Pedały zatrzaskowe pojawiły się w latach osiemdziesiątych, stanowiąc wyśmienitą alternatywę dla rowerowych nosków. Dzięki wpięciu butów w pedały, stopy trzymają się ich cały czas i nie ześlizgują. Dzięki temu pedałujemy wydajniej, ponieważ stopa jest zawsze ustawiona w optymalnym miejscu (po wyregulowaniu bloków w butach).
Wydajność pedałowania
Przez lata pojawiał się też argument, że gdy jedna stopa naciska na pedał, druga jednocześnie ciągnie, co zwiększa efektywność pedałowania. Zdania na ten temat są do dziś podzielone, ale nawet jeżeli przynosi to korzyści, to są one marginalne. Dużo większym atutem jest stabilność stóp podczas sprintów czy wspomniane wyżej poprawne ułożenie stóp.
Bezpieczeństwo
Mechanizmy zatrzaskowe są tak skonstruowane, że w awaryjnych sytuacjach noga „sama” wypnie się z pedału. Na początku przygody z pedałami SPD warto poluzować w nich sprężyny regulujące (na większości z nich znajdują się odpowiednie do tego śruby), tak aby but wypinał się z nich z lekkością. W miarę nabierania doświadczenia, można dokręcać śruby, choć nie warto z tym przesadzać. Jeżeli buty pewnie trzymają się w pedałach, zwiększenie naprężenia sprawi jedynie, że będzie się nam ciężej wpinać i wypinać.
Zaczynając jazdę w butach SPD, warto poćwiczyć wpinanie i wypinanie „na sucho”, opierając się o ścianę. A przez kilka pierwszych dni skupić się na tym, że jesteśmy wpięci. Nie zgadzam się z teorią, że „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”! Wystarczy podejść do tego z głową i cierpliwością, a szybko okaże się, że nie chcesz wracać do zwykłych pedałów. Więcej o nauce jazdy w SPD opowiedziałem w podlinkowanym wideo.
Pedały górskie SPD
W kolarstwie górskim oraz turystyce najpopularniejszym systemem zatrzaskowym jest SPD (Shimano Pedaling Dynamics), wprowadzone przez Shimano. To od nich na wszystkie wpinane pedały mówimy SPD, choć nie wszystkie są z tym standardem kompatybilne. Systemu SPD używają również takie firmy jak Author, Ritchey, B’Twin, Wellgo, Xpedo, Exustar, Kross. Swoje systemy, niekompatybilne z SPD, produkują m.in. Crank Brothers, Time czy Look.
Do podeszwy buta SPD przykręcamy metalowy blok, który swoim kształtem pasuje do pedałów. Naciskając na pedał, blok zatrzaskuje się w nim i zostaje tam, dopóki nie skręcimy stopy w bok, aby się wypiąć.
Tego typu pedały stosuje się nie tylko w MTB, ale także w turystyce, jeździe gravelowej, amatorskiej jeździe szosowej (jeżeli nie chcemy kupić pedałów szosowych) czy do codziennego przemieszczania się. W swoim rowerze używam pedałów Shimano PD-M540. Na blogu porównałem je z modelem PD-M520, których używałem wcześniej przez wiele lat.
Pedały szosowe SPD
Jeżeli chodzi o pedały szosowe, mają one zupełnie inną konstrukcję niż górskie. Bloki są większe, dzięki czemu but trzyma się stabilniej, a moc przekazywana jest jeszcze lepiej. Wadą tego typu konstrukcji jest gorsze odprowadzanie błota, ale w końcu jeżdżąc rowerem szosowym, nie pakujemy się na taką nawierzchnię.
Bardziej kłopotliwe jest także chodzenie w takich butach, ponieważ bloki nie są niczym osłonięte. Do tego są plastikowe, przez co relatywnie szybko niszczą się od chodzenia. Warto dobrze przemyśleć wybór takich pedałów i butów, jeżeli planuje się sporo w nich chodzić.
Najpopularniejsze szosowe systemy zatrzaskowe produkowane są przez Shimano (SPD-SL), Time oraz Look. Inne firmy produkujące pedały szosowe to m.in. Mavic, VP, BBB, Kross, Ritchey, Wellgo, Xpedo.
Pedały turystyczne SPD
W ofercie producentów pojawiają się także pedały, które nazywam turystyczno-miejskimi. Mają platformę, która ułatwia wpinanie, a dodatkowo stabilizuje stopę. Wiele modeli posiada zatrzaski tylko z jednej strony, dzięki czemu można wygodnie jeździć w zwykłych, cywilnych butach na przykład po mieście, a na dalsze wyjazdy zakładać buty SPD.
Ciekawe spojrzenie na kwestię wpinania butów w pedały, prezentuje Wahoo Speedplay. W konkurencyjnych systemach, mechanizm wpinania znajduje się w pedałach, natomiast blok jest nieruchomy. W Speedplay’ach jest na odwrót, mechanizm wpinający znajduje się w bloku. Według producenta zbliża to stopę do osi pedału, a także poprawia możliwość ustawienia luzu roboczego. Niestety, tego typu bloki, ze zrozumiałych względów są droższe od konkurencyjnych rozwiązań. A także ze względu na swoją wielkość, jeszcze bardziej utrudniają chodzenie w butach. Niemniej ten system jest bardzo chwalony przez wielu użytkowników.
Buty rowerowe SPD
Sam zakup pedałów zatrzaskowych (z blokami w komplecie) to jedynie połowa inwestycji. Musimy kupić jeszcze buty SPD, które będą miały w podeszwie specjalne otwory do przykręcenia bloków. W dużym uproszczeniu: do butów MTB nie zamontujemy bloków szosowych (z braku miejsca), natomiast do niektórych butów szosowych uda się zamontować bloki MTB, jeżeli tylko będą przygotowane dodatkowe otwory pod ten system. Warto przy zakupie dokładnie sprawdzić, czy producent deklaruje kompatybilność butów z systemem wpinania w naszych pedałach.
Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad w którym opowiadam o butach i pedałach SPD. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.
Buty górskie SPD
Podeszwa w tych butach posiada wypustki, które ułatwiają poruszanie się w terenie, jednocześnie chroniąc blok przed nadmiernym zużyciem. Niektóre modele umożliwiają także wkręcenie metalowych kolców. Podeszwa, w zależności od modelu, jest trochę bardziej miękka niż w butach szosowych, co ułatwia podbieganie, a także chodzenie. Choć spacerowanie w modelach wyczynowych i tak jest utrudnione. Tego typu buty, zwłaszcza niższe modele, są z powodzeniem używane również w turystyce rowerowej.
Buty szosowe SPD
Mają płaską i twardszą podeszwę, w porównaniu z butami MTB, dzięki czemu lepiej przekazują energię na pedały. Są dostosowane do bloków szosowych, ale zdarzają się modele, do których da się przykręcić także górskie bloki. Niestety przez duże bloki, które nie są niczym osłonięte, chodzenie w tego typu butach jest mocno utrudnione. Oczywiście da się, ale nie polecam tej formy aktywności, zwłaszcza na dłuższych odcinkach.
Buty turystyczne (trekkingowe) SPD
Występują w bardzo różnych odmianach. Mogą przypominać zwykłe, cywilne buty. Inne nadają się do turystyki górskiej i są wyposażone w membranę Gore-Tex. Typów takich butów jest sporo, a producenci mogą puścić wodze fantazji jeżeli chodzi o ich wygląd. Mają dość miękką podeszwę, która umożliwia wygodne chodzenie. Najczęściej są wiązane, czasem z dodatkowym paskiem na rzep.
To trzy najpopularniejsze typy butów, choć jest ich oczywiście więcej. W sklepach znajdziemy buty SPD triathlonowe, all-mountain, do BMX-ów, na siłownię czy nawet sandały SPD. Po więcej informacji na temat rowerowych butów, jeszcze raz odsyłam do tego wpisu.
Jakie buty i pedały SPD kupić na początek?
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wpinanymi butami i nie masz sprecyzowanych wymagań, nie warto od samego początku pchać się w najdroższe rozwiązania. Przyzwoite pedały górskie kupi się za około 140 złotych (np. Shimano PD-M520), szosowe za ok. 170 złotych (np. Look Keo), a turystyczne za ok. 140 złotych (np. Accent Sector).
Jeżeli chodzi o buty, niekoniecznie trzeba stawiać od razu na produkty o wyrobionej marce. Oczywiście najbardziej polecałbym produkty Shimano, SIDI, Pearl Izumi czy Mavic (można takie znaleźć już od 200-250 złotych), ale tańsze buty można znaleźć chociażby w Decathlonie, gdzie modele przystosowane do SPD zaczynają się od 200 złotych. Nie można się oczywiście łudzić, że to będą buty na lata, które po kilkunastu tysiącach przejechanych kilometrów nadal będą jak nowe. Takie buty sprawdzą się przy mniej intensywnej jeździe, bo jeżeli planujesz jeździć więcej, warto od razu kupić coś z trochę wyższej półki.
Czy warto jeździć w pedałach SPD?
To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które jeżdżą amatorsko i dla własnej przyjemności. Z tym pytaniem jest trochę tak, jak z pytaniem o lusterko rowerowe. Ktoś w komentarzu do wpisu o tym czy warto jeździć z lusterkiem napisał, że Ci którzy nie mają lusterka, twierdzą, że nie jest im do niczego potrzebne. Natomiast Ci, którzy już spróbowali, najczęściej nie wyobrażają sobie potem innej jazdy.
I podobnie, według mnie, może być z SPD. Jeżdżę już tak od 20 lat i gdy zdarzy mi się wsiąść na rower ze zwykłymi pedałami, czuję się trochę dziwnie. Stopy spadają mi z pedałów i „czegoś” brakuje. Nie twierdzę, że nie udałoby mi się wrócić do kręcenia w zwykłych butach, ale szczerze mówiąc – wcale tego nie chcę :)
Natomiast z drugiej strony – jeżeli jeździsz tylko po mieście i czysto rekreacyjnie, a do tego na krótkich odcinkach – buty i pedały SPD nie są ci za bardzo potrzebne. I ich zakup niewiele wniesie do jakości i przyjemności z jazdy.
Inne wpisy o pedałach rowerowych:
1. Jak wymienić pedały w rowerze
3. Buty i pedały SPD
4. Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD
5. Czy warto używać nosków w pedałach
6. Dlaczego niektóre nowe rowery nie mają pedałów
Szanowny Panie Łukaszu, chciałbym się dowiedzieć gdzie w Warszawie mogę zakupić buty rowerowe Shimano m087 oraz pedały z blokami Shimano m540? W zeszłym tygodniu odwiedziłem dwa sklepy stacjonarne Skleprowerowy.pl, ale niestety u nich „sezon zamknięty”. Chciałbym, póki nie przyatakuje zima, jeszcze pojeździć i potestować różnicę w jeździe w SPD-kach.
Cześć, dostępności produktów w sklepach stacjonarnych musisz sam poszukać. Telefon w dłoń i dzwoń po sklepach.
Tu jest jeden sprzedający z Warszawy, ale chyba nie oferuje odbioru osobistego. Też musiałbyś przedzwonić i zapytać: https://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=shimano%20sh-m087&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-kpr-v4-uni-1-2-0907&city=warszawa
Jeżeli chodzi o pedały, to ja bym nie latał za nimi po mieście, tylko zamówił przez internet. Dzień-dwa i będziesz miał je w domu.
Witam. Posiadam buty SH-MT23, czy pedały model SPD PD M520 będą ze sobą pasowały. Obecnie, preferuję bardziej drogi szosowe więc błoto raczej wykluczone. Rower jaki posiadam to MTB Giant Revel 0. Fajna stronka z dużą ilością ciekawych i przydatnych porad. Pozdrowionka
Mam dwie pary M520 i jedne M530. M530 są bez sensu bo udają że da się w nich jeździć w zwykłych butach pozorując platformę. Jest to nieprawda i jest to beznadziejny model dodający tylko zbędną wagę do zwykłego M520. W M520 jeżdżę od wielu lat i nic się z nimi nie dzieje. Z pewnością zaletą w porównaniu do droższych M540 jest możliwość odkręcenia ich zwykłym kluczem 15-tką. Jedyne na co należy zwrócić uwagę przy zakupie to kolor. Należy kupić srebrne bo farba z czarnych zejdzie momentalnie i nie będą wyglądać ładnie.
Przydałyby mi się czasem jakieś dobre jednostronne SPD. Miałem kiedy Wellgo ale były to dziadostwo które szybko się rozpadło. Rozważam PD-A530 i PD-T780 ale są trochę drogawe. Ważne żeby nie miały idiotycznych ostrych ząbków poprawiających trzymanie buta którymi prędzej czy później walniesz się w goleń albo ją nimi poharatasz.
A jeśli jesteśmy już przy butach do SPD to polecam proste Specialized MTB Sport na trzy rzepy. Nie ma się w nich co zepsuć, żadnych psujących się klamerek jak w wyższych modelach a są wygodne i przewiewne. Ostatnio kupiłem też na wyprzedaży Sandały SPD Exustar, model E-SS503 z częściowo zamkniętym przodem i szczerze polecam. Miałem kiedyś Shimano te co są tu na zdjęciu na dwa rzepy i nie dość że były ciężkie jak diabli to ciągle się przesuwał w nich język. Były beznadziejne.
Czy SPD-SL i look keo są kompatybilne? Jaki system wybrać do pierwszej szosy?
Witam, zaczynam swoją przygodę z szosą, zastanawiam się nad pedałami i butami. Czy wybrać SPD czy SPD-SL, Look Keo Easy? Domyślam się że SPD-SL i Keo są kompatybilne ze sobą ale z SPD już nie, inna ilość i rozstaw śrub. W którą stronę iść?
Hej, teoretycznie naturalnym wyborem powinny być buty i pedały szosowe. Jedynym ich minusem jest to, że chodzenie w takich butach nie jest szczególnie wygodne. Jednak buty MTB są lepsze, ponieważ blok chowa się w podeszwie.
Ale… jednak do jazdy typowo szosowej buty i pedały szosowe są bardziej naturalnym wyborem. Ja bym postawił na szosowy komplet, w końcu jak się jest na rowerze, to się dużo nie chodzi tak naprawdę :)
Też skłaniam się do szosowych. Kolejne pytanie dotyczy marki, dużo sprzętu z decathlon jest produktu własnego btwin. Od butów, pedalow i innych akcesoriów. Czy produkty btwin są dobrym rozwiązaniem dla amatora? Czy lepiej dopłacić do shimano, look dmt itp.
Nie mam większych doświadczeń z takim osprzętem od Decathlonu. Ja konsekwentnie trzymam się Shimano i od lat nie narzekam.
Bardzo dobre porady,ja jestem po 40,kupiłem buty żeby można w nich normalnie
chodzić i dokupiłem pedały z jednej strony wpinane,(KTM)pasują do koszulki,plecaka itp dlatego ta firma,nigdy nie jeździłem z blokami,jeżdżę dużo po
górach,w trudnym terenie i nie tylko,zwyczajnie „boję się”…takie to już przyzwyczajenie…lecz w tym roku muszę się przełamać….panie Łukaszu,dobrze że
udziela pan różnych porad,cennych i przede wszystkim „wyważonych”,ponieważ
rower i jazda nim to wbrew pozorom „bardzo skomplikowana sprawa”.
Witam. Mam pytanie Panie Łukaszu.
Czy pedały PD-M520 ,M524 będą współpracowały z blokami wielokierunkowego wypinania SM-SH56??? Pytanie może banalne, ale wchodzę dopiero w świat spd.
Witaj,
zawsze warto w Google wpisać model sprzętu z dopiskiem instrukcja, czasem udaje się coś znaleźć :)
http://www.dobrerowery.pl/
Tak, pedały PD-M520 będą działać z takimi blokami. A modelu M524 nie mogłem znaleźć, może o jakiś inny Ci chodziło?
Cześć,
przymierzam się do zakupu swoich pierwszych butów SPD. Pedały już kupiłem (M520), myślę że będą dobre.
Teraz stoję przed problemem wyboru butów. Na oku mam 3 modele. Jeden jest to jakiś nie firmowy but: https://allegro.pl/rowerowe-buty-mtb-gorskie-vemont-spd-spining-42-i5202874329.html Wygląda trochę jakby miał się w niedługim czasie rozpaść, ale na plus przemawia to że ma klamrę.
Drugie to Shimano MT34: https://allegro.pl/buty-turystyczne-spd-shimano-sh-mt34-czarne-42-i5268958351.html Z tego co czytałem, wiązane buty nie trzymają tak dobrze stopy jak buty z rzepami, no i sztywność podeszwy w tych butach to 3.
Ostatnie buty to Shimano M065: https://allegro.pl/new-2015-shm065-buty-mtb-spd-shimano-sh-m065-r-42-i5246054431.html, te byłbym najbardziej skłonny wybrać, wskaźnik sztywności 5, 2 rzepy, wyglądają dosyć solidnie. Z tego co wiem, używałeś tego, lub bardzo podobnego modelu, jak Ci się sprawowały?
Na buty mam przeznaczone około 250zł. Przeszukałem allegro i sklepy rowerowe i nie znalazłem nic konkretnego do 250zł, oprócz tych 3 modeli. Buty mają służyć do amatorskiej jazdy, nie startuję w żadnych maratonach, teren mieszany. Przy okazji, możesz mi powiedzieć do czego służą te 2 „wypustki” na czubku podeszwy buta? Pomaga to jakoś we wpinaniu buta czy coś?
Pozdrawiam
Hej, PD-M520 to fajne pedały i będą Ci się dobrze sprawować. Wypustki o które pytasz to miejsce w którym można wkręcić kolce.
Odnośnie butów, to faktycznie Vemonty wyglądają mało porządnie. Nie chcę wydawać wyroku, może są super. Ale ja dobrego doświadczenia z tego typu firmami nie miałem. Fajnie wyglądają, a potem dość szybko potrafią się rozejść.
Jeżeli chodzi o kwestię czy buty turystyczne czy MTB, to już decyzja należy do Ciebie. W turystycznych łatwiej się chodzi, za to MTB lepiej będą trzymać stopę i podeszwa jest sztywniejsza co da ciut lepsze przeniesienie mocy na pedały. Czy warte tego? Nie wiem :) Ja jeżdżę w MTB i jestem zadowolony, mój tata w jakichś turystycznych SPD-kach i też jest zadowolony.
Ja jeżdżę w modelu SH-XC30: https://roweroweporady.pl/buty-spd-shimano-sh-xc30-test/ Zależy jakiego rozmiaru szukasz, ale na Allegro są do kupienia od 220 złotych. Jeśli znajdziesz jakieś z trzema paskami to polecam, trochę lepiej trzymają stopę niż te dwupaskowe.
Łukaszu, potrzebuję porady
Im więcej czytam tym więcej nie wiem
Jeżdżę głównie po szosie a rower to Kellys Cobe Night
szukam w rozsądnej cenie butów i bloków
Jeżeli możesz polecić kilka typów bądź co dla nowicjusza na początek będzie naj będę bardzo wdzięczny
Wiele razy Twój blog już mnie ratował z opresji i bezsensownego wydawania pieniędzy
Witaj,
jeżeli chodzi o buty, to mogę Ci polecić takie jakich sam używam :)
https://roweroweporady.pl/buty-spd-shimano-sh-xc30-test/
Z pedałów Shimano PD-M520 lub ewentualnie PD-M540, choć jeżeli nie jeździsz za często po błocie, to ja wybrałbym 520.
https://roweroweporady.pl/?s=pd-m540
Łukaszu,
Dzięki za porady! po kolejnej nocce czytając co i jak wybrałem pedały o których piszesz głównie ze względu na dodatkowe nakładki pozwalające jeździć bez butów a w wakacje takich wyjazdów mimo wszystko może mi się trochę zdarzyć
Co do butów (nie mogę już znaleźć Twoich), zastanawiam się między SH-R065 a SH-R078
te drugie mają 3 rzepy i teoretycznie powinny lepiej trzymać stopę…
Odnośnie moich butów to śmiało je jeszcze dostaniesz:
https://www.ceneo.pl/Obuwie_rowerowe;0112-0;szukaj-sh-xc30+shimano.htm#pid=7269
Ty widzę, że patrzysz na szosowe buty. Pamiętaj tylko, że do nich potrzebny jest specjalny adapter, żeby jeździć w butach SPD górskich. No i musisz się liczyć z tym, że bloki będą dość mocno wystawać z buta i chodzenie w nich nie będzie jakąś rewelacją.
Cóż, coś za coś :) Szosowe buty są lżejsze od górskich.
Nie będę ukrywał, że głównie patrzę na cenę,
nie miałem pojęcia z tymi adapterami, o żesz…
XC30 zwróć uwagę dostępne są już tylko same małe rozmiary, 44 nie uświadczysz
Łukaszu, znalazłem jeszcze SH-XC31 w cenie XC30
proszę potwierdź, że będą bez problemu pasowały z PD-M520 bez adapterów a zamawiam na dniach
Tak, XC31 to następca XC30. Będą na pewno pasować bez żadnych adapterów. Wystarczy przykręcić bloki, które dostaniesz z pedałami i gotowe.
Na znanym portalu aukcyjnym XC30 dostępne za 240 zł z przesyłką. Rozmiary 42 do chyba 46.
Witam. Posiadam buty SH-MT23, czy pedały model SPD PD M520 będą ze sobą pasowały. Obecnie, preferuję bardziej drogi szosowe więc błoto raczej wykluczone. Rower jaki posiadam to MTB Giant Revel 0. Fajna stronka z dużą ilością ciekawych i przydatnych porad. Pozdrowionka
Cześć,
będą pasowały bez żadnego problemu.
Dzień dobry
Mam pytanie dotyczące pedałów SPD. Jeżdżę na rowerze Kross Hexagon F5 i chciałam do niego dokupić pedały Shimano PD-T420 Clic-R.
Chciałam zapytać czy w ogóle taki zakup jest opłacalny i czy warto za taką cenę kupić te pedały.
Hej, są to pedały Shimano z systemem łatwego wpinania i wypinania Click’r. Mój tata ma podobne pedały (PD-T400) i sobie je chwali. Zwróć tylko uwagę na to, że te które pokazujesz mają wpinanie tylko z jednej strony. Ma to swoje plusy i minusy.
Z jednej strony łatwiej jest jeździć w zwykłych butach, z drugiej zaś strony przy każdym ruszaniu może pojawić się problem, że będziesz nogą wyszukiwać „dobrej” strony pedału.
Sam nie wiem co Ci doradzić, ale generalnie ten typ pedałów jest bardzo fajny. Ja już z SPD nie zrezygnuję :)
Dziękuję za odpowiedź. :) Chyba się na nie zdecyduję. Kross to mój jedyny rower, więc przy dobrej pogodzie na uczelnię podjeżdżam w zwykłych laczkach dlatego „dobra” strona pedału mi się przyda. Mam nadzieję, że nie będę żałować tego wyboru. :)
Na pewno będziesz zadowolona. SPD to naprawdę świetna sprawa, zwłaszcza na dalszych trasach.
Chciałbym zamienić noski na shimano spd-sl, czy są gdzieś dostepne komplety, czy też trzeba kupowac osobno? Przyznam, że to trochę idotyczne, że nie ma takich kompletów. Byłem na kilku stronach sklepów i wystarczy mi już tego denerwowania się, niedługo by zakupic koło, trzeba będzie klikać w każdą szprychę z osobna i dodawać ją do koszyka.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc „komplety”. Pedały zazwyczaj sprzedawane są w komplecie z blokami, a do tego trzeba dokupić buty. I to wszystko.
Czasem można dostać zestaw buty + pedały, ale i tak najlepiej dobrać je sobie samemu.
Ale tam nie ma żadnej filozofii i klikania, to tylko dwa elementy.
@Olek – hej, przyznam Ci się, że Google nie wyszukuje w ogóle takiego modelu. Czy dobrze go podałeś? Teoretycznie jeśli to jest standard SPD, to powinny pasować wszystkie buty zgodne z tym standardem, chociaż nie jest to w 100% pewne, bo w niektórych, z bardziej agresywnym bieżnikiem, może się zdarzyć sytuacja, że bieżnik będzie zaczepiał o pedał podczas wypinania.
Witam, mam taki problem, a mianowicie mam pedały marki Shimano PD-A516 których praktycznie nie mogę znaleźć na rynku :( ale problemem moim jest to, że nie wiem jaki buty będą pasowały do tych pedałów!! proszę o pomoc…
Do buty marki Specialized, ale raczej już nie są produkowane. W każdym razie są na pewno nowe modele w sklepach internetowych i stacjonarnych.
Bardzo fajny artykuł, w jakiej cenie mniej więcej chodzą te pierwsze i gdzie można takowe zakupić ?
Raczej nie, bo te nakładki wpina się w pedały zamiast butów. Oczywiście pamiętaj, że to są rozwiązania zastępcze i jeśli planujesz dużo jeździć w zwykłych butach, to jednak lepiej jakiś z platformą dla normalnych butów.
Czyli w przypadku m520+nakladki moge wpiac buty z dwóch stron tj nawet po stronie gdzie są nakladki? Jeśli się mylę to wyprowadz mnie z błędu.
Model A530 to bardzo ciekawy model, są bardzo ładne i wydaje mi się, że jakość wykonania będzie wyższa niż w M324.
Ja miałem kiedyś M520, teraz mam M540 i zawsze jeżdżę w butach SPD. Ale szczerze mówiąc, gdybym miał jeździć też w normalnych butach, chyba i tak wolałbym M520 + nakładki. Są o wiele wygodniejsze, bo nie musisz się zastanawiać nad wpinaniem podczas jazdy.
Trochę poczytałem więcej poszperałem i doszedłem do wniosku, że chyba zdecyduje się na buty typu mtb- bardziej mi się wizualnie podobają. Myślałem o proponowanych przez Ciebie ShimanoSH – M072 lub SH XC30, natomiast jeśli chodzi o pedały to dobre opinie czytałem o Shimano PD a530.
Zależy mi właśnie, żebym mógł jeździć również w butach „cywilnych”. Teraz tylko pytanie czy opłaca się inwestować w pedały PD a530, czy może sprawić sobie wspomniane przez Ciebie PD-M324 lub PD-M520 tylko w tych ostatnich musiałbym zakupić nakładkę.
@Karol Ja jeżdżę obecnie w 530 a znajomy w 324, moja opina 530 ładniejsze i dużo lepiej czyszczą się z błota. Jednak ze względu na metalową ramkę kiedy się nie wpinasz, a jest mokro stopa potrafi się ześliznąć z pedała. Trzeba uważać zwłaszcza jak startujesz po postoju na światłach w deszczowy dzień.
@Karol – jeśli chodzi o buty, to dużo zależy od osobistych preferencji. Buty turystyczne są wygodniejsze do chodzenia, ale jednocześnie mają trochę bardziej miękką podeszwę, co zmniejsza efektywność pedałowania.
Z pedałami też jest zagwozdka. Czy mniejsze i lżejsze PD-M520 na dobry początek, czy na przykład coś z klatką, dzięki czemu będzie się dało jeździć czasami na rowerze w zwykłych butach (coś typu PD-M324).
Nie ma jednej odpowiedzi, trzeba przejrzeć ofertę i dobrać coś pod siebie po prostu.
Ja również zastanawiam się nad butami i pedałami. Jeżdżę na rowerze crossowym. Do pracy się nim nie poruszam. Raczej jak czas pozwoli to po pracy lub na weekendzie. Odległości jakie pokonuje są różne w zależności z kim jeżdżę :-)
Pytanie zasadnicze czy kupować buty turystyczne czy np mtb? Jakie pedały do tego? Jeżdżę 70% asfalt, 30% las, gruntówki, szutrówki. Będę wdzięczny za sugestie.
@Coronat
Łukasz zapewne chwilowo nie odpowie, bo zajęty wracaniem do zdrowia, więc pozwolę sobie podpowiedzieć: SM-SH51 wypinają się tylko w jednym kierunku, a 56 są wielokierunkowe. Poszukaj więcej w sieci.
Witam
Mega fajny opis bardzo mi pomógł. Tylko jeszcze o co chodzi z tym 51 i 56
Bardzo dobry tekst artykułu. Może tylko zabrakło akcentu, na konsekwencje jazdy w blokach. Ja je właśnie dokładnie poznałem (po 15 tys. km) gdy przelatywałem nad kierownicą w blokach 51 – czyli wypinających się w jednym kierunku. W każdym razie moje ścięgno Achillesa nie polubiło 51 i totalnie się zerwało.
Z pełnym przekonaniem … jak już będę mógł usiąść na rower, założę 56, bo z bloków już nie zrezygnuję :-)
Ja myślę, że ten model butów spokojnie da sobie radę. Piszesz o butach turystycznych, a właśnie model SH-WM40 to buty turystyczne. Oczywiście, jeśli wolisz coś bardziej agresywnego, trzeba by poszukać typowych butów MTB.
Ale moim zdaniem do spokojniejszej jazdy, te będą wygodniejsze. Zwłaszcza przy ew. chodzeniu gdziekolwiek na pieszo.