wentylacji niezależny od otworów, a od konstrukcji. Producenci nazywają te systemy różnorako, ale na ile jest to prawda, a na ile marketingowy chwyt typu anglojęzyczne technologie u producentów sprzętu elektronicznego, gdzie w gruncie rzeczy w tej samej cenie np. głośniki w laptopach działają jak działają, ale będą się ścigać w nazywaniu ich rozmaicie, stwierdzając, że takiej jakości to jeszcze nie było.

Czy to w ogóle ma znaczenie przy takiej cenie, czy trzeba by wywalić 500zł i więcej, by oczekiwać naprawdę dobrej przewiewności?

Odnośnik do komentarza

Kask nie może być za luźny. Nie może być też za mały. Jeżeli jego mocowania są wysoko ponad uszami to jest za mały. Jeśli wchodzi niemal na uszy to jest za duży. Nie może być wysoko nad czołem bo ma je chronić. Nie więcej niż jakieś 2cm ponad brwiami. Jeśli jest się na granicy dwóch rozmiarów to lepiej kupić mniejszy. Ja jestem w takiej sytuacji jeśli chodzi o Specialized szosowe. Mam obwód głowy mierzony tuż nad uszami 59 cm. Mój kask MTB Align ma napisane 54-62 i jest dla mnie idealny. A mój kask szosowy S3 ma napisane 54-60 i jest na styk. Z tym że w wyższych modelach Specialized wewnętrzne plastikowe mocowanie ma pięć pozycji, którymi można regulować jego głębokość. W moim Bellu za 400 zł takiego czegoś nie było. Można dzięki temu bardzo dokładnie wyregulować "oplatanie" głowy. Pytanie czy ktoś jest skłonny za to dopłacić.

 

Kaski dzielą się m.in na szosowe, MTB i Enduro. Szosowy ma najlepszą wentylację i jest najlżejszy. Enduro jest cały zabudowany i przedłużony ale płaski z tyłu dając ochronę przy uderzeniu głową do tyłu. Takie upadki są rzadkie na szosie więc szosowy z tyłu jest nastawiony na wentylację a mniej na ochronę potylicy. MTB jest gdzieś pośrodku.

 

Firmy zaczęły też robić kaski reklamowane jako damskie. Nie wiem ile jest w tym marketingu a ile prawdy ale są takie na rynku. Oprócz przewiewności zwróciłbym uwagę na kolor. Jasny kask będzie odrobinę mniej się nagrzewał latem niż czarny. Z kasków Speca dla kobet za rozsądne pieniądze podoba mi się Airnet z MIPS i InMold.

https://www.specialized.com/us/en/womens-airnet-mips/p/117030?color=210619-117030

 

S3, który mam, w wersji kobiecej wyprzedają w UK za 50 funtów czyli 200 zł. To jest bardzo dobrze wentylowany kask. Niemal same dziury :) Ma InMold, nie ma MIPs ale ma za to wewnętrzne rusztowanie aramidowe, które wiem po ciężkim wypadku mojego kolegi że się sprawdziło bo jest takie jak w S-Works Prevail, najwyższym modelu Speca.

https://www.specializedconceptstore.co.uk/product/9034/2013-women-s-s3/

 

Ale to co się podoba facetowi rzadko podoba się kobiecie.

Odnośnik do komentarza

To wyjaśnienie z pierwszego akapitu genialne :) Właśnie o takie coś mi chodziło. Będę z tym chodzić po sklepach, choć jeszcze nie wiem jakich, bo w Tarnowie w tej branży dość krucho ;)

 

Jasny kask ma też tę zaletę, że bardziej rzuca się w oczy, stąd więc moja myśl o czymś innym niż czarny (zwłaszcza, że rower czarny, spodnie ciemne i koszulka jedna z trzech też czarna, więc może już nie przesadzajmy). Ten S3 poza tym byłby w porządku, jednak trudno go będzie dostać do przymiarki. Natomiast co do gustu, przed momentem zakochałam się w białym Giro Fathom lub Atmos, jednak przeszło 500zł boli mnie straszliwie :( Poza tym i tak nie wiadomo, jakbym w tym wyglądała.

Z cen bliższych mojej kieszeni spodobał mi się natomiast Uvex I-VO C (https://www.axel-sport.pl/media/products/b3b9ae5078c483fdd580be825b1ea63f/images/thumbnail/large_Obrazki_Uvex_2015_lato_uvex_i-vo_c_S41041704-45mm.jpg?lm=1511863827), ale to diabeł by się wyznał, na ile będzie przewiewny. W każdym razie i tak trzeba mierzyć, choć trochę to średnie kupować na Allegro i potem oddawać, aż do skutku wędrując na trasie dom-paczkomat-dom ;) Więc staram się jakoś wstępnie zawęzić grono.

Odnośnik do komentarza

No z wyborem problem u mnie też za dużo nie ma. Ale po przymiarkach zakupiłem, kask Bontrager Circuit. Mierzyłem kilka modeli i ten najlepszy się wydawał i najwygodniejszy, był przeceniony z 459 na 252,50 zł. Nie porównywałem cen więc nie wiem jak stoją. I zmierzyłem sobie rozmiar kości kulszowych i dobrałem siodełko. Kupiłem Bontrager Paradigm Race. Myślę, że będzie lepsze od tego co mam teraz i wygodniejsze. Ja u siebie w tym sklepie często zakupy robię. Kupiłem je, za 300 zł.  I muszę ich pochwalić bo dziś z fundacji byłem do której chodzę i jako niepełnosprawny rabat dostałem na siodełko 58 zł. Teraz, jestem dobrej myśli by sprawdziły się zakupy. 

Odnośnik do komentarza

Elle, ja bym kasku na odległość nie kupował, podobnie jak butów. Mierz różne w sklepach do skutku, w końcu trafisz na taki który będzie leżał tak, ze nie będziesz mieć wątpliwości że jest ok. A jak zamówisz prze Net, to będziesz się przekonywać, ze jest ok, żeby nie musieć odsyłać.

Tyle że niestety Jacek ma rację - w Tarnowie nie ma tak zwanego porządnego sklepu rowerowego, w którym byłby duży wybór. Poza tym im wyższa cena, tym ten wybór się zawęża (specyfika miast mniejszych niż wojewódzkie), bo wiadome, że odbiorca jest biedniejszy i nie wywali na kask tyle, co na rower.

Zamawianie przez net nie byłoby nawet takie kosztowne, ale wymaga dużego samozaparcia. Właściwie przy zakupach przez Allegro z przesyłką InPost cała rzecz odbywa się za darmo, tylko trzeba kasę założyć ;) I dlatego wolałabym kilka modeli wytypować, a nie kupować od razu 10 sztuk :D No i jednak jest to kuszące dokonać takiego zakupu, jak Dawid. A tu wszystkie w miarę sensowne kaski, które bym chciała jakoś nie chcą się przeceniać :P Jakby tak te Giro chociaż do 300zł zeszły, to bym chętnie sprawdziła.

 

A, i jeszcze takie może głupie pytanie - te daszki bywają różnej długości? Bo na niektórych zdjęciach widzę, jakby pewne modele miały taką tylko prowizorkę, a na innych z kolei sprawiają wrażenie bardzo długich. I tak mnie zastanawia, czy to kwestia kroju i optycznej iluzji, czy faktycznie różnice w długościach potrafią być niemałe.

Odnośnik do komentarza

Mnie tam wszystko jedno, jaka kategoria, szczególnie, że sklepy też jakoś dziwnie czasem wrzucają. Spotkałam się z szosowymi kaskami, które były opisane jako MTB i na odwrót, więc to o tyle warte, co nic ;)

Wychodzi na to, że trzeba by jechać do jakiegoś kaskowego centrum i zbadać organoleptycznie :D Znacie może jakieś namiary w Krakowie, gdzie byłoby tego pod dostatkiem?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...