Skocz do zawartości

Planowanie tras rowerowych. Aplikacja czy GPS na rower?


Rekomendowane odpowiedzi

Gdy mam włączone mapy google (nawiguję do celu) oraz aplikację (zliczanie kilometrów itp.) to mój telefon zużywa mniej więcej 1% baterii na 1 km takiej jazdy (a pedałuję rekreacyjnie, turystycznie, więc wolno). Testowałem to wielokrotnie. Gdy wyłączę nawigowanie (gdy znam drogę do celu), to zużycie jest jeszcze mniejsze. Wyjeżdżając z bazy z całkowicie naładowanym telefonem mam zapasu na około 100 km trasy. Mi wystarcza, bo robię zwykle wycieczki po 30-60 km. Nadto mam w kieszeni szybką ładowarkę i w przerwie na kawę w jakimś barze mogę podładować. Ale oczywiście, powerbank można też wozić, zwłaszcza na odludziu. 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czy dobrze rozkminiłem aplikację mapy.cz? 
Gdy zaplanuję trasę własnoręcznie, na laptopie, ona synchronizuje mi się z aplikacją mapy.cz na telefonie. Jest ok. Mogę według własnej trasy nawigować i jeżeli chcę, też nagrywać swój rzeczywisty ślad i potem go zapisać w "aktywnościach". 
Ale, gdy dostanę od kogoś plik GPX lub ściągnę ogólnie dostępny w necie, to widzę go na mapie, na swoim ekranie, ale nie ma klawisza "nawiguj". Nie mogę nawigować. Tylko widzę trasę i swój punkt na globie. Tak? Czy coś źle czynię? Może po to tak zrobili, aby naród nie jeździł po dziwnych trasach, robiąc np. szkody w rolnictwie czy w przyrodzie, a potem broniąc się, że trasę "pobrał", a winny jest właściciel aplikacji mapy.cz. ???
PS
W tej aplikacji fajnym rozwiązaniem jest "wycieczka po okolicy". Suwakiem zaznaczasz liczbę kilometrów, które chcesz pokonać i rodzaj aktywności (np. rower górski lub szosowy), a program zaproponuje ci trasę, dostosowaną do rodzaju roweru, o określonym kilometrażu, od okolicznej atrakcji do atrakcji i do punktu startu (twoja lokalizacja). Mam nadzieję, że to się sprawdzi w dowolnym miejscu. Na razie raz testowałem po Mazowieckim Parku Krajobrazowym (wypad na ok. 30 km). 
PS 2.
Nie opracowali jeszcze instrukcji do mapy.cz. A przydałaby się. Nie zawracałbym głowy na Forum. A może jednak istnieje?

Odnośnik do komentarza

Tak, po wgraniu gpx nie jesteś w stanie nawigować. Znane to od dawna, wielokrotnie sygnalizowane twórcom, ale nie jest to żaden priorytet dla nich. Do tego celu lepiej nadaje się komoot, ale bez głosu, bo się słuchać nie da. Trzeba jednorazowo wykupić pakiet i potem działa na amen. Sama nawigacja w mapy.cz jest lepsza i ma ciemny tryb.

Odnośnik do komentarza
Czyli w wersji darmowej w Komoot nie ma nawigacji głosowej, ale po zakupie dowolnego pakietu już jest dożywotnio?
Tak to wygląda, o ile nic się nie zmieniło. Komoot jest bardzo fajny do planowania tras, przede wszystkim pokazuje rodzaj nawierzchni. Jeżeli używasz komputera rowerowego to jest też bezpośrednia synchronizacja np z Connect.
Odnośnik do komentarza

@APZ Zainstaluj sobie apkę AccuBattery. Sporo ci powie o baterii co i ile zużyło oraz jak dbać o baterię. Wskazaniem wydajności baterii niekoniecznie trzeba się przejmować bo czasem podaje błędnie a jeżeli bateria jest dwukomorowa to trzeba to zaznaczyć w opcjach. Najlepiej ładować w zakresie 20-80% wiadomo na wyjazd ładuje się do pełna. Jeżeli nawigacja google nie jest musowa to użyj np. mapycz czy coś podobnego bo wtedy nawigujesz i zliczasz kilometry jedną aplikacją.

3 godziny temu, APZ napisał(a):

Ale, gdy dostanę od kogoś plik GPX lub ściągnę ogólnie dostępny w necie, to widzę go na mapie, na swoim ekranie, ale nie ma klawisza "nawiguj". Nie mogę nawigować. Tylko widzę trasę i swój punkt na globie.

Już nie pamiętam ale ktoś udzielający się na forum mapy.cz stworzył własną stronę za pomocą której można taki obcy plik GPX przerobić i użyć w mapycz. Strona jest po czesku ale ma być też wersja angielska. Już jest też po angielsku gpxmapy.cz
Nie ma też za bardzo możliwości zaplanowania trasy poza drogami. Coś tam w planach jest. Być może da się to zrobić w gpxmapy.cz

3 godziny temu, APZ napisał(a):

Nie opracowali jeszcze instrukcji do mapy.cz. A przydałaby się. Nie zawracałbym głowy na Forum. A może jednak istnieje?

Instrukcja niby jest ale taka trochę ... jest. Może być trochę nieaktualna. Na stronie mapy.cz w prawym dolnym rogu można się przełączyć na język polski i w tej okolicy jest też pomoc czyli instrukcja https://napoveda.seznam.cz/en/mapy/mapove-podklady/zakladni-mapovy-podklad/ może mieć spore poślizgi z aktualizacjami. W sumie forum też jest instrukcją.
Gdy ktoś ma problem z językami obcymi to w przeglądarce Chrome jest opcja tłumaczenia a jeżeli ktoś nie lubi Chroma to większość użytkowników od Windows 10 ma Microsoft Edge który też fajnie i łatwo tłumaczy.


Sam ludziom pisałem, że można eksportować w formacie GPX i KML ale aktualnie tylko GPX. Jeżeli się przegląda ich forum w miarę na bieżąco to się nadąża. Nie każdy ma czas i akurat taką potrzebę więc później można się trochę pogubić.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...