Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD?

Myślę, że wielu rowerzystów zastanawia się nad zakupem butów i pedałów SPD (kliknij w link, aby poczytać o nich więcej na blogu). I słusznie :) Co oczywiście nie znaczy od razu, że SPD to system dla każdego. Ma on swoje wady, a jedną z nich jest to, że trzeba zawsze jeździć w specjalnych butach, które od spodu mają bloki, które wpinamy w pedały. Ale czy na pewno zawsze? Czy nie dałoby się jeździć na rowerze wyposażonym w pedały SPD, w zwykłych, sportowych butach? Ano dałoby się. Są na to dwa sposoby, choć oba są pewnego rodzaju kompromisem. Pomysłu na posiadanie dwóch par pedałów nie liczę – ich przykręcanie i odkręcanie, na dłuższą metę będzie bardzo, bardzo niewygodne.

Pedały SPD
Pedały Shimano PD-M520

W tego typu pedałach, jak ten, który widzisz powyżej – jazda w zwykłych butach jest możliwa. Awaryjnie – da się to zrobić. Ale nie chciałbym na co dzień, nawet po bułki tak dojeżdżać. But bardzo się ślizga po takim pedale, a punktów podparcia jest bardzo mało. Tak czy siak – nie polecam.

Nakładki na pedały SPD
Nakładki SM-PD22

O wiele lepszą opcją, niż męczenie się jazdą na takich pedałach, jest założenie na nie specjalnych nakładek. Ta na zdjęciu powyżej pasuje do pedałów Shimano, modeli PD-M970, PD-M770, PD-M959, PD-M540, PD-M520, PD-M515, PD-M505. Czy do pedałów innych producentów kupi się nakładki? Musiałbyś poszukać w Google. Wiem, że do Eggbeaterów firmy Crank Brothers także były dostępne specjalne nakładki. W każdym razie jeżeli masz już pedały SPD i da się do nich założyć nakładki, to będzie to najlepsze rozwiązanie.

 

PD-T780
Dwustronne pedały Shimano PD-T780

Natomiast jeżeli dopiero stoisz przed zakupem pedałów i na pewno chcesz mieć dodatkową możliwość jazdy w zwykłych butach – możesz rozważyć pedały jednostronne. Najczęściej są to pedały zaprojektowane do użytku miejsko-trekkingowego. Z jednej strony mają mechanizm, do którego wpinamy buty. Natomiast z drugiej strony tego mechanizmu nie ma. Znajdziemy tam natomiast płaską platformę, tak jak w tradycyjnych pedałach.

Sam nigdy nie miałem pedałów tego typu, ale słyszałem o nich różne opinie. Niektórzy skarżą się, że pedały na postoju same obracają się platformą do góry (a mechanizmem SPD do dołu). Na pewno takie modele są pewnym kompromisem. Ale jeżeli nie jesteś przekonany, czy SPD Ci się spodoba, albo chcesz np. jeździć w zwykłych butach do pracy, a w SPD za miasto – to jest to najsensowniejsze rozwiązanie.

 

Pedały jednostronne oferuje wielu producentów. Są to na przykład:

AuthorA-Sport 25, A-Sport 35, A-Sport 22

AccentLazer, Sector

B’Twindwa modele 500

Exustar – E-PM826, E-PM812

Kelly’sClip 10, Clip 30, Clip 50, Clip 90

KTM – Dualchoice

ShimanoPD-A530, PD-M324, PD-T780, PD-T420

 

Shimano PD-M424
Shimano PD-M424

Przygotowując ten tekst, wiedziałem, że są dostępne pedały SPD, skonstruowane z myślą o bardziej agresywnej jeździe górskiej. Nie byłem tylko przekonany, czy da się na nich wygodnie postawić zwykły but. Ale w komentarzu pod tym wpisem, Marcin dał znać, że ramka w takich pedałach porusza się w pewnym zakresie, w stosunku do mechanizmu wpinającego. Nadal nie jestem pewny, czy jadąc w butach z płaską podeszwą, nie będzie się ocierało o środek pedału. Ale w bucie z delikatnym bieżnikiem, myślę, że faktycznie mechanizm do wpinania nie będzie przeszkadzał. Shimano oferuje modele: PD-M424, PD-M545 oraz PD-M647.
Time Atac MX

Ciekawą opcją mogą być również pedały TIME z serii MX, albo DH. Znowu, na płaskiej podeszwie może być dziwnie, ale z bardziej terenowym bieżnikiem, pewnie będzie jeździło się nieźle.

 

Jak widać sposobów nie ma zbyt wiele, ale najważniejsze, że są jakieś opcje :) Ja do zwykłych butów i pedałów platformowych nie chciałbym już wracać. Ale jak najbardziej rozumiem, że takie dwustronne pedały mogą się u kogoś świetnie sprawdzić. Jeżeli używasz takich – daj znać w komentarzu jak się sprawują.

Więcej informacji o butach i pedałach SPD obejrzysz w jednym z odcinków Rowerowych Porad na YouTube. Będę bardzo wdzięczny za subskrybowanie kanału :)