Jak wymienić pedały w rowerze?

Wymiana pedałów w rowerze to bardzo łatwa czynność – jeżeli tylko wiemy, jak się do tego zabrać. Jedynym kruczkiem o którym trzeba pamiętać – to to, że jeden z pedałów ma gwint prawy, a drugi lewy. Internet pełny jest historii rowerzystów, opowiadających jak używali olbrzymiej siły czy nawet próbowali rozwiercić gwint – by odkręcić pedał. A ostatecznie okazywało się, że kręcili w złą stronę. Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi – wszystko będzie jasne (bo lepiej dwa razy doczytać, niż raz zrobić źle). Przy wykręcaniu pedałów, warto pomyśleć o zabezpieczeniu gwintów smarem. Zapobiegnie to problemom z wykręcaniem, oraz np. „cykaniu” gwintów, co się czasami zdarza. Można zrobić to zwykłym smarem, ale najlepsza będzie pasta montażowa, zapobiegająca zapieczeniu.

Rowerowy pedał wymiana

Potrzebne narzędzia

Do wymienienia pedałów rowerowych (platformowych czy SPD – bez znaczenia) wystarczy tylko klucz płaski 15 mm albo klucz imbusowy, zwykle 6 lub 8 milimetrów, w zależności od pedału.

 

Zapraszam do obejrzenia wersji wideo tego poradnika, w którym pokazałem krok po kroku jak odkręcić pedały. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

 

Odkręcanie pedałów rowerowych

Odkręcanie pedałów rowerowych

Jak wymienić pedały

1. Zabieramy się za demontaż starych pedałów. Używając klucza płaskiego 15 mm odkręcamy prawy pedał w lewo (przeciwnie do wskazówek zegara), a pedał lewy w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara). Można łatwo zapamiętać kierunek kręcenia – jeżeli płaski klucz mamy włożony rączką do góry, to kręcimy w stronę tyłu roweru.

2. Jeżeli nie będzie się dało ich odkręcić, a kręcisz na pewno w dobrą stronę, pomyśl czy nie przydałaby się trochę dłuższa dźwignia. Gwinty od pedałów mogą być również zapieczone, warto psiknąć do środka trochę smaru w sprayu albo odrdzewiacza.

3. Gdy już uda się odkręcić pedały, warto oczyścić szmatką gwinty w korbie oraz je nasmarować. Dobre do tego są smary zapobiegające zapiekaniu, ale zwykły, stały smar też wystarczy.

Pedał prawy i lewy

4. Zaczynamy montaż pedałów. Jeżeli zakładasz używane pedały, pamiętaj o wyczyszczeniu gwintów. Następnie wkręć je w ramiona korby, pamiętając o tym, że jeden jest prawy, a drugi lewy. Powinny mieć naniesione oznaczenia gdzieś na korpusie lub osi, którą wkręcisz w korbę.

5. Przykręcamy je odwrotnie niż przy odkręcaniu, lewy pedał w lewo (przeciwnie do wskazówek zegara), prawy pedał w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara). Oczywiście imbusem odwrotnie :)

5. Na początku najlepiej wkręcaj je ręką i rób to delikatnie. Następnie dokręć je kluczem, ale z wyczuciem, by nie zerwać gwintu. Pedały muszą być dobrze dokręcone, ale niekoniecznie „na maksa”.

6. Odpowiednio przykręcone pedały, nie wymagają okresowego sprawdzania czy są dobrze dokręcone. Jednakże warto po przejechaniu rowerem kilku kilometrów, sprawdzić czy nic złego nie dzieje się w okolicach gwintów.