Jak ustawić bloki w butach SPD

Po zakupie rowerowych butów i pedałów zatrzaskowych (np. SPD) należy przykręcić bloki do butów – to dość oczywista sprawa. Jednak jak je przykręcić?
To wbrew pozorom dość istotna sprawa – źle przykręcone bloki, mogą spowodować po pewnym czasie ból kolan i problemy z kostkami, biodrem itd.
Najprostszym sposobem na przymocowanie bloku SPD do buta w odpowiedniej pozycji, jest włożenie stopy do buta i narysowanie poziomej linii przechodzącej przez poduszkę pod dużym palcem (patrz rysunek poniżej).

Bloki montujemy na tej właśnie wysokości lub 1-2 centymetry niżej (bliżej pięty). Generalnie chodzi o to, by poduszka była bezpośrednio nad osią pedału.

Ustawienie bloków Shimano

Jeżeli chodzi o wyregulowanie bloku w poziomie (prawo-lewo) i pod kątem – to wszystko zależy od rodzaju zatrzasków. W niektórych (np. Crank Brothers) nie ma takiej regulacji. W systemie SPD Shimano można to regulować – tutaj najlepiej zdać się na intuicję i dopasować ich ustawienie do własnych preferencji. Tzn. dokręcić je (na początek nie z maksymalną siłą) ustawione na środku (prawo-lewo) i w pionie, a następnie przejechać się trochę i zobaczyć czy takie ustawienie nam odpowiada.

Jeżeli już nic Cię nie upija, ani o nic nie zahaczasz – przykręć dokładnie bloki (ale z wyczuciem) i nie zapomnij w najbliższym czasie wozić ze sobą klucza imbusowego – by w razie czego nanieść poprawki. W razie pojawienia się bólu kolana lub innej części nogi podczas jazdy rowerem – zawsze pierwsze co trzeba sprawdzić, to ustawienie bloków – może są ustawione nieodpowiednio?

Warto również pamiętać o regulacji siodełka. Zwłaszcza po zakupie nowych butów i pedałów – pozycja stopy względem pedału może się trochę zmienić. I to również może powodować dolegliwości. Jak ustawić siodełko rowerowe przeczytasz w tym wpisie.