Skocz do zawartości

Rower crossowy/górski do 3000zł


Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast crossowego, wolałbym rower typu fitness (bez amortyzatora), np. dosyć tanie Marin Fairfax (1., 2., 3.) Są też ramy damskie. 
Link: Marin Bikes | 2024 Fairfax 2
Link (damski): Marin Bikes | 2024 Fairfax ST 2
W tanich crossach amortyzator w zasadzie to tylko waży dużo, a mało amortyzuje. 

A jeżeli chcesz bardziej w teren, czyli MTB, to sugeruję Rockrider Explore 540 (Decathlon):
Link: Rower górski MTB Rockrider Explore 540 29" damski ROCKRIDER | Decathlon
Wygodna pozycja, sztywne osie, w miarę dobry serwis, mocowanie na bagażnik. I jest ładny (żona jeździ). ? Męski i damski mają taką samą ramę, a różnią się kolorem, siodełkiem, ceną. 
Prawie w budżecie, jak w tytule. 

Odnośnik do komentarza

Bo tanie tarczowki to cofnięcie się w rozwoju. Ani to lepiej od starych vbrakow nie hamuje ani nie jest tańsze w eksploatacji, za to dużo więcej z tym zabawy w ustawianie. Takim rowerem nikt nie będzie jeździł w enduro aby potrzebował jakieś kotwice. W miescie nie masz błota które potrafi w mtb upośledzić vbrake. Nie będziemy mieli zjazdów po parę set metrów w dół aby wystąpił problem z przegrzewaniem felg, to jest też rower za 2k pln, więc to, że za 5 lat koła będą do wymiany przez starte Obręcze też nie jest problemem. 

Jedyny minus vbrake to gorsze hamowanie na mokrym, ale jak pada w mieście to zwalniamy o 5 km/h i koniec problemu. Na singlach jest to ważne, bo na zjeździe po wjechaniu w kałużę stare vbrake potrafiły na chwilę przestać hamować, ale w mieście raczej widzimy że wjedziemy w kałużę. No i wjazd w kałużę nie wygnie nam tarcz. 

W suchych dobre vbraki spokojnie hamują jak mt 200. Rower na vbrake kosztuje 400 zł taniej niż taki sam na mt 200. 

Kupowałem dużo rowerów używanych, wszystkie z vbrake paro letnie hamowały poprawnie, na 4 kupione rowery z tarczowymi hamulcami wszystkie hamowały tragicznie, albo klocki były do wymiany, albo tarcze zatłuszczone lub do wymiany, albo zapowietrzone itp. 

Jeździłem parę razy na rowerach z mechanicznymi hamulcami i również to uważam za zło. Ponownie nie widziałem plusów do lekkiej eksploatacji w porównaniu do vbrakow. 

Do ścigania i terenu hydrauliki, te są niewrażliwe na Centre koła po walnięciu na singlu, po strzeleniu szprychy też będą hamować, vbrake w razie strzelonej szprychy przestają poprawnie działać bo koło lata na boki, raz mi w mtb między szczękę vbrake a felgę wpadł patyk i uniemożliwił hamowanie, ale w mieście takich warunków nie mam. 

Przekonałem? 

Odnośnik do komentarza

Nie musisz przekonywać, mam w domu rowery z chyba wszystkimi rodzajami hamulców oprócz mechanicznych tarczówek. Generalnie ja osobiście do miasta najbardziej lubię fitnessa na budżetowych hydraulicznych tarczówkach Tektro, wcześniej jako roweru codziennego do wszystkiego używałem starego mtb 26" ze sztywnym widelcem i vbrake i zdecydowanie wolę fitnessa z hydraulikami. Ale oczywiście vbrake też dawało radę

Odnośnik do komentarza

W dużym stopniu zgadzam się z Oskarem. Obecnie naszym głównym rowerem miejskim jest przejałówka w której hamulce zmieniliśmy z canti które w ogóle nie hamowały na mini v-brake który hamują znakomicie. Pasują wszystkie stare koła jakie się bez problemu kupi na OLX za niewielkie pieniądze. 

Drugi to stary fitness z według obecnych standardów gravel z prostą kierownicą :) W którym też canti zostały zmienione na v-brake. Trochę szersze obręcze i lepsze klocki i hamowanie brzytwa.

Ze względu na brak hydrauliki te rowery są banalne w serwisie a ich serwis jest bardzo tani.

Natomiast miałem do czynienia z dobrymi tarczówkami mechanicznymi np. Hayes CX-5 i rower na nich hamował znakomicie. Na tyle że kumpel przejechał nim bez żadnej gleby po singlach na Rychlebach. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...