Skocz do zawartości

Lemondka do MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżąc turystycznie (na MTB), po około 40 km moje ręce zaczynają szukać innej pozycji, niż na typowych gripach. Rogi zewnętrzne wystarczają na krótko. Kupiłem eksperymentalnie lemondkę. Jej dane poniżej. Na dniach zrobię dłuższą naukę jazdy na tym czymś. Teraz spróbowałem koło komina i wydaje się ok. Nawet brzuszek nie przeszkadza w tej kuszetce. Może się nie zabiję? 😉

Sądzę, że na dłuższych odcinkach asfaltowych, szutrowych czy w miarę równej ścieżce - przyda się. Teraz mam (wreszcie) wiele pozycji dla dłoni, możliwość schowania się przed wiatrem i inną pozycję kręgosłupa.

Nie mam typowej kierownicy MTB. Zamieniłem prostą fabryczną, na kierownicę jakąś budżetową, ale ze wzniosem + 4 cm, aby było bardziej turystycznie. Więc montując lemondkę ledwie zmieściłem uchwyt na latarkę (jest podwieszona pod kierownicą), dzwonek, blokadę amortyzatora, hamulce i zmiany przełożeń z telewizorkami. bo kierownica jest gięta dosyć dużo. Brakło miejsca na aparat telefoniczny, ale z nawigacji mało korzystam, więc w zasadzie może ona gadać z kieszeni. Będzie może nawet lepiej - przynajmniej nie zmoknie. Jest jeszcze miejsce na montaż uchwytu od Garmina, itp. 

Z tego co wyczytałem, lemondka:

na plus
1) daje możliwości zmiany pozycji, co ma wiele plusów na dłuższych trasach, 
2) jest szansa na większą prędkość średnią, 
3) zmusza do pozycji bardziej aerodynamicznej,
4) podobno wspomaga podczas podjazdów (?). 
  
na minus
1) waży, ta moja 680 gr,
2) kosztuje, a są karbony po 2000 zł,
3) pozycja leżąca jest mniej stabilna na nierównej drodze (uwaga na boczny wiatr, podmuch od TIRa, itp.),  
4) dłonie mają trochę dalej do dźwigni hamulców, więc w razie W...
5) może być niebezpieczna w dynamicznej jeździe po lesie czy górach,
6) podczas niektórych zawodów jest zakazana (można nadziać uczestnika podczas kraksy). 
7) zajmuje miejsce na kokpicie. 

Co jeszcze?

Ktoś entuzjastycznie skomentował w necie, że po zainstalowaniu lemondki jego życie nabrało sensu. Dam znać czy u mnie będzie podobnie, czy może powieszę ogłoszenie w dziale "olx-oddam za darmo". 😉

@jajacek Kiedyś wrzucałeś na forum link do fajnego filmiku, na którym słynny kolarz, chyba amerykański, zasuwa setki kilometrów na MTB z lemondką. Możesz powtórzyć (?), bo nie mogę go znaleźć. Pozazdrościłem mu...
Dzięki. 

Allegro, niemiecko-azjatycka produkcja (potwierdzam - jakość bardzo dobra). Specjalnie kupiłem z pałąkiem i z pianką. Aby mieć ewentualnie dodatkowe miejsce np. na montaż lampki, kamerki, itp. Kokpit nie wygląda minimalistycznie, ale chodzi o wygodę, a nie konkurs piękności.
Lemondka wystaje od linii kierownicy ok. 29 cm, z poduszkami ma długość 40 cm, rozstaw poduszek 36 cm (wymiar zewnętrzny), prześwit nad linią kierownicy (gdyby była prosta) ok. 3,5 cm. 
 
Lemondka triathlonowa XLC 25,4-31,8 mm TRI-BAR PRZYSTAWKA
NAKŁADKA CZASOWA
(14841989633)
139,83 zł

20240327_165621.jpg

20240327_165630.jpg

20240327_165658.jpg

20240327_165740.jpg

20240327_165855.jpg

20240327_190512.jpg

20240327_190527.jpg

20240327_190702.jpg

20240327_190812.jpg

20240327_191357.jpg

Odnośnik do komentarza

Lemondka jadąc solo jest bardzo na plus, oczywiście może być mało praktyczna jak lecimy 40km/h po trudnym technicznie singlu. Znajomi co się ścigają w Ultra testowali opcje rower mtb, później gravele, teraz widziałem, że gravele po 2 sezonach sprzedają i wracają do mtb z lemondkami. 

W peletonie się lemondek nie dopuszcza, ale Twoja lemondka należy do tych bezpiecznych, ja jadąc w grupie nie miałbym problemu, że ktoś z taką lemondką jedzie mi na kole, pod warunkiem, że w czasie jazdy na kole trzymałbyś ręcę na klamkach hamulcowych a nie na lemondce 😄 

Ja jak mam fazę na dojeżdżanie rowerem do pracy (mam 35 km w jedną stronę), to wrzucam lemondkę do szosy, średnia około +2 km/h. Problemów z dodatkowymi bólami nie odczuwałem. Nie mam problemu z przejeżdżającymi tirami czy podmuchami bocznymi. Jak jadę do pracy na mtb bez lemondki i się położę na kierownicy to wtedy jest niestabilnie, kładąc się na lemondce jest stabilnie. 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, APZ napisał(a):

@Oskarr A czy faktycznie, pozycja "lemondkowa" istotnie wpływa na lepsze podjeżdżanie? (ja jeszcze nie miałem okazji przetestować)  

Coś w tym może być, bo na stromych podjazdach aby mieć więcej mocy i właściwe ustawienie tyłka do korby przesuwamy się do przodu i pochylamy do przodu. Ale na podjeździe łapiemy szerzej kierownice aby móc głębiej oddychać. Więc są jakieś podstawy tego twierdzenia, choć chcąc jadąc szybko na szosie z lemondka, zwykle wchodziłem w dolny chwyt na podjazdach a nie łapałem lemondki. 

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, APZ napisał(a):

 
@jajacek Kiedyś wrzucałeś na forum link do fajnego filmiku, na którym słynny kolarz, chyba amerykański, zasuwa setki kilometrów na MTB z lemondką. Możesz powtórzyć (?), bo nie mogę go znaleźć. Pozazdrościłem mu...
Dzięki. 

 

20240327_165621.jpg

20240327_165630.jpg

20240327_165658.jpg

20240327_165740.jpg

20240327_165855.jpg

20240327_190512.jpg

20240327_190527.jpg

20240327_190702.jpg

20240327_190812.jpg

20240327_191357.jpg

@APZ To nie Jacek. Ja wrzuciłem. Jedzie Peter Stetina, Z pochodzenia Czech mieszkający w Kalifornii; hałturzący obecnie w reklamie Canyona. Nie wiem, czy będzie filmik przydatny, ale Pete zasuwa na fullu,  nie HTku, Canyon Lux. Jedzie ponad 160 mil wokół kanionu Colorado (Utah), poprawiając rekord dotychczasowego przejazdu. Przy okazji, na początku filmiku, na co kiedyś zwracałem uwagę koledze sl66, Stetina argumentuje, trzeba się wsłuchać, dlaczego wybiera do połknięcia tej trasy rower mtb a NIE Gravela (!).

Trasa cudna, miałem okazję w 2017 roku, w listopadzie z nią się zmierzyć. W 80% - szuter .

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj test 53 km, ale z użyciem lemondki tylko ok. 15 km. Jest OK. Aplikacja pokazywała wiatr 35-40 km/h. Pozycja leżąca pomogła. Muszę chyba ciut obniżyć nosek siodełka, bo "tam" trochę gniotło podczas pedałowania w pozycji lemondkowej. Generalnie jestem zadowolony z zakupu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...