Skocz do zawartości

Gripy, chwyty Ergon. Czy warto?


Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, 60cm wydaje się odpowiednia. Ja mam w MTB 58cm. Tak na marginesie, przy cenach Tranz-X i innych Joy'ów cięcie kierownicy mija się z celem, bo jak utniesz, to już nie dorobisz, a zawsze możesz jednak zechcieć wrócić do szerszej. Druga rzecz, że w przypadku średnicy 31,8 może być potem kłopot z zamontowaniem czegokolwiek, bo zwykle to zwężenie idzie od środka proporcjonalnie i w szerszych kierownicach kończy się ciut dalej.

 

Jak Cię stać ma Ergony, to kup. Zbierają dużo pozytywnych opinii, więc powinieneś być zadowolony. Jak pisałam, mnie wystarczyło rozwiązanie znacznie tańsze, a również zdarzało mi się spędzać na rowerze całe dnie.

 

Z wycięciem kierownicy jest identyczna loteria, jak z siodełkami - kwestia mocno indywidualna. Zależy nie tylko od preferencji, ale też od pozycji na rowerze (nie chodzi nawet o jazdę na stojąco, ale nawet siedząc). Co innego pakować jaskółkę do holendra, a co innego do roweru sportowego.

Odnośnik do komentarza

 Co innego pakować jaskółkę do holendra, a co innego do roweru sportowego.

Elle, gięte kierownice, to nie tylko takie jaskółki jak w holendrach. Jest też trochę wersji pośrednich (nawet więcej niż trochę).

W mtb też używają giętych kierownic :)

W każdym razie warto poeksperymentować IMO, koszt aluminiowej kierownicy to jakieś 30-60 zł, wiele się nie ryzykuje, a różnica w odczuciach jest naprawdę duża nawet jak jest odrobinę inne gięcie, czy trochę tylko inna szerokość.

(Wiem, bo trochę ostatnio robiłem eksperymentów na własnej osobie).

Aha i warto jeszcze też sprawdzić, czy kierownica jest w ogóle prawidłowo ustawiona, bo z tym, też może być różnie, niektóre kierownice mają nawet podziałkę która umożliwia sprawdzenie.

Odnośnik do komentarza

Nie no, wiem, że nie tylko jaskółki. To było takie ekstremum, zwłaszcza, że sam przywołałeś rowery z chwytem wzdłuż kierunku jazdy.

Oczywiście chwyty nie zmieniają znacząco ułożenia ręki, czasem jednak nie chodzi o to, a o możliwość podparcia poduszki dłoni (trochę jak w żelowych podkładkach w przypadku przywoływanej przez Ciebie myszki :)). Dużą rolę odgrywa także odległość kierownica-siodełko oraz różnica ich wysokości, ponieważ zdarza się, że nie chodzi o ułożenie dłoni, ale o samo opieranie na nich ciężaru ciała. I w tym przypadku miękkie podparcie poduszek jest nie do przecenienia.

Odnośnik do komentarza

W tej myszce werktykalnej nie chodzi wcale o możliwość podparcia, cała dłoń jest inaczej ułożona. Z grubsza to jest taki chwyt jak gdy się trzyma młotek (nazywany jest nawet chwytem młotkowym w ćwiczeniach ze sztangielkami, podciąganiu na drążku, itp,).

W przypadku prostej kierownicy rowerowej, chwyt taki jest niemożliwy do uzyskania. Jedynie zamontowanie rogów to zmienia.

W kierownicach typu baranek nie ma z tym problemu, zarówno w górnym jak i w dolnym chwycie. Sam bym sobie baranka zainstalował, tylko w moim biednym crossie nie jest to opłacalne. 

 

Włókna nerwowe zarówno w przypadku trzymania myszki komputerowej jak i kierownicy roweru w typowym chwycie są skręcone i nadwyrężane. W chwycie młotkowym już nie.

Stąd taka popularność rogów i wygoda jaką zapewniają.

 

Znalazłem też artykuł, gdzie temat kierownic mtb jest przystępnie opisany: http://testy.bikeboard.pl/artykuly,pokaz,32-kierownice-mtb-proste-i-giete-prezentacja:1

Co ciekawe to jest tam takie zdanie : "Barczyści faceci mogą jeździć na płaskich kierownicach o szerokości choćby i 600 mm oraz minimalnym gięciu 3°. Drobniejsze osoby przy tej szerokości mogą wymagać większego gięcia. "

Odnośnik do komentarza

Ciekawe, dla kogo w takim razie są jeszcze szersze kierownice. Dla yetich? :D

 

Z tą myszą widziałam wcześniej. To był z mojej strony skrót myślowy, że taki żelek pod nadgarstek też często przynosi dużą ulgę ;)

 

Natomiast co do chwytów, mimo wszystko będę bronić również "tradycyjnego" z MTB, ponieważ w moim odczuciu wyższość kierownicy szosowej nie polega na łapach i dole, tylko na możliwości zmian. Gdyby było inaczej, nikt nie zakładałby owijki na poprzecznej rurce (bo i po co, skoro dostęp do klamek jest gdzie indziej?), byłoby więcej miejsca na liczniki i inne duperele, a tak to na tej wąskiej chudzince nic nie da się upchać. Zdarzało mi się wielokrotnie, i przy łapach, i przy rogach, że łapałam się na tym, że zaczynam odpoczywać (zarówno ręce, jak i kręgosłup) właśnie w tej nieanatomicznej pozycji. Zresztą nadal kiedy jadę z kimś rekreacyjnie szosą na tzw. spacerek, żeby pogadać, w ogóle unikam innego chwytu. Więc to nie do końca jest tak całkiem złe.

Odnośnik do komentarza

Witam posiadam ergon gp5   od siebie mogę dodać  ze sa bardzo wygodne  super wyglądają ale ,  maja tez wady  ta guma  w kratkę sie  szybko zużywa  w poprzednim rowerze  po przejechaniu okolo 6 tys znikła  i te miejsce  zaczęło byc takie  lepiące.   W nowym rowerze  kupiłem znowu te same  i juz tez zaczyna znikać punktowo ta kratka ,  lubią tez  brud  trzymać  trzeba często szczoteczka je szorować 

   
Odnośnik do komentarza

MariuszK dzięki, a testowałeś może wersje z mniejszymi rogami, często używasz rogów? Bo to główny dylemat u mnie, która wersja. Ewentualnie może miało by sens wersja bez rogów, bo nie droga jest plus rogi co teraz mTylko 

Nie nie testowałem z mniejszymi rogami, wydaje mi sie ze prosta droga i odruchowo  ręce idą na rogi wiec raczej sporo na nich jeżdżę . W sklepie stacjonarnym moze jak sobie  pomacasz  to ci będzie łatwiej podjąć  decyzje która  wersje . Jak  jade gdzieś  powyżej 100 km to chyba każdy  możliwy chwyt używam wiec  tu plus na te dłuższe  rogi 

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...

Hej z fundacji dla on w której jestem uzbierałem sobie trochę kasy. I mam dylemat odnośnie rozmiaru I zmierzyłem sobie rozmiar dłoni i mam gdzieś 21-22 cm czyli w calach 8-8,5 rozmiar M. Ergon podaje: S-65-85, L-85 105. Który rozmiar wziąć  mniejszy czy większy?  Centrumrowerowe mi napisało jak szybka jazda i pewny chwyt to rozmiar mniejszy, jak bardziej spokojnie  większy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...