Skocz do zawartości

tobo

Użytkownicy
  • Postów

    108
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tobo

  1. Trek , co do użytego w nim materiału to guano. Firma która zatrudnia ludzi o mizernym pojęciu, doświadczeniu oraz wiedzy inżynierskiej. Jeśli interesują cię szczegóły- pytaj. Jeżdżą dobrze, nic poza tym. Chcesz kupić treka? Kup, oddaj do rozbiórki i składania od zera. Usługa identyczna jak full serwis, czyli zrobienie wszystkiego. Wlicz serwis widelca, fabryka często oszczedza na smarze I oleju.
  2. Trek używa piast formula chyba od początku istnienia firmy. Są we wszystkich rowerach poza "wypasami" które mają bebechy dt. Rapid drive to też prawie na pewno piasty formula - być może projekt zrealizowany dla treka.
  3. Elementy konstrukcyjne są jak najbardziej naprawialne. Roztrzygający jest zakres prac i wynikający z tego koszt który w przypadku niektórych uszkodzeń czyni inwestycję bezpodstawną.
  4. Pogugluj np rower xc 15 lat temu a dziś albo yt z filmami porównującymi to samo. Nie uważam że pisanie tu o tym ma sens, choćby z tego powodu że to wykład na 10 ekranowych stron.
  5. Wprowadzono je uznając że wnoszą ulepszenia do tego typu sprzętu. To samo zrobiono z szosami.
  6. Geometria, konfiguracja napędu, skok widelca, opony, koła. Nie zostały wprowadzone. Są różnicami które powodują że rower xc i trekking się różnią, z powodu zastosowania.
  7. Jeśli porównasz standardowego trekkinga do standardowego xc to rama mtb wytrzymałościowo nie będzie mieć przewagi. Kilka lat wstecz sztywne xc dzieliły rozwiązania ogólne dla rynku: proste główki ramy, brak sztywnych osi. Obecnie jest wiele różnic ale nie wytrzymałościowych.
  8. Opona podskakuje na podłożu. Tylko że co ma to wspólnego z normalnym użytkowaniem?
  9. Największy plus nowych tiagr to lekkość pracy. Tu starsze grupy nie mają "startu". Ergonomia dźwigni jest również lepsza. Minus to kompatybilność, tylko z tiagrą 4700 i nowszymi wyższymi grupami przerzutek.
  10. Różnica to jakość wykonania górnych goleni. Stal vs alu. Zabezpieczenie antykorozyjne na plus sr. Na minus - tłumik sr jest nieserwisowalny a rs'a można serwisować.
  11. Xcr I niższe mają górne golenie stalowe, raidon ma aluminiowe anodowane. A judy to który, jest ich kilka. Wszystkie szczegółowe informacje są podane na stronie polskiego dystry sr, activia pl
  12. To zależy od tego jak wykonany jest tylny trójkąt.
  13. Dla ścisłości: nie ma widelców półhydraulicznych ? Widelec nazywa się ze sprężyną powietrzną lub stalową i tłumieniem hydraulicznym. To co jest w dolnych nóżkach to tylko środek smarujący. xcr ma taką samą zasadę działania jak RS czy manitou, czy cokolwiek innego. To co go różni od konkurencji to zamknięty fabrycznie, nieserwisowalny kartridż tłumienia, wymienny, jednorazowy a konkurencja ma dwa osobne tłumiki zamontowane w górnej prawej goleni, element serwisowalny.
  14. Słabością mt200 są dźwignie, długie, elastyczne, bo wykonane z cienkiej wytłoczki blaszanej. Do tego kiepsko wyprofilowane, płaskie, bez dobrej końcówki dźwigni. To jest przyczyną ich wujowego działania. Klocki, potem tarcze. Jeśli nie masz jakiegoś wybitnie kiepskiego widelca załóż tarcze 200/180.
  15. tobo

    Bębenek kasety

    Kaseta mtb 8-11 biegów wejdzie na bębenek mtb który jest pod 8-10 biegów. Więc kaseta mtb 11sp z koronką najmniejszą 11 zębów wejdzie na ten bębenek. Kaseta szosowa 11sp nie wejdzie na bębenek 8-10sp. W kasecie 11sp mtb szerokość kasety jest w miejscu osadzenia taka sama, największa koronka jest zamontowana na pająku z przesunięciem w stronę szprych
  16. tobo

    Bębenek kasety

    Ten bębenek nie jest do wymiany, to co widać to zupełna norma. Czy da się założyć kasetę 11sp zależy od tego czy szosowa czy mtb i czy najmniejsza koronka to 10 czy 11 zębów.
  17. Zrób diagnozę systemu za pomocą e-tube. Sprawdź czy wtyczki kabli są dobrze wpięte do klamek. Poruszaj kablami. Zrób update systemu. Jeśli masz baterię chowaną w ramie to ta wersja bywa awaryjna. Kable di2 to też ból tyłka. Potrafią zdechnąć gdy są mocno zagięte, ściśnięte lub gdy powierzchnia kabla jest uszkodzona eksponując, nawet minimalnie, środek. Wypnij wtyczki z przerzutek, wyczyść je i gniazda złączy.
  18. Problem w tym że do zwykłej jazdy prawie nikt nie używa dobrej jakości pedałów platformowych ani dedykowanych do platform butów. Różnica między zwykłymi platformami a dobrej jakości jest jak między krzesłem zwykłym a elektrycznym. ? Podobnie buty: rekreacyjnie ludzie jeżdżą najczęściej w zwykłych "adidasach" czyli butach do biegania które nadają się do jazdy rowerem kiepsko. Zwykłe pedały są dosyć krótkie, mają słabe zaczepienie do butów. Efektywność pedałowania jest kiepska, stabilność również, w mokrych warunkach jest jeszcze gorzej. Po 22 latach w spd przesiadlem się na platformy. Buty trekkingowe z dość agresywną podeszwą oraz rasowe platformy DMR. Zestaw bardzo dobry, pedały "gryzą " podeszwę na bardzo dużej powierzchni.
  19. Na podstawie czego określasz że jedziesz z prędkością 60km/h? Na płaskim? Na zjeździe? Bo albo Ci się wydaje albo masz licznik ktiry jest źle skalibrowany - źle ustawiony obwód koła. Co do reszty - masz tarczę w korbie 51 zębów? Jeśli nie jest to jakiś okaz rowerowy to możesz mieć typowe 53 ewentualnie 52 lub 50 zębów, nie 51. Jeśli jest 50 to musisz zmienić tarczę korby na 53. Jeśli to za mało możesz założyć zębatkę 56. Wg mnie rozmijasz się jednak z rzeczywistością. Chyba że te 60 km/h to chwilowy strzał i to krótki bo - amatorowi- nie jest fizycznie więcej dane.
  20. Sztyce teleskopowe nie kosztują obecnie 1000 zł. Jeśli chce się coś sensownego to można zacząć od 500-700 zł. Poza tym w warunkach opisanych w pierwszym poście sztyca będzie zbędnym gadżetem. Koszt serwisu - zależy od wkładu własnego. Wymiana łożysk zawieszenia na własną rękę wymaga niewielkich umiejętności technicznych - a w warunkach jak opisane - mogą się okazać żadne w pierwszym roku użytkowania (zależnie od pogody i kilometrów). Serwis amortyzacji - amortyzator z przodu może potrzebować serwisu goleni dolnych (wykonalne przy minimalnych zdolnościach manualnych i najprostszych narzędziach, tłumik, który jest zamknięty - serwis raz w roku). Alternatyw serwisów w Polsce, w dobrych cenach jest sporo. Najtrudniej serwisowalnym elementem fulla jest damper, przy czym serwis sprężyny też jest wykonywalny w domu (bez żadnych narzędzi) a serwis tłumika najsensowniej zlecić komuś. Pytanie do założyciela tematu - uznajesz że w obecnych warunkach eksploatacyjnych pełna amortyzacja ma sens?
  21. Dla mnie najbardziej pozytywnym doświadczeniem zakupów przez neta był kontakt z firmą - dystrybutorem Aerozine. Kupiłem od nich korbę i... zgubiłem zintegrowany z lewym ramieniem ściągacz. Dzwonię i pytam czy mają, potrzebuję, ile kosztuje. Oni na to że...nie mają i są zdziwieni że coś takiego się stało. Pytam co w tym przypadku można zrobić. Poprosili mój nr telefonu i poinformowali że zorientują się w ewentualnym możliwościach rozwiązania problemu. Dwa dni później telefon: kontaktowali się z producentem i załatwią dla mnie taki ściągacz. Co do potencjalnych kwestii ceny jeszcze nie wiedzą. Minęły kolejne dni, telefon: proszę podać swój adres, wyślemy ściągacz. Pytam ile to będzie kosztować? Nic. Przesyłka dotarła w ciągu dwóch dni - kurier, ubezpieczona.... To było niezmiernie pozytywne zaskoczenie - zaangażowanie sprzedawcy w rozwiązanie problemu, zorganizowanie towaru i ostatecznie forma przesyłki. Nie musieli tego dla mnie robić. Mogli mnie skasować za brakującą część, nawet dużo, bo i tak nie miałem skąd wziąć zamiennika i byłem na nich skazany. Przesyłka na najwyższym poziomie... Byłem bardzo wdzięczny za podejście i oprócz podziękowań telefonicznych opisałem sytuację na forach rowerowych rekomendując ich. Linki do tematów wysłałem im w mailu.
  22. Masz mocno przekoloryzowane dane i uprzedzenia bazujące właściwie nie wiadomo na czym. Na chwilę obecną stal jako materiał budulcowy większych elementów roweru (rama, widelce (ogólnie), obręcze, mostki, kierownice itd przestał mieć rację bytu. Powodów jest kilka a jednym z nich jest to że stopy aluminium znakomicie sprawdzają się jako materiał budulcowy dla części rowerowych. Jeśli będzie coś stalowe to z reguły z marnej jakości materiału - chyba że szarpniesz się za kieszeń. Po 20 latach kręcenia nie widzę żadnego powodu by uznać aluminium za kiepski materiał "rowerowy". Po 7 latach pracy i niezliczonej ilości rowerów aluminiowych do różnych zastosowań - również nie mam zastrzeżeń a ilość problematycznych produktów jest marginalna. I praktycznie 99 procent produkcji rowerowej na świecie to wytwory z fabryk chińskich lub - takie wyodrębnienie się stosuje - tajwańskich. I to że stamtąd te rzeczy pochodzą w żaden sposób nie wpływa na ich jakość. O jakości decyduje Polak, Niemiec czy Amerykanin, który swoim pazernym lub mniej pazernym okiem dostrzega lub przymyka oko na niedostatki jakościowe. Ta sama filozofia będzie dotyczyła wytwarzania czegokolwiek w Europie jeśli nie będzie ludzi odpowiedzialnych za dbałość o jakość.
  23. GXP jest jeśli dobrze pamiętam tylko w jednej wersji. U mnie lewa strona sypała się szybko jednak nie generowało to upierdliwych dzwięków - suport kręcił się głośniej ale tylko gdy obracałem korbami ze zdjętym łańcuchem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...