Shimano Hollowtech a Hollowtech II

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Oglądając korby Shimano można natknąć się na hasło Hollowtech (hollow – pusty) oraz Hollowtech II. Co one oznaczają? Przyznać muszę, że Shimano oraz sprzedawcy internetowi są mistrzami w mydleniu oczu. Z opisów, które są dostępne czasami dość trudno wywnioskować czy dana korba ma któryś z tych systemów. Ale można przyjąć, że: Hollowtech to technologia próżniowych komór w ramionach korby, które są kute. Dzięki temu są one lżejsze i sztywniejsze. Zaś Hollowtech II to system polegający na zintegrowanie osi suportu z prawym ramieniem korby i wyprowadzenie łożysk na zewnątrz. Dzięki temu całość może być lżejsza. A gdzie Hollow? Widać to na zdjęciu korby XT – ma ona dziurę na wylot w miejscu gdzie w standardowych konstrukcjach jest suport.

shimano xt korba
Korba Shimano XT ma puste ramiona i suport Hollowtech II

Shimano w korbach Deore, albo niektórych poza grupowych nie stosuje oznaczenia Hollowtech II, zostawiając je dla korb, które mają obie technologie na pokładzie. Korby w których suport jest z łożyskami zewnętrznymi, ale ramiona nie są puste nazywa „dwuczęściowym mechanizmem korbowym z pełnymi ramionami”. Czyli jak dla mnie Hollowtech II :)

Użytkownicy korb i suportów w systemie Hollowtech II najczęściej doceniają łatwość rozebrania całej konstrukcji. Do odkręcenia ramion korby wystarczy klucz imbusowy, a do odkręcenia misek suportu jeden klucz wielowypustowy, choć niektórzy odkręcają je przez szmatę kluczem typu żabka – czego osobiście nie polecam. W tej beczce miodu jest jeszcze łyżka dziegciu – jako, że łożyska suportu są na zewnątrz – są bardziej narażone na warunki zewnętrzne (piasek, woda, błoto). A Shimano w suportach Hollowtech II stosuje niestandardowe łożyska, które nie tak łatwo wymienić. Dyskusje co do sensowności stosowania tego typu suportów nadal trwają, ja w swoim rowerze mam właśnie takie i na razie nie mam powodów do narzekań.

W tym wpisie szczegółowo opisałem jak odkręcić taką korbę oraz łożyska suportu typu Hollowtech II. A tu znajdziesz korby i suporty na zewnętrznych łożyskach Hollowtech.

Shimano XT Hollowtech puste
Puste w środku ramię korby Shimano

Warto wspomnieć przy okazji o jeszcze jednej technologii stosowanej przez Shimano czyli o Hollowglide. Jest ona dostępna w korbach Dura-Ace oraz Ultegra, a polega to na tym, że duża tarcza jest pusta w środku. Co oczywiście przekłada się na niższą masę.

shimano hollowtech II suport
Suport BB70 Hollowtech II
 • Adrian

  Cześć,
  Może głupie pytanie, ale czy wszystkie otwory na suport są takie same czy różni producenci montują różne rozmiary? Pytam ponieważ chyba czeka mnie wymiana suportu w rowerze i się zastanawiam czy jak kupię jakiś lepszy/trwalszy model, to czy będzie pasować (nie rozeznałem jeszcze rynku w tym temacie)?

  I jeszcze jedno pytanie – czy możesz polecić jakiś suport – znaczy dobra jakość, ale też nie kosztujący kilkuset złotych – aktualnie mam montowany na kwadrat.

 • Jeżeli chodzi o rozmiar suportu, to najlepiej wykręcić ten, który masz aktualnie w rowerze i na nim powinny być napisane jego rozmiary. I musisz kupić identyczny jaki masz.

  Jeśli chodzi o zakup, to nie martw się, kilkuset złotych na wkład suportu nie wydasz :) Na kwadrat możesz zerknąć np. na Shimano BB-UN55

 • aleks

  Cześć. Mam problem z korbą HTII. Kupiłem na Allegro (nie było wzmianki o wadzie) korbę Shimano 105. W lewym ramieniu ukręcono śrubę plastikową i część została w środku. Nie wiesz jak się jej pozbyć?

  • No tak… ktoś kluczyka nie miał i pewnie odkręcał śrubokrętem. Koniecznie kup sobie kluczyk, jeśli nie masz. Sprzedają go zazwyczaj w komplecie z kluczem do suportu, albo osobno za kilka złotych.

   Jak się pozbyć tego co zostało, dobre pytanie. Możesz próbować ją naciąć pilnikiem, ale tak by nie uszkodzić gwintu. I potem próbować odkręcić wkładając coś płaskiego w to nacięcie. Możesz też próbować podgrzać ją suszarką do włosów, tylko tak by jej nie stopić. Gdy zrobi się miękka, powinna dać się wyciągnąć po podważeniu śrubokrętem.