Opona drutowa czy zwijana

Czym różni się opona rowerowa drutowa od zwijanej? Różnica tkwi w rancie opony – stalowym drucie, w pierwszym przypadku i kewlarowych włóknach w przypadku drugim. Główną zaletą opon zwijanych, jest ich niższa waga w stosunku do drucianych braci. Dodatkowo tego typu opony, daje się bez przeszkód zwinąć – co daje możliwość łatwego zabrania jej, na przykład jako zapasową oponę, na długi rowerowy wyjazd rowerowy. Plusem jest również brak ryzyka odkształcenia rantu, które występuje przy oponie z drutem. Czasem modele zwijane danego producenta są również wykonane z lepszej jakości gumy, mają gęstszy oplot, co sprawia, że są bardziej odporne na przebicie, jednak wiele zależy od konkretnego modelu opony.

Opona zwijana czym się różni od zwykłej

Są dwa minusy opon zwijanych: cena (30-50% wyższa od drucianych odpowiedników) oraz większa wrażliwość na za niskie ciśnienie w oponie, ale osoby regularnie sprawdzające ciśnienie w oponach nie mają się czego obawiać :)

Czy warto? Jeżeli stawiasz na niską masę roweru, to zwijana opona jest jednym z punktów obowiązkowych. Jeżeli wybierasz się na daleką wyprawę w bezludne miejsca, to taka opona może uratować Ci życie, ponieważ zabranie ze sobą opony z drutem może być bardzo trudne. Zapakowanie jej do sakw rowerowych praktycznie oznacza jej zniszczenie. A jazda z oponą dyndającą gdzieś z tyłu roweru, z pewnością nie należy do najwygodniejszych. Jeżeli jeździsz rekreacyjnie – to lepiej kup oponę drutową, a zaoszczędzone pieniądze wydaj na jakąś inną część rowerową.

Rozwieję jeszcze pewien rowerowy mit, który niektórzy powtarzają. Drut i kewlar odnoszą się jedynie do rantu opony, nie określa on czy sama opona jest czymś wzmocniona lub wykonana z jakichś materiałów.

 
 • Anonymous

  Dzięki za poradę

 • Kamil

  Obecnie mam opony drutowe i chciałbym zmienić na zwijane, nie będzie żadnych problemów?

  pozdrawiam

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Śmiało możesz zamienić na zwijane. Funkcjonalność mają dokładnie tę samą, tylko tyle, że da się je zwinąć :)

 • Kamil

  Super, dzięki

 • Grzegorz Wesolowski

  Wystrzeliła mi obręcz serwisie stwierdzili zbyt wysokie ciśnienie w oponie,czy jest to realne

  • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

   Jeżeli napompowałeś do zbyt wysokiego ciśnienia, to jak najbardziej realne. Po coś producent opon te ograniczenia wymyślił.

   • Ande

    Ale rozumiem ze najsłabszym elementem koła jest opona a nie obręcz i to ona powinna mieć ślady pęknięcia

    • http://roweroweporady.pl/ Łukasz Przechodzeń

     Aaach, obręcz strzeliła. Wszystko zależy od ciśnienia w oponie, o ile było za duże (a ile być powinno). Ale to też możliwe, może to była jakaś słaba obręcz. Za mało informacji piszesz, żeby coś więcej powiedzieć.

     Tak czy owak, obręcze zazwyczaj nie pękają ot tak sobie. Więc albo było duże uderzenie, albo duże ciśnienie. A najpewniej jedno i drugie.