Skocz do zawartości

[3000-4000] Rower do jazdy rekreacyjnej, czasem las, zjazdy (początkujący)


Rekomendowane odpowiedzi

Ta rama Rockridera z trochę lepszego stopu. Czy to odczujesz trudno powiedzieć. Amortyzator o wiele lepszy ale droższy w utrzymaniu. 1 kg to niewiele różnicy ale w dane na stronie producenta nie wiesz. Jak kolega co polecił pracuje w sklepie to nich go zważy. 12 biegów lepiej bo więcej ale też droższe w utrzymaniu. Kasety i łańcuchy 12x kosztują drożej i częściej je się zwykle zmienia niż 11x

Znalazłem że Esprit 6 waży 14,58 w rozmiarze S, 15,2 w rozmiarze L. Różnica w wadze 2,5 kg.

 

Odnośnik do komentarza

Wychodzi na to, że w praktyce w takim razie jeśli chodzi o utrzymanie wyjdzie więc podobnie. 
 

Krossa mierzyłem, ale nie do końca byłem przekonany do pozycji, jutro jadę zobaczyć Rockridera, przekonamy się. 
 

Faktycznie widzę teraz na stronie producenta, że jest taka waga, 2,5kg powiedzmy, że już jest jakąś różnicą.

Odnośnik do komentarza

Co jeszcze zauważyłem przeczesując fora - to amortyzator.

Decathlon podaje, że montowany jest Widelec X-Fusion RC32.

Zaś z tego co przeczytałem na forum realnie montowany jest tam SR SUNTOUR XCR 32, aczkolwiek wpisy były zeszłoroczne, więc nie wiem jak to się ima do dziś, dowiem się po południu, lecz czy różnica w Tych widelcach jest duża? zauważalna? Czy w przypadku montażu tego drugiego deklasuje to trochę ten rower?

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, s1wwy napisał(a):

Faktycznie widzę teraz na stronie producenta, że jest taka waga, 2,5kg powiedzmy, że już jest jakąś różnicą.

To duża różnica. Dodatkowe kilogramy musisz wwozić (a czasami wpychać) na większą górkę. Przy długich trasach - ma to znaczenie. Aby sobie uzmysłowić ciężar, można wziąć do ręki dwie duże butelki z wodą i poczuć wagę zbędnego balastu. Oszczędzając na wadze, masz luz na np. dodatkową wodę w bidonie jednolitrowym. Niestety, kasy nie zaoszczędzi się. ?

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, jajacek napisał(a):

Ten Kross nie jest zły. Ma powietrzny amor, jako takie hamulce, jako taki napęd. Do rekreacji spoko.

 

Tak mi się nasunęło. No właśnie, jak rozpoznać, że amortyzator jest zwykły lub powietrzny? W tym ww. Krossie da się dojść po nazwie, ale w ofertach nie zawsze jest podany konkretny model. Czsami tylko sama firma.

Odnośnik do komentarza
W dniu 9.05.2023 o 19:22, APZ napisał(a):

Do jazdy rekreacyjnej, rower MTB jest wystarczający, bez względu na rodzaj trasy. Wjedzie i pojedzie po wszystkim. Czasami przesadzamy z technicznymi analizami, jakbyśmy mieli doradzać zawodowym kolarzom, szykujacym się do bicia światowych rekordów prędkości.

Lepiej chyba bym tego nie ujął. ? Cały czas próbuję to wytłumaczyć. ? Jeśli mówisz o mtb, to różnicy żadnej nie ma. Najtańszy, czy drogi/najdroższy mtb tak samo pojedzie i "do jazdy rekreacyjnej, rower MTB jest wystarczający, bez względu na rodzaj trasy".

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, gosc napisał(a):

 

Tak mi się nasunęło. No właśnie, jak rozpoznać, że amortyzator jest zwykły lub powietrzny? W tym ww. Krossie da się dojść po nazwie, ale w ofertach nie zawsze jest podany konkretny model. Czsami tylko sama firma.

Kumpel mi tu podpowiada, że zazwyczaj po zatyczkach jesteś w stanie rozpoznać, sprężynówki mają takie ząbkowane pod klucz, w powietrznym jest inna, jesteś w stanie ją odkręcić w palcach, natomiast musiałbyś mieć dobre zdjęcie, bo po większości zdjęć z dalsza tego nie zobaczysz. 

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, s1wwy napisał(a):

Kumpel mi tu podpowiada, że zazwyczaj po zatyczkach jesteś w stanie rozpoznać, sprężynówki mają takie ząbkowane pod klucz, w powietrznym jest inna, jesteś w stanie ją odkręcić w palcach, natomiast musiałbyś mieć dobre zdjęcie, bo po większości zdjęć z dalsza tego nie zobaczysz. 

Z tym kluczem, to chyba do jakichś specjalnych amortyzatorów. Z tego co widziałem, większość ma zatyczkę blokady, którą bez problemu da się kręcić. Fakt, czasami na zdjęciach w ogóle nic nie widać, a w opisie amortyzator Sountor. ? Nic więcej. Jedynie chyba po cenie można wnioskować, ze jest bez lub z blokadą, a jaki typ, to tylko jeśli podany jest opis. Chyba, że za ceną idzie właściwy "automatyczny" podział tj. przykładowo jakiś mtb/cross za 4K ma olejowy/sprężynowy, a taki za 8K już (automatycznie wiadomo) powietrzny. Jeśli nie, to trzeba grzebać w Internetach ? lub zrobić wycieczkę do sklepu (jeśli dany model jest fizycznie do obejrzenia) i zrobić fotkę naklejki znamionowej na amortyzatorze. ?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, s1wwy napisał(a):

Jeśli chodzi o cenę, to też zależy od marki, jak robiłem reserch to ww. Krossie za 3300 jest powietrzny, zaś cube'y poniżej ~4300 same sprężynówki, no ale wiadomo przy markach premium dopłaca się właśnie za nią.

Czyli widzisz, jednak brak reguły. W tym Krossie pewnie dali powietrzny, ale zaoszczędzili przy przerzutce. ?

Odnośnik do komentarza

Byłem wczoraj w Decathlonie no i padło na EXPL 540, jakoś bardziej komfortowo się na nim czułem niż na Krossie.

Jedynie do czego mogę się przyczepić to kwestia "przygotowania roweru do jazdy". 
Gdy poprosiłem o ustawienie ciśnienia w amorze to serwisant lekko mówiąc "przewrócił" oczami, a zacisk musiałem ustawiać i tak samemu, bo tarcza ocierała.

Czyli w prawdzie to nie wiem co tam z nim zrobił, bo gotowy do jazdy to on nie był, słabo, nie miałem styczności wcześniej z obsługą w Deca, ale nie będę wrzucał wszystkich do jednego worka.

 

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc w doborze!

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
W dniu 11.05.2023 o 12:39, s1wwy napisał(a):

Jeśli chodzi o cenę, to też zależy od marki, jak robiłem reserch to ww. Krossie za 3300 jest powietrzny, zaś cube'y poniżej ~4300 same sprężynówki, no ale wiadomo przy markach premium dopłaca się właśnie za nią.

Cuby mają powietrzne, chyba że mówimy o najniższych Aimach i o cenach w polskich sklepach

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...