Rower dla dziecka – jaki kupić?

Rower to jedna z najlepszych aktywności, do której możesz zachęcić dziecko. Na początku wozimy syna lub córkę w foteliku albo w przyczepce. Dziecko oswaja się z pędem powietrza, zmieniającym się krajobrazem, przyjemnością podróżowania. I jest blisko mamy i taty, razem spędzają czas. Potem przychodzi moment na zakup pierwszego roweru. Czy pamiętasz jaki to był rower w Twoim wypadku? Może Reksio albo mały trójkołowiec? Ja o swoich pierwszych siedmiu rowerach napisałem tutaj. Teraz, małym dzieciom kupuje się najpierw rowerki biegowe, kiedyś raczej niedostępne na rynku. A potem co jakiś czas wymienia na taki z większymi kołami. No właśnie, wielkość roweru ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o dzieci (u dorosłych też jest to oczywiście ważne, ale u dzieci najważniejsze). W tym wpisie znajdziesz tabelkę, która pomoże Ci dobrać rozmiar roweru do dziecka. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zajrzyj do podlinkowanego wpisu.

Rowery dla dzieci
fot. IISG

Jaki rower dla dzieci kupić?

Przejrzałem oferty kilkudziesięciu producentów rowerów, głównie tych z ugruntowaną marką na rynku. I może się w głowie zakręcić od liczby dostępnych modeli. Myślałem, że przygotowanie takiego zestawienia będzie podobne, do serii jaki rower kupić dla dorosłych. Ale okazało się to trudniejsze, ponieważ chciałem zmieścić wszystkie przedziały cenowe i rozmiary w jednym wpisie :) Aby zachować tu porządek, postanowiłem uszeregować rowery i rowerki właśnie według rozmiaru koła.

Pamiętajcie, że rozmiar kół w przypadku 24 i 26 cali, choć jest istotny, to jednak istotniejszy jest rozmiar ramy. Dlatego zawsze, ale to zawsze, nawet jeżeli rower ma być prezentem, zalecam przymierzenie dziecka do roweru przed zakupem. Zawsze można je zbajerować, że to rower dla dziecka koleżanki ;)

Okej, zapraszam do lektury zestawienia rowerów. Nie są to na pewno wszystkie rowery, jakie są dostępne w sklepach, nie na tym mi zależało. Starałem się pokazać oprócz tych typowych modeli, także te ciekawe, wyróżniające się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie je kupić, skorzystaj z porównywarki cen. Łatwo tam znaleźć najtańszą ofertę na rowerek dla dziecka.

I jeszcze tabelka, dzięki której łatwiej będzie wybrać rozmiar kół oraz ewentualnie ramy dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy maluch nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.

Rozmiar kół rowerowych dziecko

 

Rowerki biegowe z kołami 10 i 12 cali

Tak jak napisałem wyżej, pierwszym rowerkiem, może być rowerek biegowy. Dziecko będzie uczyć się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli myślisz o rowerku napędzanym pedałami, pamiętaj koniecznie o osłonie łańcucha. Rowerek powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach (ewentualnie z hamulcem, który w razie czego można na jakiś czas odłączyć). Dobry za to będzie hamulec w piaście, uruchamiany naciśnięciem pedałów.

Warto pamiętać o miejscu do przewozu ulubionych zabawek. Rowerek powinien też podobać się dziecku. Nie musi być nowy – na portalach ogłoszeniowych znajdziemy masę rowerków, z których dzieci szybko wyrosły. Bo tak moim zdaniem powinno się podchodzić do sprawy rozmiaru roweru – kupujesz, a gdy dziecko wyrośnie – sprzedajesz i bierzesz większy. Nie można zmuszać malucha do jazdy na za dużym albo za małym rowerku. Dorosłych też to dotyczy :)

Dobrze jest też wyposażyć malucha w kask i podstawowe ochraniacze. Nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, ale mimo wszystko pierwsze jazdy będą obfitować w upadki. Najbardziej odczuwalne będzie to na asfaltowych nawierzchniach, jazda na trawie nie jest tak problematyczna.

Sam z dzieciństwa nie pamiętam żadnego kasku czy ochraniaczy (kto zresztą wtedy w Polsce jeździł w kasku?) – parę siniaków się na pewno nabiło, ale człowiek szybciej się uczył jeździć, gdy wiedział czego nie robić. Jednak jeździłem jako maluch czy trochę starszy maluch, wyłącznie po gruntowych drogach, gdzie prawdopodobieństwo nabicia sobie guza, jest o wiele mniejsze niż na twardym asfalcie. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat rowerków biegowych.

 

Rower dla dziecka

B’Twin Run Ride – Decathlon oferuje kilka modeli rowerków biegowych. Dostępne są wersje z hamulcem bębnowym tylnego koła lub bez niego (hamulec można zawsze odpiąć, zanim dziecko oswoi się z rowerkiem). Można wybrać też opony – na asfalt lub takie bardziej „terenowe” na gruntowe drogi.

Wishbone Bike

Wishbone Bike – ciekawa, drewniana konstrukcja, która rośnie razem z dzieckiem. Można złożyć go na trzy sposoby: jako trójkołowca już dla rocznego dziecka, a potem dwukołowca z siodełkiem na dwóch wysokościach w zależności od ustawienia ramy.

 

Kross Mini

Kross Mini – rowerek od polskiego producenta. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne, a do tylnego koła podłączony jest prosty w regulacji hamulec szczękowy V-Brake.

 

Inne rowerki biegowe na które warto zerknąć: Rowerki Puky, Rowerki Woom, Kelly’s Kite (jest wersja z hamulcem i bez), Head Faro, Cube Cubie, Scott Walker (jest też dziewczęca wersja).

 

Rowerki z kołami 16 cali

Gdy dziecko podrośnie (4-5 lat), dobrze pomyśleć o rowerku z 16 calowymi kołami. Przy zakupie roweru nadal należy pamiętać, że powinien on mieć niski przekrok, dziecko musi mieć możliwość szybkiej ewakuacji w razie problemów z jazdą. Równie ważna sprawa to zabezpieczony łańcuch. Przydatnym dodatkiem są błotniki, chroniące przed ochlapaniem. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pisałem o tym we wpisie „Dziesięć rowerowych złotych myśli„. Gdy chcesz nauczyć dziecko jeździć, nie rób tego na drodze dla rowerów! Nie jest to miejsce do tego odpowiednie. Ścieżki i drogi rowerowe służą do sprawnego przemieszczania się, a dziecko – wiadomo, porusza się jeszcze mało pewnie, często zjeżdżając na boki, czy nagle się zatrzymując. Nie ryzykuj, że ktoś przypadkiem wjedzie w Twojego malucha! Idealnym miejscem do nauki są łąki, parkowe alejki, gruntowe drogi. Wszystko, tylko nie drogi rowerowe.

 

Kross Denis – aluminowa rama i dwa hamulce – z tyłu torpedo czyli tzw. „hamulec w pedałach”, z przodu V-Brake. Do tego odłączane boczne kółka i oczywiście pełna osłona łańcucha.Dostępny jest także tańszy model Kross Leo, na stalowej ramie, cięższy o półtora kilograma. Dostępne są także odpowiedniki dla dziewczynek: Polly oraz Lilly.

 

Cube Kid 160 – ten rowerek na 16. calowych kołach wizualnie nawiązuje do dorosłych rowerów. Rama jest aluminiowa – w czterech wersjach kolorystycznych, do tego tylny hamulec w pedałach i przedni szczękowy. Na tylne koło producent założył mały, zadziorny z wyglądu błotniczek.

 

Accent Elsa – Elsa to model dla dziewczynek, które lubią kolorowe dodatki, frędzle i koszyczek na kierownicy do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Accent przygotował więcej modeli z kołami 16 cali, różnią się kolorystyką, wyglądem i materiałem ramy. Dla dziewczyn: Sweetberry, Sandy i Suzie (alu rama). Dla chłopaków: Track, Monster, Puzzel i Mario (alu rama).

 

Rowery dla dzieci

Canyon Offspring AL 16 – to nie jest zwykły rowerek, to maszyna dla zawodowców :) Na aluminowej ramie Canyon zbudował rower do ostrej jazdy po bezdrożach. Pytanie czy maluch będzie w stanie wykorzystać potencjał tego roweru, ale pewnie wielu dzieciakom się spodoba. Z przodu założono oponę 18 cali, z tyłu 16 cali. Na obu kołach znajdziemy hydrauliczne hamulce tarczowe, a za zmianę (dwóch) biegów odpowiada automatyczna przerzutka schowana w piaście SRAM Automatix. Canyon w swojej ofercie ma także modele z kołami 20 i 24 cale.

 

Inne rowerki z kołami 16 cali, na które warto spojrzeć: Kelly’s Wasper oraz Emma, B’Twin 16″, Le Grand Gilbert oraz Annie, Romet Diana oraz Salto, Giant Animator 16, Merida Matts J16, Wheeler Fiber (z kołami 14 lub 16 cali).

 

Rowery z kołami 20 cali

Następnym krokiem, gdy dziecko będzie miało około 6-7 lat, będzie rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Cieszy mnie to, że jest to nadal bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Tego typu rowerki są już całkiem podobne do dorosłych modeli. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Jeżeli chodzi o przednią przerzutkę, to nie jest ona aż tak potrzebna, lepiej aby dziecko skupiło się na jeździe, a nie na zabawie manetkami. No i nie będzie musiało pamiętać, aby nie krzyżować łańcucha.

W tym rozmiarze producenci zaczynają „przybajerzać” rowery. Dodają amortyzator z przodu (niektórzy nawet z tyłu, którego nie polecam – rower robi się bardzo ciężki) i czasami hamulce tarczowe. Szczerze? Dzieciaki lubią takie rzeczy, ale tak naprawdę im prostszy rower, tym łatwiej go potem serwisować. Ja pozostałbym przy sztywnym widelcu (ewentualnie przednim amortyzatorze) i zwykłych, szczękowych hamulcach typu V-brake. Sprzęt będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów, co jak na rower dla 6-latka jest niezmiernie istotne.

 

Rowery dla dzieci

CTM Scooby – ten słowacki producent wypuścił trzy wersje modelu Scooby. W modelu 1.0 nie ma przerzutek, jedynie przedni hamulec V-Brake i z tyłu torpedo. W modelu 2.0 pojawia się tylna przerzutka z 6 przełożeniami. Natomiast model 3.0 wyposażony jest dodatkowo w przedni amortyzator. Można także kupić model Jerry z aluminiową ramą, a dla dziewczynek model Maggie.

 

Stranger Things rower

Le Grand Winnie oraz Kevin – stylowe, czerpiące inspirację z amerykańskich rowerków z lat ’60 Schwinn Sting-ray. Na podobnej budowy rowerze jeździły dzieciaki chociażby w niedawnym serialu Stranger Things. Dla mnie to najładniejszy rower, który Wam dziś pokazuję :) Le Grand (to marka stworzona przez naszego Krossa) ma w swojej ofercie jeszcze modele Bowman, Sanibelle.

 

Rowerek dla dziecka

Maxim MJ 4.2 – ten polski producent przygotował dwie wersje modelu MJ 4.2 – z tylną przerzutką lub bez. Są też wersje z damską ramą, a także stylowy model Cruiser.

 

Inne rowery z kołami 20 cali, na które warto spojrzeć: Kross seria Mini, Romet seria Kid 20, Unibike Pilot oraz Mimi, Kelly’s Lumi, Northtec Raido, Monteria Junior 20, B’Twin z serii 20, Cube Kid 200, Merida Matts J20, Medano Artist, Specialized Hotrock 20, Specialized Fatboy 20 (fatbike).

 

Rowery z kołami 24 cale

Dla jeszcze starszych dzieciaków kupuje się rower z kołami 24 cale. To już praktycznie dorosłe rowery, tylko na ciut mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Niektórzy producenci oferują na przykład pełnoprawne rowery szosowe na takich kołach, porządne rowery do śmigania po górach również nie są rzadkością. Wiele osób zastanawia się – czy kupić taki rower, czy nie odczekać jeszcze roku, dwóch i kupić rower na kołach 26 cali, który „wystarczy na dłużej”. Pamiętajmy, że rozmiar kół to nie wszystko. Liczy się również rozmiar ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku.

 

Rowery dla dzieci

Mondraker Panzer 24 – bardzo ciekawy projekt – fatbike na 24. calowych kołach, o słusznej jak na tłuścioszka przystało szerokości – 4. cali. Do tego mechaniczne tarczówki Tektro i napęd 1×8. Rower nie należy do najtańszych, ale jak na fatbike’a nie jest źle. Wyjściowo kosztuje 2500 zł, ale w chwili pisania tego tekstu, na stronie producenta model jest przeceniony na 1700 zł.

 

Rower szosowy dla dziecka

Trek Emonda 650 – prawdziwych rowerów szosowych z mniejszymi kołami nie ma aż tak wiele w sklepach. Jednym z nich jest Trek Emonda na kołach 650C czyli trochę nietypowym rozmiarze 26 cali (standardowa obręcz 26″ ma 559 mm, natomiast ta w kołach 650C – 571 mm, trzeba o tym pamiętać przy kupowaniu opon). Mamy tu aluminiową ramę z karbonowym widelcem i napęd 2×9 (korba 46/34) oparty na grupie Shimano Sora. Trek w swojej ofercie ma także model KRX – na kołach o typowej średnicy obręczy 26 cali.

 

Rower dla dziecka

Kross Dust Replica Pro – Dust to jeden z rowerów z serii Replica – czyli modeli będących mniejszymi wersjami dorosłych modeli. Dust to trailowy rower, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Wyposażono go tak, że wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć takiego roweru :) Napęd 1×10, amortyzator Rock Shox XC30, hydrauliczne hamulce tarczowe i fajne opony Schwalbe. A cały rower waży jedynie 11,6 kilograma. Jest też tańszy model bez dopisku „Pro”.

Kross w swojej ofercie ma także pomniejszony model MTB XC Level Replica (w wersji Pro i zwykłej), rower górski z damską geometrią Lea Replica, a także bardziej rekreacyjny rower górski Hexagon Replica.

 

Rowerek dla dziecka

Romet Panda – Z kołami 24 cale Romet przygotował dwa miejskie rowery. Panda ma siedem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. Jest także wersja z trzybiegową przerzutką w piaście. Dla dziewczyn lubiących bardziej crossowe klimaty, Romet przygotował model Jolene 24. Natomiast dla miłośników i miłośniczek stylu MTB jest seria Rambler 24.

 

Inne rowery z kołami 24 cale, na które warto spojrzeć: Unibike Roxi (oraz Raptor i Princess), Indiana X-Pulser 2.4Kelly’s Kiter, Superior Team 24, Specialized Allez Jr (szosowy), Trek FUEL EX Jr (full), Maxim MJ 24, Merida Matts J24, Giant XTC Jr, Cube Kid 240, Author Mirage, Matrix, Ultima; B’Twin 24, Monteria Junior 24, Northtec Jumbo, Kands 24, Le Grand JR. Fatbike’i: Trek FarleySpecialized Fatboy 24

Rowery dla dzieci z kołami 26 cali

Rowery z kołami 26 cali „dla młodzieży”, to zazwyczaj typowe rowery, po prostu z mniejszą ramą 12 czy 13 cali. Nadają się także dla osób dorosłych o niższym wzroście. Natomiast jeżeli Twój nastolatek jest już słusznego wzrostu, niech oczywiście szuka ramy w większym rozmiarze.

Warto zastanowić się także nad wyborem kół o średnicy 27,5 cala, ponieważ jest to przyszłościowy rozmiar. Koła 26 cali powoli znikają z rynku i choć części zamienne będą jeszcze długo dostępne, to jeżeli mamy wybór, mocno rozważyłbym jednak pójście w 27,5 cala.

W tym podpunkcie nie będę podawał propozycji rowerów, ponieważ na blogu znajdziesz całą serię wpisów o tym jaki rower kupić. Wystarczy, że przejrzysz moje propozycje i poszukasz takiego modelu, który będzie miał ramę pasującą do długości Twoich nóg i wzrostu.

 

Jeżeli masz jakiś rower na oku, śmiało pytaj o niego w komentarzu. Staram się regularnie odpowiadać tam na pytania. Zachęcam także do zajrzenia na forum rowerowe, gdzie zebrała się spora grupa rowerowych pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają o tym jaki rower kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

289 komentarzy

  • Witam, moi synowie zaczynali od biegówek potem obaj przeszli przez koła 16″, a teraz drugi sezon 6 latek jeździ na Authorze Energy na 20″ a 8 latek na Kandsie Leopardo na 24 „. Starszy jak miał 6 lat jeździł na B-twin 20″ z pełną amortyzacją. Taki rower to straszna pomyłka, ciężkie to bardzo i szerokie koła. Decathlon chyba to zrozumiał bo już
    nie ma go w ofercie :). Dlatego szybka zmiana na Kandsa, który ma tylko przedni amortyzator (uginacz). Authora już świadomie wybierałem dla młodszego , jest lekki ( brak amortyzatora) i od razy miał koła dużo węższe i lżejsze. W tym sezonie oba rowery dostały jeszcze cieńsze oponki Schwalbe Road Cruiser 1,75” i od razu widać ze chłopcy mają łatwiej kręcić. B-Twin i Author mają Revoshifty , ktore moim zdaniem słabo sprawdzają się dla takich maluchów. Kands ma już „dorosłe” klamkomanetki i starszy syn na nich zrozumiał, że zmiana biegów się przydaje. Młodszy woli stanąć na pedały niż zmienić bieg na niższy.

    Stad na koniec moje wnioski : do 20 cali jedyne co warto mieć to aluminiowa ramę,
    żadnych amortyzatorów a i tylna przerzutka mało przydatna, a jakby jeszcze w
    sklepie udało się zmienić opony na węższe i lżejsze to już pełnia szczęścia. Od 24″ radziłbym szukać rowerka z „dorosłymi klamkomanetkami i co najwyżej z przednim amortyzatorem. My często jeździmy po lesie i piasku nie widzę większej różnicy w terenie po zmianie opon , a na równym nie mówiąc już o asfalcie/ betonie dziecko frunie:). Ja rozumiem ze komunijna moda , na rower „na wypasie” wykrzywia logikę ( kupujących i producentów), ale naprawdę im rower prostszy i lżejszy tym dla dziecka lepiej. Jak zobaczyłem, że 2 lata młodszy syn na lekkim Authorze prawie dorównuje starszemu na ciezkim B-Twinie to nie mogłem uwierzyć.

    Po tak długim wpisie na koniec pytanie. Czy ktoś zna rower fittnes/ hybrid na 24″ kołach?? Może być z tylko z przerzutką z tyłu.

    • Raleigh Kids Cadent 24
      Schwinn Frontier 24
      Sun Bicycles Scout 24
      Trek Precaliber 24

      Może nie klasyczne fitnesy ale sztywny widelec, jeden blat z przodu i v-ki

      • Wielkie dzięki. Całkiem fajne , ale wszystkie jednak z Revoshiftem lub odpowiednikiem SRAMa. Dla mnie Raleigh najfajniejszy bo cały aluminiowy.Widzę, że Kands po zmianie opon na węższe nie jest złym wyborem :)

        • Tak ku pamięci, szersza opona ma niższe opory toczenia od węższej przy zachowaniu tego samego ciśnienia oraz pozostałych właściwości opony(mieszanka i kształt bieżnika).

          • Ano właśnie, przy tym samym ciśnieniu. Ale węższe opony zazwyczaj pompuje się do wyższego ciśnienia i ostatecznie wychodzi na korzyść węższych opon:

            https://roweroweporady.pl/opor-stawiany-przez-opony-rowerowe/

          • Jeśli porównamy oponę 2.4″ na 1.8 bara do 0,8″ na 9 barach to z pewnością, problem taki, że tych opon nie zastosujemy zamiennie w jednym rowerze.
            Jeśli weźmiemy pod uwagą coś realnego do zastosowania, np. 1,35″ na 6 barach nie będzie specjalnie różniło się pod względem toczenia od 2″ na 4 barach, komfort jazdy na szerszej oczywiście będzie większy.

          • No tak, ale oprócz samego oporu toczenia jest jeszcze masa opony i opór powietrza. Gdyby nie było różnicy, nie byłoby sensu produkować wąskich opon.

            Co do komfortu absolutnie się zgadzam. Po prostu coś za coś :)

          • Zgadza się, że są rowery gdzie opona 23mm się sprawdzi lepiej niż 2.3″ zarówno ze względu na masę jak i opór aerodynamiczny samej opony. Jednak pozostając w sferze rowerów dziecięcych, różnice aerodynamiki opony są pomijalne.

  • mój 7 syn ma problem z złapaniem równowagi ze względu na uszkodzenia mikro układu nerwowego i ma rowerek z kołami 12 cali ale po odjęciu kółek ciężko mu prosto jechać. Jak nauczyć szkraba by tę równowagę uzyskał.

    • Hej, to jest już zadanie dla lekarzy i rehabilitantów, a nie dla internetu. Szukałbym pomocy u specjalistów – warto, bo rower to świetne narzędzie rehabilitacyjne.

  • Dzień dobry.

    Bardzo prawdopodobne, że pytanie które zamierzam zadać pojawiło się już gdzieś na forum. Jeśli tak, to proszę mi wybaczyć, że niezbyt dociekliwie przeczytałem wszystkie wątki i być może w tej chwili powracam do kwestii, która została już rozstrzygnięta.
    Nurtuje mnie jednak pewien dylemat: co lepiej, rowerek biegowy, czy normalny z pedałami.
    Mój syn kończy niedługo 4 lata i waham się co mu kupić.
    Za moich pacholęcych lat takich dylematów nie było a teraz jestem rozdarty pomiędzy skrajnymi opiniami. Jedni mówią „biegowy”, bo bezpieczniejszy, dziecko nauczy się szybciej utrzymywać równowagę, jak opanuje biegowy to na zwykłym nauczy się jeździć prawie z marszu.
    Drudzy zaś twierdzą „normalny z pedałami”, bo 4 lata to wiek już „słuszny” i za rok tak czy siak trzeba będzie kupować normalny, jazda na rowerku z pedałami oddaje pełnie wrażeń i poczucie wolności z jazdy na rowerze.
    I teraz sam nie wiem, czy zafundować młodemu etap przejściowy w postaci rowerku biegowego, czy od razu rzucić go na głęboką wodę i niech pedałuje.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc w rozstrzygnięciu moich wątpliwości.

    • Hej, a nie masz znajomego z takim rowerkiem/rowerkami? Może mógłby pożyczyć na jeden dzień chociaż.

      Dzieci są różne, jedne łapią jazdę na rowerku z pedałami bardzo szybko, inne na biegówce nie chcą jeździć przez długi czas, gdy nagle przestawia się przełącznik i nagle biegówka staje się miłością życia. Tak wnioskuję z komentarzy od czytelników i czytelniczek :)

  • Szukam rowerka 16cali dla 3.5 letniej corki. Widze ze niektore firmy maja dwa hamulce na kierownicy a inne przedni na kierownicy i tylni wolnobieg z hamowaniem przez cofniecie pedalow. Czy dwa hamulce na kierownicy (bez wolnobiezki) sa niewskazane (niebezpiexzne)czy to bardziej kwestia gustu?
    Corka umie juz jezdzic na biegowym rowerku z jednym hamulcem na kierownicy i teraz chce sie nauczyc pedalowac.
    Dzieki wielkie za porade.

    • Hej, myślę, że jest to tylko kwestia gustu i nauczenia dziecka, jak powinno hamować na rowerze. Głównie chodzi o przedni hamulec, tak aby nie hamować tylko nim i hamować z wyczuciem.

      Ale zawsze, w razie gdyby córka miała problemy z oswojeniem się z hamowaniem dwoma hamulcami, można trochę poluzować linkę od przedniego hamulca, tak aby hamował słabiej.

  • Rowerek powinien mieć hamulce ręczne od samego początku. Małe nóżki są od ewentualnego podpierania a nie od hamowania.

  • Cześć,

    Od pewnego czasu czytam bloga i oglądam Twoje filmy i pomyślałem że
    jesteś osobą, która może mi pomóc.

    Mam córkę, 8-letnią, 135cm wzrostu, dobrze jeździ na rowerze. Obecnie
    ma rower na ramie Biria, z kolami 20cali. Nie znam rozmiaru ramy, ale
    siodełko jest już znacznie powyżej kierownicy, więc w przyszłym sezonie
    rower będzie za mały (córka osiągnie ~140cm).

    Czytając blog wymyśliłem że super będzie jeśli kolejny rower będzie
    miał 1 tarczę na korbie i z tą myślą poszedłem do sklepu, okazało się
    że to raczej niewykonalne, ale pojawił się zupełnie inny problem,
    znacznie ważniejszy niż napęd i o ten temat chcę poruszyć.

    W sklepie okazało się że poza rowerami na kołach 24cale, sprzedawca
    zachwala rowery z małą ramą 13-14cali na kołach 26cali. Po przeczytaniu
    kilku artykułów w internecie i odbyciu kilku rozmów z innymi
    sprzedawcami mam taki mętlik w głowie, że zupełnie nie wiem co kupić.

    Techniczne umiejętności córki są na dobrym poziomie, bez problemu
    pojedzie na kołach 26cali, ale… No właśnie, ale co? Zdaję sobie
    sprawę że jest zależność między wzrostem i ramą, a jak podejść do kół?
    Czy tak jak u dorosłych, gdzie 26cali to przeżytek i wszystko „idzie w
    górę”?

    Odnoszę wrażenie że wszyscy wszytko wiedzą o rowerach dla dorosłych, a
    dla dzieci/młodzieży jest kilka prawd obowiązujących i nic poza tym.

    Rozmawiając z osobami od bike-fittingu, używali argumentów takich
    samych jak przy rowerach „dorosłych”. A może tak jest i tylko ja
    komplikuję sprawę?

    Córka jeździla trasy do 18km w terenie i max 40km po utwardzonej
    nawierzchni.

    Czy spotkałeś się z tym problemem?

    • Hej, rozwiązanie Twojego problemu jest dość proste. Zabierz córkę do sklepu, niech przymierzy się do rowerów z takimi kołami i zobaczysz jak sprawa wygląda.

      Jeżeli będzie brakowało ciut, ciut, to jest to opcja godna rozważenia, przez zimę dorośnie do roweru. Natomiast jeżeli będzie problem z dosięgnięciem stopami ziemi, czy z dosięganiem do kierownicy – wtedy bym się wstrzymał i wybrał koła 24 cale, i jeszcze mniejszą ramę.

      W sumie tutaj nie ma co teoretyzować, tylko po prostu pojeździć po sklepach.

      Co do rowerów z 1 tarczą z przodu, to faktycznie z kołami 26 cali może być problem. Chociaż nie mówię, że się nie znajdzie. Natomiast z kołami 24 cale jest np. Kross Modo: https://www.ceneo.pl/;szukaj-kross+modo;0192.htm#crid=95727&pid=7269

      I myślę, że znalazłoby się ich jeszcze trochę.

      • Tak myślałem, dobrać ramę, a koła jeśli tylko się uda to 26cali.

        A co sądzisz o amorach w rowerach dziecięcych do max 1500pln za rower. Zakładamy że mówimy o amortyzatorach „prawdziwych” firm, w tej cenie będą sprężynowe.
        Czy można je ustawić na tyle miękko że będą pracowały, gdy jedzie dziecko ~25-30kg + 12-14kg rower?
        Chyba będę szukał roweru ze sztywnym widelcem, a dobiorę nieco szersze opony, dla lepszej amortyzacji i zmniejszenia masy.

        Pozdrawiam i dziękuję za poprzednią odpowiedź.

        • Czy da się taki amortyzator ustawić „miękko” – tego nie wiem. To na pewno zależy od amortyzatora. Być może w tych dziecięcych jest stosowana jakaś bardziej miękka sprężyna – co w sumie byłoby logiczne.

          Ale szczerze Ci powiem, że ja bym szedł właśnie w kierunku sztywnego widelca. Oczywiście – każdy lubi co innego. Ale tak jak piszesz, sztywny widelec będzie dużo lżejszy, rower będzie zwinniejszy i łatwiej będzie się go rozpędzało.

          • Dołączę się do dyskusji
            Moja młoda 9 lat 138cm wzrostu. Byłem przekonany, że kupie 24 cale, ale po przyjściu do sklepu, miły Pan sprzedawca powiedział, że ona spokojnie będzie jeździć na 26 z mniejszą ramą.
            Spróbowaliśmy i okazało się, że nie ma żadnego problemu. Przy najniżej ustawionym siodełku dotyka stopami ziemi nie w całości ale tak pół stopy, dosięga do kierownicy i nawet przejechała się po parkingu więc stwierdziliśmy, że jednak kupimy już większe koła. Swoją drogą fajny sprzedawca, mógł wcisnąć 24 i za rok przyszlibyśmy po 26 :)
            A kupiłem Grand Rock 200 – wydaje się że na nasze wycieczki będzie w sam raz.
            Chociaż to już musztarda po obiedzie to czy coś ktoś powie na temat tego roweru?? – sprzedawca (ten miły zachwalał).
            Pozdrawiam

  • Moja mała rozpoczęła jazdę na biegowym w wieku 16 miesięcy jak miała 20 miesięcy kupiłem rower z pedalami odkrecilem koła boczne i 20 minut uczyłem jak się pedaluje do przodu bo rowerek był z wolnobiezka i od tamtej pory jezdzi i maila ze 3 rowerki teram ma 4 latka i na urodziny szukam 16 calowki coś ulta lekkiego

  • Witam serdecznie. Mam ogromną prośbę do Pana odnośnie zamiany opon w rowerku dziecięcym. U mnie na wsi i w prowincjonalnym miasteczku niedaleko niestety nie ma nikogo kto by mógł doradzić, a mianowicie: córka w roweku ma opony 12×2,125 tak pisze na oponie jednak okropnie ciężko się jeździ tym rowerkiem( 4-latka). Jakie mogę kupić inne oponki aby nie były takie toporne i szerokie, czy to są już z dętkami bo ja jestem zielona w tym temacie. Z góry dzięki za poświęcony czas. Pozdrawiam Karolina z kuj-pom

    • Cześć, faktycznie opona o szerokości 2,125 cala to już szeroka opona, taka jak stosuje się w rowerach górskich dla dorosłych :)

      Najlepiej byłoby pomyśleć o trochę węższych oponach, z gładkim bieżnikiem. Rowerek będzie wtedy trochę mniej stabilny, ale na pewno będzie toczył się lżej. Oczywiście musisz pamiętać o pompowaniu opon do odpowiedniego ciśnienia. Słabo napompowane opony będą stawiały duży opór toczenia.

      W ogóle na początku sprawdź czy opony są dobrze napompowane, może to jest przyczyną, że ciężko się jeździ. Jeżeli nie, to zobacz np. takie opony:

      http://cw-p.pl/opona-12-cali-12-12x175x2-14-47203-outlander-czarna-do-wozkow-dzieciecych-rowerkow-hulajnog-itp-p-9094.html

      Jest to węższa opona 1,75 cala i z gładkim bieżnikiem, tak więc nie będzie stawiać dużego oporu podczas jazdy.

      Jeżeli chodzi o dętki, to trzeba byłoby zdjąć oponę i zobaczyć czy na dętce są jakieś oznaczenia. Są dętki, które będą pasować na węższą oponę, trzeba byłoby to sprawdzić.

  • Witam

    przymierzamy się do zakupu rowerka dla córki i zastanawiam się nad rozmiarem kół. wydaje mi się, że rozważając dwa rowerki, z równą wysokością siodełka, a różniące się rozmiarem kół – 16 lub 20″, to lepiej wybrać ten z większymi kołami? dobrze rozumuję? :) wydaje mi się, że łatwiej się na takim jeździ..

    chodzi mi konkretnie o taki:

    https://allegro.pl/rower-20-flowers-prowadnik-rowerek-polski-i5679525583.html

    wysokość siodełka ma mniejszą, niż mexller 16″..

    • Jeżeli tylko córka nie ma problemu z dosięgnięciem do ziemi, a także z trzymaniem kierownicy, to śmiało możesz zdecydować się na większe koła.

      Najważniejsze to to, żeby dobrze się jej siedziało i nie miała trudności z jazdą.

  • Witam, przymierzam się do kupna roweru dla mojego 6-letniego syna. Wstępnie zdążył już usiąść na:

    http://www.romet.pl/Rower,SALTO_20,10,683,684,14194,2015.html
    http://www.arkus.com.pl/Rower,Arkus,1,JUNIOR_KIDS,36,TOM_20,233,36.html
    http://bikes-shop.pl/produkt/romet-rambler-jr-20-2014/

    W zasadzie każdy sprawiał dobre wrażenie, a młody czuł się na nich dobrze.
    Czy dostrzegasz w nich coś, lub wiesz coś z doświadczenia własnego lub cudzego, przez co odradzałbyś ich zakup? Jeśli te odradzasz, to co możnaby polecić jako alternatywę?
    I jeszcze jedno pytanie: co sądzisz o rowerach z decathlonu? Różne słyszałem o nich opinie i pozytywne i negatywne, ale ceny maja przystępne. Nie zależy mi na pancernym rowerze na dekadę za duże pieniądze, bo syn cały czas rośnie, ale tez nie chciałbym czegoś co rozsypie się po kilku miesiącach.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witaj,
      Romet Rambler Junior naprawdę waży 15 kg, czy to błąd na stronie? Jeśli waży aż tyle, to mocno zastanowiłbym się nad dawaniem takiego ciężkiego roweru dziecku, może się szybko zniechęcić. Ale jeśli waga jest niższa, to nie wiem czy nie skusiłbym się właśnie na niego. Ma tylną przerzutkę, więc syn oswoi się z działaniem przełożeń.

      Jeżeli chodzi o rowery z DC, to poprawili swoją jakość i jeśli tylko nie myślisz o rowerze za 200 złotych, to też można u nich znaleźć coś niezłego. Ale ja mimo wszystko wolałbym Rometa czy Krossa.

      • Spojrzałem jeszcze raz na tego ramblera i patrząc na sylwetkę, pomyliłem (ostatnio przeglądałem mnóstwo rowerów i z racji zbieżności nazw musiałem poplątać modele) w/w egzemplarz z tym:
        http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_KID_20,10,683,684,14129,2015.html

        Waga 11kg do przyjęcia?

        • Bardzo fajnie się prezentuje, tylko trochę cena katalogowa spora. Ale śmiało kupisz go dużo taniej: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-rambler+kid+20;0192;0112-0.htm#crid=31037&pid=7269

          • Po takiej cenie to bym nie brał, ale na szczęście nawet u oficjalnych detalistów Rometa, gdzie byliśmy jest nawet do 150 zł taniej. W każdym razie dzięki za pomoc.
            Swoją drogą, owczy pęd i materializm potrafią zdziałać cuda:D Mój syn miał awersję do rowerów – biegowy i mały 12 calowy leżały jeszcze 3 tygodnie temu nieużywane (mimo wielokrotnego namawiania od trzech lat). Dopiero jak koledzy zaczęli się z niego wyśmiewać, a ja powiedziałem, że dostanie coś większego jak się nauczy na starym (bo nie będę wydawał kolejnych pieniędzy na eksponaty w piwnicy), to wystarczyły trzy dni z 2 godzinnymi sesjami rano i wieczorem, żeby zaczął jeździć bez problemów. No ale teraz to już naprawdę potrzebuje większego roweru…

  • witam, mam pytanie czy do koła 20 cali z przerzutką, boczne koła podporowe mogą być standardowe czy jakieś specjale do przerzutek?
    Dziękuję za odpowiedź,
    pozdrawiam

    • Hmmm… dobre pytanie. Najlepiej byłoby podjechać do sklepu rowerowego i przymierzyć czy takie kółko będzie pasować od strony przerzutki.

  • Szukam roweru dla córki. 6,5 roku , 120 cm. Już się pogubiłam z tymi rozmiarami:) Proszę o pomoc. Rozmiar kół 20 cali bedzie ok? Znalazłam coś takiego:http://rower-sport.pl/pl/p/SEKTOR-ELEKTRA-20-ALU-super-kolory-/943 lub https://allegro.pl/dzieciecy-rower-galaxy-kometa-20-alu-dzien-dziecka-i5461997872.html lub http://www.bikko.pl/rowery-dla-dzieci/5-8-lat-20/rower-dzieciecy-romet-cindy-20.html Proszę o poradę. Fajny jest taki: http://www.bikecenter.pl/p9464,jamis-capri-2-4-blekitny-2013-rower-dzieciecy-24.html ale t24 cali to chyba przesada?

    • Wszystkie rowerki, które pokazałaś są naprawdę świetne i będą dobrze służyć. A jeżeli chodzi o wielkość, to najlepiej byłoby wybrać się do sklepu rowerowego i tam przymierzyć czy będzie okej. Według mnie córka jest na styku pomiędzy 20″ a 24″. I z jednej strony 24″ mogą być w tym momencie ciut za duże, a z 20″ dość szybko wyrośnie. Jeśli ma teraz na czym jeździć, to może jeszcze się wstrzymaj z zakupem? Ale i tak radzę wybrać się do sklepu i poprzymierzać, nawet inne.

  • Moja córka mając 2 lata i 2 miesiące zaczęła jeździć na rowerku biegowym (kółka 10 cali), a mając 3 lata i miesiąc zaczęła jeździć samodzielnie na rowerze z pedałami bez bocznych kółek. Rower ma koła 14 cali i hamulce w manetkach. Hamulce są specjalnie przystosowane do małych rączek i w żaden sposób nie utrudniają zatrzymywania się. Myślę, że wiele dzieci może rozpocząć naukę jazdy na rowerze w wieku 3-4 lata jeśli uprzednio jeździło na biegówce. Te rowery naprawdę dużo dają w późniejszej nauce jazdy na rowerze. Pozdrawiam :)

  • Niestety kupienie pierwszego „prawdziwego” roweru dla dziecka nie jest takie łatwe.
    Szukając roweru dla synka dowiedziałam się na razie, że:
    a) synek ma długie nogi i muszę dopasować rower albo do jego wzrostu (131 cm), albo długości nogi (62cm)
    b) dzieci z długością nóg między 58 a 66 nie istnieją.
    Co jest ważniejsze? Wzrost czy długość nogi mierzona od wewnątrz?
    Czy przy długości nogi 62 cm rama 14” i koło 24” są ok, czy trzeba kupić mniejsze? Przez ostatni rok synek urósł 8 cm i nie chcę kupować roweru tylko na rok. Pan w naszym sklepie rowerowym na większość moich pytań odpowiada „nooo…. ostatnio dobrze sprzedaje się ten model”. Niestety czytając opisy techniczne rowerów mam wrażenie, że w pewnym momencie przechodzę na inny język. Są tam same nazwy, które nic mi nie mówią. Byłabym wdzięczna za pomoc.

    • Z kupowaniem roweru dziecku jest zawsze „problem”, że ono za jakiś czas urośnie i wyrośnie z roweru. Sprawa jest „prosta”. Najlepiej zabrać młodego do sklepu i niech się przysiądzie do kilku rowerów. Możesz poszukać takiego roweru na którym będzie sobie radził i sięgał nogami do ziemi, ale rower będzie większy i na granicy jego możliwości. Ale nadal w granicach możliwości, tak żeby się nie męczył jazdą.

      Innej rady nie ma i wymiany rowerów u dzieciaków to naturalna sprawa.

  • Szukając roweru dla synka dowiedziałam się na razie, że:
    a) synek ma długie nogi i muszę dopasować rower albo do jego wzrostu (131 cm), albo długości nogi (62cm)
    b) dzieci z długością nóg między 58 a 66 nie istnieją.
    Co jest ważniejsze? Wzrost czy długość nogi mierzona od wewnątrz?
    Czy przy długości nogi 62 cm rama 14” i koło 24” są ok, czy trzeba kupić mniejsze? Przez ostatni rok synek urósł 8 cm i nie chcę kupować roweru tylko na rok. Pan w naszym sklepie rowerowym na większość moich pytań odpowiada „nooo…. ostatnio dobrze sprzedaje się ten model”. Niestety czytając opisy techniczne rowerów mam wrażenie, że w pewnym momencie przechodzę na inny język. Są tam same nazwy, które nic mi nie mówią. Byłabym wdzięczna za pomoc.

  • Każde dziecko jest inne i raczej nie kupuje się ot ta roweru „dla pięciolatka”. Jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej. Kupisz rower „na zapas” i dziecko będzie się na nim męczyć przez rok, zanim dorośnie, albo może szybko podrosnąć i będzie akurat.

    Tu nie ma złotej zasady, ale najważniejsze to nie męczyć dziecka jazdą na dużo za dużym rowerku, bo to powoduje jedynie zniechęcenie i frustrację.

  • Czesc.
    Dzięki za odpowiedź.

    A czemu wg Ciebie rowery 18 calowe są tak mało rozpowszechnione (na najbardziej znanym portalu 18 calowych jest np. 10 sztuk, a 16 calowych 70). Ten 18 calowy o tyle mnie bardziej interesuje że może by więcej czasu młodemu posłużył. Na dzień dzisiejszy syn ma 4 lata. Kupując dziś rower na następny sezon, muszę brać pod uwagę że kupuję rower dla 5 latka. Jak myślisz czy różnica 18 cali, a 16 jest duża? Czy 16 cali dla 5 latk to nie za mało (syn raczej jest z tych większych).
    Dzięki za odp i pozdrawiam

  • Hej, we wpisie masz orientacyjną tabelkę, jeśli chodzi o długość nogi po wewnętrznej, a rozmiar ramy. Niestety to tylko teoretyczne wyliczenia, a najlepiej iść po prostu do sklepu z dzieckiem i przymierzyć.

  • Witam
    Czy rower dla 5 latka o rozmiarze kół 18 cali jest Ok? Młody ma teraz 4 lata i jeździ na 12 calowym rowerku na dwóch kółkach. Czy 18 cali jest ok czy może 16 będzie lepiej.
    P.S. W ogóle tych 18 calowych jest strasznie mało.

  • Witam,
    Chciałabym kupic mojej 9-letniej córce rower. Wybiorę sie oczywiście do sklepu w celu dopasowania roweru do przyszłego użytkownika;). mam pytanie, które firmy rowerowe pan poleca??

  • @Adamik – niestety nie mam rozeznania w tym temacie, tym bardziej że producenci i sprzedawcy nie dają zwykle zdjęć, na których byłoby widać, że kijek podpasuje.

    Ale może takie rozwiązanie będzie lepsze i bardziej uniwersalne:
    http://goo.gl/bhGFCM

    @Małgosia – teoretycznie rowerek powinien pasować. Najlepiej mimo wszystko, by córka się przejechała na takim rowerze. Wtedy od razu wychwycisz jak to wygląda.

  • Chciałam kupić większy rowerek córce i upatrzyłam ładny ale na allegro więc nie mam możliwości przymierzenia go do dziecka i nie wiem czy rowerek z 18 calowymi kołami i 10 calową ramą byłby odpowiedni dla 5-cio letniego dziecka o wzroście 116cm i o długości nogi po wewnętrznej 51 cm. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  • Szukałem dość wnikliwie, ale nie znalazłem – może znasz jakiś model gdzie jest możliwość pomocy dziecku przez dołożenie kijka? Wiem, że to staromodne, ale ja się tak nauczyłem jeździć i też chciałem zobaczyć tę przyjemność w oczach młodego jak się zorientuje, że nagle jedzie sam, bez pomocy. Jak znasz jakiś model to dzięki, pozdrawiam!