Skocz do zawartości

Gravel do bickpackingu fo 7-8k zl


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Poszukuje gravela przeznaczoneo dp bickpackingu. Najwazniejsze to dla mnie:

- bagaznik z tylu

- wygodna pozycja 

 

Moje typy rowerow to

- Merida SILEX 4000 red https://www.sklepbiker.pl/produkt/merida-silex-4000-red/ - znalazlem go za ok 8k wiec zastanawia czy nie kupic tego modelu. Obawiam sie tylko ze nie bede mogl przypiac bagaznika do tylu.

- MARIN FOUR CORNERS https://supersportowy.pl/gravel/4127-marin-four-corners-blackred.html

- Breezer Radar Expert https://breezerbikes.eu/collections/radar/products/radar-expert

Za duzy jest wybor rowerow. Najbardziej kieruje sie zeby kupic ten pierwszy (MErdia), ale obawiam ze czy carbon jest dobry na backpacking ( bede mial z 10 kg bagazu) oraz czy zamontuje bagaznik. A moze kupic rower trekkingowy? troche wolniejszy ale mniej trzeba dokupic do niego.

 

Odnośnik do komentarza

10kg bagażu to sporo i raczej trzeba to w klasyczne sakwy pakować niż w torby bikepackingowe. Jeżeli bagażnik to Marin lub Breezer. Czy gravel lepszy czy trekking to sam musisz wiedzieć/sprawdzić. Nie wiem czy jeździłeś na gravelu ? Jeżeli nie to lepiej kupić tańszy albo nawet używany. Chyba, że cena za tą Meridę jest tak dobra, że w razie jak Ci nie podpasuje baranek to sprzedasz w dobrej cenie. Jako pierwszego gravela miałem Marina 4C, jako drugiego Breezera - więc mogę coś napisać ?

Marin:

- 3 rzędowa korba (koronka 50z w ciężkim stalowym rowerze ?)

- pancerny widelec, waga ~1,5kg - nie pracowało to na wybojach

- kiepskie piasty/koła

- hak przerzutki odkuty z tylnym hakiem - niewymienny

- mechaniczne spowalniacze TRP

+ klamkomanetki Sora 9rz (pożeniłem je z tylną przerzutką mtb + korba mtb 38/24 + przednia przerzutka mtb, fajnie to działało)

+ kierownica z małym reachem i małym dropem

+ wchodzą opony 29x2.0 

 

Breezer:

- kierownica z dużym reachem i dropem (gdzieś na forach sugerowali kupowanie rozmiar mniejszego, ja kupiłem wg tabelki i potem skracałem mostkiem o 1cm i zmieniałem kierownicę na Salsę Cowchipper)

- mechaniczno/hydrauliczne TRP HyRd - lepiej niż zwykłe mechaniki, ale w porównaniu do hydraulicznych GRX jest różnica - głównie chodzi o to, że trzymając klamki w górnym chwycie potrzeba większej mocy do mechaników niż hydraulików

- hak przerzutki odkuty z tylnym hakiem - niewymienny

- kiepskie piasty

+ 2 rzędowa korba 46x30 - ale mufa suportu 73mm - mtb (kolega, który kupił ode mnie Radara i zakładał mu korbę GRX musiał planować mufę)

+ klamkomanetki Sora (przeniosłem graty mtb do niego z Marina)

+ widelec o wadze ~1,2kg - o przekroju okrągłej zwężającej się rurki, tu czuć że to troszkę pracuje

+/- wchodzą opony 29x2.1, fabryczne to 700x45 (z oponami 700x42 wyglądał trochę śmiesznie, wiatr hulał między widełkami ? ) jeżeli chcesz błotniki to wtedy plus - bo wejdą szersze opony i błotniki

 

Jeszcze jako ciekawostka - framesety Marina i Breezera ważyły po ok 4kg (jeżeli dobrze pamiętam to rama Marina była troszkę lżejsza + cięższy widelec, w Breezerze na odwrót). Sprzedałem frameset Marina i kupiłem (mniejszy rozmiar dla mojej partnerki) Octane One Kode. Pod pewnymi względami ta rama była spartolona, ale była na rurkach Tange i ważyła: rama ~2,1kg + widelec ~1kg.

 

 

Odnośnik do komentarza

 

1 godzinę temu, sl66 napisał(a):

A nie myślałeś o gravelu na ramie aluminiowej zamiast carbonu?

tutaj bylby carbon dlatego ze jest na promocji. Byl model inny ze stalowa rama ale sie wyprzedal

Dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze wiecej watpliowsci niz wczesniej. Chyba raczej kupie jakis tanszy model trekingu, moze bede jezdzil wolniej ale wygodniej.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, tommy1223 napisał(a):

 

tutaj bylby carbon dlatego ze jest na promocji. Byl model inny ze stalowa rama ale sie wyprzedal

Dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze wiecej watpliowsci niz wczesniej. Chyba raczej kupie jakis tanszy model trekingu, moze bede jezdzil wolniej ale wygodniej.

Akurat baranek na dłuższe trasy jest wygodniejszy dzięki możliwości zmiany układu rąk na kierownicy.

Odnośnik do komentarza
W dniu 5.06.2023 o 16:46, Pepe75 napisał(a):

Akurat baranek na dłuższe trasy jest wygodniejszy dzięki możliwości zmiany układu rąk na kierownicy.

Baranek jest odpowiedni nie dlatego, że można "przełożyć" ręce tylko dlatego, że został zaprojektowany do pokonywania wielkich odległości za pomocą odpowiedniej pozycji pleców. Rower MTB nie jest używany do pokonywania wielkich odległości, przemieszczania się w poziomie, lecz do pokonywania wzniesień . Nie jest to odkrywcze ale to cecha "baranka",  którą należy sobie przytwierdzić do oczu planując zakup lub przemieszczanie się od punku A do B lub od punktu X do Y.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, ram napisał(a):

Baranek jest odpowiedni nie dlatego, że można "przełożyć" ręce tylko dlatego, że został zaprojektowany do pokonywania wielkich odległości za pomocą odpowiedniej pozycji pleców. Rower MTB nie jest używany do pokonywania wielkich odległości, przemieszczania się w poziomie, lecz do pokonywania wzniesień . Nie jest to odkrywcze ale to cecha "baranka",  którą należy sobie przytwierdzić do oczu planując zakup lub przemieszczanie się od punku A do B lub od punktu X do Y.

Sporo rowerów wyprawowych nie ma baranka - równocześnie nie są rowerami mtb ? 

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, vrinks82 napisał(a):

Prośba o polecenie konkretnego modelu na 188 cm

wymagania

sztywne osie, otwory na bagażnik, wygodna pozycja. Firmy najlepiej Trek, Spec,Kellys Merida - mam te firmy w swoim mieście i mogę podjechać wypróbować . 

Nie podajesz jaki budżet, ani jaką jazdę preferujesz. Nie wiadomo czy jeździłeś na gravelu/szosie. Chyba najlepiej zacząć od jazd próbnych. Jeżeli budżet pozwala to polecam Speca Diverge z futureshockiem i karbonową sztycą roval - bardzo poprawiają komfort.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...