Pedały zatrzaskowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych, stanowiąc wyśmienitą alternatywę dla rowerowych nosków. Dzięki wpięciu butów w pedały, stopy trzymają się ich cały czas i nie ześlizgują. Dzięki temu pedałujemy wydajniej, ponieważ stopa jest zawsze ustawiona w optymalnym miejscu (po wyregulowaniu bloków w butach).
Wydajność pedałowania
Przez lata pojawiał się też argument, że gdy jedna stopa naciska na pedał, druga jednocześnie ciągnie, co zwiększa efektywność pedałowania. Zdania na ten temat są do dziś podzielone, ale nawet jeżeli przynosi to korzyści, to są one marginalne. Dużo większym atutem jest stabilność stóp podczas sprintów czy wspomniane wyżej poprawne ułożenie stóp.
Bezpieczeństwo
Mechanizmy zatrzaskowe są tak skonstruowane, że w awaryjnych sytuacjach noga „sama” wypnie się z pedału. Na początku przygody z pedałami SPD warto poluzować w nich sprężyny regulujące (na większości z nich znajdują się odpowiednie do tego śruby), tak aby but wypinał się z nich z lekkością. W miarę nabierania doświadczenia, można dokręcać śruby, choć nie warto z tym przesadzać. Jeżeli buty pewnie trzymają się w pedałach, zwiększenie naprężenia sprawi jedynie, że będzie się nam ciężej wpinać i wypinać.
Zaczynając jazdę w butach SPD, warto poćwiczyć wpinanie i wypinanie „na sucho”, opierając się o ścianę. A przez kilka pierwszych dni skupić się na tym, że jesteśmy wpięci. Nie zgadzam się z teorią, że „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”! Wystarczy podejść do tego z głową i cierpliwością, a szybko okaże się, że nie chcesz wracać do zwykłych pedałów. Więcej o nauce jazdy w SPD opowiedziałem w podlinkowanym wideo.
Pedały górskie SPD
W kolarstwie górskim oraz turystyce najpopularniejszym systemem zatrzaskowym jest SPD (Shimano Pedaling Dynamics), wprowadzone przez Shimano. To od nich na wszystkie wpinane pedały mówimy SPD, choć nie wszystkie są z tym standardem kompatybilne. Systemu SPD używają również takie firmy jak Author, Ritchey, B’Twin, Wellgo, Xpedo, Exustar, Kross. Swoje systemy, niekompatybilne z SPD, produkują m.in. Crank Brothers, Time czy Look.
Do podeszwy buta SPD przykręcamy metalowy blok, który swoim kształtem pasuje do pedałów. Naciskając na pedał, blok zatrzaskuje się w nim i zostaje tam, dopóki nie skręcimy stopy w bok, aby się wypiąć.
Tego typu pedały stosuje się nie tylko w MTB, ale także w turystyce, jeździe gravelowej, amatorskiej jeździe szosowej (jeżeli nie chcemy kupić pedałów szosowych) czy do codziennego przemieszczania się. W swoim rowerze używam pedałów Shimano PD-M540. Na blogu porównałem je z modelem PD-M520, których używałem wcześniej przez wiele lat.
Pedały szosowe SPD
Jeżeli chodzi o pedały szosowe, mają one zupełnie inną konstrukcję niż górskie. Bloki są większe, dzięki czemu but trzyma się stabilniej, a moc przekazywana jest jeszcze lepiej. Wadą tego typu konstrukcji jest gorsze odprowadzanie błota, ale w końcu jeżdżąc rowerem szosowym, nie pakujemy się na taką nawierzchnię.
Bardziej kłopotliwe jest także chodzenie w takich butach, ponieważ bloki nie są niczym osłonięte. Do tego są plastikowe, przez co relatywnie szybko niszczą się od chodzenia. Warto dobrze przemyśleć wybór takich pedałów i butów, jeżeli planuje się sporo w nich chodzić.
Najpopularniejsze szosowe systemy zatrzaskowe produkowane są przez Shimano (SPD-SL), Time oraz Look. Inne firmy produkujące pedały szosowe to m.in. Mavic, VP, BBB, Kross, Ritchey, Wellgo, Xpedo.
Pedały turystyczne SPD
W ofercie producentów pojawiają się także pedały, które nazywam turystyczno-miejskimi. Mają platformę, która ułatwia wpinanie, a dodatkowo stabilizuje stopę. Wiele modeli posiada zatrzaski tylko z jednej strony, dzięki czemu można wygodnie jeździć w zwykłych, cywilnych butach na przykład po mieście, a na dalsze wyjazdy zakładać buty SPD.
Ciekawe spojrzenie na kwestię wpinania butów w pedały, prezentuje Wahoo Speedplay. W konkurencyjnych systemach, mechanizm wpinania znajduje się w pedałach, natomiast blok jest nieruchomy. W Speedplay’ach jest na odwrót, mechanizm wpinający znajduje się w bloku. Według producenta zbliża to stopę do osi pedału, a także poprawia możliwość ustawienia luzu roboczego. Niestety, tego typu bloki, ze zrozumiałych względów są droższe od konkurencyjnych rozwiązań. A także ze względu na swoją wielkość, jeszcze bardziej utrudniają chodzenie w butach. Niemniej ten system jest bardzo chwalony przez wielu użytkowników.
Buty rowerowe SPD
Sam zakup pedałów zatrzaskowych (z blokami w komplecie) to jedynie połowa inwestycji. Musimy kupić jeszcze buty SPD, które będą miały w podeszwie specjalne otwory do przykręcenia bloków. W dużym uproszczeniu: do butów MTB nie zamontujemy bloków szosowych (z braku miejsca), natomiast do niektórych butów szosowych uda się zamontować bloki MTB, jeżeli tylko będą przygotowane dodatkowe otwory pod ten system. Warto przy zakupie dokładnie sprawdzić, czy producent deklaruje kompatybilność butów z systemem wpinania w naszych pedałach.
Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad w którym opowiadam o butach i pedałach SPD. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.
Buty górskie SPD
Podeszwa w tych butach posiada wypustki, które ułatwiają poruszanie się w terenie, jednocześnie chroniąc blok przed nadmiernym zużyciem. Niektóre modele umożliwiają także wkręcenie metalowych kolców. Podeszwa, w zależności od modelu, jest trochę bardziej miękka niż w butach szosowych, co ułatwia podbieganie, a także chodzenie. Choć spacerowanie w modelach wyczynowych i tak jest utrudnione. Tego typu buty, zwłaszcza niższe modele, są z powodzeniem używane również w turystyce rowerowej.
Buty szosowe SPD
Mają płaską i twardszą podeszwę, w porównaniu z butami MTB, dzięki czemu lepiej przekazują energię na pedały. Są dostosowane do bloków szosowych, ale zdarzają się modele, do których da się przykręcić także górskie bloki. Niestety przez duże bloki, które nie są niczym osłonięte, chodzenie w tego typu butach jest mocno utrudnione. Oczywiście da się, ale nie polecam tej formy aktywności, zwłaszcza na dłuższych odcinkach.
Buty turystyczne (trekkingowe) SPD
Występują w bardzo różnych odmianach. Mogą przypominać zwykłe, cywilne buty. Inne nadają się do turystyki górskiej i są wyposażone w membranę Gore-Tex. Typów takich butów jest sporo, a producenci mogą puścić wodze fantazji jeżeli chodzi o ich wygląd. Mają dość miękką podeszwę, która umożliwia wygodne chodzenie. Najczęściej są wiązane, czasem z dodatkowym paskiem na rzep.
To trzy najpopularniejsze typy butów, choć jest ich oczywiście więcej. W sklepach znajdziemy buty SPD triathlonowe, all-mountain, do BMX-ów, na siłownię czy nawet sandały SPD. Po więcej informacji na temat rowerowych butów, jeszcze raz odsyłam do tego wpisu.
Jakie buty i pedały SPD kupić na początek?
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wpinanymi butami i nie masz sprecyzowanych wymagań, nie warto od samego początku pchać się w najdroższe rozwiązania. Przyzwoite pedały górskie kupi się za około 140 złotych (np. Shimano PD-M520), szosowe za ok. 170 złotych (np. Look Keo), a turystyczne za ok. 140 złotych (np. Accent Sector).
Jeżeli chodzi o buty, niekoniecznie trzeba stawiać od razu na produkty o wyrobionej marce. Oczywiście najbardziej polecałbym produkty Shimano, SIDI, Pearl Izumi czy Mavic (można takie znaleźć już od 200-250 złotych), ale tańsze buty można znaleźć chociażby w Decathlonie, gdzie modele przystosowane do SPD zaczynają się od 200 złotych. Nie można się oczywiście łudzić, że to będą buty na lata, które po kilkunastu tysiącach przejechanych kilometrów nadal będą jak nowe. Takie buty sprawdzą się przy mniej intensywnej jeździe, bo jeżeli planujesz jeździć więcej, warto od razu kupić coś z trochę wyższej półki.
Czy warto jeździć w pedałach SPD?
To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które jeżdżą amatorsko i dla własnej przyjemności. Z tym pytaniem jest trochę tak, jak z pytaniem o lusterko rowerowe. Ktoś w komentarzu do wpisu o tym czy warto jeździć z lusterkiem napisał, że Ci którzy nie mają lusterka, twierdzą, że nie jest im do niczego potrzebne. Natomiast Ci, którzy już spróbowali, najczęściej nie wyobrażają sobie potem innej jazdy.
I podobnie, według mnie, może być z SPD. Jeżdżę już tak od 20 lat i gdy zdarzy mi się wsiąść na rower ze zwykłymi pedałami, czuję się trochę dziwnie. Stopy spadają mi z pedałów i „czegoś” brakuje. Nie twierdzę, że nie udałoby mi się wrócić do kręcenia w zwykłych butach, ale szczerze mówiąc – wcale tego nie chcę :)
Natomiast z drugiej strony – jeżeli jeździsz tylko po mieście i czysto rekreacyjnie, a do tego na krótkich odcinkach – buty i pedały SPD nie są ci za bardzo potrzebne. I ich zakup niewiele wniesie do jakości i przyjemności z jazdy.
Inne wpisy o pedałach rowerowych:
1. Jak wymienić pedały w rowerze
3. Buty i pedały SPD
4. Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD
5. Czy warto używać nosków w pedałach
6. Dlaczego niektóre nowe rowery nie mają pedałów
A co powiecie na taki zestaw?
Buty Shimano SH-MT300 do tego pedały Shimano PD-M520.
Jazda na rowerze trekingowym (szosa, ścieżki rowerowe, drogi leśne)
Koszt:
Buty – 189,99 zł
Pedały + bloki – 106,65 zł
razem niecały 300 zł
ps
Dopiero się wkręcam w jeżdżenie. Pierwszy sezon po długiej przerwie. Od wakacji udało się przejechać 850km :-)
Pedały są bardzo fajne, jeździłem na nich kiedyś przez wiele lat.
Buty do turystycznej jazdy też będą pasować. Sam wolę mocowanie na rzepy/klamrę, ponieważ takie zapięcie lepiej trzyma stopę i można je regulować podczas jazdy, gdy stopa spuchnie. Nie wiem jak jest w sznurowanych butach, może trzymają słabiej, więc i puchnięcie stóp tak nie przeszkadza.
Ja swoją przygodę z spr zacząłem w tym roku ,zastanawiałem się dość długo jakie pedały kupić i padło na Shimano PD-M530, mają troszkę większą
klatkę, ale można w nich popedałować odcinki bez wpinania, ja jestem zadowolony i po całym sezonie
też nie miałbym ochoty zmienić na zwykłe platformy, pozdrawiam
Witam
Na wstępie dzięki za ten artykuł bo dzięki niemu zdecydowałem się na zakup moich pierwszych butów i pedałów spd (buty MTB M089 i pedały M520). Na pedalach jest niewielka ilość smaru na sprezynie i pytanie czy mam go usunąć zmywaczem czy zostawić.?
Cześć,
wziąłbym czystą szmatkę i przeciągając ją przez wnętrze pedału, wytarłbym nadmiar smaru. Raczej nie ma potrzeby używania odtłuszczacza, niech sobie odrobina smarowidła siedzi w środku.
Hej,właśnie zacząłem jazdę w spd,dopiero 120 km i cóż jestem zauroczony ,trochę się obawiałem dlatego kupiłem buty b,twina za 150 z i pedały Shimano PD-M530 mają trochę większą platformę(taka klatka).Warto samemu spróbować, myślę ,że już zostanę przy jeździe w butach spd,na pewno trzeba na początku myśleć,aż do czasu gdy wejdzie nam w krew wypinanie się,pozdrawiam
A co powiecie o pedałach rowerowych MTB M424 SHIMANO? Możliwość wpięcia i jazdy w normalnych butach. Czy jednak się w nie nie pchać?
Zajrzyj do tego wpisu i poczytaj zwłaszcza komentarze: https://roweroweporady.pl/czy-mozna-jezdzic-w-zwyklych-butach-z-pedalami-spd/
Hej Super Blog Już zamówiłam buty Mtb tiebao TB35-B1407 (bo właśnie te mi się podobały heh) i już zglupialam bo myslaqm że do zwyklych pedałów będą stabilniejsze Czy Twoim zdaniem doiwestowac jeszcze w pedaly? Choc nie wiem czy będę potrafiła się przyzwyczaić do wpiec/wypiec ale gdyby miałoby być obciachem jazda na zwykłych to na jakie pedaly powinnam zwrócić uwagę przy zakupie?
Cześć, cóż, moim zdaniem warto spróbować pojeździć na SPD. Daje to pewne trzymanie stóp na pedałach i pewność, że po dobrym ustawieniu bloków w butach, mamy stopy zawsze tam – gdzie trzeba.
Ja bym pomyślał o Shimano PD-M520: https://www.ceneo.pl/Pedaly_korby_i_lancuchy_rowerowe;szukaj-shimano+pd-m520;0112-0.htm#crid=249500&pid=7269
To podstawowy, ale solidny model pedałów za stówkę (bloki są już w komplecie). Pojeździsz trochę, oswoisz się, zobaczysz jak się jeździ i jeżeli po kilku miesiącach uznasz, że to nie dla Ciebie, to z niedużą stratą sprzedasz.
Witam bardzo dziękuję za wspaniały artykuł i artykuły. Chciałbym zadać pytanie. Planuję kupić buty i pedały do szosówki, a włożyć je do roweru MTB, czy będzie z tym jakiś problem? Czy gwint jest inny niż w MTB, czy ma tę samą średnicę? Będę wdzięczny za pomoc.
Cześć,
gwint będzie ten sam. Natomiast pamiętaj o tym, że w butach szosowych średnio się chodzi i mają niewielką przyczepność w terenie, jeżeli chciałbyś ich użyć poza asfaltem. Zwykle robi się odwrotnie, tzn. montuje pedały MTB w rowerze szosowym, jeżeli już (sam tak zrobiłem). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić tak jak piszesz.
Dziękuję za odpowiedź. Czy pisząc, że mają niewielką przyczepność, masz na myśli bloki szosowe? BO jeśli zamontowałbym do butów szosowych bloki spd i pedały spd, to wówczas przyczepność będzie dobra? Dobrze rozumiem? Ponieważ niektóre buty mają opcję dwóch rodzajów bloków…
Chodzi o to, że buty szosowe mają płaską podeszwę, przez co po pierwsze nie mają bieżnika, który „wgryza” się w nawierzchnię. Po drugie – blok jest na wierzchu i utrudnia chodzenie w takich butach.
Sam kształt bloków szosowych też nie pomaga, bo są one większe. Natomiast jeżeli chciałbyś montować pedały MTB, to nie widzę powodu, aby nie użyć do tego butów MTB czy trekkingowych.
https://uploads.disquscdn.com/images/f63fee8532194b3fac605bb740ab9a0c68891d97fa02c9ef6dfaa494d3d0d662.jpg Witam
Dostałem takie pedały jak na zdjęciu.Poszukuje bloków do nich.Ktoś coś..??? (linki mile widziane)
Witam. Czy buty z SPD MTB będą pasowały do pedałów Accent Sector. Czy bez problemu będą się wpisały. Czy ktoś może używa butów SPD firmy Vemont model 3035. Planuję zakup i się właśnie nad nimi zastanawiam.
Nie znam tych pedałów, ale podejrzewam, że są kompatybilne z systemem SPD od Shimano. Strzeliliby sobie w stopę, gdyby nie był.
To mam pytanie. Jako typowy amator robię trasy po 30-40 km warto inwestować w taki zestaw?
Ale jeździsz raz w tygodniu, raz w miesiącu czy pięć razy w tygodniu? :)
Jeżeli od czasu do czasu, to moim zdaniem niekoniecznie taki zakup będzie uzasadniony. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na coś innego, dobrą stacjonarną pompkę z manometrem, dobre narzędzia, oświetlenie itp.
Przy częstszym jeżdżeniu, zdecydowanie warto się nad tym zastanowić :)
Tego typu trasy robię raz w tygodniu, mniejsze w tygodniu
Witam, czy buty Shimano MTB M065 w rozmiarze 41 będą ok dla osoby z rozmiarem buta 39?
Przymierzałam ten model, ale będą to moje pierwsze buty SPD i nie umiem określić czy luz w palcach jest zbyt duży
Czytałam o zaniżonej numeracji Shimano, więc dla mnie minimum rozmiar 40, długość mojej stopy to 24,5 cm, a długość wkładki w rozm 41 to 25,8 cm
Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Cześć, olej „zawyżoną” i „zaniżoną” rozmiarówkę. Po prostu przymierz sąsiadujące ze sobą numery butów. Stopa sama Ci „powie”, które będą okej. A może żadne nie będą, bo te buty nie będą na Twoją stopę.
Nie sugerowałbym się żadnymi poradami typu „weź dwa numery mniejsze” itd. Pisałem o tym co nieco tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-rozmiar-butow-rowerowych/
w rozm 41 jechało mi się wygodnie, nie wiem na ile przejażdżka po sklepie odnosi się do jazdy w terenie ;) rozmiar 40 przymierzałam ale z innego modelu (buty trekkingowe sznurowane) i one tez były wygodne może nawet bardziej ale chyba ze względu na dopasowanie sznurowadłami
Zamierzam kupic sobie buty Buty FLR F-65 III sprzedawane w jednym z sieciowych sklepów sportowych do tego Pedały Shimano SPD EPDM520L , czy to dobry wybór ?
Kupuje je w jednym sklepie ponieważ dostałem tam bon który muszę jakoś wykorzystać. Kupować taki zestaw czy odpuscic?
To moja pierwsza przygoda z SPD
Cześć, M520 to fajne pedały, miałem je przez długie lata, pisałem o nich trochę tutaj:
https://roweroweporady.pl/pedaly-shimano-pd-m520-test-bardzo-dlugodystansowy/
i tutaj: https://roweroweporady.pl/pedaly-shimano-pd-m520-czy-pd-m540/
Co do butów, to tak się składa, że w tym roku robię ich długodystansowy test. Pokazałem je przy okazji innego tematu w tym odcinku: https://youtu.be/92_F5cdqjM0
Do jakości butów nie mam zastrzeżeń, fajnie się w nich jeździ. Oczywiście musi być dobrze dobrany rozmiar i kształt buta musi odpowiadać Twojej stopie, ale to dotyczy każdego buta, każdej marki.
Dzięki wielkie !!
P.S.
Mega profesjonalny blog, napisany prostym językiem + fajnie nagrane filmiki z masą potrzebnych tematów!
Dopiero się w niego wczytuję ale widze że nie będę potrzebował innych stron, wszystko znajde tutaj !!
Jeszcze raz dzięki !
Dzięki za miłe słowa :) Na pewno nie znajdziesz u mnie wszystkiego, to niemożliwe :D Ale staram się cały czas uzupełniać treść o brakujące tematy.
Witam
Z uwagą czytam bloga pańskiego autorstwa.
Stoję przed dylematem wyboru pedałów SPD firmy Shimano.
Interesuje mnie uniwersalny rodzaj czyli spd i ramka.
Jestem posiadaczem roweru marki Cube Curve Pro
Planuje dzięki Pana sugestiom obuwie marki Shimano model SH-XC30 lub następny model SH-XC 31.
Co będzie lepszym wyborem Shimano A530 czy M530 czy one pasują do tego obuwia i roweru?
Bardziej jestem skłonny do A530.
Czy może mi Pan rozwikłać tę zagadkę?
Cześć, do roweru będą pasować, do butów także.
Podałeś tu dwa modele – oba mają ramę, z tym, że PD-M530 są dwustronne, a PD-A530 jednostronne, czyli z drugiej strony mają platformę do jazdy w zwykłych butach.
Na temat jazdy w zwykłych butach z pedałami SPD, pisałem co nieco tutaj (warto poczytać także komentarze): https://roweroweporady.pl/czy-mozna-jezdzic-w-zwyklych-butach-z-pedalami-spd/
Jeżeli chcesz jeździć także w zwykłych butach (częściej niż awaryjnie raz do roku), to raczej zdecydowałbym się na pedały jednostronne. Dla mnie jazda w zwykłych butach, z pedałami PD-M530, nawet mimo ramki, wydaje się, że będzie mało wygodna. Tak żeby przejechać od czasu do czasu 5 km, to ujdzie. Ale do jeżdżenia na co dzień – już nie.
Ja odkąd dostałem pierwsze pedały SPD – jeżdżę tylko w takich butach.
Czy do butów Shimano SH M065 mogą być pedały: M-520 SHIMANO? Prosił bym o szybką odpowiedź. A jeżeli nie mogę tych pedałów to jakie będą pasowały które są tanie budżetowo?
Cześć, będą idealnie pasować :)
Hej, czy orientujesz się czy buty MTB z blokami SPD będą kompatybilne z pedałami Click’R PD? Widzę, że dedykowane są do nich buty turystyczne z tej serii, ale nie mogę znaleźć info o tym czy obuwie MTB będzie z nimi kompatybilne. Wspomniano gdzieś o innej wysokości bloku w podeszwie. Z góry dzięki za odpowiedź.
Cześć, ja w moich butach MTB nie miałem problemu aby wpiąć się w pedały Click’R mojego taty. Do pedałów SPD „zwykłych” pasują zarówno buty MTB, jak i turystyczne (z blokiem schowanym głębiej w podeszwę. Tak więc i Click’R powinien pasować, bo z tego co pamiętam, same pedały różnią się głównie sprężyną, same bloki są kompatybilne.
Właśnie na taką odpowiedź liczyłem. Dzięki wielkie!
Witam. Mam taki problem. Mam ten rower: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-520-275-id_8351007.html i ostatnio otrzymałem w prezencie te buty: https://allegro.pl/shimano-sh-xc31-buty-rowerowe-mtb-xc-spd-43-wyprze-i6909326775.html?snapshot=MjAxNy0wOC0xMFQwOToxMDo0NC40NTBaO2J1eWVyOzA4MDA5MjgzZjBmYjA4NmY1ZWJlMzJjMDIzYWE0Njg1Y2FkNjJkYjdiMDQwYTRlNjZkMWQ5MTI1ZjkwMDgzNjk%3D i teraz tak czy mogę jeździć spokojnie w tych butach tym rowerem ?? Pedały są normalne jakie były oryginalne. Czy to nie ma sensu i buty te są tylko i wyłącznie przeznaczone pod pedały z blokami i lepiej sobie w to zainwestować ,żeby móc w nich jeździć ? :) Liczę na Pana pomoc mam nadzieję ,że mi Pan pomoże. Z góry Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam. Kamil
Cześć, możesz śmiało jeździć bez bloków z normalnymi pedałami. Nic się złego nie stanie :)