Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.07.2023 o 14:56, Oskarr napisał(a):

Przy niższych prędkościach i mocach nie ma różnicy między alu a karbonem, przy 500+ watach już tam jakaś różnica jest. Co do watów - pedałując generujesz moc. Poniżej masz tabelkę z orientacyjnymi mocami. FT to moc na progu, czyli ile ktoś jest w stanie utrzymać jadąc przez godzinę, w tym miejscu wyrażone w watach na kg masy ciała. Ja mam teraz coś koło 260 watów i 67 kg, wychodzi mi okolice 3,9 W/kg. Jadąc w trupa przez godzinę powinienem utrzymać te 260watów, po godzinie powinienem spaść z rowerka i zemdleć. Z tabelki możemy odczytać, że te 3,9 wata FTP powinno mi dać okolice 4,7 W/kg przez 5 minut (314 Watów na maksa przez 5 minut) i 8,3 W/kg przez 1 minutę (556 watów przez minutę). Ja obecnie jestem w kategorii 2, aby rywalizować na takich zawodach jak obecnie startuję muszę wejść do kategorii 1, aby wygrywać musiałbym mieć moc na progu w okolicy 5,5-6 wata/kg. Regularnie trenując kolarz jest w stanie zwiększyć swoją moc o około 20 watów na rok, czyli za jakieś 5 lat powinienem być w stanie rywalizować z czołówką ? 

Ci czołowi kolarze z amatorskich wyścigów są w stanie utrzymać taką moc przez godzinę, jak nie wytrenowana osoba przez minutę. 

mt-power.png

No cud malina, ładnie opisane. Że pedałując wytwarza się moc, to  wiem itd., ale jak mam sobie to obliczyć, czy wiedzieć od jakiego progu wyjść. Wniosek, nadal jesteśmy w kropce. ?

Odnośnik do komentarza

@gosc możesz sobie założyć, że masz coś w okolicy 2,5-3 w/kg masy ciała, później masz tabelkę ile watów ile czasu powinieneś teoretycznie utrzymać. Dla amatorach może być istotne to, że tyle co jesteś w stanie utrzymać przez 1 minutę, ja mając bliżej 4 watów dam radę utrzymać taki wysiłek przez 2 minuty a taki syn Jacka 5 minut. To co Ty utrzymasz przez 2 minuty, ja utrzymam 5, syn Jacka godzinę. Pomiar mocy i informacje o mocy bardzo pomagają w treningu, bo chcemy być w konkretnych strefach podczas treningu, np. jeździmy dużo w 2 strefie, 2 strefę można zastąpić pomiarem tętna, przy moim maksymalnym tętnie 195 2 strefa to od 130 do 150 bpm w zależności od dnia. Gorzej przy treningach gdzie mam jechać np. w 5 strefie, czyli trochę powyżej progu ftp (próg ftp to tyle ile na maksa mogę wytrzymać na godzinę), robiąc powtórzenia 2-3 minutowe pomiar tętna da nam informacje po sesji treningowej, czy obciążenie było ok, czy było za duże albo za małe. Podczas interwałów wolę się kierować prędkością niż tętnem, bo tętno za wolno wzrasta. Przy treningach bez pomiaru mocy często jest tak, że 1 powtórzenie robimy dużo za mocno a ostatnie dużo za słabo, a przez cały czas nasze odczucia na temat tego jak mocno pedałujemy są identyczne, temat rzeka ? 

Odnośnik do komentarza
W dniu 13.07.2023 o 14:02, Oskarr napisał(a):

@gosc możesz sobie założyć, że masz coś w okolicy 2,5-3 w/kg masy ciała, później masz tabelkę ile watów ile czasu powinieneś teoretycznie utrzymać. 

reszta ciach ?

Jeśli dobrze interpretuję, to trzeba  pomnożyć FT przez wagę? Wychodzi mi 119 (wat ?) przy minimalnym FT.

Co do pozostałego opisu, to i tak raczej mnie to nie dotyczy, bo jeżdżę, jak już pisałem, turystycznie-spacerowo. Poza tym nie mam jak i czym zmierzyć tętna i itp. sprawy jak opisujesz. ? Zawody to nie moja bajka. ? Pewnie siły bym miał, ale nie mam MTB, a dwa "weź potem to czyść" z błota i innych. ? No i samemu tez się można upi...yć ? W tym przypadku jestem za wygodny. ?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Po długich rozmyślaniach i testach kilku używanych rowerów, w końcu zdecydowałem się na Rockridera Race 720. Dziś właśnie odebrałem. Na dzień dobry znalazłem nie dokręcone dwie śruby od mostka, więc muszę wszystko posprawdzać żeby nie było niespodzianek... Później trochę modyfikacji i od września dzieci do szkoły a ojciec na rower ?

Dziękuję wszystkim za porady

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...