Rynek dąży do standaryzacji i upraszczania nam życia, może nie we wszystkich aspektach, jednak ten trend jest widoczny. W przeciwnym wypadku zginęlibyśmy w natłoku niedziałających ze sobą urządzeń. Widać to dobrze po różniących się gniazdkach elektrycznych w zależności od rejonu świata, ruchu lewostronnym na ulicach czy różnych walutach. Ale są to rzeczy, które na co dzień nas nie dotykają. Bliżej codzienności są na przykład smartfony, które jeszcze kilka lat temu każdy producent wyposażał w swoje gniazdo do ładowania; komputery do których urządzenia podłączaliśmy różnymi kablami, czy urządzenia zasilane przeróżnymi bateriami.
Standardy
Dziś się to trochę ujednoliciło i mamy ładowarki micro USB (lub coraz częściej USB-C, no ew. Lightning w iPhone’ach), przewody USB, a baterie zazwyczaj AA, AAA lub płaskie CR2032. Przed tym samym problemem stanęli kiedyś użytkownicy pomiarowych urządzeń sportowych. Każdy producent wprowadzał własne standardy i kupując np. zegarek z pulsometrem, nie można było użyć tego pulsometru razem z licznikiem rowerowym od innego producenta. Ba, czasem nie można było używać dwóch urządzeń od tego samego producenta, ponieważ komunikowały się w różnych systemach. Taka sytuacja to niepotrzebne koszty dla użytkownika, bo po co kupować dwa pulsometry?
W końcu po wielu latach i tutaj dotarły pewne standardy. Nie są dostępne we wszystkich urządzeniach (zapewne ze względu na opłaty licencyjne), niemniej kupując urządzenie ze średniej czy wyższej półki, prawie na pewno spotkamy się z jednym z nich. A jest to Bluetooh Low Energy (BLE) oraz ANT+.
ANT+
Powstały w 2006 roku bezprzewodowy protokół ANT+ rozwinął się na tyle, że zaczęły przyjmować go kolejne duże firmy. Widać, że prezesi też uprawiają sport i wkurzał ich brak kompatybilności pomiędzy urządzeniami :) Pierwszy był Garmin, a potem już poszło z górki – do ANT+ Alliance należą teraz takie firmy jak Samsung, Sony, Adidas, Mio, Tacx czy Timex.
Niestety nie jest do końca tak, że jeżeli któryś producent wspiera ten standard, to wszystkie jego urządzenia też to robią. Często są to topowe modele jak w przypadku Samsunga (Galaxy S21 czy Note 20, czy niektóre modele z serii A) czy Sigmy (jedynie liczniki z serii ROX), ale myślę że za jakiś czas ANT+ pojawi się już we wszystkich urządzeniach.
Listę urządzeń, telefonów, akcesoriów i aplikacji w pełni zgodnych z ANT+ znajdziecie na stronie This Is Ant (choć z tego co widzę, brakuje na niej niektórych sprzętów). Warto również podczas zakupu poszukać w opisie/na opakowaniu informacji czy dane urządzenie wspiera ANT+.
ANT+ FE-C
Żeby nie było tak prosto, producenci po pewnym czasie stworzyli rozszerzenie ANT+ z dopiskiem FE-C (skrót od Fitness Equipment Control). Chodzi o możliwość bezprzewodowego sterowania np. trenażerem rowerowym. Dzięki temu standardowi aplikacja na telefonie czy komputerze (np. Zwift) może sterować oporem, z jakim będzie działać trenażer na oponę/łańcuch naszego roweru.
Bluetooth Low Energy (BLE)
Drugim standardem, który szeroko przyjął się w urządzeniach sportowych to Bluetooth. Początkowo obecny głównie w telefonach komórkowych, wraz z nastaniem czwartej generacji, która charakteryzuje się niskim poborem energii (stąd Low Energy – LE), zaczął pojawiać się w akcesoriach sportowych. Ta wersja standardu komunikacyjnego jest też czasem nazywana Bluetooth Smart.
Dzięki niskiemu poborowi prądu np. czujnik prędkości zamontowany na kole roweru jest w stanie działać przez kilka, czy nawet kilkanaście miesięcy na jednej baterii CR2032.
Funkcje ANT+ i Bluetooth
Lista urządzeń, które wspierają jeden lub oba standardy komunikacji jest naprawdę długa. To samo dotyczy funkcji, które dzięki nim można przekazywać między urządzeniami. Dzięki ANT+ i Bluetooth możemy połączyć ze sobą m.in. (jeżeli tylko możliwości urządzenia na to pozwolą):
– pulsometr
– czujnik prędkości
– czujnik kadencji
– licznik kroków
– pomiar mocy
– pomiar wagi
– czujnik temperatury
Urządzenia wspierające oba standardy
Czy są urządzenia i czujniki komunikujące się zarówno przez ANT+, jak i przez Bluetooth? Jak najbardziej. Wielu producentów, zwłaszcza urządzeń z trochę wyższej półki, stosuje oba standardy w swoich urządzeniach. Dzięki temu zyskują większą uniwersalność.
Jeżeli w specyfikacji danego urządzenia (lub na jego obudowie) zobaczysz logo ANT+ i/lub Bluetooth, można będzie prawie ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że będzie ono działać z innym urządzeniem w tym samym standardzie. Oczywiście dochodzi tu kwestia obsługiwanych funkcji, np. aby podłączyć miernik mocy do licznika rowerowego, ten drugi musi mieć taką funkcję (ale tu już w grę wchodzą kwestie oprogramowania, a nie samego standardu komunikacji).
Adapter Bluetooth i ANT+
Obecnie w zasadzie wszystkie smartfony obsługują Bluetooth, niestety standard ANT+ nie stał się aż tak popularny w tych urządzeniach. Do iPhone’ów dostępne są adaptery ANT+ podłączane do gniazda ładowania, niemniej do nowszych telefonów potrzebna jest dodatkowa przejściówka. Lepiej poszukać czujników działających po Bluetooth, jeżeli chcemy używać iPhone’a lub iPada.
W sklepach można było przez pewien czas dostać adaptery ANT+ na micro-USB, podłączane do telefonów z Androidem. Niemniej po upowszechnieniu się czujników na Bluetooth, te przejściówki też praktycznie zniknęły ze sklepów.
Bez problemu można za to kupić adapter ANT+ lub Bluetooth z dużym złączem USB, który podłączymy do komputera. Są czasem także dostępne adaptery wspierające oba te standardy. Takiego adaptera używa się aby na komputerze wyświetlać parametry z trenażera rowerowego i sterować nim (np. przy pomocy aplikacji Zwift, TrainerRoad i innych).
Bluetooth czy ANT+
Na który standard w takim razie postawić, podczas zakupu nowego licznika czy czujników? Najlepiej na oba :) Coraz więcej trenażerów, komputerków rowerowych czy czujników wspiera obie formy komunikacji.
Który z nich jest lepszy? Tego nie wiem. Mój licznik Wahoo Bolt (zapraszam do lektury jego testu) działa w obu systemach. Tak samo jest z czujnikami prędkości/kadencji Magene, których używam. I nawet nie wiem czy oba urządzenia łączą się ze sobą przez Bluetooth czy ANT+. Szczerze? Nawet mnie to nie interesuje :) To po prostu działa i nie mam żadnych zastrzeżeń co do stabilności połączenia.
Tak czy owak, w obecnych czasach stawiałbym na urządzenia komunikujące się w obu standardach, zwłaszcza w przypadku czujników. No chyba, że traficie na mega okazję cenową, wtedy warto rozważyć zakup urządzenia działającego tylko w jednym standardzie.
Co z innymi systemami?
Tak jak pisałem na początku, wielu producentów, zwłaszcza prostszych urządzeń (choć nie tylko), korzysta z własnych standardów komunikacyjnych. Przykładem niech będą bezprzewodowe liczniki Sigma z serii BC, które komunikują się z czujnikiem/czujnikami poprzez standard nazwany ATS (analogowe połączenie) lub STS (cyfrowe połączenie). Nie są one kompatybilne w żaden sposób z ANT+ i Bluetooth, ba, one nawet same ze sobą nie są kompatybilne (ATS z STS). Czujnik ATS czy STS nie zadziała także z licznikiem innego producenta, np. jednym z modeli Cateye.
Nie ma w tym nic złego, przynajmniej dopóki pozostajemy przy systemie danego producenta i oferowane przez niego funkcje nam wystarczają. Jednak gdy kiedyś będziecie chcieli przesiąść się na coś bardziej zaawansowanego od Garmina, Wahoo czy innego producenta – do wymiany pójdą wszystkie czujniki (wspierające już ANT+ i/lub Bluetooth).
Zapraszam do lektury innych wpisów z serii o licznikach rowerowych:
1. Jaki licznik rowerowy kupić
2. Liczniki rowerowe z GPS do 800 złotych
3. Jak ustawić licznik rowerowy
4. Jak zamontować licznik rowerowy
5. Co to jest ANT+
6. Jaki pulsometr na rower kupić
7. Test licznika Sigma Rox 7.0 GPS
8. Licznik rowerowy czy telefon na kierownicy
Cześć Łukaszu chciałem się zapytać czy do licznika IGPSPORT z ANT+ muszę dokupić czujnik z tej samej firmy czy może być z innej np. GARMINA ?
Cześć, na 99% powinien zadziałać każdy czujnik kompatybilny z ANT+. Miałem okazję testować licznik iGPSPORT, a także innych firm i do żadnego nie było problemu z podpięciem moich czujników Magene. Ale i podłączałem do nich czujniki IGPSPORT czy Shanren i też wszystko działało.
Używam dwóch różnych liczników iGPSPORT z czujnikami Cycplus C3, działają bez problemu
HELP
mam adapter ANT+ i przejściówkę na usb C ale mój tablet wykrywa to jako urządzenie do ładowania.
Co mam zrobić
tablet to Samsung Galaxy Tab S7+, który ma wbudowany ANT+ ale Samsung nie aktywuje go w oprogramowaniu.
HELP
Jakub
Myślę, że najlepiej byłoby szukać pomocy na forum Samsunga.
Niestety albo stety ANT+ zostaje wyparty przez tańszy system bluetooth. Zaleta ANT+ że jest widoczny na zewnątrz dla więcej niż jednego urządzenia. Czyli ? Czyli możesz np. jednocześnie odbierać sygnał na tel. i w liczniku czy komputerze.
Polar już posiada transfer ANT+ dla opaski do pomiaru optycznego tętna OH1. Stąd jest możliwość jej podpięcia do urządzen innych firm wspierających ANT+ (np. licznika Sigma Rox 11.0)
Hej ;) podzielę się czymś, tak żeby czasem nie wydać pieniędzy na darmo ;)
Poczytałem sobie o tym Ant+ i specjalnie szukałem tel. żeby miał. Znalazłem cenowo przystępny Samsung Galaxy A3 2017. Niestety telefon nie może połączyć sie z obecna wersją Endomondo (endo pow. wersji 18.5.0 nie współpracuje z ant+ ;// ) A na dodatek, nie wiedzieć czemu, aplikacja Samsung Health tez nie znajduje ant+, ani nawet bluetooth.
Może ktoś wie dlaczego, może to ja nie potrafię tego rozwiązać?
Hej, sprawdź w takim razie w aplikacji Strava, czy wykrywa to co chcesz podłączyć. Jeżeli tak – no to przyczyna tkwi w tamtych aplikacjach. Jeżeli nie wykryje, to może być problem sprzętowy.
ANT + czy Bluetooth Smart pobierają takie same ilości energii wiec nie rozumiem czym tu się zachwycać . Marketing producentów robi swoje . Wiele czujników Bluetooth Smart mozna sparować z aplikacjami na smartfon ( ilu z was nie zabiera smartfona na trening ) a są tańsze obecnie są już w obu protokołach . Wystarczy dobra aplikacja ,czujnik i mamy na smartfonie zaawansowany licznik nawet ze strefami tak jak w aplikacji Wahoo .
„….chętnie widziałbym na swoim nosie okulary ….” – nazywało to się google glass i się nie sprzedawało.