Skocz do zawartości

MTB do +/- 3500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.02.2024 o 11:19, jajacek napisał(a):

Jest mtb i jest mtb 🙂 Ci co trenują, ścigają się w XC i jeżdżą w góry mają zdecydowanie 1x. Po płaskopolsce niekoniecznie jest to optymalny napęd. 

Tu masz przykład ustawki, którą jechałem z ludźmi co się ścigają w maratonach MTB, kiedy miałem już 50 na karku ale niższą wagę i mocną nogę. Głównie w terenie, jakieś parę km szutrów też wpadło. 
Jak widać były fragmenty gdzie tempo szło ok. 40 km/h. A korba 38 na której jechałem była bardzo użyteczna.

Brak opisu.

38x11 to jest przełożenie 3,45
Czyli odpowiada przełożeniu 34x10
Pod górę miałem 24x36 czyli 0,66 co odpowiada przełożeniu 34x51
Jak widać da się zmontować taki sam zakres na 1x12.
Dyskusyjne jest natomiast czy będzie tak samo pracował na przekosach i czy koszty eksploatacji będą zbliżone.
Ci, których znam co się ścigają w XC regularnie zmieniają łańcuchy co 500-700 km, żeby nie zarżnąć drogich kaset i drogich blatów. Ja wolałbym nie pierniczyć się w takie historie i zmieniać kasety raz na rok a łańcuchy może maks 2 razy w ciągu sezonu. W 2x10 kasetę to zmieniałem może raz na 2 lata, łańcuch raz na rok.  
Tak swoją drogą jakiś użytkownik hardtaila e-bike ostatnio raportował że zrobił 10k km na jednym łańcuchu. Trzeba to rozkminić czy też łańcuchy e-bike nie stosować w mtb.
 

Te łańcuchy co 500-700 km to w ramach rotowania. Kupuje się 3 łańcuchy na 1 kasetę i co 500 km wrzuca się najkrótszy. Jeździ się tak do zajechania napędu i wymienia kasetę wraz z łańcuchami. Mój GX 10-50 po 7kkm przyjął z narzekaniem łańcuch nr 4 (przez pierwsze 100 km na dwóch biegach przy mocy powyżej 700 watów potrafił przeskoczyć, po 100 km się ułożył). W praktyce jedna kaseta GX starcza mi na około 10kkm, rower używam w cięższych warunkach, przy delikatniejszych warunkach wytrzyma dłużej. 

Ceny też już spadły, zębatka srama stalowa na przód 34 t kosztuje teraz 50 (allegro)-70(centrum rowerowe). 

Kasety GX kupuje na bikediscount za 350 zł/szt. 

Łańcuch GX - 106 zł, deore 1x10 kosztuje koło 60. 

Jest więc drożej, ale nie ma już tragedii. Można oczywiście iść w kasetę XX1 za 2k i kupować łańcuchy za 500 zł, ale to wersja dla osób, które albo mają sponsorów, albo zarabiają bardzo dużo pieniędzy. 


Ja osobiście nie lubię napędów 2x. Mają ten sam zakres przełożeń co droższe napędy 1x, jeśli chcesz, aby Ci łańcuch nie spadał, to musisz mieć jakąś absurdalną sprężynę w przerzutce. Do terenu się nie nadaje a na asfalt... wolę starsze napędy 3x. Osobiście nie widzę przewagi napędu 3x nad 2x. Dalej mamy przerzutkę z przodu, mamy dalej taką samą masę, ciężej dobrać przełożenie, droższe napędy i mniejszy zakres przełożeń. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...