Skocz do zawartości

Korba trekkingowa i przerzutka przód


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Planuję w MTB z okazji zużycia napędu zrobić wymianę z przodu. Obecnie posiadam napęd 3x8. Planuję wymieć korbę na trekkingową i najbardziej pasowałaby mi Alivio FC-M4060 w systemie Hollowtech II. 

 

Jednak korba ta wg opisu jest kompatybilna z łańcuchem i kasetą 9-rzędową. Pytanie moje brzmi czy będzie działać dobrze z łańcuchem 8-rzędowym? 

 

I jeszcze 2 pytanie. Posiadam z przodu jakąś przerzutkę, chyba Tourney, która do tej pory obsługiwała korbę z blatem 42. Rozumiem, że do trekkingowej muszę wyposażyć się w nową? Jeżeli tak to czy macie coś do polecenia jeśli chodzi o taką konfigurację napędu?

 

Odnośnik do komentarza

Ok, poniekąd tutaj znalazłem odpowiedź. Wg kilku osób nie powinno być problemu z połączeniem korby 9-rzędowej z 8-rzędowym łańcuchem i kasetą. 

 

Ale jak sprawdzę to na własnym rowerze to jeszcze potwierdzę. 

 

Przy okazji nasunęło mi się kolejne pytanie: czy przedłużać łańcuch o kilka ogniw montując korbę trekkingową zamiast górskiej?

Odnośnik do komentarza

Weź pod uwagę, że łańcuchy dla 6,7,8 rzędów mają taką samą szerokość(grubość), a dla napędu 9 łańcuch będzie trochę węższy. Nigdy nie próbowałem ze sobą łączyć takich zestawów i może się da ale generalnie jak kaseta i łańcuch są dedykowane do 9 rzędów to zdaje się, że korba też taka powinna być. Ale głowy za to nie dam.

Odnośnik do komentarza

Mechanizmy korbowe pod 9 mają nieznacznie węższe blaty, to jest o ile dobrze pamiętam 0,2 mm. Łańcuch pod 8 jest szerszy od 9 w zależności od producentów 7,1 mm bądź dla SH 7,3 mm. zgrzyt "może" występować na środkowym blacie podczas używania skrajnie małych koronek kasety. tj. szerszy łańcuch obciera o duży blat. Miałem tak stosując 9-cio rzędową korbę Tiagry do kasety pod 8.  Jeśli chodzi o przerzutkę powinna dać radę wydaje mi się że masz FD-TX51 która bez problemu powinna sobie poradzić z korbą turystyczną. Pamiętaj że gdy zakładasz łożyska zewnętrzne do zintegrowanej osi suportu, dobrze zrobić planowanie ramy. Drobne sprostowanie do systemu "Hollowtech II" Występuje wg. klasyfikacji Shimano od LX, SLX w górę.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Korba powinna spokojnie sobie dać radę. Tylko jak będziesz wymieniał przednią przerzutkę, to kup taką pod 9. rzędowy łańcuch. I łańcuch też bym zmienił na 9.rzędowy.

 

Łańcuchy 5/6/7/8-rzędowe mają tę samą szerokość wewnętrzną 3/32". Natomiast łańcuchy 9/10/11-rzędowe są troszkę węższe wewnętrznie i wszystkie mają 11/128".

 

No i oczywiście 8. rzędowe od 9. rzędowych będą różniły się szerokością zewnętrzną, co może powodować problem przy współpracy z przednią przerzutką w tym wypadku. Dlatego dałbym łańcuch pod 9. rzędów, jeżeli oczywiście kaseta nie jest zużyta i go przyjmie.

Odnośnik do komentarza

Korba powinna spokojnie sobie dać radę. Tylko jak będziesz wymieniał przednią przerzutkę, to kup taką pod 9. rzędowy łańcuch. I łańcuch też bym zmienił na 9.rzędowy.

 

No i oczywiście 8. rzędowe od 9. rzędowych będą różniły się szerokością zewnętrzną, co może powodować problem przy współpracy z przednią przerzutką w tym wypadku. Dlatego dałbym łańcuch pod 9. rzędów, jeżeli oczywiście kaseta nie jest zużyta i go przyjmie.

 

A co wg Ciebie, czy wg Was byłoby lepszym wyjściem, jeśli chodzi o kompatybilność (bo chciałbym to zrobić w miarę po kosztach):

 

1. Tak jak sugerujesz przerzutka przód 9-rz + 9-rz łańcuch na 8-rz kasetę

2. Czy jednak przerzutka przód 8-rz + łańcuch 8-rz na 8-rz kasecie. (jedyne co by pozostało 9-rz to korba alivio)

 

kasety póki co nie chcę wymieniać na 9-rz, bo do tego dojdzie manetka i zaś koszty...

 

Innymi słowy: 1 rozwiązanie to niedopasowanie łańcucha do kasety, 2 to niedopasowanie przerzutki przód do korby. Co wg Was działałoby gorzej/lepiej?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W nowym (2016) katalogu Shimano, Holowtech II występuje już od grupy Alivio. 

Technologia Hollowtech II jest połączeniem: pustego ramienia korby i zintegrowanej osi suportu. Na korbie Alivio nawet z roku 2017 nie znajdziesz piktogramu mówiącego, że jest ona zrobiona w technologii Hollowtech II.

Odnośnik do komentarza

W katalogu, o którym mówię jest mowa o korbie dwuczęściowej FC-M4050 i suporcie z zewnętrznymi łożyskami SM-BB52. Faktycznie nie ma tam żadnego symbolu ale w grupie Deore tez takowego nie znalazłem. Stąd mój wniosek co do Holowtech II. Potem przeczytałem poniższy wpis i utwierdziłem się w swoich wnioskach. Staram się być otwarty na wiedzę więc jeśli się mylę to przedstaw swoje argumenty. Chętnie się poduczę. 

https://roweroweporady.pl/shimano-hollowtech-a-hollowtech-ii/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...