Noski do pedałów – czy warto używać

Przygotowując się do napisania tego wpisu o noskach do pedałów miałem pewną zagwozdkę. Z jednej strony nie jestem zbyt wielkim zwolennikiem tego rozwiązania, z drugiej zaś wiem, że jest jeszcze spora grupa użytkowników i miłośników nosków. Postaram się więc napisać o noskach najbardziej obiektywnie jak tylko będę potrafił, a potem liczę na Waszą dyskusję w komentarzach, czy warto ich używać czy też nie. Zacznę może od tego, co to są noski. Noski (ang. toe clips) to wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego koszyczki, które montujemy do pedałów platformowych. Dodatkowo można do nich dołączyć paski, które przytrzymają stopę przy pedale. Kilkanaście lat temu noski zostały praktycznie wyparte z rynku przez pedały zatrzaskowe (typu SPD lub podobne), ale nadal można je kupić i tak jak pisałem, jest jeszcze pewna grupa osób, która ich używa.

Jakie noski do pedałów kupić?
fot. Richard Masoner

Pedały z zamontowanymi samymi noskami, bez pasków, nie pozwalają stopie zsunąć się do przodu oraz nie trzymają jej zbyt mocno, co pozwala na szybkie ich wysunięcie. W zasadzie samych nosków używa się jedynie to ustabilizowania stopy na pedale, zwłaszcza podczas jazdy po nierównościach. Dopiero po dołożeniu pasków dostajemy wszystko co noski mogą nam zaoferować. Paski w zależności od tego jak mocno się je ściśnie, przytrzymują stopę przy pedale. Umożliwia to bardziej efektywne pedałowanie, stopa nie tylko naciska na pedał, ale także go ciągnie. Czyli uzyskujemy ten sam efekt co w pedałach SPD.

Noski do pedałów
Od lewej: krótkie noski, noski MTB, noski szosowe

W sklepach znaleźć możemy różne typy nosków. Na zdjęciu powyżej pokazałem trzy typy, które można kupić np. w Decathlonie. Pierwsze z lewej to krótkie noski, do których nie doczepimy pasków. Nadają się do rekreacyjnej jazdy po mieście. Kolejne to noski do jazdy w terenie, a ostatnie to wąskie noski szosowe. Do tych dwóch jest już możliwość dokupienia pasków. Generalną zasadę działania nosków możesz zobaczyć na filmie poniżej.

Teraz najważniejsza sprawa, czyli wady i zalety nosków. I pytanie – czy noski są lepsze od systemu SPD?

Zalety nosków:

– Są niedrogie. Proste noski z paskami kupi się już za 20 złotych, choć są oczywiście i droższe, wykonane z lepszych i trwalszych materiałów.

– Można w nich jeździć w praktycznie każdych butach.

– Są lekkie. Plastikowe paski z noskami mogą ważyć około 100 gramów.

– Mają w sobie pewien urok i czar dawnych lat.


Wady nosków:

– Bez pasków nie pozwalają na ciągnięcie pedałów.

– Aby dobrze trzymały stopę, należy mocno ścisnąć pasek, co może sprawiać problemy przy uwalnianiu stopy, zwłaszcza awaryjnie.

– Moim zdaniem słabo nadają się do ostrej jazdy w terenie, głównie przez możliwe problemy z uwolnieniem stopy.

– Tak jak pisałem w zaletach, można używać dowolnych butów, jednak budowa niektórych może utrudniać uwalnianie stopy.

– Metalowe noski mogą uszkadzać powierzchnię buta.

Obecnie noski najczęściej używane są przez jeżdżących na ostrych kołach oraz pasjonatów tego rozwiązania, najczęściej osób jeżdżących na rowerach szosowych. Do niedawna noski były jeszcze powszechnie używane w kolarstwie torowym, ale z tego co zaobserwowałem oni też w dużej mierze przesiedli się na wpinane pedały. Czasem jednak używają dodatkowych pasków dla zabezpieczenia buta przed przypadkowym wyrwaniem z bloku. W zawodowej i pół-amatorskiej jeździe MTB oraz szosowej praktycznie używa się tylko butów i pedałów wpinanych.

Czy warto używać nosków? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, wystarczy zerknąć na rowerowe fora internetowe, gdzie ciągle trwają gorące dyskusje na ten temat. Według mnie, mimo wyższej ceny, pedały i buty SPD są dużo wygodniejsze. Nie trzeba poluzowywać pasków by uwolnić stopę, nie ma też większego kłopotu, gdy chcemy się awaryjnie wypiąć – przy odruchowym szarpnięciu na bok, but wypina się z pedału. Noski z paskami traktowałbym po prostu jako tanią, trochę mniej funkcjonalną alternatywę dla wpinanych butów.

Ciekawi mnie Wasze zdanie, jakie macie doświadczenia i przemyślenia à propos nosków. Piszcie śmiało w komentarzach :)