Skocz do zawartości

Problem z dostępnością i pomysl na złożenie roweru.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Naszedł ten dzień i postanowiłem dołączyć do grona osób poruszających się na rowerach szosowych. 

Założenia: jazda po niemieckich asfaltach bo mieszkam w Niemczech przy granicy w weekendy tylko. Ile wlezie. Cel kardio;) 

Przeczytałem sporo postów również i tutaj i powstał mały problem. Nawet kiedy już coś wybrałem i chciałem na tym usiąść to praktycznie dostępność rowerów nie isnieje. Jestem z okolic Szczecina. 

Druga sprawa że mogę poczekać ale jak czytam wypowiedzi np Pana jajacek to zastanawiam się czy nie od razu zacząć od składania od zera. Ma to swoje zalety np porządne koła i inne ważne komponenty. Co do rany fajnie by było gdyby była z karbonu ale nie musi. Osprzęt 105 wydaje się jest w moim zabiegu. Kiedyś składałem komputery dla graczy i nie wyobrażam sobie żebym kupił gotowca ?

Poza tym jestem po szkole samochodowej więc coś tam z manula zostało. 

44 lata 

185 cm

Waga za duza

I teraz do rzeczy: czy możecie wskazać mi osobę lub miejsce stronę przy pomocy której będę mógł to osiągnąć? Wydawanie pieniędzy na rowej np za 5-8 tys gdzie należy wymienić przy mojej wadze ponad 100kg od razu koła to jest dla mnie marnotrawstwo. Z drugiej strony nie ma czegoś takiego jak ceny wyprzedażowe teraz. Dzwoniłem do wielu sklepów.

Może pomysł na dobrą ramę np ze speca plus tańszy osprzęt (tiagra) i dobre koła będzie lepszym rozwiązaniem i ewentualny upgrade w przyszłości? Jazda w zimę byłaby możliwa przy endurance czy może lepiej uderzyć w gravela? 

Ktoś pomoże? 

Karol 

 

 

Odnośnik do komentarza

W Szczecinie są przyzwoite sklepy. Np. Synkros Suchodolskiego.  W Nowogardzie też jest sklep sprzedający Spece i ogłaszają się na OLX z wyprzedażami. Do ok. 20 tys zł chyba żaden producent nie daje dobrych kół. Taka jest praktyka w tej branży. Nie ma w tym roku wyprzedaży bo nie ma towaru. Złożenie roweru od zera będzie kosztować o ok. 40% więcej niż kupno gotowego. Może warto spojrzeć czy nie mają wyprzedaży w Berlinie. Nie mówię po niemiecku więc nie wiem gdzie szukać. Niemiecka branża też przeżywa kryzys. Firma z Drezna od której czasem coś kupuje bike24.com zamknęła jeden ze sklepów i zwolniła personel.

A czy gravel czy szosa to zależy co się kupuje i czego się oczekuje. Przejechać po okazjonalnym szuterku można i szosą endurance. A jak ktoś chce się regularnie zapuszczać rowerem do lasu to już raczej nie szosa tylko gravel. Kupno samej ramy i budowanie na niej roweru nigdy nie jest opłacalne. Lepiej kupić gotowy i zmienić komponenty, które nam nie odpowiadają.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za szybką odp. Sporo mi Pan wyjaśnił. Czyli zakładając że od wyboru ramy powineniem zacząć, to byłby Pan tak miły i podpowiedział jeszcze czy lepiej szukać czegoś z karbonu na tańszym osprzęcie czy aluminium plus droższy osprzęt. Kwestia wyboru firmy i jej doświadczenia są jak domyślam się również ważne. Podanie przykładu ze z firmy Spec dla tak doświadczonej osoby jak Pan myślę że nie będzie stanowił problemu ?

Czyli idę w kierunku endurace. 

Mi do głowy przychodzi tylko Allez Elite. 

https://www.rowmix.com.pl/allez/8742-allez-elite-2020.html?search_query=Allez&results=6

Coś na karbonie? 

Z mojej strony sklep w Szczecinie znam i tam się udam. W Berlinie byłem i strony też oglądam. Jest posucha. 

 

Karol

Odnośnik do komentarza

W necie wszyscy na Ty. Stronię od szos aluminiowych. Od wielu lat mam tylko karbonowe bo karbon ma znacznie lepsze właściwości. Potrafi być sztywny a jednocześnie komfortowy. Szosa w karbonie na Tiagrze 4700 czy 105 5800 lub 7000 wydaje się być w pełni wystarczająca do amatorskich zastosowań. Allez bym nie kupił. Ja chcesz mieć komfort to Spec Roubaix albo Trek Domane. Drugi koszyk wyboru To Giant Defy i Canyon Endurace. Niedrogie rowery ma holenderska firma Sensa. To jest z grubsza taki Kross tylko lepszy. Sensa Giulia to ich model endurance. Wolę na karbonie z gorszym osprzętem niż na alu z lepszym. Różnica między Tiagra 4700 a Ultegra 8000 nie jest duża. A między 105 R7000 a Ultegra 8000 jest ledwo wyczuwalna.

Odnośnik do komentarza

Ja bym nie szedł w składanie samemu roweru. Już mając rower szosowy za ok 2500 i mtb za 4100 pilnuję się, aby w tych rowerach nie wymienić nic oprócz koniecznych elementów. Po prostu zdecydowanie bardziej opłaca się sprzedać i kupić rower, który będzie nam odpowiadał niż wymieniać połowę roweru. Trochę inaczej to wygląda, jak ktoś już ma topową ramę i dokupuje koła, które wraz z wymianą roweru przeniesie na nowy rower, ale z tym też coraz ciężej, ze względu na różne standardy sztywnych osi w różnych rowerach.

Np. Kupiłem Rockridera Xc 100 za 4100, rama - około 1000, koła z oponami i dętkami 800, napęd nx 1x12 1500 zł, manitou markhor amortyzator - 1000 zł, hamulce sram level t 500, już mamy 4800 a musisz jeszcze dokupić support, mostek, kierownicę, siodełko, linki, pancerze, stery, itd. Sumarycznie wyjdzie prawie 6 k. Dodatkowo kupując cały rower masz łatwiej z gwarancją niż jak sam składasz.

Odnośnik do komentarza

Ja bym tam na Twoim miejscu poszukał na olx, często można kupić prawie nówki (wiem, każdy może tak napisać o swoim...) za 60%-70% ceny sklepowej, a porównując do katalogowej to wręcz za pół ceny. Ja w ten sposób kupiłem vento 5.0 2018 i jestem zadowolony. No i towar dostępny od ręki, do tego można pojechać do sprzedającego i się przymierzyć, a kupując z neta ze strony to jednak loteria z rozmiarem. Składanie się wyjątkowo nie opyla. 

Odnośnik do komentarza

Pani Ewa z Nowogardu którego sklep polecił mi jajacek, okazała się Tą Panią Ewą Bańkowską i okazało się, że oprócz uroku osobistego i swoich trofeów jest również świetnym doradcą. Spec Venge Elite 2018 zakupiony. Dziękuję za pomoc i rady na tym forum. Jestem na tą chwilę zadowolony jak małe dziecko, które dostało wymarzony prezent pod choinkę. Teraz czas na jazdę. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...