Skocz do zawartości

Odkręcanie łożysk Hollowtech II


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam problem z odkręceniem łożysk w systemie Hollowtech II w rowerze szosowym. Na węższej zewnętrznej stronie na jednym i drugim łożysku znajdują się oznaczenia: BC1.37x24 ROAD EC; DO NOT DISASSEMBLE; TIGHTEN ze strzałkami w stronę kierownicy. W jaką stronę powinienem odkręcać łożyska skoro cyferki wskazują na gwint angielski a strzałki na gwint włoski? Długość mufy to 68.4mm ( mierzone suwmiarką na oko bo z łożyskami).

Odnośnik do komentarza

Nie używajcie takich określeń jak "w stronę kierownicy" albo "w stronę kasety". Jeśli coś kręcimy to zgodnie bądź przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. 

Wyobraźmy sobie, że założyłem klucz na suport w ten sposób, że jest trzonkiem skierowany do ziemi i ciągnę go "w stronę kierownicy". Po chwili przekładam klucz i zakładam go tak, aby był skierowany trzonkiem do góry i dalej ciągnę "w stronę kierownicy". W ten sposób będę na przemian odkręcał i zakręcał mimo, że przecież w obu przypadkach ciągnę go "w stronę kierownicy". Radzę to przemyśleć :)

Odnośnik do komentarza

@NoOnesThere, niby masz rację, a jednak troszkę nie do końca ;) Patrzysz na to wyłącznie jako na ograniczone drgnięcie klucza, a tu trzeba na to popatrzyć całościowo, jako na ruch po okręgu. Innymi słowy tak, jak na ruch kół, które masz w rowerze. Jeśli jedziesz do przodu, będą obracać się w stronę kierownicy (chociaż dolna część będzie przecież się od niej oddalać), jeśli do tyłu - w stronę kasety.

Identycznie jest z pedałami - odkręca się zawsze tak, żeby zrobić pełne kółko do tyłu, a dokręca, robiąc pełne kółko do przodu. I o ile oczywiście poprawniej jest powiedzieć: przeciwnie/zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to jednak dopóki się tak tego uczyłam i tak kończyło się zawsze sprawdzaniem w necie, bo oczywiście zachodziłam w głowę, czy to lewy, czy jednak prawy pedał był zgodnie ze wskazówkami :D

Odnośnik do komentarza

Prawy pedał to ten oznaczony literką "R", lewy oznaczony literką "L". Prawy wkręcamy po stronie napędowej korby, a lewy po przeciwnej. Zasady ich wkręcania są absolutnie takie same bez względu na to czy rower stoi na kołach, jest odwrócony czy wisi :) No i jak ktoś będzie próbował kręcić "w stronę kierownicy" czy "kasety" to wszystko się popierniczy, bo to nie są jednoznaczne określenia. Dlatego polecam stosowanie określenia "zgodnie" bądź "przeciwnie do ruchu wskazówek zegara", gdyż są to określenia jednoznacznie wskazujące w jaki sposób mamy czymś obracać. I w sumie na tym możemy zakończyć dyskusję :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...