Skocz do zawartości

Wzrost cen części rowerowych i problemy z dostępnością

Polecane posty

To fakt - lekko się zdziwiłem widząc choćby ceny szosowej kasety 105: było 200-230 zł, jest 330-400 zł. I nawet w tych cenach, towar dostępny tylko w czesci sklepów, w pojedynczych sztukach. Sporo ludzi przeżyje szok w maju-czerwcu...

Niektórzy przewidzieli i mają duże zapasy. Choćby Stajnia Rowerowa z którą jestem zaprzyjaźniony. Natomiast ceny u nich to np. 400 zł za kasetę SLX 11x a 450 z XT. I mówią że to jeszcze podrożeje.

Zamówiłem kasety i łańcuchy z Ali Express i Rosebikes miesiąc temu. Na razie nie przyszły. SLX na Ali poniżej 200 zł. Ale pytanie czy kiedykolwiek przyjdzie? 

Ja właśnie kupiłem ostatnie sztuki kasety i łańcucha 105 w niemieckim Decathlonie (dostępne w niektórych sklepach, online już brak towaru) - tam ceny jeszcze normalne, w polskim Deca już 80% wyższe. Mam więc spokój na ten rok - o ile oczywiście uda mi się spotkać z bratem przez pandemię 😆 Natomiast co do Ali, to jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby przesyłka rejestrowana (np. Ali Standard Shipping) nie dotarła. Właśnie zamawiałem jakieś drobne rzeczy w tym miesiącu i doszły po niecałych 2 tygodniach (np. hak przerzutki, w zasadzie niedostępny w Polsce). Mimo to polecam tylko płatność kartą kredytową - w przypadku wtopy najprościej tak odzyskać kasę (charge back).

Jeszcze można sobie popatrzeć, jakie terminy dostaw mają producenci rowerów działający w modelu direct sale. Canyon na większość swoich modeli ma albo "wyprzedane" bez terminu dostępności, albo daty z przedziału maj-listopad. Rose nie lepiej. A to oznacza tylko to, że w tym roku na pewno nie będzie lepiej i jakiejkolwiek normalności w dostępności można się spodziewać w (może) 2022.

Gdzieś czytałem, że Shimano przymierza się do zwiększenia produkcji. Przymierza się oznacza tyle, że intensywnie liczą czy taki popyt się utrzyma i czy warto inwestować w nowe moce produkcyjne. I może im równie dobrze wyjść, że po pandemii rynek będzie przesycony i nie warto. 

Wszystko podrożało, nie tylko same części rowerowe. Pandemia się do tego oczywiście też przyczyniła. Ja parę dni temu byłem w rowerowym w moim mieście i kupiłem pedały aluminiowe za 38 zł. Mocne, dobre pedały. Mam wprawdzie już jedne takie pedały, które kupiłem kilka lat temu, na targu z częściami rowerowymi, ale chciałem mieć jeszcze drugie, w zapasie pedały. 

A kilka lat temu to takie pedały w sklepie rowerowym kosztowały ponad 20 zł. 

Nawet na targu podrożały części rowerowe, bo tam sprzedawcy są obciążeni też opłatami, a samorządy, również z powodu pandemii podniosły ceny za opłaty, za wynajem straganów sprzedawcom. 

I będzie drożało jeszcze bardziej, a ludzi niedługo już nie będzie stać na kupowanie różnych rzeczy. 

• 1 month later...