Szczupłe łydki – czy ćwiczenia naprawdę działają – test

W internecie jest cała masa ćwiczeń, które mają wyszczuplić łydki w miarę krótkim czasie. Uważam się za osobę szczupłą, jednak moje łydki zawsze były większe niż bym tego chciała. Nie zależnie od uprawianych sportów czy masy ciała, zawsze zostawały duże – taka budowa.

Postanowiłam wypróbować na sobie parę ćwiczeń polecanych w sieci. Zaczynając od dzisiaj, każdego dnia poświęcę 15 minut na serię ćwiczeń. Co tydzień podam obwód swoich łydek, a po dwóch miesiącach zrobię podsumowanie postępów. Mam nadzieję, że da to pewien obraz skuteczności ćwiczeń.

1. Rozciąganie mięśni łydek
Często zapomina się o rozciąganiu tych części nóg. Ćwiczenie jest bardzo proste. Oprzyj się o ścianę w lekkim pochyleniu, tak aby stopy znajdowały się trochę dalej. Następne wyciągnij do tyłu jedną nogę i napieraj na nią, tak aby poczuć lekkie naciąganie mięśni łydki. Po paru sekundach zmień nogę. Całość należy wykonać 3-5 razy.
To samo ćwiczenie można wykonać opierając ręce na podłodze. Dzięki temu kąt między stopą a łydką będzie mniejszy a tym samym silniejsze rozciąganie. Ćwiczenie wykonaj również 3-5 razy na każdą nogę.

2. Wspinanie się na palcach
Chyba jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń. Stań w lekkim rozkroki i powoli unoś się na palcach. Proponuję wykonać 3 serie po 15-20 powtórzeń. Ćwiczenie można trochę utrudnić wykonując je na przykład na schodku czy jakimkolwiek podwyższeniu. Stań na krawędzi, ta aby w dolnej fazie ruchu pięta była trochę poniżej poziomu oparcia stopy. W tej wersji, podparta jest tylko część stopy, więc mięśnie łydki są stale napięte – nie ma momentu odprężenia. Inną opcją jest wspinanie się na jednej nodze – w ten sposób zwiększone jest obciążenie na poszczególne mięśnie.

3. Unoszenie nóg w pozycji leżącej
Połóż się wygodnie na plecach i unoś naprzemiennie wyprostowane nogi. Dodatkowo skieruj palce stóp w stronę kolana – pomoże to rozciągnąć mięśnie. Nie wykonuj tego ćwiczenia na siłę.  Rozciągając mięśnie i ścięgna poza możliwy zakres może skończyć się kontuzję i uniemożliwi kontynuowanie ćwiczeń przez pewien czas. Proponuję wykonać 3 serie po 10 – 15 powtórzeń.

4. Przysiady
Do kompletu proponuje przysiady – 3 serie po 10 przysiadów. Tutaj głównie zaangażowane są mięśnie ud ale łydki oczywiście też pracują. Jest to idealne ćwiczenie na spalenie tkanki tłuszczowej – również tej na łydkach.

5. Bieganie
Do zestawu czterech ćwiczeń dokładam bieganie 3 razy w tygodniu. Ponieważ nie jestem wprawnym biegaczem – na lekkie bieganie połączone z marszem poświęcam około 30 min.
Aby przekonać się o skuteczności biegania w temacie szczupłych nóg wystarczy spojrzeć na sylwetki biegaczy długodystansowych. Szybkie bieganie, na krótkie dystanse jest sportem bardziej siłowym, więc powoduje rozrost mięśni nóg – w tym teście nie wskazane.

A oto mój grafik:
24 maja – start: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,5 cm
31 maja: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,5 cm
7 czerwca: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,5 cm
14 czerwca: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,5 cm
21 czerwca: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,3 cm
28 czerwca: lewa – 36,9 cm ; prawa – 37,3 cm
5 lipca: lewa – 37,0 cm ; prawa – 37,3 cm
12 lipca – koniec testu: lewa – 36,9 cm ; prawa – 37,3 cm

Nie planuję wprowadzać żadnych zmian w mojej diecie ani ogólnie w sposobie życia. Chcę się przekonać, czy w przypadku genetycznych uwarunkowań na spore łydki, dzięki ćwiczeniom zmniejszą swój obwód. Nie sugeruj się ilością ćwiczeń czy powtórzeń zaproponowanych przeze mnie. Dostosuj czas i ilość do swoich możliwości i obecnej formy fizycznej.

Z niecierpliwością czekam na rezultaty.

Podsumowanie: W moim przypadku zestaw ćwiczeń nie wiele dał, taka genetyka. Różnice najprawdopodobniej wynikają z błędu pomiarowego ;] Gdybym wprowadziła dietę, efekt na pewno byłby lepszy. Tylko, że łydki odchudziłby się przy okazji reszty ciała ;] Oczywiście, polecam każdemu, żeby sprawdził działanie ćwiczeń na sobie. Ludzie są różni, co na jednego nie działa, dla drugiego może okazać się skuteczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.