Skocz do zawartości

Wygodny rower szosowy/road+ do 7000


Rekomendowane odpowiedzi

@liftlodz Już gdzieś pisałem: używany można kupić na rachunek/umowę (nawet odręczny). "Odsprzedaż rzeczy osobistych". Podatek 2% płaci kupujący (PCC). Sprzedający - jeśli miał ten rower ponad pół roku - nie płaci nic. Całkowity legal. Kwit jest i można obciążyć koszty działalności gospodarczej.
Nadto bywają rowery używane na normalną fakturę VAT (służbowe).  
 

Odnośnik do komentarza

@liftlodz
W tego typu kalkulacji trzeba porównać konkretne przypadki, zwłaszcza cenę (!). VATu nie odliczysz, bo go nie zapłacisz. Dochodowy obniżysz, bo zakup na rachunek/umowę jest pełnoprawnym kosztem (lub odpisem amortyzacyjnym środka trwałego przy większych kwotach). 
Całe wyposażenie, serwis, ubezpieczenia do roweru kupionego w obrocie nieprofesjonalnym (prywatnym) też wrzucasz w koszty. Nie tylko faktury są dowodem na poniesienie kosztu uzyskania przychodu w biznesie, w tym na zakup wyposażenia czy środka trwałego.  
Czyli, aby stawiać jednoznaczne oceny, trzeba najpierw wybrać rowery do ewentualnego nabycia, zapytać sprzedawców o rodzaj dokumentów nabycia, skalkulować i podjąć decyzję. Czyli porównujemy konkretne przypadki, bo nie ma generalnej zasady "że coś się opłaca, bo jest faktura". 
A swoją drogą, kupując używkę warto mieć "kwit" na wypadek paserstwa i innych przykrych spraw, nawet gdy ten kwit nie będzie użyty w ewidencjach podatkowych.  

Odnośnik do komentarza
[mention=9876]liftlodz[/mention] Już gdzieś pisałem: używany można kupić na rachunek/umowę (nawet odręczny). "Odsprzedaż rzeczy osobistych". Podatek 2% płaci kupujący (PCC). Sprzedający - jeśli miał ten rower ponad pół roku - nie płaci nic. Całkowity legal. Kwit jest i można obciążyć koszty działalności gospodarczej.
Nadto bywają rowery używane na normalną fakturę VAT (służbowe).  
 
Ale jak Vat był odliczony, to dopiero po 5 latach nie trzeba płacić należnego.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Jeśli kupisz na fakturę nowy rower to
1. Odliczysz VAT
2. Odliczysz dochodowy
3. Wrzucisz w koszty wszystko co do tego roweru kupisz
4. i serwis też

Kupisz używany i nic z powyższych rzeczy nie będzie tego roweru dotyczyć.
Reasumując lepiej kupić nowy.
No ja bym tak z odliczaniem serwisu nie szalał, bo podobnie jak z samochodem - trzeba uwzględniać, na ile jest w celach firmowych a na ile w prywatnych. Mówiąc krótko bezpieczniej znać miarę w odliczaniu. Moze przesadzam, ale w razie kontroli może być jakaś draka

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...