Shimano Hollowtech a Hollowtech II

Oglądając korby Shimano można natknąć się na hasło Hollowtech (hollow – pusty) oraz Hollowtech II. Co one oznaczają? Przyznać muszę, że Shimano oraz sprzedawcy internetowi są mistrzami w mydleniu oczu. Z opisów, które są dostępne czasami dość trudno wywnioskować czy dana korba ma któryś z tych systemów. Ale można przyjąć, że: Hollowtech to technologia próżniowych komór w ramionach korby, które są kute. Dzięki temu są one lżejsze i sztywniejsze. Zaś Hollowtech II to system polegający na zintegrowanie osi suportu z prawym ramieniem korby i wyprowadzenie łożysk na zewnątrz. Dzięki temu całość może być lżejsza. A gdzie Hollow? Widać to na zdjęciu korby XT – ma ona dziurę na wylot w miejscu gdzie w standardowych konstrukcjach jest suport.

shimano xt korba
Korba Shimano XT ma puste ramiona i suport Hollowtech II

Shimano w korbach Deore, albo niektórych poza grupowych nie stosuje oznaczenia Hollowtech II, zostawiając je dla korb, które mają obie technologie na pokładzie. Korby w których suport jest z łożyskami zewnętrznymi, ale ramiona nie są puste nazywa „dwuczęściowym mechanizmem korbowym z pełnymi ramionami”. Czyli jak dla mnie Hollowtech II :)

Użytkownicy korb i suportów w systemie Hollowtech II najczęściej doceniają łatwość rozebrania całej konstrukcji. Do odkręcenia ramion korby wystarczy klucz imbusowy, a do odkręcenia misek suportu jeden klucz wielowypustowy, choć niektórzy odkręcają je przez szmatę kluczem typu żabka – czego osobiście nie polecam. W tej beczce miodu jest jeszcze łyżka dziegciu – jako, że łożyska suportu są na zewnątrz – są bardziej narażone na warunki zewnętrzne (piasek, woda, błoto). A Shimano w suportach Hollowtech II stosuje niestandardowe łożyska, które nie tak łatwo wymienić. Dyskusje co do sensowności stosowania tego typu suportów nadal trwają, ja w swoim rowerze mam właśnie takie i na razie nie mam powodów do narzekań.

W tym wpisie szczegółowo opisałem jak odkręcić taką korbę oraz łożyska suportu typu Hollowtech II. A tu znajdziesz korby i suporty na zewnętrznych łożyskach Hollowtech.

Shimano XT Hollowtech puste
Puste w środku ramię korby Shimano

Warto wspomnieć przy okazji o jeszcze jednej technologii stosowanej przez Shimano czyli o Hollowglide. Jest ona dostępna w korbach Dura-Ace oraz Ultegra, a polega to na tym, że duża tarcza jest pusta w środku. Co oczywiście przekłada się na niższą masę.

shimano hollowtech II suport
Suport BB70 Hollowtech II