Skocz do zawartości

Gripy, chwyty Ergon. Czy warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak wcześniej pisałem i pytałem. Będę wymieniał kask i siodełko będę chciał dopasować. I myślę, jak zostanie mi kasy to wymienić Gripy. Teraz mam te co z rowerem dostałem, zwykłe gumowe amobea za około 20 zł. I nie są zbyt komfortowe. Dużo pozytywnego naczytałem się o chwytach Ergona gp. Używa ktoś warte swej ceny, bo drogie są. A i zastanawiam się czy kupić tańsze bez rogów, czy dołożyć i te z rogami. Tylko którą wersje model Gp5 kosztuje gdzieś 250zł. Czy może tańsza z mniejszymi rogami co sądzicie?  

Odnośnik do komentarza

Miałem podobny dylemat i też się przymierzałem do tych Ergonów. Ostatecznie zamiast zmiany chwytów zastosowałem dość nietypowe rozwiązanie, czyli rogi montowane wewnętrznie. Teraz mam je w dwóch rowerach. W jedym SQlaby (http://themtblab.com/2016/08/review-sqlab-311-handlebars-411-innerbarends-and-711-sy-grips.html), a w drugim zwykłe rogi za 30 zł, tylko zamontowane tak jak SQLaby, czyli pomiędzy chwytem a obejmą obejmą klamkomanetki.

Jakieś 80% czasu jazdy na obydwu rowerach trzymam dłonie właśnie na tych rogach. Komfort jest nieporównywalny, a jednocześnie dostęp do dźwigni hamulców i przerzutek jest zupełnie dobry.

W takim przypadku wystarczają zwykłe chwyty za 15 zł.

Odnośnik do komentarza

@DawidK - Łukasz chyba jeździł z chwytami Ergona i jeśli dobrze pamiętam to sobie chwalił.

@pepe - czy te rogi SQlab nie są trochę za krótkie?

W sumie sam pomysł z rogami wewnątrz całkiem niezły, założę je dzisiaj i potestuję. Chciałem kiedyś wrzucić lemondkę, potem myślałem o innej kierownicy na dalsze wypady ale może wystarczą rogi.

Odnośnik do komentarza

@pepe - czy te rogi SQlab nie są trochę za krótkie?

Nie są za krótkie, są w sam raz. Na końcach są szersze i na tych końcach dłoń się blokuje , tak jak na tym zdjęciu (źródło : https://www.sq-lab.com/shop/en/Innerbarends/SQlab-Innerbarends-411.html): fahrradinnerbarends-a_p_4002-6.jpg

 

W przypadku zwykłych rogów zamontowanych w tym miejscu kierownicy uchwyt jest trochę inny, w sumie nawet więcej opcji chwytu jest niż w SQLabach.

Minusem jest to, że klamki są odrobinę dalej od chwytu, ale mi to osobiście nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza

Witam, jakiś czas temu kupiłem chwyty Ergon gp 2 i  zainstalowałem je  w Treku FX. Rogi są w porządku, dla mnie o odpowiedniej długości i pokryte gumą. Gripy skręcane więc się nie przesuwają, ale jeżeli chodzi o podparcie dłoni to jak dla mnie nie jest to super wygodne rozwiązanie- próbowałem kilku ustawień, ale szczerze mówiąc wygodniej jest mi na zwykłych gumowych chwytach z lekkim wyprofilowaniem. Nie miałem i nie mam problemu z drętwiejącymi dłońmi i  jak dla mnie  cena katalogowa w okolicach 150 zł za ten produkt jest po prostu za wysoka.      

Odnośnik do komentarza

Ja zamontowałam najzwyklejsze gięte rogi wewnątrz na czas jazdy na trenażerze. Na długie outdoorowe dystanse wolałam natomiast ergonomiczne chwyty i proste rogi zewnętrzne. Chwyty kupiłam dość tanio, za ok. 20-25zł, chyba te: https://miastorowerow.pl/pl/chwyty-rowerowe/14826-chwyty-145mm-czarno-szary-2000000060095.html (piszę: chyba, bo kupowane w tym sklepie, ale półtora roku temu, dlatego nie mam pewności, czy te same, czy tylko wyglądające tak samo) i odkąd zaczęłam z nimi jeździć, przestały mnie boleć dłonie. Warto jednak "pomacać" na żywo. Bardzo podobnie wyglądające dostałam w Spartacusie, jednak były twarde i nie spełniały już swojego zadania.

Gięcie kierownicy pewnie ma znaczenie, choć ja jeździłam z prostą, tylko wąską (też wymieniałam fabryczną, za jakieś niespełna 20zł udało mi się znaleźć nową aluminiową), co też powoduje inne ułożenie dłoni. Wadą jest mało miejsca na liczniki, dzwonki i inne duperelki, ale co mi po najlepszych akcesoriach, jeśli nie będę jeździć, bo niewygodnie ;)

Odnośnik do komentarza

Mam prostą  kierownice, grubsza w środku na zewnątrz wąska. Kierownica, rogi i chwyty kierownicy mam Amoeba Vitra. Rogi dostałem bo w ofercie ich nie było, jak rower przyszedł to miałem w prezencie. Link do fotek jak to u mnie wygląda i specyfikacji. A przy okazji, będzie można go zobaczyć, bo go opisałem, ale nie pokazywałem:  https://www.forumrowerowe.org/garage/ve/garage/vehicle/5594-rower-na-ramie-muesinga-twinrod-lite/ . A i może mieć znaczenie, że ramę mam na styk, powinna być mniejsza, ale jestem niski i ta najmniejsza była. U mnie w sklepie powiedzieli, że dopuszczalna ta rama jest do mojego wzrostu. Natomiast mostek mam założony w duł na bardziej sportową pozycję. I ustawienia robiłem amatorsko z poradników z neta i z rad Łukasza co pisał i z filmików. Więc w miarę powinno być dobrze poustawiane. I często zwłaszcza przy długich dystansach bolą i drętwieją palce. 

Odnośnik do komentarza

Ja lubię takie rogi, niektórzy wolą gięte - rzecz gustu. Natomiast zwykłe chwyty zdecydowanie wymieniłabym na ergonomiczne, żeby mieć podparcie. Zwłaszcza, jeśli spędzasz na rowerze więcej niż 2h. A kierownica jaką ma szerokość? Bo chyba mogłaby być węższa, zwłaszcza, że przy 165cm nie masz raczej barów jak kulturysta ;)

 

Poza tematem: tę rurę już ktoś Ci przyciął? Pal sześć estetykę, ale szkoda byłoby się nadziać.

Odnośnik do komentarza

Elle tak tak przycięte dawno, zdjęcia dawałem świeżo po kupnie. Gościu nie docinał bym sobie mógł dobrać wysokość i dociął u siebie. W sumie muszę kiedyś zaktualizować zdjęcia, bo wiele osób oto pyta, jak pokazuje. Często jeżdżę więcej niż 2 godziny, nie raz od rana do wieczora. I temu pytam o tą wersje z rogami Erogonów, bo różnica znaczna w cenie jest, wersji bez rogów a tej z rogami. A do rogów się przyzwyczaiłem. A możliwe nie mam barów jak kulturysta, ale obiło mi się coś o dobieraniu długości kierownicy, do długości ramion. Ale nie wiem czy to prawda. 

Odnośnik do komentarza

Miałem podobny problem, nowy 29er, kierownica jakieś 72-74  cm szerokości. Jeździło się mocno niewygodnie, ból nadgarstków nawet po krótkiej jeździe. Obciąłem 1,5 cm z każdego końca (jest to jak najbardziej legalna operacja) i poprawa była znaczna..

Jeżeli masz zbliżoną szerokość a nie jesteś postury Mariusza P., to może pomóc.  (Ergony zawsze zdążysz kupić w razie czego).

Odnośnik do komentarza

Jak 60, to raczej nie docinać, bo jak się już raz utnie, to się z powrotem nie przyczepi, a 60 to jest akurat dość wąsko (choć są i węższe).

Ewentualnie można też pokombinować z kształtem kierownicy, przy lekko giętej kierownicy chwyty nie są ustawione prawie prostopadle do kierunku jazdy jak w prostej, tylko pod skosem.

To daje podobny efekt jak użycie tych Ergonów. Z tym, ze nie każdemu taka gięta kierownica pasuje, zwykle gięta ma też lekki wznios i np. do jazdy na stojąco jest gorzej. Ale chwyt jest na pewno wygodniejszy niż przy prostej. (W tzw. Holendrach chwyty są ustawione praktycznie wzdłuż do kierunku jazdy, nieprzypadkowo)

Na tej stronie SQLab jest to pokazane jak sposób ułożenia nadgarstka wpływa na komfort:

https://www.sq-lab.com/en/sqlab-ergonomics/the-hand.html

SQlab-WebinlineImage-hand-am-lenker-US.p

 

Przy szerokiej, prostej kierownicy jest właśnie taki efekt jak na obrazku po prawej. Przez nadgarstek przebiegają nerwy dłoni w dość wąskim kanale. Jeżeli dłoń jest skręcona, ten kanał się zawęża i podrażnia włókna nerwowe. (Nie jestem ortopedą, mogłem coś pokręcić, ale z grubsza, to coś w tym stylu).

 

Podobnie jest z obsługa myszy komputerowej. Pracuję po 8 godzin przy komputerze + rożne fora, gry , itp. i  w pewnym momencie miałem problem z bolącym nadgarstkiem.

Ortopeda polecił mi mysz tzw. wertykalną. Jak sobie popatrzysz w necie, to zobaczysz o co chodzi, w skrócie o zmianę chwytu : http://allegro.pl/mysz-wertykalna-pionowa-delux-m618-ergonomiczna-i6892150133.html

 

Z tymi chwytami ergonomicznymi w gruncie rzeczy o to samo chodzi, z tym, że te Ergony, to może i pomogą trochę a może i nie, bo z tego co widzę, to aż tak bardzo chwyt się nie zmienia, ale może, nie wiem, nie używałem.

 

A jeszcze jedno, rogi zewnętrzne, może i fajne, ale raczej na trasę nie do miasta, za daleko jest to klamek hamulców,

Odnośnik do komentarza

Dzięki pepe,ciekawe co podałeś. Poczytam o tym na spokojnie jeszcze. Łukasz oglądałem filmik, każdy oglądam. I dużo jest pozytywnych opinii o nich w  niecie i też je chwalisz. Tylko myślę czy gdybym kupował, to wziąć wersje z większymi rogami. Choć i tak zakup na razie pewnie poczeka o ile się zdecyduję. Pierw jak pisałem kask i siodełko.  

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...