Skocz do zawartości

MTB rekreacyjne do wycieczek z fotelikiem (4000-6000zł)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

szukam nowego roweru, mam 173cm i około 81cm przekroku . Mieszkam pod Bielskiem, więc tylko MTB biorę pod uwagę. Główny zastosowanie:
- wycieczki rodzinne z fotelikiem dla dziecka,
- trening cardio,
- sporadyczny dojazd do pracy około 10km (las, ścieżka, miasto)
- bardzo rzadko wypad w góry.

Zależy mi na możliwie uniwersalnym rowerze z dobrym powietrznym amorem, który mogę zapakować na bagażnik i pojechać w Bieszczady lub nad morze. Dodatkowo, aby miał wygodną pozycję na długie wycieczki, był porządny i bezproblemowy. Jak zajawka się utrzyma to planuje kupić jakiś drugi bardziej wypasiony z pełnym zawieszeniem. 

Nie mam konkretnego budżetu, ale widziałem, że w okolicach 5000-6000zł można kupić już spoko rower. Budżet bardzo płynny, bo mogę dać więcej, tylko nie wiem czy do moich potrzeb jest taki sens.

Przymierzałem się do wielu rowerów tutaj polecanych, ale dalej nie jestem do żadnego przekonany, stąd mój post. Oglądałem i jeździłem na rowerach Merida, Orbea, La pierre, Unibike i wszystkie były zbyt sportowe. Treka, Speca i Cannondale odrzuciłem na wstępie, bo nie lubię przepłacać za markę, a wyczytałem na forum, że te podstawowe modele nie są warte polecenia. Byłem już wstępnie zdecydowany na Gianta Talon 1 w rozm. M, ale jak przymierzyłem fotelik, to się okazało, że przez sposób poprowadzenia górnej rury, jest za blisko opony. Nie chcę szukać nowego fotelika, bo syn go uwielbia, nie ma też dłuższych pałąków do dokupienia. Ten Talon wydawał mi się fajnym kompromisem pomiędzy wygodną pozycją, a rowerem, którym można pojechać amatorsko w góry.

Jedni polecają 1 blat z przodu, inni 2. Na początku chciałem 2, ale widzę, że ciężko kupić coś na dobrym osprzęcie z przednią przerzutką. Wiem jakie są różnice, ale nie wiem czy się upierać przy 2 blatach, które podobno są bardziej uniwersalne. Widzę, że w tym temacie co człowiek to inna opinia. 

Na chwilę obecną zastanawiam się nad:

- Cube attention
- Kellys Gate 30 rozm. M

Cube jest spoko, ma wygodną pozycję, ale sprzedawca doradzał mi rozmiar 20 cali, pomimo, że do mojego wzrostu według strony Cube powinno być 18. 18 cali wydaje się mi się za mały, a 20 cali za duży.

Kellys pomimo, że to bardziej sportowy model, wydaje się całkiem spoko jeśli chodzi o komfort jazdy. Nie jestem przekonany do samej marki, nie wiem czy to porządne rowery. W sklepie polecano mi M, ale ta sama sytuacja jak z Cube, na stronie piszą, że do mojego wzrostu powinno być S.

Nie jestem przekonany, dlatego proszę o doradzenie. Pomóżcie proszę ? 

Odnośnik do komentarza

Na poziomie 5-6k nie ma znaczenia jaka marka oprócz obsługi gwarancyjnej. Wszystkie są z praktycznie tego samego aluminium 6061. Jedne mają lepszy lakier drugie gorszy, jedne ładniejsze spawy, drugie brzydsze. W zasadzie porównujemy tylko osprzęt.

Z takich które oferują najbardziej rekreacyjną pozycję to Cube Attention i Indiana Storm X8. Ale  twoim rozmiarze Indian chyba już nie ma.
Kellys Gate 30 jest rowerem technicznie znacząco lepszym ale wymusza bardziej pochyloną sylwetkę. Kokpit znajduje się niżej. Można to zmienić wymieniając mostek.

Kolega który też ma 173 cm ma Cube Attention SL 19 cali (dokładnie 18,8 jeśli dobrze pamięta, kiedyś takie były) i jest zadowolony. Ale to jest bardzo specyficzny rower, wysoki i krótki. Dla mnie przy 175 na długość wydawał się za krótki.
Kellys ma inna rozmiarówkę ale stawiałbym na M.

 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. Chyba jakiś mało chwytliwy temat wpisałem, bo zainteresowanie znikome. 

Sprawdziłem geometrię Kellysa i jest prawie identyczna jak Talona, więc już wiem czemu mi w miarę leży. Wybiorę chyba Kellysa, bo ma sztywne osie, lepszy amor i hamulce, a cena niewiele większa. 

Ktoś ma może jeszcze jakieś pomysły, chce coś doradzić?  

Odnośnik do komentarza

Bo w Twoim poście nie ma w sumie w czym doradzać. Najlepiej wyceniony rower w tej kasie to XC 120 ale u Ciebie może odpadać, bo decathlon nie poleca montować tam fotelika ze względu na wycieniowaną ramę. Czy jest bardziej wycieniowana niż u konkurencji? Nie wiem. Czy uznają gwarancję jeśli się coś popsuje? Uznają. Czy ma rekreacyjną geometrię? Nie ma. 
Możesz jeszcze spojrzeć na Indianę X7, X8, X9. Napęd 2x, sztywne osie, rama nie jest tak wycieniowana jak w XC 120. Ale jak Ci Kellys leży to możesz brać kellysa. Nie będzie wielkiej różnicy w stosunku do Indiany. 

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, bastekpi napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź. Chyba jakiś mało chwytliwy temat wpisałem, bo zainteresowanie znikome. 

Sprawdziłem geometrię Kellysa i jest prawie identyczna jak Talona, więc już wiem czemu mi w miarę leży. Wybiorę chyba Kellysa, bo ma sztywne osie, lepszy amor i hamulce, a cena niewiele większa. 

Ktoś ma może jeszcze jakieś pomysły, chce coś doradzić?  

Obwiozłem swoje dzieciaki na fotelikach na Authorze. To t4j pory używam do przemieszczania się w mieście. Zrób sobie kwerendę na bikerworld.pl 2022 i zastosuj filtr dla "górskie" , " author". Może coś Ci podejdzie, to się wypowiem. 

Odnośnik do komentarza
Ja bardzo lubię pozycję na Cube, ale to bardzo zależy od budowy ciała. Ja mam 185cm wzrostu i jeżdżę na 19" (M z 2017r), ale jak na nim usiadł mój 5cm niższy kumpel, to wyglądał na nim jak na miejskim rowerze - był zupełnie wyprostowany! Niestety trzeba się po prostu przymierzyć do konkretnego roweru.
 
Nie bardzo rozumiem, skoro Twój kumpel jest niższy, to powinien mieć na takim samym rowerze pozycję bardziej pochyloną, a nie bardziej wyprostowaną.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Dokładnie, wszystko zależy od trzech długości (nogi, tułów, ręce) a do tego jeszcze wcale nie mniej ważne rzeczy jak kąt zgięcia w biodrze, rotacja pelvisu/miednicy, no i jeszcze giętkości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w przypadku bardziej agresywnej geometrii.

Dlatego mimo że kolega był 5cm niższy, to siedział mocno wyprostowany, bo "krótsze" o te 5cm miał nogi, nie tłów. Siodło poszło w dół, kierowca pozostała tam gdzie była.

Odnośnik do komentarza
44 minuty temu, Bonnum napisał(a):

Dlatego mimo że kolega był 5cm niższy, to siedział mocno wyprostowany, bo "krótsze" o te 5cm miał nogi, nie tłów. Siodło poszło w dół, kierowca pozostała tam gdzie była.

No jeśli, cała różnica wzrostu wynikała w całości z krótszych nóg, to faktycznie mogło tak być. A ja mam przekrok jakiś zupełnie patologiczny bo ok 76-77 cm, wynika z tego, że przy CUBE rozmiar L zupełnie odpada.

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, pandarek napisał(a):

No jeśli, cała różnica wzrostu wynikała w całości z krótszych nóg, to faktycznie mogło tak być. A ja mam przekrok jakiś zupełnie patologiczny bo ok 76-77 cm, wynika z tego, że przy CUBE rozmiar L zupełnie odpada.

Jak już to M, ale przymierz się chociaż do jakiegoś roweru który ma geometrię na stronie producenta, wtedy będę mógł coś konkretniej doradzić. Jak już żadnego nie masz w okolicy to zmierz dokładnie swój.

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.04.2023 o 12:04, Oskarr napisał(a):

Bo w Twoim poście nie ma w sumie w czym doradzać. Najlepiej wyceniony rower w tej kasie to XC 120 ale u Ciebie może odpadać, bo decathlon nie poleca montować tam fotelika ze względu na wycieniowaną ramę. Czy jest bardziej wycieniowana niż u konkurencji? Nie wiem. Czy uznają gwarancję jeśli się coś popsuje? Uznają. Czy ma rekreacyjną geometrię? Nie ma. 
Możesz jeszcze spojrzeć na Indianę X7, X8, X9. Napęd 2x, sztywne osie, rama nie jest tak wycieniowana jak w XC 120. Ale jak Ci Kellys leży to możesz brać kellysa. Nie będzie wielkiej różnicy w stosunku do Indiany. 

Przejrzałem wycinek olbrzymiego rynku, nie jestem przekonany do mojego wyboru, więc naturalną koleją rzeczy jest prośba o pomoc na forum - czyli w miejscu stworzonym między innymi do tego.

Kellys ma identyczną geometrie jak Talon, więc myślę że jest dobrym wyborem skoro na talonie mi się dobrze jeździło, ale nie wiedziałem czy to jest dobra marka rowerów. Widzę jednak, że chyba przy tej cenie rowerów głównie chodzi o to, aby był subiektywnie pasujący kupującemu. Jedyne czego mi w tym rowerze brakuje to możliwości montażu stopki - proszę nie hejtować, bo główne zastosowanie tego roweru to wycieczki z fotelikiem dla dziecka.

W dniu 18.04.2023 o 12:09, witexus napisał(a):

Do podobnych zastosowań wzialemy Trek X-caliber 8, w promocji za 5000zl.

Skoczę zatem do treka jeszcze przejechać się na ich hardtailach.

18 godzin temu, ram napisał(a):

Obwiozłem swoje dzieciaki na fotelikach na Authorze. To t4j pory używam do przemieszczania się w mieście. Zrób sobie kwerendę na bikerworld.pl 2022 i zastosuj filtr dla "górskie" , " author". Może coś Ci podejdzie, to się wypowiem. 

Dzięki. Fajny pomysł.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...