Skocz do zawartości

Garmin Edge 530 będzie dobrym wyborem?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Rozglądam się za rowerowym komputerkiem, który zastąpi mi telefon do prowadzenia po śladzie GPX, który wyznaczam sobie wcześniej w domu, czy to przez Komoot czy Mapy.cz. Mam zegarek Gamina, Fenixa 6 bodajże, dlatego wydaje mi się, że zmiana stajni i szukanie czegoś z innej firmy jest trochę bez sensu. Odpowiadając na pytanie, które zapewne się pojawi- nie wyobrażam sobie używać zegarka na kierownicy jako nawigacji i wpatrywanie się w malutką mapkę ? no i z zegarka mam pomiar tętna, więc nie chcę go zdejmować z nadgarstka. Moje pytanie, czy w takim wypadku Edge 530 będzie odpowiednim wyborem? Czy może jednak do zwykłego prowadzenia po śladzie GPX wystarczy coś innego, tańszego i mniej rozbudowanego? Bo mam lekkie obawy, że zegarek+ Edge to takie trochę dublowanie wszystkich zbieranych danych.

Z góry dziękuję za podpowiedzi ?

Odnośnik do komentarza

Mam do dyspozycji w domu Edge 520, Edge 1000 i Edge 1030. Edge 520 podobnie jak 530 nie ma ekranu dotykowego w związku z czym jakiekolwiek przesuwanie mapy czy jej przybliżanie lub oddalanie jest wyjątkowo upierdliwe. Na szosie jako nawigacja jest to straszna nędza bo nigdy nie ma takiego poziomu zoomu żeby było widać odpowiednią ilość szczegółów. Edge 530 działa na tej samej zasadzie, ma jedynie odrobinę większy ekran. W porównaniu do Edge 1000 czy Edge 1030 jako nawigacja jest bardzo słaby. Dlatego zdecydowanie namawiam na Explore 2, który ma taki sam ekran jak w Edge 1000 i ponad 50% pojemniejszą baterię. Explore 2 ma też nowszy, zdecydowanie lepszy interface nastawiony pod nawigację i łatwą obsługę i i lepszy algorytm nawigacyjny. Ma wycięte natomiast kilka funkcji treningowych z których nigdy nie korzystałem. Różnica w cenie 200 zł. Byłoby głupotą kupienie 530. W firmie Azymut dostaniemy urządzenie z 3-letnią a nie jak w standardzie 2-letnią gwarancją. 

Edge 530, przekątna ekranu 2,6 cala, ekran niedotykowy, rozdzielczość 246x322 pikseli, pojemność baterii  900 mAh.
Explore 2, przekątna ekranu 3 cale, ekran dotykowy, rozdzielczość 240x400 pikseli, pojemność baterii 1500 mAh

Na zdjęciu Edge 530, Explore 2 i 1030

DSC_2117_thumb.jpg

Tu bardzo szczegółowe review Explore 2:
https://www.dcrainmaker.com/2022/07/garmin-edge-explore-2-in-depth-review.html

Odnośnik do komentarza

Ślad wgrywa mi się z komoot i jadę. Grzebać w mapie podczas jazdy nie mam potrzeby, a ta "mała" bateria starczy na ponad 20h z podpiętymi 3 czujnikami. Miałem poprzednio pierwszego exolore, ale ze względu na fatalnie wolne działanie i słabą baterię zmieniłem na 530.

Explore 2 tyle na baterii nie wyciągnie, ale jak ktoś potrzebuje większego ekranu to jak najbardziej. Poprawili też główne bolączki pierwszego modelu więc można go śmiało polecić.

Natomiast szukanie czegokolwiek na garminie (adresu, miejsca), nie ważne jakim, to udręka i wielkość ekranu, czy dotyk nic tu nie zmienia.

Odnośnik do komentarza

Na dotykowym zdarzyło mi się parę razy szukać bez problemu. Najczęściej stacji benzynowej żeby zatankować napoje i kanapki :)
Co do baterii to wszystko zależy od tego jak jest ustawione podświetlenie ekranu i jakie czujniki są podpietę i na jakie satelity jest ustawiony GPS.
W moim przypadku GPS jest ustawiony na zwiększoną czułość czyli GPS+Glonass, mam zawsze podpięty czujnik pulsu, urządzenie połączone przez Bluetooth z telefonem żeby otrzymywać powiadomienia z telefonu na ekranie i dane pogodowe i mam podpięty radar i tylne światło przez ANT+. Jasność ekranu niska. Nie ma żadnej opcji żeby bateria 900 mAh wytrzymała od świtu do zmierzchu w takim trybie. Po to się kupuje takie urządzenie żeby wykorzystywać wszystkie opcje a nie żeby je wyłączać.

Znalazłem takie info dla Explore 2:
"2,25 hours (53KM) + 60% screen brightness + map always visible, no turn by turn navigation + no ANT/BT: 6% drain; 
3 hours permanent Map view, display 50% (stays ON), 2 sensors, No BT connection: 15% drain. This is 5% per hour, compared to 5,5% per hour with 60% backlight."
Spodziewam się więc że podłączenie po BT telefonu plus radaru plus czujnika pulsu spowoduje jakieś 8% zużycia na godzinę. Czyli jakieś 12h pracy.

Info dotyczące Edge 530 z forum Garmina:
"I bought Garmin edge 530 last week and it looses around 11% per hour, which is not nearly 20 hours what Garmin says it can do. I have Bluetooth connected to my phone, GPS, and 3 sensors via ant+. Backlight 60%"
Czyli w tym wypadku możemy się spodziewać jakieś 8h pracy baterii.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...